Het doodelijk auto-ongeluk te Welle KRANKZINNIG UIT LIEFDE C2KENÊ0 vmm De socialistische partij aan het kwijnen Ui! de Vaükaansche Stad Aspirine De bandiet Jozef Verhoéne aange» houden te flrugge De drie bedolven mijn werkers te Fiawinne in leven zag- 8 April.H. perpetuus.Bisschop van Maastricht omstreeks 614-625 in deze hoedanigheid droeg hij veel bij tot evangeliseering van onze gouwen. Mgr. Joliet Apostolisch Protonotarius Mgr Joliet, prelaat van het Huis van Z. H. den Paus en rector van het Bel gisch Kollege te Rome, werd door den H. Vader benoemd tot apostolisch pro tonotarius. De Uzertoren opent met Paschen. Zooals telkenjare zal de IJzertoren van af Paschen e.k. dagelijks open zijn voor de bezoekers. De crypt van den IJzertoren met hare indrukwekkende grafkamers onzer Vlaamsche IJzersym- bolen, laat inderdaad een geweldigen indruk na op den bezoeker. De gansch bijzondere belichting dezer graven, die als het ware «de geest» onzer gesneu velden oproept, onder de hoede van het symbolische heldenhülde-zerkje, geeft een beklemmend gevoel van ont roering. «Mein Kampf is een goudmijn Anderhalf millioen auteursrechter per. jaar. Ieder bruidspaar krijgt in Duitschland op den huwelijksdag een exemplaar van Mein Kampf» de bij bel van het nieuwe Duitschland. Iedere leerling die met goed gevolg het eind diploma van een middelbare school heeft afgelegd, wordt tegelijk met het diploma een exemplaar van Mein Kampf» overhandigd. In iedere Duit- sche bibliotheek kan men dit werk afin- treffen. Het boek is vrijwel in alle talen der wereld vertaald.In Duitschland kost een gewone volksuitgave 6 1/2 mark, de luxe-uitgave is nog veel duurder. Volgens ons verstrekte gegevens zou Hitler in drie jaar tijd aldus niet minder dan 5 7 millioen frank aan schrijvérs- rechten ontvangen. Toelagen voor rund veestallen. Het departement van Landbouw ver leent in 1939 nog toelagen voor rund- veestallenverbetering, alsook voor het bouwen van gierputten en mestkuilen. De aanvragen om toelage dienen voor het aanvangen der werken, gezon den aan den rijkslandbouwkundige van de streek, die aan de belanghebbenden alle noodige inlichtingen zal verstrekken Het aantal Katholieken in het Derde Rijk. Sinds Maart 1 938 is door ver schillende annexaties het aantal katho lieken in het Derde Rijk met meer dan 15 millioen gestegen. Volgens de laatste gegevens zijn de verhoudingen op gods dienstig gebied in het Derde Rijk-{in clusief het Rijksprotectoraat Bohemen- Moravie) als volgt Protestanten,, 43 1/2 millioen (50 t h.) Katholieken, 37 1/2 millioen (43,1 t. h.) Andere christenen 900.000 (e t.h.) Israëlieten, 750.000 (0.86 t. h. Godsdienstloozen, «godgeloovigen e. a. 4,350.000 (5 t.h.) Onder de «andere christenen» wor den verstaan de 800.000 aanhangers van de Tsjechische Nationale Kerk, de oud-katholieken van de 3 «bisdommen» Bonn, Weenen en Warnsdorf en onge veer 30.000 Orthodoxen. PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotts door CONSTANT AIMAED 46ste Vervolg. Zij bleef eenige oogenblikken staan. Zonder reigerveder was zij, zonder kleinooden, zonder juweelen, slechts met die sieraden getooid, welke de na tuur haar gegeven had. Zij liet haar doordringende blik over de rijen der nobleza gaan. Er scheen geen diamant meer te schitteren, geen briljant meer te fonke len, geen juweel meer te glinsteren al leen de oogen van het meisje glinster den, fonkelden, schitterden gedurende eenige oogenblikken op den eersten rang. Daarop daalden hare lange zwarte wimpers en scheen zij alles om zich heen te vergeten. Zij sloeg haren blik naar beneden en ontmoette dien van den graaf Hernando de Alcantara. Haar waaier ging dicht. Het uiteinde daarvan kwam met haar granaatroode lippen in aanraking, ter wijl zij op het voorste gedeelte plaats nam. Niemand in het geheele gebouw kon zijne oogen van haar afhouden. Zij scheen boven al hare schoone medegeze-llinnen uit te steken, zoo hoog verhief zich haar hoofd