rtgSTOPPII» KRANKZINNIG UIT LIEFDE GEKENOD NIEUWS De scheuring bij Rex WH wat tiet De diefstal op de Elisabeth ville tfuidonzasiverhedegif wiekjes, puistjes en uafsiag ro0,J.p ia olledig« Kl Li"i«kuU' KNAAPJE ONDER L 16 Februari. H. Juliana. Chris- tene vrouw die in Nicodemie tijdens de' vierde eeuw den marteldood onderging De vervanging van de oude 5 frank- stukken. De nieuwe vijffrankstuk ken die in omloop gebracht zijn, ge merkt met den Belgischen Leeuw, ver vangen gaande.weg de twee types van groote stukken, aangemunt met de beeldenaars van Koning Albert en Ko ning Leopold III. Binnenkort overigens zullen deze laatste stukken uitden omloop geno men worden, en een Kon. Besluit is ver wacht, dat den datum zal vermelden, rnet ingang waarvan zij niet meer gang baar zullen zijn. De langste zeekabel. De onder- zcesche kabel, die tot nu toe voor den langsten doorgaat, meet 31 0 kilometer. Hij verbindt Australië met Tasmanie. Nu wil Italië naar Lybie een onderr zeeschen telefoonkabel laten leggen,die 700 kilometer lang zal zijn. Hij zal van Tripolis ovèr het eiland Pandalusa naar het versterkte eiland Pantelleria en naar Port Empocles loopen dat in de bi urt ligt van Agrigent op Sicilië. Mer. schat de kosten op circa 40 millioen Sire eri hoopt met het werk nog dit jaar gereed te komen. De koude in Amerika. Een hevige koudegolf strekt zich op het oogenbiik uit boven het vasteland van Amerika en van de kust van den Stillen Oceaan tot de overstroomde dalen van de Ohio worden temperaturen van meer dan 30 graden onder het vriespunt gemeld. Voor het eerst in zeven jaar is er in Los Angeles en Hollywood sneeuw gevallen De koude beweegt zich thans in de richting van den Athlantischen Oceaan en een ijskoude wind blaast over de vlakten van het Midden-Westen. Tot dusver is er een slachtoffer te betreuren Zoete wegen in fndie. In het tech nisch instituut van Cawnpore (Britsch- Indie) is men een middel gaan beden ken om de bij de suikerbereiding ont stane melasse, een moeilijk verkoop baar bijprodukt, voor het asfalteeren van straatwegen te gebruiken. Mep ver mengt de melasse met steengruis en as falt en verkrijgt een strooperige massa die, na verspreiding over het wegbed, weldra verhardt en daarna noch door water noch door zonnehitte beinvloed wordt. Vooral in de tropische landen belooft de nieuwe toepassing op groe ten bijval te mogen rekenen. De eerste fabriek voor 100 t. h. Zweedsche vliegtuigen. De eerste fabriek voor den bouw van 100 t. h. Zweedsche vliegtuigen werd in de buurt van Goteborg opgericht. In het begin zullen er 500 man aan het werk worden gesteld, welk aantal tot 800 zal aan groeien wanneer de werkplaats in volle rendement zal zijn. Het eerste vliegtuig zal in den herfst af zijn. Natuurwonder in Oekraine. Het regeeringsblad <i Karpathia Ukrainia» meldt, dat in Oekraine een merkwaar dig natuurwonder is waargenomen.Ver schillende inwoners van het dorp Simo- liva hebben namelijk een geel-blauwe» vlag aan den hemel zien verschijnen.De bevolking hecht er bovennatuurlijke •beteekenis aan. