Kredietbank KRANKZINNIG UIT LIEFDE GEMENGD NIEUWS De diefstal aan boord v. de Eüsabethviile Erge incidenten in de „Casa de Espana'' te Brussel De nieuwe melkkoei Toerisme Onregelmatigheden bij de Nationale Liga legen Kanker Een onderzoek te Brussel Een aanslag op Mussoloni REDT UW DOGEN -J!i-ü- _üg Zondag 19 Februari. - H. Bonifa- cius. Hij wordt vereerd als de groo te apostel die in Duitschland het Evan gelie verkondigde.Hij overleed in 1265 Uitgifte van Schatkistcertificaten. Op 17 Februari werden de aanbiedin gen geopend voor het bekomen van een kapitaal van 40 millioen fr. in schatkistcertificaten gedateerd 22 Febr. 1939 en met vervaldag van 24 Mei 1939. De geldig ingediende aanbiedin gen slaan op een kapitaal van 231 mil lioen fr. Deze certificaten worden uitgegeven tegen den gemiddelden discontovoet van 1.48 Ö/0 's jaars. Tegen het Lawinegevaar. De Duitsche spoorwegen bezitten thans tus- schen de staties van Helflau en Liezen, in Oostenrijk, een observatiepost,welke ten doel heeft de spoorlijnen te be schermen tegen het lawinegevaar. De post ligt op een hoogte te midden van zeer gevaarlijke hellingen. Drie jg'roepqp Van drie man zijn hier afwisselend dag en nacht aanwezig. Bovendien bestu deert deze post ook de wetenschappe lijke zijde van de sneeuwvalI<^i, de hoogte van de sneeuw, de kracht van den wind, den atmosferischen druk, de vochtigheid, de temperatuur. Het verkeer per autowagen. De Royal Automobile Club van Belgie herinnert aan de overeenkomst welke het internationale verkeer der automo bielen regelt en aan de eigenaars voor schrijft een kenmerk, het land van her komst aanwijzend op hun wagen. Voor de Belgen moet de letter B ir zwart geteekend staan op een specia le witte plaat en niet een gechromeerde «B„ op een zwarte plaat of op den wa gen zelf aangebracht. Deze kenteeke- nen immers zijn niet reglementair en zouden de tolbeambten aan de grens veroorloven deze voertuigen terug te wijzen. De biatenlandsche handel van Fransch-Marokko. In 1938 werden in de Fransche zone van Marokko in gevoerd 912.857 ton ter waarde van 2.126.835.000 fr. tegen 999.540 ton ter waarde van 1.765.624.000 fr. in 1937. De uitvoer bedroeg 2.260.995 ton ter waarde van 1.502.262.000 ton te gen 2.261.539 ton ter waarde van 1.143.930.000 frank. In feite bestaat die waardevermeer dering niet. De Franks van 1938 zijn niet dezelfde als die van 1937. De invoer van Belgie uit bedroeg 1 28 millioen frank, de uitvoer naar Bel gie 78 millioen. LJ De scheepsofficier L., die aangehou den werd in verband met het onder zoek in den belangrijken diefstal op de Elisabethville verscheen voor de raadkamer. Na langdurige bebatten besloot de voorzitter de uitspraak in beraad te houden. L. blijft dus aangehouden. met geweld bezet door een ACHTTAL SPAANSCHE NATIO NALISTEN. Donderdag avond rond 8 uur zijn een achttal jonge mannen met aan het hoofd een genaamde Castelli, gewezen kanselier op het Spaansche consulaat te Brussel, gedrongen in de ^Casa: de Es pana», gelegen in de Wetenschapstr. Toen de portier» Wélke toevallig al leen was, de deur open deed, drongen zij dadelijk binnen en slpteri den por tier en diens vrouw op in een der ka mers. Daarop wachtten zij de komst af van den secretaris-generaal van de Casa de Espana» welke woonachtig is in het gebouw. Toen deze binnen 'kwam hebben zij hem een stuk ter onderteekening voor gelegd, waarbij afstand werd gedaan van het gebouw ten voordeele van na tionalistisch Spanje. Zij zouden hebben verklaard dat de twee broeders van den secretaris thans te Barcelona ge vangen zijn en als gijzelaars werden vastgehouden, totdat de secretaris af stand zal hebben gedaan van het ge bouw en de akte van afstand zal heb ben geteekend. Om 7 uur Vrijdag morgen, heeft de secretaris eindelijk toegegeven op hun bedreigingen en den afstand ondertee kend. Op hetzelfde oogenbiik hebben de 8 nationalisten den secretaris gelost. Deze is zich dadelijk bij de Brusselsche poli tie gaan beklagen, met het gevolg dat onmiddellijk 12 politieagenten zich naar de Wetenschapstraat begaven, om daar de acht haantjes vooruit te gaan inrekenen. De nationalisten hadden intusschen de