De opbrengst onzer koolmijnen KRANKZINNIG DIT LIEFDE LANDBOUW. OE^EffGO NIEUWS De aanstaande Pauskeuse 24 Februari. ,H. Mathias. Uit de Handelingen der Apostelen verne men wij dat Mathias als apostel werd uitverkoren na Jezus lijden en dood en het laffe verraad van Judas. Zijn evan gelisatiewerk werd evenals dat van de andere apostelen met den marteldood bekroond. deeltelijk uit glas bestaan. Dit glas is buigzaam, terwijl de uitvinder er bo vendien voor instaat, dat het onbreek baar is. In hoeverre de glazen muiltjes opgang zullen maken moet voorloopig nog worden afgewacht. De voormcbilisatie van 1938. Er wordt nogmaals beroep gedaarf op de bevolking, om aan de rijkswacht of aan de gemeentebesturen de aan het leger toebehoorende voorwerpen over te ma ken, v/elke tijdens de voormobilisatie van 1938 verdwenen zijn en'ten on rechte in bezit gehouden worden. Voor de teruggave wordt er een ter mijn van 15 dagen gesteld en de be volking wordt er terzeifdertijd van ver wittigd, dat degenen die, na dien ter mijn tot het leger behoorende voorwer pen in hun bezit houden, zich z rechtsvervolging blootstellen. De stad Rome wordt steeds groote Aan het einde van Januari van; dit jaar had het aantal inwoners vy^jj'de Ita- liaansche hoofdstad de ov schreden. Schuilplaatsen tegen luchtaanvallen Aan de belanghebbenden, die verlan gen schuilplaatsen tegen luchtaanvallen te bouwen of laten te bouwen,wordt de raad gegeven de plattegronden der bouwwerken aan bevoegden dienst te willen voorleggen. Nadat de plattegronden door een bevoegden dienst bestudeerd zijn, zul len de belanghebbenden een verslag over de waarde van het ontwerp ont vangen. Dit verslag wordt kosteloos afgeleverd. Algemeen Sekretariaat voor de Pas sieve Luchtbescherming, 35 Wetstraat, Brussel. Een vierling in Texas. M.en Mevr. W. E. Badgett uit Galveston in Texas kregen een geschenk van een vierling, vier meisjes. Texas is fier, vermits dit de tweede maal is op korten tijd dat een vierling geboren werd in den Staat: de anderen waren vier jongens, gebo ren in Beaumont. Het werkloozencijfer aanzienlijk ge daald. De nationale dienst voor ar beidsbemiddeling en werkloosheid deelt mede, dat het aantal dagelijks gekontroleerde werkloozen, tijdens de week van 13 tot 18 Februari 201.911 bedroeg tegenover 218.080 tijdens de vorige week. De dagelijksche gemiddelden voor de overeenkomstige weken In 1936, 1937 en 1938 beliepen onderscheiden lijk 204.883, 146.268 en 213.504. Het afnemen van de werkloosheid tijdens bovengenoemde week, is voor al te danken aan de hervatting in het bouwbedrijf en in de metaal- en tex- tielindustrie. Het glazen muiltje is werkelijkheid geworden. Weldra zal men in de modewereld 'n nieuwe sensatie beleven. Glazen muiltjes, zooals die uit het be roemde sprookje, zullen hun intrede deen. Na lange proefnemingen is het thans aan een Parijschen kunstenaar gelukt, sandaaltjes te maken die ge- uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMAED 9de Vervolg. Heel veilig was het daar niet. ook had de kolonel de hand aan zijn revol ver. Hij kwam echter ongehinderd voor bij de laatste hutten en trok dan een smal pad in, tusschen twee steile ravij nen ingesloten, en dat Noordwaarts liep naar Queretaro op. Na een half uur gaans kwam hij aan een boschje van acajouboomen. Wij zijn er mompelde hij met een zucht van verruiming. Ginds zie ik het licht en mij dunkt dat ik het gal- gengeboefte tot hiertoe hoor reizen in hun Puerto del Infierno. Inderdaad tusschen de boomstam men pinkte in de verte een lichtje. Het kwam uit een hut van leem