KRANKZINNIG UIT LIEFDE OEKENGD NIEUWS Gehécht in da ICamép Nieuws ui! onze Kolonie Eialiaansche csnsusjp op buiienlandsche joupnaSisfen Woelingen in da Nederlandsche Kamer Uerwoesie Gewesten 1921 De kinderen goed voeden, weinig uitgeven GOEDE STROOP DE GOEDE NATUURLIJKE STROOP" %oogenacunde COMMERCIEELE APPELGELEI 3e Maart. H. Fredericus. Van Frieschc afkomst had hij van jongsaf veel zin, voor boetplegingen en ge strengheden. In 820 werd hij tot bis schop van Utrecht verkozen. Het aantal werkloozen licht gestegen Dc Nationale Dienst voor Arbeidsbe middeling en Werkloosheid deelt mede: Tijdens de week van 20 Februari tol 25 Februari, bedroeg het gemiddeld aantal per dag gekontroleerde werk loozen 203.5 1 3, tegen 201.911 voor de vorige week, hetzij een vermeerde ring van 1.602 eenheden of 0.8 t. h. De daggemiddelden voor de over eenstemmende weken van 1936, 1937 cn 1938 waren onderscheidenlijk 194.985, 142,465 en 195.407. PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst Paketbooten Oostende-Dover. Uurtabcl der overvaarten voor de -week van 6 tot 12 Maart 1939. Van Oostende naar. Dover afvaar ten te 10.50 u. en 15.20 u. Van Dover naar Oostende afvaar ten te I 1,55 u. en 15.55 u. Op 6, 7 en 8 April, ter gelegenheid van Paschen, en op 9 en 10 April? ter gelegenheid der Tentoonstelling van het Ideale Woonhuis te Londen, uitgifte van uitstapkaartjes tegen verminderde prijzen, naar Dover en Londen, geldig 1 7 dagen. Bijzondere dagelijksche vervoer dienst voor auto's met de gewone pas sagiersbooten. Drie kilo gouden munten. In Ve r.etie werden bij een eenvoudig koop man gouden munten ter waarde van 80.000 lire in beslag genomen. Hij had deze, naar hij verzekerde, van zijn grootvader geërfd. Inderdaad waren het allemaal oude geldstukken, zooge naamde Napoleons, Louis d ors, se- kijnen en zelfs Oostenrijksche cn Sar- dijnsche munten. De goudschat woog meer dan drie kilo. De eigenaar zal nu worden gestraft, omdat hij dit bezit van gouden munten niet had aangegeven. De strafkamer van de rechtbank te Brussel, voorgezeten door ondervoor zitter Malbeck, heeft Woensdag vonnis gewezen in het proces, dat werd inge steld wegens de bekende vechtpartij in de Kamer,, waarbij de rexist Sindic slagen bekwam, tegen den kommunis- tischen volksvertegenwoordiger Lahaut, den socialist Delbrouck en den liberaal M. A. Jaspar. De rechtbank heeft den h. Lahaut veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf en 1400 fr. boete. Met inachtneming van verzachtende omstandigheden, wegens zijn goed ver leden, wordt de h. Delbrouck veroor deeld tot twee maanden straf en 700 fr. boete. Wat den h. Jaspar betreft, verklaart a_. de rechtbank, dat in breeden geest ver- I als men Congo-niet openzet vo°oTkolo- zachtende omstandigheden moeten nisten uit Belgie, het zal gekoloniseerd gevangenis- (Vervolg. Onder de auspiciën der missies van de Eerw. Paters Jezuieten zendt iederen Zondag middag, Radio-Leo klassiek muziek en toespraken uit. In de Kathedraal van Elisabeth- stad werd het huwelijk ingezegend van Mej. Annie Pouleau met M. Raymond Lambert. Het jonge paar is naar Euro pa vertrokken om er de wittebroodswe ken door te brengen beide gehuwder zijn oud-strijderskinderen. M. Pierre Schepers, bestuurder van de Forestière du Kasai werd door •ijn personeel gevierd naar aanleiding der 25ste verjaring zijner aankomst Congo. I" het bulletijn Les Mines Colo- niales» is eene studie verschenen van den heer Victor Jacobs, eene warme pleidooi voor de Belgische Kolonisatie in Congo. Hij besluit met