KRANKZINNIG UIT LIEFDE «Elisabethville Trekking van fis Binnsn- lantischs leening 1933 Set votum ia M Socialistisch Konyres GEMENGD fs'ÏEÜWS De Disiaantóiefstalop tle^e «varmsle ep; koudste Ppotestantschs Dominees gebieden der aarde üeden Zons- wsipduisisring Verjaardag ran hei vergaan van het eerste Belgisch Sehoolschip Graaf De Smet De Naeyer» 20 April. H. Theotimus. Op gevoed in de leer der Grieksche wijs- geeren, verzaakte hij aan dezer opvat tingen om het christianisme aan te kle ven. In de kerkelijke kringen Van zijn tijd had zijn woord veel gezag (Ve eeuw.) Sterrenregen. Tijdens de nachten van 19 tot en met 22 April zullen de secondaire zwermen van dwaalsterren zeer bedrijvig zijn. De zwermen van de Lyriden kunnen den vorm aannemen van een geweldigen sterrenregen, ge paard met lichtende luchtsteenen. Deze verschijnselen doen zich voor in het sterrenbeeld van Hercules, dat zich, in onze streken, in de maand April, recht boven onze hoofden bevindt. Van het parlement naar het klooster. In het Trappistenklooster Aiguebetle in de Dauphiné stierf onlangs in den ou derdom van 66 jaar de gastenpater Emmanuel. Bij» zijn dood werd bekend dat dè bescheiden monnik in het open bare leven niemand anders geweest was darr Graaf Esquivent de la Ville- boisnet, burgemeester van St Reine (Bretagne), raadsheer van het kanton Pontivy, en afgevaardigde van Morbi- han in de Fransche kamer. Enkele jaren geleden is hij in alle stilte ingetreden in het Trappistenklooster waar hij in 1937 tot priester werd gewijd. President Lebrun op de Jeanne d'Arcfeesten te Orleans. President Lebrun ontving Maandag namiddag eene afvaardiging onder leiding van M. Jean Zay, minister van nationale op voeding en volksvertegenwoordiger voor Orleans die hem vragen kwam op 8 Mei aanstaande de H. Jeanne d'Arcfeesten te Orleans te willen bijwo nen. De president heeft deze uitnoodi- ging aanvaard. Belgische officieren op de Hippische Wedstrijden te Nizza. Verscheidene Belgische officieren nemen deel aan de hippische wedstrijden te Nizza, waar 72 mededingers 9 staten vertegenwoor digen. In een der wedstrijden behaalden de Belgische officieren volgende plaatsen: kommandant Gonza, 2e lansiers, met Ali-Baba, 4e; luitenant Mondron, le gidsen, met Ibrahim, 9; luitenant Van Strydonck, le gidsen, met Ramona, 20e luitenant Poswick, 1 e Lansiers, met Acrobate, 23 ste. In een andere wedstrijd behaalden kommandant Gonze, 2e Lansiers, de 9<- en luitenant Poswick, le Lansiers, de 9e plaats. De dubbelganger van Mussolini. Te Londen vertoeft thans een der be kendste Amerikaansche zenuwartsen Dr Foster Kennedy. Hij is een geboren Ier en komt geregeld naar Europa om vak geleerden en vrienden te bezoeken. Dr Foster Kennedy had het twijfelachtig genoegen precies op den Duce te gelij ken. Toen hij voor twee jaar op uit- noodiging van dr Bactionelli naar Ro me kwam, was hij direct het middel punt van een intense belangstelling en van benauwende ovaties. Reeds na twee dagen was hij er zoo van overstuur, dat hij zich genoodzaakt zag Rome en Italië ijlings te verlaten. PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. De h. Rooms, rechterlijk kommissa- ris bij het parket van Antwerpen, die zooals men weet reizen naar de kolonie deed in verband met het onderzoek be treffende den belangrijken diefstal van diamant aari boord van de paketboot i.EIisabethville» is enkele dagen geleden teruggekeerd. Thans werden bepaalde gegevens verzameld betreffende de gestolen dia manten, vanaf de plaats van verzen ding tot aan de vaststelling vair hun verdwijning aan boord. Het is bewezen dat de edelsteenen, aie .na den diefstal aan boord terugge vonden werden en deze, die men tij dens een volgende reis in de hut van den