Vade-mecum voor de Kiezers KRANKZINNIG UIT LIEFDE De toestand in Spanje Wat al de Kiezers moeten onthouden OflKEMSO NIEUWS KABINETSRAAD De Belgische uitvoer naar Tsjechoslovakije Dat zij winnen zal tol heil van gansch het volk 1 April. H. Hugo. Hugo zag het levenslicht in 1053 te Chateauneuf en werd bisschop van Grenoble in 1 080 Onder zijn bescherming werden de grondslagen gelegd van de Karthuizer- orde door den H. Bruno. Gestorven in 1 132 werd hij het jaar nadien reeds heilig verklaard. Spoofkaarten voor groote gezinnen. Door de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen wordt herinnerd aan de houders van kaarten voor groo- ge gezinnen, die kaarten bezitten wel ke slechts geldig waren tot einde 1938 op staanden voet het noodige te willen doen tot inlevering dezer kaarten aan het dichtsbijzijnde station. Spocrreizigers. Volgens een statis tiek van de Nationale Maatschappij is het aantal spoorreizigers in 1938 ver minderd en wel van 200 tot 192 mil joen reizen in 1937. De gemiddelde afstand per reis was 32 km, wat iets hooger was dan het vorige jaar. De inkrimping van het aantal trein reizigers is te wijten aan 't Kleine aan tal werkabonnementen. In 1937 was de ekönomische bedrijvigheid kleiner en dc werkloosheid grooter. Voor de andere soorten reizigers was er een lichte verhooging. Het aantal betalende ticketten verhoogde met 4 th. Beethoven en Hitier. Het huis waar de achtsten tot stand kwam. Een huis te Linz (Oostenrijk), dat vroeger toebehoorde aan Johann Beethoven,een broeder van Ludwig van Beethoven, zal afgebroken worden om plaats te maken voor den aanleg van een Adolf Hitler Platz.» In dit huis schreef Ludwig van Beet hoven de finale van zijn achtste sym phonic, welke hem ingegeven was door zijn wandelingen naar Postlingberg. Het grensverkeer met auto's tusschen Belgie en Frankrijk. Als afgevaar digde van het Belgische ministerie van Buitenlandsche zaken, heeft de h. Cu- velier te Parijs een onderhoud gehad met het bestuur van het Fransche tol wezen. Het onderhoud liep over de moeilijk heden, welke bestaan voor de personen die over een auto beschikken en zich van de Belgische grensstreek naar de Fransche grensstreek moeten begeven. Naar verluidt zou er een nieuwe overeenkomst in het vooruitzicht zijn. Romeinsche geestelijkheid zal Zijne Heiligheid een Tiaar aanbieden. De domkapittels van 'de basiliek v. Latera- nen en van de St Pieter zijn voornemens den H. Vader, als hij op 1 8 Mei aan staande plechtig bezit neemt van de Romeinsche kathedralen, waardevolle geschenken aan te bieden. De Romein sche geestelijkheid zal bij die gelegen heid den H. Vader een prachtige tiaar aanbieden, zooals indertijd de inwoners van Milaan aan Paus Pius XI zaliger gedachtenis hebben gedaan. Binnenkort zal het voltallige Vatikaansche domka pittel met den nieuwen aartspriester aan het hoofd, door Z. H. den Paus in plechtige audiëntie worden ontvangen. PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotts door CONSTANT AIMARD 40ste Vervolg. Hij was officier bij de keizerlijke ul- hanen sinds de landing van Maximili aan en de prachtige uniform; bontge- schakeerd en met goud bestikt, deed zijne gestalte op het voordeeligst uit komen. De jonge graaf werd wel eens de schoone Hernando genoemd door de Mexicaansche schoonen Hij had ook slechts blikken voor haar. Hé Francisco riep hij zijn vriend den schilder plotseling toe in het Spaansch. Wat is er, Hernando Kijk eens wat lieve meisjes Waar Ginds aan den anderen kant. Oh