KRANKZINNIG UIT LIEFDE GEPESfPS NIEUWS Zij gevoelt zich nu in staat alles to verteren Provinciale Kanier voor Ambachten en Neringen van Oost-Vlaanderen Een meer met bloedrood water De Belgen in Frankrijk 17 April. H. Rudolf. Als ze ven en veertigste bisscllfl^van Bourges was hij een zeer hobgstlumïle figuur die een belangrijke rol Speelde. Hij stierf Ö66. 18 April. H. Leo. In 1048 be trad hij den stoel van Petrus te Rome. Zijn voornaamste zorgen waren gericht ep de eendracht in de Kerk en de gaaf heid van de leerstelling. (Xle eeuw.) Vier en twintig kilometer elektrische lasschtngen. Te Dagenham (Eng.) wordt voor het oogenblik een gazome- ter gebouwd van het Klonn type en be stemd voor de Ford fabrieken. De af metingen zijn indrukwekkend diame ter 38.45 m. hoogte 56.45 m. én in houd 58.000 cubieke mèter. Dit reusachtig werk wordt gansch elektrisch gelascht. De totale lengte van de lasschingen zullen de 24 K.M. over schrijden. In dit opzicht herinnert men aan het feit dat de Ford karrosserieën eveneens clectriscn worden gelascht. De electri- sche lassching die de constructieve sterkte ;en stevigheid van groote kunst werken waarborgt, waarborgt dus even eens de veiligheid van de Ford karros serieën. Ten slotte komt aan Henry Ford de eer toe in de automobielconstructie het elektrische lasschen op groote schaal te hebben toegepast. Jaarvergadering van het Vlaamsch Economisch Verbond. Zaterdag 29 en Zondag 30 April zal te Hasselt de algemeene jaarvergadering van het VI. Ekonomisch Verbónd plaats hebben. Zaterdag vertrekken de kongresle- der- per toerauto naar Genk voor een bezoek van de mijnen en 's namiddags wordt het Albert-kanaal bezocht. De algemeene vergadering van Zon dag heeft plaats op het stadhuis te Hasselt. De Belgische gezant in Spanje.. Uit San Sebastiaan wordt vernomen dat graaf Romrée de Vichenet zou voorgesteld worden als diplomatiek vertegenwoordiger van ons land in Spanje. Spaansche missionaris moest zich drie jaar verborgen houden. Sinds 23 Mei 193b had men geen berichten meer ontvangen over den bekenden Spaan- scben missionaris in China, Ramon Ser- ra, die bij het uitbreken van den bur geroorlog in zijn vaderland vertoefde. Men meende dat hij overleden of ver moord was. Pater Serra is nu weer op gedoken in de omgeving van Barcelona; den gêhcelen burgeroorlog heeft hij verborgen geleefd als boer verkleed, en het was hem onmogelijk te melden, dat hij nog in leven was. Bezoek aan de Koninklijk Serren van laken. Deze serren zijn voor open- br.ai bezoek opengesteld op de volgen de dagen van 14 tot 18 uur Zaterdag 1 3 Mei, Zondag 1 4 Mei, Maandag 1 5 Mei en Donderdag 1 8 Mei (O. H. Hemelvaart.) Ingang langs de poort, waar de ko ninklijke trein stopt, Koninklijke Park laan, nabij de Groote Linde. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlott3 door CONSTANT AIMARD 53ste Vervolg. Wie schetst zijne verwondering toen hij zoo onverwachts de vriéndenge- zichten zag zijner' redders. Hij daaldè van zijn paard af en druk te met ontroering hunne hand. Uw redder. Majesteit, die al de eer van den dag verdient is hier don Diego. Hij keek in het ronde en zocht naar den jongen Indiaan Arroz... Deze was spoorloos verdwenen Vruchteloos zocht men in het bosch. De jongen die voor de tweede maal het leven van Maximiliaan redde was ver dwenen. Er werd oyereen gekomen dien aan slag geheim te houden maar allen wer den op het kasteel ontvangen en droe gen 's anderdaags op de borst de