KRANKZINNIG HIT LIEFDE Een haarkajiper die last bad van zijn buik Nieuws losbaistiug van den Vesuvius veiwaclit &ËMENG3 NIEUWS Nieuws uii onze Kolonie KOLONIALE LOTERIJ De verkiezing van een Paus De ontsnapping van mijngas in de kool= mijnen van Ressaix Melde 3 Éampc producten bestrijdtU alle verkoudheden 18 Februari. H. Alexis. Hij is een der stichters van de orde dei Ser- viten. Al zijn goederen deelde hij den armen uit om een armoedig leven te leiden. Hij bereikte den ouderdom van 1 10 jaar. Pcstboweging. In 1913 deed de post 910 millioen verzendingen, en in 1937 was dit getal tot 1400 miljoen ge stegen, wat een vermeerdering van 40 t.h. beteekent. De geldverrichtingen die zij rechtstreeks, hetzij als bemiddeling van het postcheckambt, klommen van- 30 tot 45 millioen, wat een verhoogiilg van 50 t.h. vertegenwoordigt. Identiteitskaarten voor prijsvermin dering op het spoor. Het Ministerie van Landsverdediging vernieuwt thans de identiteitskaarten welke op prijsver mindering op het spoor recht geven en welke aan de door zijne tusschenkom6t gepensionneerde oorlogsinvalieden en aan de oudstrijders werden afgeleverd. Opdat dit werk te gepasten tijde kunne worden uitgevoerd, is het noódi^ dat de aanvragen van de belangheb benden zoo spoedig mogelijk bij de provincie-commandanten worden in gediend. De leeuw Van de Gileppe.Aan de afdamming van de Gileppe is men be gonnen met een belangrijk werk. Men heeft rondom den leeuw van de Gilepr pe een reusachtige stelling opgetrokken Reeds sedert tien jaar ongeveer wa ren herstellingswerken noodig aan de reusachtige cementen blikken van het monument, die afbrokkelden. Wegens dc groote onkosten echter had men de werken steeds verdaagd. Thans is het werk volstrekt noodza kelijk geworden en rpen heeft het dan ook ondernomen. Dc eigenlijke herstellingen zullen trouwens minder tijd in beslag nemen dan het opbouwen van de reusachtige stelling rondom den leeuw. De werkloosheid in Belgie. Tij dens de week van 6-2-39 tot 1 1-2-39, bedroeg het gemiddeld aantal per dag gecontroleerde werkloozen 218.030 tegen 222.666 voor de vorige week, hetzij een vermindering van 4.636 een heden of 2,08 0/0. De daggemiddelden voor de over eenstemmende weken van 1936, 1937 en 1938 waren respectievelijk 228.890 150.609 en 187.917. Het overlijden van den h. Jaspar en de internationale kringen te Genève. Het bericht van het overlijden van den h." Henri Jaspar heeft in de internatio nale kringen te Genève een pijnlijke verrassing verwekt. De h. Avenol, algemeen sekretaris van den Volkenbond, heeft een tele gram gestuurd aan het Belgisch ministe rie van Buitenlandsche Zaken, met ver zoek zijn rouwbetuiging aan de Belg. regeering over te maken. De Engelsche katholieken en de ba siliek van Lisieux. Voor de Heilige Theresia-Basiliek in Lisieux zullen de Engelsche katholieken een speciale kapel laten bouwen. De kosten worden geraamd op 3000 pond sterling, waar van reeds 2000 pond bijeen is ge bracht. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 5de Vervolg. Er komt een ruiter in gestrekten galop van ginder, van den kant van Orizaba, antwoordde de Indiaan,wiens geoefend oor gewoon was het minste geluid te vatten. De maarschalk keek den langen weg op naar Orizaba. Gij bedriegt u, generaal, want ik zie niets. Maar op hetzelfde oogenblik kwam er uit het bosch een ruiter geschoten voorover gebukt op de manen van zijn paard dat vierklauwens door het dal rende. Tonnerre I gij hebt gelijk I lachte Bazaine. Als ge mij in 't vervolg zult zeggen dat ge het uur hoort slaan op Notre-Dame van Parijs, zal ik u geïoo- ven. Het is Cobos I... Nieuws van ge neraal Miramon sprak Mejia als tot zich zelf. Santa Virgen I dat het goed weze I De ruiter, die het schwadron bemerkt had, zwaaide met de rechterhand bo ven het hoofd. Als hij meende dat ze hem hooren konden schreeuwde hij uit volle borst: El Emperador, el viva I Viva el Emperador