Rede van Sir Samuel Hoare De Stadsbelastingen Belgie's versterkingen aan de grens De brief van den jongen Missionaris 29 Vcicantiskampsn voor 14 000.900 personen BOEFJE Zondag JAN. 1939 Groot Bnittannie voelt zich onder alle opzichten krachtig De Burgeroorlog in Spanje Da schrikkelijke ramp te Chili. XXXXVIe JAARGANG NUMMER. £3 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. "teit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxiaan, 13, te Brussel R»ic de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 H. FRAKCKCUS I Zon op 7,27 af 16,-tl L. K. 11 V. At 4 Sir Samuel Hoare heeft te Swansea een rede uitgesproken, waarin hij mis prijzend sprak over de paniekzaaiers die bezig zijn het gevoel te wekken dat de oorlog onvermijdelijk is. Een dergelijke onvermijdelijkheid bestaat niet, aldus Hoare. Laat ons de toekomst onder oogen zien, wat zij ook moge brengen, met moed en vast beradenheid en in het geloof dat de rede en het gezond verstand de over hand zullen houden, maar vastbeslo ten om gereed te zijn voor ieder nood geval. Het vertrouwen en de gereedheid zijn de twee groote nationale behoef ten en onze voorbereidingen, te land: te water en in de lucht, zijn reeds ge vorderd tot een formidabel punt, ter wijl de daarachter staande nationale geest daelijk aan kracht wint, Hoare prees vervolgens Chamber lain als den reddingsboei van Europa. Sprekende over oorlogen zeide hij «Twee onbetwistbare feiten steken af tegen den duisteren achtergrond van angsten en gissingen, n.l. de hartstoch telijke wensch der Europeesche volke ren naar vrede en de onoverwinnelijk heid van Groot-Brittannie en het Brit- sche Rijk. Wanneer ik zeg dat dit groot land nooit kan worden verslagen, spreek ik een feit uit. Economische kracht is een van de grootste verdedigingslinies en ons economisch Bystaem Kaoit '-'ft "pr"- ningen en den druk der crisis van de laatste jaren beter doorstaan dan eenig ander systeem ter wereld». Hoare sprak ronduit iedere bewe ring tegen, volgens welke de tijden der vloten voorbij zouden zijn. In de laat ste jaren zoo zegde hij, heeft de admi raliteit haar strategie en tactiek aange- 1 past aan de nieuwe omstandigheden en een juist gebruik van de luchtmacht j door de vloot zelf zou de Britsche zee macht eerder uitbreiden dan vermin deren. De wederopbouw van de vloot j heeft een gevorderd stadium bereikt en de nieuwe vloot vormt een activum van onberekenbaar belang bij iedere raming van de Britsche kracht. Over luchtaanvallen, zegde spreker: Ik aanvaard de overdreven verkla ringen niet betreffende hun overweldi gende uitwerking. Zelfs wanneer ik mij zou vergissen en zij ons alle vernietiging zouden aan doen, die de critici zeggen, zou zoo'n aanval nooit onzen wil tot het bieden van weerstand vernielen maar zou in tegendeel honderdvoudig onze vast beradenheid doen toenemen om den aanvaller te overwinnen. Laat de wereld deze zaken overpein zen en in het bijzonder zij, die zeggen dat wij moe zijn geworden van ouder dom en zwak van zenuwen. Zoo dach ten zij in 1914 en zij werden op ruwe wijze gewekt.» Tenslotte wees Hoare op de deze week uitgekomen oproep voor de na- tionalen dienst. Hii besloot met de TlinDen cr zeicer van, ciat deze oproep slagen zal en de kracht der democratie aan de wereld en den geest van'Brittannie aan Europa zal toonen. De regeering van Engeland bereidt plannen voor tot den bouw van hon derden vakantiekampen op het platte land en aan de kust. Deze kampen zouden binnen 10 jaar geheel gereed zijn zij zijn bestemd voor de naar schatting 15 millioen