KRANKZINNIG UIT LIEFDE De verkiezingen voor de Provinciale Staten in Nederland QEKENSD HiEUWS Zeven maandan in dienst van Hitiep Qe datum van de vakantie Zwa3>e v©g*k®tsB3S- ongevallen In Frankrijk De vergoedingen van de weder-opgeroepenen Vooruitgang der Katholieken en Anti- RevoSutionnairen» Socialisten, Commu nisten en Nationaai-Sociaiisten boeken verlies, 22 April. H. Soter. In 168 wterd hij Paus van Rome. De christenen die in de mijnen en gevangenissen ge folterd werden waren het voorwerp zij ner groote bezorgdheid. De Koning te Hasselt. De Koning is de werken van het Albertkanaal en inzonderheid de sluis te Hasselt, incog nito komen bezoeken. Geen ingenieur Was ter plaatse, enkel een werkopzich- ter, de h. Potter, die den hoogen be zoeker overal rondleidde en hem alle gevraagde inlichtingen verstrekte. Onze Vorst bewonderde zeer het prachtig verwezenlijkte werk, maar be- tieurde gezien den toestand op interna tionaal gebied, dht de onder waterzet ting van het gansche kanaal nog geen voldongen feit is. Het onvoltooide Paviljoen. Sedert Goede Vrijdag zijp de werken stopge zet aan het paviljoen van Albanië op de verven der Tentoonstelling van Luik. Het onvoltooide kleine paviljoen staat daar nu verlaten, letterlijk verplet terd door het nabije groote paviljoen van het Duitsche Rijk. 't Is nog; altijd zpo de grooten ver slinden de kleinen. De Luchtbescherming.De lucht bescherming van een land dat aan zijn onafhankelijkheid houdt moet verze kerd zijn zooals de verdediging zijner grenzen. Het is daarom dat de Belgen medewerken aan de taak, door de Nat. Inteekening Eskadril der Negen Pro vinciën ondernomen, en hunne bijdrage storten op postcheckkonto Nr 372.05 van deze Inteekening. De vreemdelin gen die de Belgische gastvrijheid en de bescherming van onze wetten genieten, houden er bijzonder aan hunne erkente lijkheid te betuigen. Den 30en April zal de verkoop plaats hebben van het insigne Eskadril der Negen Provinciën. Men kan er be komen tegen den prijs van een frank het stuk. Wetstraat 89. Men kan zich het Herkenningsvignet, bestemd om op de auto's, vensters en vitrine's aange plakt te worden laten toesturen met de som van 5.75 fr. op postcheckkonto 7036.14 Nationale Inteekening Af- deeling Vignetten te storten. Tentoonstelling over Belgisch-Kon- go te Parijs. De opening van de ten toonstelling, i Kongo gezien door Bel gische Schilders en Beeldhouwers» heeft Donderdagnamiddag in het Bel gisch Huis te Parijs plaats gehad. Geen zijden regenschermen meer In Duitschland. De Duitsche vrouwen zeilen voortaan geen geoliede zijden regenschermen meer mogen dragen. De zijde voor deze regenschermen werd in Japan gekocht en het oliën ge schiedde in Engeland. De Duitsche scheikundigen hebben opdracht gekregen voor geoliede kunst matige zijde te zorgen. Wij hopen toch niet dat de maatre gel is ingevoerd omdat Chamberlain altijd een zijden paraplu bij zich had. PAULINA ZIPVEL VERTELT De Fransche konsul te Boekarest was niet weinig verrast toen hij dezer dagen het bezoek ontving van een Duitsch meisje dat zeven maanden in dienst van Hitier zou zijn geweest op den Ober- salzberg. Uit de meegebrachte docu menten bleek dat Paulina Zipfel de waarheid sprak. Wij laten hier enkele verklaringen volgen van het meisje aan een korres- pondent van de «Paris-Soir» De woning van Hitier te Berchtesga- den wordt streng bewaakt. Een regi ment van de S.S. staat voortdurend op wacht. Om de drie maanden komen ardere bewakers. Hoe staat het met het vraagstuk van het schoolverlof Men weet dat er spraak van geweest is die vakantie vast te stellen van 1 Ju- ii tot 1 September. Luidéns inlichtingen, ingewonnen te bevoegder plaatse, zal er dit jaar nog niets veranderen. Het schöolverlof zal dus aanvangen op 1 5 Juli om ie eindi gen op 15 September. Waarom er niet dadelijk tot de ver vroeging met een halve maand wordt besloten Eigenlijk is zoo'n hervorming hoe eenvoudig zij op het eerste zicht ook schijnt, vrij ingewikkeld. De ouders dringen er op aan, en ook de hotelhou ders zouden er veel prijs op stellen. Door «oede relaties met enkele lieden ,M,aar.aan den anderen kant dient ook van de Gestapo was ik in staat een be- fekLen,"g ?