I Een schok ging door de gelederen. (Vervolg.) De mijnen van Kilomoto brachten in 1938 circa 8466 kilo goud op, 't zij ongeveer 400 kilo meer dan in 1937. Er is sprake van, dat het beheer van Posterijen een nieuwe reeks waar- dezegels in het licht zal geven. Zij zou den te koop gesteld "worden met een verhooging op den bepaalden prijs.ten voordeele van den Dierentuin van Leo- poldstad. In de plaats van den hoofdman der Bayakas, in het gasthuis van Ka- sango aan de gevolgen van leverziekte overleden, is gekozen, zijn jongere broeder Mukulu Desiré, 45 jaar oud, kunnende lezen en schrijven en die reeds een deel van het beheer der hoofdij had op zich genomen. Het gerucht had geloopen dat zijn voorganger vergiftigd was geworden; de geneesheeren der Foréami, die hem verpleegden, spreken dit formeel tegen. Onder de verbeteringen die de (•.Sabena,, aan den binnenlandschen viiegdiënst wil aanbrengen, noemt men ook een merkelijke wijziging aan den reisweg der lijn Kasai. De vliegvelden'die op den nieuwen reisweg zullen dienst doen, zijn reeds alle voleindigd met uitzondering van het plein van Kikwit. DE GOUD- EN DIAMANTDIEF STALLEN IN CONGO De Courrier d'Afrique» schrijft Men meldt uit Matadi dat een Portu- geesche handelaar, Eduardo Alves is aangehouden en ter beschikking van het parket naar de gevangenis van Leo- poldstad Ndolo gebracht. De aanhouding is in verband gebracht met het onderzoek door den heer pro cureur des Konings te Matadi ingesteld. Talrijke dossiers zijn uit de woning van den aangehoudene weggevoerd, waarschijnlijk in beslag genomen brie ven en documenten. Is de heer Alves verdacht van mede plichtigheid met de diamantdieven, die op de paketboot «Elisabethville» hun slag hebben geslagen. Of is het een louter toeval dat de huiszoeking bij Alves juist is gevallen op den dag dat de procureur des Ko nings zijn onderzoek over de diamant diefstallen instelde Een feit is het dat m^ in Congo se dert geruimen tijd den indruk had dat ex een organisatie voor het stelen van goud en diamant, met vertakkingen in het buitenland moet bestaan. VERGELIJK VOOR 500.000 BILJETTEN 56.264 WINNERS VOOR 50 FRANK EEN LOT VAN EEN MILLIOEN Drie loten van 250.000 frank. Tien loten van 100.000 frank. Tien loten van 50.000 frank. Veertig loten van 25.000 frank. Honderd loten van 10.000 frank. Honderd loten van 5000 fr. en 56000 loten van 100 tot 2500 fr. KOOP UW BILJET van de TREKKING 24 FEBRUARI koks en zeven tafeldienaars, vier en twintig hulpkrachten voor het verrich ten van huiselijke werkzaamheden, in totaal 249 personen. Ook bij de drie andere daaropvol gende keeren dat er een Conclaaf ge houden werd, waren ongeveer een ge lijk aantal personen ingesloten. Thans echter zal dit aantal minder zijn daar Pius XI bepaald heeft dat idere Kardinaal niet meer dan een be diende bij zich mag hebben. HOE HIJ VERMAGERDE EN VERJONGDE Het is inderdaad vervelend voor een haarkapper diklijvig te zijn Deze goe de M. Julien M... was er zeer door ge- hinderd.Sedert verscheidene jaren werd hij van langsom dikker waardoor het vervullen van zijn werk steeds pijnijker werd. Vrienden raadden hem gelukkig- lijk de Krusschen Salts nan. Welnu, sinds een jaar neem ik'ze in, schrijft hij en ik voel er mij goed mede, want, of schoon ik veertig jz&ti ben, ben ik weerom slank. Het konit me voor dat ik opnieuw jong ben afóof ik er maar 20 ware.» Kruschen doet het nadeelige vet. smelten en verhindert er de vor ming van omdat het van al onze uitdrij- vingsorganen levér, nieren, darmen, een volmaakte regelmaat in de werking bekomt. Afval en resten worden weg- gekuischt en uitgedreven. Zuiver en le vendig bloed geeft aan al onze vezels een nieuwe energie, een nieuwe gezond heid. Kruschen beteekent verlenging der jeugd. Kruschen''Salts, alle apothe ken, flesschen 7 fr. 12,75 en 22 fr. BIJ EEN CONCLAAF Bazaine zelf keek ernstig en nieuws gierig Wat was het Was de keizer ge