Kredietbank KRANKZINNIG HIT LIEFDE CEMENGD NIEUWS Schreiende nood Sneeuwstormen Sn Duitschland De kiszeps ssiegen neet vergeten». 19 Maart. H. Jozef. De groote verdiensten van dezen eminenlen heili ge. die alhoewel van koninklijken bloe- cte toch een armzalig bestaan had, wa ren gelegen in zijn nederigheid, zuiver heid en onderworpenheid aan Gods be schikkingen. Jezus Christus, de God- mensch, aanvaardde hem als zijn voed stervader. en de Kerk vereert hem als Patroon van Belgic en de christene ge zinnen die onder zijn bescherming 'ge plaatst worden, mogen door hem geze gend worden. Mgr. Cawet's gouden Priesterjubileum Op 19 Maart zal Z. Exc. Mgr Cawet, bisschop-coadjutor van Namen, den I Oen verjaardag van zijn bisschopwij ding en op 6 April, zijn 50 jarig pries terjubileum vieren. Leon Blum ongewenscht in ons land De h. Leon Blum, leider der Fransche ocialisten was door de Luiksche socia listen uitgenoodigd om een openbare voordracht te komen houden te Luik. Door de Belgische overheden werd de h. Blum verzocht niet in te gaan op dit verzoek. Het He Internationaal Luchtvaartsa- KATHOLIEK HULPKOMITEIT VOOR SPAANSCHE KINDEREN Terwijl wij hier in ons land niette genstaande onze eigene beproevingen, nog zoo gelukkig zijn, gaan onze ge dachten naar die duizende en duizende slachtoffers van den oorlog in Spanje. aar zoovelen zonder thuis zijn en over oe grens van hun Tand hulp en steun zoeken. In de laatste maanden is de toestand nog schrikkelijker geworden. Duizende vluchtelingen die reeds uitge put waren, kwamen over de grens en worden in het zuiden van Frankrijk op genomen en verzorgd door allerhande hulpkomiteiten. De kinderen vooral zijn ellendig gesteld. Het katholiek komiteit van Frankrijk vraagt de hulp van alle landen. Vol gens het verlangen van Zijn Em. Kardinaal Van Roey en met de goed keuring van onze Excellenties de Bis schoppen, werd in ons land een katho liek hulp-komiteit gesticht tusschen d< inrichtingen van Katholieke Actie en d< Christelijk. Sociale Organisaties. Hier in, onze stad werd een dergelijk hvlpkomiteit gesticht door de verschil- Jon. The Society of British Aircraft j lende christene organisaties Constructors. Engelsch organisme dat!;:!,d" het eerevoorzttterschap van Z. E. - li. Kanunnik Keynaert, pastoor-deken. Wij vragen zeer dringend aan al on- zc stadsgenooten een milde gift te stor- I ten om voor de Spaansche kinderen hulp te kunnen zenden. I Indien sommige families kinderen i wenschen op te nemen, zij kunnen hun- Z. E. H. Deken. overeenstemt met onze Syndicale Ka mer der Luchtvaartindustrie, heeft of ficieel hare toetreding tot het IIe lnter- i aïionaal Luchtvaartsalon, hetwelk van 8 tot 23 Juli a.s. in de Eeuwfeestpalei zen zal plaats hebben, doen toekomen. De totale oppervlakte, welke de Rritsche Luchtvaartindustrie zal bezet- j naam op?evep aan ten, bedraagt nagenoeg 2000 M2. Dit ^'1 achte" bet echter veel beterde kin- doet al het belang uitschijnen, door het deien eve" mlld le, h,elPe" 'n de nab,T lle Internationaal Luchtvaartsalon in I beid van hun land, 1,ever dan ze naar den vreemde verwekt. De kiesredevoeringen in In den jongsten Kabinetsraad kwestie geregeld van de kiesredevoerin gen in de radio. Zullen alleen gemachtigd zijn om voor dc micro op te treden de minis ters in functie en de gewezen ministers dc voorzitters der radiolichamen en voorzitters der politieke partijen. hier over te brengen. Indien binnen korten tijd, de oorlo: de radio1 geëindigd, de kinderen terug naar huis de gemakkelijker dicht bij hun Geen schepen als hotel, tijdens de wereldtentoonstelling te New York. mogen, zal het des en rapper gaan, daar streek zijn. We moeten in ieder geval helpen en spoedig helpen. Er zullen ten huize steunkaarten aan 2, 5 en 20 fr. aange- jg j boden worden door dames