Kindertoelagen aan de niet- loontrekkende» KRANKZINNIG DIT LIEFDE Maagkwalen en Maagkrampen GELENSD NIEUWS Fransch soldaat ontvreemde mili taire documenten LANDBOUWBEUtéSEN De inkomsten van den Staat Overval op een schildwacht 26 April. H. Marcellinus Het pontificaat van dezen paus werd ver stoord door de kerkvervolging van Diccletiar.us die duizenden slachtoffers opeischte. Marcellinus werd met twee andere christenen ter dood gebracht. De maagbranding, dit brandend ge voel dat langs heel de spijsverterings buis opklimt van de maag tot de keel, is te wijten evenals het meerendeel der De invoer van buitenlandsche kolen, kwalen der spijsvertering, aan een overtollig zuur. Dit overtolli: Minder Fransche en Nederlandsche ko len worden ingevoerd in Vlaanderen, het Doorniksche en in het Noorden van he» land. Dit zou gedeeltelijk toe te schrijven zijn aan het feit dat Frank rijk en Nederland stocks vormen, maar het is in hoofdzaak te wijten aan den prijs van de inlandsche kolen, die van nu reeds af van de zomerpremien ge nieten. In enkele industrieën is er daar bij nog wat meer vraag naar steenkool. Voor de wederopgeroepenen. In een aanschrijving van den minister van Landsverdediging wordt verklaard dat de voorschriften van 30 September en 22 November 1938 inzake vergoedin gen ook thans gelden voor de militia- nen die met het oog op de veiligheid van het land wederopgeroepen worden. Maatregelen worden overwogen, -die desgevallend zullen genomen woeden ten voordeele van de gezinnen van de bedoelde wederopgeroepenen. w jg zuur prik kelt het binnenste maagvlies. Indien het door een loogachtig middel als de Mag- nésie Bismurée niet onschadelijk wordt gemaakt dan kan het leiden tot maag ontsteking en zweren. Men zal dus heel v/ijs handelen door, vanaf de eerste zu ren of brand, een kleine dosis poeder of enkele tabletten Magnésie Bismurée na de maaltijden te nemen. De Magné sie Bismurée maakt het overtollig zout zuur onschadelijk en verlicht en be schermt tevens de ontstoken maag. Vraag vandaag nog aan uw apotheker een flesch Magnésie Bismurée aan fr. 7,50 of fr. 13,50 het groot voordeelig formaat. Het kweeken van kunstmatige parels Een Fransche geleerde, wiens naam r.iet genoemd wordt zou een nieuwe methode gevonden hebben, om oesters aan te sporen tot kunstmatig producee- ren van groote parels. De methode be staat daarin, dat de oesters gevoed worden met een calciumpreparaat, dat veel vitamine D bevat. De oesters wor den tijdens het voederen aan de op pervlakte gehouden daarna leven ze een vol jaar op grootere diepte. De op deze wijze gecultiveerde parels moeten bijzonder mooi en groot zijn. Jonge werkloozen. werd ingesteld door den Officieelen Dienst voor Arbeidsbemiddeling om de voorwaarden na te gaan waarin de wet op de schoolplicht ook zou kunnen toegepast worden op de jonge werkloo zen van meer dan 16 jaar. Indien ini tiatieven in dien zin moeten genomen worden kunnen zij slechts de goedkeu ring wegdragen van de openbare mee ning en van de economische middens. Kroonprins Umberto in de St Pieter De ltaliaansche kroonprins heeft op nieuw een bezoek gebracht aan de Sint Pieter en ditmaal onder leiding van Mgr Nardone, den deken van het dom kapittel, de schatten der basiliek be zichtigd. De kroonprins vertoefde meer dan twee uren in de St Pieter. De diensten der Fransche tegen-spion- nage waren ervan op de hoogte gesteld dat, sinds eenigen tijd, geheime docu menten verdwenen uit de archieven der 4e genie, te Grenoble. Deze documenten zouden hoogst waarschijnlijk overgemaakt worden aan eene vreemde mogendheid Een onderzoek werd derhalve geo pend door de bijzondere