republikeinsche Spaansche vlag, die sedert Donderdag avond halftop was uitgehangen, tot herdenking van Ko ning Albert's afsterven, ingehaald om de nationalistische vlag uit te hangen. De mannen, die het huis bezet hiel den, weigerden de politie toegang tot het gebouw en zij beriepen zich op de exterritorialiteit. Het gebouw was re gelmatig aan Nationalistisch Spanje overgedragen en bijgevolg bevonden ze zich op Spaansche,:! grond. Daarop is de poltfrc onverrichterzake teruggekeerd. Zij bracht echter dadelijk het parket op de hoogte van het ge beurde en heel demfiorgen werd er op het departement van buitenlandsche zaken druk geconfereerd nopens de wijze waarop in deze diende te worden opgetreden. HET PARKET TER PLAATSE Rond half een kwam het parket,ver gezeld van gendarmen ter plaatse. De bezetters werden aangemaand zich in handen van de gendarmen over te geven. Toen zij dit niet goedschiks wilden doer., gaf men bevel een ladder der brandweer, die intusschen even eens ter plaatse was verschenen, tegen den gevel omhoog te draaien en zes agenten van den rechterlijken dienst moesten trachten langs het balkon het huis binnen te dringen. Daarop zijn de acht overvallers op het balkon versche nen, zij hebben het nationalistisch vaandel naar beneden gehaald, het in stukken geschuurd om het nadien zeer zeker tot aandenken aan hun helden daad, rond den hajs te binden. Even later 'redW éen auto van de po litie langs de breede inkompoort het huis binnen, om. nadien met de acht jonge Natiorialfsfeh als zooveel gevan genen naar het pólitiebureel te rijden. Bij Koninklijk Besluit van 26 Januari 1939 wordt een Commissariaat Gene raal van het Toerisme ingesteld. Het doel van het nieuwe lichaam zal zijn de toeristische activiteit te bevorderen en voor een doelmatig gebruik der betaal de verlofdagen, te zorgen. Om te beginnen werden maar al twee bestuurders aangesteld, leder dier be stuurders za! bijgestaan worden door een raadplegenderi raad. Deze beide raden zullen op hun beurt vereenigd worden in nog een raad, ditmaal een beperkte, waarin zitting zullen nemen de minister van verkeerswezen, de voorzitters en ondervoorzitters der twee Raden en de commissaris en adjuncten van het Toerisme. EEN ONDERZOEK GEOPEND Ernstige onregelmatigheden zijn ge pleegd in het geldelijk beheer van de Nationale Liga tf/;en den Kanker. On derzoeksrechter Vap .Hal heeft een onderzoek geopend en een deskundige belast met het aK^dyft&an de boeken. Het bedrag van cle verduistering zou zeer aanzienlijk zijn een werkend lid van de Liga is reefis ontslagnemend)) KAPITAAL 150.000.000 AGENTSCHAP: AALST KEIZERLIJKS PLAATS. -1 e* ALLE BANK- EN BF.URSVER- HANDELINGEN ONDER DE BESTE VOORWAARDEN In het gerechtshof te Brussel was er Vrijdagmorgen van niets anders sprake dan over een onderzoek, waarbij een magistraat is betrokken. Naar verluidt is het juist, dat er eën onderzoek is ingesteld. De betrokken magistraat is de h. D. Het betreft een geval van zedenfeiten. Dit onderzoek geeft aanleiding tot een groote drukte en beweging, zooals men best begrijpen kan. Na het geval Sweerts, maakt deze nieuwe zaak een diepen indruk in alle rechterlijke kringen. Geheel den Vrijdagmorgen werd gewijd aan het nazicht van de feiten, welke ter kennis van het parket werden gebracht. Lausanne, I 7 Febr. Een Havas- telegram maakt melding van berichten die uit Rome zijn binnengeloopen, vol gens dewelke op Woensdag een politie agent, die de wacht hield, in de buurt van de villa van den Duce, de Villa 1 orlonia, een kerel bemerkte wiens houding hem verdacht voorkwam. Hij trad op den man toe en eischte inzage van zijn identiteitspapieren. Doch de kerel loste twee revolver schoten op den politieagent die zwaar gewond werd. Andere agenten kwamen toegesneld en hielden den moordenaar aan die, naar het schijnt, niet over al zijn gees- tesvermogens beschikt. Een Havas telegram uit Rome spreekt tegen dat hier een aanslag zou gepleegd zijn op Mussolini. In het telegram worden overigens de gegevens bevestigd die via Lausanne worden geseind. De dader werd onlangs uit een krankzinnigengesticht ontslagen. j VREESELIJK VERKEERSONGELUK TE