GOEDE VRIJDAG. M. Lebrnn herkozen tot President van Frankrijk nrrsn De vorming eener nieuwe Regeering Vrijdag April. 1939 ENGELAND EN DE KLEINE LANDEN VOLKSSTEM XXXXVl. JAARGANG NUMMLR SI Drukker-Uitgever J. Van NuffetP* Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. FutKcfUdt buiten het Anondiseement AALST, Agentschap Havas, Adolf Mallwun 13. te Brussel - Rue de Richeleo. Parijs, Bant Buldings-Kingsway. 30 Lenden.W.C.2 I GOEDE VRIJDAG Zao op 5,19 af 18,28 v. AL 19 L.K. 11 Het is voor Christus de dag van hoon cn smaad Op dezen duisteren, bloe- digen Vrijdagen werd de Heiland door de joden voor Pilatus gebracht... op on- menschelijke wijze gegeeseld... met doornen gekroond, beschimpt en be- sport Onschuldig ter dood veroordeeld, nam Hij zonder tegenstribbelen het logge kruis op de schouders... droeg het hardnekkigheid der joden, en om de vervloeking die ze op zich hebben ge trokken, geen groote hoop heeft op hnn bekeering. Deze gebeden gedaan zijnde, ont dekt de priester tot drie maal, telkens wat meer het kruis, terwijl hij het kruis alsook zijn stem tot drie maal toe hoo- ger verheft zingt hij Ziet het hout van het Kruis», en telkens vallen allen met namelooze smart en lijden... met dp de knieën antwoordende komt, onzeggelijke pijnen naar den somberen laten we het aanbidden». Dit gebaar Calvarieberg en werd er aldaar op vast-beteekent dat het Evangelie eerst in het gespijkerd met scherpe nagelen Ge durende drie uur hing Hij er te zielto gen midden de ijselijkste folteringen... et circa horam nonam» zegt het Evan gelie, omtrent drie uur van den namid dag volgens onze tijdrekening, gaf Hij den geest 't Was de bloedige apothéose en wijl de zon verduisterde... en de voge len zwegen... wijl de maan bloedrood aan den hemel verscheen... wijl alles en kruis hing allen met angst en ontzetting werden' Terwijl de aanbidding en de veree- geslagen, was Hij gestorven met luid ring van het Kruis geschieden zingt joodsche land.., daarna door geheel de wereld bekend, en vervolgens van alle volkeren ontvangen is geworden. Vooraleer het kruis te gaan vereeren, valt men drie maal op de knieën, om door deze daad van ootmoed, de drie voudige bespotting te vergoeden die Christus onderstaan heeft 1 's nachts in het huis van Caiphas. 2) in het paleis van Pilatus, 3) wanneer Hij aan het geschreeuw en tranen, na 'n uiterste ak te van berusting en overgeving Va der in uwe handen beveel ik mijn geest...» Dezen dag begroeten wij als den verjaardag van onze verlossing en be vrijding Het betaamt ook daarom dat men hem doorbrenge in 'n stem ming van diepen ernst en innige gods vrucht Terecht wordt hij Goeden Vrijdag» genoemd, vermits Christus op dien dag aan de schuldige menschheid, den over vloed van Z'n oneindige barmhartig heid en goedheid heeft betoond...want de «Onschuldige» stierf om de misdadi gers vrij te maken We willen 'n korte verklaring geven van wat vandaag gebeurt in onze ker ken, om de lezers behulpzaam te we zen in het devoot herinneren aan dat tragisch gebeuren... daar .heel vaak de rubrieken en ceremoniën van den Goeden Vrijdag», doode letter en onbegrip zijn voor het volk Vandaag wordt geen H. Mis opge dragen Want nu de Heiland op bloedige wijze zich zelf opoffert, voor de menschheid stervend op het Kruis,.. p»ast het niet Hem op 'n onbloedige r;e j... scharen we ons bij Maria en Sint wijze op te dragen door de H. Altaar- Jan... bij de heilige vrouwen 1 Dicht bij geheimen. ring van men «Mijn volk, wat heb ik u misdaan of waarin heb ik u bedroefd ant woord mij enz... Deze woorden worden beantwoord door de volgende gewijde zangen Heilige God, die heilig en sterk, heilig en onsterfelijk zijt wees ons genadig» dit getuigt dat we Christus voor onzen Heer en God er kennen en aanbidden. Ze worden in het grieksch en in 't latijn