Kindertoeslagen Uitvindingen en verbeteringen KRANKZINNIG UIT LIEFDE WÉrllööMiMeriiiij GEMENGD PitiüWS ce i go Aiad&itt camfmt ffachttiêche iwlmaaMfleid VAfitnaafUe uteetgave Drie Sterren Reeks 12 April. H. Julius. Hij was «er. stadhouder van Christus t.t.z. Paus Van Rome. die mét sterke hand de gaaf heid van het geloof en het gezag der Kerk hooghield. Hij stierf in 352. 13 April. Hij Justinus. De hei- denschc wijsbegeerte kon zijn naar waarheid hunkerenden geest geen vol doening schenken. Een grijsaard toon de hem de ontoereikendheid- zijner ph.losophiscne opvattingen aan en Justinus bekeerde zich tot het christen dom. In 163 of 167 werd hij te Rome om het leven gebracht. van deze geweldige economische krachtinspanning zal ten goede komen aan de wapening van het rijk. Proefneming bij de militaire lucht vaart. Dr Jan Stijns en zijn helpers fdr. Evrard en dr. Abraham, die voor 8 dagen voor een nieuwe proefneming in de luchtdichte kast te Evere traden, hebben hun vrijwillige op'sluitirïg stop gezet: j De drie officieren-vliegers, die talrij- ke waarnemingen deden, en die in een kunstmatige atmosfeer, overeenkomen de met een hoogte van 4500 meter, ieefden, waren niet te veel afgemat. De stand van de werkloosheid. 7'ijdens de week van 27 Maart" tot 1 April, bedroeg het gemiddeld aantal per dag gekontroleerde werkloozen 185.350 eenheden tegen 189.130 voor de vorige week", hetzij een vermindering met 3780 eenheden of 2 t.h. De dtaggc- middelden vooV de overeenstemmende weken van 1936, 1937 en 1938,, waren onderscheidenlijk 158.668, 120.125 en 165.215 eenheden. Een ruiterstandbeeld voor Joffre. Öp Zaterdag i 0 Juni, zal vóór de mili taire school te Parijs het ruiterbeeld van maarschalk Joffre onthuld worden. De beeldhouwer is Real del Sarte. Het standbeeld zal 5meter hoog zijn. Het onderste gedeelte werd ontworpen jdöor architect Laffilee, een stambroeder yan maarschalk Joffre. Een oordeel over het Belgisch le|:er. De Fransche generaal Azan wijdiin Le Journal» een bijdrage aan het Bel gische leger. De generaal wijst er o. rii. op. dat de Koning over een flink leger beschikt, voorzien van een goed onderricht ka der. dat bezield is met de verheven ge voelens van plichtbesef en vaderlands liefde. Belgie heeft gezorgd voor een sterke verdediging, zoodat een overval in Belgie uitgesloten is. Bijaldien Belgie moest aangevallen worden, zou het zich dapper verweren. Een gouw-statistiek. In 144 ge meenten, behoorende tot 5 3 agglome raties, werden in 1936, 9.859 nieuwe huizen gebouwd, en werden veranderin gen toegebracht aan 18.332 huizen. Voor 1937 zijn deze cijfers nieuwe huizen 8196, veranderingen 18.002. Voor 1938 zijn deze nieuwe huizen 7966; veranderingen, enz.-16.791. Het record der cinemazalen. Er wordt beweerd dat ons land in Europa het record op zijn naam mag" zetten van 't grootste aantal cinemazalen. Wij hebben er 1087, met in het geheel 523.000 plaatsen. Dat komt neer op één zaal voor 755 inwoners, en op één cinemazetel voor 15 inwoners, grijs aards, zieken en kleine kinderen inbe grepen. Voor geheel Europa is er ge middeld één cinemazaal vóór f 2.50(3 cn één zetel voor 3.200 inwoners. In de Scoutbeweging. - Van 1 5 tot 30 April zullen er verschillende betoo- TJngen en plechtighèden plaats hebben ten voordeele van de