en juffrou- wen van onze christelijke organisaties. Bijzondere giften worden met dank aanvaard door deze ieveraarsters of bij Z.E.H. Deken of op het «Katholiek Het gemeentebestuur van New-York Hulpkomiteit Poincarélaan, 79,Brussel, heeft besloten, dat gedurende de Ten- Vh. 1 toonstelling van New York-geen sche pen als hotel zullen mogen worden ge bruikt. Het besluit is uitgelokt door de New Yorksche hotelhouders eii schijnt bepaaldelijk gericht tegen schepen dit een z.g. «cryse.i maken en voldoende lijd in New York blijven om .hun reizi gers de gelegenheid te verschaffen ver scheidene dagen de tentoonstelling te bezoeken. Wij durven rekenen óp eenieders edelmoedige medewerking. Het is een liefdedaad voor dewelke katholieken de eersten moeten zijn om hulp te verlee- nèn. Het Komiteit. j roovende. Een sneeuv^fér^peest volgde i op het orkaan en opgehoopte sneeuw- bergen maakte het verkeer onmogelijk. Van de Alpen tot akn de bosschen van Bohemen, heeft een sneeuworkaan geheel het verkeer stopgezet. De sneeuwval hièld gedurende drie dagen aan en ligt 2 meters hoog. Het gevaar is zoo groot te Saastal, in Ostmark, dat de be\Voners hunne huizen verlaten hebben en een onderkomen hebben gezocht in de onderaardsche schuiloorden. In de omstreken van Innsbruck ligt het spoorwegverkeer stil: Een ijswind loeit met een snelheid van 100 km. in het uur. Duitsche troepen moeten in Bohemen onder sneeuVvtempeesten marchen doen en zien geen halve meter voor zich. Hevige sneeuwlawinen worden ge signaleerd in de valleien van Kloster, Walser, Brandnes en Montison en ver oorzaken aanzienlijke schade. Gebrek aan mondbehoeften doen zich reeds gevoelen. Verscheidene skiloopers zijn door sneeuwlawinen verrast en omgekomei In de vallei van Walser, zijn drie huizen door een sneeuwlawine medege- sleept. Het vee in de stallen verblijven de werd gedood. KAPITAAL 150.000.000 AGENTSCHAP AALST KEIZERLIJKE PLAATS. M ALLE BANK- EN BEURSVER- HANDELINGEN ONDER DE BESTE. VOORWAARDEN Al de kaarten van Midden-Europa zullen moeten herzien worden. Met dc Duitsche bezetting van Tsjechoslo- vakije zullen de Tsjechoslovaaksche gemeentenamen, die destijds officieel de Duitsche vervingen, op hun beurt coor de oude Duitsche benamingen vervangen worden. Brno wordt Brunn Morayska-Ostra- va wordt Mahrisch-Ostrau; Vitkovice is voortaan Witrowitz en Jihlava Iglau Flzen is andermaal Pilsen geworden en GIcmeu heet voortaan weer Olmutz. Het postvliegtuig te Gao geland. Het postvliegtuig Belgie-Kongo is Vrij dagochtend om 4 u. 35 uit Algiers ver trokken en om 18 u. I 5 te Gao geland, na onderweg El Golea en Reggan te hebben aangedaan.. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD I 29ste Vervolg. J Dan vestigde zij haar zienbuis in de richting van een afgelegen spits die te gen het hemelazuur donker afstak. De senorita had nu het oog aan den verrekijker. Aandachtig blikte zij in de richting. Zij trok met een ander touw. En nu met tusschenpozen van op merkzaam turen door den telescoop be gon" zij aan de touwen, afwisselend met vaste hand te trekken. Hadde men van buiten de torentin gadegeslagen men zou houten armen op cn neder hebben zien gaan. Hadde men de plaats ingenomen der dona men zou in de verte soortgelijke teekens als antwoord bemerkt hebben. Op een afstand van twee uren voer de dona een gesprek met iemand die ginds op de bergspits eene hut had op getimmerd. Het kunstig spel der latten, door een waar klavier van touwtjes in beweging gebracht, legde in het veld der zienbuis al de letters van het alphabet. Terwijl op een punt punt die luchtte- ïegraphie werkte, vertolkte men op het ander punt elk teeken door een letter of een woord, dat op het papier werd gezet. VERSCHEIDENE SKILOOPERS OMGEKOMEN. DORPEN AF GEZONDERD Uit Trier wordt bericht dat een