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD 3 de Vervolg. Zij herinnerde het zich nu in het aangezicht der kusten van het Mexi- caansche land hoe ze de oogen geloken Kad om het vizioen te behouden van c!en purperen keizerlijken mantel, slee- pend over de golven. Eensklaps, in die plechtige stilte, in dé halve duisternis op het oogenbiik dat zij zich alleen waanden, hadden zij een stem gehoord, dof en zwaar. Massimiliano De vorsten hadden zich omgekeerd.. In hun nabijheid stond de donkere ge bogen massa van een oud man, wiens lange witte baard een lichtplek op zijn boezem vormde. Massimiliano herhaalde de stem in het Italiaansch, vergeef mij dat ik de knie niet buig, mijn leden zijn te stram geworden vergeef mij ook de vrij postigheid onaangemeld op dit uur tot den broeder van den keizer van Oos tenrijk door te dringen, maar het moet. Reeds drie dagen heb ik mij aan de poort aangeboden en gevraagd u te spreken ze hebben me drie dagen doorgezonden met de woorden dat ik gek was. En Maximiliaan had gevraagd Wat verlangt gij, brave man Charlotte zag nog in den geest hoe de ouderling een stap had vooruit ge daan hoe hij daar met het hoofd was blijven schudden en zijn sneeuwwitten PAUL DE MONT, CONVENT, EN ANDEREN KRIJGEN HUN ONTSLAG De Antwerpsche advokaat. Convent de eenige rexistische volksveitegen- woordiger, die op 3 Februari, bij de Stemming in de Kamer als besluit van het debat over de interpellatie Munde- Ieer betreffende de benoeming van Dr Martens tot lid van de Vlaamsche Aca demie voor Geneeskunde, de eenvou dige dagorde van de regeering had goedgekeurd, heeft een openbaren blaam opgeloopen vanwege den rex- leider Degrelle. Tegenover dezen blaam hebben het meerendeel der leiders van Rex-Vlaan- deren stelling genomen zooals blijkt uit volgende verklaring Wij hebben met verwondering kennis genomen van den openbaren blaam uitgesproken tegen volksverte genwoordiger Convent. Noch de h.Con vent noch het bestuur van Rex-Vlaan- deren werden gehoord. Wij verklaren ons solidair met dèn h. Convent, die met ons gedachten heeft gehandeld. Derhalve betreuren j wij den uitgesproken blaam te moeten afwijzen. Wij staan er op te verduidelijken dat deze stellingname geenszins neer komt op een goedkeuring van het ak- tivisme of van de aanstelling van Dr j Martens. Doch, in een dergelijke aan- gelegenheid, staat ieder Vlaming metj zijn volk. Wij drukken er op dat onze hou ding uitsluitend ingegeven is door Va-| derlandslievende overwegingen en door onze bezorgdheid om het behoud van den Belgischen Staat. De hh. De Mont en Convent stellen hun mandaat ter beschikking van dej rexistische beweging», (w. get.) Paul De Mont, senator Odiel Daem, leider van Rex- Vlaanderen De Waele Achille, gouwleider, Oost Vlaanderen Cox André, gouwleider, Limburg De Bruyn, gouwleid. Antwerpen; Beun Aritoine, Arrondissements leider, Brugge. Voor kennisname Convent Ch. Degrelle heeft het ontslag van De Mont en Convent aanvaard en hen ver zocht hun ontslag bekend te maken onderscheidenlijk aan de voorzitters van Senaat en Kamer. In zijn. artikel schrijft Degrelle, dat de Vlaamsche beweging en de rechten van het Vlaamsche volk niet kunnen verward worden met het geval Martens Aan rexistische zijde werd Dinsdag middag het gerucht verspreid dat De Mont en Convent hét ontslag als parle mentslid reeds hadden ingezonden. AUTO TE Gisteren om 1 6 u. 30 is de auto ge voerd door Beliernans Petrus, wonende te Hekelgem, die uit de richting van Lede aan de woning Gustaaf Vlae- minck Papestrèat 39, kwam de 10-jari- ge Constant Vlaethinck over de straat geloopen en werd aangereden. De klei ne werd 9 meter ver meegesleept en bleef zeer zwaar gewond ten gronde liggen. Dr Dewaele deed het kind naar Wet- teren overbrengen. Het parket van Dendermonde werd verwittigd. EEN VLIEGTUIG DAT NIET KAN LANDEN Londen, 14 Febr. Een vliegtuig komend uit Parijs met 7 reizigers en een drieledige bemanning heeft langen tijd boven