Kredietbank KRANKZINNIG UIT LIEFDE mmm De Bijzondere Volmachten Legernieuws WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- Kabinetsraad enz- C6NQQ Kolonel Lindbergh terug in actieven dienst 23 April. H. Georgius. Hij staat in dé geschiedenis der martelaren bekend als de «groote» martelaar die zeer verceïd "Werd in het Oosten en in het Westén (IVe eeuw.) De Zaligverklaring van Paus Pius X. De H. Vader heeft Z. H. Em. Kardinaal Salotti benoemd tot ponens in de zaak der. zaligverklaring van Paus Pius X zaliger gedachtenis. Algemeene Spaar en Lijfrentkas. In strijd met zekere geruchten die on der-het publiek verspreid worden meldt dc Directie van de Spaarkas dat niets gewijzigd is wat de verrichtingen der Spaarboekjes betreft. De aanvragen om terugbetalingen v/orden als vroeger, geheel en zonder afhouding gedaan. Nieuwe methode voor het opzoeken van gouderts. Twee Zweedsche ge leerden, Dr Nils Brundin en Dr. Sven PaUnquist, hebben een nieuwe methode voor het opzoeken- van gouderts,©nfcr. dekt. Het onderzoek van bladeren en naal den van boomen volgens deze metho de in een laboratorium gedaan laat toe zonder dat de minste opgravingen ge daan is geworden, vast te stellen of er al dan niet gouderts voorhanden is in het terrein waar deze bladeren en naal den .gevonden werden. Groote Hondententoonstelling op den Heyzel te Brussel. Het inrich tend comité van de hondententoonstel ling, 23 April te Brussel heeft niet min dan 580 inschrijvingen van honden, toebehoorende aan 320 Belgische en buitenlandsche exposanten, ontvangen. Vooral uit Nederland en Frankrijk kwamen vele inschrijvingen binnen.Dit cijfer is te belangwekkender vermits slechts honden van minstens 9 maand oud toegelaten wordeh. Voor liefhebbers dus een eenige ge legenheid om schoone exemplaren van hel hondenras te bewonderen. Het schoolvcrlof. Het groote schoolverlof blijft dit jaar weer onver anderd vastgesteld van 1 5 Juli tot 1 5 September. Het gedacht om het van 1 Juli tot I September te bepalen vond geen ingang in bevoegde middens. Het goederenverkeer in Kongo. De statistieken over het vervoer in de kolonie, tijdens den eersten termijn van 1939, wijst op een vermindering van vergelijking met het vervoer tijdens dc overeenstemmende periode van 1938. Langs het water werden 90.000 ton vervoerd in plaats van 96.000 ton in den eersten termijn van 1938 langs den spoorweg van Matadi naar Leo- poldstad 142.000 ton tegen 153.000 voirg jaar. In de haven van Leopold- stad bedraagt de beweging 115.000 ton in plaats van 1 21.000 ton. De invoer liep terug van 93.000 ton tot 73.000 ton, terwijl de uitvoer nage noeg ongewijzigd bleef. De Belgische geleerden in den vreem de. M. Fernand De Visscher, hoog- lecraar aan de Leuvensche Alma Ma ter, werd verheven tot doctor honoris causa van de Universiteit van Grenoble De kenteekens van dezen graad zullen hem op I 4 Mei aanstaande overhandigd worden ter gelegenheid van het Vie eeuwfeest van deze universiteit. M. De Visscher werd anderzijds uitgenoodigd een reeks konferenties te geven aan de Universiteit van Pavia en Rome. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 58ste Vervolg. Tusschen de thans half neergeslagene "wimpers hield zij hare oogen met nog meer teederheid op hem gevestigd, tot dat Evraert door hunne tooverkracht medegesleept met eene bevende, nau welijks hoorbare stem zeide Het was slechts uwe engelachtige gestalte, die mij den weg tot het edele tot het ideale baande. O Laat het uwe ziel zijn die mij ten hemel zelf op voert Daarbij fonkelden zijn liefdevolle oogen haar met al den gloed van een plotseling ontstanen hartstocht tegen en een nog hartstochtelijker woord zweefde hem op de lippen. Hij zag een traan van vreugde en van geluk in de oogen van Gabriella blin ken. In haren glimlach glansde het weder- gevoel van het zijne. Doch eensklaps 2ag zij