gemeni» $mm Nieuwjaarsgiften voor den Paus - 1839 BOEFJE Uit de VaükaaRscfte Stad Nlsuws si! mie Kolonie ALLEEN IN DE WERELD Eerst ontploft in een communis tisch Sokaal - tfier Engeïschê itsafyazen «§es»2d RHEUMATISGHE PIJNEN m 2 Februari. - O. L. Vrouw Lichtmis Op 2 Februari herdenkt de H. Kerk de opdracht van Jezus in den tempel te Jeruzalem, door Maria en Jozef. Hun offerande was deze der armen, een paar tortelduiven. Naar het voorbeeld van het Goddelijk Kind, worden onze kin deren na het doopsel aan God toege wijd. Een nieuwe stad in Belgisch Kongo Het Koloniaal beheer heeft besloten tot de oprichting van een nieuwe stad in Belgisch -Kongo, nabij de mijnen van Kolwezi, die onlangs geopend zijn. De uitgekozenen streek bezit een ge zond klimaat en de grond is er vrucht baar. Overigens is reeds aangevangen met de uitvoering van de eerste werken. Men denkt er aan de nieuwe stad Jacquesstad te heéten, ter eere van ge neraal Jacques van Dixmuide, den held van den strijd tegen de Afrikaan«che slavenhandelaars. Spoedbestelling. Een brief te Dastfort gepost in 1908, werd Zondag aan den "bestemmeling te Dwilmington af gegeven ;De afstand der twee plaat sen is sléchts 5 kilometer. De brief is dus 3 1 jaar onderweg geweest wel een rekord van spoedbestelling NU... behoeft uw kind overvloedig vita minen Den A.dus Solomargarine... om flink en sterk óp te groeien I Wat het droogleggen der Zuiderzee tot hiertoe heeft gekost. In eene no ta die de minister van Waterstaat aan de tweede Kamer van Nederland heeft gericht, staan vermeld de uitgaven die het droogleggen der vroegere Zuider zee tot hiertoe hebben gevergd. De dijk die beide oevers van deze golf verbindt en die dertig kilometer lang is heeft 123.27 millioen gulden gekost dit is 3 millioen meer dan er in 1928 was voorzien. De onkosten voor de indijking be droegen in totaal 200 millioen gulden. Het aanleggen van den Wieringen polder, gelegen aan den Noordelijken uithoek der provincie Noord-Holland vergde eene uitgave die 83 millioen bedroeg. Wat nu .de polder ten N- O. betreft waarvan de drooglegging in de eerste plaats zal worden doorgevoerd, voor ziet men eene uitgave van zoowat on geveer een 123 millioen. 7de LIJST Naamloos Hal 1000; Naamloos Craenhem 1000; President, Profes sors en Seminaristen, Groet Seminarie Mechelen, I000;_M. Ferciln. Dierckx- Boone 1000; Naamloos uit Audergem 1000 Baron en Baronnes Werner De Crombrugghe De Looringhc 500; President, Professors en Seminaristen van het Groot Seminarie van Luik 500; M. en Mevr. Maurice van der Rest 500; De Vicarissen -Geneiaal van Luik, 300; M. Georges Speeckkaert, 300; Baron Ed. Joly, Brussel 200 Mej. Berthe Verhaeghe Wervik 200; H. B., 200; M. Léonce van. De Werv^ de Schilde, Antwerpen, 2v0; M. en Mevr. Jean Timmermans,. Brussel; M. C. van de V/erve, Antwerpen, 200; Baronnes Gilles de Pélich, Snellegem, 200; M. J. Gombert, Dobbels, Roese- lacre, 200; V. L. S. D., 200; V. L. G. Brussel, 150; M. Albert Tarte, Luik, 100; Een Priester van Leuven, 100; Maria Congregatie der Jonge Dochters, Boezinge, 100; M. Conings, 100; Naamloos, Etterbeek, 100; Clercs de St-Viateur, Jette, 100; Dokter Ghosez, 100; M. en Mevr. Leon Navèz, 100; Naamloos, Vorst, 100; Mevr. C. De Jaegher. Kortrijk, 100; Onbekend, Westmalle. 