hofmeester ontdekte, tot dezelfde partij behooren die de eerste zending uitmaakte. De waarde van de teruggevonden diamanten bedraagt twee millioen.T De ontvreemde partij heeft een waarde -yan negen millioen en men wanhoopt* .daar van ooit nog iets terug te vinden, uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMAED 55ïte Vervolg. Allen stemden met dezen uitroepen. De keizer wilde het onderhoud afbre-, ken dat hij niet langer met zijne waar digheid in overeenstemming vond. Ernstig en uitdrukkelijk sprak hij Ik wil de vorst zijn van al mijne onderdanen en daarom wensch ik dat alle onderscheid tusschen den Oud- Spaanschen adel en den Creoolschen ophoude. Beiden moeten gelijke rechten gelijke eer, gelijke aanspraken hebben. Dan eerst kan de gazamenlijke adel een vaste steun der regeering zijn en door haar als door haar grondzuil bevestigd worden. Hij boog vriendelijk met het hoofd en besloot Ik geef u oorlof, mijne heeren. Het verhoor was afgeloopen. Overeenkomstig de voorschriften der strengste etiket verlieten de edellieden de zaal. Maximiliaan was van hun bijzijn bevrijd. In zijn groote zelfbeheersching had hij het geduld geput om dien verwaan den adel aan te hooren. Toen hij van zijn salon in zijn aan- Eén millioen frank het hoogste lot 67e TREKKING Is betaalbaar met één millioen Reeks 339.822. Zijn betaalbaar met 25.000 fr. ieder van de 45 volgende reeksen 100992 124201 131080 1421II 145451 146084 153086 155621 181629 186871 187452 188003 189308 189457 197569 202835 203110 205923 207633 211721 235884 241933 255846 266120 279355 279387 281861 296323 315703 323855 327326 328898 342406 349029 355189 358621 365899 366199 366345 367765 367913 381343 394214 395101 397967. Eenige dagen geleden meldden de dagbladen.dat een petitie v. 400 pro- testantsche dominees uit de Vereenigde Stateti werd aangeboden aan den Paus, opdat de H. Vader aan generaal Fran co zou verzoeken, geen" strafmaatrege len toe te passen aan de republikein- sche gevangenen van Spanje. Een vraagske aan die 400 dominees: Hoe komt het dat gij wel ten beste spreekt voor kerkbranders en moorde naars van priesters en kloosterlingen,en nooit uw stem hebt doen gelden om te protesteeren tegen de allervreeselijkste der geloofsvervolgingen die gevoerd werd door diegenen waarvoor gij thans door den Paus, genade inroept. Ijskoud hebben de protestanten de kerkvervolging in Spanje gadegeslagen terwijl zij zelfs voor. de bloedig-ver- volgden harde woorden over hadden. Nu betuigen zij na de overwinning van Franco, een medelijdende sympathie voor de kerkbranders. Liever Turksch dan Paapsch Dat blijft immer een al lertreurigste en een zeer onevangelische waarheid bij de protestanten. Reeds vele jaren zendt «de New York- sche Metereologische Vereeniging ex pedities uit naar alle streken der aarde tot het doen van verschillende waarne mingen. Uit de verwerkte verslagen is thans gebleken, dat de warmste gebieden niet in Arabie, Br. Indie, Arizona, Californie Australië of de Saharè gevonden wor den, ofschoon de thermometer daar tot 50 gr. Celsius kan stijgen; doch dat een hoogere temperatuur wèfd geregistreerd ;in de woestijn Loet, een - steenachtig plateau van eenige. duizenden meters hoog, geheel door bergbruggen inge sloten. -j j.,- Deze woestijn ligt Jn het oostelijk ge deelte van Perzie. Aan den rand van deze woestijn ligt Ijet s.tadje Nastada- bad, waar geregeld _eéh bakovenhitte heerscht. Zelfs in de scbaduw wees de thermometer 58 gr. Celsius aan. De istéërien, waarmede' de Woestijn is over dekt, zijn zoo heet dat méh 'zich déVvoe ten" verbrandt. Toch' is deze Verstikken de hitte nog overtroffen door die welke men in Obbia (Italiaansch Somaliland) heeft geregistreerd. Als rekordcijfer werd daar 