J. Cammaert-Colpaert f KRANKZINNIG UIT LIEFDE 79 jaar oud, zet zij haar stok van kant De vrouweaslaGhter Van Thouronl 5 0/0 afslag op alle ARTIKELEN GEMENGD NIEUWS Algemeene vergadering van de Xat. Maalsel). van Gocdkoope Woningen Bet programma van hel bezoek van Koningin Wiihelmina Staking in 't mijnbedrijf Oemêa5ïtefeff*eeSiet van lleigie Groote occasie van FONOPLATEN ie beginnen van 4-, 50 fr. MUZIEKHANDEL MOLENSTRAAT, 9, X AALST. I 6 April. H. Julian». Op 16 ja rigen ouderdom verzaakte zij aan haar rijke goederen en trad in het klooster waar zij vooral, de zachtmoedigheid, de verduldigheid en de boetvaardigheid beoefende. Zij stierf in 1 340. Franco zal een Katholiek Spanje op bouwen. De Spaansche Minister van Landbouw en Sekretaris van c|e Phalan- gislenbeweging, Fernandez Cuesta, die déei uitmaakte van de Spaansche dele gatie bij de Pauskroning, heeft onlangs- openlijk verklaard lk ben er vast van overtuigd, dat God die de zuiverheid vein onze bedoelingen kent, ons ook in de toekomst beschermen zal. Wij scha ren ons eensgezind achter onzen leider en weten dat hij een nieuw Spanje zal opbouwen op de grondbeginselen van ic hl /aardigheid en van een diepkatho- lickeri geest». Een prachtig halssnoer te koop. Te Londen zal eerstdaags een halssnoer in veiling worden gesteld, bestaande uit 249 schitterende parelen, over een lengte van anderhalven mtfWr. Dif prachtstuk behoorde eens aan eèn be roemde danseres, Lola Montcz,' die op 43 jarigen ouderdom te New York overleed. De huidige eigenaar wenscht onbekend te blijven, maar men ver moedt dat het moet toebehoord hebben aan koningin Louisa van Saksen, die, na haar scheiding van Koning Frederik- August, in den echt trad met Toselli, den vermaarden toondichter van Un soir descend». Kardinaal Maglione zal een bezoek brengen aan Frankrijk. Naar hier, verluidt, zal Kardinaal Luigi Maglione, nieuwe Staatssekretaris, in den zomer van dit jaar een bezoek brengen aan Frankrijk. Hij had namelijk voor zijn benoeming reeds de uitnoodiging aan vaard om het eeuwfeest bij te wonen van de Zusters der Armen, dat van 4 tot 6 Juii in het Moederhuis van deze Congregatie te Saint-Pern (bisdom Rennes) gevierd wordt. DuRsche verdraagzaamheid. Het aartsbisschoppelijk Ordinariaat van Freiburg heeft aan de geestelijkheid me degedeeld, dat het Staatsministerie van Baden heeft besloten aan de Jezuieten de toestemming te ontnemen, om hun college ie St Blassien in stand te hou den. Na Paschen 1939 zal het college niet meer geopend mogen worden. De Belgische invoer in Zweden. Volgens de voorloopige statistieken van het ministerie van buitenlandschcn han del van Zweden, over het jaar 1938, bekicedt Belgie de zesde plaats onder dc landen die in Zweden invoeren. Tijdens het afgeloopen jaar heeft ons land aan Zweden voor 71.291.000 kronen (ongeveer 499.037.000 Belgi sche frank) koopwaren verkocht. Wan neer men rekening houdt met Luxem burg, dan bezet de Belgisch-Luxem- burgschc ekonomische unie de vierde plaats met een verkoop aan Zweden voor 84.918.000 kronen (ongeveer 594.426.000 fr.) 22.000 fr. voor den os, die te Ander- lecht den Eereprijs veroverde. De prachtige os, die verleden Zondag den Groote Eereprijs» van Anderlecht ver overde, werd door een Brusselsche firma aangekocht voor de mooie som van 22.000 fr. De H. Vader zal verschillende Basi lieken bezoeken. De H. Vader zal uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD 44ste Vervolg. Waarlijk 7 Gij Francisco 7 Dat geluk hadt ge mij dezen morgeh' niet voorspeld. - Een geluk, Hernando. -y Ja, want gij hadt op geen gunsti ger oogenblik kunnen komen. Wees mij duizendmaal welkom. De graaf nam zijn Vlaamschen vriend bij den arm en geleidde hem naar de tafel. Gij weet, vervolgde Alcantara, dat cr voor mijne vrienden en voornamelijk voor