KRANKZINNIG UIT LIEFDE Enkele vragen aan de Liberalen Verschrikkelijke OntplÖïfing in de Wapenfabriek te Herstal GEfÉEKGD KIEUWS steeds de valsche bankbil jetten v. 1000 fp< .r raog sieeas es© schelde te gent H. den Paus neer geschoten bp hei Eiland Elba 30 Maart. H. Amcdeus. Van hertogelijke afkomst, had Amedeus een goed hart voor de armen en de lijden den. Reeds bij zijn afsterven werd hij door het volk als een heilige vereerd. (XVe eeuw.) Bij den Paus. De Paus heeft offi cieel gehoor verleend aan den goever- neur van Rome, Markies Pietro Colon- na, die daarna ook staatssekretaris kar dinaal Maglione heeft bezocht. De H. Vader ontving anderzijds in private audiëntie de Z. E. moeder Maria van St Jan, overste van de Roomsche Ver- eeniging der Ursulinnen. De eerste aardbeien. Op de groen ten- en vruchtenveiling Utrecht en om streken, werden Woensdag 1.1. de eerste aardbeien van het nieuwe seizoen aan gevoerd, die gekocht werden voor 1 8 cent per stuk, (3 fr. Maandag 1.1. werden reeds de eerste princcsseboonen aangevoerd te Zeist. De centrale over de inwijking. Het ministerie van Justitie deelt het vol gende mede De inwijking voor een zoo overbe volkt land als Belgie moet ondier een uiterst strenge controle van regeerings- wege staan. De onderhoorigen van landen van waaruit thans een doorloopende emi gratie wordt vastgesteld, worden enkel in Belgie toegelaten op vertoon van een nationaal paspoort, van een Belgisch visum voorzien. Dit visum kan worden bekomen bij de diplomatieke of consu laire vertegenwoordigers van Belgie in de landen waar de betrokken vreemde lingen hun verblijfplaats hebben. De Regeering is besloten streng de hand te houden aan de toepassing van de regels die gelden voor den toegang tot het Belgisch grondgebied en voor het oponthoud van de vreemdelingen binnen het Rijk. Dienvolgens zullen de vreemdelingen die op onregelmatige wijze in het land zullen komen, terug over de grens ge zet worden. Kinderbijslagen voor niet-Ioontrek- kenden. De aandacht van de werk gevers en van de buiten dienstverband staande arbeiders wordt speciaal ge vestigd op de bepalingen van een mi nisterieel besluit van 2 1 Maart 1939, genomen krachtens de wet van 1 0 Juni 1937, houdende uitbreiding van de kinderbijslagen tot de niet-loontrekken- den. Krachtens dat besluit zullen de aan genoemde wet onderworpen' personen voor 1 Mei 1939 moeten ingeschreven zijn bij een onderlinge kas of bij èen onderlinge sektie voor kinderbijslagen.' De personen, welke op vermelden datum geen lid zullen zijn van een zóó danige instelling, zullen van rechtswege ceel uitmaken, hetzij van de onderlinge hulpkas, indien zij zelf of een hunner helpers aanspraak hebben op kinderbij slagen, hetzij van den hulpdienst voor aansluiting en inning der bijdragen, in dien zij daarop geen aanspraak heb ben. Waar wonen de meeste menschen. In Azie, dat met 54 millioen vierkante kilometer het grootste vasteland is, is de bevolkingsdichtheid slechts 28. Zeer schraal bevolkt is ook Zuid-Amerika, met 14 bewoners per vierkanten kilo meter. Het rekord slaat in dit opzicht het vasteland van Australië, waar elke inwoner over een vierkanten kilometer grond beschikken kan. Sinds het jaar 1 800 is het aantal inwoners van Europa gestegen van 188 tot 470 millioen. Dinsdagnamiddag deed in de Waal- sche gemeente Herstal het gerucht de ronde, dat de gasmeter van de nationa le wapenfabrieken ontploft was. Er zouden dooden en gewonden zijn. Wat later bleek echter dat een ont ploffing zich had voorgedaan in de af- deeling van de bijzondere patronen van voornoemde fabrieken. Alhier wordt een zeer gevaarlijke ontploffingsstof bewerkt, in een afgele gen lokaal, zooals de wet het voor schrijft. Het was omstreeks kwart na drie dat de ontploffing zich voordeed. On middellijk sloegen de vlammen