te zeggen dat worden in aanmerking genomen, we gens het goed verleden van den heer Jaspar en wegens den toestand van op gewondenheid waarin hij verkeerde, tengevolge van een persveldtocht te gen hem. De liberale volksvertegen woordiger wordt veroordeeld met eer uitstel van drie jaar, tot een boete van 3500 fr. Lokale treinen Brugge-Blankenberge en Brugge-Knokke. r Gezien het nieuw station te Brugge op 1 April a.s. in dienst gesteld wordt, zullen deze lo- kole treinen niet meer langs Brugge (West) rijden en zal deze stopplaats buiten dienst gesteld zijn. De kolenvoorraad stijgt. Begin dezer maand bedroeg onze kolènvoor- raad in de mijnen 2.333.200 ton. Dit cijfer is betrekkelijk hoog en vertegen woordigt ongeveer de kolenveortbren- ging van de maand Januari. Er bestaat echter geen reden tot ongerustheid,aan gezien na het zware wintertijdperk er steeds een verslapping van den verkoop ontstaat. Duiven bedreigen de kathedraal van Rouaan. De normandische commis sie voor schoone kunsten heeft verslag uitgebracht over den toestand van de kathedraal Notre Dame» te Rouaan. In dit verslag wordt gezegd dat de kostbare gevel van het gebouw en de beelden aan den gevel met ondergang zijn bedreigd door de tallooze duiven die er huizen. De laatste 1 0 jaar zijn verscheidene heiligenbeelden ernstig beschadigd, doordat een duivenfamilie er haar nest heeft gekozen. uit het leven van Keizer Maxixniliaan en Keizerin Charlott# door CONSTANT AIMAED 15 de Vervolg. Geen wonder derhalve dat de Wexi- canen maar weinig belang meer aan eene verandering van regeeringvormën hechten bij het vernemen van de ver moording, afzetting of verdrijving van een president (al naarmate de een of andere regeeringsvorm op het oogen blik de bovenhand had) geven zij zich zelf de moeite niet meer er ongerust of verwonderd over te zijn. i Het zag in de verschijning van een nieuwen beheerscher volstrekt niets bui tengewoons en kon daarover niet in geestdrift geraken. Toch was de ontvangst niet onvrien delijk, doch zij liet het vorstelijk paar koel. Er welde een pijnlijk gevoel op bij Maximiliaan. Had men hem bedrogen Was hij een speelbal in handen ge weest van Napoleon 111 om dezes poli tiek in Mexico te redden O, dan had de Fransche vorst zich in zijn keuze bedrogen, want die rol wenschte hij, de broeder van den kei zer van Oostenrijk, niet te spelen. Parijs, 1 Maart. In verband met de stappen welke de Fransche ambassa deur bij het Vatikaan heeft gedaan,om te wijzen op de moeilijkheden, berok kend door de Italiaansche overheid aan Fransche journalisten die zich naar Va- tikaanstad willen begeven, worden nc belangrijke bijzonderheden medege deeld. De bekende geschiedschrijver Pinon medewerker van de Revue des Deux Mondes was door zijn tijdschrift aan gewezen om het Konklaaf te volgen. Ondanks het visum dat hem door de Italiaansche ambassade te Parijs werd overhandigd, werd hem aan de grens de toegang tot het Italiaansche grondgebied ontzegd. De h. Jerome Tharaud, lid van de Academie Francaise» die het Kon klaaf moest volgen voor de Figaro erkreeg het visum niet van de Ita liaansche ambassade. Aan vier andere journalisten werd eveneens het visum geweigerd. Andere Fransche journalisten of me dewerkers aan bladen, die sedert jaren te Rome verblijven, kunnen niet eens eer een brief naar Frankrijk doorstu- •n. Onder hen bevindt zich een pre laat,medewerker aan een groot Parijsch katholiek dagblad. Tenslotte werd den Dominikaner-pa- ter Mauclaire, die de berichten uit het Vatikaan zou overseinen naar een Fran