weder op naar het portret en zeide zachtjes Daar komt mijn neef aan. Don Bernardo naderde inderdaad met den president. De laatstgenoemde bleef onuitsprekelijk in zijn lof. Gabriella was verstomd Zij .was ais in een droom verzonken; WAT ZIJ ZOUDEN INHOUDEN Aangaande de bijzondere volmach-; ten welke de regeering Pierlot aan het Parlement zal vragen, wordt gezegd dat deze volmachten van beperkten duur zullen zijn en den heer Pierlot moeten toelaten alle dringende maatre gelen te treffen welke noodig zouden blijken in afwachting van de heropening van het Parlement, den- tweeden Dins dag van November. De nieuwe belastingen werden reeds vermeld in de ontwerpen van de hee- ren Soudan en Gutt. Zij zullen ook betrekking hebben op dc landsverdediging en vooral op de luchtafweer. Er zal niets worden gewij zigd aan de militiewetten. Ook de minister van Economische Zaken zal over zekere volmachten be schikken, aangezien, de bevoorrading 'Óhafscheidbaar is van de landsverdedi ging. Andere ontwerpen zouden het rqi- nisterie van Binnenlandsche Zaken be treffen. Desgevallend zou de macht van de provinciegouverneurs uitgebreid worden. De minister van Justitie zou machti ging ontvangen voor het treffen van maatregelen inzake proceduur en han delsvennootschappen. Er zouden bezuinigingen worden na gestreefd door 't ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, doch zonder de flatie. Zoo zou de kostelooze rentetoe slag onttrokken worden aan de ouder lingen die eene erfenis hebben getrok ken, een groot lot hebben gewonnen of anders fortuin hebben gemaakt. In de vergadering van den Kabinets raad, die Vrijdagnamiddag, onder het voorzitterschap van eerste-minister Pierlot werd gehouden, hebben de mi nisters de de bewoordingen goedge keurd van de regeeringsverklaring, die Woensdag in Kamer en Senaat zal wor den afgelegd. Zij hebben ook maatregelen onder zocht tot vergoeding van de specialisten die weer onder de wapens zijn geroepen Maandag aanstaande in den voor middag, zal de kabinetsraad opnieuw bijeenkomen om het ontwerp betreffen de- de bijzondere machtiging nader uit te werken. De volmacht, die zal worden aange vraagd zal nogal uitgebreid zijn. Zij zal slaan op financieel en op ekonomisch gebied met het oog op het nemen van herstelmaatregelen en tot het weren van misbruiken, onder meer inzake pen sioenen. Zij zal ook slaan op het gebied van de landsverdediging, en in het bij zonder op verdediging tegen luchtaan vallen en de bevoorrading van de be volking, alsmede waarschijnlijk ook op dc rechterlijke proceduur, de handha ving van de orde, enz. De bijzondere machtigingen zullen waarschijnlijk ook op de rechterlijke proceduur, de handhaving van de orde De bijzondere machtigingen zullen waarschijnlijk pas in November ten ein de loopen. Zij zullen echter niet dade lijk ingaan, daar eerst de begrootingen welke aan een herziening onderworpen worden, moeten afgehandeld zijn. in een andere en een schoonere wereld verplaatst Slechts haar bezielde blik die van tijd tot tijd op Evraert geslagen was verried dat zij nog tot de aarde be hoorde. Ook de antwoorden van den Vla ming aan den president waren verward en bewezen genoegzaam dat hij aan gansch iets anders dacht. Enkele aanmerkingen die don Ber nardo op het portret maakte scheen hij volstrekt niet te hooren. Toen deze daarop spoedig herinner de dat Het tijd was om terug te keeren, wisselde zij herhaalde malen van kleur. Het was of zij met haar gevoel wor stelde Zij poogde haar wilskracht de over hand te doen behouden. Eindelijk richt te zij zich tot Evraert en zeide met een krachtige en luide stem Het is mij zeer aangenaam ge weest, mijnheer Evraert, persoonlijk kennis met u te mogen maken. Ik hoop dat gij ons met een bezoek zult ver eeren en ik verzoek u ons huis als het uwe te beschouwen. Bij deze laatste onder Spanjaarden' gebruikelijke