De Paus over de grondslagen van den Vrede In de Militaire School De onderdrukking van Albanië en de Europeescbe toestand De tunnel onder tkanaal De h. PIERLOT wil een drieledige regeering samenstellen De internationale positie van Uelgie en Nederland XXXXVIe JAARGANG NUMMLR 84 Drukker-Gitgeve* 3. .Van Nuffri- Da Gendt, Kerkstraat, S en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maainan, 13, te Brussel Rue de Rieheleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen.W.C2 Maandag 10 April H. ZKLIA Jzonop 5,13 Zon af 1%33 Dinsdag 11 April 1939 H. LEO PAUS IZo i op 5,11 Zón af 1&34 N. Al. 19 E. K. 26 De Heilige Vader heeft op Paschen na het celebreeren van de Hoogmis een homilia uitgesproken waarvan wij hier een samenvatting geven. Het plein van St Pieters zag zwart van het volk en een sterke ordedienst moest worden ingericht. De menigte op het St Pietersplein heeft den H. Vader toegejuicht en dit was ook het geval toen de Paus ver scheen in weerwil van het verlangen van den Heiligen Vader dat er in de kerk zelf de stilte zou worden bewaard. Toen de Paus het balkon van de ba siliek betrad, kwam er geen einde aan toejuichingen terwijl de klokken aan het luiden gingen. De menigte knielde neer en ontving met groote vroomheid den Pauselijken zegen. DE VREDE IS EEN GOED BOVEN ALLE GOEDEREN VERHEVEN «Pax vobis cum» de vrede zij met Li. Zoo begon de H. Vader zijn ho milia. De Verlosser, uitgeroepen tot Vre desvorst, zelf de heraut van den vrede, schonk door Zijn bloed den vrede aan aarde en hemel. Zooals de apostel het zegt Hij is onze Vrede. Dit beroep is versterking op een uur waarop overal om vrede wordt ge smeekt, die zooals de H.Augustinus het zegt, het hoogste goed is. Maar, helaas ook nu blijkt de waarheid van de woor den van Jeremias die riep Vrede, vre de, maar er is geen vrede. Zoo vergaat het de wereld, een gevoel van ontevre denheid en opwinding heeft zich mees ter gemaakt van de geesten, alsof men aan den vooravond staat van de slecht ste dagen. Er kan inderdaad noch vrede noch orde zijn, die juist den vrede uit maakt,wanneer al te dikwijls de zonen van eenzelfde moeder verdeeld zijn door partijtwisten en eigenbelang,wan neer er zooveel werkloozen zijn, en de ze, helaas, te gemakkelijk de prooi worden van valsche leerstellingen en organisaties. GEEN VREDE ZONDER ONDERLING BEGRIP Er kan geen vrede zijn indien onge lukkig tusschen de naties dat weder- zijdsch begrijpen ontbreekt, dat alleen de volkeren kan voortstuwen op den lichtenden weg van vooruitgang, indien plechtige verdragen en gegeven woor den alle zekerheid en waarde hebben verloren, wanneer juist op deze waar den de grondslag gelegd moet worden van wederzijds begrijpen zonder het welk de rnaterieele en moreele ontwa pening van dag tot dag onmogelijker wordt. Wat is het geneesmiddel van deze kwaal Alleen Christus kan den vrede bren gen, die de wereld niet geven kan,door den vrede in de zielen te laten doordrin gen. Het is niet zonder reden dat On ze Heer, toen Hij Zijn Paaschgroet uit sprak, er onmiddellijk de onschatbare gave aan toevoegde van het H. Sacra ment der Biecht, bestemd de zielen ge nade te verleenen, bron van het leven, de zoete troost en het inwendige even wicht dat volgens den H. Augustinus door God aan lichaam en ziel geboden wordt. De grondslag van den waren vrede berust dus in de kennis, den eerbied en de gehoorzaamheid aan God. Hij is de hoogste Schenker van den Vrede, Vre de en Rechtvaardigheid omhelzen zich in Hem. De vrede is een werk van rechtvaardigheid. RECHTVAARDIGHEID en LIEFDE Zooals het onmogelijk is de vrede zonder orde te hebben, zonder recht