sche radio-zender en die evenals de h. Pinon het visum van de Italiaansche ambassade had verkregen, eveneens de toegang tot het Italiaansche grondge bied ontzegd. Die feiten zijn te ernstiger daar het gaat, niet om reizen in. Italië zelf, maar om doorreizen naar den soevereinen staat van Vatikaanstad. Men had hem gezegd dat hij bijna eenstemmig tot keizer werd uitgeroepen Hij had gewenscht gulhartig door het Mexicaansche volk ontvangen te wor den en daarin vond hij zich bedrogen. Het was de eerste voetstap in zijn rijk en mocht hij door enkelen verwelkomd worden, in zijn hart had hij meer ver wacht. Geen hofstoet, geen schitterende om stuwing, geen gevolg De gele koorts wa9 hem voor ge weest en al wat rijkdom bezat was het binnenland ingevlucht. De keizer en de keizerin wilden niet lang vertoeven in Vera-Cruz. Met het stoomspoor konden zij naar Orizaba vandaar zouden zij over Puebla naar de hoofdstad Mexico reizen. Aan de spoorhalle stond een groote groep volk maar eigenlijk geen me nigte om het v orstelijk paar te zien vertrekken. Een man, die door zijn gestalte bo en de anderen uitstak, en zich door den hoogen toon van zijn woord onder scheidde, vormde het middenpunt van eenen kring senores. Neen, sprak hij, ik heb van den acht geen oog gesloten, en, bij alle duivels, dat weegt een mensch toch wel wat op de schouders. Dat zal u meer gebeurd zijn, don Diego Meer blanke nachten in mijn le zen dan andere, antwoordde de man, dien we aan de speeltafel ontmoet heb ben. Dan hebt ge u weder heerlijk ver maakt, don Diego I - Toch niet, amigos, toch niet. Het worden door andere blanken. Het scheepvaarttrafiek van den Congo-stroom in 1938, vergeleken met het trafiek in 1937, geeft gelijk aan hen die hoopvol gestemd blijven betreffen de de toekomst van de Kolonie. Indien de invoer is verminderd is dit het ge volg van het feit dat Congo zelf meer begint te leveren. Tusschen de passagiers van de Albertville» bevonden zich M. Firmin Van Bree, directeur van de Société Gé nérale de Belgiqué en M. Odon Jadot, afgevaardigd beheerder van den Be neden Congo-Katanga-spoorweg. Zij hadden de reis Elisabethstad-Lobito per specialen trein afgelegd. De commissiè van het district Lualaba heeft de maatregelen, om de tbreiding der ziekte onder de aardap pelen te beletten, die in die streek hef tig woedt, verscherpt. De nieuwe electrische centrale,op gericht te Budana nabij de goudmijnen van Kilo-Moto, zal .in het begin van 1940 in bedrijf worden gesteld. Dank zij de talrijke reeds bestaeinde electrische kabels, zal zij al de mijnen uil de omgeving van Kilo, van electri- schen stroom voorzien. Eene aanbesteding is uitgeschre ven voor den bouw der nieuwe statie Leopoldstad-Oost. EEN NATIONAAL-SOCIALISTISCH LID WORDT VERZOCHT DE ZAAL TE VERLATEN EEN VECHT PARTIJ ONTSTAAT Een woelig tooneel heeft zich afge speeld in de Nederlandsche Kamer Woensdagnamiddag. De nationaal-so cialistische afgevaardigde, de h. Rost van Tonningen, had een verzoek tot in terpellatie ingediend over de voorval len van Oss tengevolge waarvan sanc ties werden genomen tegen enkele rijks wachters. De voorzitter van de Kamei ver klaarde dat die interpellatie niet kon doorgaan zoolang de kamercommissie niet gereed was met haar verslag. De h. Rost sprak voort en liei zich enkele beleedigende uitvallen ontglip BRAND TE KERKSKEN Woensdag morgen, werd de gemeen te Kerksken in opschudding gebracht door een vreeselijken brand die wai uitgebroken in de woning van den landbouwer Petrus Landtsheer-Welle- Irens, wonende in de