=bouden met het verlof met zoek te brengen aan twee ondergrond- behoud lo°n- Dit brengt naar sche verdiepingen die zijn ingericht om ?cmm,gen beweren, mede,- dat de va- den Fuhrer te" beschermen, bij even-°P e«relMcn*fl«um tueele luchtbombardementen. De Gestapo heeft in Berchtesgaden alle macht in handen. Zij neemt het per- sorteel aan. Hitier ontvangt geen enke len .brief die niet tevoren door Himm- ler en zijn agenten is opengebrokep,. Als Hitier naar den Obersalzberg komt, arriveeren enkele uren te voren twee kamermeisjes uit Berlijn die zijn slaapkamer in orde moeten brengen Hitier slaapt des nachts niet. Hij loopt diep nadenkend heen een weer in zijn kamer die hel verlicht is. Eerst tegen den morgen ongeveer 8 uur be geeft hij zich naar bed en slaapt tot de middaguren. Zijn koffers staan altijd gepakt en ook zijn naaste medewer kers moeten altijd gereed staan om hem te volgen. Bij goed weder wandelt hij des na middags dikwijls alleen naar het spe ciaal voor hem gebouwde theehuis in het groote park. Pauline Zipfel vertelde eveneens over de bezoeken van andere staats hoofden aan Berchtesgaden. De meest edelmoedige gast was de koning van Roemenie die aan alle leden van het lagere personeel 50 mark fooi gaf. voor het heele land zouden mogen aanvan gen er zou moeten rekening gehouden worden met plaatselijke omstandighe den en met de toestanden in de bad steden en in de toeristische streken. Wat er ook van zij, het vraagstuk van het schoolverlof- wordt bestudeerd, maar een nieuwe regeling Ï6. vooralsnog niet in het vooruitzicht. Ingevolge de militaire maatregelen die door de regeering in verband met den internationalen toestand getroffen werden, blijven talrijke gezinnen van weder-opgeroepen militianen totnogtoe van den noodigen finantieelen steun beroofd. Het leger betaalt aan deze militianen 0,32 fr. per dag, terwijl de meeste spe cialisten die thans onder de wapens zijn een salaris trekken van 40 a 50 fr. per dag. In September 1938 toen het leger op versterkten vredesvoet gebracht werd, werd aan de wederropgeroepen militianen een vergoeding van 8 fr. per dag toegekend, verhoogd met een sup plement van 3 fr. 50 per kind. Daar men niet kan voorzien hoe' lang de in ternationale toestand de thans getroffen militaire maatregelen noodzakelijk acht, zou het wenschelijk zijn de fami lies der wederopgeroepenen intusschen een wekelijksche vergoeding uit te kee- ren, die in verhouding is met de verlo ren salarissen. j - Naar verluidt zou het Ministerie van Landsverdediging niet - bevoegd zijn tusschen beide te komen eïv zou derge lijk initiatief van financieelé compensa tie moeten uitgaan van het departement Oud gouden borstbeeld gevonden. Bij oudheidskundige opzoekingen, wel ke door een kamp van werkloozen ver richt worden, ter plaatse van het oude Aventicum (Avenches) in Zwitserland werd op 1,50 meter diepte, een borst beeld gevonden in gedreven goud, we gende 1650 grammen. Het zou dén Romeinschen keizer Antonius den Vrome voorstellen. Amiens, 20 April. Een autorail liep een zwaar verkeers ongeval op bij de statie van Nauwes op de lijn Amiens-Rijsel. M^n telt vier dooden en twintig ge kwetsten. We vernemen nog