kei zerlijke orde van Guadelupe. In het paleis vroeg don Diego verlof voor hem en voor zijne vrienden van te mogen doorgaan daar hij een tweege vecht had met den graaf Hernando de Alcantar. De keizer nam beider hand en legde ze ineen. Maar, Majesteit, de zaak kan niet uitgemaakt worden dan met den dood van een van ons beiden, wierp don Diego op. De aanleiding tot het tweegevecht werd toen verteld tot groote verwonde ring en vreugde van Maximiliaan. GEEN REGIEM EN GEENE MAAGKRAMPEN MEER De brief dezer vrouw zal al degenen aanbelangen die te klagen hebben over een lui en vadsig spijsverteringsstelsel: Sedert jaren, zoo schrijft Mad. A. D., leed ik aan spijsverteringsstoornis sen die mij verplichtten een streng re giem te volgen. Daarbij gevoelde ik mij steeds vermoeid en voortdurend onder hevig aan hoofdpijnen. Sedert nauwe lijks drie maanden neem ik mijn kleine dagelijksche dosis»Kruschen en al deze stoornissen zijn verdwenen. Ik gevoel dat mijne maag bekwaam is alles te ver teren. Ik volg volstrekt geen regiem meer. Ik gevoel mij wel te pas en steeds vroolijk De Kruischen Salts brengen aan het ?tel al de minerale elementen die het rioodig heeft om op harmonieuse wijze te werken. Zij helpen de maag, prik kelen den lever, dè ingewandèn, en d< nieren. Van dan af bevindt gij een vol maakte gezondheid die u den levenslust weerschenkt en U steeds blijgeestig maakt. Kruschen, alle apotheken fles- schen aan 7 fr. 1 2 fr. 75 en 22 fr. Prijskampen ingericht ter gelegenheid van het Tienjarig bestaan der Kamers voor Ambachten en Neringen. 1 Prijskamp voor het opstellen van een onverdeeld Stel van Handboekjes ten behoeve van den Middenstander- Neringdoende of Ambachtsman. PROGRAMMA Een prijskamp wordt uitgeschreven voor het opstellen van een onverdeeld stel van handboek- j s ten behoeve der middenstandsjeugd en van den gevestigden middenstander, strekkende over praktische handels kennis, de gewone handelscorrespon dentie, eenvoudig boekhouden, begin selen van han handelsrekenen, begrip pen van recht, enkele beginselen van bedrijfsleer en sociale wetgeving. Uit den aard der zaak zal het werk dus practisch ingesteld en zeer eenvou dig moeten zijn, alle theorie omwille der theorie terzijde gelaten. Het boek zal zooveel mogelijk reke ning moeten houden met het zeer hete- i< een publiek dat tot den Middenstand behoort en bij wie de theoretische aan- knoopingspunten meestal een minimum vei legenwoordigen. De auteur(s) van het bekroond boek zal voor eereloon en tusschenkomst in de uitgaafkosten een premie van drie duizend (3000) fr. ontvangen, wanneer hel handschrift goedgekeurd en zijn uit gave verzekerd is. 2e Prijskamp. PUBLICITEIT, i Ontwerp van plakbrief om het publiek aan te zetten rond de winter feesten (St Niklaas, Kerstdag, Nieuw- jaai) de aankoopen te doen bij den Mi-'.denstand. Bij het aangeven van het formaat houde men rekening dat deze plakbrief dient om uitgehangen te worden aan de uitstalramen. Prijzen nog te. h*é] en. 3) Ontwerp propagandabrochuurtje met aangepaste teks: en teekeningen om aan te zetten bij den gevestigden Han delaar of Ambachtsman te koopen. Dit brochuurtje zou in groot getal onder het publiek yerspreid worden. Als model voor inspiratie kan geno men worden het brochuurtje «Liezelot- je?. op groote schaal in Nederland ver spreid. Prijzen le prijs" 1000 fr.2e prijs: 500 frank. Alle inlichtingen te verkrijgen bij de Kamer voor Ambachten en Neringen, zetel Provinciaal