Kredietbank PHILIPS "Super-Arlita KRANKZINNIG UIT LIEFDE SES*ENGD üfEÖWS De Kath. Jeugd Schusctinigg in vrijheid De Duitsche koSe< nïaSe eischen Belgische Sport vliegers naar de Sahara NOG ZUINIGER VERLICHT U BETER 5 Maart. H. Theophilus. Hij is vooral bekend door een concilie dat c nder zijn voorzitterschap gehouden werd en waarbij besloten werd Paschen steeds op een Zondag te vieren, overleed rond 198. Hij bezig. Het jaarlijksch bedrag van hun wedden en vergoedingen beloopt tot 470.444 fr. 80. Een kilogram kunstmatig radium. De Deensche prof Niels Bohr heeft het Instituut der Wetenschap te Kopenha gen laten weten, dat hij er in geslaagd is, een kilogram kunstmatig radium, of liever een kilogram van een radioaktie- vc stof te vervaardigen, kunnende in de behandeling van kanker en andere ziekten benuttigd worden. De zegels Sede Vacante uitver kocht. Zooals gemeld, had de Vati- knansche post den voorraad lage waar den van de reeks van 1 929 middels een opdruk herschapen in Sede Vacante- zegels Eenieder begreep dat de opla ge dezer zegels beperkt was en de gel digheidsduur even kort zou zijn en ein- delooze rijen postzegelverzamelaars schoven dan ook aan voor de loketten der Vatikaansche posterijen. Maar nu is het blijkbaar gedaan. Degenen, die Zaterdag middag weer ten Vatikaan verschenen,zagen geen drukte meer aan de postzegelloketten. Het was al duide lijk nog voordat iemand de onheilspel lende mededeeling deed de Sede- Vacante-zegels» zijn uitverkocht. Komiteit voor verstandhouding van de Belgische Jeugd en het Dezer dagen werd er door het Komi teit een uitnoodiging gestuurd tot de «Internationale Jeugdconferentie» voor de bescherming en de redding v^n de vluchtelingen en de jeugdige burgerlij ke slachtoffers van'den oorlog. (Reims Maart 1939). De Katholieke-Aktie Jeugd kan geen deel nemen aan vereenigingen die de evoelens van solidariteit, menschlie- endheid en vredesgezindheid gebrui ken tot éénzijdige politieke doeleinden. De Katholieke-Aktie Jéugd betwist kaat, teneinde de Fsarische openbare meening te polsen, en,te weten hoe Eu ropa, en vooral de koloniale mogend heden zouden Duitschland moest op tafel leggen. NACHTELIJKE BOTSING TE ANTWERPEN Vrijdagmorgen had op het kruispunt rehgeeren wanneer,'van de Lange Leemstraat en de Belgie- zijn koloniale eischen lei een botsing plaats tusschen een hee renauto, gevoerd door Aug. Verstreken uit de Schuttershofstraat, en een taxi bestuurd door Petrus Van Couteren, uit Merksem. Beide voerders, evenals Isaac Hage, uit Berchem, Jozef Pauly, uit de Schuttershofstraat en Alfons Strijmans, uit Deurne-Zuid, werden wond aan hoofd en beenen. Na verzorging in het gasthuis, kon den allen huiswaarts worden gevoerd, uitgenomen Strijmans, die in het gast huis bleef. De beide auto's werden erg bescha digd. Men verneemt uit Berlijn dat tegen den gewezen Oostenrijkschen bonds kanselier Schuschnigg geen vervolgin gen zullen worden ingespannen, en dat hij omstreeks half-April- in vrijheid zal worden gesteld. Hem zal echter een bepaald stadje in Opper-Oostenrijk als verblijfplaats worden aangewezen. Sedert einde Februari mag de oud bondskanselier eiken dag, gedurende een uur, het bezoek van zijn echtgenoo- ge- aan het komiteit het recht, te spreken Rc ontvangen. Zijn gezondheidstoestand in naam der jeugd van het land. Het !S verbeterd, komiteit omvat noch in getal, noch VITAMINEN l> EN A... zijn Winter en Zomer onmisbaar voor het kind. Elk kind MOET dus veef en regelmatig SOLO margarine eten De nationale dienst voor arbeidsbe middeling en werkloosheid. Op een vraag van volksvertegenwoordiger Daye in verband met het aantal vaste of tijdelijke bedienden die de vraag stukken aangaande de werkloosheid behandelen en het totaal bedrag van hun wedden of vergoedingen, heeft de minister van Arbeid en Sociale Voor zorg geantwoord De Nationale Dienst voor arbeidsbe middeling en werkloosheid had op 1 Februari 1939. 