het vliegveld van Croydon getoerd, zonder te kunnen landen daar de loods het landingsstelsel niet kon omlaag krijgen. De brandweer en de ambulanciers van het vliegveld hadden zich reeds gereed gemaakt om hulp te bieden. Ten slotte slaagde na ruim een uur, de loods er toch in het toestel op normale wijze te doen neerstrijken. LEGERVLIEGTUIG TE OOSTENDE IN ZEE GEVALLEN Dinsdag heeft zich te Oostende een tragisch vliegtuigongeluk voorgedaan. Een militair toestel, dat boven de zee cirkelde, is op zeker oogenbiik ten gevolge van een nog niet opgehelderde oorzaak, in zee gevallen. Sergeant Lau rent, een der ihzittenden, kon zich nog redden, door met zijn valscherm uit het nog neerstortende vliegtuig te sprin gen. Zijn gezel, sergeant Henrard, was minder gelukk'fg en verdween in de golven. NADERE BIJZONDERHEDEN Nader verhhmen wij hierover het volgende Op dit oogenbiik hebben schietoefe ningen plaats voor militaire vliegtuigen aan de kust. 's Morgens en 's namid dags stijgt een vliegtuig op, waarin ge woonlijk twee manschappen plaats ne men en dt een langen zak als schijf na zich sleept. De andere vliegtuigen, die er jacht op maken, trachten alsdan de schijf te treffen met hun machinegewe ren. Dinsdagnamiddag was het Fairy Fox tweepersoonsvliegtuig opgestegen, met aan boord sergeant Lorent, uit Luik,als piloot, en Sergeant Henrard, insgelijks uit Luik, als waarnemer. Het vliegtuig steeg op in de beste om standigheden en vloog naar Wenduine toe, waar de oefeningen plaats hebben, gevolgd door andere vliegtuigen. Plots zag men de Fairy-Fox een zwenking] nemen en men bemerkte dat de schijf) vast was geraakt in het achterste ge deelte van de machine die naar om laag duikelde. Getuigen zagen een der inzittenden eruit springen met. zijn valscherm en behouden in het. water dalen, terwijl het vliegtuig in zee plofte. Onmiddellijk werden de reddings- posten van Blahkenberge en Oostende opgeroepen. De snelle bootjes begaven zich aanstonds' ter plaatse, maar het duurde toch een ha'^ iiur vooraleer een boot van BlankenSeige er in gelukte sergeant Lorent j op te pikken. Van dèn anderen inzittende en van het vliegtuig was er geen spoor. De geredde werd naar het krijgshos pitaal té Oostende overgebracht. j Majoor Guijlaume, hoofd van den vliegdienst te Oostende, opende onmid dellijk het onderzoek. Sergeant Lorent is buiten gevaar. Sergeant Henrard stond aangeschreven als een koene en sympathieke vlieger. ,G«en 4® geling zafWf weïW .«ifce en detUU*°Üe* gewone doeno^navond H.465 Zooals reeds gemeld., werd door den h Rooms, hóofdinspekteur bij de rech terlijke opdrachten,die de jongste heen- eh terugreis met de «Elisabethville» medemaakte in verband met den aah boord gepleegden belangrijken diefstal van goud en diamant, een belangrijke partij van de gestolen ruwe diamanten teruggevonden. Dit gebeurdtijdens de jongste te rugreis van het schip. Nabij de Portu- geesche kust deed de h. Rooms een in val in het logist van de bemanning die geheel dezelfde was als bij de vorige reis, tijdens dewelke de diefstal aan het licht kwam. In de hut van een stuurman werd in het bed een pak gevonden, dat een hal ve kgr. ruw diamant inhield. Het parket van Antwerpen was van deze ontdekking op de hoogte gebracht en toen de «Elisabethville» voor Vlis- singèn kwam, begaven onderzoeksrech ter Bertels, substituut Struyf en griffier Spillemaeckers en verscheidene inspek- tcurs zich aan boord. Terwijl het schip de reis tot Antwer pen voortzette, werd andermaal het reisgoed van