vaardigheid, deze eischt de gehoor zaamheid aan de wettige macht en zij eischt ook dat de wetten geordend zijn en het gemeenschappelijk welzijn in acht genomen wordt, zij eischt dat vrij heid en menschelijke waardigheid ge ëerbiedigd worden en dat de rijkdom men gelijk verdeeld worden. De recht vaardigheid wil buitendien dat de heil zame actie van de Kerk, meesteres der Waarheid, en bron van geestelijk leven, weldoenster der menschheid, niet wordt belemmerd. En met de rechtvaardigheid moet ook de liefde heerschen. Indien de en ge en koude rechtvaardigheid moet vereenigd worden in een broederlijke eendracht met de liefde,, is al te dik wijls het oog blind voor de rechten der naasten, en wordt het oor doof voor de stem der gelijkwaardigheid, voor de? eerlijke en welwillende toepassing der rechtvaardigheid die zelfs in de moei lijkste tegenstellingen'een redelijke op lossing mogelijk maakt. De liefde die Jezus-Christus door het woord heeft geleerd en door het voor beeld, en die, toegepast, de geesten zal versterken, zal in plaats van den twee strijd hartelijke samenwerking bren gen in plaats van de tegenstellingen het wederzijds begrijpen. Zoo zal men terugkeeren naar de we gen van wederzij dsche vriendschap, waar de rechtvaardige belangen van al len gelijkwaardig behandeld worden en waar men geen opofferingen schuwt voor het hoogste welzijn van de men schelijke samenleving aan het gegeven woord. De Paus doet een beroep op de enke lingen, op de volkeren, op de bewind voerders, tot het instandhouden van den vrede, in rechtvaardigheid en liefde en eindigt met een gebed tot den Heer opdat Hij zijn zonen, die door het ge nademiddel van het H. Sakrament ge spijsd worden, zou geven den geest van Zijn liefde en ze ook vereenigen zou in de goedheid. Onlangs werd nadruk gelegd op het belang van een tunnel onder het Kanaal, die Frankrijk met Engeland zou verbinden. Dezer dagen is het Komiteit van de tunnel vergader donder het voorzitterschap van M. Raoul Dautry. Lady Fell, echtgenoote van sir Arthur Fell, stichter van het Engelsch parle mentair komiteit van de tunnel, werd tot eerevoorzitster benoemd uit erken telijkheid voor de hooge diensten door haar echtgenoot aan de zaak van de tunnel bewezen. Het komiteit gaat een brochure uit geven, waarin het zal uiteenzetten dat de verschillende opwerpingen tegen het graven van den tunnel thans alle waar de verloren hebben, doch dat deze tunnel integendeel van overwegend en stijgend belang wordt in de huidige om standigheden. Het graven van gansch de tunnel zou trouwens niet eens zoo veel kosten als een week oorlog. Het komiteit heeft besloten zijn po gingen in beide landen te versterken om er hen van te overtuigen dat de spoor verbinding tusschen Engeland en het vasteland een der zekerste en noodza kelijkste waarborgen is voor den vrede en tevens in geval van vijandelijkheden een der beste middelen om de zege der Engelsche en Fransche legers te verze- TOELATINGSEXAMEN VOOR KANDIDATEN In 1 939 kunnen er tot de Koninklijke Militaire School, ten hoogste 70 kandi daten voor de sektie artillerie en genie, en ten hoogste 70 kandidaten voor de sektie infanterie en kavalerie worden toegelaten. De uiterste datum voor de inschrij vingen is gesteld op 10 Juni 1939. De proeven voor de lichamelijke ge schiktheid vangen aan op 1 9 Juni en de eerste reeks toelatingsexamens op 10 Juli. De examens over de wiskunde heb ben plaats omstreeks 1 1 September voor de sektie artillerie en genie, en omstreeks 5 Oktober voor de sektie in fanterie en kavalerie. De aanvragen om studiebeurzen of halve studiebeurzen en de aanvragen om