KRANKZINNIG UIT LIEFDE QËMEK6D NIEUWS Qriepgolven De scheepvaartlijn Oostende-Dover Aanstelling van E-li- Van Temsche als pastoor Het aanstaande Conclaaf Is het een afstamme ling v. Lodew. XVII KOLONIALE LOTERIJ bp 20 Februari. H. Eleutherius. In 486 werd Eleutherius geroepen om den bisschoppelijken zetel van Doornik te bcklecden. Zijn Evangelisatiearbeid werd met succes bekroond. In 5 32 werd hij door zijn vijanden om het le ven gebracht. 21 Febr. H. Peuinus. Zijn bestuur als hofmeier was gekenmerkt door wijsheid om het welzijn zijner onderdanen. Hij stierf in 640. Het begrootingstekort voor 1938. In zijn verslag over d© wetsontwerpen houdende machtiging tot regularisa- ticn en overdrachten, inkrimping van zekere voor dienstjaar 1938 geopende kredieten, zoomede teekening van bij kredieten voor uitgaven met betrek king tot 1937 en vorige dienstjaren, alsmede dienstjaar 1938», deelt Ka merlid Leclercq een tabel mede waar uit blijkt dat de Rijksuitgaven voor '38 merkelijk grooter zullen zijn dan aan vankelijk voorzien. 12.271 millioen inplaats van 11.336 millioen. De ontvangsten beloopen enkel 'z 11.186 millioen, zoodat het begroo- tmgsjaar 1 938 sluit met een tekort van 1085 millioen. De Jaargetijden in 1940. De Lente vangt in 1940 aan op 20 Maart 18 u. 24 min.; De Zomer op 2-1 Ju- i,"*te 1 3 u. 37 min. de Herfst op 23 September, te 4 u. 46 min. de Winter op 21 December te 23 55 min,. De nieuwe muntstukken. De nieu we stukken van 50 centiemen en van 1 fiank zullen tegen 1 Mei.de stukken van 50 fr. over een maand ongeveer gereed zijn. De middellijn van den frank zal van 23 op 21 millimeter worden ge bracht, om de verwarringsmogelijkheid met het vijffrankstuk te verminderen, waarvan do diameter 25 milimeter is. De nieuwe vijffrankstukken wegen maar 9 gram meer. De stukken van 50 centiemen, 1 fr. en 5 fr. werden ontworpen door Ernest Wijnants, de stukken van 50 fr. door beeldhouwer Rau, en de stukken van 5, 10 en 25 centiemen door Oskar Jes- pers. De Staatsministers Voor den oor log waren er slechts een tiental persona liteiten met den titel van staatsminister bekleed en geroepen om, in buitenge wone omstandigheden in den Kroon raad zitting te nemen. In 1935 waren *>r 7 7 De d#od heeft er sindsdien opvolgent- lijk 7 weggemaaid, namelijk M.M.Poul- let, Franck, Magnette, Anseele, Van- dervelde, Houtart en Jaspar. Ziehier naar de orde hunner benoe ming de nog in leven zijnde staatsmi nisters MM. Hymans, Carton de Wiart, graaf de Broqueville, Segers, van de Vijvere, Michel Levie, Ad. Max, Léon Calleaux L. Bertrand, Em. Brunei, G. Theunis, Masson, A. Devèze, Janson, Van Cau- welaert, Poncelet, M. Lippens, Van Overbergh. M. Paul Hymans werd benoemd 1914, en is dus de oudste staatsminister in titel de jongste is M. Cyriel Van Overbergh, 74 jaar. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotts door CONSTANT AIMARD 7de Vervolg. Het is zij die de bergvlakten en den cogst deed verwoesten den aankoop van paarden te Tampico verijdelde, zoodat elk paard voor het Fransch leger 25.000 fr. kostte en die te Vera Cru^ eir naderde de geduchte Mercedès. graan en haver met zeewater deed doorweken zoodat het bedorven was. Mercedès, maarschalk, die met haar zesloops revolvers misschien honderd der onzen heeft gedood... Ja,het is God die haar in onze handen levert op het oogenblik dat de keizer in ons midden komt. Bazaine was ernstig