van den h. Daladier De radio-rede 31 stemmen alle Kiezers onder In het Arrondissement Aalst Vrijdag Maart. 1939 Een teslamenlzaakje De ontploffing in liet kamp van Brasschaat De marosiiveps van da (0° Inf an teria "divisie VOLKSSTEM XXXXVIe JAARGANG NUMMER 75 Drukker-Uitgever J. .Ven Nuffsi-De Geadt, Kerkstraat, 8 en 21, AALST, DAGBLADI 23 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Fubficiteit buiten het Arrondissement AALSTt Agentschap Havas, Adoil Maxi aan, .13, te Brussel -Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2 H. CORNELIA Zon of 5,34 af 18,17 V. M. 4 L.K. 11 DE PLEIDOOIEN GEËINDIGD De vierde Kamer van het Hof van Beroep te Brussel heeft Woensdag nog een zitting gewijd aan het burgerlijk proces ingesteld door de nabestaanden van de slachtoffers van de ontploffing te Brasschaat-Polygoon, tegen den staat. De advokaten van de burgerlijke partij hebben gewag gemaakt van een gebrek in het gebruikte materiaal dat op 7 Augustus 1937 werd vastgesteld, hieruit besluitende, dat de noodige voorzorgen later niet waren genomen. De advokaat van den staat, Mter Van- derelst heeft integendeel aangevoerd dat juist naar aanleiding van de vast stellingen van 7 Augustus 1937 juist de voorzorgen waren versterkt. De debatten zijn gesloten. Het dos sier werd medegedeeld aan het open baar ministerie, advokaat-generaal Hu- art, die slechts binnen verscheidene we ken zijn advies zal doen kennen. FRANKRIJK WIL DEN VREDE MAAR FRANKRIJK IS BEREID EN STERKER DAN OOIT, ALS 'T MOET, OM ZIJN VRIJHEID EN ZUN RECHT TE VERDEDIGEN. Na er op gewezen te hebben hoe ge- j der Italianen van Tunisie, die geschie- heel het Fransche volk het handhaven den zou trapsgewijze in 1945, 1955 en van den vrede ten vurigste verlangt, 1965. Dit akkoord kwam nadien niet merkt de h. Daladier op, hoe de onze-meer tot bespreking, wanneer op 1 7 kerheid van den internationalen toe-December 11. graaf Ciano plots bericht stand de Fransche regeering heeft aan-1 gaf dat hij.de overeenkomst van 1935 gezet om de noodige maatregelen te niet meer als geldig beschouwde. In zijn treffen voor de landsverdediging, en rede van Zondag 11. bevestigde de heer met welke edelmoedigheid de gansche Mussolini dat Italië in December 1938 bevolking de noodzakelijke offers heeft zijn standpunt aan Frankrijk had be- aanvaard. De economische toestand kend gemaakt, en dat dit standpunt in verbetert iederen dag, de werkloosheid drie woorden kan worden samengevat: neemt af, de Fransche frank is steviger Tunisie Djiboeti Suezkanaal. De- dan ooit, zegt spreker, en nooit is de ze verklaring verwekte overal groote eendracht zoo diep geweest als thans, verwondering. Welnu wij zullen de Ita- Nooit ook is Frankrijk sterker geweest liaansche nota van 1 7 December publi- voor het vermeerderde gevaar, bestaan ceeren, alsmede het antwoord van de thans vermeerderde krachten,en Frank-1 Fransche regeering. De Itaiiaansche no- rijk is in staat als 't moet, om zijn vrij- ta bevatte geen de minste duidelijke heid en zijn recht met volle macht te verklaring, en van Suez of Djiboeti of verdedigen. (Tunisie was er in deze nota niet het Daarna weidt spreker uit over de minste spraak. De nota zegde eenvou- noodzakelijkheid waarin de regeering dig het volgende Italië beschouwt de zich bevond volmacht te vragen ten ein-overeenkomst van 1935 als vervallen de steeds op alles voorbereid te zijn j omdat de verovering van Ethiopië en aan den oproep van de regeering heeft de inrichting van het Italiaansch keizer- bet land met bewonderenswaardige eendracht