BssGiiermfeest van den H. Jozef De politieke toestand 26 OE SCHOMMELENDE TOESTAND IN EUROPA De IJzertoren en de buitenlanders Woensdag April. 1939 De Regeeringsverklaring en het ontwerp betreffende de volmachten Vergade ring van het Directorium van het Katholieke Elok De Robots in de int. Tentoonstelling van Luik 1939 XXXXVIe JAARGANG NUMMER 98 Drukker-Uitgevef J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. FabUciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2. marcellin Zon op 4f 42 af 18# 56 E.K. 26 V. iL 3 De Woensdag die volgt op den twee den Zondag na Paschen, brengt ons elk jaar het feest van St Jozefs Bescher- rhing. De uiteenzetting van de redenen wel ke het Geestelijk Gezag genoopt heb ben St Jozef tot Patroon der H. Kerk uit te roepen, vinden we op meesterlij ke wijze weergegeven in de encycliek van Paus Leo XIII z. g. Quamquam phiries. De bijzonderste motieven, zegt daar in die onsterfelijke paus, welke St Jozef tot Beschermer der H. Kerk hebben doen uitroepen, en waardoor we voor dezelfde Kerk veel heil mogen verho pen van dit Patroonschap, liggen hier in vastgelegd dat Jozef de Bruidegom is van Maria, en doorging (genoemd werd) als Vader van Jezus-Christus. Daaruit vloeien voort zijn waardig heid, zijn bevoorrechting, zijn heilig heid en zijn glorie. Jozef munt onder allen uit door zijn verheven waardigheid omdat hij krach tens goddelijken wil, de Bewaker was van Gods-Zoon, en door de menschen aanzien werd als zijn Vader. Daaruit volgt dat het woord Gods nederig onderworpen was aan Jozef, dat Hij Hem gehoorzaamde, en tegen over hem al de verplichtingen naleefde welke de kinderen gehouden zijn te vervullen ten overstaan van hun ouders. Uit deze tweevoudige waardigheid (van Bewaker en Vader) vloeiden als van zelf de bedieningen voort welke de natuur aan de familievaders oplegt, zoodanig dat Jozef de wettelijke en na tuurlijke Bewaker, Bestierder en Verde diger was van het Goddelijk Gezin waarvan hij het Hoofd was. Hij oefen de inderdaad al die functies uit gedu rende heel den loop van zijn sterfelijk leven. Jozef beijverde zich met een opper ste liefde om in dagelijkschen kommer Zijn Bruid en het Goddelijk Kind te *"~bescKlermen hij verdiende regelmatig door zijn arbeid wat noodig was voor voedsel en kleeding voor beiden. Hij redde van den dood het Jezus-Kind dat bedreigd werd door de afgunst van een koning door het een schuilplaats te bezorgen, (in Egypte). Tijdens de ongemakken van de reizen en geduren de de droefheden van het ballingschap, was hij voortdurend de gezel, de hulp en de steun van de Maagd en van Jezus Welnu het goddelijk gezin dat Jozef bestuurde met het gezag van een Vader bevatte de eerstelingen van de worden de Kerk. Evenals de Allerheiligste Maagd de Moeder is van Jezus Christus, is ze tevens de Moeder van alle geloovi- gen welke ze gebaard heeft (voor het bovennatuurlijk leven) op Calvarieberg te midden van de vreeselijke pijnen van den Verlosser. Jezus-Christus is als de Eerst-geborene onder de geloo- vigen welke door aanneming en verlos sing zijn broeders zijn geworden. Dit zijn de beweegredenen waarom de Gelukzalige Patriark de geheele christen gemeenschap welke de Kerk uitmaakt, beschouwt als Hem bijzonder toevertrouwd De Kerk is derhalve die overgroote familie over de gansche wereld ver spreid, en op dewelke St Jozef een ze ker vaderlijk gezag uitoefent, omdat Hij is de Bruidegom van Maria en de Vader (voedstervader natuurlijk) van Jezus-Christus. Het is dan heel consequent voor Sint Jozef en heel waardig van hem, dat evenals hij vroeger in de behoeften van de familie van Nazareth voorzag, en ze omringde met zijn heilige bescherming, nu nog de uitgroei er van, de Kerk om- sluite in... en verdedige door zijn he- melsche bescherming. Dit patroonschap van St Jozef over de Kerk en over de geloovigen, is dus een logisch gevolg van de bedieningen zelf welke de Patriark vroeger waarnam tenoverstaan van Jezus en Maria, in de intimiteit van de heilige familie. Waarom heeft de Kerk dan zoolang gewacht, alvorens de macht uit te roe pen en de beschermingskracht van De zen welken ze sedert 8 December 1870 als Patroon aanroept Hier raken we den providentieelen kant van het goddelijk raadsbesluit, dat