Ontzettende aardbeving in Chili BOEFJE Hachelijk Avontuur van een Visschersboot QÜKEN6D NIEUWS Verheoging der zègeltaksen DE KRACH WSk® TONGEREN - Beneeming Burgemeesters ALLEEN IN DE WERELD JaaraselairedieiFslaB te 's Sravenhage ,„;Tl 28 januari. H. Petrus Nolascus. Geboren in de streek van Languedoc, rond 1 189, vergezelde hij Simon elkander dingen te vertellen hadden, die anderen niet mochten weten, en in de middeleeuwen sierde men de pla fonds in de eetzalen met rozen, om de gasten er aan te herinneren, dat de ge- Montfort op zijn kruistocht teger. de sprekken. aan tafel vertrouwelijk wa- Albigenzen. Medestichter van de orde! ren. In de Zestiende eeuw werd ook bo- tot vrijkooping der slaven, was hij erven vele biechtstoelen, waar eeuwige de eerste overste van. Hij stierf in 1256 Internationale letterkundige prijs toegekend aan een Belg. De interna tionale letterkundige prijs, voorbehou den aan de buitenlandsche schrr.vers die het best het Fransche toerisme ge diend hebben, is toegekend aan een Belg, namelijk den h. Oswald de Leysat De tweede prijs werd toegekend aan den h. Nicolas Ronert (Luxemburg). Richard Strauss. Richard Strauss wordt I 1 Juni 1939 vijf eó zeventig jaar. Reeds nu worden overal plannen ontworpen voor feestvoorstellingen van zijn operas. Te Munchen, te Drerden, te Maagdenburg zullen Richard- Strauss-weken/» gegeven worden en de Staatsopera te Berlijn zal Die Fraü ohne Schatten opvoeren. geheimhouding aangebracht". verplicht is, een roos De bedreigde schilderijen van Goya Door verschillende personen zijn stap pen gedaan bij de Fransche Academie De wet van 18 Januari 1939 hou dende instelling van een TIJDELIJK en bijzonder Fonds tot dekking van de bijzondere uitgaven in verband met het op versterkten vredesvoét brengen van het leger, verhoogt het bedrag dér over dracht-, faktuyr-, verhuring-, vervoer-, publiciteit- en weeldetaks met een bui tengewonen halven" opdeciem. De verhooging is van toepassing van af 1 Februari 1939 (Staatsblad 20 Ja nuari 1939) en blijft van kracht tot wanneer zij 35 millioen frank heeft op gebracht. Voor de toepassing van deze bepa ling wordt de maandelijksche op- van Schoone Kunsten, om hulp in te i trengst van den halven opdeciem for- roepen voor de wereldberoemde fchil-faitair geraamd op 1/24ste van de ge- derijen van Goya in het Prado-Museüm j Zamentlijke maandelijksche opbrengst te Madrid. Maar wat kan men doen j van jg zegelrechten en met het zegel Er zijn in het Prado 472 stukken 1 an i gelijkgestelde belastingen. Goya, waaronder een aantal schetsen£)e Minister van Financien zal een als proeven voor schilderijen. Als "iteincJe rnaken aan de toepassing van de- verloren zou gaan en het museumze verhooging zoodra het uit de maan- schijnt in een veel gebombardeerde wijk te liggen dan zou aan het kunstbezit van Spanje een onnoemelij ke schade worden toegebracht. Het aantal werkloozen tijdens de af- geloopen week. Tijdens du week van 16 Januari tot 21 Januari bedroeg het daggemiddelde der gekontroleerde werkloozen 214.689 tegen 216.419 in de vorige week, hetzij een verminde ring van 1.730 eenheden of 0.8 t.h. De daggemiddelden voor de over eenstemmende weken van 1936. 1937 en 1938 wareji onderscheidenlijk ?06.853, 159.242 en 193.300. HET LICHAAM EISCHT... etstoffen. en vitaminen D en A. Een goede raad gebruik overvloedig Solo margarine delijksche comptabiliteit zal blijken dat de zooals hooger gezegde geraam de ontvangsten de hierboven aange duide som hebben bereikt. Hierna geven wij de verschillende voorbeelden op hoe vanaf 1 Februari de taksen dienen gerekend. 