Kredietbank itROOSKRUtS BOEFJE! WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- GEMENGD NIEUWS KOLONIALE LOTERIJ CONGO ^^5nMi<^tum<SedeU^ VLIEGRARff? EIJ KEÊJLEfü Hel toezicht op den Arbeid Verbond der ifath. Ver&enigin- gen en Meingen Uit da Vafikaansefca Stad OE EQER Priesterlijke benoemingen ALLEEN IN DE WERELD 29 Jan. H. Franciscus van Sales. Geboren in 1567 was bij een stóffelijk en geestelijk rijk bedeelde jongeling. Zijn diepe godsvrucht bracht hem tot het priesterschap en tot een bezorgde zieieleiding. Hij werd bisschop van Geneve en stierf in 1622. Voor de opleiding door de Kinema. De h. Nyns, algemeen secretaris van het Ministerie van Openbaar Onder wijs, heeft Vrijdag de Commissie aan gesteld voor opleiding van de jeugd door de kinema Deze Commissie zal alle vraagstuk ken onderzoeken die in verband zijn met het gebruik van films voor het onderwijs en de opleiding van de jeugd in 't algemeen. De h. Sterkens, inspecteur-generaal van Middelbaar- en Normaalonder- wijs werd als voorzitter aangeduid. Een kloosterling, dokter in de lette ren. Een Amerikaansche Francis- kaansche non, die met een studiebeurs naar Europa was gekomen, heeft den titel verworven van dokter in de lette ren van de universiteit van Parijs, trekking van VRIJDAG 27 JANUARI 1939 50.000 loten varr 100 fr. aan de biljetten eindigend op 1 5000 loten van 500 fr. aan de bil jetten, eindigend op 86 500 loten van 1000 fr. aan de bil jetten eindigend op 628 500 loten van 2500 fr. aan de bil jetten eindigend op 955 100 loten van. 5000 fr. aan de bil jetten, eindigend op 3392 9060 100 loten van 10.000 fr. aan de bil jetten eindigend op 6017 9958 40 loten van 25.000 fr. aan de bil jetten, eindigend op 73932 22011 67788 27992 28384 89111 26555 67601 10 loten van 50.000 fr. aan de bil jetten 07360 55760 10 loten van I00.000.fr. aan de bil jetten 60680 79976 3 loten van 250.000 fr. aan de bil jetten 108.205 444.006 258.325 Wint 1 millioen het nummer ...510.939 ..toek ytog aside/iA1.! Vrijdagnamiddag, om 15 ure, is de paketboot Thysville» van de com pagnie Maritime Beige, uit Antwerpen naar Belgisch-Congo vertrokken. Voor gansclv de reis naar de kolonie lieten 47 passagiers zich in ecyste klas inschepen, waaronder de Eei\v. Zus ters N. Van Bauwel en Y. N'eurant, Dominicanessen; EE. ZZ. C. Boever, A. Schiltz, C. Kirchens, A Rocb, M. Weis, van de Ste Elisabeth Orde de EE. ZZ. Bride Mac S. en Ottenbuïgh, van het Heilig Hart EE. PP. C. Die- meer en E. Heirnerickx, priesters van het H. Hart en EE. BB. M. Vervoert A. Verweyen, M. Brabers en C. Koe nis, van dezelfde organisatie. In twee de klas waren er 72 passagiers en in tusschenklas 1 In eerste klas waren er verder 12 passagiers, die te Lobito aan land zul len gaan. Hieronder merkten we E. E. Z. Z. Bila G., Baudry A. en Luketie A., Dochters van het H. Kruis en M. Braet en P. Jans, Zusters van Liefda digheid. In tweede klas telde men voor deze reis 21 passagiers en in tusschenklas ;r. De lading bestond uit 2500 ton, waaronder als voornaamste leveringen I 75 ton platen en 85 ton ijzer en een drietal auto's. Onder de vertrekkenden bevond zich ook kapitein Emiel Janssens,wiens vertrek men in verband brengt met de militaire verdediging van onze kolonie Men weet verder dat generaal Hen- nequin, in Congo is overgegaan tot een reorganisatie van het koloniale leger, dat niet alleen als een politiemacht moet optreden, maar tevens militaire doeleinden moet dienen. We hebben ook de namen gegeven van een aantal