en bamboes opgetimmerd, en wenkte den reiziger toe die bij nacht op de baan tusschen Mexico en Queretaro reisde. De kroeg De Hellepoort» had haar naam verdiend. Zij lag op ongeveer vijf minuten van den heirweg op den berg wand van den Popocatepelt hetgeen rookenden berg beteekentden hoog- sten spits van Mexico en wellicht de sierlijkste vulkaan der gansche wereld. Achter de hut gaapte een vervaarlijke afgrond. Was het omdat de kroeg tegen een OVER DE GROOTE LANDBOUW TENTOONSTELLING TE BRUSSEL De 26e internationale tentoonstelling van landbouwmachines, meststoffen en zaaizaden werd den 1 2 Februari 1939 te Brussel geopend in de lokalen van de Eeuwfeestpaleizen op den Heysel. Deze expositie is dit jaar van groot be lang want, nagenoeg 160 firma's be zetten twee groote vleugels van deze prachtige gebouwen die samen eene oppervlakte hebben van ruim 24.000 vierkante meter o£ bijna 2 1/2 hectaren Benevens de Belgische exposanten zijn er ook tentoonstellers uit Frankrijk, Engeland, de Vereenigde Staten van .Amerika, Duitschland, Denemarken en Holland en zelfs uit Tsjecho-Slowakije, en naar men on9 verzekert hebben dë tentoongestelde voorwerpen een waar de van meer dan 7 millióen. 1 e dier gelegenheid werden er ook met medewerking van de groote land- bouwvereenigingen van ons land, een heele reeks voordrachten van practi- schen aard gegeven door bijzondere vakmannen. Men kan er dus veel leeren tn goede wenken opdoen betreffende alles wat het landbouwbedrijf aangaat. Zoo hebben wij in den prachtigen stand van het «Comptoir Beige des Engrais Azotés» vastgesteld, welke pogingen dit organisme aanwendt om onze landbou wers te overtuigen over de noodzake lijkheid veel en rijk gras en groen voe der voort te brengen voor den zomer, ei: de groote hoeveelheid te bewaren voor den winter in daartoe gebouwde silo's. Trouwens, kuilgras verzekert de groenvoeding gedurende den winter. Kuilgras verhoogt merkelijk de rijkheid van de melk. Kuilgras wordt zeer graag geëten door het vee, en kuilgras maakt een groote besparing op krachtvoeders mogelijk men mag er ten andere da gelijks 20 tot 40 kgr. van geven aan een melkkoe. Het «Comptoir» verschaft alle noodi- gc inlichtingen betreffende het aanleg gen van silo's. Zoo men rijke en overvloedige op brengsten van gras en andere groenvoe- ders wil bekomen, dient er gezorgd voor een goede bemesting met stikstof, want de voortbrengst aan eiwit is af hankelijk van de hoeveelhied aange wende stikstof. Dat wordt duidelijk be- ezen door de volgende proeve aange legd door de zorgen van het «Comp toir» op Italiaansch Raygras-gerst Met 400 kgr ammoniaksulfaat per hectare bekwam men een opbrengst van 15.100 kgr. met 283 kgr. verteer baar eiwit. Met 650 kgr. ammoniaksulfaat was de opbrengst 28.300 kgr. met 636 kgr. eiwit. Met 900 kgr. ammoniaksulfaat be kwam men 35.000 kgr. met 969 kgr. verteerbaar eiwit. Veel stikst is dus een bron van vruchtbaarheid en voorspoed. DIXI. vuurspuwenden berg lag wiens kruin bij nacht een reusachtige toorts scheen dat zij de Puerto del Infierno werd gehee- ten? Of moest die vreeselijke naam af komstig zijn van den afgrond waartoe zij als den toegang leverde Waarschijnlijk om beide redenen werd zij zoo gedoopt en er bestond nog een derde die den naam wettigde na melijk dat haar klanten doorgaans meer op duivels dan op menschen geleken. Want de Hellepoort had de afschu welijkste faam die men verdenken kon in den omtrek van Mexico. Men beweerde dat honderden men schen de voordeur dier hut waren bin nengegaan, waarvan nooit meer ge hoord werd. Waar