1 Berekening voor de taks van 2.50 t. h. Faktuur bedragende fr. 1.528.Be lastbare basis 1.530. Taks 2.50 t.h. (of 1/40 der be lastbare basis) 38.25 Verhooging 5 t.h. (of 1/20 der vastgestelde taks) 1.91.25 Verschuldigd voor taks 15.50 fr. 5) Berekening v. de taks van 9 t h. Bedrag der Faktuur 382 fr. Basis 390. Taks aan 9 t.h. 35.10 Verhooging 5 t.h. (of 1/20 der vastgestelde taks) 1.75.50 Samen 36.85.50 Verschuldigd vöór taks 36.90 fr. 6) Berekening v. de taks van 1 t. h. Bedrag der faktuur 93-5 fr. Basis 940. Taks aan 1 t.h. 9.40 Verhooging 5 t. h. (of 1/20 der taks) 0.47 - Samen 9.87. Verschuldigd voor taks 9.90 fr. Voor het gemak van ieder hande laar, ware het zeker best dat hij zich fcediene van een Tafel waarop de ver schuldigde taks per breuk van 10 tot aan een zeker bedrag vastgesteld De financieele waarde van dó kunst en de economische krisis. In écn veiling van kunstwerken te Amsterdam, bleven onlangs de prijzen ver beneden de verwachtingen. Voor «Antonius en Kleopatra»» van Jan Steen, dat men x>p 10.000 pond had geschat, werd maar 3000 pond betaald. Twee portretten van Lukas Cranach den Jongere brachten het maar tot 1830 pond en een Van Ostade werd voor ongeveer 2000 pond verkocht.De waarde van een pond beloopt tot on geveer 140 frank, in onze munt bere kend. Samen 40.16.25 Verschuldigd voor taks 40.20 fr. 2) Berekening voor taks van 2.50 p.d. Bedrag der faktuur fr. 2.420. Basis 2.500. Taks 2.50 p.d. (of 1/400 der. belastbare basis)' 6.25 Verhooging 5 t.h. (of 1/20 dér vastgestelde taks), Ó.3L25 Samen t 6.5 6.25 EEN TE KORT VAN 4 MILLIOEN Betreffende de krach der Bar.que de rEconomie» wordt thans nog uit be- voegder zijde gemeld dat de mogelijk heid van concordaat zoo-goed als u.tge- sloten is, daar het tekort te groot is.Er wordt namelijk gesproken van 4 mil lioen. De schuldeischers zouden voor i'n me moeilijkheden komen te staar. Aan een firma, waarvoor de bankin stelling borg bleef, zou onder meer een krediet van, verscheidene honderddui zenden door den Staat zijn verleend. Daar het geleende kapitaal nu terugge- eischt wordt, zou de firma wellicht moeten sluiten en tot verkoop v?.n haar goederen overgaan. Een sportinstelling zou eveneens door de krach getroffen zijn. Geruchten over onregelmatigheden doen eveneens de roiidë. In een firma, waar de bank eveneens borg bleef, zou de bestuurder, buiten zijn wedde ook nog percent opgestreken hebben op de verhandelde grondstof wijl hij deze be terkoop afzette dan inkocht. Zijr. per centen moeten alzoo groote bedragen hebben uitgemaakt.. Het feit dat sommife personen enke len tijd na de genjeertteverk ezingen enorme kapitalen zouden hebben te ruggehaald, schijnt den onderga rg te hebben bespoedigd. - Verschuldigd voor taks 6.60 fr. 3) Berekening voor de taks van 5 t.h. Bedrag der Faktuur 324.fr. Basis 330.— Taks aan 5 t.h. 16.50 Verhooging 5 t.h. (of 1/20 der vastgestelde taks) 0.82.50 Samen 17.32.50 Santiago, 26 Jan. Volgens zekere gegevens werd de stad Chilian werke lijk geheel vernield. Het stadstheater is ingestort, vijf honderd personen liggen onder het puin bedolven. Slechts twin tig personen werden gered. In deze stad alleen zijn er meer dan tien duizend dooden te betreuren, zoo wordt er bevestigd. Het dorp Kulnes gansch verdwenen onder instortingen Te Concepcipn zijn de voornaamste gebouwen verwoest, namelijk de Bank van Chili, de gevangenis en de schouw burg. Een brand heeft het centrum van de stad vernield. MEER DAN 2000 DOODEN TE SAN ROSENDO Tamuco, 24 Jan. Tamuco heeft weder telefonische verbinding met San Rosendo, waar 20Ö0 personen gedood zijn en honderden nog onder het puin. begraven liggen. VIJFTIEN DUIZEND PERSONEN ZOUDEN OMGEKOMEN ZIJN Santiago, 26 Jan. De officieuse schattingen laten voorzien dat meer dan 15.000 personen door de aardbeving op het geteisterd gebied zijn omgeko men. Het gezantschap van Groot Brittan- nie heeft aan de regeering van Chili de diensten van de kruisers «Exeterv en «Ajax» aangeboden. EEN LEENING VAN 500 