onbetwistbaar zeker den geleidelijken vooruitgang van de godsvrucht tot Sint Jozef heeft vastgesteld. Het was zoo beslist in den hemel dat Jozef langen tijd in de schaduw moest! blijven Dit is trouwens 'n kentee- ken van den grooten vriend des Heeren Hij blijft gaarne verdoken Hij bleef in de schaduw tijdens zijn sterfelijk le ven... hij had daarvoor 'n voorliefde... na zijn dood bleef zulks voortduren De oogen en de geesten der men schen moeten meer gevestigd zijn op Jezus en op Maria... op de Godheid van den Verlosser... en op de Maagdelijk heid en het Goddelijk Moederschap .van de Medeverlosseres Toen een- maal deze dogma's voldoende waren vastgeankerd in de geesten der geloo vigen, zorgde God er voor dat St Jo- zef uit de duisternis en de vergetelheid 1 te voorschijn kwam en op zijn beurt de plaats innam welke hem terecht toe kwam. Want nederigen worden verheven De geheele christenheid juicht Hem thans toe... en zijn macht kennende, smeekt om hulp en bescherming... want hij is Vader en Verdediger van allen. Viert dan op uw beurt dit feest met kinderlijke vroomheid, en St Jozef zal voor u 'n Vader en 'n hemelsche Be schermer zijn DENDERZOON. NOG DE VERGADERING VAN DEN KABINETSRAAD De vergadering van den Kabinets raad, waarover we in onze Laatste Be richten van gisteren reeds een en ander meldden heeft den minister van Bin- nenlandsche Zaken de toelating gege ven om de vergoedingen aan de binnen geroepen militianen uit te betalen. Deze betalingen zullen geschieden op basis van deze welke in September 1.1. wer- j den vastgesteld. Er zullen in dien zin onmiddellijk instructies aan de belang hebbende overheden medegedeeld worden. DE INZICHTEN DER REGEERING De vraag om volmachten gaat ge paard met een verklaring die alle vrees voor muntontwaarding uitsluit. De volgende nieuwe belastingen wor den voorzien JcLen taxe, die daarom trent 50 millioen zou opleveren, op de winsten der maatschappijen die van een feitelijk monopolium genieten. Wijzigingen aan zekere registratie- rechten, aan de mobilaire taxe, aan de aanvullende taxe op het inkomen. j i De destijds door den V Soudan voor- I gestelde militaire belasting zal niet meer zooals wij reeds deden voor- zien voorkomen in de reeks der nieuwe lasten, dit omdat men rekening meent te moeten houden met het heftig U hebt hooren spreken van de ge heimzinnige figuren die, ondanks het feit dat ze ijzeren en stalen marionetten zijn, handelen als menschelijke wezens en een antwoord hebben op elke vraag. Het zijn de «Robots». De Internationale Tentoonstelling zal eenige van deze automaten bij iederen ingang plaatsen.Zij zullen onbeweeglijk maar praatziek blijven want het is hun rol de bezoekers over de kleinste bij- zonderhedden van de World Fair in te lichten. Daarom zullen zij een plan van de Tentoonstelling met een aanwijzer in de hand houden die de ingang waar de «Robot» staat aanduiden zal. Om eene inlichting te bekomen, zal de bezoeker op een knop duwen boven het aanwij zende plan en dadelijk zal een oog van den Robot flikkeren wat beteekent spreek De bezoeker zal dan zijn vraag for muleeren en de Robot wiens mond door een telesprekend apparaat uitge maakt zal zijn, zal alle vragen beant woorden. Als de Robot in de onmogelijk heid is om te antwoorden, zal het ande re oog zich verlichten, wat beteekent bezet geduld oefenen eenige oogenblikken». Het is nutteloos er bij te voegen dat de «Robots» op alle vragen zullen be antwoorden en in alle talen spreken. Met de mooie zonnige dagen komen wederom talrijke toeristen den IJzerto ren een bezoek brengen. Tot ver in het buitenland is het Vredesmonument der Vlamingen bekend. Onlangs kwamen talrijke toeristen uit het hooge Noorden. Het reisagentschap Noord Auto uit Stockholm, Zweden, bracht een vijftig tal Zweden onder leiding van Mr G. Van Haastert naar Vlaanderens doo- denschrijn. De talrijke Zweden die reeds Antwerpen, Gent en Brugge be zochten en daarna afreisden naar Brus sel, Luik en verder Zweden, waren al- j len diep onder den indruk van de aan- j grijpende chrypt en de witglimmende heldengraven die als een symbool van I voorlichtend idealisme in de grafkamers ivan den IJzertoren rusten. Boven op de 5 O-meter hooge platform bleven zij langen tijd het tragische