Manifest van Jeugdfront De Roode Kruisweek Een Actueel Vraaustuk 10 Eerste Geestelijke Voordracht Vrijdag fMaart. 1939 Kan alle Vlamingen. DE KO.\. AI KIKAANSCEE KI.IAG VIERT ZIJX 50e VERJARiXG De Bvrgerewlog is Spanje Amerikaanscfie valsch- munlersbende ingerekend VRIJDAG AYOiVD, le 8 uur, DE VOLKSST XXXXVle JAARGANG NIJMMLR 57 Drukker-Uitgeve» 1. Van Nuiid- De Gendt, Kerkitraat, 9 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. f«<bliciteit buiten het Arrondissement AALST; Agentschap Havaa, Adolf Mailnwn, .13, te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 |h. martelaren I Zon op 6, 18 af 1 g 46 X. M. 21 L.K. 12 V olksgenooten, De ontbinding der Kamers die thans werd afgekondigd, is de onvermijde lijke ontknooping eener periode van politieke stuurloosheid die we allen hebben aangevoeld als eene vernede ring, omdat ze zonder weerga is in de geschiedenis van onzen staat. De ko ninklijke brief aan eerste minister Pier lot beschouwen we als een scherpe aanklacht tegen het onverantwoorde lijke en misdadige gekuip van sommige politieke personen, clubs en partijen die omwille hunner electorale belangen al les neerhalen wat ons nog rest aan ge zag, veiligheid, orde en welvaart in en door den staat. Dit spektakel van wanorde en klei nigheid, dat ons tegenover het buiten land doet beschaamd staan, ging ge paard met een vernieuwde driestheid der anti-Vlaamsche hetze. Nooit zullen we genoeg de schandige houding ont maskeren der oude erale partij, die, getooid met de na e driekleur, de kloof tusschen Vlaa.. 2.en en Wallonië dieper heeft gegraven dan het Vlaam- sche separatisme zulks ooit zou hebben gekund. De reactie in het Vlaamsche land weze kordaat en massaal het liberalis me en zijn bondgenoot het rexisme worden uit Vlaanderen weggevaagd. Het komt er echter op aan, in deze beslissende uren die we thans beleven, dat de uitspraak van het volk niet en kel negatief zou zijn, t.t.z. tegen het li berale patriotardisme, het franskiljo nisme en de Degrelliaansche windhane- rij, maar tevens positieve richtlijnen zou aangeven. Het komt er niet in de eerste plaats op aan een incident te re gelen, maar wel een Parlement samen te stellen dat zal kunnen opbouwend werk verrichten. En hier gaat ons hoop vol vertrouwen naar de K.V.V., wier houding tijdens de laatste gebeurtenis sen waar het Vlaamsche prestige moest worden verdedigd en hoog gehouden, onberispelijk is geweest. Jeugdfront is er van overtuigd dat alle misverstanden tusschen Walen en J Vlamingen, veroorzaakt door de ver stokte Vlaamschvijandige pers en uitge- buit door onverantwoordelijke politie kers, kunnen worden opgelost in een geest van wederzijdsch begrijpen en waardeeren, zooals deze nog onlangs tot uiting kwam in de gemeenschappe lijke verklaring der Brusselsche afdee- lingen van het Front Catholique des Jeunes en Jeugdfront betreffende het I probleem Brussel. Jeugdfront aanziet het voortbestaan van Belgie als een levensnoodzakelijk heid zoo voor Vlaanderen als voor Wallonië. Dezen die de likwidatie wil len van Belgie, en zich hierin enkel la ten leiden door gevoelsmotieven, zou- den moeten bedenken dat het verdwij nen van Belgie, zeker en vast voor Vlaanderen vele onheilen zou mede brengen en misschien zelfs de vernieti ging der Vlaamsche natie zou beteeke- nen. Vlaanderen moet de oogen openen voor deze werkelijke gevaren, en dan ook beslist aan het separatisme den rug toekeeren. j Een vernieuwd en pluri-nationaal heringericht Belgie, zal voor Vlaande- I ren én voor Wallonië de veiligste waar borg zijn voor hun algeheele opgang. Maar dan moeten we ook niet aarzelen die staat sterk, ordevol en groot te willen. Het nationaliteitenprobleem zal zijn oplossing vinden in een ruime op gevatte en logisch doorgevoerde Kul- tuurautonomie. Als eerste stap in deze richting eischt Vlaanderen eensgezind de splitsing van het Ministerie van On derwijs. In het economisch leven kern slechts orde komen door het invoeren van de beroepsorganisatie. De uitvoerende macht dient ver sterkt, de eerbied voor de