Zusterkens der Sirite- Elisabeth-orde, verblijvend in Luxem burg, die voor het eerst met een gods dienstige zending worden belast in Belgisch Kongo. MAN DOOR TREIN VERRAST TE KALMTHOUT Vrijdagochtend werd aan een oube- waakten overweg in de 'onmiddellijke nabijheid van de statie van Kalmthout ter hoogte van de Vogelenzangstraat, het lijk van een onbekenden man ge vonden. Onmiddellijk werd 'n onderzoek door de politie ingesteld en het bleek dat men hier te doen had met het lijk van den 60-jarigen Leopold Govaerts, wonende in de Korte Kapellen straat. Waarschijnlijk was de man bij het oversteken van de spoorbaan verrast door een der vroegtreinen en met ge- 'weld tegen den grond gesmakt Het hoofd was volkomen van de romp gescheiden en lag een 20 tal me ter verder. Na dé gebruikelijke vaststellingen werd het overschot naar het dcoderi- huis der gemeente overgebracht. Het onderzoek naar de omstandig heden waarin dit vreeselijk ongeval kicH heeftvoorgedaan, wordt voort gezet. DRAMA TE SART-DAME- AVELINES Een ontzettend familiedrama heeft Donderdagavond de gemeente Sart- Danaes-Avelines in opschudding ge bracht; Langs den weg van Namen naar Nijvel, op het gehucht «Quatre Bias» woonde de 45-jarige vrouw Joséphine Diirlet,weduwe Nicolas Gossiaux sinds een paar jaren samen met den 43-jari- gen daglooner Désiré Charbonnier. De 27 jarige Laura Gossiaux, doch ter van de vrouw, gescheiden levend van haar man, den 29 jarigen Armand Decrolière, had haar intrek genomen bij haar moeder en dezer vriend. Dinsdagavond was de vrouw José phine Durlet overleden teng *volge van een longvliesontsteking. De ter aardebestelling zou Zondagavond plaats hebben en in afwachting daar van had Decrolière in het huis van zijn schoonmoeder de zegels doen leggen, wat Charbonnier niet goed scheen te bevallen. Decrolière was Donderdagavond zijn vrouw, die met griep te bed lag in het sterfhuis van haar moeder, een be zoek komen brengen. Hij ontmoette er Charbonnier. waar mede hij een woordenwisseling kreeg. De twist scheen te luwen, toen Char bonnier zich naar de verdieping begaf, er zijn geweer greep en de dochter van zijn vriendin doodschoot. De le bed liggende vrouw werd getroffen in den schouder en in het hart. Decrolière, die beneden de losbran dingen hoorde, snelde naar boven, maar opi de trap botste hij op Char bonnier, die hem eveneens dood schoot. - De moordenaar vluchtte weg. m. ar werd door de gendarmen in den na< ht aangehouden te Réves. Hoofdpijn, vermoeid bij Ifet werk, afgemat Herneemt den moed... Eenige djr APOTHEEK DEPOORTERE Sl-Nikl«,i-W..t de vermoeide toestand verdwijnt, en 't werk schijnt U opeens zóó licht... poeder» In alle apotheken - oi recht streeks aan bovenvermeldt' Bij den Koning. De Koning ont ving Vrijdag M. De Vleeschauwer,mi nister van Koloniën. De Vorst ontving eveneens M. Jamar. de nieuwe eerste voorzitter van het Hof van Verbreking die werd voorgesteld door M. Van Dievoet, minister van Justitie en den eed aflegde in handen van den Koning Verder werden ook M. Forthomme en M. Degrelle ontvangen. Onze Paardenhandel. Geduren de de eerste tien maanden van 1938 heeft Belgie aan het buitenland 5.725 paarden verkocht, waarvan 4.1 25 aan Duitschland, dat onze voornaamste klant blij ft. Hiervoor werd 48.404.000 frank betaald. Anderzijds hebben wij 1.947 paar den ingevoerd vertegenwoordigend een som van 3.908.000 frank. Kankerbestrijding. De Raad van Beheer van het Nationaal Fcrtids tot Kankerbestrijding, Vrijdag vergaderd onder