u altijd een plaats openblijft. Ga zitten dan zal ik u eens vertellen hoe gelukkig ik geweest ben. Kent gij haar nam 7 vroeg Frans Kent gij haar naam 7 vroeg Frans beeld zijner madonna dacht. Welke naam 7 Wel... van haar Hernando glimlachte. *t Is waar, sprak hij, gij denkt aan de uwe en ik aan de mijne. Wij ver stonden elkander eerst niet, dat be wijst dat een mensch nog al eens egoist kan zijn. De kunstenaar, die een oogenblik gehoopt had den naam te vernemen dtrgene die gansch zijn ziel vervulde, na den I 8en Mei a.s. op plechtige wijze bezit te hebben genomen van do basi liek van St Jan van Lateranen, ook een bezoek brengen aan andere basilieken. In de eerste plaats aan die van Santa Maria Maggiore, waar hij veertig jaar geleden voor de eerste maal het H. Misoffer heeft opgedragen. Zeer waarschijnlijk zal Zijne Heilig heid zelf ook de vergroote basiliek bii het pauselijk heiiigdom Vale di Pompei inwijden, hetgeen Pius XI z.g. reeds zelf had willen doen. De aandeelhouders van de Nationale Maatschappij voor goedkoope wonin gen en woonvertrekken, namelijk de Staat en de negen provinciën, zijn bij eengekomen in gewone algemeene ver gadering, en hebben het verslag van den raad van beheer, over de verrich tingen van het dienstjaar 1938, goed gekeurd. De uitslagen, totnógtoe döor de Na tionale Maatschappij bereikt,zijn uiterst belangwekkend 61.000 huizen en ap partementen zijn gebouwd of in aan bouw, in 404 gemeenten, door toedoen van de 300 aangenomen maatschappij en. Van de 47.229 ééngezinswoningen zijn er 20.984 verkocht aan minvermo gende personen 8000 woongelegen- heden werden gebouwd, ter vervan ging van krotten en loodsen. Op dit oogenblik zijn er bij de Nat. Maatschappij ontwerpen ingediend voor het bouwen van ongeveer 2500 woongelegenheden, ter vervanging van krotten, en voor bejaarde echtparen, [alrijke ontwerpen liggen ter studie. De regeering is voornemens eerlang een wetsontwerp voor te leggen, tot uitschrijving van een leening van 300 miilioen, waarvan een gedeelte zou kun nen aangewend worden tot het bouwen van woongelegenheden voor. de min vermogende klasse, maar het grootste gedeelte zou voorbehouden worden voor den strijd tegen de krotten. Zooals men weet, brengt Koningin Wiihelmina van 23 tot 26 Mei een be- ;oek aan ons land. Het programma van de feestelijkhe den luidt Dinsdag, 23 Mei 16 u. 30. Aan komst van Hare. Majesteit, de Kóningin der Nederlanden 19 u. 30, ontvangst van het diplomatiek korps in het Paleis te Brussel Galafeestmaal in het Paleis tc Brussel. Woensdag, 24 Mei voormiddag bezoek aan het stadhuis, middagmaal in het kasteel van Laken. In den namiddag Garden-partij 17 u. 45; ontvangst door Hare Maje steit de Koningin van de Nederlandsche overheden in het gezantschap der Ne derlanden. Intiem feestmaal in het pa leis te Brussel 's Avonds een galavoor stelling in den Koninklijken Munt schouwburg. Donderdag, 25 Mei Voormiddag vertrek naar Luik en bezoek aan de In ternationale Watertentoonstelling 20 uur feestmaal aangeboden door Hare Majesteit Koningin Wiihelmina in het Nederlandsch gezantschap. Vrijdag, 26 Mei in den voormiddag vertrek. Rheumatiek in de beenen en nierpij- nen verplichtten deze vrouw zich te steunen op een stok bij het gaan. Dat duurde reeds drie jaar en zij hoopte n:et meer nog goed te been te worden. Nochtans, zij heeft dit bekomen dank aan Kruschen Salts. Al de heelmiddelen die ik vroeger had genomen. schrijft Mevr. C., verbeterden wemig mijn toe stand. Kruscnen Salts hebben mijn pij nen verdreven, toegelaten dat ik mijn stok van kant zet en op te stappen als jaren te voren. Ik ga voort iederen dag *s morgens, mijn «kleine dosis» te ne men en vind er mij wóndergoed mee.» Mevr. D. C., De ouderdom doet niets ter zake op 50 jarigen als op 80 jarigen leeftijd, verlost