op den zwanen- S1NDS 1932 VERLIETEN 165.000 KIEZERS HAAR RANGEN Bij de verkiezingen van 2 April 11. behaalden de socialisten 704:582 stem men, hetzij 54:000 minder dan in 1936 Deze achteruitgang is des te merkwaar diger daar in 1936 reeds 1 1 1.000 stem men voor de socialisten verloren gin gen. Anderzijds is het aantal kiezers van 2.544.000 in 1932 tot 2.670.000 in 1939 gestegen, zoodat het verlies der socialisten nagenoeg 200.000 stemmen moet bedragen, als men rekening houdt met hun normaal aandeel in den aan groei van het kiezerskorps. De socialistische partij heeft haar hoogtepunt bereikt in 1925 met onge veer 40 t. h. van het totaal uitgebrachte stemmer.. Dit percentage bedraagt nu slechts dertig en het verlies wordt 'geenszins, gecompenseerd door den vooruitgang van de communisten. Dit verschijnsel wordt niet alleen in Belgie, maar in het meerendeel der sta ten geconstateerd. Het is een nieuwe kaakslag voor Marx en zijn volgelingen die de proletarisatie van alle naties heb ben voorspeld. XI hadden aangeboden toen zij een be zoek brachten aan den Paus. Pius XI heeft steeds het beste aandenken aan dit bezoek bewaard en hèt bewijs daarvan is dat hij het kruisbeeld'persoonlijk be waard heeft tot aan zijn 'dood. WITTE DONDERDAG Vaticaanstad, 6 April. De litur gische plechtigheden van Witten Don derdag werden in de Sixtijnsche kapel gecelebreerd in aanwezigheid van den Paus, van zeventien Kardinalen, van de bloedverwanten van Zijne Heiligheid, de leden van het diplomatiek korps en de pauselijke hofdignitarissen. De Hei lige Vader droeg het Heilig Sacrament in de processie naar de Paulijnsche ka pel, waar de Heilige Hostie ter aanbid ding werd uitgesteld. EEN HOMEUE VAN DEN HEILIGEN VADER OP TWEEDEN PAASCHDAG Z. H. de Paus zal een homelie in het Latijn uitspreken, onder de H. Mis,wel ke Hij" op Paasch-Zondag in de basiliek van. St Pjeter zal opdragen, De woorden des Pausen zullen via de radio te hporén zijn. s Somnjjgen, v,den^en. dat „dg H. Vader in Zijn Homelie mogelijk een toespeling zal maken over den internationalen toestand. GESCHENKEN VOOR DE BIBLIO THEEK VAN HET VATICAAN In zijn testament had Z» H. Pius XI aan Mgr. Confalonieri en Mgr Vonini de zorg toevertrouwd volgens een nauwkeurig opgestelde lijst voorwerpen uit te deelen aan verschillende instellin gen, welke de overleden Paus een bij zondere genegenheid toedroeg. De twee prelaten, die de particuliere secretaris sen van Zijne Heiligheid waren, hebben thans zijn mandaat uitgevoerd en ge schenken overhandigd aan de Biblio theek van het Vaticaan. Onder deze geschenken bevindt zich een ivoren kruisbeeld van een zeldzame historische en artistieke waarde dat Koning Albert en Koningin Elisabeth in 1922 aan Pius DE AUTOVOERDER VRIJGESPROKEN Op 21 April van verleden jaar ge beurde er te Welle, op den grooten steenweg Ninove-Aalst, eèn auto-onge luk, waarbij een kindje van 2 1/2 jaar werd gedood en een viertal andere per sonen, waaronder de moeder en het ou dere broertje van het verongelukte kind, zeer ernstig® verwondingen op liepen. Bayens Celeste, huishoudster, echt- genoote van Baeten Gustaaf, wonende te Ninove, liet zich op voormelden da tum door Pessemier Hilaire, landbouwer te Voorde, in dienst van zijn kozijn Nekkebroek, taxivoerder, te Voorde, per taxi van uit Ninove naar Aalst .voe ren om er haar zoontje Paul naar de kli niek over te brengen.. Haar 13 jarige zoon Adelin had ook in het auto voer tuig plaats genomen. Op het grondgebied wilde de auto voerder een autovrachtwagen eener brouwerij voorbijsteken, doch op het zelfde oogenblik liep een jongetje van 9 jaar, De Beer Roger, van Welle, op eens van het fietspad, achter den voor bijrijdenden autovrachtwagen den steenweg over. De geleider van het taxi- voertuig, ziende dat hij het jongetje niet meer kon vermijden, gaf plots een ruk naar links aan zijn stuur, met het gevolg dat hij het jongetje slechts raak te met den rechter slijkweerder doch