100; Gravin Albert de Lim- burg-Stirum, St-Pieters-Leeuw, 100; M. L. Haïnaut, Jamioulx, 100; L'Avenir du Luxembourg, 100; Mevr. E. Meeüs- Jacobs, Schootcn, 100; M. J. De Clerck, Leuven, 100; Baron van Reynegom de Buzet, Antwerpen, 100; A. M. D. C., Luik, 100; M. Emile Smets, Exel, 100; E. E. P. P. Jozefieten, St-Jozefsinsti- jtuut, Geeraardsbergen, 100; M. J. Koecks, Brussel, 100; E. H. De Lod- j der, Bissegem, 100; M. A. De Wouters de Bouchout, Anhee, 100; M. C. Le grand, Eere-Professor, Namen, 100; M. en Mevr. Urbain-Vermeire, Hamme, 100; Mej. Biebuyck, leper, 100; Mevr. t Wwe Jean Verwilghen, Gent, 100; Mej. A. Wittouck, Kortrijk, 100; E. H. 'Van Reeth, Laeken, 100; De E. E. Z. Z. Ursulinen, Londerzeel, 100; Mevr. Wwe B. Dumon-Mesdach de ter Kiele, Doornik, 100; M. en Mevr. Léonce HET NAAMFEEST VAN SINT JULIANUS. Uit Rome, 31 Januari Het naamfeest van St Julianus werd in de nationale kerk van Belgie te Ro me gecelebreerd. Mgr. Vaes zong' eene hoogmis en werd bijgestaan door het koor der leer lingen van het Belgisch College. Onder de personaliteiten bemerkte men M. de l'Escaille, gezant van Belgie bij den H. Stoel cn de gezanlschaps- raad van Belgie bij het Quirinaal. De Belgische kolonie was breed ver tegenwoordigd. Men merkte de aanwe zigheid op van den rector van het Bel gisch College, Mgr Joliet, van Mgr Pelzer, der Vatikaansche bibliotheek, van Mgr de Bruyne, van het Pauselijk Instituut voor Chri'stene Oudheidkunde, enz. enz. Tengevolge van het overlijden van Mgr Hebbelynck werd de gebruikelijke ontvangst die bij deze gelegenheid steeds plaats vond, ajgelast. AANKOMST VAN DE Een vastelanduitgave van de Times. De directie van de Times» heeft be sloten vanaf 1 April een afzonderlijke uitgave te publiceeren te Parijs. De let terkundige rubriek zal worden ver zorgd door den bekenden schrijver Maurois, terwijl de tooneel- en kunstru briek aan Sacha Guitry wordt toever trouwd. De fiskale inkomsten van Belgie in 1938. De totale fiscale inkomsten van den Belgischen Staat zijn in 1938 ongeveer op hetzelfde pijl gebleven als in 1937. Zij bedragen inderdaad negen miljard 670 millioen, wat 10 millioen of nauwelijks 0,1 t.h. minder is dan in 1937. Deze lichte vermindering is te wijten aan de registratie.die 325 millioen min der heeft ontvangen dan in 1937. De belastingen daarentegen hebben 283 millioen meer opgebracht, of 9,4 t, h. terwijl ook de toltarieven 32 mil joen meer hebben opgeleverd. nen van Rechrival (Amberloup), 75; Gebroeders Spillemaeckers, Antwer- j 'pen, 50; Naamloos, Doornik, 50; M. Fr. Bourgeois, Pomme'roeul, 50; Mevr.' Wwe Ch. Vogels, Brugge, 50; M. E. Desbarax, Leuven, 50; Mevr. Wwe A. Lortiois, Brugge, 50; M. en Mevr. René Ploumhans, 50; Louis vico, 50; M. A. Van Enis-Vandeptitte, Lauwe, 50; C. H. Tielt, 50; M. C. P., Brugge. 40; M. Fr., Moliteur, Bressoux, 25; Uit Bautersem, 25; M. D. Doumont, Sint-Pieters-Wo-1 luwe, 25; Naamloos, 25; M. Namèche, Evere, 20; M. en Mevr. Ch. Robert, St-Amandsberg, 20; M. Brevers, Che vron 20; M. Armand Liard, Lauenville- sous-Bois, 20; M. D. Gorisette, Gosse- lies, 20; M. en Mevr. Hauferlin, Jette, 120M. Ad. Blendeman, Aalst, 20; j Mevr. Mouton, 10; M. M. Puinoy, He- i verlee, 10; M. Vander Borght, Brussel, 10; M. J. Hubo, Elsene, 10; M. Ed. Embrechts, Vieux-Dieu, 10; M. De Broyer, Strijtem, 10; M. P. G. Matagne, Wanze, 5. Totaal der 7e lijst: 13.270. Totaal der verschenen lijsten: 132.705,55. Men schrijft in op het bureel van het blad of door storting op het postcheck- nummer 38279 der Pauselijke Nieuw jaarsgiften te Brussel. 