gij zijt op allen verliefd. Ja, maar zie eens die langste van de twee, met die donkerroode roos in het haar. In het voorbijgaan lichtte zij even haren sluier en sloeg een blik op ons. Gelukkige Hernando lachte de Vlaming. Als gij haar gezien hadt, mijn goede vriend, dan zoudt gij haar tot een Madonna geschilderd hebben. Donderdagnamiddag werd een ver gadering gehouden van den Kabinets raad, onder voorzitterschap van den h. Pierlot, eerste-minister. De minister van Economische Zaken bracht verslag uit over de ramp, die zich voordeed in de nation, fabriek van oorlogswapens te Herstal. Hij kreeg opdracht de regeering te vertegenwoordigen op de rouwplechtig- heden, die ingericht wordt ter nage dachtenis van de slachtoffers. De Raad handelde verscheidene be stuurszaken af. Hij besloot tot de herklasseering uit taaioogpunt van de beambten van het departement van Financien. De volgende ontwerpen werden on derzocht 1twee koninklijke besluiten betref fende de burgerlijke opeischingen 2. een koninklijk besluit betreffende de toelagen toegestaan in 1938 aan de centra voor vrijwilligen arbeid ingericht ten behoeve van jonge werkloozen. 3. een koninklijk besluit tot wijziging van de reglementeering van de werk loosheid onder arbeiders uit het hotel- bedrijf 4. twee koninklijke besluiten betref fende het verlof met behoud van loon in de Kempische steenbakkerijen en in de papier- en kartonnijverheid. HET ONTSLAG VAN DE REGEERING Het is gebruikelijk, dat de regeering ontslag neemt zoodra de uitslagen van de parlementsverkiezingen bekend zijn. Dit valt des te meer te verwachten daar de regeering Pierlot nooit anders dan een voorloopig karakter heeft ge had. De samenstelling ervan werd nooit goedgekeurd in het Parlement en het het was omdat men zich in de onmoge lijkheid bevond een vaste regeering te vormen, dat de ontbinding werd afge kondigd. De regeering Pierlot kreeg dan enkel dc opdracht intusschen de loopende za ken af te handelen. Een nieuwe bijeenkomst van den Ka binetsraad is voorzien voor Dinsdag a.s. om 10 u. voormiddags. Die bijeen komst blijkt geen ander doel te hebben c!an de onderteekening van den ont slagbrief, welke dan onmiddellijk door den eerste minister aan den Koning zal worden overgemaakt. De Belgisch-Tsjechoslovaaksche han delskamer heeft te Brussel haar alge- meene statutaire vergadering gehouden, onder voorzitterschap van den h. A. Francois. De voorzitter bracht hulde aan wijlen den heer Jaspar, minister van Staat, eerelid van de Kamer. Daarna werd verslag uitgebracht over de werking van het afgeloopen jaar. Uit de statistieken is gebleken, dat de Belgische invoer in Tsjechoslovakije in 1938, 181 miljoen fr. bedraagt te gen 1 80 millioen in 1 939. De Tsjechoslovaaksche invoer in Belgie voor hetzelfde tijdperk beliep 238 miljoen tegen 255 millioen. Vervolgens werden met algemeen heid van stemmen, de hh. Damiens, Menzel, Fisel, Machan en Ledoux her kozen tot beheerders. Ingevolge den nieuwen politieken toestand zal de raad in buitengewone vergadering bijeenkomen om zich uit te spreken over de wijziging van de statu ten van de Kamer of over haar ontbin ding. De zegel 2 fr. 50 en,2 fr. 50 van de reeks ten bate van het Roode-Kruis die vanaf 1 April verkrijgbaar is aan de postkantoren, geeft de beeltenis weer van wijlen koningin Astrid. DE STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD TE MADRID Madrid, 30 Maart. De militaire gouverneur van Madrid, Espinosa de los Monte, heeft den staat van beleg uitgeroepen