hoog op. De brandweer van de fabriek, die automatisch gewaarschuwd was gewor den bevond zich enkele oogenblikken nadien ter plaatse en spoedig was het 'vtiur bedwongen. EEN AFGRIJSELIJK SCHOUWSPEL Een afgrijselijk schouwspel ohtrolde ziclv toen voor de oogén van de?rtdege- s.oelde redders. Overal lagen de ar beidsters, want het waren meest allen vrouwen, die in deze afdeeling van de fabrieken werkten, verspreid ten gron de De eenen kreunden nog, de anderen waren op slag gedood geworden. Al de slachtoffers waren de kleederen van het lijf gerukt. Velen waren afgrijselijk verminkt. Een vrouw was letterlijk middendoor gesneden, terwijl de twee deelen zich op meer dan tien meters afstand van elkaar bevonden. Tusschen hel puin van het lokaal vond men afgerukte armen, beenen en hoofden. Tot op het dak van een ge bouw in de nabijheid vond men een arm. Ook ingewanden lagen over den grond verspreid, want vele dooden had den den buik opengereten. Midden dergelijk schouwspel hadden de eerste reddingswerken plaats. De gewonden werden in allerijl naar het Beiersche ziekenhuis te Luik overge- j bracht. Er waren 1 2 zwaargewonden en 20 lichtgewonden. Van de zwaarge wonden is er bij hun aankomst nog een overleden, terwijl de toestand van de 1 1 andere als hopeloos wordt be schouwd. HET ONDERZOEK Het is de eerste maal dat zulk een verschrikkelijk ongeval de fabriek van Herstal treft. Door de leden van het parket en de rijkswacht werd onmiddel lijk een eerste onderzoek ingesteld,ter wijl de politie de handen vol had om de nieuwsgierigen en in 't bijzonder de be droefde bloedverwanten van de slacht offers op afstand te houden; Het ingestorte gebouw was 50 me ter lang op acht diep. Het is heelemaal vernield, zoodat be nevens het 20-tal arbeidsters die binnen v/aren, ook enkele werden gewond die zich in de nabijheid bevonden. Er ont stond evenwel geen paniek. Al de hulp diensten traden onmiddellijk op, ook de brandweer die te midden het groot ste gevaar voor verdere ontploffingen moedig het blusschen aanving. Door de zorg van het Rood Kruis werden de lij ken en ook de gekwetsten weggebracht. De lijken waren verschrikkelijk ver minkt en moesten onmiddellijk gekist worden. Alle voorzorgen waren steeds geno men om ongevallen te voorkomen. Ie dere arbeidster werkte n.l. in een afge zonderd kamertje. Tot nog toe is het uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 38ste Vervolg. Doch de berg del Rio hulde1l?fth" spoedig in witte rookwolken en 'de Fransche kanonnen die tegen den wand waren geplant, deden hun donder door de bergen weerklinken. Tegelijkertijd kwamen de soldaten met gezwinden pas aangerukt. De slag was begonnen zonder dat de krijgsvoérenden het merkten want ve len dachten dat het weer een schermut seling zou wezen. Geweerschoten knalden in alle rich tingen. Een afdeeling Franschen echter was langs ongebaande kloven omgetrokken en viel de guerrilleros in den flank aan. De uitwerking daarvan was verschrik kelijk. De benden werden neergehakt of in afgronden gedrongen. Op dit oogenblik deden zich de triomfkreten der Fran schen hooren en met woedende hoe- rah's dreven zij de Mexikanen voor zich uit. Als een lifvastroom snelden deze raar beneden. Wie viel rolde verder of werd ver- tiapt. De zucht tot eigen levensbehoud onmogelijk geweest het minste licht te maken aangaande de oorzaak dezer verschrikkelijke ramp. Men merkt op dat de ontploffing geschiedde in de sectie waar men brandwekkende kogels verhandelt, een der gevaarlijkste sec ties van de fabriek. DE NAMEN DER SLACHTOFFERS Daarna werden de. overal versprei de lichaamsdeelen bijeengebracht en na veel moeite slaagde men er in de iden titeit van de slachtoffers vast te stellen, j Deze zijn Jean Fremay, wonende aan! de rue Francois-Bertrand, te Roelenge, scheikundige en meestergast