20st-e Vervolg. ff Ik heb u aangenomen op aanbe veling van den Grijpvogel. Zoudt ge u bekwaam genoeg achten om het restau- rateursvak grondig te leeren?» vtoeg hij. Ik trok angstig de schouders opR' «Gij zult den keukenmeiden'en mijn chef iin de proviandkelders'"be hulpzaam moeten zijn. Daarna eersLzal ik u aan de wereld kunnen voorstellen. Verstaat ge mij?» Ik verstond hem maar al te wel. «.ln 's hemels naam!» riep ik bij mij zei ven uit. In de plaats van een trap hoo- ger in de wereld op te klimmen. Zou ik nu weer een sport moeten afdalen, en ik liet daarop volgen, «hoe moeilijk het is, om de wereld in eene rechte lijn door te gaan». Ik smoorde mijn stomme klacht, en wachtte geduldig af, wat door dien vreeselijken man verder over mijn ongelukkig lot beschoren zou worden. «Gij zijt een domme boerenjon gen: waarom antwoordt gij niet?» vroeg hij, vrij knorrig. «Mijnheer... mijnheer E x t e r f» stamelde ik binnensmonds. «Duivelsche jongen!» borst hij uit. «Mijnheer E x t e r of mijnheer Kraai doet aan onze zaak niets af. Gij zult mij alleen zeggen, of gij u be kwaam zoudt achten, het restaurateurs- LEOPOLDVILLE De Belgische stoomboot Leopold- ville» van de Compagnie Maritime Bei ge, is Dinsdag morgen te 9 uur onder bevel van commodore Bosquet, van Congo in de haven van Antwerpen toe gekomen met 111 passagiers aan boord. Deze waren verdeeld als volgt ko mende van Matadi en Boma 5 1 reizi gers in eerste klas en 22 in tweede klas ingescheept te Lobito, 73 passagiers in eerste klas, 9 in tweede en 1 5 in tus- schenklas. Onder de terugkeerenden bevonden zich verscheidene missionarissen de eerw. Zuster Destrée, van de Eerw. Zusters van O. L. Vrouw en eerw. zuster Gernaux, van:, de Zusters van Liefde van Namen de eerw. Pater Howard van de Orde der Jezuieten ;de eerwi Pater Van den;Pyck van de Re- demptoristen de eerw. Broeders Leen- knegt, Van den Broek, van de Broeders jvan Liefde de eerv^ Broeder Relon, y: de Orde der Premönstratenzen de 'èerw. Broeder Vafi Pöueke, van de Or de der Maristen de éërw. Pater Melon en de eerw. Broeder Wouters van de Paters Franciscanen. De lading bestond uit 4.242 ton,ver deeld als volgt 1050 ton kopermatté, 120 ton tin, 52 ton cacao, 99 ton ka- toengranen-koeken, 409 ton koffie, 48 ton caoutchouc, 6 ton was, 443 ton copal, 432 ton cassiterite, 7 ton koper- afval, 20 ton houtvezels, 19 ton palm olie, 15 ton maniocbloem, 692 ton palmnoten, 12 ton sesame, 32 ton sisal, 761 ton katoen. Het overige bestond uit general cargo.» op den landbouw. Na een kort verblijf te Leo vertrok hij naar Yangambi waar hij zes maanden zal vertoeven, waarna hij naar Kivoe, Oeganda en Katanga zal vertrekken. Te Leopoldstad is een plaatselijke radio-uitzendpost in werking getreden Deze post die op 21 meter uitzendt, kan van alle punten der kolonie en van de naburige koloniën opgevangen wor den. De passagiers brengen de volgende tijdingen mee. M. Goedert, laureaat van het Na tionaal Fonds van Wetenschappelijke opzoekingen, is op 24 December te Leopoldstad aangekomen. Hij kwam naar Congo om studies te doen over den invloed der weersomstandigheden Dinsdagmorgen is een bom ontploft op het secretariaat van de Vlaamsche Volkshulp, gevestigd in de Provintie- straat te Antwerpen. De pompiers kwamén dadelijk ter plaatse en wisten het vuur na een korte tijdspanne te dooven. De springstof zou zich bevon den hebben in een pakje levensmidde len. Bij de ontploffing werd gelukkig niemand gewond, maar