gezongen, niet in het hebreeuwsch, omdat er weinige jo den het geloof aannemen en derhalve aan Christus geen eer bewijzen. Hierna wordt de H. Hostie processie- gewijs afgehaald. Als de priester tot het altaar is weergekeerd verheft hij de H. Hostie (daags te voor geconsa creerd) met de rechter hand alleen ter aanbidding naar omhoog hierdoor een verschil makend met de dagelijksche opheffing (bij de Consecratie). Vervolgens communiceert de priester Vroegei communiceerdecok het volk; nu echter is de algemeene gewoonte in voege dat men dezen dag niet commu niceert. Wel doen de aanwezige ge- loovigen dit op n geestelijke wijze door het verlangen naar Christus. De h. A. LEBRUN tot President herkozen; de Nationale Vergadering Kamer en de stemming Senaat gezamenlijk, tijdens En gaan we in den geest naar Calva- De priester met de assistenten (dia ken en onderdiaken) zijn in 't zwart ge kleed om wille van den rouw door den dood van Christus... Bij den aanvang der plechtigheid vallen ze plat ter aarde ten teeken van de onuitsprekelijke nederigheid met de welke de Messias zich verootmoedigde.. gehoorzamende tot den Kruisdood. De dienst geschiedt zonder licht, im mers de oorsprong van alle Licht... Christus is gestorven. Men zingt het passieverhaal volgens Johannes Deze welbeminde Leer ling van den Zaligmaker, aan denwelke de stervende Christus z'n heilige Moe der toevertrouwde, stond heel den tijd bij het Kruis... Hij getuigt in dit ver haal wat Hij zelf gezien en meegemaakt Nog zingt de priester verschillende gebeden voor alle soort van menschen omdat Jezus voor alle menschen is ge storven. Herhaalde malen heft de dia ken het flectamus genua aan, d. i. «Laten we de knieën buigen...» opdat we met cotmoedigheid biddende, des te zeker zouden verhoord worden.Doch dit geschiedt niet wanneer de priester bidt voor de joden... het geldt als een protest tegen de smadelijke knievallen die spotsgewijze voor den God-mensch werden gedaan Het «Oremus» en het Amen» worden alsdan ook ach tergelaten daar men ter oorzake van de t Kruis zullen we gelaafd en geheiligd worden door het kostbaar bloed dat vloeit uit de schrijnende wonden van den Heiland. Dit heilig bloed ver sterkt,.. zuivert en begenadigt... en bij Zijn oneindig waardevol offer, leggen we neer het kleine offer van ons lijden en van onze beproevingen... met Chris tus offer vereenigd wordt het onze kost baar in 's Heeren oog en n waarborg van zegen en glorie Het is 'n traditioneele gewoonte ge worden f Op 1 l November wordt in al le groote steden van Europa Brussel Farijs, Londen, Berlijn enz... 'n minuut stilte onderhouden op het graf van den onbekenden soldaat Dit is een sym bool, het verzinnebeeldt de geofferde liefde... van onze jongens... aan den haat der volkeren... het offer voor 't be houd van 't vaderland Goede Vrijdag, 3 uur van den na middag Die dan gestorven is, uit loute re liefde voor alle menschen is geen on bekende Die man offerde zich voor het heil van ons allen... Hij was de Christus, de Zoon van den Levenden God, slachtoffer van den haat zijner broeders, uitboeter van hun euvelda den Hij offerde zich zelf voor ons... en maakte ons gelukkig en vrij Goede Vrijdag 3 uur van den namiddag I onderhoudt n wijle de stilte denkt na... bidt en offert mee... in uw hart zal Gods' genade neerdalen en werken. DENDERZOON. De Nationale vergadering ter verkie zing van den president van de Fransche republiek werd te Versailles geopend te 1 4 uur 05 door den heer Jeanneney, voorzitter van den Senaat. De verrich tingen worden doorgevoerd met kalm te. Er heeft geen enkele politieke betoo ging plaats. Nadat 36 stemmen op zijn naam zijn aangeduid, begint de stemming met de letter L». Sommige roepen Lebrun». De eerste om te stemmen is de heer Labbé. Als de hh. Pietri en Queille, die zich