Gaat Europa rustiger dagen tegemoet Kunstnaam voor de Grenadierskazerne 22 Nieuwjaarsgiften voor den Paus - 1939 Zaterdag April. 1939 Be verboden vlieg" stroken in Belgie K0L0M1ALE LOTERIJ Het aanslnande Congres van den kleinen landeigendom te Luik De schuilplaatsen voor de burgerlijke bevolking Een peterselie-revolutie in Parijs m-wags cca\\v\\\n «SSJWKw toot rntw «vveo-m 1J Eca toespraak van den H. Vader XXXXVIe JAARGANG NUMMER 93 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2. H. SOTEli Zon op 4,50 *f 18,50 E.K. 26 Y. M. De diplomatieke correspondent van de «Evening Standardy te Rome schrijft dat de as Rome-Berlijn bij de Italiaan- sche massa meer en meer onpopulair wordt. zelfs al schenkt zij voldoening aan Mussolini, wat te betwijfelen valt, boe zemt het Italiaansch-Duitsche bondge nootschap bij het Italiaansche volk vrees en wantrouwen in. Lange maanden propaganda zijn er in geslaagd eene verbittering tegen Frankrijk in het leven te roepen, maar de Italianen hebben hunne vriendschap voor Groot-Brittannie niet verloren. Noch het leger, noch de leidende stan den,noch de banken zijn te vinden voor nieuwe militaire avonturen. Italië moet veel belang hechten aan de Amerikaansche opinie en zulks om economische redenen. De Italiaansche nederzettingen in de Vereenigde Staten en in Latijnsch Amerika, zenden jaar lijks aan het moederland ongeveer drie millioen pond sterling deviezen. De Amerikaansche handel is een be langrijke factor in de Italiaansche eko- nomie. Om deze redenen, zoo verzekert de hoofdopsteller van de Evening Stan dard heeft het aanbod van president Roosevelt voor Italië een netelig vraag stuk opgeworpen, en hij besluit dat,nog voor Hitier zijn Rijksdagrede houdt, er tusschen Rome en Berlijn druk en angstvallig zal worden onderhandeld. ITALIANEN LIJVEN ZICH IN BIJ HITLER'S VERJAARDAG Om 1 6 ure, hadden op het Wilhelfn- platz, allerhande feestelijkheden plaats. Door 3000 jongens en meisjes, werden koren uitgevoerd, evenals volksdansen. Na dit feest begaven de Duitsche en vreemde uitgenoodigden zich naar den thee die hun door Hitler was aangebo den in de kanselarij. Om 1 7.1 5 u. heeft Hitier de Hon- gaarsche afvaardiging ontvangen, die Het opleiden van een Duitsch ver keersvliegtuig door militaire toestellen naar Evere, waar proces-verbaal werd opgemaakt vestigt de aandacht van het vraagstuk van de verboden vliegstroken in ons land. Tot voor enkele maanden was de luchtweg voor alle vliegtuigen in alle gedeelten van het land vrij, maar se dert September, ten tijde van de voor mobilisatie, werden er ook te onzent maatregelen toegepast, die elders van kracht waren. Duitschland gaf ons het voorbeeld en maakte van het geheele gebied langs de Belgische grens een verboden strook naam van nivaiigbii, vji»-,7 onder leiding stond van den gezant te i onze vliegtuigen, die naar Berlijn. Deze laatste bood den Fuhrer Duitschland moeten, een omweg dienen als persoonlijk geschenk van regent j *e doen langs Nederlandsch-Limburg, Horthy, een bronzen stuk aan, dat een oryj langs een doorgang Keulen te be- Hongaarschen ruiter voorstelt, in den I reiken. tijd van de Arpadische dynastie. Ver-1 °°k wel eenigszins als tegenmaatre- volgens heeft Hitier een Bulgaarsche §p' werd de streek van Luik en van afvaardiging ontvangen die hem in se<^ertdien verboden vliegge- koning Boris geschenken j bied. Nochtans zal er, met het oog op 'de watertentoonstelling te Luik een doorgang tot het vliegveld van Bierset gelaten worden. Alle betrokken vreemde luchtvaart diensten ook het Duitsche lucfit- vaartbestuur werden herhaaldelijk gewaarschuwd, zelfs door bijzondere brieven, naast de gewone reglementen. Ook onze verkeers- en sportvliegers dienen zich aan de voorschriften te houden. De Belgische luchtvaartdiensten ver namen, dat sedert enkele dagen het overhandigde