Bloedige botsing te Haacht KRANKZINNIG DIT LIEFDE Afslag op de Spoorwegen toepasselijk op tie vreemde toeristen WAT ZAL PIT JAAR BRENGEN CÜKEKSO NIEUWS Een Hoo|*dsch Wachtschip ge zonken op de Schelde KOLÜNIALE LOTERIJ Alle Taplssierartikelen Vloerbekleedsels aan de laagste pnjzen, gratis geplaatst. We behangen en garnieren tegen 4,75 fr. p. uur of 1,50 fr. de rol. M'laalsen van Rouwkapellen aan zeer voordeelige prijzenOpmaken van oude er. nieuwe matrassen, ressorts, zetels. Maurice Van Hover-Lievens 6 Maart H. Coieta. De jeugd van deze heilige, geboren in 1!31 werd be gunstigd met tal van bovennatuurlijke zegeningen. In het klooster getreden be oefende zij in de eenzaamheid de strengste boetplegingen en trad op als hervormster der Arme Clarenorde. 7 Maart. H. Thomas van Aquino. Hij is de roem der Dominicanerorde. Zijn geniale synthetische geesteskracht ontplooide hij als leeraar aan verschei dene Europeesche universiteiten en in zijn meesterwerk Summa Theojogica (XHIe eeuw.) Krijgt Pius XI de Nobelprijs voor den vrede De beroemde Ameri- kaansche journalist Walter Winchell heeft in een radiorede medegedeeld.dat er een voorstel is ingediend, om de No belprijs voor de Vrede toe te kennen aan Pius XI ter herinnering aan zijn le venswerk voor de wereldvrede. Het geld zou besteed worden voor de oprichting van een groot vredesmo- nument. Nationaal Brandweerkorps te Bergen Ir. de vergadering Zondagmorgen, van de provinciale afdeeling Henegouwen van het nationaal Verbond van brand weerlieden, werd als nieuwe voorzitter aangesteld de h. Raoul Gillis, kom- mandant der brandweer van Bergen, air ondervoorzitter de h. Bécot van Morlanwelz en als sekretaris de heer Flasselle van Pommerceul. De vergadering besliste dat het natio naal kongres der brandweerlieden dit jaar te Bergen zou plaats grijpen, op 7 Mei, ter gelegenheid der inwijding van het vaandel der plaatselijke kompagnie. Over de Pinco te Rome. lederen', dag op hetzelfde uur stapte een eenvou dig gekleede geestelijke met een boek] in de hand over de Pincio te Rome.Hij werd in de verte gevolgd door een lid van de Pauselijke Edelwacht. Deze geestelijke, die bijna nooit deze wandeling oversloeg, bereidde daar zijn toespraken voor. Het was Kardinaal Facelli. Voortaan zal hij in het Vati caan blijven. Maar zijn statige en toch eenvoudige gestalte zal niemand verge ten, die hem daar ooit heeft gezien. De Leurkaarten. Het departement van Ekonomische Zaken en Midden stand vestigt er de aandacht op dat, bij een ministerieel besluit van 27 .Fe bruari, dat in het Staatsblad van 1 Maart verschenen is, de geldigheids duur van de kaarten en de herken- ningsteekens van leurhandelaar welke het jaartal 1938 dragen en die afgele verd werden aan vreemdelingen, als mede aan de Belgen die in de provin ciën Limburg, Luxemburg en Namen wonen, verlengd wordt tot 31 Maart 1939. ,i i mhwm Maarschalk Pétain en generaal Fran co. Maarschalk Pétain die tot hransch ambassadeur bij generaal Fran co is benoemd, ontmoette generaal toen kolonel Franco voor de eerste maal in 1925, tijdens den Riff-oorlog. Maarschalk Pétain bevond zich met generaal Primo de Rivera te Ceuta.waar Hij de Fransche troepen in oogenschouw nam. Daaronder was het regiment van kolonel Franco. Na den troepenschouw hadden maar schalk Pétain en kolonel Franco een hartelijk onderhoud, en sindsdien schre ven zij elkaar geregeld. Sedert het'uitbreken van