Bestuur, Gent. AANRIJDING TE WETTEREN Zondag kwam K. Richard pet moto uit de richting van Dendermondc gere den. Van de tegenovergestelde zijde r- i kwam een personenauto aanhollen. De waren van het S.ro-meer nab.,Eerstgenoemde nam zijn draai te breed Ivrea, m P.emont, z.jn plotsehng bloed-j met het gevolg dat hij in aanrijding "ivi ^e]vor( en' kwam met een stilstaand voertuig. De Men heeft tot dusver voor het zon- motarnjder jiep verwondingen op ter- derlmge verschijnsel nog geen weten-1 wijj zijn voertuig ernstig beschadigd erd. Voederbe eten teelt in Belgie Tal van landbouwers'zijn bij het be gin van den winter nogmaals verrast geweest door de vorst, en in onze streek hebben we. vastgesteld dat groote hoeveelheden voederbeeten bevrozen werden door te laattijdige inkuiling en bedekking. En zoo komt het dat er op dit oogenblik bij'"véél landbouwers te kort is aan versch vee-, en paardenvoe- der. De oogst was nochtans voldoende 1938. schappelijke verklaring gevonden,al hoewel men meent dat de ongewone kleur van het water moet toegeschreven worden aan de ontbinding van sommi ge wiersoorten of aan de aanwezigheid van ijzererts. Het bijgeloof van de Italiaansche be volking van de streek geeft echter een anderen uitleg, en beschouwt de bloed roode kleur van het water, volgens een eeuwenoud geloof, als het voorteeken van nakende rampen. De aankondiging van nieuwe wets- dekreten, tot wijziging van hét statuut van de buitenlanders die in Frankrijk verblijven, heeft ook onder de Belgen in Frankrijk, eenige ongerustheid ver wekt. Te Brussel wordt er echter op gewe zen, dat de aangekondigde maatregelen slechts de «heimatlopze» vreemdelingen betreffen, hoofdzakelijk de vele vluch telingen die hun nationaliteit verloren Is het dus niet te betreuren dat Hebben, en zonder andere bescherming -Ia J I 1 er door de onacfitzaarriheid van mem- gen landbouwer zooveel kostbaar voe der verloren gaat .?r Het komt er dus niet alleen op aan goede en groote opbrengsten te winnen men moet ze ook zorgvuldig weten te bewaren. Op die kwestie komen we la ter terug. Thans willen we wijzen op de beste teeltwijze orri beeten te bekomen van goede hoedanigheid die veel droge j toepasselijk zijn ;tof en suiker inhouden 1 leven dan deze van den Franschen staat. In ruil voor deze bescherming zal de Fransche Staat hun nu zekere ver plichtingen opleggen in uitvoering van de wet van 1 1 Juli 1938, betreffende de organisatie van het land in oorlogs tijd. Wat de Belgen betreft slechts een van de nieuwe wetsdekreten zal ook op hen, namelijk dit daartoe kiezeiot wijziging van de wet van 1 Juli TREINONTSPORING TE CHARLEROI Te Charleroi heeft zich een ontspo ring voorgedaan. Toen de trein welke te 9 uur des avonds uit Brussel vertrekt, vertraagde om de statie binnen te ldopen, brak plots een stuk metaal tengevolge waar van de trein uit de riggels sprong en dwars ever al de sporen ging staan. Hoewel het treintje erg werd bescha- aigddigd werden slechts twee reizigers licht door glasscherven gewond. Het ongeval veroorzaakte nochtans een ern stige stremming in het spoorwegverkeer op de lijp Charlerói-Brussel. 