25 DE SPANNING IN EUROPA Zie, Ik ben de dienstmaagd Wat de Katholieke Pari ij wil Zaterdag Maart. 1939 President Lebrun te Londen mm liuustschii'der Lit li A IN GEItLO te Aalst VOLKSSTEM XXXXVIe JAARGANG NUMMER 70 Drukker-Uitgever J, Van 7. Lii .'ei- Eu Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST* DAGBLAD 25 CENTIEMEN. tTELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTt Agentschap Havas, Adolf Max]aan* 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen,W.C.2 0. L. V. BOOE SCH AP I Zon op 5,47 af 18,08 V. M. 4 E.K. 28 De goede, eenvoudige menschen van dezen tijd beminnen al wat eenvoudig, waar, echt en rein is. Het onechte staat hun tegen. Al het gemaakte al wat uitwendig niet het beeld is van het in wendige, verachten zij. Wie het eens is met deze meening, zal opnieuw met oprechte vreugde het Evangelie van O. L. Vrouw Boodschap lezen. Daarin vindt men geen enkel onbe duidend woord. Daarin zijn groote din gen eenvoudig en klaar gezegd. Daarin ontwaart men een rein menschenkind alleen met een Engel Gods. En het ge sprek van den Engel met de jonge maagd gaat over de bestemming van hemel en aarde en wat er in stilte ge schiedt is door goddelijke grootheid. Op dezen dag van Maria-Boodschap is het Eeuwig Woord mensch geworden. Jezus werd mensch, en Maria werd zij ne Moeder, zulks geschiedde op het zelfde oogenblik, in een en onbegrijpe lijk mysterie. Jezus werd door en in Maria mensch. Met de menschwording van den Zoon van God begint eveneens onze verlossing en zoo ook Maria's mede werking in het verlossingswerk van de wereld. En Maria's medewerking kun nen wij onmogelijk ter zijde laten,want Zij is vrijwillig en door het offer Me- deverlosseres geworden. Het ongeluk der menschen ving aan met de zonde in het aardsch paradijs. Doch reeds had God daar vijandschap gesteld tusschen satan en de Vrouw Maria tusschen de satanskinderen en den Zoon van de Vrouw. De straf, die toen den boozen geest opgelegd werd bestond hierin dat God alles om keerde wat Satan uitgedacht had om den mensch te verleiden. Door satans list hadden ons een man en een vrouw in het verderf gestort. Daar tegenover heeft de Heer een gelijksoortig werk gesteld, door een ander man en eene andere vrouw is ons het heil- terug ge schonken. Door Adam en Eva zijn wij als zon dige menschenkinderen geboren, door Jezus en Maria zijn wij als de begena digde godskinderen herboren. Jezus- Christus is de nieuwe Adam en Maria de nieuwe Eva. Tot den val van den mensch had een gevallen engel mede gewerkt, tot de opstanding de Heilige engel Gabriel. Het helsch serpent wilde bij voorbaat den man bederven, daar hij het hoofd is van het menschelijk geslacht. Om zijn doel te bereiken bediende hij zich van de vrouw... Eva was het middel tot de zonde. Je zus is de hoop aller verlosten, maar de Engel kwam vooraldien tot Maria. Zij is het middel tot de genade. De verlei der kwam tot Eva toen zij nog rein was. De Godsbode kwam tot Maria die Maagd bleef. Eva werd misleid zij zou gelijk zijn aan God, de vrouw ge hoorzaamde en weerstond aan God. Maria werd een kind beloofd, dat Zoon van God zou genoemd worden. Zij ge hoorzaamde den Engel en sprak Ik ben de dienstmaagd des Heeren Zoo begon door de eene vrouw de zonde, die door een man voltrokken werd, door de andere de bron van de genade, die Christus ons verdienen gaat. God had aan de menschwording van Zijn Zoon eene gedienstigheid als voor waarde en taak vooropgesteld, die wij niet genoeg bewonderen kunnen. Hij had de ontvangenis en de geboorte aan Maria's vrije wil overgelaten. Maria J heeft persoonlijk haar toestemming ge- j geven om Moeder des Verlossers te worden. Zij bepaalde de verlossing uit eigen wil uit liefde voor God en de menschen heeft Maria haar FIAT ge zegd in de Boodschap. God wilde in waarheid het werk der verlossing van haar doen afhangen en zoo werd Zij door God zelf gemaakt tot oorzaak onzer verlossing. Dan is het redelijk, dat wij Maria danken en loven. Door haar fiat werd God de hoogste eer bewezen en aan de mensch genade, verzoening en