bleven zij dan 7 Als men op den bodem van den af grond kon zien, beweerde men, dan zou men het antwoord vinden op die vraag. De menschenlijken moesten er opgestapeld liggen. Sommigen hielden staan dat er bij groote warmte pestdampen uit den poel opwalmden en dat die voortkwamen van de ontbinding dier lichamen. Alles droeg den schijn dat die ver schrikkelijke veronderstellingen de waarheid insloten. In elk geval was die hut het allergun stigst gelegen om iemand voor eeuwig te doen verdwijnen. Voor den onwetende had men slechts de achterdeur te openen... eenige stap pen door de duisternis en hij zou niet meer terugkeeren. Ging het zoo niet, dan was één duw genoeg opdat het slachtoffer reddeloos verloren zou zijn. Die «Hellepoort», die men ook de Deur op de Eeuwigheidhad kunnen heeten, werd gehouden door een nege- iin die onder den naam van Madre Pi-1 De voorbereidende werken voor het Conclaaf worden met grooten ijver voortgezet en men denkt Donderdag avond klaar te zijn met de instelling van de 62 appartementen voor de deel nemende kardinalen. Afsluitingen in hout en steen zijn reeds opgetrokken rond de lokalen welke voor het Con claaf dienen benuttigd te worden, en cleze afsluitingen zullen dienen om alle verbinding met de buitenwereld af te sluiten. Ook is reeds de plaats in gereedheid gebracht welke dienen zal voor het binnenbrengen van alle bevoorrading en alles wat er noodig is voor het ge bruik van de 280 personen, welke van af 1 Maart in het paleis van het Vati- kaan zullen worden opgesloten. STRENGE AFZONDERING De afzondering van de Conclavisten met de buitenwereld is bijzonder streng Levensmiddelen, post, enz. kan door tv/ee. draaibare torens die reeds zijn opgetrokken, worden binnengebracht. Hiér is wellicht de meest strenge door laatpost en het is tevens onmogelijk om ook maar eenigerlei optische signa len te geven. De journalisten, hoe nieuwsgierig overigens ook, zullen ge duld moeten hebben.Zij vernemen niets over de gehouden stemmingen en moe ten wachten totdat Kardinaal Mercati vanaf de buitenloggia van St Pieter, en Pater Chocorci van Radio Vaticana aan de wereld den naam van den nieuwe Paus kenbaar zullen rnaken. Vatikaanstad, 22 Febr. De Paus keuze begint op 2 Maart in den voor middag. Het Conclaaf begint even wel op 1 Maart in den namiddag. Het is dan dat de Kardinalen van de bui tenwereld worden afgezonderd. Deze reproductie in zwart en wit geeft slechts een flauwe gedachte van het prachtig schilderij in kleurendruk, formaat 30 x 40, dat voor U wordt uitgege ven door de Fabrieken der Superchocolade Jacques Gij zult dit magnifiek portret van de zoo betreurde Koningin Astrid bij uw gewone leverancier van Superchocolade bekomen onder dezelfde voorwaarden als het portret van Z. M. Koning Leopold III. VOOR DE MAAND JANUARI 1939 Uit de cijfers desbetreffend door het Beheer der mijnen gepubliceerd, blijkt het dat de stocks kolen met 110.930 ton zijn vermeerderd en dit in vollen winter. De oorzaak, daarvan was de vrij zachte temperatuur. De voorradert bedragen voor het oogenblik 2.33$. 270 ton tegen 2.222. 270 tón voor eéri maand. Alleen het Keinpisch bekken wijst op eene vermindering van den kolenvoor- raad van 27.220 ton. De andere kool- bekkené boekten de volgende vermeer deringen. Bekken van Charleroi 74.430 ton Borinage 28.510 ton Bekken van het Centrum 1 7.040 ton Provincie Luik 13.210 ton Bekken van den ben.Samber,4,960 ton Het totaal bedrag der voorraden in ieder bekken bedraagt het volgende Bekken van Charleroi 699.401 ton Borinage 225.500 ton Provincie Luik 225.500 ton Kempisch bekken 447.340 ton Bekken v. d. Ben.