1079 agenten in dienst. Dit getal wordt eerstdaags tót 1 144 cpgevoerd, uit hoofde van de aanwer ving van 65 nieuwe agenten. De uitga ven voor de betaling van de wedden, gezinsvergoedingen, pensioenen enz. worden voor het dienstjaar 1939 op 22.500.000 frank geraamd. Bij het departement van arbeid en sociale voorzorg, hotidén zich 13 amb tenaren en agenten met de kwestie van arbeidsbemiddeling en werkloosheid ide ologisch de meerderheid van de jeugd, maar enkel groepeeringen waarvan de politieke en maatschappelijke strekkin gen geen twijfel laten nopens een on mogelijke neutraliteit die het komiteit voorstaat, in navolging van de bewe ging van het wereld-jeugdcongres waar van het een vertakking is. De Katholieke Aktie Jeugd kan daar aan niet medewerken en waarschuwt de Katholieken tegen de verrassingen die het uitzicht van de trakten zouden kun nen veroorzaken? Iedereen weet overigens dat de ka tholieke komiteiten van het begin af, nuttige initiatieven hebben genomen en overal hulp hebben georganiseerd voor al voor de kinderen. In zijn hoofdartikel betoogt de «Dai- ly Expres» dat Engeland aan Duitsch land zijn koloniën moet teruggeven. Die koloniën schrijft het blad, wer den ons slechts als mandaatgebieden en niet in vollen eigendom toever trouwd wij.hebben dat mandaat aan vaard, omdat wij op dat oogenblik Duitschland onbekwaam achtten die gebieden te besturen. Nu wij erkennen dat Duitschland wel kan besturen, moe ten wij de koloniën teruggeven. KOEL ONTHAAL TE PARIJS In officieele middens te Parijs wei gert men alle kommentaar op het arti kel van de «Daily Express». Deze mededeeling wordt algemeen Fransche politieke middens, aanzien ls een proefballon van Duitsch fabri- Drie Belgische sportvliegers, reserve- -kapiteins Mahieu én Lamarché en kommandant-vlieger d'Hoore, zijn Vrijdag ochtend om 9 uur te Brussel vertrokken aan boord van het toestel van den heer Mahieu, bestuurder van de Nationale Bank. Zij nemen deel aan den Rallye van de Sahara, ingericht te Tripolis door maarschalk Balbo, die de vliegers zal ontvangen. Ook de vorige jaren vertrokken Bel gische sportvliegers naar dezen interna tionalen Rallye en twee jaar geleden werd in de Sahara een Belgisch toestel vermist. De inzittenden werden na en kele dagen behouden teruggevonden. Het toestel van den heer Mahieu zou den eersten dag tot Ajaccio vliegen. VOOR 25.000 FR. PELZEN GESTOLEN TE BRUSSEL Een firma uit Brussel, gevestigd aan de Emiel Jacqmainlaan te Brussel, had zekeren Jacob C. Wonende PaleizenstrJ aangesteld als verkooper en hem in die hoedanigheid voor 25.000 fr. pelsen toevertrouwd. Toen' de h. L., bestuurder der firma zich dezer dagen naar het huis van den verkooper begaf bleek het dat Jacob C., spoorloos gevlucht was, nadat hij die pelzen aan den mand had gebracht. De politie werd onmiddellijk van het gebeuren verwittigd. De persoonsbe- chrijving van den oneerlijken verkoo per is nu overal bekend gemaakt. KAPITAAL 150.000.000 AGENTSCHAP: AALST KEIZERLIJKE PLAATS. -5 4 ALLE BANK- EN BEURSVER- HANDELINGEN ONDER DE BESTE VOORWAARDEN GEHEIME STOKERIJ TE DENDERBELLE Op den zolder van Maurits Colson, Hoogstraat, werd een geheime stokerij ontdekt. Het materiaal en 80 liter al- kohol werden aangeslagen. Colson erd naar de gevangenis van Dender- monde overgebracht. WONING VERNIELD TE BORSBEKE In den nacht is brand uitgebroken in de woning van Jozef De Jaegher, in de Lijnstraat. Op korten tijd stond het huis in lichte laaie en aan blusschen iel niet te denken. Qyjukjtig bleven de stallingen gevrijwar TJ, ...maar het huis met'gansch den inboel werd de prooi der vlammen. De schade is aanzienlijk, doch er is verzekering'. ZESJARIG KNAAPJE DOOR EEN VRACHTAUTO GEVAT EN OP SLAG GEDOOD Vrijdagavond even na 5 uur, had op den Lierschen steenweg te Mechelen bij het kruispunt van de Oude Liersche baan een doodelijk verkeersongeval plaats. Rond gemeld uur kwam van uit de richting der Elzenstraat een ledige vrachtauto aangereden toebehoorende aan een steenhouwer en gevoerd door A. Lamsloot woonachtig te Ste Kathe- hjne Waver. Toen het voertuig geko men was tegenover het huis nr 313, liep eensklaps het 6-jarig knaapje Leonard Peeters wonende Ourthestraat beter bekend onder de benaming van «Ka- tanga» den steenweg over. Het kind werd gevat en ten gronde gesmakt. Dadelijk