4000 FRANK GESTOLEN IN HET POSTKANTOOR TE DOORNIK De h. Lesaffre, bakker in de rue Royale te Doornik, had zich Zaterdag voormiddag naar het postkantoor in de «rue des Chapeliers begeven om er een som van 4000 fr. te inkasseeren. Hij stak de bankbiljetten in een geldbeugel, dien hij in een zijner vest zakken wegborg. Daarna nam hij zijn twee kinderen, die hem vergezelden bij de hand en stapte buiten. Eenige ston den later trachte hij den geldbeugel nog even met de hand te voelen, dóch de mooie duiten waren dan reeds gaan vliegen. Hij kon slechts een klacht neer leggen bij de politie. men de beste variëteiten zooals de gele; 1901, welke de stichting toeliet van Tankard, de halve suikerbeet, de gelepersoonsvereenigingen zonder lange en de Eckentiorf. Deze wor- afgaande toelating of beperkim den niet te ver van elkander gezet en brengen middelmatige beeten voort die zeer voedzaam zijn. Van in de maand Maart wordt de grond diep omgewerkt,en van deze ge legenheid maakt men gebruik om per hectare 30.000 tot 40*000 kgr.goed ge- teerden stalmest onder le ploegen met 600 tot 1 000 kgr. spperrosfaat en 300 tot 400 kgr. chloorpotasch. Het is zelfs voordeeliger al deze meststoffen tijdens den winter onder te. ploegen, indien zulks mogelijk is. Rónd half April werden de beeten gezaaid, en vóór het zaaien zal men nog 500 tot 800 kgr. ammoniaksulfaat in- eggen. ,~v 'Ld De ammoniakale' stikstof past hier 'best om reden van haar aanhoudende en zachte werking, zoodat er niet te vreezën valt stikstof. Het toedienen Op 13 April is in Frankrijk overigens overgegaan tot de uitvoering van d« wet Van 1 1 Juli 1 938, die wat de orga nisatie van het land in oorlogstijd aan gaat, voor het voorbereidend werk in vredestijd, de aanduiding van een der ministers voorzag. Aangewezen werd de minister van Arbeid. TRAGISCH GEBEUREN TE OOSTENDE Te Oostende heeft zich een schrikke lijk drama afgespeeld in een werkplaats gelegen Ooststraat 59, toebehoorende aan M. Maerschalk, ondernemer. Deze laatste had zijn revolver toevertrouwd aan zijn -werkman J;ulés Vermeersch met verzoek hem te kuischen. Hij had voorafgaandelijk de lader met kogels zomers j uitgehaald. Vermeersch zou het wapen voor gebrek aan j kuischen. In de werkplaats bevond zich jook zijn schoonbroeder Rene Triller, van vloeimesten zoo-w onende St Pieterstraat, plots ging een als aal en beir is ?eer aanbevelens waardig tijdens den zomer deze hou den den grond vochtig en bevatten te vens stikstof en pota'sch. Vérder is het volstrekt noodzakelijk de beeten.zoo vroegtijdig mogelijk te dunnen en tevens op te hakken, ten ein de het onkruid te verdelgen en den grond frisch te houden een ophakking is immers een besproeiing waard. DIXI. schot af en Triller zakte ineen getroffen door een kogel in het hoofd. De onge lukkige werd aanstonds naar de kliniek overgebracht maar overleed er na en kele uren zonder tot het bewustzijn te zijn teruggekeerd. Men vermoedt dat een kogel was blijven in den loop van den revolver steken en dat Maarschalk zulks niet wist en nog min zijn werkman Het parket van Brugge is ter plaatse af gestapt. Don Diego bekende dat hij mêt de Roode Roos geen andere betrekkingen had dan dat zij hem een ander tweege vecht had doen missen. Maximiliaan had ook de Roode Roos den avond te voren in de opera opgemerkt en hij sloot den twist met tot don Diego te zeggen dat de Roode Roos vrij moest blijven in haar keus tusschen hen beiden, maar dat ze niet door geweld moest veroverd worden. Als vrienden keerden don Diego en Alcantara naar de stad terug. De eerste dacht weinig meer om de Roode Roos maar Alcantara had. haar niet vergeten. HOOFDSTUK XVI HET VERHOOR Toen de keizer met een glimlach bij zijne gemalin verscheen giste deze niet welk vreeselijk gevaar haren echtge noot als door