IJzerslagveld bestaren en konden zich met moeite los rukken aan het thans vredige, heerlijke IJzerlandschap. Zoo blijft de IJzertoren, in deze da gen van internationale spanning een wekroep en een baken tot vrede onder de volkeren en glanst de leuze c< Nooit meer oorlog als een bede en een vermaning voor de toekomst. POLEN GEKANT TEGEN DE NAASTING VAN DANZIG EN EEN BONDGENOOTSCHAP MET RUSLAND Volgens den bijzonderen medewer ker van den Daily Telegraph» te Warchau zou de Poolsche regeering het vraagstuk overwegen of het niet nuttig zou zijn, voor de rede van Hit- Ier op 28 April, een verklaring af te leggen volgens de welke iedere aan hechting van Danzig door Duitschland als een casus belli zou worden be schouwd. De West Deutscher Beobachter meldt anderzijds dat Polen zich kant tegen een bondgenootschap met Rus land. Polen zou, volgens dit blad,over tuigd zijn van de militaire zwakte van Rusland. DE VLOOTBEWEGINGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE Er wordt bevestigd dat twee en der tig oorlogsbodems van de Middelland- sche Zeevloot Woensdag uit La Valetta (Malta) zullen vertrekken, voor een rondvaart in de Oostelijke Middelland- sche Zee, Het eskader bestaat uit 3 slagsche pen, 2 kruisers, 1 moederschip voor vliegtuigen en 3 flotieljes torpedojagers Dergelijke rondvaarten worden ge regeld ondernomen. De correspondent van het «Neus Wiener Tageblatt» meldt dat de eenhe den van het Duitsche vlooteskader, die zich naar de Middellandsche Zee bege ven, en nl. de havens van Cadiz, Alge- siras en Malaga zullen aandoen alsmede Ceuta en Tanger, dit doen, omdat zij gelet op den internationalen toestand onmogelijk Fransche of Engelsche ha vens kunnen binnenvaren. Het blad schrijft dat de vrees van sommige landen, nopens den tocht van die Duitsche sc' epen overdreven is. DE A. S. REDE VAN HITLER HOE DUITSCHLAND DEN TOESTAND INZIET In een lang telegram uït Berlijn meldt Belga dat Berlijn kalm de rede van Hitier verbeidt. Die rede zal even wel den politieken toestand niet wijzi- gen- De Duitsche politieke kringen zijn voldaan over den afloop van de jong ste diplomatieke besprekingen. Zij mee- nen dat de pogingen om Duitschland te omsingelen mislukt zijn of althans geen tastbare uitslagen hebben opgeleverd. Van ROEMENIE heeft Duitschland de verzekering gekregen dat dit land zich niet zal laten opnemen op eenzij aige wijze in de groep van de Westelij ke mogendheden. Gafenco zal te Rome en te Londen geen tegenovergestelde verklaring afleggen. Wat ZUID-SLAVIE betreft, men is te Berlijn van opvatting dat dit land zich heeft losgemaakt van den Engel- schen Intelligence Service en dat het zal toetreden tot het anti-communistisch pact als een accoord zal zijn bereikt met Hongarije. BULGARIJE volgt de politiek van de spil Rome-Berlijn en de h. Von Pa pen werd belast Turkije te weerhouden aan te sluiten bij de Westelijke mogend heden. Duitschland hoopt dus het Bal- kanblok te breken. !n zake POLEN zijn de meeningen verdeeld. De eenen meenen dat het tot een breuk tusschen Polen en Duitsch land zal komen de anderen dat er een accoord zal worden bereikt. Een militair verdrag tusschen Enge land en Rusland zou in Duitschland ontstemming wekken en de zwaarste gevolgen met zich kunnen brengen,zoo zegt men. De invoering van den dienst plicht in Engeland zou eveneens Duitschland mishagen. Wat nu de rede van Hitier aangaat, men gelooft niet dat de Fuehrer sensa tie zal verwekken tenzij zich nieuwe feiten onderwijl zouden voordoen. ANTWOORD VAN ROEMENIE AAN DUITSCHLAND In de Roemeensche kringen heeft men vernomen dat Roemenie aan Duitschland zijn antwoord heeft laten geworden op de Duitsche vraag Is Roemenie door Duitschland bedreigd De Roemeensche regeering verklaart dat aangezien Roemenie met Duitsch land geen gemeenzame grens heeft het haar moeilijk schijnt om te zeggen of Dicht bij St Etienne, in Frankrijk, is een auto waarin drie Belgen hadden Roemenie zich door het Rijk bedreigd plaats genomen, Mevr. Kertsen, haar zoon en Dr Marteau, tegen een boom aan- gevoelt. Zij voegt er echter aan toe dat, gebeukt. De twee eersten werden gedood terwijl laatstgenoemde ernstig ge- naar haar meening Duitschland zelf be-wond werd. Op de foto het zeer gehavende voertuig en in den inzet Dr ter in staat is op de vraag te antwoorden! Marteau omwonden. 