MILLIOEN PESOS VOORGESTELD Santiago, 26 Jan. Het parlemen tair komiteit van de socialistische partij heeft een wetsvoorstel goedgekeurd waarbij een leening van 500 millioen pesos, wordt voorzien voor hulpverlee ning aan de slachtoffers van de aard beving en voor den wederopbouw van de vernielde steden. Studenten hebben besloten een steun- kom'iteit op te richten en zullen hier voor steun vragen aan alle Amerikaan- sche studenten. .Men is steeds zonder vaste verbin ding met Chilian. Slechts .de radio werkt en de omroep beperkt er zich bij officipele inlichtingen, zonder bijzon derheden, te g^ven. 0Q eerste hulpdienstendie ter plaat se zijb aangekomen, hebben lastig werk te mfdden van duizenden gewonden. De wegen en de spoorlijnen zijn onder broken, waardoor de aankomst van konvooien onmogelijk wordt. De luchtvaart heeft groote d:ensten bewezén door het overbrengen var. ge- neesheeren, levensmiddelen en post stukken naar de geteisterde gebieden. De roos, symbool van het zwijgen. Al van oudsher is de roos het symbool van het zwijgen, en wat iemand sub xosa» (onder de roos) wordt toever trouwd, moet als een geheim be schouwd worden. De oude bewoners van Athene sta ken de roos in het haar, wanneer zij Verschuldigd voor taks 1 7.40 fr. 4) Berekenb. voor de taks van 7 t.h. Bedrag der faktuur 208 fr. Basis -10- Taks aan 7 t.h. 14.70 Verhooging 5 t.h. (of 1/20 der vastgestelde taks)^ 0.73.50 Samen 1 5.43.50 1 ódë Vervolg. Een heer is een heer, of men geld heeft of niet, of men staatsambten be kleedt of niet, of men een schelm is of j een eerlijke sukkel, wanneer men j slechts eene spanbroek, een wit vest enj een hopgen hoed draagt, met een rot ting kwispelt, snorren a la Napoleo^*j of bakkebaarden a la Wilhelm», eu een lorgnet op de punt van den neus heeft, dan kan men verzekerd zijn,dat men zich voor u zal buigen en den hoed afnemen. Ik moet bekennen dat zijne bijtende scherts niet dien indruk op mij maakte welke zij op ervaren menschen zoude gehad hebben. Onwillekeurig zeide ik hem dan ook. dat zijne woorden mij getroffen hadden. Volg mij dan maar, en wees niet meer zoo ondankbaar als daar straks. Ik zweeg en kneep de lippen op el kander, terwijl ik hem als in galop volgde. Ik had vrij wat te doen om zijn snel len tred bij te houden, doch deed daar bij de ervaring op, dat hij goed uit de kluiten gewassen, en door de woorden, die hij als het ware achter zijn rug tot mij richtte, ook nog wijzer en slimmer geworden was. Wij draaiden nu links, dan rechtsom, of liepen breede stiaten lange grachten en donkere stegen af, totdat wij eindelijk voor een onzinde lijk huis staan bleven. Op een groot bord dat in den gevel prijkte, las ik in PROVINCIE OOST VLAANDEREN ARRONDISSEMENT AALST Aaigem h. Van Cauter P. Geeraardsbergen h. De Nauw G. Heldergem h. Raes F. Idegem h. Cassart J» Ninove h. Behn. Schendelbeke h. Daneels P. St Lievens Essche h. Becquaert J. S. Maria-Oudenhove h. Vander Lin den R. j Strijpen h. Baele Th. Voorde h. Pessemier R. 's Gravenhage, 26 Jan. In den| nacht van Woensdag op Donderdag zijn dieven gedrongen in een groote juweelenzaak van de Residentie en hebben de hand gelegd op een groot aantal uurwerken ringen, bezet met briljanten. Volgens een eerste schatting beloopt de waarde van den buit wel 50.000 gulden (ongeveer 800.000 fr.) De dieven waren zekér niet aan hun proefstuk dat bewijst de stoutmoe digheid van hun daad. Ze zijn begon nen met drie ladders te stelen uit een een bergplaats, die zich in den hof van de nieuwe kerk bevindt. Deze tuin is door verscheidene huizen van de ge plunderde zaak gescheiden. Met behulp van hun drie ladders zijn de schelmen op het dak geraakt van het huis van den juwelier. Om dan in' den winkel te ge raken moesten zij -ruiten breken en. ijze ren staven die voor de vensters