Het einde van den Spaanscben Burgeroorlog KRANKZINNIG UIT LIEFDE De VI, Nationalisten verliezen hunne zellbeheersching GEMENGD NIEUWS Sedert twintig jaar werd haar beslaan vergald door hardlijvigheid Be vreeselijke Ontploffing te Herstal Duitsche uitzendingen voor Duitsehsprekende Belgen Wij zullen lien op dien weg niet volgen. De K. V.V. rukt zegezeker de toekomst te gemoetj 31 Maart. H. Cornelia. Zij is een der talrijke martelaren uit Noord Afrika, wier namen in het Martyrolo gium of martelarenboek voorkomen maar over wie weinig documentatie voor handen is. Het aantal werkloozen. Tijdens de week van 20 tot 25 Maart bedroeg het gemiddeld aantal per dag gekontro- leerde werkloozen I 89.1 30 tegen 1 88. 892 voor de vorige week, hetzij een vermeerdering met 288 eenheden of 0.13 t.h. De daggemiddelden voor de over eenstemmende weken van 1936, 1937 en 1938 bedroegen onderscheidenlijk 163,357. 128.181 en 167.660 eenhe den. Vergadering te Gent van de archi tecten van de prov. Oost Vlaanderen. Al de architecten van de prov. Oost- Vlaanderen worden uitgenoodigd tot de buitengewoon belangrijke algemee- ne vergadering van het Verbond der Syndicale Kamers van Bouwmeesters, Groep Oost Vlaanderen, op Zondag 2 April te 15 uur, in Huize Mac Leodr Sint Pietersnieuwstraat, 98, Gent. Op de dagorde IVerslag over de werking, sinds de laatste algem. vergad. door secretaris V. Coolens 2 Uitleg over de draagkracht en de modaliteiten van toepassing der Wet op de be scherming van den titel en het beroep van architect», voorzitter E. T. Claeys, 3. De verantwoordelijkheid van den architect, beschouwd in het licht der wet op de bescherming van het beroep van architect, door advocaat J. Coene 4. Rondvraag. JU AN BESTElréÖ EN KOLONEL PRADA TE MADRID AANGE HOUDEN Madrid, 29 Maart. De leden van den nationalen verdedigingsraad, die nog alhier verbleven, werden aangehou- den. Onder hen bevinden zich Juan EEN REDE VAN MINISTER SUNER, Besteiro, die in dien raad de socialisti- De h. Serrano Suner, minister van &r-he_ parbj vertegenwoordigde en des- Binnenlandsche Zaken en schoonbroe der van generaal Franco, heeft in een radiorede officieel mededeeling gedaan van de overgave van Madrid en hulde gebracht aan de soldaten. Daarna stelde minister Suner de vraag Wat deden de humanitaire na ties die hun konsuls en vertegenwoordi gers te Madrid hadden, tegenover de misdaden van de achterhoede-militia- tijds eerste-minister en voorzitter van de Cortes was, alsópk kolonel Prada. Men weet dat enkele leden van den nationalen verdedigingsraad naar Va lencia vertrokken zijn. HEEL SPANJE THANS HEEFT ZICH VOOR FRANCO BEKEND Woensdagnamiddag te 1 3 u. meldt ZIJ VERTELT ONS WAT HAAR REDDING BRACHT karakter zou te buiten gegaan zijn. Daaromtrent heeft de Duitsche gezant dan ook de verontschuldigingen van zijn regeering aan de belanghebbende overheden aangeboden. Gedurende vrouw door twintig jaar werd deze hardlijvigheid gekweld, VERVALSCHERS VAN 20 FRANK STUKKEN TWEE AANHOUDINGEN Benevens de valsche bankbriefjes zijn ook tal van valsche 20 fr. stukken in gelukt een door bein- j paar dier valsche munters te ontdekken Waarom hebben zij geen protest !