bij gelegenheid van zijn verjaardag. DE WERELD MOET BIDDEN VOOR DEN VREDE HET FRANSCHE LEGER Uit Ajaccio wordt gemeld dat 1500 op Corsika wonende hebben gemaakt van de mogelijkheid die de dekreetwetten op de vreemde lingen toestaan en zich hebben laten in lijven in het Fransche leger. Men In een brief aan den kardinaal-staats- iecretaris Mgr. Maglione, heeft de Hei lige Vader zijn wensch uitgedrukt, dat als voorbereiding tot de Maria-maand, openbare gebeden zouden gezegd wor- den in al de kerken voor het behoud Duitsche verkeersvliegtuig van "de lijn van den vrede en voor het welzijn van Parijs-Berlijn geregeld boven de verbo de menschen en van de wereld den strook kwam. Toen de piloot te In dienzelfden brief herinnert de H. Esneux tot zwenken gedwongen werd Vader er aan, dat na Zijn verkiezing en nadat hij in draadlooze verbin- tot Oppersten Herder van het christen-jding met de Duitsche luchtvaartdien- dom Hij met een vaderlijk hart recht- sten was geweesl kon hij niet aan. Italianen gebruik vaardige en liefdadige gevoelens heeft j voeren> dat het slechte weder hem tot gepredikt, niet alleen voor de katholle-1 dezen weg verpik ht had, aangezien het ken in de wereld, maar voor alle vol-1 helder en rustig veder wa's. Te Brussel keren en regeeringen opdat eens enverklaarde h.;j dj(t zijn luchtkaarten de voorgoed de 1 - -1 ommxo q\m\\\y cwaxmv a\\m\vo denkt dat dit aantal nog gevoelig zal dooi toenemen in de komende dagen. MUSSOUNI GAF EEN EERSTE ANTWOORD VAN DE AS ROME- BERLIJN OP DE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT De rede van Mussolini, zoo wordt in de bevoegde Duitsche kringen ver klaard, moet aanzien worden als een ONTSPANNING ROND eerste antwoord van de as op de bood schap van president Roosevelt. En men voegt er aan toe dat het werkelijke antwoord door den Fuhrer zal gegeven worden op 28 April, tijdens zijn rijks- christelijke stand vrede, dien worden ge- volkeren zou bracht. De Heilige Vader wenscht, dat voor dit doel zou gebeden worden, inzonder heid door de kinderen. Daarom zet de H. Vader de ouders aan, iederen dag hun kinderen tot de allerkleinsten toe te leiden naar het altaar van de Godde lijke Maagd. GIBRALTAR EN TANGER Verschillende verzekeringen welke >>uiuvii w werden ontvangen inzake Tangeren dagrede. De Duce heeft zich tevreden Gibraltar hebben te Londen een ge- verklaard mte een weerlegging van en-j voelige ontspanning verwekt, kele princiepen, bevat in de Ameri-1 Die ontspanning werd nog verhoogd kaansche boodschap, zonder in bijzon-, toen vernomen werd dat de Italiaan- derheden te willen treden. sche troepen op 1 5 Mei Spanje zullen Te Berlijn meent men dat de rede verlaten en dat slechts een divisie zal van Hitier een lang rekwisitorium zal overblijven welke deel zal nemen aan vormen tegen de schijnheiligheid en het de overwinningsparade te Madrid, egoisme van de democratische naties' Anderzijds meldt Havas dat er een en het verdrag van Versailles met de zekere ontspanning is ontstaan tusschen opsomming van de verschillende voor- Spanje en Frankrijk wegens de terug stellen die het Derde Rijk reeds vroe- gave van het goud van de nationale ger heeft gedaan met het oog op het bank van Spanje en van de oorlogs herstel van een rechtvaardigen vrede, doch die reeds van de hand werden ge- voorraad door de rooden meegebracht. In Spanje meent men dat Frankrijk drukking wil uitoefenen op Spanje. In elk geval werd hij tegen zijn wil verplicht naar Brussel te vliegen. Zonder twijfel zullen de Duitsche luchtvaartdiensten er zich rekenschap van geven, dat zij in gebreke waren. Anderzijds ondervonden destijds ook Belgische verkeersvliegers moeilijkhe den in Duitschland en zij dienen er zich ten strengste aan de reglementen te houden. WAT EEN DOL GEVOEL als men zijn biljet ziet uitkomen in de Koop er ten minste één