ten volle beantwoord. De h. Daladier doet daarop uitschij nen hoe de macht van leger, vloot, luchtvaart en Koloniën samen met de rijk nieuwe rechten hebben geschapen ten voordeele van Italië. Wij kunnen zulks natuurlijk niet aan vaarden, zegt de h. Daladier. Te meer dat de nota geen woord zegt aangaande DE BETREKKINGEN MET ITALIË geestdriftige eendracht van de bevol- de zoogezegde nieuwe rechten. Zal men king de zekerste waarborg zijn voor de nog beweren dat wij de Itaiiaansche toekomst en een reden voor allen om eischen hebben gekend door de bladen vast betrouwen te hebben. of door de straatbetoogingen Dan zeg ik Frankrijk heeft onmiddellijk zijn standpunt openbaar gemaakt, te weten, dat wij geen enkele van ons rechten,ook Geheel de wereld verwacht, zegt degeen duim breedte van ons grondgebied h. Daladier, dat ik spreken zou van de zullen prijs geven. Fransch-Italiaansche betrekkingen. Ik i Frankrijk heeft de overeenkomst van zal het dan ook doen in volle rechtzin-1935 onderteekend en is bereid al zijn nigheid, of beter ik zal de feiten zelf verbintenissen loyaal uit te voeren, aan het woord laten. Frankrijk weigert geenszins de voor- Om een einde te stellen aan oude stellen te onderzoeken welke men hem misverstanden, werd op 7 Januari 1935 zou overmaken. te Rome een Fransch-Italiaansch ak- Daarna toont spreker hoe Frankrijk koord gesloten. Italië bekwam grens- in Tunisie de Itaiiaansche kolonie met wijzigingen en afstand van grondgebied de meeste welwillendheid behandelt en Afrika, ook economische voordeelenherinnert aan de 900.000 Italianen die zijn te leven onder de hoede van onze wetten en vrijheden. DE VERHOUDINGEN TOT DUITSCHLAND De minister wijst er dan op hoe de Fransche Regeering steeds de grootste bewijzen gaf van goeden wil in haar be trekkingen met Berlijn; hij herinnert aan de overeenkomst van Muenchen en legt er nadruk op hoe onlangs de bezet ting van Tsjecho Slowakije en van Praag door de Duitsche legers een har den slag heeft gebracht aan Frankrijks verduldige pogingen. Jaren lang, om zekere daden te wet tigen, had men ons gesproken van het recht van zelfbeschikking nu spreekt men van elevensruimtei», die niets an ders beteekenen kan dan veroverings zucht. Hoe zou bij dat alles Europa niet on gerust worden Iedereen weet trou wens dat oorlog een verschrikkelijke ramp zou zijn voor alle landen. HET IDEAAL VAN FRANKRIJK Welnu, dat willen wij niet. Wij willen Europa redden. In den naam van mijn land, noodig ik alle mogendheden uit die denken als wij denken, en die willen den vrede handhaven, om met ons sa men te werken en zich desnoods op te stellen tegen den aanval. Ik weet dat die woorden zullen in gang vinden bij de vriendenlanden in Europa en ook over het kanaal en over den Oceaan. Indien trouwens de sa menwerking tusschen Frankrijk en En geland zoo innig is dan is het omdat beide landen de zelfde gevoelens heb ben en hetzelfde doel nastreven. Ik mag dus verhopen dat alle rede lijke menschen zooals er zich in alle landen bevinden mijn woorden zullen aanhooren. Zij zullen vaststellen dat zij geen bedreigingen bevatten, noch geen vernedering voor niemand zij zullen er het bewijs in vinden, dat Frankrijk al zijn krachten ten dienste stelt van den vrede. Frankrijk wil aan de geheele wereld toonen wat arbeid vermag, als zijn eenig doel is de waardigheid te dienen van de menschen; wat de moed vermag wanneer deze alleen geleid wordt door de rechtvaardigheid wat offergeest ermag wanneer deze alleen wordt aan- Frankrijk de wijziging van het statuut!in Frankrijk