10 millioen Amerikaan' sciie katholieken bidden Zoaclay voor den vrede Om een nomnale spijs vertering te bekomen GE&EMGD NIEUWS S3e nieuwe muntstukken ALLEEN DE WERELD De toestand van Z. H. den Paus bevre- LANDBOUWBELANSEK digengd Hij bleef 4 min. onder water... IN "DE GOEDE NATUURLIJKE STROOP" %oo$wwmde COMMERC1EELE APPELGELEI 10 Februari. H. Scholastica. Zuster van den H. Benedictus met wien zij één was in het betrachten der volmaaktheid. Zij stichtte een klooster op korten afstand van Monte Casino en stierf in 543. een van den verkoopprijs van het «Reisboekje voor toeristen» af te hou den som van fj. 2,25. De aanvullende persóneele belasting De opbrengst van de aanvullende per sóneele belasting was op de begrootfng voor 1938 voorzien op een bedrag van driehonderd millioën. Zij schijnt 325 millioen op te bjengen. Voor 1939 is '325 millioen frank Vrouwelijke chauffeurs.IVIët het oog op de mogelijkheid een korps vrouwelijke chauffeurs te vormen," inge val van oorlog, wordt óp het oogenblik in Lotharingen een telling gehouden van vrouwen, dje een auto kunnen be sturen. i -.'5f Indien het zoover moest kómen zou den deze vrouwen worden verzocht, zich met haar autö ter beschikking van de overheden te stellen om tróèffen en proviand te vervoeren ei>. bg&Bjfijj pen over te brengeiv. a-j' Zij, die zelfs geen auto bezitten,zou den tot taak krijgen vrachtauto's ep hospitaalwagens te besturëri. Koninklijke eerewacht. -V- Op de vraag of eindelijk de uniform voor de koninklijke eerewacht gevonden is, dient geantwoordt, dat in het departe ment van Landsverdediging verschei dene uniformen zijn beproefd gewor den. Het is echter de Koning zelf die tenslotte zijn goedkeuring moet geven. Denkelijk zullen, zooals reeds me degedeeld, de manschappen van de eerewacht het vooroorlogsche rijks- wachtpak dragen, met dien verstande dat de berenmuts door den dragonder helm vervangen wordt. Automobielen-Statistiek. De ver- eeniging van Amerikaansche autoipo- bielfabrikanten geeft telken jare een statistiek uit, welke uiterst interessante cijfers bevat over het automobilisme, niet alleen in Amerika zelf, maar ook in andere landen. De dezer dagen over het jaar 1939 verschenen statistiek deelt mede dat in de wereld niet min der dan 42.9 millioen motorvoertuigen ii.- gebruik zijn. Daarvan bezit Amerika het grootste gedeelte, namelijk 68 pro cent, te weten 25.15 millioen personen auto's en 4,25 bedrijfsautomobielen. In het afgeloopen jaar werden in Amerika 2,66 millioen motorvoertuigen vervaar digd, hetgeen 47 pr-ócent minder is dan in het jaar 1937. Onder het publiek gaan allerlei klachten op in verband met de nieuwe muntstukken. Velen vergissen zich met het nieuwe vijffrankstuk, dat voor een frankstuk kan 'worden genomen. In verband hiermee wordt gemeld dat op het oogenblik geen vijffrank stukken meer worden geslagen, om een kleine verbetering aan het stuk toe te brengen. Eigenlijk wordt er echter niets' veranderd dat door het publiek zal worden opgemerkt. Stukken van 50 fr. worden nog niet geslagen. De bankbiljetten van 50 fr. zullen niet worden ingetrokken. Binnenkort zal worden begonnen met het slaan van de nieuwe stukken van 1 fr. die wat kleiner zullen zijn dari- de huidige stukken. Er zijn voor 22 millioen stukken van 1 fr. in omloop, zoodat het wel wat tijd zal vragen vooraleer de nieuwe stukken beelemaal de plaats van de oude zullen hebben ingenomen. Er is dus geen rekening gehouden; met de bezwaren welke onder het pu bliek zijn geuit. DE H. VADER ZAL WELLICHT PER RADIO DEN ZEGEN GEVEN De oud-gouverneur Smith, eere