hij zelf botste met geweld tegen een weg- wijzerpaal. Het taxivoertuig was totaal verbrij zeld en ineengedrukt. Het kindje Baeten had een schedel breuk opgeloopen en was de borst inge drukt, zoodat het enkele oogenblikken nadien overleed. De moeder, evenals haar ander zoontjeAdeJin, waren zeer erg gekwetst over gapsch het lichaam, alsook de autogeleider, die langen tijd in bezwijming bleef. Ook het jongetje De Beer Roger, die den steenweg was overgeloopen, had eene gapende wonde aan het hoofd. v. De zaak werd eèn' ^wiaf keerersopge roepen om de verschillende getuigen te hooren en de pleidooien. De echtgenoot van Baeyens Celeste had zich in naam zijner vrouw en kin deren als burgerlijke partij aangesteld evenals de ouders van- De Beer Roger. De rechtbank was van oordeel dat er aan den autogeleidéir niet de minste schuld kon worden ten laste gelegd, aangezien, rekening houdende met de goede weersomstandigheden en met de rechte ligging van den weg, de snelheid niet overdreven was, en hij het jongetje dat plots van achter den voorbij rijd en den autovrachtwagen kwam geloopen niet had kunnen opmerken, zoodat dit voor hem een onvermijdelijke hindernis uitmaakte. In die omstandigheden werd hij vrij gesproken en werden de burgerlijke partijen ontzegd van hunnen eisch, ter wijl zij zelf veroordeeld worden tot de kosten. ermaakl zich de kleine men- schenwereld, zonder zich om hun natie voeten te bezorgen. Op Mama rust daarom de plicht over de gezondheid harer kinderen te waken Als de eerste kenteekenen eener gevatte kou zich voor doen, laat het dan niet ver der gaan maar grijpt onmid dellijk in met Aspirine; een half tabletje volstaat reeds om alle gevaar te verdrijven. HET PRODUKT VAN VERTROUWEN I 20 labl.Fr. 10-, kl. verp.: Fr. 3.7S Zooals gemeld had een bewogen menschenjacht plaats achter den ont snapten gevangene Jozef Verhoene.dien men voor het laatst gezien had, de vlucht nemend in het seminarie te Brug ge. Het was een jonge politieagent, ze kere Sarlet, die niet van dienst was, die den bandiet op heeterdaad van diefstal betrapte in een warenhuis. Onmiddellijk werd de kerel achterna gezet in omstandigheden die reeds me degedeeld werden. Gemeld kan nog worden, dat de booswicht tot tweemaal toe een revol ver te voorschijn haalde, waarmede hij dreigde toen hij op het punt stond over meesterd te worden. Gansch den nacht werd de wijk, waar hij het laatst gezien werd, bewaakt en op zeker oogenblik .meende men den kerel te hebben ontdekt op den zolder van het seminarie. Voorzichtig sloop men naar de plaats,maar toen bleek dat het een beeld was, overtrokken met een laken. Donderdagavond werd de rijkswacht verwittigd, dat burgers toch de schim van een man hadden meenen te hebben gezien in de uiterste spits van den toren van het seminarie. Onmiddellijk trokken een aantal gen darmen er op af en met hernieuwden moed begonnen de opzoekingen. Op 'het uiterste platform van den toren ge- komen, die ook voorzien is van een j beiaard, had men nog niets bemerkt. Daar op deze plaats geen ladders meer i voorhanden zijn, moest de verdere be klimming van de torenspits geschieden langs het bint werk van balken. Het scheen bijna niet meer mogelijk dat een persoon zich nog hooger kon schuil houden. Plotseling echter bevond een der rijkswachters zich voor een man, die plat uitgestrekt lag over een breeden schuinschen balk. Het was Jozef Ver- hoene. Onmiddellijk werd de kerel geboeid met alle voorzichtigheid echter, daar anders bij een roekelooze beweging men gevaar liep naar beneden te stor ten. Zonder verder tegenstand te bie den werd Verhoene onder de bewaking van rijkswachters Vermeulen, Thaeyere en Van der Vreken naar beneden ge leid en onmiddellijk per auto naar het politiebureel voor ondervraging ge veerd. hals en het donkere zwart van haar haarlokken en hare kleeding, alsmede het verblindende wit harer huid en der kanten, die zij droeg, deed alle kleuren die haar omringden