vrijstelling van uitzet, welke den voorzitter van de examenkommissie moeten worden voorgelegd, dienen overeenkomstig de desbetreffende voorschriften opgemaakt, en voor 10 Juli 1939 den kommandant der Ko ninklijke Militaire School toegestuurd. Het reglement betreffende de toela- DE ITALIAANSCHE TROEPEN ZETTEN HUN OPMARSCH VOORT Uit Tirana wordt gemeld, dat de vier Itaiiaansche kolommen,die Albanië bezetten, hun opmarsch naar het bin nenland hernomen hebben. Een afdee- ling van 50 man werd met het vliegtuig van Tirana naar het stadje Koritza ten Zuid-Oosten overgebracht. DE BEZETTING VAN ALBANïE BETEEKENT SCHENDING VAN HET BRITSCH-ENGELSCH ACCOORD De diplomatieke redacteur van de «Presse Association» verklaart dat de ministers gedurende den kabinetsraad van hedenmorgen niet alleen het juri disch uitzicht van het optreden van Mussolini hebben onderzocht,maar den aa.,,. A^e..-A.A~." ------- -- geheelen politieken en strategischen toe- ting tot de Koninklijke Militaire ichool:stand in het Oosli!n van de Middt,l- wordt in het Fransch en in het e er- 1^^^^ 2ee, zooals hij zich voordoet landsch uitgegeven door de °e t nj_ sedert de gebeurtenissen van de laatste J kerij van het Militair Kartografisch In stituut, Kloosterweg nr 2, Brussel. Het is verkrijgbaar tegen den prijs van 4 fr. 20, welke som op postrekening nr 650.89 dezer inrichting dient gestort. Na afloop van deze intieme gesprek- van militaire inlichtingen. Tempi de ken werd de volgende vraag gesteld |F.ngeIschc regeermg reeds gedurende de Hebt gij met den heer Pierlot over jongste weken aan Rome de bepahn-1 de socialistische voorstellen gesproken) gen van het accoord inzake de Knepen Natuurlijk klonk het antwoord, in Libve en de terugtrekking der lta- Wij onderzochten het toekomstig re- liaansche troepen uit bpanje heeft.moe- geeringsprogramma in al zijn bijzonder- ten herinneren zouden deze schendingen heden, want men mag niet uit het oog wel de opzegging van het accoord m ,-erliezen dat de algemeene raad van de zijn geheel kunnen rechtvaardigen. In een artikel gewijd aan den toe stand van de buurstaten van Duitsch- land, schrijft de Times <c Belgie en Nederland hebben aan Groot Brittannie en aan Frankrijk doen weten, dat zij er de voorkeur aan gaven hun kans te wagen, zonder zich te ver binden met een verdrag, zelfs van zui ver beschermenden aard. Groot Brit tannie en Frankrijk begrijpen volkomen deze houding en doen geen enkele po ging om haar te wijzigen. Frankrijk en Groot Brittannie onthouden er zich van te trachten in een gemeenschappelijk beschermingsstelsel evenals Polen alle staten te doen treden die zich bedreigd gevoelen». De «Times» voegt er echter bij dat alle buurstaten van Duitschland, en zelfs verafgelegen staten, er zich terde ge rekenschap van geven dat de meester van Duitschland zich laat leiden door den geest en de methoden van Frederik den Groote, (Frederik II, de Groote, maakte van vele omstandigheden ger bruik om zooveel mogelijk bezit, grond en troepen bij het Duitsche rijk te voe gen en hanteerde o.a. op volkomen amoreele wijze de alliantiepolitiek. Hij was ook de verkondiger der theorie van het verlichte despotisme. dagen der week. Daar deze gebeurtenis- sen ook de mogelijkheid van verdere j overweldiging in zich sluiten heeft de regeering ook de positie van Grieken land en Joego-Slavie onderzocht. Het kabinet heeft de maatregelen onderzocht die eventueel zouden te ne men zijn om hulp te bieden aan Grie- kenland. Speciale aandacht werd ge-1 schonken aan het eiland Korfoe, waar- j van de strategische positie van groot belang is. Het Itaiiaansche optreden wordt be schouwd