PROVENDEIKü I GEfBEHGG KiEUWS ALLEEN IN DE WERELD ia de Spaar» en Lijl'reutkas Deinsïorling van da Land- bouw Economie in Rusland Breigoedfabrikanten *te-o"'ghvCIn kZr^raV<?r,,oud Belgische Ju weel winkel geplun derd te 's Gravenhage MAAKT HEE HET VERSCHIL 6 Februari. H. Amai&us. De groote apostel van Vlaanderen was yan j 647 tot 649 bisschop van Maastricht. Hij hernam vJpjn missionarisleven cn I stierf rond 680. 7 Februari, H. Rumoldus. Een duel waarin hij onrechtstreeks betrok ken was, bracht hem tot inkeer. Hij sloot zich op in" een klooster waar hij het voorbeeld was door boetedoening en versterving. (Xle eeuw.) Taksen met een twintigste verhoogd Men verlieze niet uit het oog dat sedert 1 Februari de volgende taksen v'oor- loopig met een twintigste verhoogd zijn de overdrachtsaks (ook de forfai taire), de taks op de kwij'tschriftén, de taks op de mobilaire verhuring, de taks op het. vervoer en de weeldètaks. De taksen worden als' vroeger bérëkend maar er wordt een twintigste bijge voegd, en het totaal wordt tot den volgenden deciém opgerond, Voor beeld Op een verkoop moést,-teg.en 2 1/2 t.h. een taks geheven worden' van 3 fr. 20 c.Voég daar een^tvrjnt^ste (16 c.bij: gekorrit 3 ff. 36, opfeerorid 3 fr. 40 c. Met dergelijke berekening mOet een takszegel van 20 c. nu 21 c% worden,of opgerond 30 c. Nieuwe zilveren vijfpengostukken in Hongarie. Bij beschikking van den minister van Financien zullen zilveren vijf-pengo- stukken worden aangemunt. Hiermede zal er voor het eerst zilvergeld in om loop komen met de beeltenis van den rij ksbestuurder Deze munt draagt namelijk aan de eene zijde het borstbeeld van admiraal Nicolaas Horthy, aan de andere zijde het door twee engelenfiguren gedragen wapen van Hongarije, waarboven, om geven door een stralenkrans de H. Kroon. Het ontwerp werd gemaakt door den beroemden kunstenaar L. Be- EENS,., wordt uw jongen een sterk man, indien gij hem gedurende de groei periode yeel vitaminen D en A, dus Verbond der Katholieke Kringen en Vereenigingen. De eerstkomende algemeene vergadering der afgevaar digden van het Verbond der Kathojip- ke Kringen en Vereenigingen, zal plaatfe hebben Woensdag 8 Februari om 10 u- 30 stipt in Patria, Broekstraat 23, ié Brussel. DAGORDE 1De buitenlandséK^ politiek en het vraagstuk der Middél- landsche-Zee. Uiteenzetting, door M. Crokaert, senator. Gedachteri- wisseling. 2)j Allerlei. Maneuvers voor Luchtbescherming. Door den bond der Luchtbescherming zullen in den loop der maanden Maart en April maneuvers ingericht worden ter uitvoering van de voorschriften van het Koninkl. Besluit van 27 December 1935 betreffende de veiligheids- en alarmverlichting. Alle voorzitters van plaatselijke ko- miteiten van den bond werden uitgc- noodigd de burgerlijke bevolking, de nijverheidsinrichtingen en handelaars aan te zetten, van nu af, de schikkingen te treffen voor de noodzakelijke maat regelen. 24ste Vervolg. Tranen biggelden over zijne wangen Eensklaps, alsof een lichtstraal voor hem opging, rukte hij haastig het koord los, dat om zijn hals hing, en waaraan dit voor hem zoo dierbaar pand beves tigd was. Hij reikte het mij over. Ziedaar, Jonas, voegde hij me toé maar vergeet de heiligschennis niet die gij begaat, wanneer dit portrët <door uwe onvoorzichtigheid verforen raakt. Hij viel daarop tegen de ijzeren tra lien. Zijne armen ontmoetten de mijne en wij omhelsden elkander. De goede God moet op dat gezegend oogenblik wel op ons nedergezien heb ben. IX. De restaurateur was er de man wel naar, om mij alle geduld te doen ver liezen. Hij had mij dagelijks hard laten werken, en mij de brokken te eten ge geven, die van zijne tafel afvielen. Mijn voedsel bestond in koude aard appelen, hachee van vleesch, dat zes dagen op de schotels geprijkt had, en broodpudding, vervaardigd uit de res