63 gr. Cèlsiu^ d.i. ongeveer 146 'gr. Fahrenheit geboekt. De hevigste koudeTieeft men waar genomen m Siberie, tén Noorden van Kaboetsk en in de Amerikaansche pool streken bij de Parry-eilanden. Daar daalde de thermometer tot 70 gr. onder het vriespunt. Het verschil tusschen de hoogste en de laagste temperatuur op den beganen grond is dus meer dan 130 gr. Celsius. Bij ons zichtbaar van 18 u. 31 tot zonsondergangTe 19 u. 19 maximum stadium Heden Woensdag heeft een ring- verduistering der zon plaats, welke in Belgie als een gedeeltelijke zonsver duistering zal kunnen waargenomen worden. Te 18 u. 31 bevindt de maan zich tusschen de aarde en de zon en is zij op het punt een gedeelte van de zon aan ons oog te onttrekken. Gezien de zon veel verder van de aarde verwijderd is, ris-- zij schijnbaar slechts een weinigjè grooter dan de m^an. Wij kunnen vanavond de maan natuurlijk niet zier.,-* ftiieuwe maan) daar deze zilveren schijf zeff. geen licht voortbrengt, doch ?}echt£ het zonne licht weerkaartst. Tijdens de nieuwe maan is dit gedeelte)aan ons oog ont trokken, zoodat er van de maan niets te bespeuren valt. Dat onze wachter nochtans de plaat niet gepoetst heeft, zullen wij dezen avond kunnen opmaken uit het feit dat een gedeelte (het rechter boven ge deelte) der zon onzichtbaar zal zijn.De verduistering zal het meest volkomen zijn te 1 9 u. 1 9. Van al de luchtverschijnselen zijn zon-, en ook maansverduisteringen, de meest indrukwekkende en tevens de meest leerzame. Zij 'zijn gemakkelijk waarneembaar en geven'aan het groote publiek aldus een bewijs van de nauw keurigheid der sterrekundige berekenin gen. Het is maar te hopen dat geen wol kengordijn het geheele schouwspel aan ons oog onttrekt. HOE DE VERSCHILLENDE FEDERATIES STEMDEN De motie Bouchery-Balthazar, strek kend tot medewerking van de socialis tische partij aan de regeering Pierlot, verd zooals men weet verworpen met 310.528 stemmen tegen 248.695 en 14.972 onthoudingen. Ziehier hoe er gestemd werd per arrondissement Arrondissement Antwerpen .Mechelen Turnhout Brussel Leuven Nijvel Brugge Kortrijk Opstende RoeselanprTielt. leper Gent-Eekloo Aalst Oudenaarde Sint Niklaas Dendermönde Bergen Ath-Doornijk Charleroi Zoningen Thuin Luik Hoei-Borgworm Verviers Limburg Luxemburg Namen Dinant Totaal Voor 42.000 5.478 3.663 37.317 7.500 7.565 1.000 3.950 -500. 4.000 40.000 2.730 4.000 11.100 9.500 51.000 13.293 tegen 3.000. 4.288 1.150 14.216 12.95a i9:ooo 159 4.&00 LQ00 12^0 1.930 2.160 20.000 50.500 20.000 12.800 72.082 21.757 5.440 2.160 4.000 17.956 11.000 248.695 310.528 De onthoudingen komen van de ar rondissementen Mechelen (334) Brus sel (7.008) en Verviers (7.630). Hoe men best witloof teelt. Dat het kweeken van Brussélsch of Belgisch witloof winstgevend is, wordt klaar bewezen door de snelle uitbrei ding die deze culture het heele land door heeft genomen. En dat er dit jaar veel verlies is geweest valt geenszins te betwijfelen, aangezien gansche putten door de koude groote schade hebben on dergaan.Evenwel dient er bijgevoegd dat, alhoewel men in veel gevallen maar nagenoeg de helft van de voort- brengst kon verkoopen, de prijzen toch loonend waren vermits de voortver- koopers zelf het witloof tegen 3,25 fr. 3,50 fr. en 4 fr. het kgr. betaalden. In de lente van het jaar 1938 hebben wij vastgesteld dat tal van witloof kweekers het princiep van niet te vroeg te zaaien hebben nageleefd. In :onze /omgeving, waar veel. witloof wordt voortgebracht, gebeurde dit, ,werk Rechts na 15 Mei daardoor voorkomt n het' opschieten en de Wortels be reiken alsdan, bij het uitdoen slechts drie vierden van hun'né: ontwikke ling deze geven zeer schoon en uitge lezen witloof, 't is te zeggen korte en dikke ineengedrongen