voorzitterschap van den h. Wil- lems, heeft ter vervanging van wijlen h Vandervelde, den h. Arthur Wau- ters, oud-minister, aangesteld. De Raad heeft met voldoening ken nis. genomen van de verslagen welke de centrums voor kankerbestrijding der Universiteiten Brussel, Gent, Leu ven" en Luik hadden itagediend 'over hun werkzaamheid gedurende het af- geloopen jaar hij heeft daarna onder deze verschillende centrums achttien gram radium-element verdeeld die zoowel voor wetenschappelijke als voor therapeutische doeleinden be stemd zijn. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. De lever moet eiken dag één liter gal ln de Ingewanden uitstorten wanneer dc gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren; het bederlt. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel ls een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenulttreksels. die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de ga! toevorderen. Eischt de Kleine Carters Pillen yoor dé Lever, la alle apotheken fr. 12.50» HET VUEGTOESTEL PARIJS— BERLIJN BOTST TEGEN EEN FABRIEKSCHOUW DE ZES INZITTENDEN GEDOOD Vrijdag morgen bij Keulen, is het vliegtoestel van de lijn Parijs-Berlijn, tengevolge van den mist, tegen een fa- briekschouw gevlogen. Het toestel vervoerde zes passagiers die allen, werden gedood. NADERE BIJZONDERHEDEN Het verongelukte toestel behoort aan de a Air France en was op weg van Parijs naar Berlijn. Het veronge lukte om 12 u. 13 Vrijdag middag bij Knappsack. Drie passagiers en drie man van het personeel zijn bij dit ongeluk betrok ken. Het ministerie van Arbeid deelt me de In den loop van de maand Decem ber heeft de arbeidspolitie 167 proces- senverbaal opgesteld wegens overtre ding van verschillende sociale wetten. Tijdens dezelfde maand hebben de rechtbanken van eersten aanleg "i 03 'veroordeelingen uitgesproken ter» las te van werkgevers, welke wegens in breuk op deze wetten vervolgd wer den. Onder deze uitspraken dienen aan gestipt 1Het geval van een patroon, veroordeeld tot een boete van 350 fr. om een vreemdeling te hebben tewerk gesteld, zonder er een voorafgaande toelating voor bekomen te hebben. 2. Het geval van een bes'uurder veroordeeld tot een boete va:i 4.200 fr. wegens overtreding van de wel op de Zondagrust. Alle inlichtingen betreffende de ar beidspolitiek kunnen worden "nvc won nen bij het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, kontrooldLnst, Lambermontstraat 2, te Brussel. PERGADERING VAN HET BESTUURSKQMITF.IT Het bestuurscomiteit va» het Ver bond der Katholieke Verernïgingen en Kringen vergaderde Vrij ia:, n or- gen te Brussel. Het nam den politièken toestand in oogenschouw, daags1 na de hervorming van de regeering. Graaf d'Asprenjont-Lynden, Le- noemd tot Minister van Landbouw en Middenstand, heeft zijn ontsla? aange boden als voorzitter. Bij eenparigheid van stemmen heeft het Bestuursc ~mi- teit hem gevraagd Voorzitter te blij ven van het Verböhd. Graaf d'Aspremont-Lynden heeft op levendig aandringen van zijn vrien den aanvaard op .voorwaar.ic zich te mogen laten vervangen in de prakti sche en dagelijksche uitoefening van zijn functie door een ondervoorzitter, overeenkomstig de standregelen. DE XVIIe VERJARING DER KRONING VAN PIUS XI Vatikaanstad, 27 Jan. De XVIIe verjaring der kroning van Piu? XI zal op 12 Februari' a.è'/ plechtig gevierd worden in de Vatikaansche basiliek. KAPITAAL 150.000.000 AGENTSCHAP: AALST KEIZERLIJKS PLAATS. 