stopte de autovoerder en kwamen voorbijgangers toegeloopen. Het knaapje lag ten gronde met een groote hoofdwonde waaruit vee! bloed vloeide. Het had opgehouden te leven. De rijkswacht die gewaarschuwd werd kwam ter plaatse en stelde een onder zoek in. Nadat het parket verwittigd was, werd het lijkje op bevel naar de ouderlijke woning overgebracht. De droefheid der ouders is onbeschrijfelijk. EEN KINDJE JAMMERLIJK GEDOOD TE DOORNIK Te Doornik deed zich een pijnlijk ongeval voor, waarbij een kindje, am per zes maand oud, in de volgende om standigheden het leven verloor. Désiré Carlier, autovoerder, wonende (irue du Glategnies 2» in genoemde stad had een plank willen vastmaken aan den muur van zijn keukenplaats. Toen hij op zeker oogenblik een nagel in den wand aan t kloppen was in de nabij heid van de wieg, waarin zijn zoontje Charles te rusten lag, vloog de hamer van den steel en kwam terecht op het voorhoofd van het kind juist tusschen de twee oogjes. Het ergste vreezend óntboden de ouders onmiddellijk een dokter, die geen gevaarlijke kwetsuren op het hoofd van het kindje vaststelde, 's An derendaags werd de kleine Charles echter plots door een hevige koorts overvallen en enkele uren later over leed hij. VROUW DOODGEREDEN ANDERLECHT TE Vrijdagochtend waren werklieden een \yachtwagen met steenkool geladen aan het lossen in den Potaardenberg te Anderlecht, ter hoogte van de Broek straat de wagen behoorde toe aan een firma uit de Processiestraat. Op een ge geven oogenblik zette de wagen zich plots in beweging en reed met groote snelheid de helling af, waarschijnlijk door het feit dat de remmen begaven. Een voorbijganster, mevr. Pauline Be- Bever, wonende St Guidonstraat, die zich op het voetpad bevond, werd door het gevaarte tegen een huis ge kneld zij had de borstkas en het bek ken gebroken; pas na lang werken kon de vrouw, die op het punt stond moe der te worden, van achter den wagen gehaald worden, In allerhaast werd het slachtoffer naar het gasthuis overge bracht, waar de ongelukkige overleden uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 1 7de Vervolg. Helaas, zijn hart wilde wel, maar al <de partijen die Mexico verdeelden, kwamen er tegen op. Slechts op dat één punt waren zij eens den Indiaan in de slavernij ge bukt houden. En Maximiliaan durfde hij kon misschien niet al de vermogende en invloedrijke personen van Mexico niet tot zijn tegenstrevers maken I Geloof mij, Uwe Majesteit, her nam de man vroolijk. Het is don Diego zelf die het zegt De keizer glimlachte eens, maar nam 'dc woorden van don Diego, die hem voorkwam als een acteur uit een groot opera, niet ernstig op. Ik dank u voor de raadgeving, se- nor Diego, sprak hij. Maar de trein vertrok zonder dat de belofte van vrijmaking van 's keizers lippen viel en de Indianen keerden be droefd maar toch hopend naar hunne \-nchos weder, HOOFDSTUK V. HET BEVEL VAN DEN GEMASKERDE De stad Orizaba had keizer Maximi liaan hartelijk ontvangen en de geest drift klom nog van uur tot uur. Voor het paleis, waar de vorsten wa ren afgestapt stond voortdurend een dicht gepakte menigte en tienmaal in den dag moesten de keizer en de kei zerin zich aan het volk vertoonen dat Hen .met luid gejubel op het balkon riep." Don Diego die zich nooit met politiek had gemoeid, was nu overal te zien en voerde het hooge woord. Sinds acht en veertig uren dat hij in Orizaba was hij hij reeds drie tweege vechten gehad, een met een Spaanschen edelman die luidop in zijne tegenwoor digheid had gedacht Indien dit alles maar zoo feestelijk blijft.» En waarom niet, senor had don Diego onmiddellijk gezegd. Waarom zou het hier niet zoo feestelijk blijven? Ik weet niet, mijnheer, maar het Mexicaansche volk is wispelturig het /erandert van regeering als een Mexi caansche schoone van vriend. Zoo, mijnheer Ja, en het blijspel van heden zou wel in een drama kunnen ontaarden. Dat stond don Diego niet aan. U bedriegt u, senor, antwoordde hij overmoedig en uitdagend zijn snor opkrullend. De keizer en de keizerin zullen hier, geëerd, bemind, aanbeden worden, de hoofden zijn der nieuwe Mexicaansche familie. Wij