tanten van brood die op de tafels wa ren achtergebleven. Ik was niet zeet Jcieskeurig en ook moet ik het aan de heerlijkheid van den restaurateur toe schrijven, dat hij den afval liever door Het Katholieke Radio-Uur in de Ver. Staten. Het katholieke radiouur der Vereenigde Staten hetwelk reeds op 463 achtereenvolgende Zondagen gehouden is, wordt door 7-3 Ameri- kaansche zenders, waaronder ook de zender van Honolulu en door een kor- tegolfzonder, gerëlayeerd. Op December 1938 was de toe stand in de Algemeene Spaar- en Lijf rentekas als volgt Stortingen frv. ■3.084.000.000 Afhalmgen 3.257,000.000 Overschot der terug- betalingen 17-3.000.000 Rekening gehouden met de gekapi; •taliseerde interesten die ongeveer 350 millioèn frank zullen bedragen, en mèt de vermoedelijke verrichtingen in De cember, zijn de deposito's dus in 1938 toegenomen met 200 millioen fr. Het bedrag van de op de boekjes ingeschreven sommen bereikt een totaal van ongeveer 13 milliard frank. Het aantal boekjes is van 5 millioen 845.000 tot 5.962.000 ongeveer ge stegen, zegge een vermeerdering van 1 1 7.000 boekjes. Men mag' verwachten dat in 1938 de Lijfrentekas een totaal stortingen van 383 millioen frank zal ontvangen hebben. Rekening gehouden eener- zijds, met de intresten van de beleg gingen en, anderzijds met de gedane betalingen, is het te vermoeden dan het Rentefonds ongeveer 500 millioen zal bedragen. Om zich daarvan een juist gedacht te vormen, dient men maar even de cijfers na té gaan der statistieken be treffende het verbruik van brood en vleesch. Hèt productieplan voorzag voor 1936 de vervaardiging van 15 mil joen ton brood, in 1937 moest dit cijfer gebracht worden op. 1 7 millioen ton. In 1938 bereikte men echter hoog stens 9 millioen ton. Wat het vleesch betreft, daar is het al even treurig mede gesteld. Voor het jaar 1938 bedroeg het jaarlijksche ge middelde 5 kgr. per inwoner. Als wij het goed voor hebben schreef «RHumanité» destijds dat als een blijk van de ellende die er in Italië bestond, kon worden aangehaald, dat het vleesch verbruik er slechts 1 6 kgr. per jaar en per inwoner bedroeg. Hierbij dient nog te worden aange stipt, dat hoe meer zuidelijk men gaat des te geringer het vleeschverbruik wordt. Als wij dus den zelfden maatstaf ten opzichte van Sovjet-Rusland willen toepassen als «rHumanité» het doet ten opzichte van Italië, hoe vreeselijk .moet dan wel de ellende niet wezen in het zoogenaamde Roode-Paradijs. zijne onderhoorigen dan door zijne klanten liet oppeuzelen trouwens, ie der is dief in zijne nering. Evenals ieder ander mensch, had de restaurateur toch zijne goede zijde. De zijne bestond daarin, dat hij mij de de vrijheid gaf om alles, wat zijn vak betrof, naar behooren waar te nemen, en nu ik na drie maanden lang de zwa re diensten in den proviandkelder naai behooren volbracht, en de comando s der zwarte keukenmeiden met geduld verdragen te hebben, in de rij der ta felbedienden was opgenomen, had ik dikwijls de gelegenheid op te merken dat men zich zoo menigmalen in de we reld omtrent de waarde en de hoeda nigheid van sommige personen vergist. Zoo scheen mij nu de man, wiens aan blik mij bij de eerste ontmoeting in den proviandkelder deed ontstellen, als een levend beeld toe dat ik hoogachtte en vereerde. Ziehier waarom en op welke wijze zich dit had toegedragen. Eenige dagen waren er verloopen sedert de tragische ontmoeting, die ik met mijn vriend den straatbengel had. Ik had het portret zijner moeder zorg vuldig in mijne kleedij verborgen. Da', zijne levensgeschiedenis waarheid be vatte, daaraan twijfelde ik geen oogen blik. Ik wist bij ondervinding dat de misdaad van kinderroof, van mishan deling dier kinderen enz. nog niet ge heel uit de wereld is. Ik had eens in mijn- leven achter de balie geluisterd, waar zulke booswichten veroordeeld werden. Toen ik in later tijd dit feit in mijn geheugen terugriep, had ik me zeiven afgevraagd, of de Staat machtig genoeg zou kunnen zijn, de surveillan j ce zoo ver uit te strekken, dat misda-* De totale verbintenissen van den( de totale verbintenissen van den Staat op 31 Oktober 1938 geraamd werden als volgt Gewaarborgde leeningen 4.303.367 87Ö; Verbintenissen op 31 Oktober 1938 (het toegelaten plafond beloo pend tot 5.460millioen) 2.316.004. 