van de 4e SNEDE 1939 Trekking ZATERDAG 29 APRIL 56.250 loten van 100 tot 50.000 fr. Tien loten van 1 00.000 fr. Drie loten van 250.000 fr. GROOT LOT EEN MILLIOEN Gedurende de 3 laatste jaren, wer den over gansch het land Gewestelijke Maatschappijen opgericht met het doel de minvermogende gezinnen te laten genieten van het Werk van den Kleinen Landeigendom. Uit de ondervinding is thans het nut gebleken voor de industrie-arbeiders om zich bijkomende inkomsten te ver schaffen door de bebouwing van een stuk grond, waardoor ze een deel van het voedsel voor hun gezin zelf kunnen opdoen. Twee duizend kleine landeigendom men werden reeds opgericht afzon derlijk of groepsgewijze. Wij stellen vast dat in tal van lande lijke gemeenten (56 van de gemeen ten in Belgie) de bevolking op onrust wekkende wijze achteruitgaat. Het is dringend noodzakelijk maatre gelen te treffen om de bestaansvoor waarden der gezinnen op het platteland te verbeteren, vooral van de jonge huis houdens en de groote gezinnen opdat nooit gebeurd. Het was een aloude ge- zjj niet zouden verplicht zijn naar de woonte dat de verkooper de paar tak- Sfeden uit te wijken, waar zij vroeg of jes peterselie als toemaatje gaf, maar jaat noodlottige gevolgen zullen on- nu is dit veranderd en vandaar een re- Jergaan van de werkloosheid, volutie die zich vooral uit door ellen- Het oogenblik schijnt gunstig om de „0 heeft de ge- lange redevoeringen op de straathoe- Jaandacht te vestken van het land op degemeenten van ken tusschen twee of drie huisvrouwen. ]ie^ opbouwend programma van den het land opzoekingen te laten doen om Maar niemand heeft zich de vraag Kleinen Landeige idom, opdat deze in- onderaardsche gangen te ontdekken gesteld waarom geeft men de peter- stelling in staat zou worden gesteld de die met weinig kosten en in korten tijd selie gratis Alles laat zich tegenwoor- uitslagen te bereiden, die zij bereiken in schuilplaatsen zouden kunnen ver- dig betalen, waarom zou de peterseliekan tot meerder welzijn van de minst anders worden,, 'uitzondering maken 1 vermogenden. Het departement heeft de welwillen de medewerking bekomen van eenige toegewijde personaliteiten. Te Brussel werd er een ondergrond- sche gang onderzocht die uitgaat van het Sint Joriscollege naar de Noord- Zuidverbinding. Deze gang is 110 me ter lang en 5 tot 6 meter onder den grond gelegen. Hij is in zeer goeden staat. Het departement van landsverdedi ging heeft er zich rekenschap van gege ven dat er aanzienlijke sommen zouden moeten uitgegeven worden voor het bouwen van schuilplaatsen voor de burgerlijke bevolking. Buitendien zouden de werken eerst na een tamelijk langen tijd kunnen vol eind worden. De landsverdediging dachte gehad in al Zoo wij het bericht mogen gelooven, want de valsche berichtgeving is tegen woordig een gevaarlijk iets, dan zou er in Parijs een kleine revolutie onder de huisvrouwen uitgebroken zijn. De revolutie draagt echter een on bloedig karakter en beperkt zich tot de marktpleinen. De groentenverkoopers wagen het tegenwoordig geld te vragen voor de peterselie. Dit is bij huismoedersgeheu- genis in de Fransche geschiedenis nog 88mer ËÉBB M Bij gelegenheid van haar 40-jarig bestaan schonk de Verbroedering van de Vereenigde Grenadiers dit kunstraam werk van Broeckaert, aan de grena- ASTRID de centrale figuur vormt, zijn ook tafereelen afgebeeld uit het leven van onze betreurde vorstin haar aankomst te Antwerp, en haar aanwe zigheid op een troepenschouw. Rome, 20 April. Tijdens de ont vangst van de afvaardiging van het Verbond der Katholieke Belgische Vrouwen, hield de H. Vader een rede in het Fransch, waarin hij zijn geluk uitsprak de katholieke Belgische Vrou wen op het Vaticaan te kunnen begroe ten. De Paus herinnerde met ontroe ring aan de groote figuur van wijlen Kardinaal Mercier. Hij wenschte de af gevaardigden geluk wegens het 25 jarig bestaan van hun verbond en drukte de hoop uit dat dit verbond een nieuw tijd stip zou ingaan van nog meerderen bloei voor de glorie Gods en het wel zijn der zielen. Door uwe werking, be sloot Zijne Heiligheid, moet veel zegen dalen op de Kerk en ook op de bevol kingen, meer rechtvaardigheid en vre de voor allen. Daarna gaf de H. Vader aan allen en hun familien, zijn vader lijken zegen. 