in de hoofdstad en in de provincie Madrid. AMBTENAREN EN MILITAIREN MOETEN ZICH AANBIEDEN BIJ DE MILITAIRE RECHTBANK Madrid, 30 Maart. De nationalis tische overheden hebben alle ambtena- ïen van de provincie Madrid, die in de hoofdstad verblijven, verzocht zich binnen de vijftien dagen aan te bieden bij de militaire rechtbank, om er een verklaring af te leggen over hun bedrij vigheid sedert 18 Juli 1936. Hetzelfde verzoek werd gericht tot 3e militairen. Verder moeten alle personen, die kennis hebben van de misdrijven of overtredingen, gebeurd tijdens de repu- blikeinsche overheersching, dit onmid dellijk mededeelen aan de militaire overheden. GEVAARLIJKE KARWEI VOOR DE AMERIKAANSCHE POLITIE De Amerikaansche politie is op het oogenblik zoekende naar een gevaarlij ke man, een menschélijke dynamiet- bom». Dezen naam verdient de man vanwege het feit, tjaf hij onder zijn hemd twee staven dynamiet heeft ver stopt met twee slafthöedjes, die door middel van een ba^xij tot ontploffing kunnen worden ge'Sracht. Van de aldus ontstane, «ontplofbaar heid» maakte hij gebruik om een bank te berooven. Hij slaagde er in in een bank in Chanute zulk een indruk op den kassier te maken, doör de mededeeling dat hij enkele staven dynamiet bij zich droeg, die door een énkele beweging zouden kunnen ontploffen, dat hij zon der veel moeite een bedrag van 4860 dollar los kreeg. Hij sloeg daarna op de vlucht, doch de politie is hem reeds op het spoor.Hij is het laatst gezien op weg naar Ne braska. Het laat zich evenwel aanzien dat de arrestatie met eenige moeilijk heden gepaard zal gabn, waarvan de politie blijkbaar reeds overtuigd is. Zij heeft althans de waarschuwing uitgege ven, dat het gelijk zöü staan met zelf moord, wanneer men zich in de nabij heid van den man waagt. Het beeld mijner Madonna draag, ik in mijn binnste om, antwoordde Fran. In de werkelijkheid heb ik hier nog nooit eene aangetroffen. Neen Ten minste in Mexico niet. En in Spanje Evenmin. In Italië dan Nog minder. Alleen in mijn va derland, in het schoone Vlaanderen, aan de boorden der Schelde, heb ik vrouwengezichten gezien, zoo edel, zoo rein dat zij voor de Moeder Gods modhten poseeren. En nog... -i—3 Welke achterhouding, mijn goede vriend riep de graaf uit. Er bestaat in de werkelijkheid geen ideaal, zei de kunstenaar. Tot dat de liefde er u een schept en u de werkelijkheid tot ideaal maakt, viel Hernando in de rede met een glimlach. Meent ge De liefde is blind Dat schijnt een spreekwoord aan alle landen eigen, wedervoerde de schilder, want bij ons zegt men dit ook. Dit bewijst dat het waarheid in zich sluit, beste, anders hadde het geen wereldburgerschap verworven. De liefde zou mijn oogen toch niet verblinden, zei de Vlaming. Als schilder leert men de trekken te nauw keurig gadeslaan. De jonge graaf vond lust in dit ge sprek. Gij zijt nog nooit verliefd geweest Francisco En gij Hernando Ik Wel twintigmaal. Het is goed te zien dat gij van het land van Don Juan afkomstig zijt. Liefde vervolgde Alcantara, Liefde liefde I Een aardig ding, mijn Vlaamsche kunstenaar. Zij zet een bril voor de oogen. En wat ziet men dan vroeg jokkend Frans Evraert. Wel, carrissime, kort en dik wordt dan slank en bevallig grijze oogen krijgen de kleur des hemels en wangen worden rozen, de tanden parels, de lip pen koraal. Is dat bij u het geval plaagde de Vlaming. Neen, ongéloövige Thomas, maat gij verkeert in de tegenovergestelde dwaasheid. Op welke wijze Gij wacht op iets, waarvan gij u nog geen