Kruschen U van rheumatiekpij- nen, omdat het uw nieren, lever en dar men verplicht regelmatig te werken en uit uw lichaam het nadeelige urisch zuur te verwijderen. Tienduizenden werden door Kruschen van rheumatiek genezen, gij zult het ook. Kruschen Salts, alle apotheken, fjes- schen aan 7 fr. 12 fr. 75 en 22 fr. Volgens de bestaande overeenkomst tusschen werkgevers en arbeiders van de mijnnijverheid, werd Zondag laatst leden in alle mijnputten, in verband met het indexcijfer, eene loonsvermindering aangekondigd van 2 1/2 t.h.ln de over eenkomst wordt voorzien dat de ver mindering automatisch in voege komt den eersten Zondag na de officieele bekendmaking van het indexcijfer, ter wijl de arbeiders beweren dat de ver mindering hun acht dagen op voorhand moet worden aangekondigd. Vandaar het konflikt. In de Borinage is gedeeltelijke sta king uitgebroken in put 1 0 te Griseul in de mijn Espérance, te Paturages in de Charbonnage du Hainaut, te Bau- dour, en in eene mijn te Flénu. Op het totaal van 25.000 mijnwerkers, hebben 5000 het werk stil gelegd. Er worden geen incidenten gemeld. In de putten van de Charbonnage de Bonne-Fin, te Luik, is de staking bijna algemeen. Hetzelfde geldt voor de mij nen L'Aumonier en Ste Marguerite, sa men 660 stakers op 745. Dezelfde ver houding geldt ook voor de mijnen Nouvelle-Bonne-Fin, Banneux, Bois d'Avroy, Collard (Seraing), Manu, La Boverie, Vieille-Marihaye. In de Luik streek zijn ongeveer 2300 stakers op 3 1 00. TWEE LOTEN VAN 100.000 FR. TREKKING VAN 4 APRIL Uitslag van de lotenleening van het Gemeentekrediet van Belgie, 4 t.h. I 938, trekking van 4 April Reeksen 196.039 en 273.076 zijn betaalbaar met 100.000 fr. Zijn betaalbaar met 25.000 fr.: reek sen 102.603, 110.982, 217,098, 269.724. De voigende 30 reeksen zijn betaal baar met 10.000 fr. 106.524 120.420 137.690 145.997 159.006 159.375 161.993 163.858 168.894 173.756 180.489 189.964 196.856 201.868 202.425 204.640 219.688 235.067 242.342 247.053 250.359 260.238 266.914 272.841 ->73.951 296.257 299.922 301.794 304.724 238.833. Van Thorout, die in de gevangenis te Gent opgesloten is, wegens den weer- zinwekkenden en opzienbarenden moord op zijn vrouw te Rekkem, en aanstaande week moet verschijnen voor de kamer van inbeschuldigingstelling van het Hof van Beroep van Gent,heeft gepoogd zelfmoord te plegen. Hij heeft namelijk gepoogd zich door middel van een stuk glas den rechterpols af te snijden, en heeft zich hierbij een ernstige wonde toegebracht, met het gevolg dat hij moest overge bracht worden naar de ziekenafdeeling van de gevangenis. DOODELIJK VERKEERSONGELUK TE ASSCHE-TERHEIDEN Een Nederlander, woonachtig te Gent, sterft in het Hospitaal te Aalst Nog twee andere gewonden Dinsdag-namiddag rond 3,30 uur deed zich langs dén steenweg Brussel- Aalst, op het grondgebied van Assche, wijk Terheiden, een. schrikkelijk ver keersongeval voor. De genaamde Kreuner Robert, 33 j. gehuwd, Nederlander, wonende te Gent kwam met een kleine heerenauto, waar in zijn schoonmoeder had plaats geno- j men, langs den grooten steenweg in de richting van Aalst gereden. Op voornoemde plaats gekomen, i reed hij letterlijk onder een vrafchtauto, i geladen met zwijnen en gevoerd door Beerens Cyriel, van Vlierzele. De 'vrachtauto kantelde om en een 30 tal i zwijnen liepen in het wilde weg, terwijl 'de voerder Beerens eene erge buikwon de opliep en aan aangezicht en handen |door glasscherven werd gewond, i Met veel moeite kon de kleine auto i van onder den vrachtwagen gehaald v/orden. I Kreuner werd bewusteloos uit zijn j wagen gehaald,evenals zijn schoonmoe- jder. Zij ontvingen de eerste zorgen van Dr De Vis, van Hekelgem. I De drie gewonden werden daarna I met een Roode Kruisauto naar het hos pitaal van Aalst overgebracht. Daar I stelden de