KRANKZINNIG UIT LIEFDE Be maag na veertig' jarigen leeftijd Zedenade! Gouw Ongeluk in de Fransclie Alpen VERKOUDHEDEN OF DE BORST SNEL OENEZEN GtKENGD NIEUWS KOLONIALE 10TF.RIJ tf«l LANDBOUWBELANGEN Oe aanstaande Patiskeuse Nieuws uit onze Kolonie De Burgeroorlog is Spanje 22 Februari. H. Margaretha. in haar jeugd leidde zij een vrij onge regeld leven waaraan zij door een op rechte bekceTing een einde stelde.Voor laan zou zij strenge boetplegingen in praclijk stellen. Zij stierf een heiligen dood in 1297. 23 Februari. H. Petrus Damianus Hij was van nederige afkomst en bracht het door zijn wijsheid en deugdzaam heid tot de waardigheid van kardinaal. De zedelijke nood van toentertijd was zijn grootste bekommernis. (Xe eeuw) Vrijstelling van rijwielopeischmg. Ten einde zekere beambten van het be stuur van openbare werken in oorlogs tijd en gedurende de met oorlogstijd gelijkgestelde periodes vrij te laten be schikken over de in hun bezit zijnde jij wielen, welke zij noodig hebben om hun funkties uit te oefenen, is besloten geworden deze rijwielen van alle op- cisching vrij te stellen. Deze vrijstelling geldt slechts voor de wachters der bevaarbare waterwegen en van de kantonniers, die ïbt Voor meld bestuur behooren en geen militai re verplichtingen meer hebben of, in ge val van mobilisatie, niet terug onder de wapens kunnen geroepen worden. De beambten, die het voordeel van dezen maatregel genieten, zullen in het bezit gesteld worden van bijzondere kaarten. VOOR U ALS VOOR DE ANDEREN beteekent EEN BILJET van de misschien het begin van een nieuw leven OPGEPAST TREKKING VRIJDAG AANST. Gedenkteeken voor een Mexicaansch bisschop. Bij gelegenheid van het eeuwfeest van de geboorte van Mgr. Joaquin Arcadio Pagaza, een groot La- tij nsch en Grieksch dichter, werd in zijn geboortehuis in Valle de Bravo, met groote feestelijkheden een gedenksteen onthuld. Natuurverschijnsel in Engeland. Een natuurverschijnsel, dat vermoede lijk een meteoor is geweest, is op ver schillende plaatsen in Engeland waar genomen. Een geweldige lichtstraal schoot even voor het invallen van de duisternis door den grauwen hemel, zette alles in een lichtenden gloed, be schreef een boog en verdween daarna. Kort daarop werd een hevige ontplof fing gehoord. De politie yeeft in de omgeving van King's Lynn een onderzoek ingesteld naar de ontploffing. Te Nottingham is het dak van een huis door onbekende oorzaak ingestort. Men meent dat dit door de ontploffing moet zijn veroor zaakt. Gelijkstelling der Katholieke leerlin gen van New- York. In aansluiting op het gedeeltelijke revisie van de grondwet, die in November 1.1. door de staat New-York werd aangenomen,zijn r.u aan het palrement twee voorstellen gedaan, om aan alle schoolkinderen zonder uitzondering vrij vervoer en gratis medische hulp toe te dienen. Tot op heden was dit alleen het voorrecht van de kinderen die de staatsschool be zochten. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD Mercedes was voordeur stond naar buiten, maar 8ste Vervolg. verdwenen open... Bazaine liep: was niemand te' In het zadel bevool hij dan aan zijne manschappen. Hij zelf sprong te paard, gevolgd door Mejia. De streek werd in alle richtingen doorkruist de moordenares kon niet ver wezen... Men zou haar vinden. De minste schuilhoeken, de struiken, de bosschen werden doorzocht maar vruchteloos Mercedes, de geesel der Franschen en der keizersgezinden, het hoofd der vreeselijke sekte der Voudas en der Hyos del Pays was verdwenen Hoe was zij er in gelukt haar boeien los te doen en Cobos te treffen Hoe was zij ontsnapt Onmogelijk het geheim uit te leggen of te begrijpen. En zij zouden haar niet herkennen, want niemand had haar gelaat gezien. De dood van Cobos moest oogen- blikkelijk geweest zijn daar de dolk tot aan den hecht in het hart stak. Toen Bazaine en Mejia terug bij het Eens dar u de veertig voorbij zijt zoudt gij u meer om uw spijsvertering moeten bekommeren. Deze lichte maagpijnen welke gij van tijd tot tijd gevoelt en dat gij zonder belang waant zijn het teeken dat u de zeer gemakke lijke spijsvertering der jeugd niet meer hebt. De door de spijsvertering veroor zaakte pijn, die zich naarmate men ouder wordt, meer voordoet ontstaat dikwijls door overmatige zuurheid en een kleine dosis poeder of 2 tot 5 ta bletten Magnésie Bismurée in een wei nig water na het eten genomen, zal die overmatige zuurheid neutraliseeren. Uw maag kan dan ongehinderd haar spijs verteringsfuncties voleinden. Magnésie Bismurée doet de zure oprisping, de gevoelens van zwaarte, het zuur, de op wellingen en de slechte spijsvertering spoedig overgaan en door het te ge bruiken krijgt men er de gewoonte niet van. In alle apotheken, in poeder of ta bletten aan de prijzen van Frs 7,50 of het groot voordeelig formaat Frs 13,50 Wenken voor de maand Maart 1 De gevolgen van de hevige koude en van de overvloedige regens zijn op lal van graanakkers vast te stellen. Het tenige middel om den groei van tarwe rogge, wintergerst, spelt en masteluin op te wekken, is het aanwenden van 200 tot 250 kgr. ammoniaksulfaat per hectare, zoo gauw mogelijk uitgestrooid en lichtjes ondergeëgd. 2) Liefhebbers van vroege aardap pels verzorgt goed uw plantsoen, en verwaarloost niet, zoodra het weder gunstig wordt, den grond zorgvuldig voor te bereiden en te dier gelegenheid per hectare 300 tot 400 kgr. superfos faat en 200 tot 300 kgr. potaschsulfaat. onder te werken, en voor het planten nog 400 kgr. ammoniaksulfaat aan te. venden en onder te eggen. Dergelijke volledige bemesting geeft alle kans een schoone opbrengst van allereerste hoe danigheid op te leveren. 3) In onze streken gebeurt het dik wijls dat de haver slechts in Maart kan gezaaid worden. De Ardennenhaver en de Zweedsche geven gewoonlijk zeer goede uitslagen als men per hectare 500 tot 600 kgr. superfosfaat en 200 kgr. chloorpotasch onderploegt, en vo'or het zaaien nog 300 kgr. ammo niaksulfaat aanwendt. 4) Op dit oogenblik dient er insge lijks gedacht aan grosntenteelt. In goed voorbereiden grond zaait men reeds kervel, peterselie, selder, salaad en radijs, schorseneer, erwten (Express: en Senator), hofmelde, de dikke prei, van Carentan of van Rouen, halflange' Nanteesche wortels en ajuin, enz. 5Wie een goede opbrengst zomer- gerst wil bekomen behoore er voor te zorgen dat de grond wel bewerkt zij,en voorzien van een voldoende hoeveel heid opneembare voedende elementen. Bij een goede bemesting met stalmest zal men per hectare 500 tot 600 kgr. superfosfaat onderploegen en 200 tot 250 kgr. chloorpotasch en voor het zaaien nog 150 tot 200 kgr. ammoniak sulfaat uitstrooien en ineggen. 