kroppen. Ten einde het vertakken der wortels zooveel mogelijk te keer te gaan, moet n goed ontbonden stalmest heel vroeg diep onderploegen, en deze be mesting eenige dagen voor het zaaien aanvullen met 400 kgr. ammoniaksul- faat, insgelijks zoo diep mogelijk on dergewerkt. Tijdens de groeiperiode dient er ge dund en opgehakt, twee onderhoudwer- ken die uiterst noodzakelijk zijn, en waarmee zoo vroeg mogelijk behoort aangevangen. Het ophakken mag zelfs twee tot driemaal gebeuren daardoor belet men dat het onkruid de goede pjanten zou overweldigen, en dat de grond uitdroge een ophakking geldt hier een besproeiing Een fout die tot over een paar jaren nog op groote schaal gebeurde, name lijk het gedeeltelijk afsnijden van de bladeren, is thans, om zoo te spreken, totaal, verdwenen. Onze witloofkwee kers hebben begrepen dat deze doen wijze de ontwikkeling der wortels als- cok de bladgroenvorming hinderde. DIXI. palend studievertrek trad, was hij ver wonderd een toegevouwen blad op het groen laken van zijnen lessenaar te vin den. Dit lag er daareven niet. Hij nam het op, ontvouwde het en las de volgende woorden li Dat uwe Majesteit zich hoede voor dè Roode Roos Geen handteekening. Maximiliaan scheurde het en wierp het in de papiermand onder zijn minis ter-bureel. r,c Zal ik nu altijd en overal die Ffbode Roos gaan ontmoeten vroeg Hij zichzelven af. En waarom moet ik mij voor haar hoeden Wie bracht dit papier in deze kamer Ik leef hier tils in een glazen huis waarvan de deu ren zouden openstaan. De minste mij ner daden worden bespied en het is bij na of eenieder hier naar willekeur in- en uitloopt. En ook is het mogelijk dat ik in de handen der guerilleros val in het bosch zelf dat aan mijn park toebe hoort Zijn er dan geene schildwach ten of word ik door het verraad om- nngd Maximiliaan blikte peinzend naar de bergen. HOOFDSTUK XVII DE ONTMOETING Vruchteloos had Frans Evraert over al naar de bevallige senorita gezocht, die hij in de kathedraal had ontmoet en wier beeltenis hem tot model zijner prachtige madonna verstrekte. De graaf Hernando de Alcantara had hem geholpen in zijne opsporingen Vandaag, Woensdag is het 33 jaar geleden, dat het eerste Belgische sehoolschip Graaf de Smet de Naeyer» in de golf van Gasconje vergaan is. Bij deze ramp kwamen de commandant Fowicault, de luitenanten Van Zuylen en Van Essche, de aalmoezenier Cuy- pers en een moedige groep jongeren, om het leven. Van de 59 personen, die den mooien driemaster bemanden, werden èr am per 26 gered het waren de officieren Celis en Wenmaeckers de professors Van den Plassche en Van den Bossche de dokter Molitor, twaalf leerlingen,de ektrieker Breschen, en acht leden der bemanning. Het was kapitein Gaffrey, alsdan tweede kapitein van den viermaster «Dunkerque», die op 19 April 1906, op 300 mijlen van Quessant, in vollen nacht bij een onstuimige zee, aan de edding der 26 overlevenden deelnam. de r' doch hij was niet gelukkiger geweest. Op zekeren morgefi kwam de edel man bij zijn vriend den kunstschilder op het oogenblik dat deze hopeloos voor zich staarde. Nooit zal ik kaar wedervinden murmelde hij. De Vlaming had alle werkkracht ver loren, Van gansche dagen deed hij niets meer. Gij zult haar wedervinden, klonk de stem van zijp vriepd^a^ter hem. ■IHa! Hernando;-! Ik ben verheugd u le zien. - - - Zijt gij verheugd schertste edelman. Zeer verheugd Men zou het werkelijk aan uw gelaat niet zeggen. Gij ziet er uit als een lijkbidder. Ik ben niet gelukkig, Hernando. -Omdat gij wanhoopt haar weder te zien Ja- Welnu ik heb het middël gevon den I Welk middel. Van haar weder te vinden. Frans Evraert staarde den officier or.geloovig aan. Gij gelooft mij niet, beste - Ik durf niet hopen. Wilt gij