komen De ruiter hield zijn paard stil voor Bazaine en Mejia, bracht de hand aan den grauwen vilthoed en sprak Senores, de keizer is aangeland. De keizer Waar vroeg Bazaine Te Vera-Cruz, senor maarschalk! Is het zeker Van wie weet gij het Ik heb hem gezien, senor, maar schalk. De keizer en de keizerin zijn op de boot «Novara» aangekomen. Allons, tant mieux sprak Ba zaine met een blijde onverschilligheid. Zijt ge nu tevreden Mejia 7 De Indiaansche veldheer was te zeer aangedaan om te antwoorden. Hij had de handen gevouwen en stamelde Dios Dios Gracias I Een cigaret, Mejia 7 vroeg Ba zaine. Ha 't is waar, gij rookt niet De maarschalk stak een cigaret op. En nu in galop naar Mexico sprak hij. Hola I Mejia Zit ge daar nu op uw muilezel ingeslapen 7 Laat ons de blijde mare aan de hoofdstad gaan melden en het kanon doen bulde ren Zijt ge nu nog niet tevreden 't Is of de tijding u niet verheugt De waarheid was dat Mejia meer dan een oppervlakkige blijdschap gevoelde; het was een innige, diepe aandoening; het was een ernstige vreugde nu hij had weer hoop in de toekomst, in de redding van zijn arm vaderland dat sinds een halve eeuw door burgeroorlo gen geteisterd werd. Hij koesterde een andere hoop die hij voor zich hield, want de groote grondeigenaars en rij ken zouden er tegen opkomen. Mexico telde vijf millioen Indianen, Bij het Conclaaf dat Paus Leo XIII op den Pauselijken troon verhief, waren 249 personen ingesloten. Zooals men weet mag geen der aanwezigen die bij het Conclaaf betrokken is, met iemand van de buitenwereld in aanraking ko men. Er waven toen 60 Kardinalen die aan de verkiezing deelnamen, die ieder hun eigen sekretaris hadden medege bracht, die ((Conclavist» wordt ge noemd bovendien is er een sekretaris in reserve aanwezig, voor het geval dat een der aanwezigen ziek mocht wor den. Verder had iedere Kardinaal zijn kamerdienaar. De Kardinaal-Deken (die gewoon lijk zeer oud is) die toén ziekelijk was, had gebruik gemaakt yan zijn recht,om zich ter zijde te doèn staan van een tweeden conclavist Er is ook aanwezig een biechtvader voor de deelnemers en drie religieuzen die den Koster behulpzaam moeten zijn. a Er zijn twee Broeders om de H. Mis te dienen gedurendp het Conclaaf ce- lebreeren de Kard.»>$Jen. zelf niet de Heilige Mis, doch naderen iederen dag tot de H. Tafel. De sekretaris" van'het Conclaaf (die later tot de Kardinale waardigheid ver heven wordt) en di?. térzijde wordt ge staan door een Auditor brengt ook zijn eigen kamerdienaar mede. Dan zijn er nog de Substituut van de secretarie, zes ceremoniemeesters, twee geneesheeren, een apotheker, vier kap pers, een timmerman en zijn knecht, een metselaar met zijn knecht, een slot maker met zijn knecht, een glazenzet- ter, een loodgieter voor de ramen te NADERE BIJZONDERHEDEN We hebben gemeld dat Woensdag nacht op 800 meter diepte, in den put Sint Albert, der koolmijnen van Res saix té Péronnes bij Binche, een mijn gasontploffing plaats had. Dadelijk werd beroep gedaan op de reddingsbrigade van Ressaix, terwijl de gendarmerie van Péronnes ter plaatse kwam. De bestuurder-beheerder M. Lehu- we, de bestuurder der werken, M.Way enberg en verscheidene ingenieurs, daalden af in de mijn om de reddings werken te leiden terwijl de heer dokter Lecrinier, van Ressaix, in de schacht bleef, om de gebeurlijke gekwetsten de noodige zorgen toe te dienen. Doch allen die bovengehaald werden waren aan verstikking gestorven. De twee eerste lijken werden tus- schen 3 en 6 ure Donderdag morgen opgehaald, het waren Laurent Gazin, 20 jaar en Francois Tombeur, 28 jaar, beiden wonende te Ressaix. Twee andere lijken werden in den loop van den morgen bovengehaald, namelijk Bailly Maitre, 30 jaar, wonen de te Péronnes en van Désiré Godeau, 32 jaar ook van Péronnes. Onder de redders bevond zich Elie Boudart, neef van Godeau. Een der slachtoffers bekwam reeds verscheidene eereteekens, om deelgeno