KRANKZINNIG Ü1T LIEFDE Ouderdomspensioenen Trekk. van Je Binnen- lanöscbe Leaning 1938 Teraardebestelling van den Koning van Irak bi Rara fH\ GEKE80Q NIEUWS De staktag in hel mijnbedrijf' geëindigd 43 millioen auto's in de wereld De bandiet Jozef Vephoene te Brugge ^DE GOEDE NATUURLIJKE STROOP' ■XmgviajvrjLe COMMERCIEELE APPELGELEI April. Goede Vrijdag. De dag van dc herinnering a^n de.gewich- tigste gebeurtenis aller tijden God mensch geworden, na onnoemlijk Kj- den, sterft aan hét Kruis, uit liefde tot de menschen. Mochten de menschen maar wederliefde betoonen. Naar het Zaligverklaringsproces van de Tweede Don Bosco Binnen kort zal het stoffelijk overschot van Dón Michele Rau, de eerste opvolger van den H. Don Bosco als Generaal Overste der Paters Salesianen, worden opgegraven en overgebracht van Val- salice naar de crypte van de Mariabasi- liek te Turijn. Het Apostolisch Proces van Don Rau. is in handen gegeven van de Congregatie der Riten. Men verwacht dat Don Rau, die de tweede Don Bosco, genoemd wordt, binnen afzienbaren tijd tot de eer der altaren zal worden verheven. De Koning als golfspeler. De (-Daily Telegraph.) meent te weten dat Koning Leopold op 14 April, naar En geland zal komen om te Deal te komen deelnemen aan den Halford Hewitt golf match, jaarlijks ingericht door de Brit- sche Public Schools. De Koning, die de gast zal zijn van M. Dereck Moore-Brabazon, zal mee spelen voor de Old Etonian Golf Socie ty en zal als partner hebben M. Eric Martin Smith, oud kampioen (liefheb bers). Het blad voegt er bij dat Koning Leopold een der beste golfspelers in Belgie, handicap 2 krijgt, en dat hij zich nog in 't begin van dit jaar te Can nes cgetraind» heeft. Een kerk ter herinnering aan Pius XI Gp 1 6 April aanstaande zal Kardinaal Boetto, de aartsbisschop van Genua, in Sostri Levante, de groote Christus-Ko ningkerk in wijden, die een levend mo nument zal zijn ter herinnering aan Paus Pius XI z.g. De groote organisaties der Katholieke Actie in Italië zullen bij deze inwijding vertegenwoordigd zijn. In een mededeeling van het Ministe rie van Arbeid en Sociale Voorzorg le zen wij .- Bij de wet betreffende de verzeke ring tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom en vroegtijdigen dood wordt bepaald dat de werkgevers er toe ge houden zijn van het loon van hun per soneel het bedrag af te houden van de stortingen welke het dient te verrichten ten einde een ouderdomsrente te beves tigen. Zij zijn er tevens toe verplicht daarbij de werkgeversbijdrage te voe gen. De werkgevers dienen diensvolgens het gezamenlijk bedrag der stortingen binnen den voorgeschreven termijn over te maken aan het door de verze kerden verkozen verzekeringsorganisme zoo het bedienden betreft, of aan de Lijfrentekas, zoo het handarbeiders be-,1 treft die uitsluitend en geregeld in hun dienst zijn. Het staat evenwel laatstge noemden vrij, zelf de kaart over te ma ken t zij rechtstreeks, 't zij door het toedoen van een mutualiteitsvereeni- ging waarvan zij lid zijn. Wegens het niet nakomen van hun verplichtingen werden alzoo, gedurende de maand Februari jl. ingevolge onder zoeken ter plaatse ingesteld 70 werkge vers voor het gerecht gedaagd; 49 klachten hadden betrekking op handar beiders terwijl 2 1 klachten bedienden betroffen. Er wordt aan herinnerd dat de stor- tingskaarten van de personen die aan de algemeene wet onderworpen (hand- zekerden, voor den 26n van de maand volgend op de verjaarmaand van den belanghebbende aan het winket van een postkantoor dienen afgegeven ten eind^ aan de lijfrentkas te worden overge maakt. De verzekerden in Maart gebo ren, dienen er voor te zorgen dat