14 ALLE BANK- EN BEURSVER- HANDELINGEN ONDER DE BESTE VOORWAARDEN In de liberale pers gaat men voort de landbouwpolitiek der legeering te bestempelen als protectionr.isrne Landbouwprotéctionnisme. Dit om de massa appelen voor ci troenen te verkoopen en ze op te ruien tegen de landbouwers.' Er is in Belgie Vgeen spraak van I landbouwprotectior/nisme. De land bouwers, ten andere, vxagen geen be scherming. Ze vragen enkel maatrege len die hen in staaf stellen het hoofd te bieden aan de oneerlijke mededin ging, welke hun <vordt aangedaan door buur- en andere staten. Want door het verleeneu van uit- voerpremien voor zekeie landbouw producten, helpen die staten hun on- derhoorigen die producten ttn onzent afzetten verre onder den normalen prijs, aan veel lageren prijs dan in het eigen land. Dat heet dumping. Welnu, dumping is synoniem van oneerlijke mededinging, en het is de plicht onzer regeering de middelen aan te wenden welke te harer bes 'hikking staan om te beletten dat onze boeren en tuiniers de slachtoffers w»i.»en van die oneerlijkheid, er door ten onder worden gebracht. BISDOM GENT Z. H. Exc. Mgr. de Bisschop heeft benoemd tot Pastoor te Lede-bij-Aalst E. H. D. Van Cromphaut, pastoor te Zandbergen. met een gelaat, waarop alle kenteeke- nen der melancholie te lezen stonden. U bedanken en mijn dienst aan vaarden, antwoordde ik. Hij lachte treurig.'en schudde met het hoofd, terwijl hij mij de blinkende guldens voorhield, V/elke ik hem gege ven had. Moet ik u niet veeleer bedanken voor de fraaie koningskoppen, die gij me zoo goedwillig afstondt Gij zijt wel goed, Jonas, en daar gij dit zijt, wil ik u ook zeggen, \yaarom ge mij zooveel belang inboezemt en waarom ik uwe gangen bespied. Hij trok mij nu naar zich toe en leid de mij tot aan de hardsteenen stoep van een groot heerenhuis, dat eenige schreden van de restauratie verwijderd stond. Wij namen op de benedenste trede daarvan nevens elkander plaats. Na eene poos zwijgen begon hij zijne levensgeschiedenis aldus te vertellen. Ik ben een kind der wereld. 1 ot op het oogenblik dat mij vreemde han den ontrukten aan de teedere zorgen van eene moeder en een vader, heb ik slechts een flauw denkbeeld van mijne eerste levensjaren. Het was op een kou den avond in de maand December de wind gierde om de hoeken der straten, en dwarrelende sneeuwvlokken vielen overal om mij, en hoopten zich tot dik ke lagen opeen. Ik moet vier of vijfja ren oud geweest zijn*.toen ik, op een onbewaakt oogenblik, aan de handen mijner moeder ontsnapte, en in eene onbekende straat terechtkwam. Toen ik eene poos voortgeloopen had, zag ik om en 'ontdekte dat ik alleen was. Eene vrouw, met een leelijk uit zicht, had mij nauwelijks bemerkt, of ze lokte mij tot zich, ten minste zoo moest het met mij gegaan zijn.Zij nam me bij de hand, gaf mij eenige versna peringen, en nam mij toen op baar arm, terwijl ze mij liefkoosde, De dankbare glimlachjes die ik haar toe stuurde, moeten evenwel geen omkeer in haar barbaarsch gemoed bewerkt hebben. Dat bleek helaas, maar al te spoedig. ln een akelig, donker huis aangeko men, stak zij spoedig eene kaars aan en betastte mij toen van onder en bo ven. Zij ontnam mij mijne bovenklee- deren, mijn nieuwen hoed waarop ik als kind zoo trotsch was, mijne schoe nen in een woord, Jonas, zij ont nam mij alles, behalve dit beeld dat ik hier om den hals draag. Met eene zekere gejaagdheid nam hij van onder zijn armoedig kleed een voorwerp tusschen zijne vingers en liet me dat zien. Een vrouwenportret riep ik uit. Ongetwijfeld mijne