scoutbeweging in ons land. Lloyd George Jubileert. De ge kende Britsche Staatsman trad eergis teren het 50ste.jaar van zijn pa,rlemen tair leven in. Hij werd inderdaad op 10 April 1 890 gekozen, met slechts 1 8 stemmen meerderheid in de omschrijving Car narvon Boroughs, die hij nog steeds vertegenwoordigt. Toen hij in het Lagerhuis trad maak te hij de kennis van dien anderen ver maarden Staatsman, Gladstone, die voor de eerste maal in 1833 gekozen De Duitsche Wapeningen. De Rijksspoorwegen hebben aan de Duit sche nijverheid bestellingen gedaan van reusachtige afmetingen 6310 locomo tieven, waarvan 310 electrische 17.300 vrachtwagens 112.600 goe derenwagons, IJ .000 reizigerswagons, enz. enz. 2700 firma's zullen 'de toelating krij gen nieuwe fabrieken op te richten.On- noodig tc zeggen dat een groot gedeelte uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD t 49ste Vervolg. WèThu, dén degen beaamde don Quichotte. U Jrévalt het zoo, heer graaf? Mij is het wel 1 Op welk uur Morgen voormiddag. Uiterst geschikt voor ons. Op klokslag van... Van 10 uur. Zeer goed zei de kleinere. Suave vond don Quichotte. Op welke plaats hernam de eer- etc. Mij is het gelijk. Kies heer graaf, kies wedervoer 'don Quichotte met de meeste beleefd heid. Welnu, in de groote dreef van Ta- cubaya. Zeer wel. Om 10 uur morgen vroeg herhaalden zij. Dan groetten ze beleefd met een bui gen des hoofds en vertrokken, vertrokken. Hernando de Alcantara en Keratry bezagen elkander verwonderd. Dan Barstten beiden in een lach. Het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg maakt de werkgevers, buiten dienstverband staande arbeiders, gewe zen werkgevers en gewezen buiten dienst verband staande arbeiders at tent op de verplichting die op hen be rust, krachtens de wet tot uitbreiding van de kindertoeslagen tot de niet- loontrekkenden,' deel uit te maken van een onderlinge kas of sectie voor den n Mei a.s. Eens dien datum verstreken worden zij' van ambtswege lid, 't zij van de Onderlinge Hulpkas indien zij zelf of een hunner helpers aanspraak hebben op toeslagen, 't zij van den Hulpdienst in de tegenovergestelde eventualiteit. De lijst van de onderlinge kassen en secties mag aangevraagd worden bij den Dienst voor Kindertoeslagen, 33, Karmelietenstraat, te Brussel. De; menschelijke uitvindingen onder gaan soms zulke aanzienlijke verbete ringen, "dat men zich tenslotte het oor spronkelijke product niet meer kan her inneren dit toont ons de vergelijking van de moderne vulpen met de gan zenveer. Anderzijds werpt een nieuwe uitvinding de zeer oude methodes op den achtergrond zoo is thans bijvoor beeld de afschrijver door de schrijfma chine vervangen. Het Radio-Klavier, volmaakt auto matisch regelingssysteem van den radio- ontvanger, deelt deze twee opvattingen; het is een uitbreiding van de thans ver ouderde afstemknop en vormt nochtans in het geheel een nieuwe uitvinding. Met het Radio-Klavier dat een over groot succes heeft, kan men, door een eenvoudige vingerdruk op het ge- wenschte station, de ontvanger regelen. Met de verbeteringen, welke een vol maakte kortegolfontvangst mogelijk maken en zoodoende het ontvangstge- bied over de geheele wereld uitbreiden, is het Radio-klavier de grootste vervol making van den modernen ontvanger. Hebt ge van uw leven