300 Fonds van derden'ongeveer fr. 4,496.000.000. L Union Patronale Textile de Renaix et environs, Het Verbond der Belgische Breigoed fabrikanten, Het Economisch Verbond der Brei goedfabrikanten van Aalst en om liggende, Het Economisch Verb.ond der Brei goedfabrikanten van Waasland. Na kennis genomente hebben van den eisch ingediend ."door de spinners van gekamde wollen garens, ten einde vanwege de regèering een verhooging der tolrechten en een contingenteoring te bekomen Stellen vast dat deze eischen niet ge rechtvaardigd worden door een ver booging van den vreemden invoer. aangezien deze met 7.5 0/0 gedaald is, inderdaad van 4.574.900 kg. in 1930 werd dit cijfer op 1.2 I 5.700 kg. gebracht in 1937, doch alleen voor doel hebben door kunstmatige maatre gelen een overeenkomst mogelijk te makén, tusschen de belanghebbende produCeftteh ten êlrfd'ë dén prijs van de gekamde wollen garens fee verhoogen. Verzetten, zich -krachtdadig tegen een maatregel die voor gevolg zou kunnen hebben eènerfcijds een prijsstij ging van de weefsels, van de breigoed- artikelen en vari dè kleederen en an derzijds een vermindering van de reeds zoo bédrëigdé* uitvoermogelijk- hedèn," van de weefCa»reigoed- en con- fectienijverheid. Vestigen de aandacht der regeering op den uiterst moeilijken toestand der verwerkende nijverheden, die onlangs getroffen werden a) door de verhooging der sociale lasten (betaald verlof, paJrroonsbijdra-i ge tot de werkloosheid) b) door de stijging van de levens duurte die, te onpas, een verhooging van de loonen en van de algemeene onkosten voor gevolg heeft. c) door de nieuWe fiscale lasten d) door de vërhooging der Ver- voeronkosten. e) eindelijk door de prijsstijging van de steenkolen. Verklaren dat zij geen nieuwe last zouden kunnen dragen voortkomende vah de prijsstijging van grondstoffen die, in Belgie aan de verwerkers die nen geleverd te woeden, aan de laagXt mogelijke 'prijzen. - Verwerpen met alle kracht elke ge dachte leidend tot de contingenteering van een grondstof, onontbeerlijk voor de Belgische weversw«n .breigoedfabn- kanten om te ccncurreeren op de vreemde en op de nationale markten. Ten derden male is een Haagsche juwelier geplunderd. Weer is het een zaak in de buurt van de Spui. Uit een vitrine van den juweelen- en horlogewinkel van dë gebroeders Kan, Spuisstraat 12, is nachts voor 150 duizend frank aan briljanten armban- 'den, halssnoeren en andere kostbaarhe den gestolen. De inbrekers zijn klaarblijkelijk in hun werk gestoord de waarde der achtergebleven kleinoodien is nog veel grooter. Daar er nauwelijks een week is ver streken sedert de vorige groote inbraak in de residentie, neemt het gevoel van onveiligheid toe. den als de bovenbedoelde tot de on mogelijkheden behoorde. Maar ter zake. Voor alles wilde ik een onderhoud met Ernestine hebben. Mijne redenen waren gewichtig. Dé ge legenheid om haar "alleen te spreken bood zich weldra aan. Ik ontmoette haar op een vroegen morgen, toen nie mand nog, behalve zij en ik, op de been was. Mijne medebedienden dom melden nog in eene zoete rust. Ernesti ne ging naar de restauratiezaal, tenein de déze weder vóot "nieuWe gastèri van den nieuwen dag in gereedheid te bren gen. Zij zag er treurig uit, Enkele ma len meende ik, dat er tranen over hare; wangen rolden. Ik. zelf "was bezig, op last der keukenmeiden, de mosterdpot