geworden. Zijt gij Mercedès vroeg hij. Ja, die ben ik f was het stoute antwoord. Hebt gij waarlijk al die opge somde misdaden ten uwen laste Is het een misdaad, senor Bazaine zijn land te verdedigen tegen den vreemden indringer. Ontwapent die vrouw I beval de opperbevelhebber. Het was of een gesmoorde lach klonk onder de zarape die altijd tot on der haar oogen bleef toegehaald. Ontwapent die vrouw herhaalde de maarschalk. Mejia en Cobos traden op haar toe. Afuera, malditos perros, abajo (Achteruit vervloekte honden,van mijn lijf!) riep Mercedès, zich ter verwering gereed stellend. Rubenspostzegels.Het blijkt dat het tot eene overeenkomst gekomen is tusschen MM. Marck, minister van P. T. T. en Eric Sasse, voorzitter van het financieel comiteit voor de herstelling van het Rubenshuis, Mistier, lid van het comiteit en Schokaert, algemeen be stuurder van het beheer van Posterijen. Eene volledige reeks van 8 zegels waarvan de waarde zou verhoogd wor den uit een surtaxe, zal worden uitge- gegeven. Deze meerwaarde zal het werk voor het herstel van het Rubens huis ten goede komen. De zegels die dezelfde waarde zullen hebbe als" de*ze voor de teringbestrij- ciing, zullen onderwerpen voorstellen ontleend aan het graphisch werk van Rubens. De hoogste waarde zal zijn fr. 5 en 5 fr., zou worden uitgegeven in den vorm van «bloc De oplage dezer zegels zal onbeperkt wezen. Een heel gelukkig initiatief. Tijdens het jaar 1938 hebben de staatspaketbooten van den dienst Oos tende-Dover in het geheel (dus in bei de richtingen) 2.286 reizen gedaan, waarbij zij 654.646 passagiers vervoer den. In de richting Engeland-Belgie deden zij I 144 reizen, met een totaal van 325.830 passagiers.: In omgekeerde richting deden zij 1 1 39 reizen met sa men 328.808 passagiers. De drukste maand in de richting Do- ver-Oostende was Juli met 183 over tochten en 89.515 passagiers. In de richting Oostende-Dover kwam de grootste drukte in Augustus.met 95.737 passagiers en 1 83 overtochten. In de richting Vasteland-Engeland is ook nog een aanzienlijke drukte vast te stellen voor September met 46.671 passagiers en 127 overtochten. Toch zijn deze cijfers niet zoo hoog als in 1937. Er werden in het geheel j 123 reizen minder gedaSn (beide rich tingen) en het aantal vetvoerde passa- iers slonk in het geheel met 128.241. Er kwamen in het afgeloopen jaar 5 7.5.92 minder Engölechcn naar het vasteland dan in 1937, Het begrip, dat ziekten zich voordoen als golven, is wel aan eenieder bekend, bepaald karakteristiek is deze verschij ningsvorm voor de griep, die in min of meer regelmatige jaarperioden nu dit dan dat werelddeel bijzonder sterk teistert. Dank zij uitvoerige berichten zijn we in staat deze golfbewegingen gedurende de laatste vijf honderd jaar vrij nauwkeurig te volgen. Twee van de grootste golven heeft ons tijdvak beleefd, toen in de jaren 1889-90 en 1918-19 verschrikkelijke griep-epidemien de gansche wereld schokten. De wetenschap heeft zich vele voor stellingen gemaakt, hoe deze golven tot •stand komen. Een van de meest aanne melijke verklaringen schijnt deze te zijn dat de lichamelijke weerstandskracht van een volk ten tijde eener epidemie eenerzijds sterk is afgenomen, ander zijds echter toeneemt bij hen, die het gevaar overleven. Eerst wanneer deze bescherming op ongeveer gelijke wijze-na het doorstaan van andere ziek ten bekend weer langzaam haar kracht verliest, is