den burger oorlog, kwam maarschalk Pétain her haaldelijk tusschenbeide, ten voordeele van republikeinsche gevangenen. A. KENNISGEVING VAN DE NATIONALE MAATSCHAPPIJ J)§R BELGISCHE SPOORWEGEN De raad van beheer van de Nationa le Maatschappij der Belgische Spoor wegen heeft in zijn zitting van 1 8 Nov. 1938, goedgekeurd de verleening van een vermindering van 35 t.h. op de normale prijzen der enkele biljetten, gedurende het tijdperk van 1 5 Maart tot 30 September 1939 aan de houders] van het reisboekje voor toeristen,waar- van het invoeren bekrachtigd werd door Koninklijk Besluit van 20 Januari 1939. Deze vermindering wordt toegestaan aan de reizigers die in het buitenland wonen op vertoon van het reisboekje voor toeristen en van het bescheid dat het recht tot het bekomen van dit boek je vaststelt. Het eerste afgeleverd biljet moet een heen en terugbiljet zijn geldig voor ten minste een afstand van 20 kilometer (enkele reis), waarvan het vak terug slechts geldig is van af den derden dag volgende op dien van het binnenko men in Belgie. De geldigheidstermijn van dit vak te rug is dertien dagen. De kinderen van 4 tot 1 0 jaar, beko men een vermindering 50 t.h. op de prijzen toegestaan aan de volwassenen. Diezelfde maatregel wordt toegepast op de lijnen der andere spoorwegmaat- j cchappije#. j: Óok op de buurtspoorwegen wordt, een vermindering van 35 t.h. toege- staan aap de houders van het toeristen boekje en dit echter mot een minimum inning van 3 fr. Het natuurhistorisch Museum. De raad van het Koninklijk natuurhisto risch museum meldt, in verband met cijfers, verschenen in zekere bladen over de kosten van den opbouw van de nieuwe gebouwen in het Leopolds- park te Brussel, dat deze zijn onge veer 95 miljoen fr. voor de geologische diensten van den Staat. Hierin zijn voor 15 miljoen meubelen begrepen, terwijl de werken in 1934 op 60 mil joen zonder de bemeubeling, geschat werden. Tot dusver werden 37.730.943 frank op de 66.800.000, door het par lement goedgekeurd, uitgegeven. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMAED 18de Vervolg. Hé senor senor De man hoorde eerst niet. Stoutweg klom de Indiaan in het rijtuig. Senor Senor I... Ah I zijt ge daar, mijn koperkleu rige vriend zei don Diego gul. Ja, senor. Heet mij don Diego... neen, heet mij amigo riep de uitbundinge man. Leve de Indianen Gisteren waren het paria's en beesten, heden zijn het men- schen 't Zijn onze broeders 1 Senor senor Wat wilt ge hebben, vriend U spreken, senor Kan ik u gelukkig maken met eeni- ge pesos Hij stak de hand in den zak. Neen, senor. Heet mij, don Diego, Caramba Senor don Diego, ik moet u spre ken, vervolgde de knaap. Bravo dat is heerlijk Ik moet Dat is mannentaal Het is misschien de Gelieve uw biljetten te herzien Op 30 Maart a.s. worden de biljetten der 9e snede 1938 (roodbruine biljet ten, groene cijfers), ongeldig verklaard Tot nu toe werden niet aangevraagd: 135 loten van 100 fr. eindigende op 93-1 3-72-42-11-53-13-26-61 19 loten van 200 fr. eindigende op 52 3 loten van 1000 fr. eindigende op 633 2 loten van 2000 fr. eindigende op 472 2 loten van 5000 fr. eindigende op 725 3 loten van 10.000 fr. eindigende op 9438-2421 eerste maal dat ooit een Indiaan zegt ik moet Bravo zoo Ziet daar, men- schen van Puebla, de gevolgen der aan komst van den nieuwen Messias Ik bid u, senor - Neen, zeg nog eens ik moet, ik wil, ik eisch. Het geldt een hoogste