geneesheeren een schedel- j breuk vast bij Kreuner. De schoonmoe der had een beenbreuk. Wij vernemen dat Kreuner te 19,30 overleden is aan de gevolgen van de opgeloopen verwondingen. De toestand der twee andere slacht offers Woensdag morgen De schoonmoeder van Kreuner en Beerens Cyriel, waarvan we hooger schreven dat ze ook naar het hospitaal te Aalst ter verpleging werden vervoerd verkeeren in een bedenkelijken toe stand nopens dewelke het vooralsnog onmogelijk is zich uit te spreken. was ontgoocheld, maar dit gevoel duur de slechts een stond. Spreek, vriend, Hernando, zei hij Ik luister. Kunt gij dit schrijven lezen 7 Bij deze woorden overhandigde Al cantara aan Frans den pas ontvangen omslag en keek hem terwijl hij weder ging zitten met een zegevierend lachje aan. Dat is gemakkelijk te begrijpen, j zeide Evraert toen hij den brief open gevouwen had. Niet waar 7 Voor mij echter'zou de uitnoodi ging wat al te duidelijk zijn. Zoo dat meent ge niet I Stellig Hoe zoudt gij het dan vinden, beste, als ge zulk een bericht van uw Madonna ontvingt 7 viel de officier hem in de rede. Daarvoor moge de hemel mij...en haar bevrijden riep de Vlaming uit. Zijt gij jaloersch, Francisco 7 Neen, goede vriend. Gij schijnt mijn geluk te benijden. Neen, neen, beste graaf. Wij ver eeren en beminnen op een geheel ver schillende manier. Ik verlustig mij in het zien eener schoone bloem en vind er mijn geluk in haar te behouden en te j verzorgen. En ik 7 vroeg Alcantara. De kunstenaar aarzelde een oogen blik. De graaf die zulks bemerkte drong aan Toe, spreek vrank en vrij. Ik heb altijd hooren zeggen dat rondborstig heid een kenmerk der Vlamingen is. Gij, Hernando, gij moet de roos BOTSING TE MEERBEKE Op den Brusselschen steenweg, uit dc richting van Famel, kwam de heer Martin Van der Straeten, wonende' te Schaarbeek, met zijn auto aangehold. Wanneer hij op het grondgebied van Meerbeke kwam moest hij de auto dub belen bestuurd door den heer Dhanau Georges, wonende te St Joost ten Noo- de. Deze moest een stilstaande wagen voorbij rijden, waardoor hij links reed en de aankomende auto te laat bemerkt hebbend kwamen beiden met elkaar in botsing. De wagen van Van der Strae ten werd bezijden den achterkant totaal verhield en bleef met het achterste naar voor gekeerd op de tramlijn staan. De geleider zelf werd uit zijn auto gewor pen en yds bij wónder werd hij slechts licht gekWetst.Hij werd ter plaatse door een geneesheer verzorgd. De wagen van Dhanau werd zoo erg beschadigd dat hij moest weggehaald worden. De rijkswacht van Ninove kwam ter plaatse en deefl het gebruike lijk onderzoek. DRAMA IN EEN CINEMA TE MECHELEN Omstreeks halfacht 's avonds heeft zich in een cinemazaal van den Bruul, te Mechelen, een drama afgespeeld. De 24-jarige Michel Stevens, wonen de aan het Koning-Albertplein, was ge- ruimen tijd de verloofde geweest van mej. Mathilde X., uit Hofstade. Thans echter waren alle betrekkingen tusschen beiden afgebroken. Michel Stevens bevond zich in hoo- gervermelde cinema, in gezelschap van een ander meisje. Mathilde X bevond zich in dezelfde zaal en had plaats ge nomen juist achter haar gewezen ver loofde. Tijdens de vertooning heeft Mathilde X, haar vroegeren verloofde langs -ach ter een revolverkogel in den hals ge schoten. Michel Stevens stortte zwaar gewond ten gronde. Kort daarop is de jonge man overleden. Mathilde X, werd door de politie aan gehouden. plukken. En vermits gij van mijn land aard spreekt zal ik herhalen wat ik u reeds zei in het land van Don Juan is dit een weinig de mode. De graaf lachte. Gij zijt een dweeper, Francisco, een minnaar van droomerijen. En gij 7 Ik beweeg en verheug mij in wer kelijkheid zeide de schoone officier en hief het glas champagne, dat de bedien de zoo even ingeschonken had omhoog. Op