Juliette Dozin, echtgenoote Gosset, wonende rue Joseph Dejardin, te Montegnée,Ma deleine Heronard, echtgenoote Clement wonende rue Felix Chaumont, te Her- j stal; Marie Kofflarji, wed, Brune, wo nende avenue de la Gare, Bassenge Catherine Leonard, wonende rue Hars Chateau, te Luik Maria Martelleur, echtgenoote Godjn, rue Vise Voie, te Vohem Marie Meyers, rue Ste Wal burg»?, te Luik en Marie Timmermans, echtgenoote Colson, wonende rue Na- aet, te Herstal. De vrouw, in |>et ziekenhuis te Luik overleden is Marie Hoff, wonende rue du Roi Albert, te Oupeye. DE TOESTAND VAN DE ZWAARGEWONDEN. Nadat de eerste zorgen waren toege diend geworden aan de zwaargewonden in het ziekenhuis te Luik, werd vastge steld dat allen er zèet erg aan toe waren j en ieder oogenblik verwachtte men zich aan nieuwe sterfgevallen. De lichtge- j wonden stellen het allen betrekkelijk goed en totnogtoe laat alles voorzien dat allen spoedig zullen hersteld zijn. De namen van de zwaargewonden zijn Mathilde Charles, wonende aan de rue de la Vecquée, te Seraing Jeanne Delvaux, wonende aan de rue Lamarck te Luik; Josephine Fréderick, wonende aan de rue Agriculture te Herstal, Marie Graindorge, wonende aan de rue Fe- ronstre te Luik; Elisabeth Melotte, wo nende aan de rue sur la Fontaine, te L.uik; Marie Leister, wonende aan de rue Basse Sauvenière te Luik; Josephine Marcyn, wonende aan de rue Saint Gilles, te Luik; Clémentine Moureau, wonende aan de rue de la Solidarité, te Luik; Marguerite Thonnet, wonende aan de rue^ Adriép Carrier, te Herstal Marie Overath, wonende aan de rue Billy, te Grivegpëei? en Anna Drion wo nende aan de ru'êLavaniste Voie te Vottem. NOG TWEE ZWAARGEWONDEN OVERLEDEN In het ziekenhui te Luik is de zwaar gewonde arbeidster Jeanne Delvaux, rue Lamarek, te. Luik, overleden, ter wijl Jeanne Marsvn, echtgenoote Tref- faut, wonende rue St Gilles, te Luik, overleed in het verbandhuis van de fa briek te Herstal. Nog andere sterfgevallen worden ge vreesd. MINISTER RICHARD TER PLAATS Van zoodra hij kennis heeft gekre gen van het onheil, is de h. Richard, ministejr van Ekonomische Zaken, naar Herstal vertrokken, waar hij het stoffe lijk overschot van den meestergast en de acht arbeidsters, in het lijkenhuis is gaan begroeten. Het parket stapte ook ter plaatse af. (Zie verder Laatste Tijdingen). ■j. b EEN KINDERLIJKJE IN DE Dinsdagmorgen, rond 10,30 u. werd de aandacht van enkele voorbijgan gers der Stropkaai getrokken op een verdacht voorwerp dat op de Schelde dreef. De politie werd bijgeroepen en Wij brachten reeds het bericht dat deed 1161 voorwerp opvisschen. Toen valsche bankbiljetten van 1 000 frank in stdde men vast dat het een kinderlijkje omloop waren in ons land. De verschil- betrof. Een wichtje van pas enkele lende Parketten van het Koninkrijk dagen oud van het mannelijk geslacht, hebben de karakteristieken dezer val-Een dokter die het lijkje naderhand sche biljetten doen kennen. We hebben onderzocht heeft een wonde aan het ze in ons blad medegedeeld en er en- hoofd vastgesteld hetgeen Iaat veron- kele bijzonderheden over medegedeeld, derstellen dat het arm bloedje zoo niet De ontvanger van een postbureel te vermoord dan .toch zeer erg gewond Elsene heeft thans het gerecht op de werd vooraleer men het in het water hoogte gebracht dat hij een valsch tsaerp. Het staat insgelijks vast dat het briefje ontdekt heeft van dezelfde soort Jiikie maaF gedurende eenige uren in als diegene, te Antwerpen in omloop het water h,eeft vertoefd Men is de me- gebracht. Men heeft redens om te ver- toegedaan dat het hier een akelige onderstellen dat de vervalschers hunne kindermoord betreft. Het Parket samen banknoten bij voorkeur trachten uit te met de Pohtie van de Jf wlJk' hee" geven op de groote markten en slacht-da" ook een stren? onderzoek inge- huizen