Koninklijke prerogatieven hersteld, het Parlement ontlast. Voor de verzoening van Vlaanderen en Wallonië. Voor een grondige oplossing van het nationaliteitenprobleem. Voor orde en gezag in den staat. Stemt met Jeugdfront, voor K.V.V. De Koning wordt bij zijn aankomst verwelkomd door de leden vein 't comiteit Woensdag woonde de Koning een plechtige zitting bij in het Brusselsche Paleis der Akademien, ter viering van net 50 jarig bestaan van den Koninklij-I ken Afrikaanschen Kring. De heer Hee- j nen, minister van Koloniën woonde de plechtigheid eveneens bij. Nederland, Frankrijk en Engeland waren op deze plechtigheid vertegenwoordigd. Onder de talrijke aanwezigen be merkte men o. m. Sir Henry Clive, ge zant van Groot Bretagne M. Bargeton Fransch gezant, graaf Gaston de Mar- chant et d'Ansembourg, zaakgelastigde van het Groot Hertogdom Luxemburg; MM. Hymans, Carton de Tournai, Staatsministers baron Houtart, gou verneur van Brabant de luit.-generaal baron Tombeur de Tabora en de Ren- nette de Villers-Perwin generaal rid der Jonie Henrv de la Lindi; MM.Gas- *on Perier. Walton-Fonson baron ^arton de Wiart, de leden van den Ko lonialen Raad L. Mundeleer, onder voorzitter der Kamer, tal van generaals leden van het parlement en vooraan staanden uit het Koloniaal Beheer. Majoor Cayen schetste de koloniale geschiedenis van Belgie luit.-gen. Tombeur de Tabora verzekerde de trouw van alle oud-kolonialen aan den Kring, M. Heenen, de Minister van Koloniën die op zijne beurt aan het woord komt dankt eveneens den Koning, den Kon. Afrikaanschenn Kring, brengt hulde aan de pionniers in Afrika en wijst op den grooten invloed welke zij wisten uit te oefenen voor de verspreiden der ko loniale gedachte. De verschillende sprekers werden luidruchtig toegejuicht. Toen na afloop der zitting onze Vorst de vergadering verliet werd hem dt>or ce talrijke aanwezigen een ware ovatie gebracht. NOG STEEDS WEERSTANDSHAAR DEN IN DE BUITENWIJKEN Parijs, 8 Maart. Volgens te Pa rijs aangekomen berichten blijft de toe stand verward te Madrid. Weerstands haarden handhaven zich, onder meer in de buitenwijken. Omstreeks den middag hebben de kommunisten gepoogd de Bank van Spanje en het Posthotel te veroveren doch zij werden na een hevig gevecht teruggeslagen. De troepen van generaal Miaja zijn meester van het midden der stad, terwijl de kommunisten in de bui tenwijken stand houden, onder meer op de renbaan. In de helft van den namiddag is een pauze ingetreden, maar omstreeks 1 5 u. 45 herbegon het geweervuur in sommi ge wijken. Vechtwagens patroeljeeren in de straten. In den loop van den dag zou kolonel Ortega getracht hebben te bemiddelen ooch men kent den uitslag hiervan niet HONDERDEN COMMUNISTEN GEDOOD TE MADRID? Londen, 8 Maart. Uit Burgos ver neemt de Daily Telegraph, dat naar men gelooft, te Madrid honderden communisten om het leven zijn geko- jmen tijdens de aanvallen der republi- keinsche vliegtuigen. De communisten dachten blijkbaar dat de vliegtuigen aan hunne zijde stonden en werden door een panischen schrik bevangen, toen de laag vliegen de toestellen hen met bommen en ma chinegeweren begonnen te bestoken, terwijl zij achter de barricaden lagen. DE ONDERHANDELINGEN BEGONNEN KOLONEL CASAEO TE BURGOS?! Madrid, 8 Maart. In buitenland- sche kringen te Madrid doet het ge rucht de ronde, dyt Casado, een van de leiders van den raad van nationale verdediging en de leiders van het ver zet tegen de re^eVringNcgrin, aioh reeds naar Burgos heeft begeven om met Franco over vrede te spreken. Weliswaar heeft Franco bij verschil lende gelegenheden verklaard, dat hij van.geen vrede, gebonden aan voor waarden wil weten, doch er zijn toch voldoende punten te bespreken tus schen den leider van de regeering te Burgos en den nationalen verdedigings- raad te Madrid om de geruchten waar schijnlijkheid te geven. Casado- heeft zich de laatste dagen niet meer voor de radio te Madrid laten hooren. Londen, 8 Maart. Volgens den Parijschen correspondent van de Daily Telegraph onderhandelen Franco en Miaja thans