de inhoud van de kamer, als documenten enz. werd zwaar beschadigde Volgens verklaringen van lieden van de Vlaamsche Volkshulp» zelf, zou dit pakje, dat reéds eenige dagen op het secretariaat berustte, in den nacht van Maandag op Dinsdag tot ont ploffing gekomen zijn. Het lag reeds eenige dagen in een hoek, daar het op 24 Januari uit St Niklaas door zekere Baas bleek verzonden te zijn. Deze persoon bestaat natuurlijk niet. Het lijkt echter ongelooflijk, dat de communisten, die zoo gaarne de toege zonden pakjes aan den armen man hel pen, ditmaal het pakje zoolang onaan geroerd in den hoek zouden hebben la ten liggen. De kamer zelf heeft echter wel een beetje geleden onder de ge heimzinnige ontploffing. De vuurrook hangt in de kamer, terwijl de ruit van een der venster gebroken is. Op het j bureel stond alles overhoop en op deur en muren, die natuurlijk behangen wa ren met anti-fascistische kaarten, vond men de uitwerkselen der ontploffing. De geringe documentie en briefwisse ling van de Vlaamsche Volkshulp, voor het meerendeel betrek hebbende op steun voor het republikeinsch Spanje liep schade op. In den loop van Dinsdagochtend kwam de rechterlijke dienst van het parket ter plaatse. DOOR DE BEMANNING VAN EEN BELGISCH STOOMBOOT De Belgische stoomboot Roger Ro bert» ontscheepte Maandag te Ply- mouth vier Engelscne matrozen, die de bemanning uitmaakten van de zeilboot j Juliedie Zaterdag laatst van Ex- mouth was vertrokken ter bestemming voor Guernesey. De zeilboot was door het tempeest geheel ontmanteld en zou zinken. Om de aandacht opvoorbijvarende schepen te trekken, liet de «Julie» vuur pijlen afgaan en men ging zelfs zoo ver in den top van den mast eene matras in brand te steken. I De Belgische stoomboot had de rook- wolken gezien en vaarde terstond ter hulp en gelukte er in de vier leden der bemanning, reeds de wanhoop nabij, te redden. Het voorschrift van Dokter Sloan zal nooit te kort schieten om verlichting te brengen. Vernietigt de pijn op de plek waar dc pijn ontstaat zonder verdoovingsmiddclcu te slikken. De reden waarom zooveel personen het moeilijk vinden duurzame verlichting te bekomen is dat zij er niet in gelukken zich te ontdoen van de congestie of bloed- aandrang die hunne spieren en gewrichten prikkelt. Verdoovingsmiddelen zullen mis schien uw pijn voor een uurtje verlichten, ïUuar zij hebben geen uitwerking op de oorzaak der pijn. Integen deel, het Lini ment van Dok ter Sloan ver zekert goeden uitslag, omdat het den bloeds omloop op zulke wijze aanspoort, dat de congestie.of bloedaandrang snel. uiteenge dreven wordt en totaio verlichting natuur- •lijkivol£t. Op hét oogenblik waarop 'gij bet Liniment Sloan toepast zult igij ern aan genaam gevoel van welbehagen ondervin den hetwelk pijnlijke spieren en gewrich ten doordringt: Denk aan «w vrcügdê bij heb gewaar worden dat de pijn lichter wordt en daarna gansch verdwijnt. Ecnigo toepassingen zijn voldoende dm'dé stijfheid iè doen ophouden en aan gemartelde ledematen hunne oorspronkelijke lenigheid terug te geven. Wacht nietKoop van daag een flesch Liniment Sloan onverschillig bij welken apotheker. Doet het vandaag. Prijsfr. 9.75ook groote economische fleschfr. 14.