van het land, evenals in sommi-steld' dat, ongetwijfeld klaarte in de ge groote hotels. zaak za' brengen. We kunnen inmiddels onze hande- laars niet genoeg aanraden bij al hunne ran noaf uan 7 geldverhandelingen goed uit de oogenBltStST WÜIÏ te zien, om alzoo de politie gebeurlijk bij te. staan, irj._ het opsporen, .der ver-, vaa'rdigers en. uitgevers van valsche biljetten. BRAND TE BERCHEM Maandag nacht brak brand uit in de suikergoed fabriek van M. Van Bladen Lode Van Berckenlaan, te Berchem. Automobilisten, die langs de Diks- muidelaan reden, zagen vlammen op slaan uit den achterbouw van boven genoemde fabriek en gaven het alarm. Het vuur vond gretig voedsel in de opgestapelde suikerwaren en de vlam men sloegen hoog op. Daar de fabriek te midden van een druk bewoonde buurt ligt, was het gevaar zeer groot. Geheel het magazijn is uitgebrand en de schade zou hoog oploopen. .Een drama, waarvan de h. Ernesto Caprilli, neef van Paus Pius XII het slachtoffer werd heeft zich afgespeeld op het eiland Elba. De h. Caprilli bestuurde de werken voor de oprichting eener nieuwe baan, voor rekening van het Italiaansche gouvernement. Toen deze baan dwars door het land van den boer werd ge trokken, verklaarde deze den dag der inwijding een ongeluk te zullen doen. De landbouwer bracht zijne bedrei ging ten uitvoer en vuurde op den heer Caprilli die aan het hoofd liep der le den van het officieel inhuldigingscomi té. De ongelukkige bleef op slag dood. dreef allen in vliegende vaart vooruit. Met sombere blikken staarde Juarez zijn nieuwe nederlaag aan. Opgeven zou hij niet maar weder zou hij hooger moeten optrekken en er zijn manschappen vereenigen. Eensklaps dreef een koeltje de rook wolken uit elkander... In den kruitdamp bemerkte hij de keizerlijke ulhanen Hij ontwaakte als 't ware. uit zijn overwegingen. Ik ben verloren dacht hij. trompetter der «ijandelijkf ruite rij hïfd zich hoog in den zadel opge richt en sloeg, een vlammenden blik op de vluchtende guerrilleros. Juarez schreeuwde hij, zoodat het langs het geheele front der ulhanen klonk. Juarez schreeuwde de geheele schaar. De trompetter blies den aanval In vliegende vaart renden de ulha nen den heuvel af en op den Mexicaan- schen veldheer aan. Juarez zag, hoe zij de heuvels af stoven, zag hoe zij een bataljon voet volk, dat zich niet spoedig genoeg in slagorde kon scharen, overhoop reden en hoe zij regelrecht op hem toesnelden. Hij was verloren. Eensklaps weerklonk een kreet. Adelante Hasta la muerte Independencia e Libertad Juarez wendde zich om. Mercedès riep hij. Een schwadron ruiterij door een ranke gestalte aangevoerd stormde vooruit te zijner ontzetting. Als door den wind gedragen vloog de tengere aanvoerder, die een mom voor het gelaat had, den vijand tegen. WIE is de eerste verantwoordelijk voor de benoeming van Dr Martens De Eerste Minister Janson, een liberaal, die de lijst der kandidaten voor de Academie liet opstellen door Dr Daels en Dr Schoup en hun vrije teugels liet. WIE was er Minister van Kunsten en Wetenschappen toen Dr Martens be noemd werd Minister Dierckx een liberaal die zich toch op de hoogte diende te houden van wat er gebeuren ging in de Koninklijke Vlaamsche Aca demie, die hij geroepen was in te huldigen. WIE heeft drie maanden lang berust in die benoeming, zonder er zich over te ergeren De liberale ministers en de liberale hoofdmannen, wiens patriotische verontwaardiging slechts is los gekomen tengevolge van de agitatie in de straat. r- DOOR WIEN en wanneer werden massale nieuwe belastingen voorgesteld Door Minister Soudan, lid van de regeering Janson. WIE verzette er zich tegen Het Blok der Katholieken en het Blok alleen. v WIE sloot een bestuursovereenkomst met de socialisten en behield Nichels in zetel De liberalen. WIE stelde nieuwe gemeentebelastingen