ver schrikkelijk orkaan groote schade in de flreek heeft veroorzaakt. Boomen werden ontworteld, schou wen afgerukt, eene vrouw gedood door de instorting van een muur. Ir de sparrebosschen werden reuzen- •parreboomen omgeworpen of ontwor teld. De dorpen Birneburg, Kreuzmik, Wiesembukerd.Reiffenscheidt, Rodder hebben erg te lijden gehad. In de Rijnstreek veroorzaakte het or kaan insgelijks groote schade en zon derde dorpen af. Al de telegraaf en te-' dat we sedert den Oorlog zes Ka merontbindingen gehad hebben, waar- ider vier door de schuld der liberalen; dat de Kamerontbindingen welke ior de liberalen werden uitgelokt, steeds in hun nadeel zijn uitgevallen. Na de Kamerontbinding va*n 1921 verloren ze één zetel. Na de Ontbinding van Maart 1925, verloren ze tién zetels. Na de ontbinding van November 1932 verloren ze twee ZeCt-K Bij de verkie zingen van Mei 1936 verloren ze nog cei; zetel, ofschoon het 'aantal Kamer zetels van 187 op 202 werd gebracht. dat om het land van verdere nut- telooze beroering te sparen, er moet gezorgd worden dat de liberalen geen zetels meer behalen dat koning Balthazar en zijn hof maarschalk, de socialistische senator Herman Vos, in het laatste socialistisch dat de V.N.V. letterlijk even als Rex de totalitaire staten tracht na te apen en er openlijk voor uitkomt, dat Belgie kapot moet dat de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije al te duidelijke taal spreken, en aantoonen wat er van ons land ge worden moet, wanneer Rex en V.N.V. mor niet verpletterd worden dat onze rooden uit Belgie, gedu rende heel den Spaanschen burgeroor log partij gekozen hebben voor de re geering Negrin, die door zijn eigen aanhangers beschuldigd werd verraad te hebben gepleegd tegenover zijn volk en een anti-Spaansche politiek te heb ben gevoerd om de direktieven van Moskou te volgen. dat onze rooden partij hebben gekozen voor diegenen die de verant woordelijkheid dragen voor het ver moorden van duizenden priesters en een half miljoen katholieken dat onze rooden, door dik en door dun. de grafdelvers van alle be schaving in Sovjet-Rusland en in Mexi co hebben bewierrookt en gehuldigd dat het bijgevolg waanzinnig zou zi.'n de stem elders te geven dan aaii de K. V. V. dat alleen een eensgezinde en volksgetrouwe katholieke partij red-: ding kan brengen in den tegenwobrdi- gen toestand. VERKOOLD AANGETROFFEN IN ZIJN BED De gemeente Meerbeke bij Ninove :rd Vrijdag morgen in opschudding gebracht door een schrikkelijk ongeluk dat het leven kostte aan een 87-jarigen man. In de Roesbeekstraat woont het ge zin August Hansckens. Sinds een heel tijdje woont bij hen de schoonbroeder der vrouw in zekere Louis Van Den Bracht, afkomstig uit Voorde. De oude man was een verstokte pij prooker en meer -dan eens had men ondervonden dat hij tot in zijn bed zijn pijpje rookte Vrijdag morgen ging een familielid hem verwittigen dat het eten klaar was, och trof de kamer vol rook aan. De ouderling gaf niet het minste teeken van leven meer. Men verwittigde sef- sens een geneesheer, doch deze kon niets anders meer d.an den dood vast stellen veroorzaakt door den geweldi gen rook. De ongelukkige was schrik kelijk verbrand aan de beide handen en de beenen, terwijl de helft van zijn bed insgelijks verbrand was. Men ver ondersteld dat het viïur gesmoord moet zijn geweest door de opstapeling van den rook in de kamer. BRAND TE NEDERHASSELT s Nachts rond I uur werd het Dorp opgeschrikt door brandalarm. Brand wa= ontstaan in een huurhuis, van heer Remi Raes, en bewoond door Julien Bombeke. De bewoner wekte inderhaast zijn familie, en vluchtte met vrouw en kin deren buiten. Stukken brandende bal ken vielen reeds beneden. Hij wekte zijn gebuur wiens huis aan het zijne paalde, Polydore X., die zich haastte om zijn meubels, die