-. Eiseht het Liniment SLOAN. Verwerpt alle namaaksels. JONGEN LOOPT EEN SCHEDEL BREUK OP TE BEVEREN-WAAS Dinsdagvoormiddag, omstreeks 1 1 uur, had te Beveren Waas op de Groote Baan een zwaar verkeersongeluk plaats. De 16 jarige Jozef Keersmaecker, wonende Groote Baan, werd, toen hij met een voetbal aan het spelen was, aangereden door een auto, bestuurd door Leon Calewaart, handelaar te Gent. De jongen, die een schedelbreuk en zware verwondingen over gansch het lichaam opliep, werd naar een zieken huis overgebracht. vak grondig te leeren. Ik ben bereid alles te doen wat mijnheer van mij verlangt, antwoordde ik met eene gehoorzame buiging. Welnu, gelief mij dan op staan- den voet te volgen, besloot hij op een barschen toon. Hij slofte, terwijl ik aafi zijn wenk gehoor gaf, op zijne gecl-lederen pan toffels eene zijgang in, bleef eindelijk een oogenblik voor eene steenen trap staan, die naar beneden leidde en zei1 toen Als gij de geheimen van mijn vak die u hier geleerd zullen worden, naar behooren weet te bewaren, zal het u aan het noodige onderhoud niet ont breken. Het loon wordt u niet eerder dan bij het einde van uw dienstjaar ter hand gesteld. Hij opende de deur en ik volgde hem weder als een lam, dat door den slager ter dood wordt geleid. Wij daalden den trap af en bereikten een onder- aardsch gewelf, waar een vochtige walm ons tegemoet snelde. Hij opende toen een vierkant luik, waarachter nog een doek van gaas ge spannen was, en een phantastisch licht verspreidde zich om ons heen. Mijne oogen bespiedden, met de snelheid van een gauwdief den omtrek van dit ge welf, en toen ik het verblijf in zijne gansche lengte en breedte had opgeno men, kon ik een uitroep van verbazing niet bedwingen. In den verst verwijder den hoek zat aan een klein venster, eveneens met gaas overspannen, een man met een bleek gelaat, en met don- kergrijzen baard en haren. Hij had een breed mes in de hand, waarmede hij aanhoudend op een houten blok sloeg waarop ettelijke stukken lillend vleesch lagen uitgespreid. Bij ons binnenkomen j lichtte hij even het hoofd op, en hervat te toen zijn werk. Overigens was deze uitgestrekte overwelfde kelder want met recht kon ik hém zoó noemen overal met doode eendvogels en kippen hanen en konijnen a la mode met groen buiken, spek, hamnrfdti- wotst, in een woord met" alles wat rioodig was om de hongerige magen van armen en rijken tevreden te stellen. Als je niets anders te doen zult hebben, is hier uw plaats, voegde de restaurateur mij toe. Ik boog zwijgend met het hoofd. Eenige seconden later klommen wij de trap weder op, liepen de gang ten einde waar mij een oorverdoovend ge- ruisch, geblaas en gesis in de ooren klonk. Een geur, die zelfs den straat bengel goed zou gedaan hebben, kwam ons te gemoet. In sierlijke letters las ik op eene der halfgeopende deuren het woord keuken. Ik zag niet minder verbaasd om mij heen bij het overschreiden van den drempel daarvan, dan in de proviand kelder. Wa3 het daar de ijzingwekkend grijze man, in wiens gelaat ik een oogenblik den orgeldraaier van voor heen meende te herkennen, hier waren het twee logge zwartgeblakerde, van vet glimmende meiden, die bij ons bin nenkomen in nederige houding, met de vuisten in de zijden, ons aangaapten. Ik begreep echter dat de blik van den restaurateur haar tot deze houding ZESJARIG KNAAPJE DOOR AUTOBUS GEDOOD TE ST KRUIS WINKEL Dinsdagmiddag kwam rond 1 1 u. 30 de regelmatige autobus Vlaanderen», die den dienst tusschen Gent en Zei- zate verzekert en gevoerd door den eigenaar Victor Dhauwe, de Beukenstr. te St Kruis Winkel doorgereden, uit de richting van Gent. De school was jüist uit en een groepje