als een uitgesproken schen den de onderhandelingen over de ge beurtenissen in de Middellandsche Zee in een geest van ontspanning voortgezet De Itaiiaansche regeering die aan de Britsche regeering reeds de verzekering gaf, dat de onafhankelijkheid van Alba nië zou gehandhaafd worden, evenals de «statu quo» in de Middellandsche Zee, heeft thans ook verklaard dat niets zou ondernomen worden tegen Grie kenland, in het bijzonder tegen Korfoe. In die omstandigheden zal Engeland waarschijnlijk het Britsch-Italiaansch akkoord niet opzeggen, zooals sommi gen verwachten. ITALIË ROEPT 200.^00 RESERVISTEN OP Gemeld wordt, dat manschappen, behoorende tot verscheidene klassen, onder de wapens zijn geroepen om de troepen te vervangen die naar Albanië zijn gestuurd. Volgens hieromtrent ingewonnen in lichtingen, behooren de meeste opge- roepeneri tot de lichting van 1912 en zouden zij slechts korten tijd onder de wapens vertoeven. De officieele kringen aantal aldus opgeroepen aan te duiden, doch de De h. Pierlot had een. lang onderhoud met de socialistische ministers Eekeleers Soudan en Wauters. De besprekingen r- i ____l duurden van 14 tot 6.30 uur, in den dmg van het Engelsch-Itahaansch ac- loop waarvan de Jitiebe toestand coord waarvan een der belangrijkste rrondi" onderzocht werd en de sodalis- clausules de handhaving van her slatu- ten nogmaals met hun programma voor quo in de Middellandsche Zee voor-, i ziet en een ander de uitwisseling betrettj weigeren het manschappen geruchten die de ronde doen, schatten het op onge veer 200.000 man. Indien deze geruchten juist zijn zou Italië op het huidig oogenblik ten min ste 950.000 soldaten onder de wapens hebben. NIEUWE PLANNEN VAN HITLER de pinnen kwamen. TROEPENCONCENTRATIES OP RHODOS Volgens een bijzonderen correspon dent van het blad «Daily Herald» zou- B.W.P. hier bijzonder nadruk op gelegd heeft. De minister voegde hieraan nog toe: Wii hebben er eveneens bij den h. Pierlot op aangedrongen dat hij nog andere personaliteiten dan de soc. mi- nisters zou raadplegen. Hij zal ^zich duizencIen Itaiiaansche soldaten en hieromtrent met den h. Spaak telefo- groote hoeveelheden oorlogsmateriaal isch in verbinding stellen. geconcentreerd worden in de Dodeka- Dan is de mogelijkheid om metneS0seilanden. Vijf en veertig duizend de socialisten tot een akkoord te komen soldaten zouden op Rhodos verzameld niet uitgesloten vroeg een journalist. Z1jn> Er bestaan kansen van slagen, j_jet eüancJ Leros zou in een ontzag- antwoordde de minister. Er zijn echter j ]jjke basis voor de luchtmacht en de nog ernstige moeilijkheden, welke nietoncJerzeeërs zijn omgebouwd. Het is aan buitenlanders verboden op de ei landen aan wal te komen. ONTSPANNING ZOU INGETREDEN ZIJN Volgens het Havas-agentschap wor- zoo gemakkelijk zullen te overbruggen zijn. Hoe het ook zij, van nu af aan staat het als een paal boven water, dat een tweeledige regeering bepaald uitge sloten is. De h. Pierlot wil er trouwens niet van hooren, voegde de minister er met een zweem van zelfvoldaanheid aan toe Zal de h. Pierlot nog geduld oefe nen tot na de vergadering van het bui tengewoon congres 7 luidde nog een vraag. Maar hier is geen sprake van ge weest, zegde de h. Wauters. En de deflatie Zal ze wel ver meden kunnen worden, M. de minister? Het valt te bezien wat men door deflatie verstaat. De socialisten zijn par tijganger van besparingen. In den loop van ons onderhoud hebben wij er op gewezen dat besnoeiingen mogelijk zijn. Maar geen inkrimping van de sociale uitgaven. In princiep zijn wij voor be sparingen te vinden. Men torne echter niet aan de werkloozenvergoedingen. De