spreekwijze maakte zij eene buiging en sloeg op hem een blik die zeide Wij nemen niet voor altijd af scheid. Ook ik heb plan mij naar huis te begeven, vergun mij dus, doorluchtige condeza, dat ik u tot aan uw rijtuig vergezel. Gabriella gaf geen antwoord en ging terwijl zij zich met haren waaier tracht te te bekoelen zwijgend naast den schilder voort. sa VERTREK VAN DE EUSABETHVILLE De Belgische stoomboot «Elisabeth- ville» van de Compagnie Maritime Bei ge» is Vrijdagmiddag onder bevel van commandant A. Heiremans, uit onze haven van Antwerpen naar Congo ver trokken. Er scheepten 197 passagiers in, ver deeld als volgt Naar Congo, 53 van eerste en 56 van tweede klas voor Lo- bito: 39 van eerste 31 van tweede en 18 van tusschendékklas. Tusschen de vertrekkenden bevonden zich enkele missionarissen De Eerw. Pater Vogels en de Eerw.Broeder Van Craenendonck van de Orde van Premonstreit de Eerw. Zusters Hendrickx en Porters van het klooster van het H. Graf; de Eerw. Pater Benne, van de missie van Mill Hill de Eerw. Moeder Morel,van het klooster van O. L. Vrouw van Be- thanie en de Eerw. Moeder Gilles, van de Zusters Benedictinessen. De lading bestond' uit '2500 ton ver schillende goederen, Waaronder 85 ton machinerieën, 1 25 ton planten; aan dek waren zes auto's geborgen. Washington, 2 I April. Achter gesloten en bewaakte deuren is kolonel Lindbergh te Washington zijn nieuwe taak begonnen het op maken van een verslag over den stand van het luchtvaartónderzoek in de Ver. Staten. De pers wilde hij niet te woord staan ook niet terwijl hij zijn koffiemaaltijd op zijn kamer gebruikte. Het is niet be kend of men hem zal vragen de leiding op zich te nemen van de uitvoering van hervormingsplannen, die hij eventueel zal voorstellen. Lindbergh's overste, generaal Arnold heeft onlangs voor dé Senaatscommis sie voor militaire aangelegenheden ver klaard, dat het luchtvaartónderzoek in Amerika niet op hetzelfde peil is geble ven als in Europa. Hij klaagde óver een gemis aan technische samenwerking tusschen de regeeringsinstanties en de vliegtuigfabrikanten. Kolonel Lindbergh, die kórt geleden uit Europa naar deVeiéenigde Staten is teruggekeerd, is dü»'ó'pniëuw in> actie ven dienst geplaatst. AANWIJZING VOOR HET 2e GENEESKUNDIG KORPS De miliciens van de lichting 1940, welke verlangen voor het 2e Genees kundig korps aangewezen te worden, kunnen daarvoor in aanmerking komen indien ze 1Voor het werfbureau verschenen en voor den dienst geschikt bevonden werden. 2. Twaalf maanden actieven dienst or twaalf maanden volgens tabel D (al leen geschikt voor den Gezondheids dienst, Intendancedienst, enz.) moeten volbrengen. 3 Met vrucht een bekwaamheidsproef Bij het rijtuig bood de kunstenaar aan Gabriella de hand om haar in het rijtuig te helpen stijgen. Bevend stak zij hem de hare toe eri beantwoordde den zachten handdruk" dien de schilder haar gaf. Don Bernardo had naast haar plaats genomen. Het rijtuig zette zich in beweging. Terwijl de senorita den sluier over haar gelaat liet vallen gunde zij den schilder nog eenmaal een warmen bliE harer schoone bezielde oogen. Op dien stond trad graaf Alcantara naar hem toe. Bij alle heiligen daar was uwe madonna riep hij verrast uit. Ja stamelde hij. Dank aan u Uw plan is gelukt Geen dank uw geluk is het mij ne, sprak Hernando. Maar par la san- tissima madre wie is zij, dat zij zich door dezen norschen Campanas laat vergezellen 7 Hij heeft niets van een edelman weg. Zij heeft met hem alleen den naam gemeen. Haar naam 7 Het lot heeft hem tot haar neef gemaakt. Wie is zij dan Zij is de condeza de Campanas, en legde den arm van zijn vriend in den zijnen. Hoor eens, Hernando, vervolgde hij onstuimig, ik geloof dat deze don Bernardo zich tusschen mij en mijn ge luk zal plaatsen Zoo heeft de hemel zich eindelijk m werkelijkheid voor u ontsloten. Gij hebt uw