kinders begaf zich spelend naar huis, juist aan de woning van Gustaaf Cools werd dezes 6 jarig zoontje onder de wielen van de auto bus gevat en op slag gedood. Het knaapje liep eensklaps de straat over en de geleider kon het ventje niet meer vermijden. Dr Dhave van Doorn- zele, was spoedig ter plaatse, maar kon slechts den dood vaststellen. De rijkswacht van Wachtebeke stel de een uitgebreid onderzoek in. Na een langdurige vertraging werd de dienst hernomen. Het lijkje werd in de ouderlijke wo ning ondergebracht. De bevolking der landelijke gemeente werd door dit on geval in opschudding gebracht. noodzaakte. - Dezen zult gij onderdanig moe ten zijn, zeide hij, op de twee keuken prinsessen wijzende, voor wie ik reedr, bij den eersten aanblik eene walging gevoelde. Dat die onoverwinnelijke afkeer niet lag in mijne overgevoeligheid, is, naar hetgeen ik reeds geleden en ondervon den had, te begrijpen maar ik heb mij later menigmalen herinnerd, dat. bij een wedstrijd om de kleur der huid tusschen een kolerimijnwerker en deze beide dochteren Eva's de laatsten onge twijfeld de prijs zouden behalen. En ik... ik zou de dienaar zijn van deze plompe, domme wezens, van den vreeselijken bewaker des proviandkel ders...? De woorden van den restaura teur maakten mij ijskoud. Qéïukkig voor mij dat zich iemand aan mijne oogen vertoond had, die mij de gewenschte afleiding gaf, welke ik in mijne tegenwoordige, sombere ge steldheid zoo noodig had. Weldra zou ik haar weerzien. Eene andere deur werd geopend, en dat beeld stond weer eensklaps voor mij zij die me dub bel getroffen had. Het was Ernestine, het meisje dat door den restaurateur zoo onhebbelijk was toegesproken. Zij stond nu, met een hagelwit bord en servet in de hand aan eene kleine trap, die naar de eet zaal leidde. Slechts een oogenblik had ik gelegenheid, hare gestalte en uiter lijke hoedanigheden op te nemen. Zij was rank van bouw, had donkerbruin haar dat in breede vlechten langs hare slapen naar achter was opgestoken, en dat, bij haar donker blozend en lijde lijk gelaat, hare zedigheid deed uitko men. Ernestine, heb ik later menigma len uitgeroepen, waarom moest gij juist de persoon zijn, die mijne latere levens dagen gelukkig zou maken O, won derlijke lotswisseling in de wereld he den is-men rijk, morgen arm heden overgelukkig, morgen rampzalig nog heden het voorwerp van vergoding en aanbidding, morgen verguisd en met slijk betreden. Hoevelen uwer, lezers en lezèressen, die bij het opsommen mijner lotgevallen vermaakt,1 zullen een even moeilijk levenspad te doorworste len hebben gehad, als dat van mij, Jo nas Bontekraai Gelukkig dan degene die den kampstrijd tegen zijne belagers weet vol te houden, en den overwin- ningspalm in de hand houdt. Gelukkig hij, die, om gelukkig te zijn, in den strijd tegen den duivel en het vleesch iu de wereld niet bezwijkt. Ernestine had zich een oogenblik met borden en met schotels verwijderd, doch keerde weldra met ledige handen terug als een hazewind daalde zij de kleine trap af, die van de zaal naar de keuken leidde, en riep met een heldere bijna zangerige stem, terwijl zij op mij een vriendelijken blik sloeg Gebakken aardappelen en lams- coteletten De dikke keukenmeiden kwamen tot bezinning in een oogwenk hadden zij zich voor hare respectieve fornuizen begeven, teneinde het gevraagde in gereedheid te brengen. Vervolg.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2