hebben teruggetrokken voor den heer Lebrun, hun stem uitbrengen worden zij door hun vrienden toegejuicht. Als de communist Marty verschijnt wordt hij door de communisten toege juicht. Dit geeft aanleiding tot een kort stondig incident. Een der kandidaten de hr Demarais, apotheker te Honfleur bood zich voor den aanvang der vergadering bij den ingang van de zaal aan. Hij droeg een pak stembrieven op zijn naam. Hij werd door de politie verwijderd. De hh. Bonnet en Daladier werden eveneens toegejuicht. Doch de socialis ten en de communisten jouwen den heer Bonnet uit. Te 16 uur 25 is de stemming afge- loopen. LEIDERS DER SPAAN- SCHE PHALANX UIT MEXICO UITGEWEZEN Mexico-stad, 5 April Gisteravond heeft een aantal arbei ders, leden van het Mexicaansche vak verbond, opgehitst door de artikelen van het blad van het verbond «El Po pular» een aanval gedaan op het Spaan- sche casino. Alle ruiten werden ingeworpen. De politie verstrooide de aanvallers en ver richtte talrijke aanhoudingen. Tijdens het optreden van politie werd een aan tal schoten gelost. Ook werden aanval len gedaan op andere Spaansche clubs, vaarvan de leden aanhangers zijn van '2 Phalanx. OFFICIEELE CIJFERS Versailles, 5 April. Ziehier nu de officieele cijfers der stemming van de Nationale Vergadering Stemmers 910 Witte of ongeldige bulletijns 6 Uitgebracht stemmen 904 Volstrekte meerderheid 453 Verworven stemmen: Lebrun 506 gekozen Bedouce 15 1 Cachin 74 Herriot 5 3 Justin Godart 50 Pietri 44 Bouisson 16 BETOÖGIN GEN Versailles, 5 April. Wanneer M. Jeanneney bekend had gemaakt dat M. Lebrun herkozen werd, juichten de meeste leden van het congres dapper toe, terwijl de communistische Kamer leden riepen «Ontslag Ontslag!» Heel de vergadering, de communis ten natuurlijk uitgezonderd, heft dan de Marseillaise aan. De zitting wordt geheven te 17 u.30. Zonder verdere incidenten verlaten de Kamerleden en senators de congres zaal. DE VREUGDE TE PARIJS Parijs, 5 April. Het nieuws der herkiezing van President Lebrun was, dank zij de draadlooze uitzendingen en de speciale uitgaven der dagbladen on middellijk te Parijs bekend. Dit bericht, hoewel het verwacht was bracht overal groote voldoening teweeg Ir verscheidene winkels werd een af beelding van den president geplaatst,en de speciale uitgaven der bladen vonden gretige koopers. In een ommezien was de heele hoofdstad bevlagd. DE GELUKWENSCHEN DER VOORAANSTAANDEN Parijs, 5 April. M. Jeanneney, voorzitter van de Nationale Vergade ring en M. Edouard Daladier, Minister president hebben ten Elysée-paleize den heer President der Republiek met zijne herkiezing geluk gewensch*. BELGISCHE HULDE Parijs, 5 April. Onder de eerste bloemengarven welke in het presidenti eel paleis toekwamen, werd een ware struik magnifeike orchydeeën bemerkt, welke M. Pol Le Tellier, Belgisch am bassadeur uit de Vlaamsche serren had laten komen om ze Mevrouw Lebrun aan te bieden. i met een oplossing van 1/2 kgr. am- Ik wensch dat het mogelijk weze, moniaksulfaat per 100 liter water.Daar-j antwoordde de h. Pierlot, na kan men besproeien met zuiver wa ter om de bladeren af te wasschen. j De oppassende landbouwer zal ook niet nalaten de spinazie vroegtijdig op wenken over de teelt van Zomerspinazie Bij onze rondreizen hebben we vast gesteld dat bijna al de wintergroenten in de omstreken van Gent, Brussel, Leuven en Mechelen, en ook wel elders totaal door den vorst vernietigd zijn. Van de winterspinazie bleef er hier en daar een klein gedeelte ongeschonden, doch men zal verplicht zijn alles om te werken en te vervangen door zomer spinazie. Deze smakelijke en gezonde groente wordt in Maart en April gezaaid in vruchtbaren en wel bewerkten grond. Verder moet men variëteiten kiezen die overvloedige opbrengsten geven en bestand zijn tegen het opschieten de