zelf leven en er gelukkigi vaard voor de redding van de vrijheid, i IN DE OMSTREKEN VAN LEOPOLDSBURG De 1 0e infanterie-divisie na verschei dene weken in het kamp van Beverloo schietoefeningen en gewone veldoefe- ningen te hebben verricht, deed Woens dag in de omstreken van Leopoldsburg belangrijke mancevers die heden Don derdag voortgezet worden. Het thema dier manceuvers is het volgende De 10e infanterie-divisie maakt deel uit van een oostelijk leger. Woensdag morgen waren de troepen gekantonneerd in de streek van Leo poldsburg. De lichte kavalerie staat opgesteld langs de Tumhoutschevaart te Kwaad- Mechelen en het Albertkanaal. Een westelijk leger, vooruitkomend, valt des avonds de algemeene lijn aan van den Dender naar het Noorden der Schelde. Dit leger bezit talrijke gemo toriseerde eenheden. De bevelhebber van het Oostelijk le ger beslist den veldslag te aanvaarden en heden morgen werd een sterke ver dediging ingericht. Die maneuvers geschieden zonder onderbreking tot het aanbreken van den dag, onder de direktie van luite nant-generaal Van der Veken, bevel hebber van het eerste legerkorps. De 1 0e ip.fanterie-divisie staat onder bevel van luitenant-generaal Pire, met stafoverste Kolonel Van Saceghem. Het westelijk leger staat onder bevel van generaal-majoor Beernaert. Het doel dier manceuvers is om aan de kaders en de troepen een praktische les te geven van bezetting en inrichting eener verdedigingspositie, ze in kennis te stellen met de funktionnering der verschillende diensten en de te nemen voorzorgen, om zich te onttrekken aan aanvallen en luchtvaartverkenningen. Vanaf het begin tot het einde der manceuvers, inbegrepen den nacht van 29-30 dezer, moet iedereen zich gedra gen alsof hij handelen moet tijdens een werkelijke aanval. Het grootste belang wordt verleend aan de uitvoering der verdedigingswer- ken, tot de verwezenlijking van dekking en de inrichting van den wachtdienst, j Op een front van ongeveer 10 km* zijn er nu loopgraven, abries, keukens jenz. enz. In de eerste lijn zijn troepen opge steld langs he.t kanaal anderen vor men een tweede lijn en een derde houdt zich gereed om bijstand te ver- Icenen. Tir-n duizend man nemen deel aan de manceuvers. De 4e en 5e regimenten jagers te voet, verlieten Woensdag morgen bij het aanbreken van den dag het Kamp van Beverloo, die de eerste lijn vormen het 6e jagers te voet vormt de tweede lijn. i Kleine posten bevinden zich op den Westelijken oever van het kanaal,waar van al de wegen streng bewaakt wor den. Gezien de manoeuvers slechts twes dagen duren, zullen heden Vrijdag d* 10.000 reservisten van de 10e infan terie divisie naar huis gestuurd worden. Na het overlijden van zekere mevr. F. Foster te New York, bleek dat zij haar vermogen dat op 2 millioen dollar geschat werd, had nagelaten aan haar huisknecht die 1 7 jaar bij haar in dienst was geweest en haar meid die 27 jaar dienst had gehad. Natuurlijk kwamen de familieleden opdagen, die de geldigheid van dit tes tament aantastten. De beide arfgena- men lieten met zich praten en troffen een schikking met de gegadigden. De fortuin bleek na 1937, het sterfjaar, enorm te zijn aangetast en de beide be dienden krijgen nu samen 130.000 dol lar, terwijl er voor de familieleden 200.000 dollar beschikbaar is. De zaak had indertijd nogal opzien gebaard, dnar de huisknecht- ci;- de dienstmeid die vreesden dat men hun de nalaten schap niet gunnen zou, toen het huis barrikadeerden en daarin geruimen tijd niemand toelieten.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1