{iet D' B- dat heel Spanje zich voor aangeteekend 7 jrranco heelt bekend en dat alle steden Verder verklaarde de h. Suner Wij 'n de Pr°vincie zich hebben overgege- De telefoontoestellen in Vatikaan- stad. Het getal inwoners van Vati kaanstad beloopt tot 700, en in het Te lefoonboek van het Vatikaan staan 600 eigenaars van telefoontoestellen v meld. Doch zoo men rekening houdt met de talrijke bijzondere lijnen van den Paus, van zijn secretarissen, van de hoogwaardigheidsbekleders en van de officieren die niet vermeld staan, komt men ten slotte aan een veel hooger cij- fei dan 700. SMAKELIJK... gezond, voedzaam, goedkoop, steeds versch, rijk aan vitaminen D én A... dat alles, en nog meer, is SOLO margarine. so TIJ De bijzondere taks op de winsten der eleccriciteitsmaatschappijen. Gister morgen heeft minister Soudan ander maal besprekingen gevoerd met afge vaardigden van de electriciteitsmaat schappijen, met het oog op het vast stellen van een bijzondere taks op de winsten dezer nijverheid welke zooals men weet, over een feitelijke monopo lie beschikt. vMoni- Staats- De titel voor het Staatsblad. Dins dag is het Staatsblad voor de laatste maal verschenen met den titel teur Beige Journal Officiel- blad Ofschoon sinds lange jaren alle offi cieele mededeelingen tweetalig in het Staatsblad voorkomen was de boventi- tel eentalig-Fransch gebleven.Woens dag is nr 88 van den 1 09den jaargang verschenen met den titel Moniteur Beige-Belgisch Staatsblad terwijl ook bet wapen \ran Belgie thans de nationa le leus in beide landstalen vertoont. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte dcor CONSTANT AIMARD 39ste Vervolg. De Guerrilleros moesten bun paar den omkeeren en dank aan de snelheid hunner vaart gelukte het aan eenigen te ontsnappen. Mercedes raakte in de hitte van den strijd van het kleine overblijfsel harer manschappen af... Zij stond alleen Tien ulhanen vielen op haar aan... Twee rolden uit den zadel... maar hét waren hare twee laatste kogels die het voorhoofd hadden doorboord van degenen die reeds hun zwaard zwaaiden om haar te dooden. Dan wendde zij haar paard om en stoof den berg af, door acht ruiters achtervolgd. Haar hengst bracht haar in hunne nabijheid, doch zij zetten haar na uit al hunne krachten. Waar zij ook hare blik ken wendde, overal zag zij de blauwe uniformen der Franschen. Zij reed naar den straatweg toe.doch rechts en links wapperde de vijandelijke vlag. •Kogels floten om haar ooren... En nochtans was de straatweg de cenigc weg dien zij kon inslaan. hebben de overwinning behaald op de Russische barbaarschheid, op volkeren die zoogezegd naar vrede streefden, maar in den grond van hun hart oorlog wenschten en ons tot hun politieke va- salen wilden maken. Thans vragen zij waarborgen betreffende de soevereini teit en de onafhankelijkheid van Spanje Dat is overbodig. Want het nationale Spanje streeft niet alleen naar vrede, maar ook naar grootheid. Daarbij zal het onwrikbaar trouw blijven jegens hen die zich van het eerste uur af, toen alles nog onzeker was, aan zijne zijde schaarden. Indien er daarnaast nog andere landen zijn, die naar internatio nale samenwerking streven, zal Spanje, gaarne het zijne bijdragen tot den Eu- ropeeschen vrede. Naar het Havas-agentschap uit Ma drid verneemt, werd de hoofdstad on middellijk na de overgave bezet door falangisten, die de straten doorkruisten met bevlagde vrachtauto's en weldra door het publiek levendig werden toe gejuicht. De menigte had eerst een aarzelende houding aangenomen, en zweeg maar weldra begonnen nagenoeg allen toe te juichen. Politieagenten van de falanks verze kerden de orde, terwijl de straatver sperringen reeds waren afgebroken. 