over de voorwaarden van overgave der republikeinsche strijd krachten. De Junta van Madrid wenscht een wapenstilstand van twintig dagen gedurende welken tijd personen, die als gecompromiteerd beschouwd worden als republikeinsch Spanje zouden kun nen verlaten. Intusschen wordt van andere zijde vernomen, aldus de Parijsche corres pondent, dat de Italianen er bij Franco op aandringen stormenderhand Ma drid in te nemen en niet toe te stemmen in een wapenstilstand tenzij de Madri- lcensche verdedigingsraad bereid is het geheele republikeinsche gebied onmid- dellijk aan de rechtschen over te dra gen. Men verneemt, dat te Madrid zekere groepen tot het einde zouden willen blijven strijden, doch men gelooft ook dat zij spoedig buiten gevecht gesteld zouden zijn. De overheden van den Amerikaan- schen geheimen dienst verklaren, dat zij een valschmuntersbende ingerekend hebben, met de aanhouding van zes: mannen en twee vrouwen. De bende had valsche biljetten tot een bedrag van een millioen dollar ver vaardigd. Verklaard wordt, dat deze bende, die naar men gelooft, de grootste is van de Vereenigdc Staten, verantwoor-1 delijk gesteld meet worden voor het meerendeel der valsche bankbiljetten, die de laatste twee jaar zijn uitgegeven, j De aanhoudingen werden verricht [tijdens drie bliksemsnelle overvallen' door federale agenten, die de installa tie der valschmunters in beslag namen, benevens honderden nagemaakte bil- j jetten van 5, 1 0 en 20 dollar. De zeer geleerde Pater Salsmans. s. j. spreekt over EERLIJKHEID IN DEN HANDEL Dit hoogst belangrijk onderwerp, behandeld door een der beste moralisten van ons land, zalongetv ijfeldeen grooe massa volk naar de HooLkerk lokken. Vergeet dus niet op tijd te zijn. De voordracht begint te 8 uur stipt. HET"ROODE-KRUIS VAN BELGIE AFDEELING AALST Zooals ieder jaar heeft het Roode Kruis van Belgie, Zijne Roode-Kruis week. Deze is vastgesteld op 26 Maart lot 2 April. Gedurende deze dagen wordt een flinke propaganda ingezet die voor doel heeft de uitgebreide actie van het werk bekend te maken de in woners der stad in te lichten over het geen er ten lande en ter plaats werd uitgewerkt de inrichting en de dienst vaardige bedoelingen tegenover de menschheid meer te doen kennen en de sympathie te winnen van dezen die niet voldoende ingelicht zijn over het nut en het algeheel dienstbetoon. In de dagbladen verschijnen tal van onderwerpen uit het programma van het Roode-Kruiswerk. Vergaderingen roepen het volk samen naar voordrach ten, lichtbeelden en filmvertooningen. Feesten worden ingericht, die de actie van het Roode-Kruis vertolken. Het Roode-Kruis is een inrichting die leeft en werkt met de gelden van steun harer leden doch geen enkele Staatstoelage geniet. En zeggen dat bij openbare rampen als mijnongeval, overstrooming, grooten brand of zeer strenge koude er voor millioenen hulp werd geboden onder vorm van kleede- ïen, voedsel, geneeskundige hulp enz. Het Roode-Kruis te Aalst zorgt op eene voorbeeldige wijze voor een spoedvervoer bij ongeluk. Dit jaar wer den records geslagen dat een gekwet ste op twee kilometer afstand, zeven minuten na het telefonisch bericht, reeds het noodverband aan had en in den ambulancewagen lag op weg naar den dokter die hem opwachtte voor on middellijke verzorging. I Langs de wegen zien we de Roode- Kruisplaten, die aanwijzen waar de hulpposten zich bevinden. Jaarlijks richt de plaatselijke Afdeeling een leer gang in voor inlichting aan personen die helpen willen bij ongeval. Dit jaar zal het eveneens een reeks lessen geven over de verzorging van zieken en ge kwetsten bij aanval met stikgassen. Het Roode-Kruis is er opgesteld te doen aan verspreiding der gezond heids- j gedachte. Het stelt zich tot taak onze I gezondheid te helpen in de gezondhe- den van kind en volwassenen. I Dit jaar wil het vooral de gezond heid bevorderen door Reinheid en wa tergebruik. In een volgend overzicht deelen we mede wat onze afdeeling deed in verband met de stelling van het vorige jaar. Moge de Roode-Kruisweek een goed onthaal