De beul van Parijs overleden Boodschap aan Frankrijk BOEFJE Ruwe handen BELGIEEN NEDERLAND GEMENGD NIEUWS Vermaard huis te koop (lit de VaSïkaanssfce Stad ALLEEN IN DE WERELD ÜSeideS üaraipopspodukten bestrijdt!! alle verkeudhedera 4 Februari. H. Giibertus. De ze heilige was een toonbeeld van .zie lenijver. Hij stichtte een kloosterorde die de goedkeuring van den Paus be kwam. Gestorven in 1 190 werd hij twaalf jaar nadien reeds heilig ver klaard. merkommissie voor de buitengewone begrooting waren bedenkingen geuit geworden in verband met de uitbrei dingswerken aan het Natuurhistorisch Museum. Die werken blijken in hun geheel 1 20 millioen te zullen eischen, waarvan reeds ruim 46 millioen aangewend wa ren op 30 September van verleden jaar. Voor dit jaar is op de begrooting een krediet van 10 ipiljoen voorzien, Het mond- en klauwzeer. Gedu- hoofdzakelijkivoor de voltooiingen rende de week van 23 tot 30 Januarij het gebouw bestemd voor de aardkun- nam de uitbreiding van het mond- en d>8<= diensten, een werk waarmee - klauwzeer nog eens aanzienlijk af. Hieronder het aantal nieuwe haar den in elke provincie met tusschen haakjes de getallen der vorige week. Antwerpen 6 Brabant 29 West Vlaanderen 26 Oost Vlaanderen 27 Nieuwe haarden. Henegouwen Luik Litnburg Luxemburg Namen 18 24 1 1 43 16 (12) (38) (49) (26) (16) (30) 9) (63) (16) Aantal gemeenten (12) (32) (39) (22) (15) (19) in de tweede helft van 1939 hoopt klaar te komen. Woensdagmorgen hebben de leden van de bedoelde kommissie zich ter plaatse begeven om aldaar den stand van de werken en hun noodzakelijk heid na te gaan. v In den veldslag yan Waterloo, den 18 Juni 181 5, werd lord Uxbridge, be velhebber van de Engelsche, de Belgi sche en de Hollandsche ruiterij, door een kanonkogel aan „liet been gekwetst. Hij werd ten 'huize gebracht van M. Paris te Waterloo, Waar de geneeshee- ren overgingen tot de afzetting van hét'verminkt been. M. Paris dolf het been in den hof zijner woning, doch eenige dagen later ontgroef hij het, plaatste het in een eiken kist, begroef het opnieuw en liet er een tombe op plaatsen met het op schrift o Hiér is begraven het been van den beroemden, dapperen en held- haftigen graaf van Uxbridge, luitenant- generaal van het Bfitsche leger, opper bevelhebber van de Engelsche, Belgi sche en Hollandsche ruiterij, gekwetst den 18 Juni 18] 5 in den veldslag van Waterloo, die door zijne heldhaftig heid den triomf .hielp bewerken van het menschdom, op glorierijke wijze AnatoleDeibier, de beul van Parijs, Frankrijk en buiten het land geken bevestigd döor de Schitterende 27 (36) als Monsieur de Paris» is overleden. I winning van dezen dag)1. 13 (15) De man, die een toonbeeld was vanj jn cje wonjjng i6.een museum inge- goed burger, had den ouderdom vanricht waar men de doorschoten kap- Totaal 200 (259) 163 198>Ï 76 jaar bereikt en zou op rust gaan najaars Het Parijsche blad een artikel dat gezonden graaf van Parijs. Het blad onderlijnt dat de welgekende beginselen van den graaf in volkomen overeenstemming zijn met de katholieke leerstellingen, maar dat het in geen enkel opzicht stelling wil nemen, ten opzichte van het regiemsvraagstuk. De graaf van Parijs gaat uit van het standpunt, dat het onmogelijk is God te scheiden van 't leven der maat schappij en zegt dat twee opvattingen lijnrecht tegenover elkaar staan, name lijk die van de christenen en die van Rousseau. Terwijl volgens de christe lijke opvatting de