diensten der brigade te Lyon, en men kreeg de ver zekering dat bewuste documenten door een secretaris van den kolonel van het regiment een zekere Dertas, werden r- j i overgebracht aan een Duitscher die en on erzoe j hanJgUg voor rekening eener vreemde mogendheid. Onlangs werd een belangrijk gedeelte van het 4e genieregiment naar de Fran- co-Italiaansche grens in de streek van Modene -gestuurd. De bewakingsdienst was verscherpt, en Dertas kon aangehouden worden op het oogenblik dat hij de grens w overschrijden. Hij droeg talrijke, met het oog op de nationale verdediging hoogstbelanj rijke documenten bij zich, verborgen de voering van zijn jas. De'verrader werd onmiddellijk naar Grenoble vervoerd, vanwaar hij binnen kort naar Lyon zal worden gebracht om aldaar voor het militaire gerechtshof te verschijnen. lioen frank inzake di|^:te belastingen is naar oordeel van het bestuur, niets anders dan een eenvoudige vertraging in de heffing. Voor het heele dienstjaar blijken de begrootingsramingen bereikt of overschreden te zullen1 worden. Anders is het gesteld nïet doeanen en accijnzen en registratie doch men mag niet, reeds van nu af aan, de gevolg trekkingen uit de inzinking van die ca tegorieën van ontvangsten in den loop van het eerste kwartaal van 1939 tot het gansche dienstjaar uitbreiden. Vergelijkt men de ontvangsten van 1939 met die van de overeenstemmen de periode van 1938, zoft stelt men een totale vermeerdering van 9 millioen vast dit acces vloeit ^hieruit yoort, dat er midderwijl nieuwe fiscale middelen werden tot stand gebracht. De ontvangsten van registratie wijzen op een minder opbrengst van 42 mil lioen. terwijl die van de belastingen met 34 millioen en die van doeanen en ac cijnzen met 1 7 millioen zijn gestegen. Een en ander over Tabaksteelt Na den burgeroorlog in Spanje. De groote parade der overwinning. Men denkt dat 120.000 tot 140.000 personen aan de groote parade der overwinning te Madrid op 15 Mei zul len deelnemen. Alle legerkorpsen die in het veld stonden, zullen er deel aan nemen door min of meer belangrijke afvaardi gingen van een compagnie tot een re giment. De parade zal vijf tot zes uur duren. De nieuwe Aartsbisschop van New- York. Men seint uit Vatikaanstad dat de Heilige Vader, Mgr Francois Spellman, hulpbisschop van Boston, telvoerend bisschop van Sila, benoemd heeft tot aartsbisschop van New-York. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotts door CONSTANT AIMAB.D 60ste Vervolg. Deze echter klopte met den waaier tegen het voorraampje van het rijtuig, beval den koetsier stil te houden en was nog eer deze het bevel kon ten uitvoer brengen of haar daarin kon verhinde ren uit het rijtuig gesprongen. De knecht die ook terstond van den bok afgekomen was, bevond zich nauwe lijks achter haar of de Campanas riep den koetsier op gebiedenden toon toe Rijd maar voort. Het rijtuig rolde weg en Gabriella bleef op den weg staan, ontroerd als in een akeligen droom. Slechts het alles overweldigende ge voel dat zij voor den Vlaamschen kun stenaar in haren boezem omdroeg sterk te haar. Duizend verwarde beelden harer op gewekte fantazie zweefden haar voor den geest. Zij zag in dat de gevreesde, de geha te Campanas zich tusschen haar en F.vraert zou plaatsen, dat hij dezen naar het leven zou staan en duizend plannen rezen in haar op wat haar te doen stond om zijn hinderlagen te ver- Het Ministerie van Financien deelt ons mede Voor de eerste drie maanden van 1939 bedragen de gezamenlijke ont vangsten 2419 millioen, verdeeld als volgt Belastingen 867 millioen doeanen en accijnzen 732 millioen registratie 820 millioen. Vergeleken met de