Victoria de Monsterachtige van Viroflay en de «Engelsche spinazie» zijn daartoe best geschikt. Als de grond wel voorzien is van opneembare voedende bestanddeelen en vooral van stikstof en als men eenjarig zaad gebruikt, kan men het vroegtijdig opgaan tegenwerken. Ten andere men bekomt ook malsche spina- te hakken, met het doel het onkruid te weren en den bodem frisch te houden. DIX1. zie, als de plantjes snel doorgroeien.keer pierlot. Het onderhoud van den h. Pierlot met den Koning duurde een uur en een kwart. Toen te 13 u. 15 de dienstauto van den heer Pierlot de zuilengalerij van het Koninklijk Paleis binnenreed, liet de eerste minister zijn chauffeur even stop pen, daar de aanwezige dagbladschrij vers den weg versperden en nader nieuws over het verloop van de politie- gebeurtenissen wilden vernemen. Welk nieuws vroeg men aan den De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten drie leiders van de Phalanx uit te wijzen, nl. den gedele geerde van deze partij voor Latijnsch Amerika, Alejandro Villanueva, Jose Celorio Ortega en zijn helper Genaro Ristra. Zij moeten van avond Mexico verlaten. In officieele regeeringskringen wordt medegedeeld, dat de regeering heeft kunnen vaststellen, dat de Phalanx heb ben gepoogd, een rol te spelen in de binnenlandsche politiek van Mexico. De stad biedt thans wederom een dereenmengen, vóór het zaaien regel- normalen aanblik. Aan de ongeregeld- matig uitstrooien ondereggen, heden werd door vier- tot vijfduizend) Bij droog en warm weder is het aan personen deelgenomen. De politie heeft, te raden de plantjes te begieten met - 24 personen in hechtenis genomen. jteir aangelengd met regenwater, of wel mijnheer de Eerste Minister Daaruit volgt dat het aanwenden van zacht aanhoudende en vlug werkende meststoffen de voorkeur verdient. Benevens goed ge eerden stalmest, ten spoedigste mogelijk ondergewerkt, zal men per hectare gebruiken 400 tot-500 kgr. superfosfaat, 300 tot 400 kgr. potaschsulfaat en 400 tot 500 kgr. ammoniaksulfaat. Ik ga, aldus de... afgetreden en terug... optredende Eerste Minister, U op de hoogte brengen van mijn onder houd met den Koning. De Vorst verzocht mij inlichtingen in te winnen over de voorwaarden waarin een nieuwe regeering tot stand kan komen. Een regeering, waarvan de samenstelling en het programma lk hoop dat men er in moge slagen een Kabinet op de meest ruime basis sa men te stel jen...» Wanneer zullen wij nadere bij zonderheden vernemen vroeg men vernemen g. Veroorloof mij te arbeiden, luid de het antwoord. Wij bevinden ons niet meer in den zelfden toestand van zes maanden gele den... Hiermede bedoel ik dat wij niet meer genoodzaakt zijn in «tempo» en in ver warring te werken f Wanneer denkt u een antwoord aan den Koning te verstrekken Er werd geen datum bepaald, zegde de h. Pierlot. Verscheidene dagen zullen verloopen alvorens ik u iets definitief kan mede- deelen... Hierop nam de Eerste Minister van de journalisten afscheid. DE WAARBORGEN AAN BELGIE Londen, 5 April. Op de vraag van het Lagerhuislid Mander, of de Britsche regeering, ingevolge de waar borgen die aan Polen werden gegeven, onderhandelingen zal aanknoopen met Nederland, Zwitserland, Denemarken en Belgie, met het oog op gelijkaardige waarborgen voor deze landen, heeft staatsond< ekretaris Butler, van het Foreign Office verklaard, dat hij niets meer toe te voegen had aan de rede Men zal best deze meststoffen on- den worden «gecombineerd», rekening van eerste-minister Chamberlain op 3. houdende met de resultaten van de wet- April. gevende verkiezingen en den huidigen toestand van het land. Dus een drieledige regeering, Butler wees er verder op dat Enge land reeds een kontraktueele verplich ting op zich genomen heeft, tegenover Belgie.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1