MECHELEN TWEE DOODEN. TWEE DOODE- LIJK GEKWETSTEN t Vrijdagmorgen, rond 3 uur, is er op een Antwerpschensteenweg, te Meche- len, ter hoogte van de Katerpoort, een vreeselijk verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen het leven verlo ren hebben en twee anderen levensge vaarlijke kwetsuren opliepen. Rond gemeld uur dus op gemelde plaats, vonden autovoerders een perso nenauto, gansch vernield.Vier personen vonden ze er in gruwelijk gekwetst. On middellijk boden ze hulp voor zoover zij konden. Een geneesheer werd bijge haald, Dr Coen van Walem, die de eer ste verzorging toediende. Ook de poli tie van Mechelen werd aanstonds ver wittigd. Drie van de ergste gekwetsten wer den na voorloopige verzorging naar het St Elisabethgasthuis te Mechelen over gebracht. Wê geven hier de namen van deze drie slachtoffers M. Wiwadier, 28 jaar, groentenkoopmari, wonende Fr Halsvest, te Mechelen; M. Jan Geets, 18 jaar, student, Jan Bolstraat 12, te M[ecHeIen Meyr. Van Moer.-Cauwen- bérgh, kleermaakster, Keldermansvest Mechelen. Kort na hun overbrenging naar het Ste Elisabethgasthuis zijn Wiwadier en Geets overleden, tengevolge van een schedelbreuk. Naast vreeselijke wonden aan het hoofd waren ze gekwetst over gansch het lichaam. Mevr. Van Moer is nog in leven, maar ook haar toestand is zeer zorg wekkend. De vierde gekwetste, de 33-jarige hr Van Moer, echtgenoot van het voor noemde slachtoffer, bediende te Me chelen werd door een ambulanciewagen die intusschen was toegekomen, naar het gasthuis te Mechelen overgebracht. Ook zijn toestand is zorgwekkend en biedt levensgevaar. HOE HET IJSELIJK ONGELUK GEBEURDE Het onderzoek, dat aanstonds werd ingesteld en nog wordt voortgezet, schijnt uit te wijzen dat M. Van Moer, met zijn auto van Mechelen kwam. M. Van Moer stuurde, naast hem zat zijne vrouw, achterin de twee vrienden. Gekomen aan de herberg De Roos» schijnen sporen er op te wijzen dat hij aan den linkerkant der baan reed en dat hij zelfs over de stoep is gegaan en aldus een 50 meter over de tramsporen heeft gebold. Dan zou hij met een groote bocht te rug op de baan gekomen zijn en met het achterste deel van den auto te plet ter gèloopen zijn tegen een boom, ver der doorgehold en dan nog over den kop geslagen zijn, zoodat de auto terug met h'êt voorste naar Mechelen stond. De politie-officier De Keizer heeft het onderzoek in handen en verwittigde het parket dat ter plaatse afstapte. B uit het leven van, Keizer Maximiliaan en Keizerin Char'.otts door CONSTANT AIMARD 6de Vervolg. Hb I dan is er maar één redmid del, zichf onder een struik of in ci-een, rotsholte te verschuilen. De ongéfukki- ger. die zich op de bergen bevinden worden in den afgrond geslingerd of te gen dc rotsen verbrijzeld. Geen mensch kan zich recht houden in dien ijselijken wind. Hay gente fuera (Er is volk buitenI) riep eensklaps de potingmees- ter. Ik meende ook iets te hooren, entv/oordde Mejia. Een hevig kloppen volgde op de deur. Par todas Santas (Bij alle heili gen!) Ik heb mij niet bedrogen, sprak de bestuurder der hofstede. Arme men- schen Hij liep naar de deur, schoof den grendel los en opende op een kier. I Een man, neen, het kon hoogstens een knaap wezen, drong haastig binnen. J Hij was in een zarape van cachemir gehuld zoo dicht dat zc niets van zijn gelaat konden onderscheiden. Een fijn lederen wambuis sloot om zijne leden cn de spadrillen waren met riemen rond de kuiten vastgebonden. De knaap of wat was het ?chudde zijn druipnat pak met een bin- nenmondschen brr en zonder zijn op zicht te ontblooten bezag hij het gezel schap. Stond het hem niet aan In alle ge val hij haalde den doek, die zijn hoofd omwond, nauwer toe. Buenas, noche, caballeros (Goe den avond, heeren sprak hij en plaatste zich tegen den wand, de armen gekruist. Wat klonk die stem zonderling Ondanks de persoon haar trachtte grof te maken als die van een man scheen zij de zachtheid der vrouwentaal te hebben. Bazaine naderde nieuwsgierig. Hij zag alleen twee donkere oogen met lange zijachtige wimpers, die hem stout aanstaarden. Goeden dag, caballero zei hij, want het is wel donker maar geen nacht. Hij kreeg geen antwoord. Ook