deze afgifte ten laatste op 25 April e.k. ge schiede. Naar verluidt zijn de stakingen, die naar aanleiding van een loonsgeschil, sedert Donderdagmorgen waren uitge broken in verschillende kolenmijnen van Luik, reeds bijgelegd. Woensdagmorgen was alles v normaal. Woensdagmórgen hebben talrijke stakers zich aahgefrtèld om den arbeid te hervatten in de kolenmijnen van de Borinage, vooral in'de inrichtingen in de omstreken van Bergen. Anderdeels hee/t de staking zich uit gebreid tot de kolepmijnea ..Grands Droits te Frameries, en elders in den omtrek. De Gemengde Kommissie van werk gevers en afgèvaardfgden van de vak- vereenigingen hebben besprekingen ge houden om het loongeschil bij te leggen dat gaat over een verschil van uitbeta ling van een bijslag - op het loon van /,50 fr. tot 2,5.9 fr. ten honderd. Men is van. oordeel.'dat men spoedig tot een vergelijk-zal geraken. OOK IN DE STREEK VAN CHARLEROI EEN OPLOSSING De stakingen die sedert een tweetal dagen ook in dê— 'streek van Charleroi waren uitgebroken, zijn thans geëindigd Alle stakers zijn weer aan 't werk. Het betrof hier vooral de Charbonnage de Noelsart-Culpart, te Gilly, en de Char- bonnages Réunis de .Charleroi. De gemengde mijnkommissie zal Donderdag vergaderen om de loon kwestie te onderzoeken. IN DE VEREENIGDE STATEN ZIJN ER 29 MILLIOEN Volgens de Amerikaansche statistie ken bedraagt het aantal auto's in de ge- heele wereld op het oogenblik bijna 43 'llioen, hetgeen 1 t.h. meer is dan een De cokes-verkoop. De Belgische Kolendienst deelt mede, dat, in strijd met geruchten in het buitenland ver- jaar geleden, spreid, België er niet aan denkt zich te- J Deze toeneming komt geheel voor re- rug te trekken uit de internationale co- j kening van de buiten Amerika liggende kes-overeenkomst. De nict-vernieuwinglanden. De Vereenigde Staten zelf van zekere overeenkomst houdt geen j schijnen namelijk verzadigd te zijn en verband met de betrekkingen tusschenhet aantal auto's is met 1.6 t.h. afgeno- de Belgische Cokesvoortbrengst internationale cokes-overeenkomst. de De geheime Russische zender werkt nog steeds. Naar het 3chijnt zijn hetj eenige partijgenooten van Trotsky of eenige bolsjevisten van de oude garde die het station leiden. Trotskysten of oude bolsjevisten, (die het weze ge zegd, haast allen uitgemoord zijn) het doet niets ter zake, het eenigste wat hier van belang is, is het feit dat van I men, ofschoon het aantal nog steeds 29 millioen bedraagt. In Frankrijk is het aantal auto's toe genomen met 10 t.h. en in Sovjet-Rus land met 7 t.h. In Duitschland was een lichte vermeerdering te bespeuren. In geheel het Werelddeel Amerika rijden op het oogenblik. 31 millioen auto's. In Europa 9 millioen, in Oceanie 8 millioen, in Azie 600.000 en in Afri ka eveneens 600.000. Wat Europa betreft, komt Groot- De uitkomsten van de Brusselsche Jaarbeurs. De Internationale Jaar beurs te Brussel zal eerlang haar verslag laten verschijnen met de uitkomsten van deze jaarbeurs. Dit verslag zal over de geheele wereld in verschillende talen verspreid worden. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotts door CONSTANT AIMAB.D 45 ste Vervolg. De siesta, de kortstondige slaap waaraan alle bewoners der keerkrings landen en zoo ook de Mexicanen, zich des namiddags zoo gaarne overgeven was geëindigd. De huizen werden verlaten, de stra ten werden woelig en levendig. Op de balkons lagen de zwartoogige Mexicaansche vrouwen in een gemakke lijke houding in een bekoorlijk ruim ge waad als waren ze zoo even uit haren slaap ontwaakt. Zij ademden de koele lucht in, die de uitgespreide waaier- haar toevoerde en keken, terwijl zij van