niet verzekerd wa ren naar buiten te sleuren. Onderwijl had ook zijn huis vuur gevat. Seffens werd met de hulp van eenige geburen het blusschingswerk aangevat. Doch tegen het vernielend element viel niet veel meer in te brengen. Rond 2 uur stortte het huis van Bom beke in, meubels en alles bedelvend. Een uur later kon het vuur gedoofd worden. Ver vernamen dat dé schade bij Bombeke door verzekering werd ge dekt. De schade wordt geraamd op 30.000 fr. De rijkswacht kwam ter plaatse. DOODELIJK ONGELUK TE WILRIJK Op de Jul es-Moretuslei, te Wilrijk, werd Vrijdagavond de 20 jarige Van Gorp, uit de Orchideestraat, terwijl hij een handwagen voerde, door een viachtauto gegrepen. De ongelukkige werd zwaar gewond opgenomen en naar het Mariagasthuis gevoerd, waar hij kort nadien overleed. PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. VERKEERSONGELUK TE HOFSTADE Gisteren had te Hofstade een ernstig verkeersongeluk plaats. Omstreeks een uur kwam de heer C. partijcongres verklaard hebben dat dejV. d. H. met zijn auto uit de richting socialistische partij in geval van Kamer- van Dendermonde gereden, met be- ontbinding, een nederlaag tegemoet stemming naar Aalst. In de Hoogstraat gaat, zooals zij er nognooit een gekend kwam zijn wagen in botsing met den heeft. Er zijn nog klaarziende menschen bij onze Marxisten. dat Rex niets an^ders kan dan kri tiek uitoefenen, maar Onbekwaam is om eenig opbouwend werk te verrichten. Dat Rex volgens zijn eigen partij mannen, zijn geld krijgt van Mussolini lefoonpalen werden omgeworpen enen dat Degrelle eeri vurig bewonderaar kabels afgerukt, de streek van licht be- is van Hitier Als het meisje alzoo wist wat men inder verre berichtte, schreef zij eerst haar antwoord, om letter voor letter te kunnen overseinen. Het volgende gesprek werd aldus gevoerd en kwam op het papier voor de dona Op de bergspits Ik ben hier. Op het kasteel Paradiso. Ik zie u. Op de bergplaats. Ons blijft het geheim onuitlegbaar. Paradiso/ Mij'ook. Berg. Ventura en Lopez meenen dat gij in-persoon het bevel bracht van niet te handelen. Paradiso. Dwaling. Berg. Niemand der uwen Paradiso. Neen. Berg. Volgens ze uitleggen was het uw gestalte, maar vermomd in jon- genskleeren. Paradiso. Zonderling. Berg. Aan niemand gesproken Paradiso. Aan niemand. Berg. Noch wachtwoord gegeven? Paradiso. Buiten u, Ventura, Lo pez en Sinio, aan niemand. Berg.Kan Sinio verdacht worden? Paradiso. Neen. Berg. Waarom niet Paradiso. Is bij Juarez. Berg. Zeker Paradiso. Heel zeker. Berg. Onbegrijpelijk. Ander nieuws. Paradiso. Ik volg u. Berg. Rubio heeft revolverschot ontvangen. Paradiso. Waar Berg. Puebla. Paradiso. Dood Berg. Doodelijk gewond. Niets uit te krijgen. IJlkoortsén. Raaskalt. Paradiso. Wie gedaan Berg. Beweert geschoten door jongen Indiaanschen knaap Arroz ge- heeten. Paradiso. Arroz- Heb tusschen belichten dat een fcidiaansche knaap Arroz genaamd, bij Madri Pico om kwam. Berg. Nauwkeurig.; Maar speelt in het hoofd van Rubio,'die daar was met Lopez. Niets anders uit hefri te krijgen. Paradiso. - En Lopez Berg. Is hier. Paradiso. Waafom niet in de hoofdstad bij den keizer Berg. Hij vreest verraad. Paradiso. Heeft, niets te vreezen. Kom uit de stad. Gesproken met den argloozen Salas. Eenieder veronderstelt dat kolonel Lopez in tweegevecht ge dood wer ddoor don- Diego. Berg. Dan kan hij ongedeerd in Mexico terugkeeren. Paradiso. Ik spreelc er borg voor. Berg. Wat moét hij zeggen. Paradiso. Om het even 1 Bijvoor beeld door guerilleros van Juarez aan- ;ehouden en nu ontsnapt. Berg.En don Diego Paradiso.Is hier. Berg. Gevaarlijke tegenstrever. Paradiso. Niet ernstig. Berg. Ja, maar goed lemmer en moedig. Paradiso. Hij zal ons een werk tuig zijn. Berg. Nooit. Paradiso. Verzeker u. Is reeds smoorlijk verliefd op mij. Berg. Zou hem toch liever zien verdwijnen eri Lopez ook,. 