socialisten zijn eveneens gekant te gen alle vermindering van de koop- waarde van wedden, loonen, pensioe nen en invaliditeitspensioenen... van mijn departement kan er echter niets meer af, vervolgde de h. Wauters. En indien de socialisten toch niet I in de regeering willen treden klonk nog een laatste vraag. I Maar ik heb u toch gezegd dat de h. Pierlot van geen bipartite wil hooren I antwoordde heel gevat onze zegsman. De eerste-minister heeft het ons uitdrukkelijk verklaard.. EN MUSSOLINI Naar het Reuteragentschap uit Boe karest verneemt, verwacht men in som mige kringen aldaar, dat ingevolge den Italiaanschen inval in Albanië,. Berlijn en Rome eerstdaags tot snel optreden op bepaalde punten zouden besluiten. In kringen die aan de zijde van de spil Rome-Berlijn staan, verwachten sommigen dat Duitschland den 20 April, op den vijftigsten verjaardag van Hitier, een plan zal openbaar maken volgens hetwelk het gansche Balkan schiereiland in een «ekonomisch bonds- stelsel» zal ingelijfd worden. Anderzijds loopt te Sofia, in Itali- aansch-gezinde kringen het gerucht, dat Italië zou overgaan tot de oprichting van een zelfstandig Macedonië, samen gesteld uit de Macedonische minderhe den uit Zuid-Slavie, Griekenland en Bulgarije, en dat onder ltaliaansch protektoraat zou komen te staan. EEN VERKLARING AAN DE ALBANEESCHE BEVOLKING In een officieele verklaring aan de bevolking bevestigt generaal Guzzoni, opperbevelhebber van de Itaiiaansche troepen, dat deze naar Albanië zijn ge komen om er orde en vrede te doen heerschen. Hij verzoekt de bevolkihg de grootste tucht waar te nemen om de samenwerking met de Italianen te ver zekeren. Italië waarborgt de vrijheid van godsdienst en traditien, ook de eer biediging van allen eigendom. Hoe men goede aardappelen teelt Iedereen is er op uit veel en goede aardappelen voort te brengen, en men heeft gelijk, want 't is een voornaam voedsel voor menschen en dieren, dat zelfs in de industrie wordt verbruikt tot het voortbrengen van aardappel- bloem, aardappelstijfsel en aardappel jenever. Menigmaal hebben wij vastgesteld dat de innerlijke voedingswaarde van dezelfde variëteit van veld tot veld verschilt. Het is heel zeker dat de grond zelf invloed heeft op de hoedanigheid van den knol, en het is daarom aan te raden hem te planten in gezonde, vruchtbare en diep bewerkte akkers, maar naar ons inzien speelt de bemes ting de voornaamste rolK Het is volstrekt noodzakelijk voor den tafelaardappel het gebruik van verschen stalmest te vermijden deze moet voor of tijdens den winter aange wend worden of een paar maanden voor het planten, en deze bemesting behoort volledigd door 300 tot 400 kgr. potaschsulfaat en een drietal we ken op voorhand ondergeploegd. Ofschoon stikstof en potasch de twee overheerschende elementen zijn bij den aardappel moet men nochtans heel voorzichtig zijn bij deze keuze xan de aan te wenden stikstofmest, ten einde te beletten dat het loover te sterk ont- wikkele ten nadeele van den knol. Daarom dient de voorkeur gegeven aan de ammoniakale stikstof, die aanhou dend en zacht werkt. Met het doel het gehalte aan zetmeel niet te verminderen moet men ook het gebruik van chloor- ammoniak vermijden. Eenige dagen dus voor het planten zal men 300 tot 500 kgr. ammoniak- sulfaat uitstrooien goed ondereggen. De volgende variëteiten geven loo- nende opbrengsten en zijn aan te beve len voor ons land Eigenheimer, Kru- ger. Eerstelingen, Roode Star, Chavé Industrie, Alpha en Erdgold. Wie deze teeltwijze volgt heeft veel kans een goeden oogst van tafelaard^ appelen voort te brengen*

De Volksstem | 1939 | | pagina 1