Bergstraat. De bewoners waren nog te bed doch op een gegeven oogenblik werd de man uit zijn slaap gewekt door een geweldig gekraak. Hij stond op en tot zijn groote verwondering zag hij dat reeds gedeel telijk zijn woning in lichte laaie vlam men stond. Het vuur had zelfs zulke groote uitbreiding genomen dat reeds nevens de deur der slaapkamer alles in brand stond. De man wekte in aller- haast zijn gezin en de vrouw liep van schrik de straat 'op, terwijl de man één c^er. kinderen mee nam- Wanneer dit in veiligheid was, ging hij opnieuw het brandende gebouw binnen want in dien vuurpoel lag nog een kindje te slapen die hij opnam en door de vlammen pen tegen de leden van de geestelijk- rooest dragen, waarbij het kindje lichte heid. Hij werd herhaaldelijk tot de or-brandwonden opliep aan het hoofd. o,Gndertusschen waren reeds eenige buren gewekt die ter plaatse waren en aéi/i de reddingswerken begonnen doch wat kon dit baten als het blusschen de teruggeroepen. Ten slotte verweet hij de leden van de Kamer de wet te overtreden. De voorzitter verzocht den h. Rost ce zaal te verlaten. Doch hij weigerde roost geschieden bij middel van hieraan gevolg te geven. Katholieke leden riepen den h. Rost loe dat hij een landverrader is. De hh. Vandeputte en Rost van Ton ningen werden handgemeen. De natio- naal-socialist Woudenberg kwam zijn geloofsgenoot ter hulp. De h. Rost werd eindelijk uit de zaal weggeleid door den griffier en de zaalwachters. De zitting werd geschorst en I. ij de hervatting werd het verzoek tot inter pellatie verworpen met 78 tegen 3 st. Naar verluidt zou de h. Rost een klacht hebben ingediend tegen den hr Ruyter die hem als landverrader zou hebben gescholden. 146e TREKKING Woensdag had in de Nationale Bank te Brussel de 146e trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewesten 1921. Reeks 142.381 nr 12 wint 500.000 frank. Al de andere obligatien in de uitge komen reeks begrepen zijn betaalbaar met 250 fr. niers water, toch slaagde men er in nog eenige kleinigheden naar buiten te halen doch hier ook moest het werk worden stop gezet. De wind die geweldig blies stichtte ook brand aan de schuur die opgestapeld was met hooi en stroo en die in een ommezien ten gronde af brandde, waarna de muren instortten zoodat hiervan niets meer is overgeble ven. De woning die ongeveer 20 meters lang was is totaal vernield, slechts de buitenmuren zijn gedeeltelijk blijven rechtstaan, doch deze zijn door het vuur zoo erg gebarsten dat men ze zal moeten induwen om geen verdere on gelukken meer te veroorzaken. Men mag het zeggen dat men hier voor een echte ramp staat, want al de benoodigdheden van kleederen en meu belen, ook het landbouwersalaam is in ae vlammen omgekomen. De oorzaak van dezen brand is niet gekend, doch men veronderstelt dat het vuur zou ontstaan zijn aan de choorsteen waar men het eerst heeft bemerkt. De schade is op het oogenblik moei lijk, om schatten doch men spreekt van ongeveer 75.000 franken. Ér bestaat verzekering. Niets zoo goed als Het is een gezond, lekker, voedzaam en werkelijk zeer goedkoop voedings middel. Dank zij de 60 suiker, is het een van de eerste krachtopbouwende middelen en de kinderen zijn er dol op. HAVAS BEVAT SUIKER is een drukke nacht geweest. Van gister tien uur zijn v/ij aan de «monte» ge-j aan... Dat heeft mij nog een ons goud doen verliezen, zei een mager, koper-' kleurig manneke, de bankier, dien wij aan 't werk hebben gezien. Gij waart i er op klokslag. Gij hebt toch niet te klagen gehad compadre, de fortuin is u gunstig