voor en deed ze stemmen Mr De Stobbeleir, liberale schepene der stad Aalst. BESLUIT Liberalen, een goede raad zwijgt over uw patriotisme het werkt zeer langzaam zwijgt over uw strijd tegen belastingen zwijgt over uw anti- socialisme. De botsing was vreeselijk tusschen beide ruiterkorpsen... Mercedès Mercedès klonk het in het ronde. Die naam verspreidde den schrik tusschen de Franschen.... Tot een woest golvende massa ver zwonden de twee schwadronnen. Zij streden aan beide kanten met woede en wanhoop terwijl de hoera's en de vivat's wijd en zijd over het slag veld dreunden. De Franschen 'Wérden overrompeld.. De ranke gestalte van het geheim zinnig gesluierd wezen verrichtte won deren van dapperheid... Gedurig knalden de revolvers in de fijne handjes en elk schot trof een man op het voorhoofd. Na den strijd had men tusschen de lijken de slachtoffers van Mercedès kunnen aanduiden aan die wonden. De Franschen zagen de kans keeren door haar toedoen doch zij hadden de macht van het gejal| Nieuwe schwacJroBnen kwamen aan gerend en deden den grond daveren onder het hoefgetrappel. Mercedès Aea Aca (Hier Hier schreeuwde Juarez die het ge vaar zag. Hasta de la muerte (tot den dood was haar antwoord. En zich omkeerend tot den president: Vlucht, Juarez, dat is uw plicht! Ieder oogenblik was kostbaar voor hem. Als de weg noordwaarts, naar het dorp Buscolaz. hem werd afgesneden dan viel hij noodlottig in de handen van den naar bloed en wraak dorsten den vijand. C-ii Gezwind steeg hij van zijn paard, sprong met een adjudant in zijn rijtuig en gaf het bevel Adelante Vooruit De vier edele rossen, die voor het rijtuig gespannen waren, stormden de berghelling af. Nauwelijks hadden zij eenige duizenden schreden afgelegd of uit een stofwolk oie dwarrelend boven de strijdende ruiterij opsteeg, trad een schwadron ul hanen met den trompetter aan het hoofd, te voorschijn en volgde het rij-j j tuig onder hóf lüid geschetter van dè kfaïoen. De paarden van het rijtuig waren echter nog vèrsch en van het edelste bloed, en de zware ulhanen-paarden waren reeds door het gevecht ver moeid. Niettegenstaande trompetgeschal, hoerageschreeuw en spoorslagen kon den zij den vluchtenden veldheer niet inhalen. Het rijtuig kwam nochtans de ver volgers gedurig vooruit. Eindelijk kwamen de gebouwen der hacienda Busco op den straatweg te voorschijn. Juarez staarde er met hoop en vrees heen Daar was leven en redding Of daar... zou hij onder de sabels der vijanden sterven Was zijn bevel ten uitvoer gebracht, waren zijne rijtuigen gereed gezadeld gehouden... dan was hij gered Zooniet viel hij zijne vervolgers handen en dan kón zijn lot niet twij felachtig zijn. Als een storm kwam hij in de nabij heid der hacienda... Hij zag uit het rij ^"Triomf tuig den straatweg langs de Franschen waren niet meer te zien... Hadden zij de vervolgingen opgege- \en Neen Daar blies de verschrikkelijke trom pet andermaal. De woeste schaar vertoonde zich op de naastbij gelegen hoogte aan den veldheer. Thans snelden de paarden met het rijtuig naar de hacienda toe... -Van verre zag Juarez zijn gezadelde aarden gereed staan. Na eenige stonden bereikte hij ze. Hij en zijn adjudant sprongen uit het rijtuig, stegen te paard en reden langs een zijpad weg.... Op dit oogenblik snelden de ulha nen op hunne schuimbekkende paarden toe... De zoozeer verlangde vangst, die een einde zou gesteld hebben aan de om wenteling, was hun ostgaan Maar de kas van Juarez, al wat hem nog overbleef, ongeveer tien duizend pesos, viel in hunne handen. Ondertusschen was het gevecht op het slagveld ten gunste der Franschen beslist. Mercedès had eene verschrikkelijke verwoesting tusschen de rangen der F.anschen gesticht,doch eindelijk moest zij voor de overmacht zwichten. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2