maatschappij gere geld is als een bijenkorf en het een bij het andere aansluit, wordt de maat schappij volgens de als een zandwoestijn, waar elke korrel zijn lijkheid heeft, maar kant ook zwak is in zijn alleen-zijn. Hierdoor kan de staat zijn tyrannie opdringen. De graaf van Parijs vraagt zich dan af of de Fransche democratie die zoo VERKEERSONGEVAL Hoe een Engelsche heelmeester zijn testament opmaakte. Sir David Per- cival Dalbreck Wilkie, een bekend heelmeester uit Edinburgh (Engeland) heeft enkelen der «minsten zijner broe ders bedacht met een milde gift. Alvo rens te sterven deed hij zijn testament in den volgenden zin opstellen 3000 frank aan Hamilton, den man die zoo gedienstig was eens mijn auto op te blinken 1.500.000 frank als studie beurs aan de faculteit der geneeskunde te Edinburgh 750.000 fr. aan het O'Fieldcollege te Edinburgh 300.000 fr. voor de opleiding der oorlogswee zen te Kirriemuir 1 50.000 fr. aan eenige vrienden en bedienden. Het hoeft niet gezegd dat Hamilton die als simpelen autovcerder te Edin burgh aan zijn kost komt, fel ingeno men was met dit blijde nieuws. Hij werd hier beloond voor een dienst dien hij 20 jaar geleden heel toevallig be wezen had. 40 jaar beroepsleven gekend te hebben In zijne vervanging was voorzien en ieder wenschte den nederigen werker van het gerecht een rustigen ouden dag. Eilaas, hij heeft niet veel genoegen beleefd aan zijn rusttijd. Donderdag morgen om 7 uur kwam M. Anatole Deibier aan de statie van den Metropo litanen spoorweg aan de halte van «Porte de Saint Cloudtoen hij plots een overval kreeg en ten gronde zakte. Men sprong den ouderling ter hulp doch hij gaf reeds geen teeken van le ven meer. Bij hoogdringendheid naar het «Hópital Ambroise Paré» gebracht overleed de man er een paar uren later Zooals wij reeds meldden moet het beroep steeds van vader op zoon over gaan, doch thans denkt men dat met toelating van den Staat André Obrecht de neef van M. Deibier, in zijne plaats als beul van Parijs zal worden aange steld. Engelschen generaal lans icJentiek was met atheisme en lai- TE MORTSEL Op den Mechelschen steenweg nabij La Croix., geelt^et gemeentehuis van Mortsel, had er is door den Donderdagavond een zwaar verkeers ongeval plaats. Een tractor met bestelwagen, gela den met arduin en bestuurd door den 30-jarigen Arthur Van Hoeywegen, wonende Lage Weg te Hoboken,kwam uit de richting van Brussel gereden en botste met geweld tegen een tram van lijn 7. De tram werd uit de sporen ge slagen en kwam dwars over den weg te staan. De traktor was geheel ingedrukt en Van Boeywegen werd te gronde geslin gerd, evenals de trambestuurder Sa- roen, uit Berchem. Beiden werden licht gewond, evenals de -tramreiziger van Meensel, uit Kontich. Erger was het echter gesteld met den I 7 jarigen Alfons Smits, wonende Kre kelstraat te Hoboken, die naast den traktorbestuurder zat. Hij werd opge nomen met zwaar gewond hoofd en gekwetste borst en in bedenkelijken toestapd naar het Mariagasthuis tc Ber chem «Overgebracht, waar een schedel breuk werd vastgesteld. Het parket stapte ter plaatse af. andere opvatting waarbij welis- volle onafhanke- van den anderen Hulp voor den Belgischen landbou wer. Graaf d' Aspremont-Lynden, minister van Landbouw en Midden stand, heeft Dinsdag een afvaardiging ontvangen van den hoogeren raad van den Belgischen land bouwbond. Zij onderhield den minister over het doel van den bond, die stoffelijke, in- tellektueele en