6) Landbouwers vergeet niet uwe weiden en graslanden te verzorgen En dat doet ge best met ten spoedigste 300 kgr. ammoniaksulfaat per hectare uit te spreiden en daarna flink onder te eggen. DIXI. REEDS 59 KARDINALEN TE ROME Op het oogenblik bevinden zich reeds 59 kardinalen te Rome. Slechts drie kardinalen zijn thans nog op weg naar Rome, namelijk de beide Zuid- Amerikaansche kardinalen Leme da Silveira, aartsbisschop van Rio de Ja neiro en Copelló. aartsbisschop van Buenos Aires, benevens kardinaal O Connell, aartsbisschop van Boston, die zich alle drie aan boord bevinden van de Neptunia die op 28 Februari in Napels aankomt. Het is nog niet zeker dat de drie Italiaansche kardinalen Marchetti, Cre- monesi en Boggiani, aan het Conclaaf zullen kunnen deelnemen in verband met hun gezondheidtoestand. Radio-specialistertzijn intusschen bezig met het toèstël op te stellen, dat de uitzending over gansch de wereld moet toelaten van de benoeming van den nieuwen Paus. De uitzending "geschiedt op golflengte 19,84. HET CONCLAAF BEGINT OP 1 MAART Het Conclaaf zal op 1 Maart in den namiddag aanvangen. Het Heilig College zal weer niet volledig zijn,daar de gezondheidstqestond van kardinaal Boggiani hem niet toelaat aan de zijde te zijn van zijn collega's. Kardinaal Boggiani is 76 jaar oud, lijdt aan sui kerziekte en is bijna volkomen blind. lijk kwamen, bemerkten zij eerst dat eenige woorden met een houtskool op den witten muur waren geschreven en lazen zij de Mexicaansche spreuk El qui mata un ladron Tiene cicn anos de perdon Uno basta asi ya. Mercedes. Die een schurk doodt, krijgt hon derd jaar aflaat.» En nog eens spottend de woorden van haar slachtoffer: u Een is genoeg vooralsnu.Mercedès. Met sombere gedachten keerden de twee veldheeren terug naar de hoofd stad. Tien uur later bulderde het kanon en kondigde aan dat keizer Maximiliaan en zijn gemalin Charlotte den Mexi- caanschen grond hadden betreden. Maar wie was die Mercedes HOOFDSTUK III. De kroeg -Puerto del infiemo (De poort der hel) Denzelfden avond verkeerde de hoofdstad Mexico in een koortsachtige spanning. Het bericht dat keizer Maximiliaan was aangeland, alhoewel men er zich aan verwachtte, barstte er los als een bom. De straten waren levendig en woelig, alle ramen opgeschoven, de balkons en miradores bezet met vrouwen die de koele avondlucht inademden. De zon daalde reeds achter het ge bergte Tenochtitlua en het werd bijna plotseling nacht, want de schemeruren, waarin wij in Europa den dag langzaam zien verdwijnen, zijn in Mexico onbe kend. OOST-VLA AN DEREN Zedenadel, Gouw Oost-Vlaanderen deelt mede Het budget eener gemeente in even wicht houden, vraagt soms heel wat sludie straten mooi plaveien en parken aanleggen is schoon; kortom, de ge meente besturen zoodanig dat ei orde tucht en vrede onder de menschen heerschen is heerlijk Doch er is nog wat anders waar onze gemeentebestuur ders, en inzonderheid onze christelijke gemeentebestuurders voor dienen te zorgen De zedelijke gaafheid van ons volk dient behouden en gevrijwaard, en dat is PLICHT Teneinde onze christelijke gemeen tebestuurders in die edele taak te hel pen en voor te lichten, richt Zedenadel gouw Oost Vlaanderen op Zondag 19 Maart e.k. te Gent een Congres in voor alle christelijke Burgemeesters, Sche penen en gemeenteraadsleden, alsook voor de heeren gemeentesecretarissen. Buiten bovengenoemde u personen en de