's Avonds bleven schouwburgen en cinema's open. In talrijke wijken kwam de vreugde van de bevolking nog luidruchtiger tot uiting. Wanneer na de falangisten de nationalistische troepen door elke poort in de hoofdstad hun intocht hielden, werden de soldaten omhelscPdoor man nen, vrouwen, kinderen. Men moest te rugdenken aan 1 April 1931, toen de republiek werd uitgeroepen, om zich nog dergelijke verugdetooneelen te kunnen herinneren. Thans was de menigte nog veel uit bundiger. Duizenden vlaggen, tapijten en Ma nilla-sjaals werden overal uit de vens ters uitgehangen. De gansche stad had een feestelijk uitzicht, en als de avond viel, was Madrid voor dc eerste maal sedert November 1936, opnieuw ver licht als voor den burgeroorlog. De nationalistische kolonnes stroom den voort de stad binnen, vooral langs .lp Toledopoort. Zij defileerden met wapperende vaandels en al zingende door de voornaamste straten. De troepen waren voorzien van een ongewoon aantal machinegeweren. De dienst voor nationale hulpverlee- ning had 6500 vrachtauto's met le vensmiddelen bij Madrid saamgetrok ken. Enkele uren na de overgave van de stad kwamen de eerste vrachtauto's reeds in de buitenwijken aan. De nationale troepen zouden snel op rukken om het republikeinsche gebied tp bezetten. Een smal pad kronkelde tusschen de bergen. Dit moest zij volgen, zonder te weten waarheen het haar zou bren gen. De hoefslagen der paarden harer vervolgers klonken gedurig in haar ooren... De hengst vloog voort, berg op, berg af, over de rotspaden, over losliggende stéenen, door doornenstruiken en over met bloemen bezaaide grasvlakten maar gedurig hooger in het gebergte. De korte afstand tusschen haar en de Ytiiters verminderde noch verveerderde. Zij was eene enge kloof langs gere den toen zij zich eensklaps op eene grasvlakte bevond. Langs alle kanten was de bergvlakte door spitsen omgeven. Een pad kon zij hier niet meer onder scheiden. zulk een weg op te zoeken was haar onmogelijk Van nabij schetterde de klaroen haar in de ooren. Zij koos de wijdste opening tusschen de haar omringende hoogten en reed deze onbekommerd in, vastbesloten haar leven duur te verkoopen. De kloof was bereikt. Steil liep zij naar den afgrond. Achter haar weerklonken de woeste vreugdekreten harer vervolgers. Dich ter en dichter kwamen zij bij. Van een weg was er geen spraak meer doch niettegenstaande de loslig gende steenen drukte Mercedes haar hengst dc sporen in de zijde en zag rij verlangend uit naar het einde der kloof de hoop daar een pad te zullen vin den. De spoorslag dreef het vermoeide eclele dier tot het inspannen van al rijn IN TOTAAL 11 DOODEN EN 80 ZWAAR- EN LICHTGEWONDEN Gemeld werd dat onder de slachto fers van de vreeselijke ontploffing zich nog negen andere zwaargewonden be vonden. Deze arbeiders en arbeidsters hadden zware verwondingen opgeloo- pen maar daar dézen naar hun wonin gen werden gevoerd wist men niets be paalds over hun toestand. De nieuwe zwaargewonden zijn Marie Chartreux, uit Herstal, Josephine Duchene, uit Luik, Catherine Malpas uil Houpeye, Catherine Bailly uit Sou- magne, Helene Delvoye, uit Herstal, Jean Corthals, uit Luik, Louis Divot uit Luik. In totaal zijn er 1 I dooden en 80 zwaar- tn lichtgewonden te betreuren. PRINS KAREL BEZOEKT DE GEKWETSTEN Woensdag namiddag te half vier is Prins Karei in de Wapenfabriek te Her stal aangekomen. Daar de lijken der slachtoffers reeds aan de families waren teruggeschonken begaf de Prins zich naar de verschillende hospitalen, waar hij de gekwetsten bezocht die er wor den verpleegd, in gezelschap van M. Mathieu, goevern^ur der provincie, be zocht Prins Karei ook het Beiersch gasthuis te Luik. én het verbandhuis van het Rood-Kruis. Ook Z. Exc. Mgr. :Kerknofs, bisschop van Luik heeft zich naar de ziekenhui zen begeven en de gekwetsten een op beurend woord toegesproken. OPNIEUW AAN DEN ARBEID Woensdagmorgen werd het werk in de fabriek normaal hervat. Ook de onmiddellijke hervatting van de afdeeling lichtkogels waar de ont ploffing zich voordeed wordt betracht. ZEKERE AFDEELINGEN WERKEN NIET TEN TEEKEN VAN ROUW Zekere af deelingen van de fabriek hebben, in overleg niet het bestuur, be sloten ten teeken van rouw het werk neer