verbleeken. Slechts de roos gloeide als een vurige kool in haar gitzwart haar,, dat in rijke lokken op haren hals nedergolfde en met de fijne doorzichtige kanten speel de. Met een licht blosje hadden zich haar wangen gekleurd. Dit deed het zwart harer wenkbrau wen nog donkerder uitschijnen even als de sneeuw van haar hoog edel voor hoofd. Haar waaier, dien zij weder ont plooid had, bewoog zij bevallig heen en weder en deed daarbij haren schoon- gevormden arm uit de weelde der witte kanten te voorschijn komen. Het oog nochtans schitterde aan de menigte niet meer toe. Het was bedekt door de lange wim pers als ware de gloed die daarin blaak te alleen voor het doelwit van haren blik, voor den officier der ulhanen, graaf de Alcantara bestemd. Het open gaan eener deur en het ruischen van voeten trok de aandacht van de Mexicaansche schoone af en ves tigde haar op de loge van maarschalk Bazaine die in een prachtig generaal uniform binnen trad. Eenige oogenblikken later sloegen de deuren in de loge van den keizer wijd open, en onder een stortvloed van don derende vivat's trad Maximiliaan naar het voorste gedeelte der loge en boog rechts cn links. Het geluid scheen niet te zullen be daren. Vele honderden verblindend witte zakdoeken wuifden in de handen der Mexióaansche schoonen toen het ope ningstuk begon en iederen anderen toon in het gebouw deed verstommen. Frans Evraert had de deuren van de logien op den eersten rang met een steeds meer verlicht, hart in het oog ge houden. Het was hem te moede, als of hem een zware last van de ziél gewenteld was, want nu was hij zekér dat het blauwoogige meisje, hetwelk dien mor gen zijne bewondering verwekt had, zich niet te midden van al deze wereld kracht zou vertoonen. Het openingstuk was ten einde. De gordijn ging op en aller blikken vestigden zich op het toóneel. Slechts de oogen van Alcantara en van de senorita mef de roode roos ke ken er niet naar. Zij bleven onbeweeg lijk op elkander geslagen en de waaier vertolkte door bewegingen de woorden die de lippen hadden willen uitspreken. De graaf in liefelijke droomen ver zonken, deed als of hij zijn snor op streek, doch zond groeten aan de uit verkorene van zijn hart. Beiden hoorden niet en zagen niet wat er op het tooneel voorviel en eerst het vallen der gordijnen en het weg sterven der muziek wekte hen uit hun ne gelukkige droomen en herinnerde hun dat er ook andere in de zaal tegen woordig waren, die hun bewegingen konden gade slaan. Eensklaps trad een der servidores of bedienden die maarschalk Bazaine bij zich had in zijne met goudgeborduurde livrée naar Alcantara toe en deelde hem mede dat de generaal hern in zijne loge De drie mijnwerkers, die bedolven werden onder de mijninstorting te Fia winne, zijn gered 1 Na vier dagen onverpoosd zwoegen, waarbij bovenmenschelijke krachtin spanningen door de moedige redders werden aangewend, gaven de ingeslo- tenen teeken van leven, rond hèt mid daguur. Van dat oogenblik af werd nog met meer ijver gewerkt. Een nieuwe reddingsploeg kwam uit Marcinelle ziekenwagens werden in gereedheid ge bracht, terwijl het parket en-de heer Bovesse, gouverneur van de provincie ter plaatse verscheenn. Te halfnegen 's avonds gelukte men er ten slotte in, de drie mijnarbeiders boven te halen zij werden op berries naar een ziekenhuis te Namen overge bracht. Duizenden personen wachtten met angstige spanning op het verloop van het drama en het nieuws van het geluk kig einde werd met opluchting door de menigte onthaald. De heldhaftige redders werden door gouverneur Bovesse hartelijk gelukge- .