ten en de olie- en azijnstellen te vullen- Ik lei mijne schroomvalligheid af en naderde haar. Ernestientje, zéide ik zeer zacht. Zij schrikte eenigszihs- terwijl een donker rood hare wangen bedekte. Ik vroeg haar waarom zij zoo treurig was. Zij antwoordde niet maar sloeg de oogen naar den grond. Mijne positie was hachelijk. Het ge voel van eerbied en, achting,dat ik voor de deugd koesterde, belette mij, mijne woorden in ronde vormen uit te spre ken. En inderdaad, Ernestine mocht als een toonbeeld aan anderen harer sektie gesteld worden. Het gemis van ijdel- heid, coquetterie, wispelturigheid cn dwaze pronkzucht,, in één woord, van alles wat een meisje in de oogen van degelijke menschen erg, erg leelijïc maakt, was de oorzaak dat haar niets meer kon overschieten dan de deugden waardoor het hart van den jonkman eene gevoelige wonde kan worden toe- LEES DEZEN BRIEF Twee onzer zwijnen hadden lamme heenen gekregen. Zij konden niet meer-gaanIk kwam op het gedacht eens Provendeine te geven en de tweede doos tras nog niet half,A of ze war en'genezen. .1 k ben veïheugd het aan vrienden en kermissen aan te bevelen. De echte Provendeine Sanders yvordt verkocht aan den prijs van fr. 15 het groot pak, (lasten inbe grepen). Arc. Mais. Louis Sanders S. A. Brussel Dog zelf de proef door een wéinig Pr'p vendeine bij het dagelijksch rantsoen van een lot jonge varkens te mengen en zié hoé'zij beter éh sneller opgroeien én vet worden dan. een ander lot varkens vaiv. de nzèlfdén ouderdom en het zelfde gewicht, dat hetzelfde rantsoen -krijgt maar zonder/ mengeling van Provendeine. Provendeine wekt den eet lust opbevordert een snel. vetmestengeneest de pooten- kwaal rachitismede piieu- mo-entérite en chlorose der biggens. Provendeine gebruiken, ist zich meer succes en meeri voordeel verzekeren PROCÉDÉ STEENB0CK Complex van Vitamienen A D, Diastases', en Aminozuren. GESPAN ONDER EEN TREIN TE WELLE 's Avonds omstreeks 19 uur deed zich te Welle, nabij Aalst, een ongeluk voor waarop de sneltrein-Brussel-Kort- rijk een gespan aanreed. De man reed met zijn gespan over den overweg, waarvan de afsluitboo- men niet neergelaten waren, op het oogenblik waarop de sneltrein van Brussel-Kortrijk voorbijkwam. Het gespan werd door de lokomótief gegrepen, meegesleurd en verbrijzeld, terwijl het paard op slag gedood werd* Ooggetuigen namen den zwaarge- kwetsten voerman op en droegen hem een woning binnen. Een ontboden ge neesheer deed den gewonde naar een ziekenhuis overbrengen terwijl de rijks wacht van Denderleeuw ter plaatse heli noodige onderzoek deed. EEN KAPITEIN VERONGELUKT TE DENDERMONDE Zondagmorgen toen de kapitein- eigenaar van de sleepboot «Ida» die gemeerd lag op de Dender, nabij de Bogaerdbrug, te Dendermonde, zich langs een ladder aan boord van zijn schip wou begeven is de ladder omge slagen. De man, met name de 40 jari ge Antoine Van Hemelrijck stuikte op het dek en bleef roerloos liggen. In al lerijl werd een geneesheer bijgeroepen maar geen hulp kon meer baten de kapitein was op slag gedood geworden. De vrouw van den ongelukkige wel ke ziek te bed lag, geraakte door dit tragisch ongeluk zoo over stuur dat voor haar leven gevreesd wordt. INBREKERS VERRAST TE NINOVE Tijdens den nacht van Zaterdag op Zondag werd de genaamde Jules Tor- rekens-Coppens, wonende Graanmarkt te Ninove, uit zijn slaap gewekt door een verdacht gerucht van vallend glas. De man opende zijn venster en be merkte een persoon die ongeduldig op wacht stond. Daar de woning op een hoek staat met bezijden een klein, straatje, veronderstelde Torrekens dat dieven langs daar in zijn woning waren gedrongen. Hij kleedde zich aan en kwam naar beneden. Wanneer hij in zijn koffiehuis kwam bemerkte hij een persoon. Zonder aarzelen trok Torre kens een 'kapstok van den muur en slóeg ër mee op den