uwe gezondheid antwoordde de Vlaamsche schilder op den heil- j dronk. I Lang leven onze schoonen En j bijzonder op de Roos van Mexico. Dat wil ik van gïfnscher harte j Moge haar goede engel en de uwe u beiden bewaren en dat de donkerroode roos den weg volge mijner blauwoogige geliefde sprak de kunstenaar half ernstig, half schertsend en dronk zijn glas ledig. De graaf vervolgde Die zwarte oogen moet gij naar de natuur schilderen., Zulk een portret zou een prachtige tegenhanger van dit met de blauwe zijn. Ik zal haar nog he den avond verlof daar toe vragen. Ik zou het nu niet moeten beloven daar ik door voedsel te geven aan uwe liefhebberij voor zulk een verzameling veel onheil zou kunnen stichten. Maar ik wil er u mijne toezegging wel toe ge ven als het geschieden kan voor de Roos hare bladeren laat hangen, ant woordde de schilder jokkend en gaf daarop gehoor aan de uitnoodiging van zijn vriend om zijn glas weder te ledigen. Doch laat ons nu eens in ernst spreken, Hernando, vervolgde hij. Ik luister, mijnheer de preker, schertste de graaf. Gij moet thans nu dat het sla; Het is zelfs bekend dat die woeste scharen slechts op moord en roof be lust zijn. Zij haten nu reeds den keizer Maximiliaan omdat hij de bandieten veld u wacht, nu de oorlog in Mexico de jacht aandoet. Zijne Majesteit mag woedt en gij met den keizer te veldewel oppassen dat hij niet levend in de moet trekken, geen nieuwe verbintenis handen der Juaristen valt want zij zou- aanknoopen. I den hem een wreeden dood doen ster- Zoo zoo Dat is een dure taak! ven. Denk er eens aan dat de dood ul Over de lijken der ulhanen alleen aan de geliefde zou kunnen ontrukken.loopt de-weg tot het leven van onzen Wel, mijn beste Francisco, 't is keizer. Er is niemand in ons geheel re- juist omdat ik ten oorlog moet dat ik giment die er niet eveneens over denkt wi! beminnen. Wat voert zekerder tot als ik. Qij kunt u gerust stellen, Fran- de overwinning en wat verzoet den Bisco, men schildert den vijand gevaar- dood op het slagveld meer dan het lijker af dan hij is. Het vijandelijk le- anndenken aan een minnend hart.Neen,ger bestaat grootendeels uit menschen vriend, ik moet de beeltenis mijner zonder tucht en zonder orde zeide de Roode Roos in mijn hart omdragen als edelman met heftigheid waarop hij zijn ik met geestdrift ten strijde zal trekken snor opstreek en zijn glas leeg dronk. Zonderlinge denkbeelden, Her- 1 De namiddag verliep in druk gesprek nando 'De liefde geraakte zelfs op het achter- Overigens zal die strijd zoo wan- plan geschoven, gelijk dit doorgaans bij hopig m«t zijn Wij zullen met een le- mannen gaat, om voor politieke toe- ger te velde trekken dat veel beter in- standen plaats te ruimen. gericht is dan de guerrilleros van Jua- De graaf volgde met toenemend on- rez. En onze geliefde keizer en uwe geduld echter den loop der zon en toen bevallige landgenoote de keizerin zul- zij eindelijk naar de bergen begon te len onze krachten nog ver tien dubbelen, reizen en de frissche avondkoelte uit- Gij telt den guerrillero en Juarez lokkend door de geopende ramen woei te weinig, graaf. i verliet hij met zijn vriend den Vlaming Ik veracht ze, Francisco. 1 zijne woning om door eene wandeling Ja, maar verachting is geen wapen het verlangen naar het oogenblik dat de op het slagveld. deuren van den schouwburg zouden Dat is waar, maar die kerels zijn opengaan te matigen. laf. 't Vervolgt. Niet altijd. Juarez vecht even als, een roofdier, uit moordlust, woede en (Verboden Nadruk.) haat. Heb ik niet gehoord dat al de Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver- rooverbenden van Mexico met hem boden, te verkrijgen Boekhandel, samenspannen 7 jj. Van Nuffel-De Gendi*. Kerkstraat 21l Dat is zoo. lAalstj,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2