officieele afgcvaaix! ','Jcn der Zcdert- adelactie zal, gezien het buitengewoon karakter van dit ëongres, 'niemand toe gelaten worden. Christelijke gemeentebestuurders houdt dus dien dag vrij voor Zeden adel Binnen kort -worden u meerdere uitgebreide inlichtingen toegezonden. NAAR AANLEIDING VAN GOUDDIEFSTALLEN Te Costermansstad in Congo werden den laatsten tijd verschillende goud diefstallen gepleegd ten nadeele van de plaatselijke mijnmaatschappijen. Een streng onderzoek iverd ingesteld en leidde tot de aanhouding van meer dan 100 personen, nl. 4 Grieken, 1 3 Hin does, 12 Arabieren en 74 inboorlingen. Bérard is Maandagavond te Hendaye aangekomen. Vandaar vertrok hij naar St Jean de Luz, waar hij zich onmiddel lijk in telefonische verbinding stelde met het Fransche ministerie van Buiten- landsche Zaken. Naar uit Burgos wordt vernomen is het mogelijk dat sir Robert Hodgson de Britsche agent te Burgos, het volgen de onderhoud bijwoont tusschen sena tor Bérard en generaal Jordana. VERSLAG OVER DE BESPREKIN GEN TE BURGOS De heer Sainct, die deel uitmaakt van de afvaardiging Léon Bérard, die te Burgos de besprekingen met de Franco-regeering voert, is Dinsdag ochtend te Parijs aangekomen, om aan minister Bonnet verslag uit te bréngen. Hij is nog denzelfden avond naar Burgos teruggekeerd. TRIOMFANTELIJKE INTREDE VAN FRANCO IN BARCELONA Barcelona, 21 Febr. Met tromge roffel en klaroengeschal heeft generaal Franco dezen morgen, vijf en twintig dagen na de vërovering der stad, zijn intrede te Barcelona gedaan. Vervolgens heeft de generalissimus van op het balkon van een hotel dér Rambla's, het defilee bijgewoond van 50.000 man troepen, vertegenwoordi gend de zeven legercorpsen van het Ca- talaansche front. Het defilee duurde drie uren en werd bijgewoond door een menschenmassa die geschat wordt op 750.000. 250 vliegtuigen cirkelden boven de feest vierende stad. Twee skiloopers Fransche Alpen bij uit Lyon zijn in de Gebruik het voorschrift van Dokter Sloan tegen Hoesten, Bronchiet en Keelpijn. Ter verlichting van het hoesten dat U ut krachten doet verliezen, ter verlichting uwer longen, om het ademen van door bronchiet gekwelde grijsaards te verge makkelijken. om piin te verlichten en ont steking der keel en keelklieren te verzachten, is niets krachtda diger cn Bneller dan het Lini ment van Dok ter Sloan. Past Sloan toe: op de borst, den rug en de keel en aanstonds zult gij een behaag lijk gevoel van varlichting gewaar worden. Hard, prikkelend slijm wordt losgemaakt en gemakkelijk verwijderd en hoest bedaart. Door een strook flanel vrijelijk met Sloan besprenkeld om den hals te dr.-gen wordt keelpijn snél genezen. Het zelfde oy boret en rug gedurende de winter- - Maanden zal TJ tegen verkoudheden en hoesten behoeden. Bij alle Apothekers. Prijsfr. 9.75ook groote economische fleschfr. 14.-. Eischt het Liniment SLOAN. Verwerpt alle namaaksels. TRAMONGELUK TE NINOVE Chamonix Een erg tramongeval heeft zich Dins dag morgen op de Burchtdam, te Ni- nove voorgedaan. Rond 7 uur vertrok de elektrieke tram naar Brussel. Toen hij reeds aan het bollen was, kwam Su- zanna Planteau, 38 jaar oud, ongehuwd de ouderlijke woning buiten en wilde op de stilrijdende tram springen, doch jammer genoeg deed het meisje een door sneeuw onzichtbare gletscher- spleet gestort. Een derde skier die hen vergezelde, trachtte