Mejia, Cobos en de potingmees- ter zagen den onbekende met klimmen de verwondering aan. En komt gij door zoo'n helsch veder vervolgde Bazaine. Maar doe toch uw druipnatten doek van het hoofd. Gij hebt immers geen vrees uw aangezicht te laten zien Het geheimzinnige wezen bleef stom en onbeweeglijk als een beeld. Gij wilt ons uw trekken niet laten aanschouwen, beau masque schertste; de Fransche maarschalk. Wij zijn toch niet in kamavalstijd. Het is niet vrien- dclijk van u. En ik heb zoo'n lust eens achter uw mom te kijken dat ge willens of onwillens er toe zult moeten komen u te ontmaskeren. Morbleu gij hebt ne. oogen als een Madrilecnsche schoone. Deze lachte nog smakelijker. Bazaine vond vermaak in dit zonder-j Zoo zoo ge kent mij nu meen ling voorval dat hem het onweer deed ik ook toch iets te weten ge zijt Jua- vergeten en dc verveling van het wach- réz aangekleefd, hoor ik. ten verhandde. Zich tot den bewoner der hacienda richtend vervolgde hij Dueno (Meester Wat is er van uw dienst, senor vroeg de man die Bazaine niet kende. Neem gij dien sluier eens weg en laat ons eens zien welken gast gij in uw huis hebt. Of kent ge hlern misschien f No, senor. De man ging tot het ranke, geheim- j zinnige wezen, doch eer hij het gena- i derd was sloeg de onbekende de hand in de zijde en haalde een revolver te voorschijn terwijl het besloten klonk, j Guardaos, hombre (Op uw hoe de man 1) Bazaine lachte luid en hartelijk. Waarlijk, zei hij dat is goed ge- j speeld. Maar gij mist uw doel, mijn be3te, want ge maakt me nog nieuws gieriger. Gij zult er toe moeten komen, uw trekken te laten zien. Neen was het beslissend ant woord. Niet Mil diablos wie zijt ge dan Yo (Ik?) Ja raadselachtig verschijnsel. Soy Mexicano (Ik ben Mexi- caansch!) Nu dat wil ik graag aannemen,en daarin ligt niets wonders vermits we ons in Mexico bevinden. Hasta la muerte! (Tot den dood!) Mejia en Cobos bezagen elkander ontsteld. -Zij is het murmelde de eerste. Zij is het I herhaalde Cobos. Mejia liep naar de voordeur met ge trokken pistool, terwijl Cobos zich aan den uitgang tot het neerhof plaatste,een revolver in de hand. Hèê wat doet ge vroeg Ba zaine verwonderd opziende. Weet gij wie voor ons staat,maar schalk vroeg Mejia. Ik zou wel de zwarte kunst moe ten kennen om het te raden. Daar voor u, maarschalk, staat de ziel van den opstand, de vrouw die het Zuiden, het Westen en het Noorden heeft opgeruimd Die aan de geheime sekte der Voudas gebiedt Een vrouw riep Bazaine ver wonderd. Mercedès I vervolgde Mejia. Gij kent me goed, senor Mejia sprak de stem onder den sluier. Het is God, vervolgde de Indiaan- sche veldheer, die haar in ons handen levert juist op het oogenbiik... - Dat uw vreemde keizer te Vera- Cruz is aangeland. Parbleu zei Bazaine, zij is gauw ingelicht. Hoe is het mogelijk riep Cobos j verwonderd uit. Ik kom in gestrekten Soy Mexicano I En gij zijt een galop van de reede en geen ruiter is me vreemdeling die ons komt onderdruk-voorbij gereden. ken en vermoorden, maarschalk Bazai- Dat hebt ge niet, senor Cobos, als ge te Orizaba wijn zijt gaan drin ken op het Cortez-plein. De verbazing van den koerier klom nog. Die vrouw gaat met den duivel om riep hij. Ik wil haar dooden Cobos richtte zijn pistool op haar, maar Bazaine zei grammoedig. Berg dit wapen, Caballero, ik ge bied het u. Geen lid der bedreigde senora ver roerde. Wie is de Mercedès waarvan gij spreekt, generaal vroeg de maar schalk aan Mejia. Het hoofd der Voudas en der geheime maatschappij Hyos del Pay3 (De kinderen des lands). Hoe kan zij ingelicht wezen Het verwondert mij niet, maar schalk. Niets zou mij van haar verwon deren. Zij is het die den Franschen ge neraal de Lorencez, uw voorganger, nu twee jaar geleden# den 5n Mei 1862, onder de muren van Puebla een neder laag deed ondergaan die de troepen van genenaal Forey te Orizaba opsloot er. deed overwinteren die de mondbe hoeften kaapte de Franschen duizen den ontberingen deed verduren den sluitboom op de rivier deed plaatsen waarop de kanonneerboot «La Lance n schipbreuk leed. (Verboden Nadruk.) ('t Vervolgt.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2