Barcelona gevallen Nieuwjaarsgiften voor d8:i Paus - 1939 BOEFJE De Burgeroorlog in Spanje De bevolking juicht de binnenruk' kende troepen geestdriftig tos. Het Repubiikéinsche legér ver plaatst zic!i Noordwaarts. Het Lichteken op den Toren KRANTEN- HISTORIES Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 DE VOLKSSTEM m H Zoa op7,2» «f io,<o XXXXVIe JAARGANG NUMMER ia -4. F. K. 28 V. 1L 4 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. fjg Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13. te BrusselRue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen,W.C2 Donderdagmiddag, zoo wordt van ten als deze «De rechtvaardigheid van verscheidene zijden gemeld, Z'jn de Franco brengt u allen brood en be- nationale troepen de stad Barcelona scherming >1. Juffrouwen van de hulp- binnengerukt met wapperende vaan en 1 organisaties deelden onmiddellijk slaande trom. De rooden hebben de J meel, brood, rijst, verduurzaamde melk stad prijsgegeven. Er werd geen tegen- en suiker uit aan de vrouwen en de stand meer geboden. Uit Burgos wordt vernomen dat de nationale troepen de stad zijn Linnen- kinderen. In de lucht voerden nationalistische eskaders kunsttoeren uit, terwijl in de gerukt nadat deze volledig omsingeld overvloedig bevlagde haven de natio nalistische schepen langzaam binnen vaarden. Na het agentschap Havas beschrijft ook het agentschap Reuter de geest drift, waarmede de Franco-troepen te Barcelona werden otnhaald. De orde wordt in de Katalaansche hoofdstad verzekerd door gewapende burgers. De vreugde grenst er aan den waan zin. ROME, BEVLAGD EN VERSIERD Rome, 26 Jan. De intrede van de was geworden en de nationale troepen Montjuich en Tibidabo hadden Lezet. De intocht van de nationale froe, en in Barcelona begon te 12 uur. Nave ree zen, Marokkanen en vervolgens een heden van de Italiaansche vrij wil ligers- divisie Littorio, zijn de stad binnenge rukt. HOE BARCELONA VEROVERD WERD Havas meldt dat de nationale troe pen de vesting van Montjuich en den berg Tibidabo hadden veroverd. Het bevel werd gegeven na de verovering van die stellingen Barcelona binnen te j Francotroepen in Barcelona wordt door, rukken. j de Italiaansche pers in blokletters aan- Montjuich werd veroverd door de gekondigd. De stad Rome is bevlagd Marokkanen en Tibaldavo door de Na- 1 en versierd. Overal worden betoogin- varreezen. De Italianen zorgen voor de gen op touw gezet, verbinding tusschen beide troepen. De rooden bieden haast geen tegenstand. MUSSOUNI HOUDT EEN REDE Toen de nationale troepen Barcelona binnenrukten werd waargenomen dat Rome, 26 Jan. Bij gelegenheid de roode legers de stad hadden veria- van de inname van Barcelona door de 1 ten op Woensdag in den nacht. Z.v, wa- nationale troepen, was een groote me ren teruggetrokken langs de zeekust nigte samengestroomd voor het Paleis daar de baan naar Granollers onder het van Venetie, waar Mussolini een toe- j vuur van de nationale batterijen log. spraak heeft gehouden. Havas meldt ook dat de bevolking I Uw gewettigde vreugdekreten van Barcelona op straat is gekomen en zegde de duce vermengen zich met de nationale troepen toejuicht. deze die opstijgen uit alle Spaansche DE SOLDATEN VAN FRANCO j^teden, die voortaan zullen bevrijd zijn van de rooden en met