men te hebben aan de redding der slachtoffers van de ramp van Lambre- chies. Men vermoedt dat de ramp toe te schrijven is aan een atmosferische de pressie, die dikwijls op dit tijdstip van het jaar wordt vastgesteld. Het schrikkelijk ongeluk heeft in de streek groote ontroering veroorzaakten talrijke nieuwsgierigen waren naar de plaats der ramp gesneld. M. Delattre, minister van arbeid en sociale voorzorg, weerhouden door ziekte, heeft zijne ambtenaars de hee- ren Raven, algemeene bestuurder van het beheer der mijnen en Verdoodt, hoofdingenieur, niet kunnen vergezel len. M. Barnich, minister van economi sche zaken heeft zich ter plaats begeven en de lijken der slachtoffers begroet. 1 Hij was vergezeld van den algemee- nen bestuurder der mijnen. Napels, 16 Februari. (Reuter) Waarnemers van het observatorium te Sofrénte deelen mede, dat zich in den Vesuvius weer een kegel aan het vor men is. Men is niet in staat dc juiste afmetingen op te geven, doch verklaart slechts, dat de kegel «duidelijk zicht baar omhoog komt Deze mededeeling heeft weer alle belangstelling op den vuurspuwenden berg gericht, te meer omdat twee jaar -voor de catastrofale eruptie van April 1906 eveneens een kegel - gevormd werd. Deze kegel, die in een zeer fijne punt uitliep, stortte ineen tijdens de eruptie, die een der ergste was welke men van den Vesuvius heeft medege maakt. Tien jaar geleden werd in den Vesuvius eveneens den kegel waarge nomen, die weldra een hoogte van 7 1 rhétër bereikte, nl. circa 1200 meter boven de zee. DE VIJF EERSTEN WONNEN OP FORD De «Groote Prijs van Argentinië», een van de gewichtigste sportwedstrij den van- Züid-Amerika, kende als vijf eersten, renners op Ford V-8 wagens. De winnaar Ricardi Risatti, legde de 7.347 Km af in een recordtijd n.I. 88 u. 59 minuten, hetzij tegen een gemiddel de van 82 km. 5 in het uur. Risatti had tegen 122 mededingers den strijd te leveren. De reisroute be stond uit 20 ritten doorheen 14 pro vincies van de Argentijnsche Republiek vanaf de kust van den Atlantischen Oceaan tot aan de voeten van de An des. op de grenzen van Bolivie. De moeilijkheden opgeleverd door de slechte wedergesteltenis dwongen 4 vijfden der deelnemers tot opgave. Tusschen de 22 geklasseerden telde men 15 Fordisten. EEN JONGELING DOOR TWEE BANDIETEN UITGESCHUD TE BRUSSEL Zekere Julien M., woonachtig Emiel Bockstaellaan te Brussel, meldde zich Woensdagnacht op het politiebureel van St Joost ten Noode aan om er een klacht neer te leggen. Zijn gelaat was bebloed en hij verklaarde dat hij het slachtoffer was van twee bandieten. In den vooravond had hij op het Ro- gierplein kennis gemaakt met twee jon gelingen, waarmede hij enkele drank huizen bezocht had. De, twee mannen stelden hem des nachts voor een huurauto te nemen ten einde zijn aftocht te vergemakkelijken waarin M. ten slotte toestemde. Onderwege grepen de twee kerels hem plots bij den hals, en ontfutselden hem een geldbeugel, waarin nog een bedrag van 1100 fr. geborgen was. Daarna duwden zij hem uit den auto z.oodat M. met geweld op de straatstee- nen terecht kwam. De politie heeft onmiddellijk een on derzoek ingesteld en hoopt dat de laffe I aanranders niet lang meer op vrije voe- I ten zullen loopen. zoowel bij U zelf a's tj) Uw kinderen. Dnmpo-verkoudheics-balsem, hiermede 's avonds keel. berst cn rug inwrijven, dit lucht tp en 's morgens is Uw veikcudhe-'d veer verdwenen. Pot lOfraakcn. Does 5 franken; Dampo-bon bons bij schorheid, pijnlijke keel en horst. Doos 5 franken. Dampo-neusdr oppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitj; 10 franken. In alle Apotheken; arme péons of slaven. Hij droomde van de vrijheidmaking van zijn ras. Sinds! maanden had hij bewerkt dat duizen den Indianen, van Vera-Cruz naar) Mexico, den keizer en de keizerin zou-j den komen toejuichen. De vorsten zou- den begrijpen dat het Indiaansche ras zijn ras, het beste bestanddeel