maatschappelijke hulp aan den landbouwer nastreeft. Do minU^r K—*.1—1 Een afdoend mid de! tegen zeeziekte. Dr Boothy te Rochester (Minnesota) beweert een afdoend middel gevonden te hebben tegen zeeziekte. Aan boord van de mailboot «Lady komt in 't FEESTPALEIS dag 8 MAART te 7,30 u. op Woens- 's avonds. kan zien. Die woning, algemeen gekend als het Huis van het thans te koop gesteld. Been», wordt Men seint ons uit Rome, 6 Febr. Vanmorgen heeft in verband met het feest van Maria Lichtmis in de Consis- torie-zaal de traditioneele aanbieding njet leerstellingen van de basilieken, kerken, religieuseopenbaar leven gaat orden, congregaties, seminaries en col- j Frankrijk overgeleverd leges van Rome aan den H. Vader j den terugkeer van het cisme den mensch kan terugvoeren naar God en zijn politieke instellingen kan aanpassen bij de behoeften van een christelijke maatschappij. Hij wijst er op hoe sedert 150 jaren de democratische politiek het gezin heeft ondermijnd en het onmenschelij- ke liberale regiem bevorderd heeft. Al deze opvattingen zijn door de be roemde encyclieken gebrandmerkt ge worden en hij meent dat wanneer men der Kerk in het aankleven ook zal zijn aan barbarendom Doos4en7%fr,ln alle Apotheken ZWARE BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO'S TE GENT Donderdag namiddag rond 4 ure. plaats gehad. j dat het christelijk Europa Namens het Nederlandsche collegeoverrompelen. overhandigde mgr. Eras, die vergezeld Hij besluit met alle Christenen op te ce» een geweldige was van twee priester-studenten van roepen tot een kruistocht voor meer plaats, welke gelukkig het college aan Zijne Heiligheid een kunstzinnig gekleurde groote kaars. dreigt te bad te Gent op den Kouter ter hoogte van de werven van Center Residen- geweldige tramaanrijding geen persoonlij- DE MISDAAD TE OUDEGEM FRANS D. IN VRIJHEID GESTELD Nogmaals moet worden teruggeko men op de vreeselijke misdaad waar van de echtgenoote Van Eetvelde te Oudegem het slachtoffer werd. Na een langdurig onderzoek werd zekere Frans D. van Oudegem, aange houden in verband met dezen moord. Tot tweemaal toe werd het aanhou- ONRUSTWEKKENDE VERDWIJ NING TE ZELE De gerechtelijke politie werd op de hoogte gebracht van de verdwijning van de genaamde Goossens-Maria, 18rD. echter beroep aan. x ici incfcjc nee re1 z^oriSa^avBricf naar] stelling van het Hof I an ouderlijke woning verlaten ten einde pleit door mr Calewaert broederschap, liefde en rechtvaardig- k<= slachtoffers heeft geeischt. iii. 1 i I- An anhnlrominn frplonnn n heid, die aan het land de tradities zou teruggeven van de «oudste dochter der Kerk. OUD-MINISTER VAN ISACKER TE 'S HERTOGENBOSCH De heer Van Isacker, oud-minister van Ekonomische Zaken van Belgie, heeft te 's Hertogenbosch voor de ver dingsmandaat van D. bekrachtigd door j eeniging van katholieke werkgevers de raadkamer te Dencjèrrnonde. van Noord Brabant, een rede uitge- Tegen de laatste beslissing teekendesproken over de bestaande ekonomi- De zaak werd Sche betrekkingen tusschen Belgie en Beroep be en mr Van Assche, raadsleden van D. Alhoewel de Kamer van Inbeschul digingstelling, zooals gemeld, het aan zicht met den trein van 1 9 ure naar haar dienst te St Gillis Dendermonde te be geven, waar ze dienstmeid is bij een apotheker. Het is haar meester die de houdingsmandaat bekrachtigde, vroeg ouders verwittigd heeft Maria niet de prokureur-generaal de voorloopige Nelson i heeft de geneesheer tijdens niet meer