20-jarigen vleeschhouwersknecht, Fr. Jan Segers, wonende te Mespelare. De ongelukkige werd te gronde geslingerd. De autobestuurder droeg het slacht offer in een nabijgelegen woning bin nen, waar een dokter, die een hoofd wonde vaststelde ,den zieke verpleegde. Daarna werd Segers naar een zieken huis te Aalst overgebracht. ClCjO Paradiso. Is in mijn macht. Zal verdwijnen als ik het geraadzaam vind. Berg. Lopez dringt er fel op aan. Hier kwam een glimlach op het be vallige maar koud en onverschillig ge laat der Roos van Mexico. Paradiso. Heeft de kolonel schrik van hem Dat hij gerust ter hoofdstad kome. Don Diègo zal hem verontschul digingen maken. Berg. Oh oh Paradiso. Ik verzekér het u. Berg. Zoo ik uw toovermacht niet kende ik zou twijfelen. Nu gfeldof ik. Lopez zal dezen nacht te Mexi- aankomen. Paradiso. Is het alles Berg. -L— De keizer Paradiso. Verwekt groote geest drift. Verstandig, goedhartig man edele ziel. De keizerin zelfde geestes- en hartengaven. Berg. Gij spreekt als een keizers- gezinde. Paradiso. Zie toestand in zooals hij is. Doe niet als struisvogel, 's Keizers macht wast met den dag; wij gaan ach teruit in openbare meening. Juarez ver liest hier zijn laatste partijgangers. Berg. Somber vooruitzicht. Paradiso. Neen. Berg. Begrijp u niet. Paradiso. Ons net rondom hem gespannen. Strik om zijn hals. Wordt dichter en dichter toegehaald. Berg. Maar de volksmeening Paradiso. Moet toppunt bereiken ten voordeele Maximiliaan. Dat is noodlottig. Daarna zal de verkoeling komen de ontevredenheid. Ze ver wachten zich aan een aardsch paradijs; niemand kan dit geven. Overigens gij ONTPLOFFING TE BERCHEM-BIJ ANTWERPEN Ir een huis aan de Koninklijke laan te Berchem bij Antwerpen, heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan, waarbij drie personen ernstig werden gewond. De ontploffing gebeurde in een ach terkelder, waar de bewoonster de we duwe Van Mol bezig was gordijnen te reinigen met benzine. Deuren en ven sters werden tot op de tweede verdie ping uit hun omlijsting gerukt en ook de buitendeur van een autobergplaats, gelegen onder het gebouw, werd losge- ilagen. Ook werd groote schade aange richt aan den inboedel van het huis. Er ontstond brand doch de brand weer slaagde er spoedig in het vuur te bedwingen. Mevr. Van Mol werd zwaar gewond alsook de werkvrouw Laureyssens-Bos- mans en de schilder Jos. Wilms, die beiden in huis aan het werk waren. De gewonden werden naar het Ma riagasthuis overgebracht. De toestand van vrouw Van Mol werd zeef beden kelijk geoordeeld. -• 'rterg u/out c&tcCe/iAd kent ons volk. Berg. Ik zou onmiddellijk willen handelen. Faradiso. Onmogelijk en niet ge raadzaam. Berg. De vliegende kolommen van Bazaine doen veel kwaad aan de guerilleros. Paradiso. Ik weet het. Berg. Indien er geen einde aan gesteld wordt zal Juarez de grenzen van het Mexicaansche grondgebied moeten .overtrekken. En dan vervalt zijn recht tot het presidentschap. Paradiso. Zal zoover niet komen. Bazaine zal mij het hof maken eer het twee dagen verder is. Berg. Op u berust onze laatste hoop. Dat. de sluier der Dona Inez zich toesluite over Mercedes. Paradiso. Heb geen vrees. Is dit alles Berg. Ja. Paradiso. Wanneer nieuw gesprek? Berg. - Morgen vroeg, drie minuten voor zes ure indien er geen nevel over de vallei ligt. Anders drie minuten oor de eerste volgende uur dat de errekijker de seinen kan lezen. Paradiso. Zeer wel. Adios. Berg. Adios. Het spel der armen op de torenspil hield op. De Senorita stak een nieuwe sigaret te op, vees de zienbuis los en gaf haar een zwaai in een andere richting. Zie zoo sprak zij. Ik heb hier wel niets te vreezen, maar het is toch eer. goede voorzorg. ('t Vervolgt.), (Verboden Nadruk. )j

De Volksstem | 1939 | | pagina 2