voorzitter van het ((Broederschap van den H. Rozenkrans», heeft verklaard, dat 10 millioen katholieken uit de Ver. Staten Zondag a.s. zullen deelnemen aan de gebeden voor den Vrede, die ingesteld zijn geworden onder de be scherming van deze organisatie. De H. Stoel zal aan de plechtighe den deelnemen door middel van de draadlooze. Deze plechtigheid valt ook samen met de 17e verjaring van t Pontificaat Zijne Heiligheid Pius XI en de 10 verjaring der ondértéekening van de Verdragen van Eat'eranen. De voor naamste plechtigheid zal plaats hebben te New-Vork in de kerk van St Vin- cente Ferrer, onder bet voorzitterschap van Mgr Donaghue. De Heilige Vader (of desgevallend Kardinaal Pacglli) Zal dén zegen gevëri per radio. De Schotten behouden hun rokje.r Iri de vijf regimenten Hooglanders, ge legerd in de Schotste bergen, was, in den laatsten tijd, heel wat ontroering ontstaan bij het vernemen, dat de be voegde overheden het geruite soldaten- rokje kilt genaamd zouden af- afschaffen. De «rokjes» maakten zich boos en officieren dreigden met ontslag. Stap pen werden bij de overheden gedaan en toen vernam men, dat de minister van oorlog er niet aan dacht de kranige Schotsche soldaten van hun kilt te be- rooven. In de Schotsche bergen is de rust nu teruggekeerd. Reisboekje voor Toeristen. Bij amendement stelt de minister van ver keerswezen voor op art. 22 ((Dienst voor het Toerisme» eene vermeerdering van 223.600 fr. toe te staan. Uitgave noodig voor het drukken en de uitdeeling van het «reisboekje voor toeristen». Deze uitgave zal 'betaalt worden door storting in de Schatkist, uit hoof de van druk- en bestuurskosten, van Indien gij lijdt aan een overtollig zuur begint het voedsel in de maag te gisten en verwekt talrijke ongemakken der spijsvertering. Om een normale spijsvertering te verzekeren vrij van overtollig zuur, dat de werking van de maag belemmert, neem een kléine do sis poeder of twee tot vijf tabletten Magnésie Bisniurée na de maaltijden. Dé Magnésie Bismurée maakt bijna on middellijk het overtollig zuur werke loos, belet de gisting en voorkomt brand, zuuroprispingen en zelfs nog rqeer ernstige verwikkelingen als maag ontsteking, maagkrampen of zweren. De1 Magnésie Bismurée, het echte loog zoutachtige geneesmiddel voor dege nen die aan overtollig zuur lijden, is on schadelijk en gemakkelijk om nemen. In alle apotheken, in poeder en tablet ten aan den prijs van Frs. 7,50 en F re. 13.50, het groot voordeelig formaat. Nuttige wenken over Zomertarvve ln ons artikel dat voor titel draagt De toestand van onze graanakkers hebben wij de aandacht van onze land bouwers gevestigd op de noodzakelijk heid de wintergranen, die over het al gemeen veel geleden hebben van de koude, te bemesten met 200 tot 250 kgr. ammoniaksulfaat per hectare, en dat zoo gauw mogelijk, 't is te zeggen vanaf het oogenblik dat de groei der planten ontwaakt. Daarop dient vol strekt gelet. Doch thans wordt er ook vastge steld dat, ter oorzake van de hevige koude in December en van de over vloedige regens in de maand Januari, een overgroot getal graanakkers heele- maal vernietigd zijn. zoodat de land- SMARTELIJK ONGELUK TE NIEL Twee kinderen die Woensdagnamid dag van de school huiswaarts keerden, waagden zich op het ijs van een ouden fabrieksput, - gelegen over het gebouw van de rijkswacht te Niel. De lichte ijs- schaal begaf weldra zoodat de kinderen in de diepte^verdwenen. Op het hulpgeroep van schoolmak kertjes snelden personen die er in slaagden een der kleinen te redden. Het negenjarig knaapje Albert Dieltjes uit de Matenstraat