vooruitzichten, bedraagt de minder opbrengst 296 millioen (1 1 0/0) zegge voor Belastingen 97 millioen doeanen en accijnzen 39 millioen registratie: 1 60 millioen, te zamen 296 millioen. De minder opbrengst van 97 mil- De tabak, herkomfetig* uit tropisch Amerika, is een plapt .meteen kroon van buisvormige, lichfroode bloemen en spitse bladeren die, gedroogd, .tot roo- ken, kauwen en snuiven gebruikt wor den. In 1937 voerde Belgje gemiddeld 20 millioen kgr. tabak in, die een geld waarde had van 40 millioen frank.De ze wordt ons meest geleverd door de V ereenigde Staten, Nederlandsch Oost Indie, Cuba en Turkije. Daaruit blijkt dat het verbruik in ons' land zeer groot en de jaarlijksche opbrengst (nagenoeg 8 millioen kgr.) zeer onvoldoende is. Al die vreemde tabaksoorten zijn ge woonlijk van zeer goede hoedanigheid ze branden gemakkelijk en langdurig.ze zijn niet te zwaar en ze hebben een goed aroma. Dat zijn de.kwaliteiten die onze producten zouden moeten hebben en waarvoor de tabaksplanter dient te zorgen, en dat kan wél, vooral in de streken van Appelterrë, Obourg en aan de boorden van de Semois. Maar om dien uitslag te bereiken dient er gewaakt over de teelt. Eerst en vooral moet men het gebruik van ver- schen stalmest vermijden men zal daarom 30.000 tot 40.000 kgr. koe- of zwijnenmest per hectare voor of tijdens den winter onderwerken. Verder is het volstrekt noodzakelijk, het aanwenden van beir en chloorammoniak totaal te verlaten, om reden dajf aize meststoffen tc veel chloor inhouden, die zeer na- deelig werkt op het bfaitdvermogen en schadelijk is voor het antima; Er behoort evenwél gezorgd voor een volledige bemesting. Daarom zal men per hectare nog 40Q kgr. ammoni- aksulfaat, 400 kgr. potaschsulfaat en 500 kgr. superfosfaat gebruiken. De minerale meststoffen worden zoo gauw mogelijk ondergeploegd en het ammoniaksulfaat slechts eenige dag< voor het uitplanten ondergeëgd. De ammoniakale stikstof, door haar zachte .'lugge en aanhoudende werking, oefent een gunstigen invloed uit op den groei de potasch verbetert het aroma en het brandvermogen. In geval van groote droogte zal men aal toedienen opdat de plantjes geen tekort zouden hebben aan vocht. Wie deze teeltwijze volgt brengt ta bak voort van eerste hoedanigheid, die door de verbruikers rpeer gewaardeerd en bijgevolg ook duurder zal betaald orden. D1XI. ijdelen. Zij zou haren schilder^kost wat kost tegen haren neef beveiligen. Zij was niet ver meer van haar landgoed verwijderd toen zij het rollen van een rijtuig achter zich hoorde. Wie was daar Zij herkende spoedig het rijtuig van haai1 oom die van den keizer terugkeer de. Spoedig was zij ingehaald door de staatsiekoets. Maar, Condeza Beste Ga briella I Hoe zijt gij zoo te voet Is een ongeluk u overkomen riep de oude graaf haar uit zijn rijtuig toe. De koetsier had de paarden tot staan gebracht. De knecht sprong ten gronde en liet de trede voor zijne jeugdige meesteres neder. Stijg op, lief kind f Mijn hemel wat is er met u gebeurd Gij ziet er doodsbleek en ontsteld uit, zei de graaf. Hij reikte haar tevens de hand toe en hielp haar in het rijtuig. Het is niets, oom Niets neen, dat kon niet Laat mij er maar van zwijgen zeide Gabriella en trachtte de tranen te bedwingen die in haar oogen opwelden. Neen, neen, men moet niet zwij gen wanneer het hart van geluk of van smart overkropt is Ik bid u, oom Zeg mij openhartig wat er ge beurd is Gij kent immers de oude reden van oneenigheid tusschen mij en Ber nardo Ah is het dat zei de graaf de wenkbrauwen fronsend. Hij heeft zich daareven onbeschof- ter tegenover mij gedragen dan ooit. En hoe komt gij hier te voet op dc baan