tijd tot tijd tot de cigarzila, welke zij tusschen haar schoon gevormde vingers hielden naar de lip pen brachten, door het ijzeren hek van het balkon naar de voorbijgangers. Als een bevriende of doordringende blik van beneden op haar geslagen werd brachten zij een oogenblik het zwartge- lokt hoofd over de balustrade en be antwoordden den groet met fonkeling hunner oogen. Soms zelfs was het de taal der waai ers die den uitverkorene onderrichtte. Ook van de azoteas keken dergelijke bekoorlijke gestalten tusschen bloeien de oranje- en palmboomen naar bene- TWEE LOTEN VAN 250.000 FR. Woensdag heeft te Brussel de zesde trekking plaats gehad van de Binnen- landsche Leening 1938. Reeks 200776 en Reeks 238949 zijn betaalbaar met 250.000 fr. De volgende 30 reeksen zijn betaal baar met 25.000 fr. 102917 111811 114830 116249 118816 125070 129728 131193 132828 134456 139025 141199 146476 146496 170166 170893 171901 180589 190193 191019 193456 19551b 199123 199245 223509 236443 246011 265189 270794 282192 DE RUST IN HET LAND TERUGGEKEERD De bevolking van Irak heeft op ont roerende wijze haar zoo tragisch ver scheiden koning ten grave gedragen. Alle overheden van het land. de ge vestigde korpsen, het diplomatiek korps en afgevaardigden uit de naburige Ara bische landen hebben aan de plechtig heid deel genomen. De rust heerscht thans in het land. De nationale vergadering zal op 8 April bijeenkomen om het regentschap van Abdeel Ilah te bevestigen. Inlichtingen worden verstrekt nopens de omstandigheden in dewelke zich het tragisch ongeval heeft voorgedaan. De Koning had in zijn paleis een bioscoopvoorstelling bijgewoond. Na afloop ervan wou hij nog een luchtje gaan scheppen. Hij stapte in een auto wagen welke hij onlangs had aange worven. Toen de wagen tegen 120 km. per uur reed botste hij tegen een elèc- trischen paal in de buurt van het paleis. Twee knechten vergezelden den Ko ning. Zij werden licht gewond. De Duitsche pers maakt van de ge legenheid gebrüik de dood van den Koning en de moord op den Britschen consul om te schrijven dat de be volking van die streek zich kant tegen de Engelsche invloeden. Hij wordt door een politieagent herkend doch kan weer ontsnappen met een gestolen rijwiel Wij hebben gemeld, dat uit de bij zondere afdeeling voor sociaal verweer der gevangenis van Doornik vier boos wichten zijn ontsnapt, namelijk Jozef Verhoene, geboren te Wondelgem in 1904, die 1 0 jaar gevangenis had uit te boeten verder Jules Van Hoena- cker, geboren te Bergen in 1 884 Aldo Costi, Italiaan, geboren te Spesia in 1901en Felix Bienvenu, die in Maart 1938 te Bergen den juwelier Strack poogde te vermoorden. Deze laatste heeft zich intusschen bij de politie te Condé gevangen gegeven. Het signalement van de vier boos- 111^1 vnil uwiaug IJ| io 111.1 1WII uui w till I Ifl -11/1 kommunistische zijde bevestigd wordt Bnttanmc aan het hoofd met 2 1/2 dat Rusland en zijn bevolking in een el- mi'',oen ^"tos- Jendigen toestand verkeer. ^chZd $07.óSo. Ve^olgen, men Rusland met. 677.000, Italië met 300.000 en Belgie met 226.000 auto's. In China, een land met 400 millioen inwoners, rijden slechts 44.750 auto's. In Afrika heeft de Zuid-Afrikaansche Unie de meeste wagens met 339 dui zend, terwijl Belgisch Kongo 6650 auto's heeft. den. De schoone rijke officier, graaf de Alcantara en de nog schoonere blond gelokte Vlaming waren twee personen wier nadering de vrouwen op de bal kons en miradores dikwijls uit hare mijmeringen deed ontwaken. Beiden verdienden echter zooveel opmerkzaamheid van de schoonen niét want nauwelijks beantwoordden zij met een vluchtigen groet. Den officier zweefde slechts het beeld