klaar denkbeeld gevormd hebt maar ge gaat de werkelijkheid blindelings voorbij en ziet de Madon nas niet die gij hier bij dozijnen kunt aantreffen. Optimist Dank u, pessimist, maar gij zult het ondervinden.En hét spijt mij dat we die donkerroode roos niet volgden, misschien zou zij uw ideaal geworden zijn. Gij zijt een origineel, Hernando. Vindt ge Als gij er geen zijt bestaan er geen op de wereld. En die dan, riep de graaf een an dere schoone met den blik aantoonend, is zij niet schoon, Francisco Is het geen echte Madonna Neen, vriend. Niet Is^zij niet schoon Ja wel, schoon is zij mar een Ma donna is zij niet. AUTO KOMT IN EEN GRACHT TE ERONDEGEM Op de wijk Halfbunder van onze gemeente reed zekere A. Jozef, van Wetteren met zijn personenwagen in de richting van Gent op den grooten steen weg. Bij het kruisen van een vrachtwa gen sprong de voorband van zijn wa gen. De voerder was het stuur niet meer meester bolde den steenweg in zig-zag-richting over en kwam met ge weld tegen een boom terecht bezijden den steenweg. Gelukkig konden een paar fietsers die het ongeval zagen ge beuren zich uit den weg maken. De voerder werd gekwetst aan aangezicht en handen en liep een erge hoofdwonde op. Hij ontving ter plaatse geneeskun dige zorgen. GAUWDIEVEN TE BRUSSEL AANGEHOUDEN Donderdag werden te Brussel twee gauwdieven door de rechterlijke politie aangehouden. Zij werden betrapt op het oogenblik dat zij de portefeuille trachtten te stelen an den heer De B. uit Athus. De twee kerels zijn de 40-jarige Mario Ferrario, die reeds vroeger uit het land werd ge dreven en zich dus in staat van ban- breuk bevindt, alsmede de 34 j'arigé Giovanni Uva, Ferrario trachtte nóg een portefeuille, die hij in zijn bezit had weg te werpen, toen hij werd aan gehouden. DOODELIJK ONGEVAL IN DE ANTWERPSCHE HAVEN Donderdagvoormiddag werd nabij de Mexicobrug de arbeider Jaak Pee- ters, wonende Weilandstraat 2 1door een vrachtauto aangereden en met ge broken ruggraat naar het Stuyvenberg- gasthuis overgebracht. De man is aldaar 's namiddags aan zijn vreeselijke wonden bezweken. De politie der 12e wijk verwittigde het parket, dat ter plaatse afstapte om de verantwoordelijkheid vast te stellen. DOODELIJK ONGELUK TE MARIAKERKE Donderdag morgen, rond half negen uur, was de dagbladverkooper Maurice Flardeel, oud 24 jaar, wonende Beile- vuestraat, te Ledeberg, per rijwiel op rende gegaan langs den Brusselschen- steenweg, ter hoogte van de Gentstraat te Mariakerke. Hij volgde den tramweg langs het kanaal en werd er verrast door de tram van Zomergem en op zij de geslingerd. De ongelukkige kwam met het hoofd op de ballustrade terecht en bleef bewusteloos liggen. Aan het achterhoofd had hij eene verschrikkelijke wonde opgeloopen,ver moedelijk een schedelbreuk. De geneesheeren Colle en De Stoop waren spoedig ter plaatse en boden hulp, terwijl de zeer eerwaarde heer Pastoor van Mariakerke den gekwetste dé H. Olie toediende. Het slachtoffer werd daarna ter ver pleging overgebracht naar de kliniek van dokter Vercauteren, te Gent. Veldwachter de Smedt stelde een onderzoek in en verwittigde het parket. HET SLACHTOFFER OVERLEDEN Maurice Hardeel is, ondanks de beste zorgen, Donderdag namiddag aan de opgeloopen verwondingen overleden. 1) Dat alleen liberalen en socialisten verantwoordelijk zijn voor de be noeming van Dr Martens. Janson liet de eerste lijst van kandidaten opmaken Spaak en Merlot keurden ze goed. De Katholieken zijn voor niets tusschen in die zaak. 2) Dat Dr Martens lid is geweest van de liberale Jonge Wacht van Deinze en dat de liberalen er toen niet vies van waren. 