personen die jaarlijks slechts zooveel oversparen, dat zij alleen op de goedkoopste ma nier hun vakantie kunnen doorbren gen.. Op het oogenblik zijn er reeds 7.750.000 personen met een loon van hoogstens 3 pond per week (men hou- de in het oog dat de levensstandaard in Engeland aanmerkelijk hooger is dan ten onzent), die gedurende hun vakantie loon blijven trekken. In den loop dier eerstvolgende tien jaren zul len hieraan nog ongeveer 7.000.000 personen toegevoegd worden, wier loonen meerendeels ongeveer 3 pond sterling bedragen. Voor zoover deze 7 millioen gezinshoofden zijn, zullen zij niet voldoende kunnen oversparen om met hun gezinnen de vakantie bui ten door te brengen. Vandaar de plannen tot oprichting van vakantiekampen die berekend zijn op 14.000.000 mannen, vrouwen en kinderen, Duizend van die kampen zouden 20.000.000 pond sterling kos ten hetgeen heel weinig is vergele ken bij de 1500.000.000 pond ster ling, die Engeland aan bewapening uitgeeft. En in geval van oorlog zou den de kampen kunnen nuttig zijn om de groote steden van een flink deel harer bevolking te ontlasten. NIEUWE VORDERINGEN DER NATIONALE TROEPEN GROOTE BUIT OORLOGSTUIG Burgos, 27 Jan. Men bevestigt de verovering van Madalono, Mataro, Sabadell, RipoIIet en Artes. Drie bat terijen geschut werden buit gemaakt. Verder werd een zeer groot en buit gemaakt van 600 spoorwagens en 800 camions oorlogsmateriaal in het stati on van Moncada. 1250 gevangenen bleven in handen van de nationalen. In den avond werd Mollet bezet, op 1 1 kilometer van Granollers. DE VOORUITGANG DER NATIONALEN Burgos, 27 Januari.Radio Natio nal meldt officieel dat de nationalisti sche troepen in het noorden van Bar celona 22 km. zijn vooruitgegaan en de belangrijke stad Mataro hebben be zet. In het centrum werden Sabadell en Ripollet bezet. In het Noorden werd het belangrijk wegenkruispunt Artel eveneens bezet. LUCHTAANVALLEN Londen, 27 Jan De bijzondere medewerker van de «Daily Express» te Perpignan, vernam aldaar van ma joor Herman Hartung, een Oostenrij ker, die aan het hcofd stond van een afdeeling van 900 Mexikanen en Zuid Amerikanen der internationale briga de, dat 800 van zijn mannen gedood of gewond werden bij een nationalis- tischen luchtaanval op het station te Cardedu, ten noorden van Barcelona. Deze manschappen zouden met 2700 andere buitenlanders naar de Fransche grens en vandaar terug naar hun vaderland gebracht worden. In het station, te £aj(Jedu wachtten toen deze aankwam en de 900 Mexi- kanen en Zuid Amerikanen instapten, verschenen boven het station nationa listische vliegers die talrijke zware bommen wierpen. De trein werd her haaldelijk getroffen, talrijke militia- nen werden gedood en nagenoeg alle anderen gewond. Onder de 2700 andere militianen van de internationale brigade bevon den zich 300 Engelschen en Amerika nen en honderden Duitschers, Oos tenrijkers, Italianen en Polen. Zij waren den 1 7 Januari uit Valen cia naar Barcelona overgebracht, maar hadden aldaar geen soldij en nagenoeg geen voeding ontvangen. Volgens majoor Hartung is het ka- talaansche leger gansch uiteengeslagen BIJ OPRUIMING OF UITVERKOOP Binnenzicht van een ondergrondsche schuilplaats. De publicatie van deze :liché geschiedt met toelating van den Generalen Staf van het Leger. In het Staatsblad-is het volgend Ko ninklijk besluit verschenen. De seizoenverkoopen bij oprui ming» of «bij uitverkoop» van alle kleedings- en meubileeringsartikels zijn verboden binnen de volgende tijdspanne 1 Tusschen 1 Februari en 30 Juni. 2) Tusschen 1 Augustus