kon wor den van het nieuwe rijk, wanneer het van de lijfeigenschap of peonage zou bevrijd zijn. En hij hoopte, de edele Mejia, dat zijn stambroeders niet tot hunne armoedige hutten zouden weder- keeren zonder dat er van 's keizers lip pen een belofte van, vrijheid en herstel ling zou komen. Zijn droom was zonnig en heerlijk als het landschap dat zich rónd hem ontvouwde. En avant beval Bazaine. Doch Cobos, die sinds eenige oogen- blikken onrustig naar den horizon had geblikt, riep plotseling, toen de troep zich in gang wou stellen Senor Mejia General Gene ral Zie en hij wees met den vinger een punt aan boven de bergtoppen. Que cosa (Wat is er) vroeg de veldheer. Zie zie Njejia staarde in 'de aangeduide rich ting. Santissima Madreriep de Indi aan en de schrik vertoonde zich op zijn gelaat. Eh I morbleu wat hebt ge nu weer gezien 7 vroeg Bazaine. EI norte, maarschalk antwoord de de veldheer. Spoedig naar gindsche hacienda De norte, de Mexicaansche or kaan herhaalde Bazaine. Maar ik be merk niets De lucht is blauw en er is geen wolkje te beèpeuren. Laat ons spoed maken, maar schalk, drong Mejia onrustig aan. Mis schien komen we reeds te laat. De hemel was nog van onbewolkt azuur maar terwijl Bazaine naar de bergketen blikte, ongeloovig en aarze lend, zag hij boven den rug der Cordil leras als zwarte dondertorens oprijzen, die zich van second tot second samen pakten tot een donker schof dat met verbazende en vervaarlijke snelheid klom in het blauw van den hemel. Adelante Vooruit riep Mejia zijn muildier de sporen gevend. Gij hoort waar wij niét hooren en gij ziet waar wij niet zien, antwoordde Bazaine den Indiaan volgend. Geheel de ruiterij stoof nu vooruit in de richting der blankmurige hacienda Wij zullen er niet geraken zei Mejia onder den snellen rit. Het zal toch zoo erg niet wezen, opperde Bazaine. Niet erg, maarschalk Indien de norte ons hier overvalt komt er niet één levend uit. Het loover der boomen hing onbe weeglijk als was het van lood in de drukkende lucht ;het schrille geschreeuw der pauwen, der papegaaien en der uilen vervulden het bosch de vogeltjes repten angstig langs den grond in de struiken... Daar buigen ineens al de kruinen en zweepen slingerend wild over en weer de lucht ziet zwart als inkt, een vuurslang vlamt door het zwerk, de donder ratelt, de aarde dreunt... De ruiters hebben juist den lijd met hun paarden in de schuren binnen te buitelen terwijl Bazaine, Mejia en Co bos door den potingmeester in de hof stede ontvangen worden. Tapa la casa I tapa la casa (Dek het huis roept deze tot zijn Indiaansche en Mexicaansche werklie den die deuren en vensters sluiten en palmmatten binden op de rottinghuisjes die het steenen gebouw omringen. Maar het bevel komt te laat Een wolkbreuk stort een verpletterenden watervloed neder de winden razen en huilen de hemel staat in vuur, de nacht overdekt de aarde. Boomen worden ontworteld en weg geslingerd de bamboesstuipen aan stukken gerukt. Het is of de wereld vergaat Gelukkig zijn de schuren in steen en mannen en paarden daar in veiligheid. iDe meester der hacienda had een kaprs opgestoken voor een O. L. Vr beieldje dat een flauw licht wierp in de woning. Bazaine, met de handen op den rug, staarde bedaard door het venster in de duisternis die gedurig door rosse blik semflitsen in lichtelaaie werd gezet. Een verschrikkelijk maar grootsch tooneel, zei hij in het Spaansch, want de maarschalk had die taal geleerd in Spanje, waar hij oorlog voerde. Verschrikkelijk inderdaad, ant woordde Mejia. Ik ken de Norte maar ik herinner mij niet hem ooit zoo hevig te hebben zien woeden. Ik geloof dat ge gelijk hadt, gene raal, als ge zeidet dat we er in volle lucht niet levend zouden uitkomen. Wat doet ge als hij u in volle lucht overvalt. (Verboden Nadruk.) ('t Vervolgt.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, tc verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2