'verzet dat hiertegen destijds tot uiting kwam en ook omdat men thans meent dat zij slechts de helft der destijds be- rekende 100 miljoen zou opbrengen. Men zou aan de ambtenaren en be dienden een verhooging van bijdragen van 3 t.h. vragen voor de kas van we duwen en weezen. Het zou inderdaad j blijken dat deze personen aan den1 Staat 9 t.h. kosten terwijl het Staats- personeel tot nog toe slechts 6 t.h. be taalt. BESPARINGEN EN ALLERLEI De ministers die deeluitmaken der vroegere regeering Pierlot zouden reeds 100 millioen mogelijke besparingen en inkrimpingen ontdekt hebben, die dan ook zouden toegepast worden. Onder de onderwerpen op dewelke de bijzondere volmachten zich uitstrek ken zouden, komen voor zekere para- statale instellingen en namelijk de Nat. Maatschappij van Buurtspoorwegen, wier statuten zouden gewijzigd worden De regeering zou verder gemachtigd worden leeningen aan te gaan en ook het statuut der wisselagenten te wijzigen dit met het oog op de bescherming van den kleinen spaarder. Ook zou zij gemachtigd zijn de be voegdheid der rechtbanken zoowel voor burgerlijke als voor handelszaken te wijzigen Over het Vlaamsch programma der regeering zal terstond in twee richtingen worden gewerkt met alle middelen en volstrekte toepassing der taalwetten aan alle overheden opleggen, de her vorming van het Ministerie van Open baar Onderwijs (plan van den Vlaam- schen Cultuurraad) dadelijk uitvoeren. DE KATHOLIEKEN TEGENOVER DE NIEUWE REGEERING Maandagnamiddag vergaderde in Patria te Brussel het Directorium van het Blok der Katholieken.Na afloop van deze vergadering werd aan de pers vol gende mededeeling verstrekt Uit de ingewonnen inlichtingen blijkt, dat gezien den bijzonder ernsti- gen toestand waarin het land zich be vindt, de noodzakelijkheid zich op dringt de Regeering onverwijld in staat te stellen haar taak met gezag te vervullen zonder dralen de noodzake lijke maatregelen te treffen om het evenwicht der begrooting en de econo mische herleving te verzekeren het prestige in het land tegenover het bui tenland te verstevigen. In deze omstandigheden is de grootst mogelijke aaneengeslotenheid rond de openbare machten dringend geboden.» De vergadering werd bijgewoond door de katholieke ministers Marck.De- vleeschauwer, Sap, Delfosse en d'As- premont-Lynden, door den voorzitter van de Kamer, staatsminister Van Cau- welaert en door staatsminister Carton de Wiart en Van Overbergh, voorzit ters van de rechterzijde van Kamer en Senaat. Het communiqué, waarvan de tekst hierboven wordt gegeven is vooral de weerschijn van de mededeelingen door de ministers aan de vergadering ver strekt. Ingevolge deze vergadering dringen de voorzitters van de rechterzijden Ka mers en Senaat, op de vergadering van de onderscheidene groepen Dinsdag voormiddag gehouden, er op aan een algemeen vertrouwen in de regeering te stemmen. Het Directorium verheelt zich echter niet dat deze stemming zeer moeilijk zal verkregen worden, daar vooral bij de katholieke Vlamingen de mistevre denheid over de onevenwichtige samen stelling van de regeering zeer levendig blijft. Het wordt dan ook niet als uit gesloten aanzien, dat een aantal katho lieke Vlamingen bij de stemming over de regeeringsverklaring zich zullen ont houden of tegenstemmen, tenzij het Vlaamsch programma van den heer Pierlot zou goed maken, wat bij de verdeeling van de portefeuilles onder Vlamingen en Walen werd verkorven. EEN ONDERHOUD PIERLOT VAN CAUWELAERT Na de vergadering van het Directo rium van het Blok, had de heer Van Cauwelaert, voorzitter der Kamer, Maandagnamiddag een onderhoud met den Eerste-Minister Pierlot, betreffende de ergeling der Parlementaire werk zaamheden. Onder meer werd onderzocht of de regeering Dinsdag voor het Parlement zou verschijnen, ofwel zou wachten tot Woensdag, tot na de verkiezing van den voorzitter van den Senaat. Het is inderdaad niet uitgesloten dat deze verkiezing invloed zou uitoefenen op het voortbestaan der Regeering. De eerste minister en de Kamervoor zitter zijn dan overeengekomen dat do Regeering Dinsdag voor de Kamer zou verschijnen.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1