ge-1 weest. Aan u niet minder, don Diego. Carai het is ,er heftig toegegaan. Een ebbe en een vloed van goudstuk ken in en uit mijn beugel. Gelijk ik de eer heb het u te zeggen, senores, dezen nacht ben ik niet minder dan veertien keeren beurtelings rijk en arm geweest! Het is waar bevestigde de ban- kier. Dat is het plezierige van h^t spel, lachte don Diego. Altijd winnen zou ervelend zijn, en altijd verliezen ja, lang zou men dit niet uithöuden. Het is bijzonder plezierig, don Diego, als men er uit kan scheiden zoo als gij met twintig duizend peso's winst Ik had ze noodig, mijn waarde, want ik meende mijn fluweelen plunje anders uit te schieten en tusschen de leperos te gaan luierikken. Daarvoor zijt ge te zeer de vriend der senoras, don Diego. Menige schoo ne zou voor u haar juweelen verkoopen ils 't nood deed. Don Diego trok de krullen van zijn snor omhoog met zekere ijdelheid en zelfvoldoening. En wat gaat ge nu doen, don Die- vroeg een zijner vrienden. -J- Dat weet ik nog niet. Blijft gij te Vptfi-Cruz I Misschien wel, misschien niet. Ik heb er niet veel lust toe. Om de gele koorts Ja en neen. Dat is een onduidelijk antwoord, don Diego. Dan zal ik het u uitleggen, edele vriend Ik vertrek niet om de vomito. Persoonlijk kan me die niet schelen, maar die vervloekte koorts doet al het schoone vrouwvolk loopen gaan. Ca- ramba *t Ziet er maar treurig uit. Ik ben gister avond wat gaan wandelen en ik heb er met moeite een dozijn bunnen tellen voor wie men een tweegevecht zou willen aannemen. Maar toch zal ik altijd nog eenige dagen te Vera Cruz blijven, want wat kan ik met twintig duizend pesos in de hoofdstad gaan doen Een wemeling kwam in de groepen. De hoofden werden opgestoken, de halzen gerekt. Daar zijn ze Daar zijn ze 1 De keizer en de keizerin kwamen aapgereden in snellen draf. Eenige hoeden werden gezwaaid,eeni ge vivat's weerklonken Maximiliaan was koel en geen de minste ontroering was bij hem te be merken. De keizerin integendeel was bleek en aangedaan. Haar schoon gelaat, met de weelde rige haren omkranst, was als een licht door een nevel overtogen. Het was of een traan aan haar wimpers blonk. Don Diego had den blik op het kei zerlijke paar gericht. Carai wat is ze schoon riep hij. En uit zijn volle borst galmde het Va el Imperador I Leve de kei zer Leve de keizerin Zijn gulle kreet brak het ijs. Als bij tooverslag brak een luid en geestdriftig gejuich los de mannen wuifden met hun hoeden, de vrouwen met hun zakdoeken en waaiers. Een glimlach der keizerin bedankte doii Diego voor den eersten hartelijken kreet die haar begroette. -De keizer groette hem minzaam. jHet rijtuig verdween in het spoorge- bouw. Caramba ik vertrek zei don Diego. 1Gij vertrekt naar waar Met den keizerlijken trein Het is een schande zulke brave vorsten zoo te ontvangen De keizerin is geèn vrouw maar het licht der zon zelve en de keizer schijnt me een goed en moe dig man... Ha 't is zoo, Mexicanen.dat ge uwe prinsen ontvangt Wacht eens wat Ik zal onderweg het vuur eens aan het poeier brengen Te Arizaba zullen ze juichen, te Puebla jubelen dat ze er schor van zijn en te Mexico zal de geestdrift uitbarsten alsof zij de Popa- catepelt was Juarez zal dan wel een leelijk gezicht trekken, dit zal hem in elk geval gemakkelijker vallen dan een schoon, want hij is te leelijk om te hel- j pen donderen Politiek, daar geef ik j den bliksem om, maar een schoona vrouw doen weenen dat is gemeen Adios amigos Ik vertrek. ('t Vervolgt.) (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2