verdronk echter. GEMASKERDE BANDIETEN TE ZANDHOVEN EEN GRIJSAARD EN ZIJNE DOCH TER IN HUN WONING OVER- VALLEN. Dé Kempische gemeente Zandhoven - - werd in beroering gebracht door een bouwers verplicht zijn die velden om te bandietenstreek. Vijf gemaskerde ke- !e grijsaard gebonden en onder doods bedreigingen gedwongen de plaats aan te cftlidéri waar hun geld geborgen was. De oude man voldeed aan den eisch en de boeven legden aldus de hand op een som van verscheidene honderden franlc, waarna zij de vlucht namen. HIJ BRACHT EEN GOEDEN NACHT DOOR De H. Vader heeft een goeden nacht doorgebracht, en de rust welke hij ge nomen heeft deed hem veel goed. Volgens leden van de pauselijke hof houding, is de toestand van den Paus bevredigend. Dr Rocchi heeft den H. Vader Woensdag bezocht hij verbleef 40 minuten bij den H. Vader en ver klaarde «dat de vérkoudheid bijna ge nezen is en de keel weer nortnaal is». Dr Rocchi stond den Paus toe om het bed te verlaten. Omstreeks 10 uur is Z. H. den Paus. opgestaan en heeft op een rustbank kardinaal Pacelli en andere personen ontvangen om over de ceremonien van bet a.s. weekend te spreken. Met de grootste moeite heeft men den Paus er. tóe ploegen en opnieuw te bezaaien. Het is rels zijn avonds binnengedrongen in dus in de eerste plaats hoogst noodza-een huisje> d&fc tameiijk ver verwijderd kehjk den toestand goed te onderzoe,,^^- de gemeente en dat bewoond ken, en zich niet door den schijn te Ia- wördt door den 87-jarigen Nauwe- ten bedriegen. Op net eerste zicht dochter de plantjes nog hee Terwijl de schurken de dochter met frisch zijn, maar bij nader onderzoek j'- ,evoiver in bedwang hielden, werd doet in en de ervanng op dat.de plant 7.» tj aan de bazis bruin wordt en de stengel reeds van de wortels gescheiden is. r- Wat staat er dan te doen Dood eenvoudig alles omploegen en van de gelegenheid gebruik maken de noodige hoeveelheden fosfoorzuur en potasch- mesten aan te wenden, wel te verstaan in geval zulks zou verwaarloosd ge weest zijn voor den winter. Dan gaat men zoo spoedig mogelijk over tot het zaaien van zomertarwe en aangezien de groeiperiode zeer kort (gemiddeld 125 tot 140 dagen) en het wortelgestel ook min ontwikkeld is dan bij de wintertarwe, kan men licht begrijpen dat er hoeft gezorgd voor een flinke vlug opneembare hoe veelheid stikstof. Men zal dus voor het zaaien 200 tot 250 kgr. ammoniaksulfaat uitstrooien en zorgvuldig ondereggen. Daar de ammoniakale stikstof zacht, vlug en aanhoudend werkt, zal de tarwe snel doorgroeien en regelmatig ontwikkelen. Eenige goede soorten zijn de roode van Bordeaux, Vilmorin, Picardie, Ar- gonne, Pylgia en Manitoba. DIXI. DOOR EEN SPOORTREIN GEGREPEN j In het Spoorwegstation te Vorst kunnen brengen Zuid (Brussel) is Dinsdagavond een de audiëntie van Woensdag namiddag vreeselijk ongeluk gebeurd. HELAAS DE NIEUWE REKORD- HOUDER WAS VERDRONKEN De h. Weiss uit Parijs, professor in de zwemkunst, was Dinsdrig naar de stedelijke zwemdok van Maubeuge (Fr.) vertrokken om er een demonstra tie en tevens een recordpoging te wa gen over Het «om ter langst onder wa ter blijven». Reeds waren 250 seconden verloo- pen sinds de silhouette van den athleet onder water geduikt was, en de chro- nometreurs konden hun vreugde niet meer verbergen alle records waren ongetwijfeld geklopt. Alle aanwezigen maakten dan ook aanstalten om den dapperen man toe te juichen Spijtig genoeg verscheen de h- Weiss niet meer aan de oppervlakte: hij was inderdaad door een beroerte getroffen geworden en het water had zijn prooi niet meer losgelaten. Toen men enkele