belang I Ha Wat wilt ge, vriend Niet hier, senor don Diego. Wat belieft u ]—-• Ik wou u alleen spreken. Zeg maar, vriend, zeg maar. De rnpnschen hebben voortaan geen gehei men meer voor elkander f Allen vrien den allen broeders Mulaten, Zam- ba's. Indianen. Azteken. Creolen, Mes tiezen... één volk voortaan het Mexi- caansche Leve de Keizer Leve de Keizerin. Het angstzweet parelde op het voor hoofd van den jongen Indiaan. Was het dan niet mogelijk één woord te zeggen aan dien uitbundigen man. Besloten sprong hij op de bank van het rijtuig, heesch zich omhoog tot aan het oor van don Diego en sprak Het leven van den keizer is in ge vaar Hé Wat Mil diabolos I Per Todos Sanctos Hoe Waar Wie Ik spreek de waarheid, senor. Welke waarheid Spreek Wat is er Het leven van den keizer is in ge vaar, senor Wat 1 De man was rood geworden en paars Het scheen dat hij barsten ging. Zijn goedige oogen staarden op den Knaap. Wil ik u den nek omwringen, DE LEDEN DER BEMANNING GERED Op de Schelde te Antwerpen, ter hoogte van de Kruisschanssluis, heeft Zaterdagavond een geweldige aanva ring plaats gehad, waarbij een schip is gezonken, nadat gelukkig de afvaren- den konden gered wordpn. Het Noorsch vrachtscaiip Orm Jar- rel «geladen met 2000 ton stukgoede ren, was de Royersluis afgevaren met bestemming voor Thesaloniki. De be manning bestond uit vier en twintig koppen. Op zeker oogenblik werd een geweldige schok gevoeld. Angstkreten stegen op van onder de opvarenden. Alarm werd gegeven. Iedereen sprong onmiddellijk aan dek en zoo kon men •vaststellen, niettegenstaande de heer- schende duisternis, dat het schip in bot sing was gekomen met de Fransche stoomboot «d'Entrecatteaux», komen de van Vlissingen en die de haven van Antwerpen binnenvoer. De aanvaring had plaats gehad ter noogte van de Kruisschanssluis. De ge weldige schok der botsing had de aan dacht opgewekt van den sluismeester die dadelijk de bevoegde diensten tele fonisch had verwittigd. De aanvaring was zoo hevig geweest dat het vracht schip «Orm Jarrel», waarin een breede opening geslagen werd, onmiddellijk begon te zinken. Bevelen weerklonken. De leden der bemanning liepen angstig over het zinkende schip. De «Union de Remorquage» van de aanvaring in kennis gesteld, had on verwijld de sleepboot «Theems» naar de plaats- der scheepsramp afgestuurd. De vier en twintig opvarenden konden aldus gered worden en werden onmid dellijk aan wal gebracht, om achteraf naar het zeemanshuis te worden over gebracht. Deze reddingsoefeningen hadden ge lukkig een snel verloop gehad, want het schip begon al dieper en dieper te zin ken en zonder deze snelle tusschen- komst hadden hier menschenlevens te betreuren geweest. Er werden nu dadelijk de noodige maatregelen getroffen, om de scheep vaart niet te belemmeren. Door de sleepboot «Theems» werd de Orm Jarrel omhoog gezet op de «Ketel plaat» waar het schip met laag water zichtbaar is. terwrjl AveV bij hooge tij aan het zicht verdwijn. Het Fransche stoomschip «d'Entrecasteaux» had als bij wonder geen groote schade opge- loopen en werd aan nr 223 der dokken gemeerd. Hoe de botsing zich heeft voorge daan kon tot op heden nog niet uitge maakt worden, en een deskundige on derzoek zal de oorzaak van de verant woordelijkheden moeten uitwijzen. Dank zij een snel ingrijpen der be trokken overheden werd hier een ware ramp vermeden, waar nu de aanvaring zich enkel bepaalt bij een zeer aanzien lijke stoffelijke schade. PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. schorpioen vroeg hij. Ik spreek waarheid, meester Ha Wie zou durven Kom, senor, ik bid u... Ik zal het u uitleggen. Maar ge droomt Neen, senor. -Wie zijt ge Ik ben de zoon 'vah El Rayo, het indiaansch opperhoofd, dien de moor denaars van Juarez gé'dööd hebben Zijt gij da&'r een zoon van Ja, senor. 