-Samber 52.300 ton Bekken van het Centrum 436.360 ton MOORDPOGING TE EEKLOO Zekere Aerts, uit Eekloo, die ge scheiden leeft van zijn vrouw, Christina Hugal, had een bezoek gebracht aan zijn kindje, dat uitbesteed is bij een ge zin in de Hospitaalstraat. Toen hij in bedoeld huis was, kwam zijne echtge- noote, die dienstmeid is te Gent,toeval lig ook haar kindje bezoeken. Toen de vrouw aanstalten maakte te rug naar Gent af te reizen, vroeg haar man haar het echtelijk leven te hervat ten. Toen zij weigerde, sprong Aerts op haar toe en bracht haar zeven mes steken toe vier in de borst, twee in den rug en een in den arm. Daarop nam de dader ijlings de vlucht, terwijl Christina Hugal door voorbijgangers werd opgenomen. Zij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis gevoerd waar haar toestand hoogst be denkelijk wordt geacht. De dader werd even later in zijn woning door de rijkswacht aangehou den en opgesloten. co of Moeder Specht bekend stond. Madre Pico was een afzichtelijke feeks, met een zwaar opgezwollen lijf, armen zoo dik als boomstammen en een terugstootend gezicht. De platte neus lag als een pad uitge spreid tusschen de fletsche bolle kaken die altijd glommen van het zweet de oogen waren leep en vertoonden het rauwe vleesch van omgekrulde schelen, de dikke lippen omzoomden een wijden mond waarin de tanden glommen en de zwarte kroezelharen geleken een vui le wanordelijke pruik. Madre Pico verkocht drank en gaf huisvesting aan'He" gemeenste, gevaar lijkste schurken, het schijirh van de laagste bevolking. De HellepöótV' werd tien uur in de ronde gehaat, maar voornamelijk ge vreesd. Er moest een land zijn gelijk Mexico dat sinds een halve eeuw overhoop stond, aan burgeroorlog en aan sluip moord was overgeleverd, waar de baanstroopers of guerilleros meester waren en geen wettige regeering tot stand kon komen, om zoo'n kroeg ge duld te zien. Al de partijen steunden op de boos- ichten en betaalden ze tot uitvoering harer plannen geen enkele durfde de schelmen storen uit vrees van zich die macht tot een vijand te maken. Wie durfde Madre Pico aanklagen Bandieten en moordenaars waren haar klanten en die het gewaagd hadde hen te storen, zou zijn doodvonnis ge- teekend hebben. Overigens waartoe goed 7 Zooals we zeiden de overheden wenschten niet beter dan met al dit galgengeboefte goed te staan. Moeder Pico was aldus van straffe loosheid verzekerd. En naar zoo'n land kwamen keizer EEN VRACHTAUTO LOOPT OP EEN TRAM TE PLETTER TE MECHELEN Woensdagavond rond 6 u. 30 kwam de tram der lijn Mechelen-Keerbergen, bestuurd door Jozef De Hoef, woon achtig Stationstraat 10, te St Kathelijne Waver, uit de richting van het station gereden. Toen het voertuig op de Kar dinaal Mercierplaats voorbijreed, werd het met volle geweld aangebeukt door een vrachtauto, geladen met groenten en gevoerd door Michel Albert, gehuis vest rue felance, 24, te Wismes. De Maximiliaan en keizerin Charlotte Hoe oud de negerin was, kon nie mand zeggen en bij haar ras is dit moei lijk op het gezicht te bespeuren. Mis schien vijftig misschien zestig 1 mis schien maar veertig Het is naar die krocht dat kolonel Lopez, officier van het keizerlijke Mexicaansche leger, zijn schreden richt, met een gerustheid en een vasten stap die genoeg aanduiden dat hij den weg kent en daar niets te vreezen heeft. Terwijl hij van de baan afstapt en door het acajoubosch op het lichtje af gaat zullen wij voor hem een blik in dit Infierno werpen. Akelig ziet het- daar uit bij het licht der walmende