te leggen. Aan alle openbare gebouwen van de gemeente hangen de vlaggen halfstok. waarvan geen enkele remedie haar in omloop, vervalschingen van allerlei heeft kunnen verlossen. Haar gansch1 aard wat genoegzaam aantoont dat leven werd er door versomberd. Len- j verschillenden er zich mede bezighou- aenpijn, schele hoofdpijn, sombere ge-j den. dachten kwelden haar onophoudelijk Gisteren is men en haar karakter werd vloed. len aan te houden. De rechterlijke dienst Een jaar geleden kreeg zij het gelul? van het parket van Antwerpen had en- big gedacht een proef te maken metkele gegevens ingewonnen en was op Kruschen Salts. Ik werd er door gered zoek gegaan dat hen ten slotte naar de schrijft zij. Sedert dat - ik er gebruikgemeente Herenthals bracht, van maak, is mijn hardlijvigheid ver-1 Twee verdachte kerels werden opge- dwenen. Ik slaap goed, ik eet gemakke-1 leid, zekere S. T. van Herenthals en lijk, ik ben wel te pas alsof ik 20 jaar .'zekere Ver., van Grobbendonck. Zij oud was, en dit ondanks mijn 47 jaar.» beweerden van niets af te weten, maar Mw. L. V.., jdat baatte niet erg, daar er in het bezit Indien gij alle dagen een kleine van een hunner nog een valsch 20 fr. dosis» Kruschen Salts neemt is er geen stuk werd gevonden. Beiden gingen tot gevaar voor verstoptheid. Inderdaad, Kruschen wekt uw lever op, uw nieren, uw darmen. Daardoor worden zij tot jedeeltelijke bekentenissen over. Men heeft alle reden om te vermoe- den dat de valsche stukken te Heren- verken gedwongen, zooals de natuur, thals werden vervaardigd, doch van het eischt. De hardlijvigheid verdwijnthet gebezigde materiaal werd niets ge- met haar sleep van miseries. Gansch j vonden. natuurlijk gevoelt gij u meer opgewekt. De twee valsche munters werden vreugdiger, jonger. Kruschen Salts, alle naar de gevangenis van Turnhout over brachten aan. Pijlsnel vloog hij naar het einde der kloof en tusschen haar loodrechte wanden door reed Mercedès rustig heen. Zij zag nu licht voor zich, lucht aan beide kanten en lucht onder zich. De laatste sprong van den hengst had haar boven een- afgrond doen ko men die duizend voet beneden haar gaapte... Paard en ruiter verdwenen in den kolk De Fransche ruitèrs, verhit door bet gevecht, dol van wraak, dachten niet, zagen niet. Een vreeselijke angstgil scheurde plotseling uit acht borsten. Allen buitel den hals over kop met hun schuimende en dampende paarden in de rotsachtige kloof... En Mercedès Als de hengst sprong had zij zich gezwind uit den zadel laten vallen en het toeval wilde dat zij in een breeden struik te recht kwam waaraan zij zich vastgrijpen kon. Haar dier viel in de duizelingwekken de diepte waarin ook haar vervolgers boven haar hoofd verdwenen. Hasta la Muerte riep zij de ne- derstortende ruiters toe. Verpletterd kwamen dezen op de rotsen neder. Juarez en Mercedès waren ontsnapt. HOOFDSTUK XI DE VLAAMSCHE SCHILDER EN ZIJN VRIEND GRAAF HERNANDO DE ALCANTARA apotheken; fleschjes aan 7 fr. 12,75 fr. 22 fr. Heer Souden, minister van Buiten- lendsche Zaken, heeft Woensdagvoor middag heer von Bulow-Schwante, Duitsch ambassadeur te Brussel, ont vangen. Dit bezoek had betrek staande radiophonische van den Keulschen post op de aan gebracht ter beschikking van den cureur des Konings. BRAND TE MEULEBEKE Woensdag avond rond 8 uur 15 is een geweldige brand uitgebroken in de vlaszwingelarij toebehoorende aan M. Robert De Clercq en gelegen op de wijk Ketelsberg. Het vuur werd het eerst bemerkt door de geburen die de eigenaars ver wittigden.De brand nam,aangewakkerd' door den wind spoedig eene groote uit breiding, zoodat bij de aankomst der pompiers van Meulebeke de zwingelarij uitzendingen ncsgenoeg in lichtelaaie