deze van al- GEESTDRIFTIG TE BARCELONA le anti-kommunisten wereld. BEGROET Het was na het gebeurlijk verzet van van de gansche De schitterende overwinning Barcelona is een ander hoofdstuk den vijand beproefd te hebben, dat ge-Me nieuwe Europeesche geschiedenis, neraal Franco aan zijne troepen bevel die wij bezig zijn op te bouwen, heeft gegeven de vesting van Mont- (Geroep Paris juich en van den Tibidabo-berg te ver- I Niet alleen de regeering Negrin werd overen en vervolgens Barcelona binnen'door het schitterend leger van Franco te rukken. 1en door onze onvervaarde legioensolda- Montjuich werd zonder moeite mge-1 ten verslagen, maar ook vele anderen nomen door het Marokkaansch korps onder onze vijanden bijten thans in het van generaal Yague, en Tibidabo door zand. Het ordewoord van de rooden de Navarreezen van generaal Solchaga. was «No pasaran» Wij zijn doorgebro- De Zwarte Pijlen» verzekerden de^en. Wij zijn doorgebroken en ik zeg. 'u, dat wij zullen verder doorbreken.» IN DE FRANSCHE KAMER verbinding tusschen beide groepen, De troepen vielen aan, voorafgegaan door tanks. Er werd enkel plaatselijk verzet ontmoet. De plaats van Spanje, parjjs 2& jan De BONNET, te Barcelona, werd even na het middag- minister van Buitenlandsche Zaken van uuL..zet', j ij Frankrijk, heeft Donderdag in de Ka-J Bijna al de regeermgstroepen had-^^ de Fransche buitenland8che I den den avond en en nac e voren, po|jtjek een uiteenzetting gehouden, die LI nI n n ..AVl^fan 1 1 K O rt H P It 7IPM met spanning werd gevolgd. De minister betoogde dat Groot- Brittannie en Frankrijk gelijkloopende Barcelona verlaten. Zij hadden zich teruggetrokken te Badalona, langs den kustweg, gezien de baan van Granol lers geheel onder nationalistische artil lerievuur lag. Het was een ware triomfantelijke intocht welke de nationalisten Donder dag te Barcelona hebben gekend. Eene ontzaglijke menigte was in de straten samengestroomd om de solda ten uitbundig toe te juichen. Aan elk venster waren, als bij tooverslag de rood-gouden kleuren verschenen. Lang zaam richtten de troepen zich naar de Groote Plaats. Toen de regimenten zingende langs! de breede lanen trokken, mengde zich de menigte onder hen, om de soldaten te omhelzen. Wanneer de ruiterij voor bij trok, werden de paarden gekust.ge- zien men de ruiters niet kon bereiken. Tooneelen van buitengewonen geest drift deden zich voor, toen de troepen vervolgens onder den Zegeboog trok ken, welke ter gelegenheid van de in ternationale tentoonstelling van 1898 werd opgericht. De manschappen zongen de Grana- dera-marsch, terwijl de bevolking on afgebroken riep Franco Franco Onmiddellijk na de troepen kwamen ~roote convooien levensmiddelen. De amions waren voorzien van opschrif- belangen hebben te verdedigen en dat de vriendschapsbanden tusschen beide demokratieën hecht zijn. Wat het Spaansche vraagstuk betreft blijft Frankrijk van oordeel dat de on afhankelijkheid van het Iberische schiereiland een noodzakelijkheid is. De Fransche regeering is bereid tot een internationale konferentie maar zal aan zijn grondgebied niet laten raken. Wie zich aan een zwak Frankrijk zou verwachten, zou zich elf bedriegen, verwachten, zou zich zelf bedriegen, eensgezind tot het zwaarste offer bereid zijn. Parijs 26 