5 Hoe heet gij Arroz. En wat vertelt ge van den keizer? Dat ze hem vermoorden zullen De Jqaristen Carai Dat ze het beproeven - Neen, senor,, zijn eigen volk. Gij droomt Ik meen het ook senor, dat ik droom. Kent gij de kroeg aan den in gang van den vuurberg De kroeg van Mad re Pico Ja- De hemel of ik zullen haar eens in den afgrond werpen. God verhoore u, senor. Wat is daarvan ik ben er geweest. Ik kan het moeilijk gelooven, vriendje, want dan zoudt ge naast mij niet staan in dit rijtuig. De koorts heeft overvallen, gij droomt. Ik ben er geweest, senor. Bezie mij eens goed, don Diego. Droom ik Heb ik de koorts Ben ik niet goed wakker Don Diego was getroffèn door dit be vallig, verstandig gezichtje, dat zekere bevalligheid niet miste, 6 DOODEN. 5 ZWAAR GEWONDEN Zondagavond te 1 9 u. 40, vertrok de trein Haacht-Brussel, en aan de eer ste halte, rechtover de kerk te Haacht statie, hield hij stil. Aan de overzijde van de straat ston den wachtende reizigers. Op het oogenblik dat zij zich naar het rijtuig begaven, kwam een perso nenauto uit de richting van Kampen hout. Deze was bestuurd door Gaston Potters uit Haacht-statie. Hij was ver gezeld door zijn broeder, Dr Cyriel Potters uit Werchter, zijn moeder en door Juul Corbeels, uit Haacht-St Adriaan. De bestuurder had te Iaat de groep reizigers opgemerkt en kwam er met volle geweld in terecht, waarna de auto tegen het tramrijtuig botste. De slag was geweldig want meteen ;en de slachtoffers verspreid langs den weg. DE SLACHTOFFERS De gedoode personen zijn De 52 jarige Lodewijk-Petrus Ver- deyen, uit Kampenhout zijn echtge- noote Clementine Cosemans hun zoontje, George 1 5 jaar het dochter tje Maria 6 1 /2 jaar Guillaume Hen- drickx, 58 jaar, Verduynstraat 498, te Haren Rosalie Van Aarschot, echtge- noote van Henri Ploegaert, Haacht- statie. De zwaargewonden zijn Henri Durinckx, 50 jaar, Heerlijk heidstraat te Haren Maria-Paulina Ste vens, zijn echtgenoote August Acker- mans, Verduynstraat 484, te Haren zijn echtgenoote Julia Philips hun 12 jarig zoontje Pierre. Enkele oogenblikken na het gebeur de was de Z. E. H. Donckers, pastoor van de voornoemde parochie reeds ter plaatde en diende de dooden in extre mis het H. Oliesel toe, terwijl de dok ters Petit, van Tildonk en Goossens, van Haacht, de gewonden verzorgden. Dr Petit uit Tildonk, en dr. Goos sens uit Haacht, hebben de slachtoffers de eerste zorgen toegediend, waarna do gewonden naar een ziekenhuis te Leu ven zijn overgebracht. Het parket van Leuven werd ge waarschuwd. OVERSTROOMINGEN TEISTEREN ZELE VERSCHEIDENE BOERDERIJEN EN HECTAREN BOUWGROND ONDER WATER Zondag namiddag rond half vijf, werden een zeventien bressen geslagen in de dijken van de Lokersche beek,op de Wijk «kloek» zoodanig dat weldra verschillende huizen, landerijen en wei den, onder water stonden. DE OORZAAK Sinds geruimen tijd werden er wer ken uitgevoerd aan de Durme en de Lokersche beek, die aldaar samenvloei en. Aan de kil der Lokersche beek is men volop bezig, kaaimuren te plaat