vergeefs zijn ka meraden te redden, waarna hij naar Chamonix terugkeerde om hulp te ha len. Onmiddellijk vertrokken enkele reddingsploegen naar de plaats van het ongeluk, die een der slachtoffers wisten te bereiken. De man was vrij ernstig gewond. Zijn kameraad heeft men echter niet uit den 32 meter diepen afgrond naar boven kunnen brengen, zoodat deze rnan den tocht met zijn leven heeft moeten bekoopen. in een misstap en kwam op den grond terecht EEN AUTO MET ZES PERSONEN BOTST OP EEN GOEDERENTREIN TE GENK Vorige nacht is te Genk-Zwartberg, op den grooten rijweg Winterslag- Zwartberg, aan den spooroverweg na bij de koolmijn John Cockerill, een luxe-auto, gevoerd door B. Vasile, van Genk en waarin zes personen hadden plaats genomen, met volle geweld op den barreel van den bewaakten over weg gebotst. De slagboom begaf en de auto reed te pletter tegen een daar voorbijrijdenden goederentrein. De auto werd enkele meter medegesleurd en vervolgens weggeslingerd. De inzit tenden werden allen min of meer ern stig gekwetst, maar konden toch van geluk spreken. De rijkswacht deed het onderzoek. Naar wij later vernemen, zou geen enkel der zes inzittenden van den auto levensgevaarlijk gewond zijn. en rolde onder de wielen van den tram. Op haar geroep snelden weldra twee personen ter plaatse, het waren De Groote Bertha en Van Muylem Gust. die in de buurt wonen. Ook de wattman Timmermans Emiel, hoorde het ge roep. Hij stopte dadelijk en zag het slachtoffer ten gronde liggen. Men nam haar op doch dan eerst zag men dat haar rechterbeen onder de knie letter lijk was afgerukt. Ondanks haar vree selijke pijnen verloor het meisje het bewustzijn niet. Ondertusschen was Dr Callant die in de buurt woont, ter plaatse en na haar onderzocht te hebben, deed hij haar per auto naar de kliniek der H. Harten voeren voor verdere behandeling. De politie stelde ter plaatse een on derzoek in. KNAAPJE HET HOOFD VERPLET TERD TE HOBOKEN De sterren schitterden en fonkelden de kruinen der vulkanen, wier sneeu wen koppen in het zonlicht als zilver blinken, warén nu met een gloeiend karmijnrood gekuifd en frissche fladde ring blies verkoelend over de stad. Op de Plazuelo \,of plein van Santo- Domingo, waar een kerk gelegen is,ging het bijzonder woelig. Al de ramen van. de prachtigste wo ning der plaats waren helder verlicht en gedurig hielden ruiters en rijtuigen stil voor hare deur. Mexicaansche senores in burgerklee- dij of in uniform, rtfaaV bijzonder Fran sche hoogere officieren spoedden er in en uit. Daar was het verblijf van den opper bevelhebber maarschalk Bazaine die zich slechts de moeite gegeven had een ander uniform aan te trekken en dan onmiddellijk zijn staf en de voornaam ste ingezetenen had bijeengeroepen De voorvallen van den namiddag, de vreeselijke norte, de moord van Cobos en zijn ontmoeting met de geheimzinni ge Mercedes waren voor het oogenblik vergeten. Er was geen tijd om er over te dub ben. De ontscheping van den keizer had den toestand geheel veranderd. Er dienden dringende, maatregelen geno men te worden. Bazaine was in druk gesprek met Al monte en Salas wier regentschap door het feit zelf van Maximiliaan's aan komst verviel. De maarschalk wendde zich om. Een man, die het uniform droeg van een Mexicaansch kolonel, was de groep genaderd en zei onderbrekend en oor lof vragend Pardon, mon