Jan. Tijdens de schor sing van de Kamerzitting, na de rede van den h. Bonnet, heeft de radikaal- socialistische groep een motie voorbe reid die luidt als volgt De Kamer, de verklaringen van de regeering beamend, vertrouwend in haar waakzaamheid over het behoud van de onschendbaarheid van het Fransche rijk en de veiligheid van zijn rijkswegen, elke bijvoeging verwei pen de DE VERTROUWENSMOTIE GOED GEKEURD MET 374 tegen 228 st. Iedereen weet c'at in een krant soms allerlei vermakelijke dingen staan.Denk niet dat wij hiermee de moppen be doelen, neen wi, willen hier maar heel éénvoudig mee zeggen dat er in een artikel, dat Soms heel ernstig opge vat is, van die kleine zetduiveltjes kun nen instaan, die het heele boeltje kun nen belachelijk maken en afbreken. Ge lukkig is dat altijd niet zoo overdreven erg, en zal de lezer daar wel gewillig overheen kijken. Ernstiger wordt het als de ondertek sten van foto's verwisseld worden en er bijvoorbeeld de president van een pijpenrookersmaat:;chapijtje onder een bekroonde os komt te staan, en het te genovergestelde, dat al even erg is. Niet alleen in de krant zelf staan er soms zoo van die dingen, maar ook bij de journalisten kunnen van die eigen aardige geschieden is j es plaats hebben. Er is bijvoorbeeld dat anecdootje, dat naar het schijr.t niet gefantaseerd blijkt, van een bekend Antwerpsch let terkundige, die terzelfdertijd redakteur is aan een Antwerpsche krant. Deze krantenschrijver had namelijk de gewoonte, wanneer hij naar een ban ket ging, aan zijn verslag twee of drie lijnen te schenken en dan op te staan van zijn plaats om vlug enkele persona liteiten te interviewen. Zijn vrienden hadden al veel bedacht om hem van die droeve gewoonte af te helpen, doch niets hielp. En zoo ge beurde wat moeit gebeuren op dat voornaam banket. De journalist, naar oudergewoonte, liep van den éé,i gitaar den andere, met daartusschen het schrijven van een paar namen op zijn blok.Er waren daar ongelukkig genoeg ook vrienden van hem. Deze laatste besloten met hem een gang te gaan. Eiken keer dat de schrijver in kwestie van zijn plaats af liep, voegden zij een paar namen toe aan zijn verslag. Tot overmaat van ramp kreeg de journalist in kwestie niet eens meer de tijd om zijn verslag te herlezen, want daar was reeds een jon gentje van de zetterij met zijn verslag weggehold. Ook op de redactie werd niet meer herlezen, daar men alleen nog op dat verslag wachtte om te druk ken, verder twijfelde men in het geheel niet over de waarde van den journalist. 's Morgens leest de verschrikte hoofd- redakteur het volgende over het ban ket, genoeg om zich een hartverlam ming op te doen waren onder meer op het banket aanwezig De heeren burgemeesters van X, Y,Z, minister H. Sophokles, Dostojewski, Napoléon, Rubens, de vertegenwoordiger van de Maatschap pij Ziezoo »de ambassadeur van J. de voorzitter der vereenigde melkboe ren, der apenkweekers, der valschmun- ters, der boeren, alsook den Heer Zus, enz. enz. De voorzitter sprak in zijn openings rede over de noodzakelijkheid van stokjes te planten nevens de bloemetjes op de spoorbermen, van over te gaan tot het maken van draagberries voor katten en honden enz. Naar een geloofwaardig journalist van diezelfde krant ons vertelde, was de chef