de bodem geeffend voor het opnieuw om zich heen grijpen van de ziekte. Bij de snelheid van uit breiding over volken en landen speelt overigens het moderne verkeerswezen een niet onbeduidende rol.'t Is immers bekend dat b.v. ten tijde van de groote grièp-epidemie van verkeer afgesloten dorpen, eilanden of kloosters volledig verschoond bleven. Belangrijker dan een en ander te ver klaren was echter van ouds voor de we tenschap het probleem van een be trouwbare griepbestrijding. Onder de verscheidene geneesmiddelen, die aan geboden worden, neemt ASPIRINE nog steeds den eersten rang in omdat zij alleen do koorts doet dalen of, te rechter tijd toegediend, haar optreden verhindert, maar ook omdat zij de karakteristieke pijnen van de griep af weert. Indien gij u niet goedschiks ont wapenen laat, sprak Bazaine, zal ik niet langer kunnen verhinderen dat er weid worde gebruikt. Laat mij haar neerschieten, senor maarschalk vroeg Cobos. Wilt gij uw wapens afgeven sprak de Fransche maarschalk. Mercedès scheen zich te bedenken. Haar donkere blik vloog vlug in het ronde. Achtte zij den strijd al te onge lijk tegen vier gewapende mannen Vaya en met dien Mexicaan- schen uitroep wierp zij haren revolver ten gronde. Cobos maakte een lederen reata of soort lasso los die hij in de leden droeg - M&arschalk Bazaine, sprak zij, ik verzoek u een genade dat mijn aan gezicht op deze plaats niet ontbloot worde Het zij zoo antwoordde de op perbevelhebber. handen binden noodig, antwoordde Wil ik haar r.or maarschalk Het is niet Bazaine. Verschooning, maarschalk, ant woordde Mejia. Het is hoogst noodig wil zij ons niet ontsnappen Doe dan I Cobos naderde Mercedès die gewillig de fijne handjes op den rug liet binden. Bazaine kon zijne oogen van haar niet afwenden. Het moest een schoon meisje zijn want sierlijk was haar fijne leest en welgevormd was zij in de man nenkleederen uit fluweelen buis, met rood zijden gordel en zacht lederen broek bestaande. Was ook het gelaat bevallig Hij was nieuwsgierig doch voor althans had hij zijn woord verpand. De norte had uitgewoed. Langzaam Haarde de lucht op en weldra bescheen de dag de verschrikkelijke verwoesting. Zondag had te Zandbergen, de plechtige aanstelling plaats van den E. H. Raphael Van Temsche, als pastoor dezer parochie. De Eerwaarde Pries ter werd geboren te Vëlzeke den 25 Maart 1889, priester gewijd in 1915 was hij ónderpastoor te Overboelare en op St Jozefsparochië te, Aalst. De ruiters gingen de nieuwe pastoor ter dekenij van Geeraardsbergen afha len en leidden hem naar de grensschei ding Zandbergen-Grimmingen, alwaar hij verwelkomd werd door den Heer Fr. Hermans, eerste schepene der ge meente. Vervolgens ging de stoet, be staande uit gekroonde wielrijders en andere vereenigingen der parochie naar de kerk, terwijl de muziekmaatschappij onder de leiding van Meéster Meneke, jubelmarschen uitvoerde. Aan de kerk werden hem de sleutels! overhandigd,en een welkomgroet uitgesproken door hr Alois De Winter, voorzitter van den Kerkraad. De Z. E. H. Kan. Mannaert, pastoor deken van Geeraardsbergen leidde de nieuwe herder vergezeld zijner twee getuigen, de Eerw. Het'r De Cock, pas toor van St JdzefA^JVihle en pivez, principaal van het St Cfftnarinacollege van Geeraardsbergen binnen. Dan werd er overgegaan tot de liturgische aan stelling door den Z. E. H. Kan. Man naert, Deken van Geeraardsbergen. De