de passagiers en vooral dit van de bemanning zorgvuldig onder zocht. Dit leverde echter geen uitslag meer op. Naar aanleiding van de ontdekking van de partij- diamant in de hut van een lid der bemanning, werd bedoelde stuurman, zekere L. bij de aankomst van het schip opgeleid en ter beschik king van het gerecht gesteld in afwach ting van het verder onderzoek, dat nu reeds een heel eind opgeschoten schijnt verdwijnen door de bloedzuiverende, huidvoedende en huid verfraaiende Purol, Tube 12£c. Doos 7,50 en 4 fr. In alle Apoth. baard over en weer op zijn borst ging. Eindelijk had hij geantwoord Ik weet het niet. Hebt gij een gunst te vragen had Maximiliaan hem vriendelijk toege sproken. Spreek, ik sta ze u reeds bij voorbaat toe indien het in mijn macht is Ik vraag u één gunst, Massimilia no, u te spreken. Spreek, vriend. Toen had de ouderling gezegd en de prinses hoorde nog in den geest zijn ernstige, bevende stem Ik weet niet hoe oud ik ben,maar ik nam deel aan den slag van Austerlitz- tegen Napoleon en toen was ik reeds dertig jaar. Ik zeg u dat, Massimiliano, opdat gij weten zoudt dat ik heel oud ben. Een oud man mag vrijer spreken, niet waar, en hij weet meer. De ouder ling is dicht bij God, prins I Spreek vrij, man. Er gebeurt hier iets vreeselijks had de grijsaard geantwoord als in een droom. Wat dan vroeg de Mexicaan- sche keizer op vriendelijken toon. Ik weet het niet, maar vreeselijk is het. - Het zal zoo erg niet wezen, schertste de vorst die begreep dat de ouderling wat kindsch moest wezen. Doch halsstarrig vervolgde de donke re gekromde gestalte ik zeg u ik weet niet wat hier ge beurt. Gij zult het misschien weten. Ik heb sinds jaren mijn bosschen niet meer verlaten. Ik weet alleen dat u een onge luk bedreigt, Massimiliano, en daarom ben ik tot u gekomen, ziet ge, ik heb u gekend te Weenen als een kind dat men op den arm droeg 1 De stem van den man klonk bewo gen en ontroerd. De aartshertog had gezwegen, door een zonderling gevoel overweldigd. En zij, de arme Charlotte, had zich ontsteld aan de balustrade moeten vast klampen. Het tooneel dat er toen gevolgd was scheen een droeve droom die haar bij bleef. De grijsaard had langzaam de rech terhand omhoog gestoken, in de halve duisternis van den aankomenden nacht had hij gesproken, plechtig, terwijl het diepe doffe ruischen der zee zijne woorden begeleidde Een adelaar heb ik in het groene gras van het dal zien nederdalen... hij had een slang tusschen de klauwen,maar de slang heeft zich listig om den edelen vogel geslingerd en hem in hare boch ten versmacht. En in den nacht voor ik de eerste maal naar hier ben opgeklommen heb ik een zwarten stoet zien voorbij rijden! Twaalf zwarte paarden die zwarte plui men schudden met hun zwarte koppen, trokken een lijkwagen... Er waren pos tiljons op de paarden... er waren er op de koets... alles was met lamfers om- hangne... Een kist stond op den wagen en op het lijkkleed lag een blazoen... het blazoen van Habsburg... en een kroon... een keizerskroon... Ik zag de letter M gestikt op het lijkbaar...De stoet zweefde door de lucht en bleef staan voor het slot van Miramar Zie daar wat ik weet, Massimiliano, en daarom treur ik De oude man had den opgeheven arm laten nederdalen en de oogen met de schrompelige handen bedekt. Charlotte had zijn tranen, als glin sterende parels op zijn grijzen baard zien biggelen. (Verboden Nadruk.) ('t Vervolgt.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21; Aalst*

De Volksstem | 1939 | | pagina 2