als razend. Spoedig werd de krant ingehouden en verbeterd, en de schuldige ter verantwoording geroepen. Deze wist natuurlijk van toeten noch blazen en het scheelde maar een haar tje of de vent lag buiten. Daarop zijn dan natuurlijk zijn makkers voor hem ten beste komen spreken, en hebben het gansche geval uitgelegd. Nu vraagt ge u misschien af of de vent van zijn ziekelijke neigingen ver lost was Daar is geen antwoord op te geven, vermits hij nooit meer naar een banket gestuurd is geworden. De Propaganda- en Toerismediensten der N.M.B.S. bezoeken de terreinen Een belangrijke groep ambtenaars en agenten van de Toerisme- en Propa- gandadiensten der N.M.B.S. heeft de terreinen van de Internationale Ten toonstelling van Luik 1939, op Don derdag bezocht. Het was noodig dat deze Diensten en de Bestuurders van de Luiksche World's Fair voeling zouden krijgen, indien men met de belangrijkheid van de toeristische nijverheid in de nationa le economie rekening houdt. Deze afvaardiging bestond uit een veertigtal personen. Zij moest geleid worden door den heer Bomans, Be stuurder van de Pers- en Propaganda- diensten van de N.M.B.S., die op het laatste oogenblik zich verontschuldigen liet. De heeren Antoine, Hoofd van de Exploitatie der N. M. B. S. Tack,hoofd inspecteur, en Schrijvers, Inspecteur, stonden aan het hoofd van deze afvaar diging die ontvangen werd door den hr Van Gelder, Bestuurder van de Exploi tatie der Tentoonstelling van Luik en J door zijn medewerkers. In de zaal «Carrefour» luisterden de vertegenwoordigers van de Belgische Spoorwegen, een aantrekkelijken praat 'met lichtbeelden, door den heei Van Gelder, die welsprekende bijzonderhe den over de Tentoonstelling en haar karakter verschafte. Hij beschreef de verschillende paleizen en attracties wees op het nieuw, schilderachtij vermakelijk aspect van alle betoogin gen welke ter gelegenheid van de L uik sche World's Fair zullen plaats hebben. De heer Van Gelder drong aan op de noodzakelijkheid van een weder- zijdsche aanpassing van de pogingen der Pers- en Propagandadiensten van beide organismes, en noodigde dan zijn gasten uit, om de Tentoonstelling Le Jeu de Liége te bezoeken. De afvaardiging begaf zich dus naar den Grand Bazar de la Place St Lam bert» waar deze Tentoonstelling wordt gehouden en waar zij onthaald werden door den heer Marcel Thiriard, Beheer der. In de salons van La Bécasse» werd een lunch aangeboden, die voorgezeten was door den heer Van Gelder bij hem zaten de heeren Tack, Schrijvers, M. Thiriard, Salmo, Hoofd van den Propagandadienst der Tentoonstelling, I De Coune, Secretaris van de Leesten, Falkenau, Secretaris van het Toerisme, enz. enz. Bij het dessert waren de heeren Tack en Van Gelder aan het woord, en daar na begaf zich de afvaardiging naar de Tentoonstelling waar zij op de hoogte werd gesteld van de bedrijvigheid die op de terreinen heerscht, en de mooie tuinen en paleizen kon bewonderen. Na dit bezoek keerden de gasten van Luik 1 939 naar de stad terug, op een van de motorbootjes van de Tentoon- stelling. HEINTJE PIETERS. M. en Mevr. René Waucquez,Brussel 2000; Naamloos Oudenaarde 1000; Den heer Ridder D. Schellekens, Den- dermonde 1000; De Broeders van Liefde Gent, 1000; de Belgische Pre- monstreit 700; Notaris De