gezien te hebben, waarna de- j invrijheidstelling van Frans D. een tocht van een maand naar Bermuda j fen rijkswacht^ ^Woensdag op dej De Kamer van Inbeschuldigingsstel- en West Indie drie passagiers behan deld. Een zuurstofmasker bevrijdde de passagiers van de zeeziekte,, maak te een eind aan hun duizeligheid en deed den eetlust terugkeeren. Het ru- bermaskcr, dat een toevoer verzekert van honderd procent zuurstof, laat den mond vrij, zoodat de patient tijdens het inademen van de zuurstof kan eten en spreken. De uitbreiding van het natuurhisto risch museum. In de bijzondere Ka- 22ste Vervolg. O, ik ellendige riep hij uit. Gij moet welen, dat ik met eene kwaal be hept ben, welke mij belet het noodige voedsel te gebruiken, duwde hij me toe. Zonder een glas tokaier, of eetfé- goede dosis kruidenwijn, wil mijnb maag hare natuurlijke werking niet ver-, richten. Aai gilde hij zoo luid, dat'ehr twee gasten die nog altijd aan het an dere einde der zaal hunne portie op peuzelden, tot ons opzagen. Gij zijt wel gelukkig, voegde hij mij benijdenswaardig toe. Gij, zoo jong, zoo gezond, zoo... waarlijk, gij hebt ajles wat ge in de wereld kunt wenschen... ik helaas, ik ben een lijder, een martelaar in de wereld Andermaal slaakte hij een diepen zucht, en legde de vlakke handen op de borst. Hij maakte mij niet weinig trotsch, hoewel ik hem verbaasd aangaapte bij het opsommen der klachten, welke zijn persoon betroffen, te meer daar ik als in een spiegel de waarheid bevestigd vond, dat zijn uiterlijk het tegendeel verried van hetgeen hij omtrent zich zeiven sprak. Toen de gerechten, voor mij be stemd, op de tafel stonden, zeide hij: Eet nu, Jonas, want ge zult dat noodig hebben om naar behooren uwe diensten te kunnen verrichten. Ik liet me niet lang wachten. In een kwartieruurs tijd waren de schotels le- hoogte gebracht hebben van het geval. ling is hierop ingegaan en Woensdag- Het meisje is redelijk groot van ge-namiddag werd D. dan ook in vrijheid stalte, zij draagt een groenen hoed enj gesteld. Hij is 's avonds in zijn huisge- een dito mantel met astrakan bekleed, zin te Oudegem teruggekeerd. zij is geschoeid met daimlederen schoe nen en bleeke kousen. Uit de inlichtingen ter plaatse opge daan is het meisje levenslustig van huis vertrokken met de belofte Zondag te rug naar huis te keeren. Personen die inlichtingen kunnen verschaffen over de verdwenene gelie ven zich te wenden tot het nabijzijnde politiebureel. dig, en tuurde ik met eene halfgevulde maag in het rond. Het werd nu levendiger in de zaal talrijke personen daagden op, en zetten zich in afïe richtingen aan de kleine ta feltjes neder, om zich aan de heerlijke gerechten, waaromtrent de restaura teur in de stad eenige vermaardheid ge kregen had, te goed te doen. Het was voor mij eene wezenlijke genoegdoening, dat mijn gevreesde ge bieder, met de bolle, bleeke wangen, in zijne handen voorover op de tafel .in slaap was gevallen. Ik had hierdoor de gelegenheid, de verschillende perso nen op te nemen, die de zaal langza merhand vulden. Inderdaad, men behoeft slechts eeni ge oogenblikken in eene volle restaura tiezaal zijne oogen te laten rondgaan om over het air, de pedanterie en de dwaasheden van sommige wereldsche menschen te glimlachen. Ik had nu ook gelegenheid, de onder vinding op te doen, dat het beroep als bediende, in eene restauratie waarlijk geen benijdenswaardig postje in de wereld is. Zijne positie in de restaura tiezaal