E. H. pastoor sprak de geloofsbe lijdenis uit en werd geleid naar de doopvont, predikstoel en biechtstoel. Na dit werd het gelegenheidssermoen uitgesproken door Kanunnik Mannaert die de verhevene taak van den paro chieherder voor oogen legde. Een «Te Deum-,> en zegen met het Allerheiligste besloot deze plechtigheid. Daarna werden de geestelijke en de burgerlijke overheden op een lunch ontvangen in de pastorij. Ad muitos annos. HET ZAL IN DEN AVOND VAN 28 FEBRUARI BEGINNEN De correspondent van de Maasbode» seint aan zijn blad. In het Vaticaan wordt nog steeds met den grootsten ijver gewerkt," om de ap partementen in gereedheid te brengen van de 62 kardinalen, die deelnemen aan het Conclaaf, dat hoogstwaarschijn lijk in den avond van den 28en Februa ri begint als Z. Em. kardinaal.O'Con- nel, aartsbisschop van Boston, zal zijn aangekomen. Zoodra het Conclaaf begint, zullen alle telefoonlijnen, welke het gedeelte van het Vatikaan, waar de aan het Con claaf deelnemende kardinalen met hun personeel zijn ondergebracht, met de buitenwereld verbinden, worden door gesneden, daar er geen enkel contact van of naar het Conclaaf mag blijven bestaan. Tijdens het Conclaaf zullen in het daartoe speciaal bestaande gedeelte van het Vaticaan, waartoe ook de Sixtijn- sche kapel behoort, in totaal 250 perso nen, volkomen van de rest van de we reld zijn afgezonderd. Hedenmorgen is in het Vaticaan de achtste algemeene congregatie van de kardinalen gehouden, waaraan door 46 kardinalen werd deelgenomen. De eerste bijzondere plechtige Heili ge Mis van Rewuiem van de slotreeds, ge Mis van Requiem van de slotreeks, voor de zielerust van Z. H. den Paus, waarmede de «novendiales» worden besloten, welke zooals reeds gemeld he denmorgen in de Vaticaansche basiliek werd opgedragen, werd gecelebreerd door Z. Em. KardinaalDoIc.i hoofd van het suburbicaire diocees Palestrina, en bijgewoond door alle 46 kardinalen, die ook de algemeene congregatie heb ben bijgewoond. In de Vaticaansche basiliek stond een groote katafalk opgesteld,bekroond met de pauselijke tiaar en omgeven door honderd brandende waskaarsen. De absoute werd verricht door vijf kardinalen, eerst door Z. Em. kardinaal Faulhaber en vervolgens door de kar dinalen Vidal y Barraquer,aartsbisschop van Tarrogona, Verde en Pacelli en ten slotte tweemaal door den celebrant kardinaal Dolci. Het koor van de Vaticaansche basi liek zong onder leiding van Mgr Perosi de Gregoriaansche pontificale Mis, be nevens het door Mgr Perosi zelf ge componeerde Libera. Tijdens de drie laatste Requiem-Mis sen heeft het publiek slechts toegang tot de St Pieter op vertoon van speciale plaatsbewijzen. Uit Parijs, 19 Februari. In een der Parijzer gasthuizen bevindt zich een man, waarover reeds veel gesproken is en die door de Nederlandsche recht banken, bij vonnis, erkend werd als Louis-Charles, prins van Bourbon- Naundorff, volgens zijn eigen bewerin gen achterkleinzoon van den Dauphin Lodewijk XVII (die uit de Temple ge vangenis zou ontvlucht zijn). De man gaat zeer fier op zijn glans rijken-naam,-maar nooit evenwel heeft hij eenige aanspraak laten gelden op den Franschen troon, waardoor ver moedelijk de goedschiksheid van de Fransche regeering te zijnen opzichte te verklaren is. Louis-Charles Naundorff aldus luidt zijn naam in het dagelijksche le ven heeft steeds betoogd, dat hij geen geld genoeg bezit om zich soort gelijke