1 4de LIJST Graaf en Gravin C. de Hemptinne, Gent, 300; J. D. Kasterlee, 300; M. Fr. Leidgens en Co, Verviers 300; Gesticht der Zusters der Voorzienigheid, Gosse- lies, 250; S. Bernardsgesticht, Knokke a/Zee, 211,95; Mevr. We J. Depoor- tere-Berte, Kortrijk, 200; M. Henins, 200; M. en Mevr. de Savoye, Soignies, 200; M. Jozef De Brouwer, Ukkel 200; Mej. Caroline de Laminne, Luik 200; Mevr. Louis Duquesne, Watelet de la Vinelle, Doornik 200; Mevr. de Baro nes Emile Tibbaut, Brussel 200; Mej. de Coen, Aalst, 200; Barones Leon van der Eist van Vessem, Brussel, 200; Me vrouw Boseret-Dispa, Ciney, 100; Graaf Camille de Briey, Ethe, 100; A. S., St Gilles 100; Mej. Corbusier, 100; Naamloos 100; E. H. P. de Waseige, Charleroi 100; Naamloos, Profondevil- le, 100; M. Pierre David, Stavelot, 100; M. Burnell, Brussel 100; M- en Mevr. J. De Schrijver, Gentbrugge 100; J. S. Legem, 100; Mevr. Adrien Holvoet St Lambr.-Woluwe 100; M. J. Belpaire St Lambrechts-Woluwe 100; M. D. Doornik 100; M. O. Delbauf Brussel 100; Mannen Derde-Orde van St Fran- [ciscus, Tielt, 100; E. H. Arm. del Fosse et d'Espierres, Soignies 100; M. V. D'Huvettere, leper 100; Baron Paul de Moffarts, Botassart, 100; Mevr. We G. Dolieslaeger, Gent 100; M. V. Ser- vaes-Senden, Oostende 100; M. Adr. de Schietere de Lophem, Sysseele 100; Mevr. Em. de Lalieux de la Rocq, Nij- vel 100; Naamloos Nederbrakel, 100; Onbekend, Reninge, 100; M. en Mevr. E. V. M. Brussel 100; Mevr. We A. Stockman, Evergem, 100; Mevr. De- prez, Ecaussines 100; M. en Mevr. Guil. Uytterhoeven, Gilly 100; Zusters der Voorzienigheid, St Servaas 100; Mevr. We Dewez, 100; M. Fr. Van Cauwe- laert Antwerpen 100; J. L. M. en kin deren, Kortrijk, 100; M. R. Van de Voorde-Lowagie, Brugge 100; M. P. Louviau, Leugnies 50; Naamloos V.F. 50; Ter gedachtenis van mijn zoon Fernand, 50; M. L. Stilmant, Edegem, 50 Onbekend 50; M. P. Louveaux, Brussel 50; M. Fr. Steeneken, Neder over Heembeek, 50; M. A. Woitrin, Namen 50; M. E. Randaxhe, Fleron, 50; M. J. Henri de Frahan, 50; J. De Haeck-Debluts 50; Naamloos, Sibret, 50; Ter eere van St Dismas, 77, M.M. Ducrot, Montignies s/ Sambre 50; D. J. Dossche, Gent, 50; Douairière Dens de Patoul, Bergen 50; M. C. De Prins, Kortrijk 2e gift, 50; E. H. Pastoor Del- mez, Brussel 50; Gravin Marg. de Meeus, Brussel 50; Mej. El. Mansion Leuven, 50; M.A. Ophoven, Luik 50; Naamloos, Chapelle-lez-Herbamont 50; M.J. Villers, Chapon-Seraing 50;' M.A. de Marneffe, Esneux, 40; M. A. Wil- lems, Aarlen, 30; M.C. 25; Naamloos, 25; M. A. Lambert, Auvelais 25; F.M. Mont sur Marchienne, 25; P. YV. Ant werpen 25; Zusters van St FranciscuS Herenthals 20; M. J. Lemaire, IJzel, 20; Mevr. Martens, La Hulpe 20; M. Safford Cape Ukkel, 20; Mevr. M. Poli Gent 20; M. Roger, Avenues 20; M.A. Stals, Namen, 20; Mej. J. Vanhoe- broeck, 20; G.H.V. Ingelmunster, 20; Gilberte en Edmond, Mechelen 20; M. G. Lefebvre, Bergen 20; M. V. Dutry, Brussel 20; M. A. Lyon-Bourdillon, Namen, 20; Naamloos Eisden 20; M. de la Fontaine Brussel, 20; Naamloos Akkergem 10; G. V. 10; Naamloos Hasselt 10; Naamloos Hasselt, 10; A. P. L. 10; M.J. Fieremans Ukkel 10; E. H. Loncin Herent 10; Familie D. El- sene 10; Naamloos N. 10; Van een ge- brekkelijke huisvrouw. Ruisbroek, 10; Gods Wil. 5 J. M. J. Thienen 5; Wwe Serkeyp. Ruisbroek 5 B.C. leper, 5 ;M. lE. Godefroid, Luik 5. Totaal op heden t 210.745.95 fra

De Volksstem | 1939 | | pagina 1