en 31 Dec. Bij overgangsmaatregel, kunnen de hooger bedoelde verkoopen welke be gonnen zijn voor 15 Januari 1939 worden voortgezet tot 1 5 Februari van hetzelfde jaar. Bij afwijking van de beschikkingen van het voorgaand artikel, kan de mi nister die den binnenlandschen handel en den middenstand in zijn bevoegd heid heeft, bij ministerieel besluit, an dere dan de bij voorgaand artikel be paalde tijdspannen vaststellen voor de badsteden en de onmiddellijk aan grenzende gemeenten. Worden aanzien als seizoenverkoo pen «bij opruiming») of «bij uitver koop» voor de toepassing van dit be sluit, al de verkoopen bij opruiming» of «bij uitverkoop»» welke niet gerecht vaardigd zijn door einde van bedrijf of grondige omvorming van de be trokken handelsonderneming, of door een toevallig gebeuren dat den gang der onderneming op ernstige wijze stoort. De Katholieke Middenstandsbond heeft den 26n dezer volgenden brief met opmerkingen gestuurd naar het Stadsbestuur van Aalst Als gevolg van uw circulaire gedag- teekend 1 2n dezer waarbij het College van Burgemeester en Schepenen aan de bevolking de heffing aankondigt voor 1939 van elf soorten van stads belasting, teekenen wij protest aan te gen die heffing omdat het stadsbestuur niettegenstaande vroegere beloften, steeds in gebreke blijft de overbelas ting der bevolking onzer stad eenigs- 1 zins te verzachten. Speciaal sturen wij hierbij nog een protest tegen de belasting op het te- werk-gesteld personeel der nijver heids-, handels- en landbouwuitbatin- gen». Het onsociaal karakter van zul ke belasting wordt in dezen noodtijd algemeen erkend de meest-gezag- hebbenden in het vak komen tot het besluit dat wanneer het land gebukt gaat onder den last der werkloosheid, het onzinnig is de te-werk-stelling van personeel te verzwaren door belastin gen het tegenovergestelde zou moe ten gebeuren. Wij dringen daarom aan opdat in onze stad.met hare talrijke werkersbe volking, de te-werk-stelling niet zou worden belast door het stadsbestuur. UIT HET LEVEN t Gebeurde bij den aanvang van het evangelisatiewerk onzer koene missionarissen. n Uitgestrekt gebied met dorre zandwoestijnen... en reuzen van ber gen... omkoepelt door 'n azuur-blau wen hemel, van waaruit de gouden zon stralend flikkert en alles verzengt, zoodat de inboorlingen er bruin van getint zijn... Maar hoe bar en schraal... hoe on vruchtbaar en woest dit land ook was, hoe verachterd en wild z'n inwoners, toch waren het ook Gods' kinderen... met 'n onsterfelijke ziel l Ook voor hen was de Verlosser gekomen... voor hen had Hij geleden en was Hij ge storven... en nog waren daar geen oogstveid I...' *^at wijde Toen werd op 't onvérWacms -n-xri»- roep gedaan onder de jongere stu denten van de godgeleerdheid. Want lastig was de taak die lag in het verschiet. Geestdrift, verheven idea lisme zou zelfs niet genoegzaam we zen... men moest desnoods tot helden moed bekwaam zijn. Daarom werd bij voorkeur beroep gedaan op de jeugd 1 Met vijf hadden ze zich aangebo den... vijf frissche bloesems op den weelderigen stam van het leven vol of fervaardigheid. Ze waren nog geen priester Een laatste studiejaar moest hen naar dit hoogtepunt van hun bestaan brengen. Dit hoogtepunt zouden ze ginds.ver over den oceaan bereiken... daar zou den ze gezalfd worden tot herauten van den Opperpriester, Christus 1 weenden bitter want hun wilskracht was niet zoo groot... niet zoo ontwik- j keld als bij die vijf dragers van den vrede, die vreedzaam stonden op het dek... Zacht en sierlijk dreef de zeereus over de wateren en