droomen te kunnen veroorlo ven. Nog zoolang geleden niet, was hij nochtans in een vrij opzienbarend schandaal gewikkeld, toen een eenvou dige winkeljuffer, zekere Mej. Cotilon, voor, cje rechtbnk trachtte te bewijzen, dat Jiij haar vader was e» dat zij dus ook tot het vorstelijk huis van de Bour bon's behoorde. In het gasthuis, waarin hij overge bracht is, overigens «incognito» voor de overige patiënten, bood men den prins een afzonderlijke kamer aan,maar hij weigerde er aan toevoegend, dat een oud legionair als hij liever in een ge meenschappelijke zaal lag, dan in een vervelende eenzaamheid. WAAR VINDT U HET NOG een kans op tien om uw inzet te verdubbelen en daarbij al uw kansen te behouden voor de 6.263 loten van 500 tot 250.000 frank En zelfs voor het GROOT LOT VAN EEN MILLIOEN Dat vindt U nergens dan bij da TREKKING VRIJDAG AANST. NACHTWAKER OVERVALLEN IN EEN GARAGE TE ST GILUS-BU- BRUSSEL In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn twee netgekleede bandieten binnengedrongen in de autobergplaats van den h. X. Hollandstraat te St Gillis Brussel. De nachtwaker, de 50 jarige Fernand B. die de kerels verraste, toen zij een auto wilden stelen, werd over vallen. Op zijn hulpgeroep kwamen voorbij gangers toegesneld. De onbekenden lieten den nachtwaker los en sprongen in een grooten personenauto die onbe heerd voor de garage stond. In snelle vaart vluchtten zij er mee weg. VERKEERSONGELUK TE ITTERBEEK Zondagnamiddag omstreeks 3 u. 30 deed zich een vrij ernstig verkeersonge val voor te Itterbeek, aan den Ninoof- schensteeriweg. Een heerenauto die uit de richting van Brri'ssel kwam, slipte in de omgeving van de herberg In de Windmüts»,reed hë't fietspad op, waar een 8 jarig knapje werd gevat en sloeg verder te pletter tegen een elektrische paal. De twee inzittenden kwamen er ongedeerd vanaf. De auto was erg be schadigd. Het knaapje, het 8 jarig zoontje Vic tor van den landbouwer Antoon-Jozef Van Malder wonende Ninoofschesteen- weg, 10, had een gapende vleeschv/on- de opgeloopen aan het been. Dr De Vos uit Dilbeek diende het slachtoffer tje de beste zorgen toe. De rijkswacht van Dilbeek stelde het eerste onderzoek in en het parket van Brussel kwam ter plaatse. ??bpsjoe,T Eaqaa Gansch de vallei van Mexico scheen een slagveld. Gaan wij vroeg Mejia. Ja, antwoordde Bazaine. We zul len eens gaan zien hoe onze mannen de norte hebben doorstaan. En de gevangenen vroeg Mejia. O ik zal er wel op letten zei Cobos. De dueno stond reeds buiten met beklemd hart de vernielingen zijner po tingen aan te staren. Het is dat gij dan alleen blijft met haar zei Mejia tot Cobos. Carai Uno basta asi (Drom mels één is genoeg lachte Cobos. Ja,5uno basta asi f herhaalde Mer cedès spottend en langzaam. Bazame en Mejia gingen het neerhof over naar de schuren waar de soldaten hun rijdieren reeds terug optuigden. Eensklaps trof een snijdende gil hun ooren. Santa Virgen riep Mejia ontsteld en verwezen. Wat gebeurt er vroeg Bazaine verbleekend. Beiden haastten zich terug naar de hacienda. Daar trof hen een vreeselijk schouw spel. Midden op den vloer lag Cobos met een dolk in de borst... Oh mon Dieu Santissima Mad re Die dubbele uitroep weerklonk uit den mond der twee veldheeren. Zij zagen in het ronde... (Verboden Nadruk.) ('t Vervolgt.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 2 1 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2