een wonder toeval kwam te ontsnappen. Om haar niet te verontrusten zei hij van het gebeurde geen woord en vroo lijk liep het ontbijt af. Om drie ure was Maximiliaan als naar gewoonte bij de krijgsoefening der troepen tegenwoordig en liet zich door de kommandanten der verschillende korpsen inlichten omtrent den voort gang der oorlogstoerusting. Nog na vier uur. was hij daarmede bezig omstreeks welken tijd door toe doen van maarschalk Bazaine, de ver tegenwoordigers van den oud Spaan- schen adel zich reeds in zijn paleis ver zamelden. Blijkbaar wilden deze heeren alle opzien vermijden want zij kwamen één voor één in hun mantels gewikkeld te voet aansluipen en slechts enkelen der rijksten, waaronder zich de graaf de Campanas bevond, reden er in hun statiekoets heen. Er heerschte, gelijk wij reeds zeiden, BRAND IN DE FABRIEK „COTON- NIERE DES FLANDRESTE GENT Zondag morgen, rond 5,30 uur, is brand ontstaan .in de fabriek «Coton- r.ière des Flandres Kempstraat te Gent. De pompiers spoedig ter plaatse, wa len na twee uren werken het vuur mees ter. Mogelijks heeft een stukje ijzer, door het katoen in den breker medege trokken, dit katoen vuur doen vatten. Twee grootè werktuigen, eenige ba len katoen en een glazen dak werden door het water beschadigd of vernield. Deze belangrijke schade is door ver zekering gedekt. TE BRAND IN EEN KAZERNE ETTERBEEK Zondag morgen rond 4 uur, brak brand uit in de kazerne van baron de Witte de Haelen, zijnde de kazerne van het eerste Gidsenregiment en hét 2de Lansiers te Etterbeek. Het piket werd onmiddellijk gebla zen en snelde dadelijk toe. Tegelijker tijd werd de brandweer van Etterbeek :waarschuwd die insgelijks toesnelde. Op de bovenste verdieping van den generalen staf was brand ontstaan. De zoldering was reeds aangetast. In de grootste haast werd alle bijzondere stukken in veiligheid gebracht. Dank zij het moedig optreden der soldaten van het piket en de brandweer, werd het vuur spoedig bedwongen. Door het alarmblazen was een groote menigte ter plaatse gesneld. nog altijd een hevige veete tusschen de Mexicaansche inboorlingen of Creolen en de Spanjaards. Deze werden nooit anders dan met den naam van Gachupinnen bestem peld, die iets verachtelijks in zich sloot. De Spanjaards, die eeuwen het land hadden beheerscht naar willekeur, za gen met leede oogen dat zij nu met de Creolen gelijk stonden. Zonderlinge oneenigheid Alsof de zonen der Spanjaards, op Mexicaanschcn bodem geboren, ook een Creolen zouden zijn De mayor domo ontving hen in de gang en geleidde hen naar een salon op de beneden verdieping met de opmer king dat Zijne Majesteit nog bij de krijgsoefeningen was. De keizer zou echter op het bepaal de uur van het verhoor terug in het pa leis wezen. Ten vijf ure kwam Maximiliaan aan ook in het kasteel terug en spoedig daarop bérichtte hun de mayor domo dat het Zijne Majesteit aangenaam zou zijn hen bij zich te zien. Er waren omtrent veertig, allen gebo ren Spanjaarden, die voor een gedeelte nog onder de heerschappij van Spanje, itonden en voor een gedeelte na den bevrijdingskrijg van Mexico in dit land ekomen waren. Wanneer de adel in het algemeen, naar het lichaam- en den geest, uit jle betere en edelere bestanddeelen eener natie moet samengesteld zijn (zal hij niet een onding, eene dwaasheid zijn dan beantwoorden zij die daar bijeen kwamen volstrekt niet aan het eerste vereischte. 't Vervolgt.; (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2