minuten later zijn lichaam bovenhaalde, bleven alle pogingen om de levensgeesten op te wekken, vruch teloos. linker en ter rechterzijde van den eeu- enouden straatweg, de talrijke prach voor de jonggetrouwden niet persoon lijk bij te wonen. Deze die reeds in Vatikaanstad waren aangekomen, wer den dóór een hoogwaardigheidsbeklee- der ontvangen, die de gebruikelijke gif ten als rozenkransen en kerkboeken litdeelde. v - 27ste Vervolg. Na een half uur hoorde ik wetJe^ het lulde getingel. Wij stoomden nu "tus- schen de steenen glooiingen dóóY, en weldra lag de boot aan den bekéridéh steiger. Toevallig werd' de loopplank naast den dikken, houten paal gelegd, van waaruit ik naar beneden was getuimeld en, hoe gek het ook moge zijn, toen ik dien voorbij liep, nam ik den ijzeren ring in mijne hand, én drukte er een dankbaren kus op. Wij vertoefden nog een paar drigen in de stad, die mij lief was geworden. Daarna was het mijn voornemen om in mijne geboorteplaats rustig te leven. Eerstdaags zou ik eene zeer burgerlijke confortable woning kunnen betrekken, althans, wanneer ik haar wilde koopen. Ik had mij voorgenomen dit tot eiken prijs te doen, omdat bedoelde woning cok al die gemakken in zich bevatte welke vereischt worden om niet levend dood in de wereld te zijn. Wij hadden het besluit genomen de stad te verlaten en te voet onzen weg te vervolgen. Met welgevallen zag ik eindelijk, ter De onderchef Nicolas Bliweert,; wo nende te Ruisbroek, werd gegrepen door een trein. De ongelukkige ver dween onder de lokomotief en werd vermorzeld; De h. Bliweert was. gehuwd en vader zij werden .n .drie kinderen. ONGEVAL TE ANTWERPEN Woensdagmorgen was de 18-jar»ge Em. Delmé, wonende Balansstraat, de ruiten aan het wasschen aan het pand Italielei, 98. Door een verkeerde be weging is de jongeman plots ten val gekomen en kwam hij op de straat- steenen terecht. Hij werd met zware verwondingen naar het Stuivenberg- gasthuis gevoerd waar bleek dat hij een schedelbreuk had opgeloopen. ONTPLOFFING TE SERAING Woensdagnamiddag heeft zich te Se- raing, in de Cockerill fabriek en. een zware ontploffing voorgedaan. Een van de ingenieurs was bezig met proefnemingen in een lokaal, dat daartoe is ingericht. Een arbeider was hem hierbij behulpzaam. Zij werkten met een gaskraan plotseling is de gas buis met een geweldigen knal ontploft. De muren stortten in en bedolven den ingenieur en zijn helper. Intusschen ont stond ook brand die evenwel vrij spoe dig door de ter plaats gesnelde brand weer van de werkhuizen, kon gedoofd worden. Men slaagde er ook in de'slachtoffers uit hun rieteligen toestand te bevrijden; I zij werden ernstig gewond naar het ziekenhuis der inrichting bvéfgebtacht. Een flinke laag GOEDE STROOP op een boter ham en ge hebt een maaltijd. Ja..! en een maaltijd waarvan iedereen houdt, lekker,gezond en voedzaam, dank zij de 60 °|0 suiker dat de COMMERCIEELS APPELGELEI bevat. En dan, reken even uit... kent gij wel een goedkooper voedingsmiddel BEVAT SUIKER aan den knaap gevraagd had. Wel, meheer, zeide hij verwon- tige boerenwoningen verrijzen. Er was derd hé je dan niet gehoord hoe geluk- welvaart gekomen in deze j kig Pinkoog geweest is nog meer bevoorrechte streek. Toen ik het dorp betrad, (altijd met mijne vrouw en mijn schoonvader ne vens mij,) zag ik een vrij ongewoon leven en bedrijvigheid. Ik zag talrijke feestdos getooide, boeren en boerin nen voor het hek van eerie boerenwo ning op en neer loopen sommigen der eersten zaten in groepen bij elkander op het droge gras neder, en dampten met lust uit den oud-vaderlandschen