heeft veel overeenkomst met een kaatsbal, die van den eenen naar den anderen kant geworpen wordt.Het ellendige woord Jan klinkt hem aanhoudend in de ooren. Wat beteekent dat roept ie mand luidkeels, die terwijl hij een loup voor zijn rechteroog neemt, in zijne soep een haar uit een stroohalm ont dekt heeft. Later moet dat niet meer gebeuren laat hij er gebiedend op volgen. Een ander vindt de vischmoo- ten zoo dun, dat het niet de moeite waard is ze af te villen. Een derde be- Het onderzoek naar de geheimzinni ge zaak van Oudegem duurt voort. De h. Van Isacker stond langdurig stil bij de mogelijkheden voor ekono mische samenwerking tusschen Neder land en 't Belgisch-Luxemburgsch eko- noinisch verband. Hij herinnerde aan de vroeger gedane pogingen die bij droegen tot den wederzijdschen wensch tot toenadering. Uit dezen wensch ontstond de bestendige Nederlandsch- Belgisch-Luxemburgsche ekonomische kommissie welke in April 1938 werd opgericht. De huidige omstandigheden zijn zeer gunstig voor een ekonomische toenadering. Een autokamion geladen met zware bouwmaterialen en gevoerd door Van Aerschot Frans, Berkenlaan 81 te Wil rijk, rijdende voor rekening van de N. V. Wed. A. Van Haelst, Dambrugge- straat nr 306 te Antwerpen, had stilge houden aan hoogergenoemde werven doch kon daar niet fossén, aangezien de bouwmaterialen voor de Center Residence» enkel langs de Lange Meire worden aanvaard. De autokamion zette zich terug in gang, toen op hetzelfde oogenblik een tramrijtuig van de lijn nr 2 uit de rich ting van de Vogelmarkt aanbolde. De watman deed het mogelijke om eene aanrijding te voorkomen en remde un u»u uiuUii. CTOch tevergeefs want - met groot gedruisch kwam de tram op den autokamion terecht. De autocamion werd weggeslingerd en reed op zijne beurt den aldaar ge parkeerd staanden auto aan, van Gas ton Van Vooren, handelsreiziger, wo nende Distelstraat 25 te Gent. Het tramrijtuig was gedeeltelijk in gebeukt, terwijl ook de autokamion en de heerenauto zware averij opliepen. Het beschadigde tramrijtuig moest worden weggesleept en beide auto's moesten naar de garage. De politie van de 1ste wijk stelde een onderzoek in. zoowel bij U zelf a s bij Uw kinderen. Dampo-ierkoudheids-balsem, h'emede 's avonds keel. borst en rug inwrijven, dit lucht ,pr„ s morgtusUUw verkoudheid weer verdwenen. Pot 10 frasken. Does 5 franken. Dampo-bonbons bi) schorheid, pijnlijke keel en hotst. Does 5 franken. Dampo neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspui.j: 10 franken. In alle Apotheken. dankt voor zijne koude aardappelen,en vraagt om andere. Een vierde verbeeldt zich dat zijn biefstuk de vereischte malschheid mist, en meent, dat het wel paardevleesch kan wezen, enz. enz. Overal is het Jan, Aannemen Jan, een lucifer een glas water een schoon bord I Overal en te ge- gelijk Jan, Jan. Arme Jan, dacht ik bij mezelven. En inderdaad, al le klachten, welke op rekening van den restaurateur en zijne Jhofdames moes ten neerkomen, worden aah hem gewe ten. Ik had genoeg van die talrijke aan gezichten, die zich aan mij vertoonden. Wanneer ik iemand met een geleerd uitzicht om het half uur een aardappel naar binnen zag werken, te gelijk de courant lezende, dan dacht ik, dat het hem aan tijd niet ontbrak, om over de wereldsche toestanden te philosophee- ren. Maar inderdaad beteekende zijne houding niets meer, dein om zijn perso nage qualitatus beter voor de an dere eetgasten aanschouwelijk te ma ken. Een