vrede geschonken. Het zuchtend verlangen der eeuwen werd gestild, en het geluk aller tijden rust in haar. Uit haren schoot en hare ziel geeft zij aan de schepping de grootste zaligheid. Daar om brengt de Kerk driemaal daags Ma ria lof en dank, met haar kinderen door idokken-gelui het mysterie der Maria- j Boodschap opnieuw voor oogen te stellen, in het Angelus gebed De Engel des Heeren heeft Maria geboodschapt en Zij heeft ontvangen van den H. Geest. Maria sprak Zie de dienstmaagd des Heeren, Mij geschiede naar uw woord En het Woord is vleesch geworden, en Het heeft onder ons gewoond. U. Br. Het Engelsche parlement heeft afge broken met een eeuwenoude traditie, zoodat het Lagerhuis Donderdagmor gen een buitenlandsch staatshoofd, na melijk den Franschen president Lebrun officieel ontvangen heeft in Westmin ster-Hall. Onder luide toejuichingen van de wachtende menigte kwamen de Fran- sche president en mevr. Lebrun om 1 1 ure aan voor het Parlementsgebouw, waar in de groote trappenzaal verschei dene muziekkapellen waren opgesteld, die zijn blijven doorspelen zoolang het bezoek geduurd heeft. President Lebrun werd verwelkomd door den speaker of voorzitter van het Lagerhuis, die de pruik droeg en een lange zwarte toga, alsmede door den lord-kanselier die een purperen toga droeg bezet bezet met hermelijn, en die als voorzitter van het Hoogerhuis, de hoogste magistraat is van het Britsche rijk. Zij waren omringd door de leden van de beide Kamers. Bij de intrede van den president Le brun werden de Marseillaise» en het God save the King» uitgevoerd, waar-J na de voorzitter van het Lagerhuis, ka pitein Fitzroy en de lord-kanselier een buiging gingen maken voor de hooge bezoekers, wien zij welkom wenschten. President Lebrun dankte uit zijn persoonlijken naam en dezen van gansch' Frankrijk, voor het hartelijk onthaal, en wees in een gelegenheids- j toespraak op de Fransch-Engelsche vriendschapsbanden, waarna fanfare-j geschal het ontvangstceremonieel sloot. Nieuwe postzegels, die worden uitgegeven ter gelegenheid van de 75e verjaring van het Roode Kruis. Koningin Elisabeth met haar drie kleinkinderen en Florence Nightingale, de heldhaftige verpleegster uit den Krimoorlog. Het Direktorium van het Blok der Katholieken van Belgie vergaderde Woensdag namiddag om klaar en dui delijk zijn standpunt nopens de groote actueele vraagstukken te bepalen. I. NIEUWE GEEST IN ONZE OPENBARE IN STELLINGEN De politieke en administratieve een heid van Belgie eerbiedigend, evenals de grondwettelijke vrijheden en het de mocratisch en parlementair regiem. Willen wij een beter en doelmatiger werking onzer politieke instellingen op dat aan het land verzekerd zij een stevige regeering een pasdement dat controoi uitoefent; een beheer dat op de hoogte is zijner taak. Om den Staat toe te laten zich vol ledig aan de tijdsomstandigheden aan te passen, vragen wij onmiddellijk de volgende verwezenlijkingen Instelling van een Staatsraad Afwerking der administratieve her vorming Beperking van het aantal ambtenaren tot de werkelijke noodwendigheden. De vermindering van het aantal amb tenaren en, in het algemeen een gezon de begrootingspolitiek moeten het mo gelijk maken dat een herziening gebeu- re der bezoldiging van sommige cate- gorien ambtenaren, nl. de modaliteiten der barema's voor het personeel van het lager en technisch onderwijs. Deze verwezenlijkingen zijn alleen mogelijk mits den steun der staatsbur gers asm een sterke partij die beslist wil overgaan tot Hec brengen van*\een nieuwen geest in dit land Het waarborgen van zijn prestige te genover het buitenland Het verdedigen van het land tegen over elk buitenlandsch gevaar. De versterking der Katholieke Par tij beteekent de bevordering van 's lands welzijn. II. FINANCIEELE POLITIEK Een streng begrootingsevenwicht is een volstrekte noodzakelijkheid. Voor alles besparingen Beperking tot het uiterste der uitga ven van het materiaal. Voorzichtigheid inzake subsidies Afschaffing der misbruiken inzake cumulatie en overtallige ambten. Deze besparingen moeten een dubbel doel bereiken 1 het levenspeil der ambtenaren en staatsagenten behouden evenals de koopkracht van de pensioenen en van den werkloosheidsonderstand, opdat wat men gewoonlijk noemt deflatie zou vermeden worden. 