gouwenaar. Weer anderen, en dezen moet het niet minder aan levenslust ontbroken hebben, zongen en dansten. Ik nam de vrijheid een opgeschoten knaap, die ons te gemoet trad, staande tc houden. Ventje, vroeg ik, wat beteekent die drukte daar Bruiloft, meheer, antwoordde hij kortaf in het oude Westfriesche dialekt. En wie trouwt dan vandaag vroeg ik weder. Weet meheer er nog niks van of? Ik schudde natuurlijk het hoofd. Zoo, zei de jongen, en wilde zich verwijderen. Gelukkig was een tweede persoon van rijper leeftijd, zoo vrij zich bij ons te vervoegen. Ik vroeg dezen of hij me Ik herinnerde mij mijn schoolmak ker. Pinkoog riep ik uit, vertel mij wat van zijn wedervaren. Ik zal zeer verheugd zijn, zijn geluk te vernemen. Dat doe ik met veel plezier, mijn heer, luister maar, hernam de goedhar tige man, en toen vertelde hij mij in één adem het volgende Mijnheer moet weten dat Pinkoog een fiks opge schoten jonge kerel was, toén hij de boeren diende, en door zijn spaar zaamheid hij liep nooit naar de her berg een aardig duitje bij mekaar bracht, toen hij op den inval kwam, en dat was gelukkig voor hem, om een lot in de loterij te nemen bij de wedu we Aerne, die met briefjes rondvent mijnheer zal ze natuurlijk .niet kennen? Ik zeide hem, dat me zoo iets van eene weduwe Aeme voorstond Zoo, Nou wat wil 't geval man, de vijftigduizend valt op zijn teentje,en pinkoog was een man van geld. Als het geluk maar dijen wil, mijnheer, ver volgde de spreker want toen hij geld had kon hij meedoen, en dat deet hij ook. Hij ging op 'n geeltje af en wist ze te bepraten, de knapste, maar dat moet ik er bij zeggen, de deugdzaamste meid nader kon inlichten omtrent hetgeen ik j uit het dorp. Nu weet mijnheer, voor wie men hier bruiloft viert. Ik dankte den goeden m^n en gaf een dubbeltje aan den lummel van een jongeri, die zich niet geschaamd had ons te blijven aangapen, toen de man met ons sprak en wij liepen vroolijk- verder. Op korten afstand van de plaats, waar de bruiloft gehouden wefd, hoor-r de ik een mij welbekend bruiloftslied; dat volgender wijze aanving - Dansen wij om Popje, Dansen wij om 't kopje, 't Kopje, 't kopje is zoo zoet, Dat ik nog 'reis proeven moet.» Te oordeelen naar de versierde Goudsche pijp, die hij in de hand hield, moet het Pinkoog geweest zijn, die, met zijn bruid aan den arm, op een groepje jongelieden aanstormde, welke nu bezig waren om een groote, vergul de aarden kom rond te dansen. In de ze kom, die met brandewijn en suiker boordevol was gevuld, prijkte een sier lijk omstrikte tinnen lepel. De groep jeugdige bruiloftsgasten had nauwelijks den held van den dag in 't oog gekregen, of ze sleurden hem bij zijn kort jasje in hun midden, en plaatsten hem voor de fraaie kom, die op den grond stond, terwijl zij zongen: Wup 't m'm, bruigom, Wup 't 'm, bruigom, Altijd hè je tierelier 'n Altijd hè je dorst. Dó. bruidegom was wel genoodzaakt Wildé hij aan de eer zijner gasten niet tekort doèri, een volleri lepel bra.nde- w5jrï fé nemen en dien te ledigen,waar na rnèn voortging met zingen «'n Kom, smeer dan je keel, 'n Kom, zalf dan je borst En het refrein 'n Altijd hè je tierelier, 'n Altijd hè je dorst.» Geluk, dierbare vriend mijner kin derjaren Ik deel in uw geluk en in uw voorspoed. Geene stormen hebben u misschien het hoofd beroerd, maar gij zijt eenvoudig en deugdzaam gebleven. Gij hebt uw plicht als mensch niet ver zuimd, uwe beginselen niet verloo chend. In uwe armoede hebt gij uw hart rein bewaard, en God heeft u ge zegend,. 't Vervolg.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2