sen. Dit werk gebeurt broksgewijze.Ter oorzake, van de verzwakking der dij- k,ep, en den hevigen Zuid-Westenwind, Zijmide dijken doorgebroken. De schade aan de huizen en aan de voeders der dieren, alsmede aan de be zaaide landen, bedraagt verschillende tienduizenden frank. Men heeft onmid dellijk noodploegen opgeroepen en sa men met de bewoners van de streek zal men trachten met materiaal, om ter plaatse de bressen in den nacht van Zondag op Maandag te stoppen. Er zijn bressen bij van zes meter. DOODELIJK ONGELUK TE LIER Zondag namiddag rond 3,30 u. ge beurde er op den Lisper steenweg, te Lier, een droevig ongeluk. Louis Michiels, wonende Haegen- broekstraat 1 1kwam per fiets met zijn kameraad uit de richting Lier, op den Lisper steenweg gebold. De man moet met zijn fiets tusschen de tramriggels geraakt zijn, want hij deed een zeer ergen val. Met dubbele schedelbreuk werd hij opgenomen en naar huis gebracht. De toestand van het slachtoffer is zeer zorgwekkend. Een nog grootere keus aan de laagste prijzen, laatste nieu wigheid toeliaiispapieroii Storen flou vanaf 12.50 fr.de meter, hoogte 1.90 m. Gordijnen met volants vanaf 1.95 Ir. de meter. Draperiën vanaf 4.95 fr. de meter, breedte 1.30 m. Beproef het eens en gaat rechtstreeks bij Hovenierstaal, 66, Aalsl. (Rechtover den Bolbweg). N. B. Ik maak geen deel uit van het Syndikaat der Behangers van Aalst. Ja, ge schijnt me toch wakker antwoordde Diego. Zult ge me dan gelooven, senor, als ik u zeg dat ik er geweest ben En verder Waartoe moet dit leiden Op het plein van Puebla was de kei zerlijke stoet nu blijven stilstaan. Het gezantschap las den verwelkomsgroet af van maarschalk Bazaine aan hun Ma jesteiten gericht. Ziet ge dien man rechts vroeg Arröi. Rechts van wie Van den keizer De kolonel. Die met zijn blonde haren. Ja. Kent gij hem, don Diego Het is Kolonel Lopez. Hij is het Welnu vroeg don Diego. Die moet den keizer vermoorden. Jongen, ge zijt gek. Neen, senor. Waar hebt ge dat gehaald Ik heb den kolonel in de hut van Madre Pico ontmoet. Daar zou hij niet levend uitgeko men zijn. Integendeel senor, daar gebiedt hij. Gij zult u bedrogen hebben, mijn jonge vriend. Neen, senor. Maar de kolonel is de vriend van van Miramon en van Mejia. Hij kleeft het keizerrijk aan met hart en ziel. Een man, een koerier, senor, is hem bij Madre Pico komen vinden. Ik heb den kolonel met eigen mond hoo- ren zeggen De keizer zal niet levend in Mexico aankomen». Waar waart gij dan Hoe kondt gij dit gesprek afluisteren vroeg don Diego overwonnen door den vastbera den toon van den jongen. Ze dachten dat ik dood was, se nor, Ze meenden mij in den afgrond gestort, maar ik lag verscholen tus schen de struiken. De man, die met geld en bevelen van Juarez kwam, heet Smio. v-ts Kom, sprak don Diego, die .ern stig ,vyas geworden. Kom, jongen, en leg. rpij alles uit. Beiden verlieten de volksmenigte eén.-weinig en Ayroz vertelde tot in de minste bijzonderheden zijn wederva ren bij Madre Pico. Wat gingt gij doen in die krocht?, vroeg don Diego. Ik zoek iemand In zulke krochten ails die van Ma dre Pico Ja, daar alleen kan ik hem ont moeten. En wie zoekt gij, Arroz Den moordenaar van mijn vader, senor. Hoe heet die Ik ken zijn naam niet. Dat is erg spijtig, vriendje. Neen, senor, dat is niets. Jawel, want misschien ken ik hem Ik zou u helpen zoeken. ('t Vervolgt.) (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2