van de Roode Roos voor den geest. Evraert droomde van de hemelblau we oogen zijner Madonna. De heldere bontgeschakeerde kleu ren der huizen verdwenen spoedig in de duisternis van den nacht. De lan taarns der stad begonnen haar licht te erspreiden en de beide vrienden richt ten hunne schreden naar de Colyseo- straat. Laat ons wat harder loopen want ik zou niet graag hebben dat de Roos van Mexico voor mij in den schouw burg kwame. Zij zou dit als een ver onachtzaming als een gebrek aan 'ge voel" kunnen aanrekenen, zeide Alcan tara. Zoo snel gij wilt, Hernando. Lief de geeft vleugelen. Gij moest eigenlijk ook naar de opera gaan. Er is dezen avond een Fransche zangeres die optreedt en waar van veel goeds wordt verteld. Boven dien zal de groote wereld er in galla- kleedij verschijnen. Ik heb vernomen dat de keizer zich heden in zijne loge zal vertoonen. Ga dus mee. Ik heb nog verschillende dingen i te schetsen wat ik best bij het lamplicht kan doen, -gaf- Frans Evraert ten ant wichten werd in alle richtingen doorge stuurd en de fijnste speurders zijn op zoek naar de ontsnapten. Nu, Woensdagnamiddag rond 3,30 uur, zag een politieagent een persoon die scheen aan de persoonsbeschrijving van Verhoene te beantwoorden, bin nengaan in de ((Priba», Steenstraat te Brugge. De onbekende werd aangesproken, doch scheen een antwoord te ontwijken Dan vluchtte hij almeteens uit het ma gazijn, sprong op een der velo s die op straat stonden en vluchtte ermede weg, over de Groote Markt, achtervolgd door den agent. Maar de vluchteling v/as hem te rap en niettegenstaande een automobilist zijne hulp aan den agent verleende,, gelukte de kerel er in langs dc Oliebaan, bij het Seminarie over een muur te klimmen, waar men dan zijn spoor heeft verloren. Spoedig werd de hulp van andere agenten en zelfs van de gendarmerie ingeroepen, die de wijk omsingelden en afzochten, doch tot hiertoe heeft men vruchteloos opzoekingen gedaan. Men vreest dat de bandiet opnieuw, is ont snapt. EEN ARBEIDER GEDOOD In de koolmijn Gosson te Mon- tegnée werden drie arbeiders onder een lïiijninstorting bedolven. Twee hunner werden tijdig gered.De derde, de genaamde Schreuder, Neder lander, v/onende rue Goffin, te Luik, werd gedood. EEN DRAMATISCHE BRAND TE ANTWERPEN 7 JARIGE JONGEN BEDWELMD GEVONDEN. Op de zolderkamer van het huis Preek- straat nr 42 te Antwerpen, was Woens dag namiddag, rond 5 1/2 uur,'brand uitgebroken aan een partij papier en oude kleederen. De 7-jarige jongen Edward De Bruyn was alleen op de kamer opgesloten daar zijn moeder op boodschap uit was Zij had de deur langs buiten gesloten en toen zij terug kwam vond zij haar kind bewusteloos op den grond. De knaap was door den rook van het.bran dende papier bijna verstikt en werd in allerijl naar het gasthuis overgebracht, en noodlottigen afloop vreest. De pompiers waren het brandje spoe dig meester. Door de politie werd een streng on derzoek ingesteld. Een flinke laag GOEDE STROOP op een boter ham en ge hebt ëen maaltijd. Ja. en een maaltijd waarvan iedereen houdt, lekker,gezond en voedzaam, dank zij de 60 suiker dat de COMMEROEELE APPELGELEI bevat. En dan, reken even uit... kent gij wel een goedkooper voedingsmiddel BEVAT SUIKER woord. Dat kunt' gij morgen avond ook vel doen. Ga vandaar naar de opera daar bederft gij uwe oogen niet mede Zooals met de lamp en wie weet... De graaf kapte zijn zin af. Wie weet hernam de schilder ondervragend. Wie weet of uwe Madonna er ook niet komt. Zooals -ik gezegd heb zal de groote wereld éi aan^vezig zijn. Ik kan niet denken, antwoordde de Vlaming, dat zij die dezen morgen zoo vurig bad van avond in den schouwburg zal komen. Neen, dat. zal ze zeker niet doerr, want hare ziel ging onder een last gebogen dien zij aan de H. Maagd klaagde met de bede dien van haar af te wentelen. Zij gaat stellig niet naar de opera, zeide de kunstschil der, maar toch zal ik er heen om mij te overtuigen dat ik mij niet in haar ver gist heb. Goed, beste Francesco. Wij moe ten echter niet bij elkander gaan zitten want mijne schoone mocht daarin eens verraad zien en denken dat ik u tot mijnen vertrouweling.gèmaékt heb, ant woordde de grahf. ?