lamp en bij den rossen gloed van het vuur dat midden in de cabanjö is aangelegd, want de nachten zijn guur in het gebergte. De deur is langs binnen toegegrendeld. Madre Pi- co ligt met de ellebogen op de toon bank en blaast den wrangen rook van een sigaar in dikke wolken voor zich uit. Naast haar staan twee groote kruiken gevuld met pulque en taffia, waaruit zij de glazen harer klanten volschenkt zichzelve regelmatig ook volle teugen gunnend. Wat de pulque is weet de le zer reeds. De taffia is een soort brande wijn uit suikerriet vervaardigd. In de kroeg bevinden zich een vijftiental mannen en vrouwen. Deze laatste zijn meest mulatinnen, onbeschaamd en ver loren naar ziel en lichaam. De mannen behooren tot de verschillende rassen die men in Mexico aantreft. De bevolking bestaat hier uit Euro peanen, meestal Spanjaarden, die on der den naam van Guachupinen worden aangeduid. Creolen zijn inboorlingen van onvermengd Spaansch of Euro- peesch ras Mestiezen zijn afkomelin- aanrijding was vrij hevig. De rechter voorkant van de tram werd volledig' ingedrukt, terwijl da vrachtauto op zijn beurt groote schade opliep. Als bij wonder werd er nie mand gewond. Een onderzoek werd in gesteld. DE SCHAT VAN 'N WERKLOOZE HIJ LEEFDE ELLENDIG, GING DOPPEN EN LAAT EEN FORTUIN NA VAN ONGEVEER 200.000 FR. Eenige dagen geleden overleed te Dóuai de wërklooze, Manger, die met zijne vrouw op de wijk Erquentin arm moedig in èene barak woonde. Op vraag van den broeder van den aflijvige bood zich nu de vrederechter aaft in de barakwoning om de zegels te leggen. Toen de vrouw de reden van het be zoek vernam, verzette zij er zich hard nekkig tegen en liet niet toe dat er iets werd aangeraakt, voornamelijk een klein houten koffertje die gesloten was. De rechter liet een agent ter plaats en vroeg aan den voorzitter van de rechtbank de toelating om het koffer tje te openen, dat toegestaan werd en geschiedde, niettegenstaande het ver zet van de vrouw. Maar groot was ook de verwonde ring van de vrederechter. Het koffertje bevatte voor, 98.000 fr. in bankbiljet ten, 50.000 fr. in titels en twee spaar boekjes van 16.000 fr. ieder in het geheel 180.500 fr. Manger, die zeer ellendig leefde,was ingeschreven als werklooze en ging da gelijks doppen. gen van blanken en negers Zambas, kinderen van blanken en Indianen Mulatten, van blanken en negers, voorts uit enkele echte Indianen, onverbaster de Azteken, afkomelingen van de oor spronkelijke bewoners des lands. Deze laatsten worden vervolgd en onderdrukt door de blanken en hun ras sterft fneer en meer uit. Bij Madre Pico bevindt zich de heffe van die verschillende rassen. Jn lompen gehulde kerels zijn het, verschillend van gelaatskleur, maar al len even ruig en met een uitdrukking van verdierlijking in de donkere oogen. Bruin en olijfkleurig, met verwilder de haren, gelijken zij bij den gloed van het vuur aan duivels. Woest gelach;Spaansche vloeken, af schuwelijke scherts, schorre stemme* van dronken kerels vervullen de kroeg. Vrouwen en mannen tieren en roo- ken ondereen. Eene hel Zou nooit de norte, die zooveel ran chos en haciendas van brave menschen heeft verwoest, die krocht in den grond slingeren, die onder haar gaapt, als wa re hij gretig ze op te slurpen 7 Telkenmale de vreeselijke storm ge woed heeft, hadden de inwoners van Mexico die hoop. En als zij gaan zien staat de Helle poort nog altijd ongedeerd achter het Acajoubosch tegen den vulkaan. (Verboden Nadruk.) ('t Vervolgt.)! Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 2 li AalstA

De Volksstem | 1939 | | pagina 2