waren aangebracht verbuigen. De dieven hebben dan iri de uitstal ramen alle voorwerpen gekozen uit ;oud. De zilveren' voorwerpen liéten zij onaangeroerd liggen. Op den grond hebben zij peper gestrooid om te belet ten dat men hun spoor zou vinden en geen vingerafdrukken na te laten hebben zij gewerkt met handschoenen Eens hun slag geslagen hebben de in brekers de zaak langs de voordeur ver laten. Hiervan hadden zij den sleutel gevonden in een lade van de schrijfta fel van den juwelier. De juwelier die op de eerste verdie ping sliep, boven den winkel, heeft niets gehoord in den nacht. Hij stelde den diefstal pas Donderdagmorgen vast.De politie onderzocht nauwkeurig den hee- len winkel, maar vond geen enkel ern stig spoor. DAME DOOR AUTO GEDOOD TE BRUSSEL Donderdagmorgen te 2 u. 15 werd een 70 jarige vrouw, wier eenzelvigheid tot nog toe niet gekend is, bij het over steken van de Bisschoffsheimlaan te Brussel, door een auto verrast en om vergeworpen. De ongelukkige werd door voorbijgangers opgenomen met erge kwetsuren over gansch het li chaam, en verloor geweldig veel bloed. Zij werd bij hoogdringendheid naar het S« Pietershospitaal gevoerd waar zij kort na haar aankoms», overleed. Identi teitspapieren werden in haar bezit niet aangetroffen. De politie der 4e wijk heeft een onderzoek ingesteld. Gothische letters, die echter veel over eenkomst met het Hebreeuwsche alpha bet hadden Huur- en Verhuurkantoor IZak GRIJPVOGEL Zonder een enkel woord tot mij te spreken trok hij met kracht aan een antieken houten belknop, die waar schijnlijk de trots van den bewoner van dit huis was, en den bezoekers, bij de beschouwing daarvan, in bedenking moést geven, dat de zaken,die b,ier verhandeld werden, ook hare betaling eischten een vogel met opengesperden bek, zittende op een aligator, Ziedaar het geniale denkbeeld van den maker, terecht op den bewoner van dit huis van toepassing. De deur werd onmid dellijk doch langzaam, door een van vet glimmend jongmensch, met een wantrouwend gelaat, geopend. Terwijl mijn geleider hem een wenk gaf, werd ons door hem den weg naar het kantoor gewezen. Eene huivering overviel mij, toen ik tusschen de twee lange, vochtige muren heenging, en ik aan het einde daarvan door den straatbengel in eene even vochtige zijkamer geduwd werd. Ga hier zitten en wacht op de komst van den grijpvogel, zeide hij grijnslachend. Ik voldeed aan zijn bevel en zette mij neder op eene houten bank: die onze nabijheid stond. Nu liep mijn ge leider een paar treden terug, cn hield mij de geopende rechterhand voor, ter wijl hij met de linker zijne pet van het hoofd nam, en mij op smeekenden toen om zijne belooning vroeg. Hoeveel vroeg ik kortaf, want ik begreep nu, dat hij wel geen mede lijden voor mij meer kon gevoelen. Voor den snellen marsch en de vroeger bewezen diensten, is waarlijk een gulden niet te veel, mijnheer Bon- tekraai, antwoordde hij. Dit was een ongehoorde eisch en zou De visschersboot Memlinck O 295» van de Oostendsche motorviss herij, schipper Boeydens, bevond zich ter vischvangst ter hoogte van Trevershead j toen de schroef geblokkeerd werd door de kor. Er woei een storm en het schip werd de speelbal der golven. Hulpseinen werden uitgezonden en gelukkig opgevangen door de Oos tendsche visschersboot 0.350 Leo pold» reederij Deroo, schipper Tissan, die ter plaatse snelde en erin slaagde de «0.295» op sleeptouw te nemen en de haven van Newlyn te sleepen, waar de noodige herstellingen zullen worden uitgevoerd. bij het ontvangen der geldstukken. Het eenige wat hij mij halfhoorbaar toe fluisterde was Ze zijn echt,Jonas, koppen Willem II. Wij stonden in deze houding tegen over elkander, toen de deur onmerk baar openging. Eene gestalte, die nooit itond aan mijn schat, dien ik hoognoodig had uit mijne verbeelding