maréchal 1 Welnu, Lopez Een vreeselijk ongeluk gebeurde Dinsdagnamiddag in de Aartselaarstr. te" Hoboken.Het 9 jarig knaapje D'Hul- ster, wonende in de vermelde straat, was achter op den vrachtauto geklau terd van een kolenhandelaar uit Wil rijk. De wagen reed in een magazijn poort om in de smalle straat te kunnen keeren. Bij het terug achteruitrijden uit de poort, werd den kleine het hoofd ver pletterd tusschen den wagen en den gevel van de ouderlijke woning. Het slachtoffertje was op slag dood. Indien ge mijn dienst niet meer oordeel uit trekken... en er mij goed noodig hebt, maarschalk, zou ik u de voor betalen... toelating vragen mij te mogen verwij-j Lopez hacj" spoeclig de voorstad be geren. Ik lijd aan hevige hoofdpijn. reikt en ]iep nu tusscHen de hutten der Parbleu, kolonel, ge gaat nu toch Leperos door, die links en rechts langs met ziek worden, antwoordde Bazaine i dü stoffige straat verspreid lagen. met zijn gewone opgeruimdheid. De j De lepero is een Mexicaansche type keizer is in aantocht vous avez été a die de aandacht van den vreemdeling ia peine il faut être aux honneurs... Ga ja foooge mate trekt en waarmede de ter rust, mon brave, en t zal morgenjezer Qok met belangstelling zal kennis beter zijn. Adios I Buenos noche maken. Neem een weinig pulque, senor Jn de Jaren 1860, ais de feiten die kolonel Lopez, sprak de grijze en goe-[wjj aan6alen plaats grijpen, werden er dige regent Salas meewarig, maar neem nmstreeks 25.000 leperos in de lioofd- hem natuurlijk, het is een straatremedie 4ta(j gevonden. De lepero is voor Mexi- tegen de Mexicaansche koortsen doch de iazz^one voor Napels ;s, na- zeer doelmatig, ik verzeker hét u. irnelijk een arme duivel, in lompen ge- Ik dank u van harte, Excellentie,: ik zal uw raad volgen. Kolonel Lopez nam afscheid en ver trok. Wat opmerkelijk mocht heeten in dien Mexicaan was dat zijn haren blond bijna ros waren, hetgeen bij zijn land- genooten een zeldzaamheid is. De trek ken hadden iets hards, de blikken iets vluchtends. Met rassche schreden trad hij dooi het volk dat op het plein Santo-Domin go in groepen de gebeurtenissen be sprak en sloeg weldra de eenzaamste straten in. Daar trok hij zijn sombrero wat die per over de oogen en wikkelde zich in zijn mantel. Die oude zeeveraar met zijn pul que, mompelde hij binnensmonds. Ik had maar een koorts, die van weg te geraken Hij zette zijn gesprek met zichzelven voort. De keizer aangekomen Slecht nieuws voor Juarez, maar hoe eerder ik het hem laat weten hoe beter... Het is een belangrijk bericht, hij kan er zijn Tïuld, die niets liever doet dan op zijn rug te liggen, cigaretten rooken en ook karweitjes aanneemt, als zij maar niet te afmattend zijn. Met hun Italiaansche verwanten ken nen, ze maar één zaligheid die van het dolce farniente, het zoete niets-doen. Te Mexico bewonen zij het uiteinde der stad in hutten, uit gedroogde klei opgebouwd, en ternauwernood hoog genoeg om er rechtop in te kunnen staan. Lopez verhaastte er nog den stap. Door de enkele opening der hutten, voor deur en raam dienende, straalde het licht naar buiten van een vuur dat midden op den grond werd aangelegd en waaronder menschengestalten zaten of te slapen lagen. (Verboden Nadruk.) ('t Vervolgt.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21, Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2