gehoord vroeg de graaf. Op mijn woord neen Men moet in Mexico komen om zoo :ets aan te treffen. En neemt gij zulk duel aan, heer graaf Ja, natuurlijk. Dat vind ik zoo natuurlijk niet. Ho Ldan kent ge Mexico nog niet jjrinèer dé Keratry. Zoo ik weigerde was ik een verloren man. Meent ge Jk ben er zeker van. Morgen zou hel 'rfpor de hoofdstad uitgebazuind worden en er zou verteld worden dal ik achteruit trek voor don Diego, want deze heeft inderdaad een faam van sterk dueiist. Zonderlinge zeden Mag ik u verzoeken, mijnheer de Kérairy. mijn getuige te zijn Het is een eer waarvoor men r.ooit bedankt, mijnheer de graaf. Ik neem bereidwillig aan en ik dank u voor hét vertrouwen dat gij in mij stelt. Ik zal als tweede getuige den heer Francisco Evraert vragen, èen kunst schilder. Een groot kunstschilder, senor iel Keratry in de rede. Ik ken hem. Dat treft goed. Maar, sprak de secretaris van den maarschalk, ik houd er aan u van iets te verwittigen, heer graaf. En dat is? Dat ik mijn plicht als getuige ge heel en gansch zal nakomen. Ik twijfel er niet aan, mijn beste senor. En ik aanzie als eersten plicht van Er zijn nog altijd patroons die nog riet goed weten hoe ze moeten hande len voor de toepassing van de wet van 24 December 1938, houdende verplich ting van de werkgevers tot den Natio- nalen Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid bij te dragen. Daarom wordt eraan herinnerd IDat die bijdrage moet gestort wor- defc door tusschenkomst van de com pensatiekas voor gezinstoelagen waar bij hij is aangesloten; daartoe volstaat het de stortingen verschuldigd krachtens art. 43 tot 44ter van de wet op de ver algemeening van dé gezinsvergoedingen irnet 35 0/0 te verhoogen. 2. Dat, met uitzondering van de land arbeiders of thuiswerkers, deze verhoo ging voor alle tewerkgestelden moet be taald worden. Er is dus geen spraak dat bedienden, jonge arbeiders enz. zouden vrijgesteld zijn. 3. Dat de niet-storting van de ver hooging voor landboüwarbeiders moet gerechtvaardigd worden door middel van een verklaring, .te; .voegen..bij deze die aan de Compensatiekas gestuurd wordt. Bedoelde verklaring moet het getal landbouwwerkliederi en thuiswer kers aangeven, en voor élke maand af zonderlijk, het getal geleverde arbeids dagen vermelden. «De Eiisabethville» uit Kongo terug De cElisabethville» die Matadi ver liet op 23 Maart 1.1. legde Dinsdag mor gen om 9 uur, aan afdak 22 aan. De reis verliep uitstékend onder be vel van commandant Heiremans. In eerste klas werden 35 passagiers opgemerkt, waaronder E. P. Vanhole A.., der Paters Redemptoristen EE. BB. Deboek F. en Demunter A. der Bloeders van O. L. Vrouw van Lourdes EE. BB. Defasqz J. en Mathieu L. der Broeders der Christelijke Scholen E. B. Redant P. der Paters Missionarissen van het PI. Hart. Verder nog E. Z. Linneman G. der Zusters van het Goddelijk Bloed E. Z. Dils L., der Zusters Dominicanessen van Brugge; EE. ZZ. Longly S. en Mer ry L. der Zusters Dominicanessen van Namen. In 2e klas 33 passagiers. Tusschen- dek 1 passagier. Van Lobito naar Antwerpen in 1 e klas 27 passagiers in 2e klas 18 passagiers tusschendek 7 passagiers. De «Elisabethville» had. verder een lading van 8.3Q0 ton. BOSCHBRANDEN ROND CHARLEKfOI In de bosschen van het gehucht Bultia te NaÜnnes, was brand "uitgebroken, die evenwel van zelf uitdoofde. Dinsdag echter flakkerde hpt vuur weer op en ongeveer 4 heklaren struik gewas werden vernield. 