het weten - Ik reikhals naar een glimp van hoop. Dit middel, dit onfeilbaar middel is... Raad eens Neen, vriend, ik heb mijn hoofd reeds afgebeuld om iets te vinden.' Zeg het mij spoedig l Is een tentoonstelling He Wat vroeg de schilder. Wel ja een tentoonstelling van uwe Madonna. Heel de stad^komt er naar zien. En zij ook, meent ge Dat is niet zeker Neen, maar is het portret gelij kend Sprekend -Wel, spoedig zal de stad'een naam zetten op uwe Madonna... Meri zal zeggëp aan wie ze gelijkt UGevóriden riep de Vlaming den graaf met dankbaarheid drukkend. s Anderdaags 's morgens stond er in al de dagbladen een bericht waarin de Vlaamsche schilder Frans Evraert be kend maakte dat een Madonna dage lijks in een der zalen van het Akademie paleis zou tentoongesteld worden. Aan den ingang der zaal zou gele genheid zijn tot het geven van vrijwil lige bijdragen ten behoeve van het le- ger. De dagbladen voegden erbij dat al len die het wel met het vaderland meen den de prachtige schilderij van den jongen Vlaamschen meester zouden ko men bewonderen. Nauwelijks waren de kranten ver schenen of honderden van menschen uit alle standen begaven zich naar het paleis. De keizer gaf het voorbeeld en met de keizerin was hij reeds voor den middag een bezoek komen brengen aan Evraert's schilderij. HUISELIJK DRAMA TE BORGERHOUT De Schoenstraat te Borgerhout werd Dinsdagavond in beroering gebracht dopr een dramatisch voorval. De 42-jarige weduwe Vair-Geysel, wcinende in genoemde straat, keerde van een boodschap in de buurt terug en werd nabij haar woning vervoegd door haar 26 jarigen ongehuwden zoon J.B. Van Geysel, die sedert eenigen tijd het huis,van ;zijn moeder verlaten-, had om zijn Intrek te nemen in de Zendelingen straat. Tusschen moeder en zoon ontstond een korte, hevige woordenwisseling,tij dens dewelke de zoon een mes te voor schijn haalde, dat hij zijn moeder in den rug plofte. De vrouw stortte hevig bloedend te gronde. Zij werd door toe gesnelde buren opgenomen en naar het St Erasmusgasthuis overgebracht. Haar toestand, alhoewel ernstig is niet levensgevaarlijk. De zoon werd aangehouden en ver klaarde, bij zijn ondervraging door po litieofficier Geens, zijn daad bedreven te hebben, omdat zijn moeder weigerde bij hem te komen wonen. Hij werd ter beschikking van het gerecht gesteld. lotte zich eenige oogenblikken met ha ren landgenoot onderhouden. Doch de kunstenaar verwachtte meer! Z'ijn hart was elders Aan het uiteinde der groote zaal was de schilderij op een roodfluweelen grpnd opgehangen. Als met tooverkracht.hieltj dit por tret iedereen, wiens blikken er eenmaal op rustten, geboeid. Het was voor hen die pas binnen kwamen moeilijk om het te naderen, daar de voorste rijen der toeschouwers 'ifiet schenen weg te gaan. ;estdriftig uit en de beide handeti'vaiv^ Voortdurend deden zich uitroepen Bij die gelegenheid had prinses Char- j Aalst, van verrassing, verwondering en-verba zing onder de menigte hooren, welke zich voor het portret verdrong. Evraert zelf had zich in het volk begeven en luisterde opgetogen naar de geestvervoering die zijn kunstwerk te weeg bracht. Hij zag daarin slechts de hulde die aan het madonnakopje gebracht werd. Maar geen naam liep van mond tot mond, zooals hij gehoopt had. Waar groepen bijeen stonden ging hij luisterend voorbij... Niets Te vergeefs ook had hij onder de aanwezigen telkens weder naar dit ori gineel rondgekeken, daar een flauwe hoop in zijn hart ontkiemd was, dat het goede doel der tentoonstelling, maar misschien ook zijn schilderij zelve het schoone meisje daar heen zoude lokken 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, jj. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21|

De Volksstem | 1939 | | pagina 2