ideaal belichaamd gevonden. Ja, geheel I afleggen in een der volgende beroepen: Ziekenverpleger (houders van een diploma van het Rood Kruis van Belgie of gelijkstaande vereeniging, komen daarvoor in aanmerking). Schilder, Werktuigkundige, Laborato- riumbediende, Apothekersbediende, Assistent-Rontgemphotographie, Kunst tandenmaker (mécanicien dentiste), Masseur, Kinesitherapeut. De aanvragen om een bekwaamheids- proef af te leggen moeten voor 5 Juli aanstaande, aan den geneesheer direc teur van het dichtsbijgelegen Militair Ziekenhuis gericht worden. Deze aan vragen moeten naam, voornamen, be roep en juist adres (gemeente, straat en nummer) van den candidaat vermelden Opmerking De miliciens verplicht een verlengden dienst te volbrengen, kunnen niet voor een Geneeskundig Korps aangewezen worden. KAPITAAL 150.000.000 AGENTSCHAP: AALST KEIZERLIJKE PLAATS. -1 4 ALLE BANK- EN BEURSVER- HANDELINGEN ONDER DE BESTE VOORWAARDEN VIER PERSONEN AANGEHOUDEN OP HET KERKHOF TE LUIK Vrijdag rond den middag, toen agent Istace, van de 8ste wijk, te Luik, op het St Walburgiskerkhof een bezoek bracht aan het graf van een kameraad, intri geerde hem de verdachte gedragingen van een koppel.Toen de agent den man zekere Julien Vermeersch, 25 jaar oud, wonende in de St Pietersstraat te Brussel voorbijging, bemerkte hij dat deze een gordel droeg waarin een met een hakenkruis versierden dolk stak. Wijl dit wapen verboden is verzocht de agent den man alsook de vrouw die beweerde zijn vrouw te zijn hem naar het bureau te vergezellen. De agent sommeerde ook de twee andere personen die nabij het koppel stonden, met hem mee te gaan. Vermeersch had een kaart bij zich van controleur der militaire begraafplaatsen Zijn zoogezegde echtgenoote had een fototoestel bij zich. Dadelijk werd het parket verwittigd. Dit gaf bevel de aangehoudenen te zij ner beschikking te stellen. EEN BESTUURDER VAN EEN BANK UIT MOESKROEN GEEFT ZICH TE KORTRIJK GEVANGEN De 39-jarige Oscar Noppe, bestuur der van het agentschap van de Bank «Crédit du Nord Beige» te Moeskroen, aldaar wonende Stationstraat 213, kwam zich 's namiddags ten pólitiebu- reele te Kor tri jk gevangen geven, we gens gepleegde verduisteringen ten na- deele van de Bank. Deze verduisteringen zouden onge veer 94.000 fr. bedragen. Noppe verscheen voor den onder zoeksrechter die na onderhoor een aan- Geluk er mede, vriend, nu ligt ge me nog nader aan het hart dan vroeger Ik dank u, maar waarom, Hernan- do Uw dwepend leven had altijd iets kouds voor. Ik had eene vrees. Dewelke. Dat gij van mij vervreemd zoudt geraken. Daarvoor zijn wij te goede vrienden. En daarvoor is nu geen vrees meer. Waarom nu minder dan vroege?? Omdat thans onze harten een stemmig kloppen Omdat we beiden naar één doel streven. Hebt gij uwe geliefde Roos ge vonden Ik was zoo gelukkig niet als gij Francisco. Maar wat ik te zeggen heb, nu begrijp ik uwe geestdrift over uwe madonna Niet waar, zij is schoon Ja, zij heeft iets hemelsch op het gelaat. Kent gij haar niet Ik heb ze nooit gezien. Hoe zou dit komen Ik denk dat ze de wereld nog niet is ingetreden. Zij moet nog maar ze ventien of achttien wezen. Zult gij nu nog zeggen, dat mijne liefde blind is Neen, Francisco. Ik dacht dat uwe dichterlijke fantazie die madonna op het doek had getooverd. En nu Nu beken ik volmondig dat er een beeld is dat het uwe overtreft en dit is het edelschoone gelaat uwer condeza! Ik heb het u gezegd en gij woudt houdingsmandaat afleverde. Noppe werd daarna in de stedelijke gevange nis opgesloten. Het onderzoek wordt "voortgezet. VERKEERSONGELUK TE ST TRUIDEN Vrijdagmorgen rond drie uur wer den de bewoners van de Luikerpoort te St Truiden opgeschrikt door een hevig gekraak denkelijk een auto die tegen een der boomen van de vesten was ge reden. Inderdaad, vlak bij het kapelletje was een vreemde bestelwagen, komend