nader omtrent de ze ramp, dat een brand uitgebroken was in den doorgang tusschen den der- van Binnenlandsche zaken, den en den vierden wagen. De reizigers werden door den rook bevangen en voelden zich bedreigd door verstikking. In de paniek versperden zij de deur, zoodat het onmogelijk was hen te be vrijden. Het is door deze verstikkende dampen dat er dooden te betreuren vallen. De overige schade is zeer ge ring. Een der reizigers werd krankzinnig. BIJ BA VA! Rijsel, 20 April. Een autobus die dertig personen ver voerde, kwam tengevolge van den mist met een camion in botsing. Twintig personen werden gekwetst waarvan er acht in een kliniek verzorgd werden en twee moesten gehospitali seerd worden. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMARD 57ste Vervolg. Beiden maakten eene diepe buiging cn op hunne lippen bestierven de woor den die ze wilden uitspreken. Het scheen alsof zij gevoelden dat 'dit oogenblik beslissend was voor hun gansche leven. De gramstorige blik, dien don Ber nardo op Evraert sloeg gaf dezen zijne tegenwoordigheid van geest terug en terwijl hij nog eene buiging voor Ga- briella maakte zeide hij Gij zult u mijne verbazing kun nen voorstellen, Condeza, daar ik in u het beeld verwezenlijkt zie dat mijne stoutste fantazie mij voorgetooverd heeft en dat ik te vergeefs in al zijne schoonheid en bekoorlijkheid op het doek heb trachten weer te geven. Thans nu ik het ideaal mijner droomen in de werkelijkheid "heb leeren kennen, zou ik in staat zijn tot het scheppen van eene nog schoonere madonna. Terwijl hij dit zeide rustte zijn blik onafgewend op het bekoorlijke meisje, doch Gabriella hield haar oogen naar den-grond geslagen en wist geen antwoord te vinden. De president kwam haar echter ter j hulp daar hij zich tot den Vlaming wendde met de woorden Ik neem de vrijheid, mijnheer Evraert, u tevens met don Bernardo de Campanas den neef der doorluchtige Condeza bekend te maken. De begroeting der beide mannen die aan elkander voorgesteld werden was koel en stijf. - - Aangenaam Zeer vereerd Dit waren de bondige zinnen waar mede zij de kennismaking sloten. Don Bernardo vervolgde Welken prijs hebt gij voor de Madonna bepaald, mijnheer Evraert De prijs, mijnheer -Ja, ik wil het portret wel van u koopen. Het is voor geen geld van de we reld te koop, antwoordde de schilder kortaf, doch met een beleefden glim lach. Het was hem of voelde hij dat de blik van Gabriella op hem rustte. Hij zag haar aan en ontmoette hare wonderbare schoone oogen die hare dankbaarheid schenen te betuigen. Don Bernardo ging voort op een on- vriendelijken toon Gij schildert uwe schilderijen toch om ze te verkoopen Niet altijd, mijnheer. Ik ben bereid eene hooge som voor de Madonna te besteden. Onmogelijk, mijnheer. - Zoo Ik houd de schilderij. -Mag ik u daarover mijne verwon dering uitdrukken Lachend antwoordde de schilder Kunstenaars, mijnheer de Cam- ARBEIDSONGEVAL IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN Donderdagvoormiddag gebeurde aan nr 234 der dokken te Antwerpen een arbeidsongeval, waarbij een stads werkman werd gedood. De 39-jarige René Vandeyen, wonende aan de Zil verstraat (2e distrikt) stond aan ge noemde plaats op een der Iaadbruggen van de Stocatra, toen hij het evenwicht verloor en van een hoogte van onge veer 18 meter naar beneden stortte. Klagend van hevige inwendige pijnen werd hij onmiddellijk naar het centraal verbandhuis overgebracht. Een poosje na zijn aankomst aldaar is het ongeluk kig slachtoffer overleden. panas, zijn soms zonderlinge mannen, i met zonderlinge grillen. Er zijn schilde- rijen die wij als *t ware voor ons zel- I ven maken en waaraan wij gehecht zijn als de moeder