•enscht. De toestand van de geredde mijnwer kers, alhoewel zorgwekkend, is vrij be moedigend men hoopt dat zij alle drie weldra zullen te been zijn. verwachtte. Als een donderslag trof deze uitnoo- diging den officier. Met een wanhopigen blik keek hij naar de Roode Roos. Maar hij moest Hij stond van zijn plaats op en snelde tusschen hoop en vrees geslingerd naar de loge van Bazaine. Deze kwam hém reeds te gemoet met de woorden Ik wensch u te spreken, beste graaf En daartoe is de tijd van het avondmaal het voordeeligst geschikt. Gij soepeert dus heden avond bij mij. Daarop begaf de maarschalk zich we der naar den stoel in het voorste ge deelte zijner loge, zonder de bleekheid cn de ontroering welke zijne woorden op de gelaatstrekken van zijnen jeugdi gen vriend verspreid hadden, te be merken. Kom bij mij zitten, sprak hij. Na de vertooning rijdt ge met mij naar mijn paleis. Hernando de Alcantara deed tegen wil en dank wat de veldheer hem beval Zijne gedachten waren verward. Het suisde hem door het hoofd en een heel leger van roode rozen zweef den hem voor den geest. Nauwelijks echter had hij naast Ba zaine plaats genomen of zijn oogen wendden zich weder naar de werkelijk Roode Rood. Deze bevond zich nu tegenover hem. Eene uitdrukking van bekommering lag op de welsprekende thans bleeke trekken van het schoone meisje en een bange vraag scheen op hare lippen te zweven. Bazaine had haar bemerkt. TRAGISCH VERKEERSONGEVAL TE TONGEREN Donderdag, omstreeks 16 uur 20, deed zich te Tongeren, op de plaats ge naamd Hasseltschepoort, een smartelijk ongeval voor. Van de Casinowal kwam in volle sneheid snelheid een motor,be reden door een soldaat van het Vreem delingenlegioen met een zijner makkers op de duozitting. Zij waren in verlof en wilden naar Leopoldsburg waar de echtgenoote van den motorrijder woon achtig is. Op het kruispunt der Hassel- sche poort kwam uit de richting der stad een autovrachtwagen geladen met steenkool en bestuurd door den heer Jozef Gyzen. De motorvoerder, den kamion niet bemerkend, zétte zijn vaart oort met het noodlottig gevolg dat hij den vrachtwagen in de Ifank aanreed. De botsing was zoo geweldig dat de motorrijder met het hoofd op de flank van den kamion beukte en de 1 cm. dikke plank deed barsten. De vrachtwagen stopte dadelijk. Het was echter te Iaat. De voerder van den motor en zijn medemaat verdwenen onder den kamion en werden over een afstand van 8 meter meegesleurd. Beide motorrijders werden aanstonds naar de Onze Lieve Vrouwe-kliniek overgebracht, alwaar weldra bleek dat de reiziger van de duozitting slechts lichte kneuzingen had opgeloopen aan het voorhoofd en enkele vleeschwonden aan de beenen. Met den voerder was het echter erger gesteld. Deze liep een schedelbreuk op en verwondingen over jansch hèt lichaam. Zijn toestand is zorgwekkend. Men vreest een noodlot- tigen afloop. Het parket van Tongeren samengesteld uit substituut Kemp, rech ter Van Caneghem, griffier Smets en deskundige Imhauzer, kwam om 5 uur ter plaatse. De motor is gansch geha vend. Hij richtte zijn schouwglas op haar. Wie zou toch die schoone jonge senorita daar zijn vroeg hij. Zij kijkt juist dezen kant uit. Zij heeft reeds ter stond toen ik binnenkwam, mijne aan dacht getroffen, vervolgde Bazaine, ter wijl hij zich tot den graaf Alcantara wendde. Haar naam is mij onbekend bracht de officier stamelend uit. Gedurende al den tijd had hij zich het hoofd gepijnigd of er geene moge lijkheid op te vinden zou zijn om voor de uitnoodiging te bedanken. Maar, sprak eensklaps de maar schalk, die blik geldt u! Het is waar.de keizerlijke ulhanen hebben sinds eeni- gen tijd den voorrang bij de schoone kunne, evenals zij in den slag reeds de voorrang hadden wanneer het oogen blik beslissend was vervolgde Bazaine terwijl hij~nog altijd naar de onbekende Deze had den waaier tegen haar hart gedrukt. Hernando zag het en verstond die taal. Hij haalde, toen hij een stond la ter haren blik weder ontmoette, zijne schouders wanhopig op. Het oogenspel der senorita had de opmerkzaamheid van den generaal ge troffen. Hij wendde zich tot den officier. De schoone heeft het waarlijk op deze loge gemunt, sprak hij. Wie zou ze toch zijn 't Vervolgt. (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21| Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2