uit de richting van Luik den stoep op gereden en was te pletter geloopen te gen een dikken boom, waardoor het voertuig vrijwel geheel vernield werd. Met moeite kon de eenige inzittende die met de beenen omhoog stak tus schen de wrakstukken bevrijd worden. Hij had het aangezicht vol bloed cn was bewusteloos. In de buurt werd de politie opgebeld en deze was spoedig ter plaatse door haar zorgen werd de zwaargewonde naar de Ste Annaklinïek overgebracht waar dokter Herman .hem kw&m verzorgen. Dé wagen was vreeselijk toegetakeld. Het moest blijkbaar een kaashandelaar zijn allerhande kaassoorten lagen vele meters in het ronde verspreid even als zijn reservewiel, glasscherven en stukken van den wagen het leek een echte verwoesting. Door een naburige garage werd alles opgeruimd. We vernamen later dat het betreft den 18-jarigen Leenaerts Henri, kaashandelaar te Dolhain. Hij was op weg naar St Truiden en verder met een vracht waren. Rond acht uur was hij te rug bij kennis, hij heeft de bovenlip ge kloven, den linkerarm verwond en klaagt overal over vreeselijke pijn in den hals. De dokters vreezen voor een schedelbreuk. MEISJE VERONGELUKT TE ST MICHIELS-BRUGGE Vrijdagnamiddag had op de Tour- houtsche baan te St Michiels een vree selijk ongeluk plaats. Jenny Flabbinck, 4 1/2 jaar oud, die op genoemden steenweg woont, op de wijk «Lekkerbek» kwam van uit een verbindingsweg naar de Dorpplaats geloopen. Vooraleer de baan over te steken, liet het kind een fietser voorbijrijden. Het merkte echter niet dat een vrachtwagen in aantocht was, namelijk deze der fir ma Goudmond van Brugge. Bij het dwarsen van den rijweg liep hef kind tegen de vrachtauto en werd ten gronde gesmakt. Het bekwam een vreeselijke wonde aan het hoofd. Men bracht het in aller- haast naar het St Jansgasthuis te Brug ge over. Het is er bijna onmiddellijk overleden. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. Da lever moet eiken dag één liter gal in de Ingewanden uitstorten wanneer de gal met vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederlt. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen, U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen U wordt een zwartkijker Een laxeermiddel is een noodhulp. ten ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren, wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenulttrcksels. die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eischt de Kleine Carters F; n Wior de Lever lu alle apotheken fr. U -+ het niet gelooven Maar wat doet die ellendige don Bernardo de Campanas daarbij. Ik ken hem als een onaangenamen kerel. Hoe zou hij u in den weg kunnen staan Zij scheen voor hem bevreesd en hij luisterde al haar woorden af. Ja, maar dat u dit niet te veel be- kommere Ik ontmoette de condeza nooit in de wereld maar ik weet toch ie ijs over hare familie. lk weet dat de oude graaf de Campanas de broeder is van haar overleden vader en slechts de voogd van de condeza is.' Dan heeft zij geene ouders meer? Neen, zij is geheel onafhankelijk. Maar, wat mag die neef dan zoo met haar te stellen hebben Ja, dat begrijp ik nu, sprak Her nando. Wat is het De condeza is zeer rijk. Dors Bernardo heeft aan de speeltafel en in losbandigheid zijn vermogen erg zeer gedaan. Een huwelijk met zijne nicht zou hem terug in den zadel zetten maar ik ben overtuigd dat ge van dien jam merlijken jonker niets te vreezen hebt. Dat zal nu ook ?/at afhangen van haar. Hoe dat Ik ken het lichaam. Het is uiterst bekoorlijk maar hoe is de ziel Oh hoeveel schooner is de ziel, hoeveel edeler is het in dit sierlijke li chaam, zeide Evraert bij het voortgaan. 't Vervolgt. (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk y boden, te verkrijgen Boekhandc», j J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 2 II Aalst.,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2