aan haar kind. Dit begrijp ik, mijnheer. En deze? Is eene daarvan. Zoo, mijnheer Ik vind haar ook erg lief. En met zekeren arglist, vervolgde hij: Hebt gij ook nog andere schilde rijen waaraan gij zoo gehecht zijt Neen, mijnheer. Dat is de eenige Zooals gij zegt. En zij is voor geen geld te koop? Neen, mijnheer. Ik .zei het u reeds een moeder kan niet meer van haar kind houden dan ik van die schil derij. En een moeder verkoopt door gaans niet graag haar kinderen, zei don Bernardo op sissenden toon. Gelijk u zoo wel zegt, mijnheer! Ik ben zeer verlangend; condeza, uw oordeel over het portret te verne men. Gij wilt mijn oordeel vernemen, mijnheer Evraert, ik zal het u daarom onverholen zeggen. Ik luister met gretigheid, condeza. Ik deel het oordeel van den pre sident. Van mijnheer de Salas Ja- En welk is dit oordeel, als ik u vragen mag, condeza Wilt ge het uit den mond van den president hooren En zich tot Salas wendertd Mijnheer de president Gij vraagt, condeza H In de elf provincies van Nederland hadden V7oensdag de verkiezingen voor de Provinciale Staten plaats. Om 5 uur in den namiddag gingen de stembussen dicht. Hier volgt het percent der behaalde stemmen en de verdeeling der zetels. Percent Zetelverdeeling. 1 §39 1935 1939 1935 KATHOLIEKEN 29.86 0/0 27.77 010 186 175 Socialisten 21.35 22.09 124 126 Anti-Revolutionnairen 12.63 11.36 82 75 Christelijk-Historischen 9.86 8.26 63 61 Liberalen 6.23 6.12 35 33 Vrijzinnige Demokraten 6.72 39 28 Nationaal Socialisten 3.89 -jh21 21- 44- Communisten 3 3.23 3.44 12 12 Christen-Demokraten-)' 2.ö6 ïa i 16 Andere Partijen 4.17 3.09 16 WINSTEN DER KATHOLIEKEN We laten hier de winsten volgen van de Katholieken In Limburg, van 37 zetels op 40; in Noord Brabant, van 51 op 53 in Noord Holland, van 1 6 op 18; in Overijssel, van 1 2 op 13 in Utrecht van 1 1 op 12; in Zeeland, van 7 op 8; in Zuid-Holland van 14 op 16. Slechts in een provincie, Gelderland, werd een zetel verlies geboekt. De totale winst is dus 1 1 zetels. De N.S.B. (een nationaal-socialistische beweging) verloor 23 zetels. Het aantal stemmen door de verschillende partijen behaald, luidt als volgt: Provinciale Wetgevende Provinciale Staten Verkiezingen Staten 1939 1937 1935 KATHOLIEKEN 1.228.005 1.170.431 1.030.206 Anti-revolutionnairen 519.498 665.501 421.174 Christen Demokraten 84.788 85.004 67.258 Christelijk Historischen 405.648 302.829 343.766 Communisten 132.738 136.026 127.603 Liberalen 256.031 160.260 226.935 Nationaal Socialisten 159.872 171.137 294.596 Socialisten 877.897 890.661 782.451 Gereformeerden 84.643 78.619 93.961 Vrijzinnige Demokraten 276.295 239.502 156.206 Andere partijen 87.387 158.107 196.184 BRAND TE WIELSBEKE Donderdagnamiddag, even voor twee uur, is brand uitgebroken in de vlas- zwingelarij der gebroeders Debels, op de wijk De Molsen, te Wielsbeke. Op de bovenverdieping waren werk lieden bezig met vlaskoord te zwingelen met een turbine, toen plots vlammen uit dit tuig opsloegen. Met vereenigdé krachten bestreden de arbeiders het vuur. Doch weinigen tijd nadien moes ten zij vaststellen dat zij tegen het ver nielende element machteloos waren. In bedoelde werkplaats was een groote hoeveelheid vlas aanwezig, die ook spoedig vuur vatte zoodat alles weldra in lichtelaaie stond. Ook de benedenverdiepingen wer den door de vlammen aangetast, die, aangewakkerd door een feilen wind, zulk een snelle uitbreiding namen, dat spijts het brandweerkorps van Kuurne ondertusschen reeds ter plaatse was ge komen, al de aanwezigen met leede oogen moesten toezien hoe gansch het gebouw een prooi de vlammen werd. Niemand werd tijdens de reddings werken gewond, maar de stoffelijke schade is zeer aanzienlijk. De