inbreker die ver volgens langs de stukgebroken ruit de vlucjrt, nam. De eigenaar had in een schijn van licht goed het wezen gezien van den inbreker alsook dit van den persoon dié de wacht had gehouden. Hrj légde vervolgens klacht neer bij de I politie. y De politieagenten trokken naar de 'woningen der kerels die nopens het ge val ondervraagd werden en natuurlijk alles loochenden. Zij werden Zondag namiddag in het bijzijn van Torrekens ondervraagd die hen stellig herkende. Het zijn zekere U. A., die in de woning is gedrongen, terwijl D. B. E. de wacht had gehouden, beiden uit Ninove.. Uit het onderzoek is gebleken dat de schelmen goed ingericht waren want de ruit was bestrekeri met bruine zeep en kleine kartonnetjes waren, er opge plakt om de slag te vermijden. Proces-verbaal werd ten hunnen laste opgemaakt. gebracht. Of zij mijne gevoelens jegens haar begrepen had, betwijfel ik. Van daar, dat ik hare somberheid aan een vroeger lijden toeschreef. Ik wilde echter de oorzaak daarvan kennen, te meer ook, omdat ik iri het bewuste portret hare gelijkenis gévonden had. Doch hierin kon eene schromelijke vergissing opge sloten liggen, en het zou mij den eer bied doen verliezen, dien ik aan de beeltenis van de moeder mijns vriends verschuldigd was. Eensklaps, ik wilde toch weten hoe de vork aan den steel zat, -nam ik het koene besluit, wat ik mij reeds lang voorgenomen had, en hield het bewus te portret voor hare oogen. Hemel wat had ik gedaan Het geen ik vermoedde was de waarheid maar ik moest mijn roekeloosheid düux bekoopen. Een snijdende gil ontsnapte haar mond. Daarna zonk zij machteloos op een stoel neder. De eerste persoon die mij in den weg trad was de grijze man. Hij hield mxj. met beide handen stevig vast, en ter wijl hij zijne oogen wijd opensperde, vroeg hij mij op een kwaadaardigen toon wat er gaande was Ik- kon hem niet antwoorden, zoo zeer had mij de schrik van Ernestine getroffen. Onafgebroken hield ik mijne {blikken naar den grond gericht, i Ik, ongelukkige, riep ik uit, wal heb ik gedaan, wat heb ik gedaan Wat ge gedaan hebt, vlegel I uilskuiken, kwajongen hoorde ik met eene zware baststem achter mij roepen; wat ge gedaan hebt daarvan zult gij weldra rekenschap moeten geven. Schaamt ge u niet, om jonge meisjes te plagen .Ik keerde mij, zooveel mogelijk,naar de zijde, vanwaar deze vreeselijFc. woord en'kv/amen, ën tot'mijne ontstel tenis zag ik den restaurateur in nacht gewaad, waarover hij inderhaast eene blauwe geruite kamerjappn geworpen had. Hij wreef zijne oogen en geeuwde toen hij met schelden ophield, driema len na elkander. Nadat zij zich van hunne respectieve bovenkleetJeren voorzien hadden wa ren op den Juideo gil ook de tafelbe dienden en de keukenmeiden komen aanstorm^». Zij stonden nu in een hal- ven 'ei/kef óm mij heen.Nog altijd hield de grijze'* man mij bij den halskraag, vast. 3Gpi^ftf gelaat van den taankleufi- ge bediende zweefde één zegevierende, spottende glimlach. fdet was mij onmogelijk een enkél woord uit te spreken. Ik beefde ovjttr mijn. gansghe lichaam. Eindelijk wist ik mij met krachtinspanning uit de handen: van mijn aanvaller los te worstelen. Ik haalde het portret dat ik weder onder mijn kleed verborgen had, andermaal te voorschijn, en liet hem dit zien. Zijn gelaat werd doodsbleek, en het scheen, of eene geweldige ontroering hem be lette, mij andermaal met zijne vuisten te omklemmen. Ik kon mij van dezen zeer toeva'li- gen toestand geene verklaring geven. Evenzoo moeten de gedachten geweest zijn van de overige bedienden, want zij zagen elkandér aan zonder een enkel j woord te spreken. Alleen de restaura- I teur brak het stilzwijgen af door een i langgerekten zucht, waarbij bij weder- I om met beide handen zijn buik vast- hield* Vervolg.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2