richtte koers naar de wijde, volle zee Nog lang zag men de jonge zendelingen wuiven... om telkens den afscheidsgroet te her nieuwen aan die treurig op de kade al leen bleven f... Ze wuifden op de ginds ver steve nende boot... maar nu zij uit 't zicht waren... ze weenden I Een jaar verliep en ze werden pries ter gewijd I Geen klokken luidde tehjkhëFd zooals bij ons"..: Toen kwam de pijnlijke dag van het afscheid I... Met een glimlach op hun vredige wezens, hadden ze de wonde verborgen welke in hun teerge voelig hart werd geslagen, wanneer ze het vaarwel zegden aan hun lieven thuis... aan hun geboortegrond waar alles 'n eigen taal heeft die geheimzin nig spreekt tot de diepten van de ziel.. En nog denzelfden middag bereik ten ze de havenstad, en namen plaats op het zeekasteel dat hen brengen moest naar ongekende oorden. Maar ze toonden zich dapper...want sterk was hun liefde voor God... ster ker dan de innige band welke hen vastsnoerde aan hun dierbaren. Zij zelf verpinkten geen traan... want ze moesten zich beheerschen om wille van de naastbestaanden... en moeder was thuisgebleven... daarmee was de pijnlijkste emotie reeds voor bij Doch die hen vergezelden geen wim- Doch 't was feest in hun begenadig de ziel Hoe lang bleven ze stil staan tijden9 hun eerste H. Mis bij het «memento» der levenden... toen ze baden voor de geliefde afwezigen... en aan God aan bevolen hun dierbaren welke ze om Hem verlaten hadden... Die uitgelezen dag liep niet ten ein de of ze schreven 'n langen brief naar huis Wat aHen schreven weet ik niet! Doch van één weet ik het... Het was 'n lofzang van dank en vreugde voor dien eenig mooien dag in z'n leven... de dag van z'n eerste altaaroffer... Dan volgde een blik op de toe komst Een toekomst vol zwaar en af mattend labeur... vol harden strijd... vol tekort en ontbering... met de ban ge, doodende eenzaamheid... Hij aanvaardde alles Ook in het offer ligt 'n harde vreugde Hij zal met stalen wil volhouden tot z'n laatsten polsslag... want zoo ein- [digde hij eiken dag zal ik de H. Mis opdragen zooals de eerste maal... en van mis tot mis als van dag tot dag 'zou hij den levensavond en den hemel bereiken 1... Die me dit vertelde was *n oud, ver sleten missionaris... Z'n mooie oogen waren nat van tranen want hij was diep ontroerd. En 'k dacht bij me zelf zooveel toewijding bij hem... en zoo weinig bij ons... hun eigen volk... Waar blijven de vrienden van onze missionarissen... wie gedenkt ze in hun goedjonstigheid, wie steunde reeds P Gaspar... P. Diego Haast u dit te doen en draag uW bijdrage naar De Volksstem DENDERZOON. MEN VREEST DAT HET AANTAL DOODEN 25.000 ZAL BEDRAGEN Santiago, 27 Jan. Naar de laatste berichten werden te Chilian reeds 3000 dooden begraven.Uit alle steden en dorpen van de beproefde streken komen berichten welke doen vreezen dat het totaal dooden ten minste 25.000 zal bedragen. Anderzijds zijn op verscheidene plaatsen ziekten uitgebroken. De ge teisterde gemeenten worden dan ook zoo snel mogelijk ontruimd. Men berekent dat de schade te Con ception alleen ongeveer 300 millioen pesos zal bereiken. DE REGEERING ZAL EEN LEE NING UITSCHRIJVEN VAN 20 MILLIOEN DOLLAR De regeering van Chili heeft beslo ten een leening van 20 millioen dollar uit te schrijven om den nood te lenigen Wijl alle middelen om met de meer verwijderde provincies in contact te komen onbruikbaar zijn, is het voor- loopig nog volkomen onmogelijk zich een juiste voorstelling te vormen om trent de daar aangerichte onheilen.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1