oorzaak van den brand is totnogtoe onbekend, mogelijk is ze te wijten aan kortsluiting SMOKKELAARS IN DE KLEM GELOOPEN TE ACHEL Dat gij nogmaals uw oordeel zcudt uitspreken over dit portret. O! deed ik het niet duidelijk ge noeg lachte de grijsaard. Jawel, maar ik wou dat gij het herhaaldet in tegenwoordigheid van mijnheer Evraert. Ik kan u dit niet weigeren. Salas keerde zich tot den Vlaming Mijnheer Evraert, ik vind uw portret een meestéfstuk} 'J een meester stuk in den vollen zin van het woord. Ik weet welken eerbied wij aan de Vlaamsche school verschuldigd zijn, ik weet dat Spanje en Italië in haar een mededingster hebben die dikwijls de overwinning weghaalt. Ik weet ook dat uw vaderland, uw schoon Vlaanderen, de bakermat is van groote kunstenaars en toch aarzel ik niet te zeggen dat het doek hetwelk thans door heel Mexico bewonderd wordt ook door uw land tusschen de allerschoonste kunstvoort brengsels zou gerangschikt worden. Ik heb, mijnheer, al de muzeums van Eu ropa bezocht en bestudeerd. Ik geloof een weinig van schilderkunst te kennen en ik geef u mijn oordeel onbewimpeld zooals ik meen. Ik zeg het in uwe te genwoordigheid zooals ik het daareven aan de condeza zei het is een mees terstuk. De schilder was zichtbaar ontróerd. Zooveel lof had hij niet verwacht. Hij was er waarlijk voor beschaamd en stamelde Uw oordeel is al te vleiend,mijn heer de president. Het is ook het mijne, voegde de condeza erbij voor zoover mijn bevoegdheid het toelaat. Een oogenblik later werden Salas en don Bernardo door een ander heer Donderdagmorgen waren de doua nen Van Nevum en Van Brabant op dienst in de omgeving der gekende Achelsche Kluis, aan de Nederlandsche grens. Omstreeks 3 uur 's morgens hoorden beiden een verdacht gerucht en legden zich in hinderlaag. Dragers van ttvee kisten kwamen te voorschijn. Bij het zien der douanen, sloegen zij op de vlucht. Een hunner kon aangehouden worden. Bij nader onderzoek der kisten zag men dat de smokkelaars niet minder dan 1 1 biggen medevoerden. De kisten waren uitslui tend gemaakt voor het smokkelbedrijf en waren voorzien van draagberries. De heer controleur der douanen, on middellijk op de hoogte gesteld van de ze vangst kwam ter plaatse en stelde een onderzoek in. Naar we vernemen is de aangehoudene een zekere D. uit Ha- mont. Later vernamen wij dat nog een tweede persoon werd aangehouden, een Nederlander, die nog maar drie dagen in Achel woont en in deze smokkelzaak betrokken is. Voorwaar een knappe vangst voor de twee jonge douanen. aangesproken. Hebt gij mijne onoprechtheid vergeven, hoogvereerde condeza vroeg de Vlaming op gedempten toon, mijne onoprechtheid, als zou ik dit ma donnakopje aan mijne fantazie ont leend hebben Ja, ja, van ganscher harte heb ik dit. Ik dank u, fluisterde Evraert in vervoering. r-f- En ik zou voor niets ter \vereld wenschen dat dit geheim mij onbekend gebleven Was. Zij staarde den kunstschilder met- hare groote donkerblauwe oogen aan als wilde zij hem daarin laten lezen,wat hare lippen zoo gaarne zouden willen uitspreken. De jonge man keek haar, als door een onverwacht, overgroot geluk over stelpt, sprakeloos in die oogen welke zich als de poorten van eene tooverwe- reld voor hem ontsloten. Hij las in de ziel van het bekoorlijke meisje, hij bespeurde bij haar hetzelfde gevoel, dat hem zelf zoo machtig aan gegrepen had en nochtans droomde hij deze zaligheid voor werkelijkheid te houden. Gabriella, als bemerkte zij zijne twij feling, wendde de oogen niet van hem af. 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.), Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21) Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2