genieten, moget gij indachtig zijn dat uw steun aan het Roode-Kruis ten bate van iedereen zonder onder- i scheid van rang noch klas, noch over tuiging geholpen wordt in nood Het Secretariaat. R.V.C. Wat is Esperanto De internatio nale wereldtaal. Waar wordt ze ge sproken Nergens Dat is de geestigheid die men onlangs in som mige humoristische bladen kon lezen. Maar wat zoudt u zeggen van iemand die voor 30 jaar bijvoorbeeld schreef Wat is een telefoon Een toestel om van verre met rinenschen te spre ken. Waar wordt het gebruikt Nergens I U zoudt die geestigheid erg bekrompen en dom vinden, nu ge weet wat nut de telefoon voor het mensch- dom oplevert. Zoo ook zal men binnen 30 jaar als bekrompen beschouwen de menschen die geen gebruik wisten te maken van dat geniaal en praktisch middel in de steeds toenemende inter nationale betrekkingen dat ons door Esperanto gebóden wordt. Ja, zult u zeggen, maar iedereen Louat zich niet met internationale be trekkingen bezig f Dat is 'n vergissing": U hebt 'n radiotoestel Welnu, ware het niet aangenamer als ge kont ver staan wat Motala, Roma, Warschau, Droitwich aankondigen en vertellen, als ge moe zijt naar ons eentonige N. I. R. te luisteren Dat komt wel zoo luister ik bijvoorbeeld regelmatig naar Brno, Tsjekoslowakije, neelwerk en operetten uitgezonden worden. Italië, Frankrijk, Hongarije, enz. waar zelfs too- in Esperanto Ook Ierland, Nederland, Zweden, maken reeds regelma- gebruik van Esperanto in de radio uitzendingen. U woont geen internationale verga deringen, congressen bij Neen, maar U stuurt er menschen naartoe om uw belangen te verdedigen op syndikaal, economisch, politiek, finantiecl of cul tureel gebied,en die menschen doen dat op een minderwaardige wijze, oYndat ze in een minderwaardige toestand staan tegenover Franschen, Duitschers of Engelschen, die hun eigen taal spre ken. Men spreekt geen vreemde taal op openbare vergaderingen zoo vlot als zijn eigen taal, behalve dan Esperanto. Daarvoor ijveren wij, opdat onze Vla mingen met Esperanto op gelijken voet zouden staan op alle internationale ver gaderingen. Ja maar, Esperanto is niet weten schappelijk, de taalkundigen zijn er te gen hoof ik opwerpen. DIE filogogen die zich nooit de moeite gaven Espe ranto eens ernstig te onderzoeken, zijn er tegen uit blinde vooringenomenheid. Maar filologen die de taal eenmaal be studeerd hebben, zijn onze meest enthousiaste propagandisten. Kijkt eenerzijds hoe padvinders op Jamborees met elkaar verbroederen door gebarenspel en schouderophalen hun honden verstaan malkaar beter, kijkt anderzijds naar het Internationaal Congres, der Katholieke Esperantisten dat U in Augustus a.s. te Antwerpen km»t bijwonen daar spreken Vlamuv gen, Nederlanders, Franschen, Tsjeken, j Denen, leren, Engelschen, Italianen, [Hongaren, Polen enz. allen -dezelfde taal en hoe zwierig, en er grijpen debatten plaats, theoretische en prak tische discussies, zonder een enkele ver maling. Hadden Chambeflain en Hitier Esperanto gekend en gebruikt in de sombere. Septemberdagen, dan ware de angst welke millioenen menschen toen hebben doorgemaakt met 24 uren ver kort geweest, want nu moesten ze in Munchen naar elkaar brieven schrijven, omdat ze elkaar niet verstonden mon delings. j Maar... ja ik weet het, er bestaan nog veel vooroordeelen, komt u liever eens luisteren naar wat een der beste Espe- ranto-kenners U zal vertellen op Maan dag 20 dezer, te 20 uur, in de Feest- i zaal van het Stadhuis te Aalst, Frato Wigbertus Van Zon, die behoort tot I de 80 onsterfelijken der Esperanto- Akademie dank zij zijn letterkundige en spraakkundige prestaties sedert ja ren lid van het Wereldverbond der Esperantisten Universala Esperanto Asocio» en tevens Consul van de Inter nationale Katholieke Esperanto Veree- niging. Hij zal U overtuigen. Brengt vrienden mee. Ingang vrij. Deze spreekbeurt wordt ingericht door het Davidsfonds Aalst en Om streken in samenwerking met den Vlaamschen Toeristenbond, Aalst, deringen.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1