ander had, volgens het oud- Hollandsche spreekwoord, zooveel no ten op zijn zang, dat de zwartgallige restaurateur reeds voor lang het voor nemen moet gehad hebben. Zijne Waardigheid den toegang tot Zijne ta fel te verbieden. Geene personen echter torffen mij meer dan die practische plattelandbe woners, die slechts zeldzaam en en passant wanneer zij hunne koopwa ren ter markt brengen, en familie zich voor hun genoegen haar de restau ratie begeven waarlijk hunne schroomvalligheid tegenover al die ge sorteerde soliede en niet-soliede lieden die gewoon zijn hier dagelijks het diner te gebruiken, is opmerkelijk. Het «mijnheer» in de plaats van «Jan» is een te groot contrast, dat Jan er zelf niet om moet glimlachen. Het mijnheer, wil je zoo goed zijn wat eten voor ons te bestellen van den genialen novellenschrijver Cremer vindt hier werkelijk zijne gelijkenis. Mijnheer, wil je me asjeblieft wat soep geven vraagt de gast. Welke soep Dat kom ter niet op aan als het maar soep is Juist en dan «Wat vleesch, aardappe len altijd de onmisbare aardappelen en wat groenten. Welke groen ten «Op de lijst staat gestoofde knolselderij, die huiw 'k nog nooit ge geten, da wik probeeren en Jan, wien de teleurstelling, die de eenvou dige boer straks zal ondervinden al vrij onverschillig is, wipt alweder met een glimlach, de trap af naar de keuken. Onder al dat gewoel zag ik dat Er nestine aanhoudend met borden, lepels en vorken rammelde, en van de keuken naar de zaal, van de zaal naar de keu ken draafde. Hoe meer ik in de gele genheid was, haar van nabij te be schouwen, des te meer boeide mij dat gelaat; telkens, wanneer ik hare gelij kenis, die zij had met eene andere per soon, wilde verklaren, werd ik door het binnentreden van nieuwe bezoekers van dat voor mij gewichtig apropos afgebracht. In den een meende ik den stoker, in een ander den orgeldraaier, wederom in een ander een mijner vroegere ka meraden kantoorbedienden te herken nen* maar bij nadere beschouwing ver schilden zij zoo zeer met de genoemde personen, dat ik, over mijn eigen ge dingen, waarnemingsgeest moest blozen, j Eensklaps echter het was of al mijne zenuwen in trilling kwamen kon ik me niet bedwingen, een uitroep van verbazing te doen. Onwillekeurig I kneep ik in de mouw van den restaura teur, wiens doffe, snorkende ademha- hng nog altijd tot bewijs diende, dat j hij in een diepen slaap de wereldsche i beslommeringen wist te vergeten. Ik had meer dan majesteitschennis gepleegd. Hii vloog plotseling overeind, ter wijl nij me verontwaardigd en verplet terend aanzag. Instinctmatig moet hij gevoeld hebben, wie zoo vrij was ge weest zijn hagelwit jasje aan te raken. Gij zijt een vlegel borst hij uit. Neen, ik vergis me, ge zijt meer dan een vlegel, ge zijt een ondankbare.Wat beteekent deze ongepaste vrijheid J Ik zie nu, dat gij de weldaad, die ik u heden bewijs, door u in mijne tegen woordigheid het diner te laten gebrui ken, met voeten treedt. Een slecht be gin, jongmensch ging hij meer be daard voort, om in de wereld name lijk hier, in deze... in mijne wereld j iets te willen beteekenen. Ik beefde van angst. Toch bleven mijne oogen gevestigd op een persoon die puntige bakkebaarden had, en zich nu in het uiterste einde van de zaal had nedergezet. Neen, ik had mij niet be drogen en dat ik een ondankbare was zooals de restaurateur beweerde, kon onmogelijk waarheid zijn. Vervolg.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2