's Namiddags sloege^ de vlammen opnieuw op, ditmaal achter de herberg Le Grand Cerf. «Verscheidene hectaren werden aangetast. De brandweer uit Charleroi, die inmiddeL'toegesneld was moest machteloos toezien, bij gebrek aan water. Alsdan werd beroep gedaan op solda ten van het 2e jagersregiment. Toen de militairen ter plaatse kwa men was het vuur echter reeds uitge gaan dank zij de windverandering. BEGIN VAN BRAND TE BORSBEKE 's Namiddags is brand .ontstaan in de woningen van Benie De Kerpel en Maria De Bie, wonende in de Wijte- vcldstraat. Gelukkig kon de brand tijdig gebluscht worden, zoodat de schade gering is. V een getuige van al het hiogelijke te doen om het gevecht te voorkomen. De blik van Alcantara verduisterde. Verschooning senot, ik had liever dat het tweegevecht zijn .gang ging. Zoo verstaat men cje rol van den getuige in Frankrijk, mijwhsér de graaf. Maar niet in Mexico, beer de Ke- ratiy. Doch kom, laat ons den maar schalk gaan vinden die wacht. - Ik nam reeds afscheid van hem, unlwoordde de secretaris.'' Met een dubbel huepós $fc>cHes scheid den de twee officieren. Toén Alcantara terug bij Bazaine kwam, zei deze. Uwe excellentiezfeil uóoit raden wat er op handen is Gij maakt mij benj«uwd -r- Een tweegevecht, generaal. Een tweegevecht hérhaalde de maarschalk. Ik voorspelde het daar even al jokkend ipaar waS vérre" van te denken dat ik profeet was. Gij waart het, excellentie. En met wien als er 'geen onbe scheidenheid bij is Met don Diego. V.oo Hebt gij dien braven zali gen man maar die tevens een vechthaan is op de teenen getrapt 4 Toch niet. Misschien ben ik onbescheiden. Ocli neen, UWe Ex'cellentie, al hoewel het geheele geval mij erg hin dert. Niet om het duel zelr.Hemel neen; r.raar omdat er een naam in gemengd wordt. Toch niet der Roode Roos Gij zegt hem, generaél.' De ontwikkeling van de radio-techniek is. nu tot een stabiel, stadium gekomen. Het moderne radiotoestel geeft U Een automatische afstemming door radio-klavier, een wereld-ontvangst, dank zij de korte golven, een waarlijk muzikale weergave Het is hét oogenblik om Uw oud radiotoestel te vervangen tegen een PHILIPS BELGISCHE N. V., 37-39, ANDERLECHTSTRAAT. BRUSSEL Gaarne 2ou ik, zonder verbintenis mijnerzijds, het aangekondigde ruil-aanbod ont- I vangen. Ik bezit een radiotoestel, merk jaar type Naam Adres: Naam en adres van den leverancier V.S. KIND DOOR MOTORRIJDER GEDOOD TE AUVALAIS De echtgenooten Pirot, uit Auvelais, keerden van de kermis naar huis met hun nichtje Cecilia Legrand, uit Erme- ton. Plots werd het meisje van achter gegrepen door een motorrijder en met geweld tegen de straatsteenen geslin gerd. Het kind werd opgenomen met een schedelbreuk en verscheidene ver wondingen over het lichaam. Het werd naar de woning van de echtgenooten Pirot overgebracht, waar het overleed. AUTOMOBILIST VERONGELUKT OP DE HELUNG VAN FAYS De h. Robert Delvaux, die de hoeve «Tour au Bois uitbaat te Villers-le- emple volgde per auto den weg van Dinant naar Ciney, om een bezoek te brengen aan familieleden, die in Frank- rijk wonen. Op de helling van Fays week een wagen, die voor hem uitreed, plots naar links uit, om een gespan