stond.De brand en bestemd weer moest er zich dan ook bij bepa- voor de Duitsch-sprekende Belgen in'len de bijgelegen gebouwen en het ons land. woonhuis te vrijwaren. Eenige moedige Naar verluidt heeft de Duitsche Re- j personen gelukten er nochtans in enke- geering tfan den radiopost van Keulen le kleine voorwerpen te redden, doch onderrichtingen gegeven,opdat een ein- het groot materiaal, zooals zwingelmo- de zou gesteld worden aan de uitzen-lens en hekels en een groote hoeveel- dingen betreffende Eupen en Malmedy.1 heid ruw gezwingeld vlas bleven in de De Duitsche overheden hebben overi-1 vlammen. gens nooit kunnen veronderstellen dat j De schade is zeer aanzienlijk en de de gewraakte uitzending het cultureele oorzaak onbekend. De VDamsch-Nationalisten zijn razend kwaad. Hun laatste manifesten zijn scheidpartijtjes van belang; tegfen de Katholieken en persoonlijke aanvallen tegen de Katholieke kandidaten. Indien de Vlaamsch-Nationaiisten in Vlaanderen ten onder gaan, dan moeten zij dit wijten aan. de dwaze anti-Belgische en onviaamsche politiek van «Volk en Staat, en van leiders als Staf Deelereq. Leuridan en Tollenaere. De Calle de los Plateros is nabij de plaza van Mexico gelegen. Het is dit gedeelte der stad dat het meest door de groote wereld wordt bezocht. Twee jonge mannen gingen er langs zonder een blik te gunnen aan de rijke uitstallingen der prachtwinkels. Zij waren druk met elkander in ge- iprek. Zij onderscheidden zich beiden door hunne krachtige mannelijke gestalte en hun rustige voorname houding. Noch tans verschilde hun voorkomen, geheel Het lichtblond, rijkgelokt haar van den eene bewees genoegzaam dat zijn Uandaard verschilde van die zijns mede- gezels, evenals van dien der honderden menschen, met hun donkere gelaatstint en zwarte lokken, die hen voorbijstap- ten. Hij was een buitengewoon schoon jongman, van rijzigen slanken lichaams bouw. Zijn blozende gelaatskleur was zoo zacht dat zij in tegenspraak stond met zijn mannelijke trekken, zijn zwaren blonden snor en de blauwe oogen kwamen helder uit tegen de bijna zwar te wimpers en wenkbrauwen. Het was een Vlaming. Frans Evraert, zoo heette hij, was van Anwerpen afkomstig waar hij door zijn vader, die een welhebbend koop man was. tot den handel werd bestemd. Doch hem zat de kunst in het bloed en hij wou schilder worden. Dit was wel niet zonder tegenstribbe ling der ouders gegaan doch eindelijk hadden zij moeten toegeven. Na een kunstreis door Span»*, en Ita lië te hebben gedaan wou hij Mexico zien, dit paradijs der aarde, om er de natuur in hare grootsche pracht, in ha ren ganschen luister te aanschouwen. Zijn gezel, waarmede hij op het oogenblik over de Calle de los Plateros ging, was een Creool van edele afkomst Zijn naam luidde graaf Hernando van Alcantara. Zijn vader, de oude Conde Don Iquacio de Alcantara, was gedu rende den vrijheidskrijg van Mexico uit Spanje overgekomen. Hij was aldaar met een Creoolsche getrouwd en had bij rijn dood aan zijn eenig kind Hernando een aanzienlijk vermogen in grondbezittingen nagelaten Deze graven waren afkomstig van de ridders van Alcantara door Alfons IV, koning van Kastilje in 1214 gesticht. Hèt geheele voorkomen van den jongen graaf Hernando verried dat zui delijke streken hem hadden zien gebo- ïen worden. Hij was wel gebouwd van lichaam. Zijn zwarte oogen fonkelden gedurig en duiden aan hoe gemakkelijk zijn geest door eiken indruk bewogen werd. Zwart waren zijne glanzige haren, evenals de opgekrulde snor. Ze kwamen overeen met de kleur ziine ingebruinde, Spaansche gelaats trekken. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 2 li Aalst.,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2