2) de verhooging der belastingen en het scheppen van nieuwe belastingen vermijden. Daarom moeten alle belas tingbetalers in deze aangelegenheid ge wetensvol hun burgersplicht vervullen. De buitengewone begrooting wordt gespijsd door de leening. Een beroep op het publiek krediet is alleen mogelijk wanneer het vertrou wen heerscht. Een spaarzaam beheer der publieke gelden is noodzakelijk. De openbare werken moeten beperkt blijven tot werken die productief zijn en wezenlijk de werkloosheid opslor pen. NOCH INFLATIE, NOCH DEVA LUATIE f III. ECONOMISCHE POLITIEK Een kostprijs die evenwicht brengt tusschen de belangen van alle sociale groepen, zoowel in de stad als op den buiten. Economische expansie door de uitbreiding van de binnenlandsche markt het scheppen van nieuwe nijverhe den de verbetering van de hoedanigheid en van het aanbieden der producten handelsverdragen die aan het geheel van 's lands belangen worden aange past. Bedrijfsorganisatie. Aanpassing van het technisch en be roepsonderwijs aan de nieuwe nooden van landbouw, nijverheid en handel. HET DUITSCH-LITAUSCH AKKOORD De Duitsche bladen deelen den tekst mede van het accoord dat tusschen Duitschland en Litauen werd gesloten. Er wordt voorzien dat Litauen het recht krijgt te Memel een vrijhaven in te richten. Artikel één van het Duitsch-Litausch politiek verdrag voorziet dat het Me- melgebied, door het Verdrag van Ver sailles afgescheiden van Duitschland, weer met het Duitsche Rijk vereenigd wordt. Verder worden de modaliteiten van overdracht bepaald, en wordt de op richting voorzien van een vrijhaven. FRANKRIJK EN ENGELAND NEMEN EEN EENSGEZINDE HOUDING AAN Londen, 23 Maart. Van bevoeg de zijde wordt verzekerd, dat de Brit sche en Fransche regeeringen het thans ten volle eens zijn over de houding •elke zal aangenomen worden, ten overstaan van gebeurlijke nieuwe aan randingen van Duitsche zijde. Engeland en Frankrijk zijn ertoe besloten, zich gewapend te verzetten te gen eiken Duitschen aanval op het grondgebied van volgende landen Belgie, Nederland, Zwitserland, Polen en Roemenie.» Over de houding van Engeland ver klaarde Chamberlain. De Engelsche regeering heeft reeds verduidelijkt dat de jongste daden van de Duitsche regeering de vraag deden rijzen of Duitschland niet pogen zou door opvolgenlijke inspanningen Euro pa te beheerschen en wellicht nog ver der te gaan. Indien die uitlegging van de Duitsche actie de juiste is, dan heeft de Engel sche regeering den plicht te verklaren dat zulkdanige pogingen, evenals alle andere pogingen die in het verleden werden gedaan, den zegevierenden te genstand van Engeland zouden uitlok ken en van andere naties welke gehecht zijn aan de vrijheid. Ik ben nog niet in staat een ver klaring af te leggen nopens de onder handelingen welke hebben plaats gehad met andere regeeringen ten gevolge van de jongste gebeurtenissen,zei Chamber lain verder. Ik wensch te verklaren dat de En gelsche regeering niet het voornemen heeft zich te verzetten tegen redelijke pogingen van Duitschland om zijn af zetgebied te verhoogen en evenmin het inzicht zou hebben in Europa tegen- overgestelde blokken te vormen van j landen wier opvattingen nopens hun binnenlandsche regimes zouden ver schillen. Doch wat wij willen is dit Wij kunnen ons niet onderwerpen aan een procedure krachtens dewelke onafhankelijke staten een zoodanige drukking ondergaan onder de bedrei ging van geweldpleging, dat zij ge dwongen worden hun onafhankelijk heid prijs te geven. Wij zijn vast be sloten alle middelen te gebruiken, die in ons bereik liggen, om ons te verzet ten tegen pogingen om die procedure toe te passen.» FRANKRUK HEEFT RESERVISTEN OPGEROEPEN Parijs, 23 Maart. In Frankrijk is een nog onbekend aantal reservisten opgeroepen voor het leger en de vloot. De eerste kategorie zou voornamelijk techniekers