■- En dat hebt gij toch niét gedaan! /iel de Vlaming' hem lachend in de re de. Welnu, daar steekt immers geen kwaad in. Zeker niet, Hernando. Maar zij behoeft het daarom niet te weten. Het genot van het geluk wordt verhoogd als wij dat aan ande-j ren mededeelen evert als dit het onge luk verlicht, vervolgde de graaf. Dat is menschenkennis, Hernando Ik dank u, Francisco, maar ge moet uwe kunstenaarsoogen niet te strak op de senorita vestigen opdat zij geen argwaan vatte. Onder onafgebroken levendige ge sprekken hadden de beide vrienden den Nationalen Schouwburg bereikt en mengden zich onder de menigte die de prachtige zaal binnenstroomde. Hernando en Frans scheidden van elkander en traden langs verschillende kanten het parterre binnen, waar zij op afstand van elkander «plaats namen. Te rechter- en te linkerzijde van het tooneel konden zij de logien gemakke lijk overzien. HOOFDSTUK XIV In den grooten schouwburg van Mexico. De uitdaging in tweegevecht Alle plaatsen van het prachtige ge bouw, dat zich in een zee van licht baadde, werden spoedig met toeschou wers bezet. Onder dezen trok inzonderheid de nobleza of de adel, die den eersten rang bezette, de aandacht, De schitterende kleurenpracht der kleederen, het golven van vederen en pluimen, het fonkelen der kostbare waaiers, en het glinsteren der zwarte oogen. en der kostelijke diamanten, dit alles verwarde den blik die het waagde zich naar deze breede rijen van Mexi caansche schoonen op te heffen. De kleederdrachten waren zeer ver schillend nu eens waren zij overeen komstig de Spaansche, Fransche en En gelsche mode ingericht, dan weder duidden zij aan dat de draagster daar van een Spaansche Creoolsche was of vertegenwoordigde zij de smaakvolle nationale kleeding van Mexico. Hier vertoonde zich een zwart of rcod fluweelen baret waarop een veder I wiegelde en de kostbaarste briljanten schitterden. I Daar prijkte een tot tulband gevou wen Turksche sjaal met een sneeuwwit te reigerpluim. I Hier hing de bevallige rijke sluier, aan een gouden spang bevestigd,op een blanken hals neder. Daar versierde slechts een diadeem van edelgesteenten j een paradijsvogel,' schitterend in zijn goud, de blonde lokken eener Euro- peaansche. Nog slechts weinig plaatsen op den eersten rang waren onbezet. Hernando liét zijn blik met een sid derend hart van den eenen naar den anderen kant gaan. Nog altijd was het voorwerp Van zijn verlangen niet in de zaal gekomen. Aller oogen vestigden zich geduren de dezen tijd op de twee nog ledige lo gien waarvan de eene voor Zijne Maje steit den keizer en de andere voor maarschalk Bazaine bestemd was. Een plechtige stilte heerschte in de zaal, die slechts door het ruischen der zijden kleeren en het bewègen der tal- looze waaiers verlevendigd -werd. Toen aller blikken zich eensklaps van de voornoemde logiën afwendden en op «fcn andere vestigden, waarvan de deur open ging. Eene lange slanke senorita met git zwart haar, een zwarten sluier en een donkerroode roos op den gouden kam trad daar binnen. 't Vervolgt* (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 2 IJ Aalst*

De Volksstem | 1939 | | pagina 2