Vis, Aalst 500; Algemeen Christen Onderwijzers- verbond van Belgie 500; Kan. Mahieu, Vikaris Generaal Brugge 500; M. en Mevr. Eugène De Wolf 300; Ridder en j Mevr. Vande Walle, Brugge 300; Ka tholieke Normaalschool, Mechelen 250 Naamloos 250; Baron en Barones Ra- oul de Crombrugghe de Looiinghe, Brugge 250; R. S. Gent 200; M. en Mevr. Alfred De Wolf, Aalst 203; M. Cyr. Vanneste en Broeders, Brugge 200; M. Paul Versé 200; M. en Mevr. Rodolphe Plissart Antwerpen 200; Ge sticht der EE. PP. Josephieten van Bel gie, Velm 200; Mej. Maria Geelhand, Antwerpen 200; Graaf en Gravin Goethals, Gent 200; Naamloos Gent 200; Dochters van het Kruis, Luik 200 Mej. Claeys-Bouuaert Gent, 200;Mevr. Wed. Ch. Gerniers-Van Hooreheke, Kortrijk Kortrijk 200; Zusters van het H. Hart van Maria Berlaar bij Lier 200 M. Bouvier van Cuyck 200; Meji (fers Moretus-Plantin 200; A. H. Heverlee, 150; M. H. Heverlee 150; M. G. Wa- vreil Tintigny 150; Naamloos St S. 100; M. J. Spaey Gent 100; Onbekend, uit Pittem 100; M. en Mevr. J. Thiery" Gent 100; Mevr. en Mej. Verheyden Oudenaarde 100; Notaris en Mevr. An dre Gillis 100; Jufvr. Marie Moreeuw, Brugge 100; Mevr. WAVoot de Trixhe, Leuven 100; Burggraaf Adrien Vilain, XIIII, Maisières 100; M. R. Schueinians Diest 100; Mevr. Charles Wauoqaez, Brussel 100; Mevr. Cuvelier, Westmalle 100; Gravin E. Cornet, Uedekerke {Brussel 100; M. en Mevr. Sch-iyven- Gendebien, Brussel 100; M. J. Beeck- man de Crayloo Brussel 100; Graaf J. t Kint de Roodenbeke, Bachte Maria Leerne, 100; M. en J. Wibaut 100; Mevr. L. de Kerckhove, Herve Luik 100; M. Van Hecke-De Vlieger Sint Lambrechts Woluwe, 100; Mav. J. Vandenbussche, Ardooie 100; F.. H. Gust. Devos, Bestuurder Brugge 100; Mej. Taelman. Oostakker 100; De Poperingenaar» 100; De Halle van leper» 50; De Toekomst van Verne- Nieuwpoort-Diksmuide» 50; Mej. Jai- xen Gent 100; Barones A. B. S. della Faille, Huysse 100; Naamloos Cent 100; Mevr. Theodore Moens de Hase, Gent 100; De Zusters van Hoop, Luik, 100; M. Pierre Lacoste, Brussel 100; M. G. Mangon, Morlanwelz 100M. en Mevr. R. Lambrecht-Roman, Schooris- se 100; Notaris L. Vermeire, Zwij.iaar- de, 100; M. P. Lesseliers, Beveren- Waas 100; Dr en Mevr. Rubbre :ht 100 M. en Mevr. Rittweger de Moor de Jus- tenville 100; M. Jos. Guffens Brnrsel, 100; Mevr. Wed. G. Poelman, 100; M. en Mevr. Ligot-Dewez, 100; Baron en Barones René vander Flst, 100; M. A. Melchior Gent 80; W. F. Aalst 50; Ni colas Melon 50; Z. E. H. Kan. L. Che valier, Doornik 50; L. Oudenaarde 50; T. H. Gent 50; Mevr. Ch. Michiels Me chelen 50; Namloos Luik 50; M?vr. M. Eid. Brussel 50; M. Jooris Brussel 50; Naamloos Deinze 50; M. Pierre Valck Terhulpen 50; Naamloos Roesbr igge 50; M. en Mevr. Van Cuyck, Gent 50; M. Vandenperre Brussel 50; Hubert Kaisin in Frankrijk 50; Naamloos Brussel 50; H. V. H. Ledeberg 40; M. M. M. Leuven 25; Mejuffers Michel, 25; M. Isidore Maus Brussel 25; Mej. M. Romijns, Angreau, 25; E. H. Alis, Pastoor Angreau 25; E. Pire, Lu 25; Edouard Willems 25 Mevr. R. Hu- wart Oostende 20; E.H. Kan. Jos. Keu- kelinck 20; A. B. Kortrijk 10; M. Hen- rard 10; A. Menjot Rihoux Ros*»e 10; M. M. Grenier Sauvenière 5M. R, Caucheteux, Chievres 5. Totaal tot heden 1 19.435.55 fr.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1