betreffen, welke dienst doen in de Maginot-linie. Deze maatregel is, naar verluidt, ge troffen in uitvoering van de speciale volmachten, welke pas aan de Fransche regeering verleend zijn. BELGIE IS OP ZIJN HOEDE De ontwikkeling van de internationa le gebeurtenissen noopt alle landen tot waakzaamheid In militaire kringen houdt men reke ning met een mogelijke verergering van de Europeesche krisis, zulks in verband met de Italiaansche eischen, welke door Duitschland krachtdadig zouden kunnen gesteund worden. Ook zouden zich eerstdaags in ons land maatregelen kunnen opdringen met het oog op de veiligheid. Aan militaire zijde wordt daarmede rekening gehouden. De uitvoering van het vastgelegd plan zal in een minimum van tijd kun nen geschieden. In de grensgebieden wordt ijverig gewerkt aan het nazien van versper- rings- en andere defensieve werken, zonder dat daarom de eigenlijke grens wacht is versterkt geworden. Dit kan trouwens in zeer korten tijd geschieden. Alle andere militaire maatregelen kun nen insgelijks met bekwamen spoed worden uitgevoerd. Hetzelfde geldt voor de defensieve luchtverdediging ter beveiliging van de burgerbevolking. Donderdag bleek alles rustig aan do overzijde van onze grenzen. Toen de talrijke bezoekers verleden Zondag in de Belfortzaal voor het werk van dezen schilder kwamen te staan, kon men dadelijk aan hun bewonde rende blikken bemerken, dat zij be wust waren voor schilderijen van meer dan gewone kunst aan te schuiven. In derdaad, Gerlo is een kerel die zich vrank en vrij boven de middelmaat wist te verheffen. Door zijn grootsche conceptie en zijn breede visie bewijst hij de man te zijn die geen kleinigheid duldt. Hij is de jonge jaren van zoeken voorbij, hij bezit de noodige vaardig heid met het penseel, en hij heeft meer dan talent hij beschikt over een dosis fantasie en scheppingskracht. De kunstcritici rangschikken hem on der de weemoedige temperamenten dat is ook geen wonder, hij komt uit de mistige streek langswaar de Durme vloeit, en hoewel hij thans in het Gent- sche woont, blijft hij toch nog immer veel houden van zijn geboortestreek ginder en van de Durmelandschappen. Hiervoor pleiten zijne prachtige doeken met Durme-zichten. Doch niet alleen in mist en weemoed is hij een meester als we daar voor dien windmolen staan, cDe Oude Heerscher een brok vol rijk en solied koloriet, en rondom dien heerscher een glanzende aureool van stralende zon ontwaren, dan denken we met reden Dat is een prachtstuk een muzeumstuk, zeggen de vakmen- schen. De rijke fantasie van den schilder komt ten andere sterk uitgesproken raar voren in zijn wonderbare boom gestalten die boomen leven, ze spre ken ons toe, het zijn als oude kennis sen, trouwe kameraden langs onzen levensweg of spookgestalten uit onze kinderjaren, zelf rijk aan scheppende fantasie. Gerlo is nog tot wat anders in staat; hij de kenner en minnaar van de schoonste landschappen geborsteld in bezonken toon en stijl, hij durft het aan grootsche stadszichten ter hand te ne men, en hij slaagt ten volle. Kijk maar even naar die twee doeken van groote afmeting, ((Gent bij avond» en Avond te Gent», en ge zult met mij bekennen dat het werken zijn van hoog gehalte en waarvan we er zeker graag ten min ste een in ons muzeum of toekomstig muzeum zouden willen blijven bezitten. Is Gerlo een uitmuntend landschap schilder in de eerste plaats, toch neemt hij ook af en toe wel eens bloemen on der de hand. Op deze tentoonstelling zijn er slechts drie een pot dahlia's en twee met zonnebloemen. En deze twee laatste vormen een buitengewoon ge slaagde tegenstelling, die blijk geven van het sterk talent van dezen schilder. Het ensemble van deze tentoonstel ling zal bij ieder van ons een blij venden indruk nalaten. Zeker, kunstschilder Urbain Gerlo treedt beslist en voorgoed in de rangen van onze beste Vlaamsche landschapschilders zijn naam vindt reeds den besten weerklank. We wen- schen hem veel bijval toe. De tentoonstelling blijft slechts open tot Zondag 26 Maart. Albert BAEYENS*

De Volksstem | 1939 | | pagina 1