gegaan is, eene geduchte vermindering geven Ikjop den drempel. Verbeeld u, lezer, een af hem dan ook te kennen dat het te manneke van vier voet en eenige cui- veel was. Ha, ha schatteïde hij luidkeels doch met gefronste wenkbrouwen,waar uit ik duidelijk zijne gramschap be speurde. Te veel vóqr ajles wat ik ge daan heb en nog doen zal, om u in de wereld voort te helppn. Een gulden te veel voor de weldaad van u vcor de Amsterdamsche nachtlucht, die u den dood zou hebben berokkend, bewaard tc hebben Luistert wel toe zonder mijne leiding waart ge reeds in dezen poel verdronken. Men had u van de straat opgenomen, in een gevangenis of een gasthuis geplaatst, ofwel, als een nutteloos mensch in de wereld, in het aangezicht des overvloeds van honger 'laten omkomen. - Hij sidderde over zijn ganscke li chaam, terwijl de spieren van zijn ge laat zich krampachtig verwrongen Het schaamrood overtoog mijne wan gen onwillekeurig maakte ik den zak doek los, waarin ik mijn geld geborgen had. Eene stem fluisterde mij toe dat die ruwe knaap de waarheid kon spre ken. Mijne vingers beefden toen ik hem twee gulden ter hand stelde. Hij had die wel aan mij verdiend. Niet indrukwekkender kon de stilte eener onweersbui vervangen, dan zijne verbazing, zijn hartstochtelijken uitval opgeschreven had, kon hij een glimlach niet onderdrukken. Jonas uit een der twaalf stam an men en ge zijt een christenmensch Wonderlijke verbastering van de uit verkoren natie Wat verlangt mijnheer Jonas in de wereld te worden Ik zeide hem dat ik op het kantoor van wijlen den heer Zwezerik ccm'ge kennis van kantoorwerk had opgedaan, en nu oordeelde dat voor mij niets be ter kon wezen dan mij verder daarin haren, een haviksneus die wel tot roerte bekwamen. van een tjalkschip kon dienen, en daar- Een armzalig vak niet dispöni- nevens twee kleine, schitterende oogen bel, Zei hij korfaf een ander. IU stond verpletterd, zweeg, en zag zijn yréeëelijk gelaat met smeekcride met grijzen stoppeligen baard en waarboven de geschroeide wenkbrau wen tot dak dienden, en dit figuur om hangen door een bruine sleepjas,, met gaten en winkelhaken afgezet, met ver sleten pantoffels aan de voeten, in de eene hand eene ivoren snuifdoos, m de andere eene korenblauwen zakdoek houdende, ziedaar u het portret \an Yzak Grijpvogel volmaakt geteekend. Hij liet zijne schelmsche oogen slechts een oogenblik op ons vallen, en vroeg toen op vleienden toon wat ik bégeerde. De ongunstige indruk dien h.j op mij maakte belette mij te spreken doch de straatbengel hielp mij uit de verlegenheid, en antwoordde hem dat ik in een dienst geplaatst wenschte te worden. Om daarna een groot man in d* wereld te worden, dat verstaat zich, voegde de Jood er met een medelij dend schouderophalen bij. Hij zette zich daarop aan een morsi- gen lessenaar neder, die in een hoek der kamer aan een klein venster stond en vroeg naar mijn naam. Toen ik hem dien noemde en hij d;en oogen-aan. Ik bemerk het al, ging hij voort nijnheer Jonas is nog een nieuweling n de wereld. Het beste voor hem zal Jjn een .beroep te kiezen waarin hij practische ervaring en menschenkennis kan opdoen. Wanneer mijnheer Jonas zich verbindt het montant te betalen, voor mijne moeite en zorgen te zijnen opzichte besteed zal het hem zeer ge makkelijk vallen, uit de rijke verschei denheid van dienstaanbiedingen, waar over ik te beschikken en te beheeren heb, een plaatsje te kiezen. In één adem noemde hij nu alle mo gelijke ambachten op, waarin ik als knecht of als loopjongen geplaatst kon worden. Daar ik geen ambacht geleerd had moest ik deze allen van de hand wijzen en de tweede rubriek was beneden mij ne schatting. 1 Voor den drommel nep de Jood uit, mijnheer Jonas is al te keurig, Vervolg,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2