van een melk handelaar voor te steken. De h. Ro bert Delvaux moest hierdoor snel een maneuver doen, tengevolge waarvan zijn wagen slipte in een laag kiezel, die langs den zijkant van den weg lag. De auto kwam met volle geweld tegen een boom terecht en werd vernield. De h. Delvaux zat dood achter zijn stuur. Het slachtoffer was 48 jaar oud en oudrstrijder. Voor haar Ja- Met don Diego Alcantara knikte. En hoe is dit gekomen Ik weet het niet. Bazaine zeide op gullen toon t Ta, ta, mijn beste graaf, heb nu eens geen halve geheimen voor mij.Gij staat op vertrouwelijken voet met de Roode Roos. Ik geef u mijn woord van «er. Excellentie, dat gij heden avond getui- zijt geweest van onze eerste toenade ring. Ah bah T Het is zoo En haar naam Dien ken ik niet Wie is zij Weet ik evenmin. Welk een roman Dat is het, uwe excellentie. Maar het hindert mij de Roode Roos ge mengd te zien in een tweegevecht dat ;erucht zou kunnen maken. En het is don Dieg$ die u uit daagt Ja- Met welk recht Dat weet ik niet. Dat moet ge weten, Alcantara. Parbleu, men neemt zoo'n duel niet aan. Mijnheer de Kératry zei het mij reeds. En mijnheer de Kératry heeft overschot van gelijk In Frankrijk misschien. Excellen tie, maar in Mexico staat het anders! WIELRIJDER DOOR AUTO GEVAT TE PUTTE BIJ MECHELEN Aan zijn verwondingen bezweken Dinsdag rporgen rond 7 uur 30 had te^Pütté, op de MechelscLe baan, ter piaatsife de «Zwarfe Poort'», een ver keersongeval plaats, dat doödelijke ge volgen had. De 53 jarige landbouwer Jan Wou ters, op gemelde baan aan de «Zwarte Poort») wonend, verliet per fiets zijn wonirlg en stak den straatweg over, ten einde de fietsbaan te nemen. Ongelukkig voor hem had hij een aankomende vrachtauto niet gezien.De ze was gevoerd door M. X. uit Heist Goor, welke verrast door het plotse oversteken van den wielrijder, deze niet meer mijden kon. Wouters werd aange reden en enkele meter .voortgesleurd, waarbij hij zwaar gewond bewusteloos liggen bleef. Door toegesnelde personen werd de ongelukkige in zijn woning gedragen, waar een bijgeroepen dokter een zware schedelbreuk vaststelde. Rond 10 uur is hij aan de gevolgen overleden zonder tot bezinning te zijn gekomen. De rijkswacht welke ter plaatse kwam voor het onderzoek, verwittigde het parket van Mechelen. Men zou mij van lafheid beschuldigen en mijn vijanden... Hebt gij vijanden, graaf, dat ge loof ik niet. Men heeft er altijd, Excellentie. Welnu Die zouden zeggen dat ik voor een degen-van don Diego bang ben. Dan gaötidit gevecht werkelijk door in rija, uwe excellentie. Morgen vroeg om" tja, uwe e m j P^uur. [Waaf De: edelman aarzelde. ~;Wat.,\yeerhoudt u het mij te zeg gen, mijn béste Alcantara Ik vrees, Excellentie, dat gij om beters wil zoudt maatregelen nemen tot het beletten van zulk onzinnig tw;eegè- veyht. Gij bekent dus dat het onzinnig is Volkomen, maar onvermijdelijk. En uwe Excellentie zou mij een zeer slechten dienst bewijzen met het te wil len verhinderen. Er zou verteld worden dat ik mij met dit doel tot u heb ge wend. Het is waar. graaf. Wij officieren zijn dikwijls verplicht ons leven te wa gen voor iets waar een ander mensch schouderophalend voorbijgaat. Wij zijn het slachtoffer van een misplaats eerge voel. 't Vervolgt. (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2