zullen ze op onze armen dragen, senor, en het eenig- te drama dat zou plaats kunnen grijpen is, dat iemand het in Jiét hoofd krijgt hij aanstonds naar deze laatste stad, de ooren af te snijden van al de onge-vertelde wonderen over de ontvangst Iuksprofeten als u zijt, senor I te Orizaba, prikkelde de ijverzucht der Mijnheer j Engelenstad. zette zich aan het hoofd Zoo als ik de eer heb u te zeggen der inhuldigingscömmissie en bracht senor, en ik, don Juan Diego, ik zou die! door zijn bedrijvigheid en de warmte iemand wel kunnen zijn. zijner geestdrift heel den omtrek in Is het een .uitdaging, senor gloed. vroeg de lichtgeraakte Spanjaard. I Toen de keizer en de keizerin in - Zooals u verkiest, mijnheer. Puebla kwamen spande de bevolking Meer was er niét noodig, de degens de paarden van hun rijtuig uit en werden getrokken en de edelman ont- smaakten zij de volle weelde eener ving een steek in de »;d« die hem twee triomfantelijke intrede, maanden tusschen leyén. en. öoód hield. Van eenige mijlen buiten; Pueblo, Het tweede* duët was even slecht af- j volgde een jonge Indiaan, met de' geloopen voor een Creoolschen jonge- trouwheid van een hond, den vroolij- ling uit den hoogen stand, die beweerd ken, stoet. Ruiters hadden hem bijna had nog schooner oogen gezien te heb- j onder hun paarden vertrappeld sol- i^ndan die der keizerin. daten met het plat van hun sabel gesla- Eindelijk had don Diego het staal ge- gen om hem te verjagen, maar vruchte- kruist met een kapitein van het Fran- loos, de knaap kwam altijd terug, sche leger, die in zijn tegenwoordigheid In het ronde zocht zijn blik met ang- had gezegd dat Maximiliaan de kroon stige levendigheid of hij ergens een ge- kreeg van Napoleon lil, j vaar ontdekken moest. Dan keek hij Daarop was het antwoord gekomen: 'weder eens naar Maximiliaan en Char-j dat Maximiliaan van den Franschen lotte en weder gerust gesteld huppelde keizer niets te aanvaarden had dat lij tusschen paarden en voetvolk verder! Napoléon III nog tot nari de .enkels van De keizer had hem reeds toegela- Maximiliaan niet kwam en dat degenen chen en eens dat hij naast het open rij- die zulks niet wisten; domhoofden en tuig stond had de keizerin haar fijn vlegels waren. handje over zijn kroezelkop laten glij-l Die bewijsvoering werd natuurlijk den. slecht ontvangen door den officier en O, wat klopte het trouwe hartje van 't liep op een tweegeyecht uit. De kapi- den knaap gelukkig onder zijn arm tein ontving een sabelhouw over de plunje. borst waarvan hij altijd het lilteeken Hij had don Diego bemerkt die zich zou behouden. vermenigvuldigde op den doortocht Ziet ge, don Diego had het nu een- der vorsten, overal de geestdrift doende maal voor het keizerlijke paar en bij losbarsten en hij voelde zich tot dien hem moest elke genegenheid, elk ge- man aangetrokken. voel zich werkdadig uiten. Op het groote plein van Pueblakwam Toen hij vernam "dat de keizer van een estafette, door maarschalk Bazaine Orizaba naar Puebla zou reizen, vertrok uitgezonden, den keizer begroeten.Het knaapje hield den bewonderenden blik cp de schitterende uniformen gericht toen het eensklaps een kreet slaakte. Hebt ge u bezeerd vroeg een Indiaansche vrouw die toevallig naast hem stond. Neen, vrouw Wat hebt ge dan Niets niets stamelde hij. Ge doet zoo raar of ge sterven gingt. Neen vrouw Wat kijkt ge zoo halsstarrig aan"? Het knaapje antwoordde niet meer, nierar zijn blik was strak gevestigd dp éeri- man tusschen het gezantschap. Santa Virgen Santa Virgen murmelde de Indiaan de handen vou wend. De heilige Maagd yerhoore u sprak de vrouw. Maar waarom ziet ge er zoo verschrikt uit Ha daar daar riep de jongen eensklaps en als een pijl uit den boog vloog hij in de richting waar een groot blozend man in een rijtuig stond den hoed zwaaiend en krachtige vivat's uit zijn breede borst liet opdreunen. Hij baande zich een weg door het volk, zich weinig bekreunend om de stooten en stampen waarop hij dikwijls onthaald werd. 't Was immers maar een Indiaan Wat kwam die tusschen de menschen doen ('t Vervolgt.)- (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2