moeder, liet hij er op volgen, terwijl hij op het glas een kus drukte, en het met een traan bevochtigde,. Ik had de pofizie yan het leven slechts als een schaduw gekend, 'de poezie die ik-later in de wereld wil- de terugvinden. Helaas wat toen met ipij gebeurde, is verschrikkelijk. De wereld is strafwaardig voor de misda den^ aan- onschuldige kinderen ge pleegd. Öe vrouw zette mij weder op de straat neder. Ik schreide, neen, Jonas, de koude beving mij, en belette mij het schrei en. Ik klappertande en snikte hoorbaar Een man, net gekleed, met hooge rijlaarzen, riep mij tot zich. Ik kan me slechts flauw herinneren, wat hij zeide. Maar hij scheen al even weinig mede lijden met mij te hebben als dat vvouwmensch. Hij wierp eene slip van zijne jagers jas om mij heen en droeg me haastig voort. Toen hij een langen tijd voortgeloopen had, zette hij mij voor een huis met kleine vensters ne der, waarvoor roode gordijnen hingen Dat huis stond op wielen daarachter stonden nog twee zulke rollende ge vaarten, in ééne waarvan verscheidene kinderen schreiden en speelden. Van toen af aan werd ik als lid dezer familie beschouwd. Ik reisde van stad tot stad, van dorp tot dorp, om de kunsten te helpen uitvoeren, welke de man aan de wereld te aan schouwen gaft 'i Vervolg, 1 7de Vervolg. Zoo gaat het tegenwoordig in de wefeld, mompelde hij schertsend van sjouwerman wil men een reuzenstap doen en al dadelijk een heer worden f Nu, ook in deze rubriek ben ik ruim voorzien, hoor maar... Mijnheer Jonas bfj.oeft slechts even het hoofd te bui gen bij het noemen van den stand, die hem het meeste bevalt. Zonder tusschenpoozen dreunde hij op Heeren kamerdienaar, poort wachter, koetsier, palfremier, kok, ser vetjongen, (een winstgevend postje, liet hij er teemend op volgen), heeren: borstelaar, besteller, inzeeper bij een barbier, coupeursloopjongen, koffie huisjongen, kelner, biljartjongen, be diende in eene restauratie. Het laatste is voor eiken nieuweling aan te bevelen zeide hij lachende. De bengel, die al den tijd dat de Jood met mij sprak, achter mij stond en geen enkel woord in het midden bracht, duwde mij bij het noemen van den laatsten stand tegen mijn achter hoofd, zoodat ik genoodzaakt werd het hoofd te buigen. Ha, ha lachte de Jood, ge weet de fijne brokken te kiezen, de premie voor mij zal des te hooger zijn. Hoor xnaar loon, tachtig gulden, behalve verval, dadelijk te aanvaarden. Adres: (den heer Exter, in de Korte Kikvor- fechenstraat. Gefeliciteerd, mijnheer jonas, en de Jood stak mij zijne mage re, van vet glimmende hand toe. Ik stond te kijken als iemand die zich onverwacht tengevolge eener zoneclips in het donker bevindt. Ik had dan al weder mijne positie aan de vastbera denheid van den straatjongen te - dan ken. Wonderlijke knaap, dacht ik, waarom waart gij juist de persoon, die mijne eerste schreden door de woelige wereld, zoo wonderbaar leidde 1 Toen de Jood de vijf gulden ont ving, die hij naar hij zeide eerlijk aan mij verdiend had, nam de bengel mij onder den arm en leidde mij zegevie rend naar buiten. Dat is naar beHooren geslaagd. Ik zal je bij den heer Exter brengen, en daarna gaat elk zijn weegs, fluisterde hij me toe,. Daarop floot hij tusschen zijne tanden een straatdeuntje, en ein digde daarmede niet eerder, dan toen wij voor het reusachtige huis van den restaurateur stonden. Ik wilde stoutmoedig naar binnen gaan, doch de straatbengel hield mijne hand vast. - Wat wilt gij doen vroeg hij

De Volksstem | 1939 | | pagina 2