3) Dat niemand meer spreekt van het Plan De Man» 4) Dat De Man is gaan loopen en een schuld van twee miljardjes heeft achter gelaten. 5) Dat de socialistische verspillingspolitiek ons land finantieel 1 heeft ontred derd, dat die poiitiek, indien wij ze laten voortgaan, onvermijdelijk leidt naar deflatie of devaluatie. 6) Dat overal waar de socialisten de meerdere zijn geweest, er wanorde en regeeringsloosheid is geweest. 7) Dat in al de landen van Europa het socialisme achteruit boert Het is verslagen in Spanje en in Frankrijk. Het zal ook verslagen worden in België. 8) Dat er niemand meer spreekt van Rex tenzij de gewezen Rexistische Kamerleden om er huu walg over uit te spreken. 9) Dat V. N. V. ten onder gaat door de schuld van de dwaze anti-Belgische en on-vlaamsche politiek van Volk en Staat, en van leiders als Staf De Clercq, Leuridan en Tollenaere. 10) Dat de K. V. V. alleen bij machte is het socialisme tegen te houden, de orde te herstellen in ons land, een stevige duurzame regeering aaa 't roer te brengen. Zoudt gij haar niet willen schilde-' |Van welwillende toegenegenheid. voor Kom, wij zullen eens naar mijn atelier gaan, sprak de schilder. Met zeer veel genoegen, antwoord de de graaf. Hebt gij iets op uw ezel staan? Ja. Wat dan Iets dat mij sinds lang voor den geest speelt en waarover we daar Als ik eene schoone vrouw u moest schilderen, dan zou zij mij tot odel verstrekken, maar op eene Ma donna kunt gij niet verliefd raken, graaf, lachte Evraert. En waarom niet Het kan niet. Ik dank u wél, gij 'maakt mij nog -maak k°mpHment JtmksTpTaken. Volstrekt niet, gij hebt een ande- Pen Madonna ren smaak dan... De schilder vervolgde niet. - Dan wie vroeg de edelman Ik wou zeggen dan ik. -En waarom hebt ge eerst niet vol eindigd -r- Omdat ik vrees dat gij mijne ge dachte slecht zult uitleggen. Ik bedoel Gelijk gij zegt, Hernando. Ik ben benieuwd uw idéaal ge schilderd te zien. Ho wedervoer de Vlaming. Het is nog maar een schets, die zelfs geen j flauwe weerglans is van mijn voor- I beeld. Ik zoek, zooals ik u zeide naar een model. Inderdaad de Madonna met blauwe niet dat mijn smaak beter is dan de^00gen^ zjjn fantazie hem voorgëtoo verd had, verliet hem geen oogenblik: Ganscher dagen kon hij penseelen |Op het doek om de uitdrukking te vin- hernam jJtjn (jie hij Zocht maar tot hiertoe had hij altijd geëindigd met ailes te over- borstelen. Nu stond er weder een nieuwe schets. Hij kon zich menigmaal zoozeer in de beschouwing daarvan verdiepen dat het hem was als wilde het de hemelsche oogen pp hem vestigen. uwe hij is anders. Daarrmee stem ik gereedelijk in. Gij leeft meer voor de werkelijk heid dan voor de fantazij de schilder. Ik kan ten minste niet nalaten,mij in de werkelijkheid te verblijden, en vergrijp mij daardoor niet aan de schepping evenals gij, zei de officier la chend. Onder zulke schertsende gesprekken wandelden de twee vrienden langzaam door de woelige straten. Zij richtten hunne blikken naar de vele kankons, kregen menigen groet door middel van een wuivenden zakdoek in de hand eener schoone zagen menig donker oog vriendelijk op hen neerblikken en ontvingen zelfs, naar Mexicaansche wij ze, hier en daar een bloem als een blijk ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.), Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendi, Kerkstraat 21| Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2