Ik ben verplicht geweest het rij tuig te verlaten, antwoordde zij aarze lend. Zoo! zoo heeft hij zich toch we der door zijne grenzelooze liefde voor ii laten vervoeren zeide de graaf hoofdschuddend terwijl hij de hand van Gabriella nam in zijn rechter en de ze met de linker streelde. Gij moet bij hem maar wat door de vingers zien.Hij bemint u onuitsprekelijk en bij zijne hartstochtelijkheid moet uwe koelheid hem geducht tegen de borst stuiten. Ik za! hem zijne verkeerde handelwijze ernstig onder de oogen brengen stel u maar gerust, lieve Gabriella,hij meent het niet kwaad en draagt in zijn hart niets dan liefde voor u om. Gedurende deze woorden die op een teederen toon uitgesproken werden hield de grijsaard zijne kleine fonkelen de zwarte oogen vriendelijk op Ga briella gevestigd en gaf haar herhaalde malen een vertrouwelijk knikje. De oude graaf was klein van persoon en had sneeuwwit kortgésneden borste lig haar waarbij de donkere kleur van zijn mager gezicht in het oog loopend afstak. Zijn trekken waren scherp geteekend de uitdrukking zijner pogen was sluw de onophoudelijke beweging waarin zij waren, maakte een onaangènamen indruk. Gij zijt immers mijn lieveling, mijn alles zeide hij ter) slotte met ge maakte gemoedelijkheid op de hand zijner nicht kloppend. Gabriella had zich moeten bedwin gen. DE INVOERING VAN DE WET VAN 10 JUNI 1937 Volgens de wet van 10 Juni 1937 er het Koninklijk Besluit van 22 Decem ber 1938, moeten alle werkgevers be talen, doch zij kunnen genieten van de kindervergoeding vanaf 1 Januari 1938 De niet-loontrekkenden zullen ook moe ten betalen, en komen in rekening voor de kindervergoeding vanaf 1 Januari 1939. Zoo zullen in Belgie van af 1939 kindervergoedingen toegekend worden aan iedereen zij landbouwer, burger of werkman. De weduwen worden voor de toekomst ook niet vergeten. Belgie is dan ook het EERSTE land waar de wetgeving welbepaald ingrijpt om de gezinnen met kinderlast te doen steunen, en hun een aanvullend inkor men te verzekeren volgens het aantal kinderen ten laste. Solidariteit en Sociale Rechtvaardig heid zijn de twee groote gedachten die aan den grondslag liggen van deze wet geving. Solidariteit die al de personen van eenzelfde land vereenigt, en die wil dat de buitengewone lasten der éénen,min der zwaar vallen door de hulp van an deren die, in de mate van het mogelij ke den zwaren last verlichten. Sociale Rechtvaardigheid die wil dat deze, die van de voordeelen genieten door anderen bewerkt, medehelpen om de lasten dragelijker te maken. Gezinnen zonder kinderen, alsook ongehuwden, hebben enkel voor hen zeiven te zorgen. Daar tegenover staan dc Groote Gezinnen die hunne inkom sten moeten verdeelen naarmate hun kinderlast verhoogt. Van den anderen kant, indien de groote gezinnen er niet waren om de toekomst van het land te verzekeren, de heele gemeenschap van Belgie zou er ernstig onder lijden en iedereen zou de noodlottige gevolgen ondervinden- Meer en meer zou het be wezen worden dat ons land onbekwaam zou zijn om in zijn verdediging te voor zien en zijn vrijheid te handhaven ook om den economischen strijd te voeren tegenover de buitenlandsche moeilijkheden en zijn stem bij andere volkeren te laten hooren. Het is meer dan noodig dat de ge zinnen met kinderen, en bijzonder de Groote Gezinnen, worden geholpen om door Solidariteit en Sociale Rechtvaar digheid de toekomst van ons Land van den ondergang te vrijwaren. Wij meenen dan ook dat iedereen goedwillig den last der kindertoelagen zal willen opnemen, en zich onmiddel lijk zal laten inschrijven bij eene Onder linge Kas voor Gezinsvergoedingen. rife ONEERLIJKE WISSELAGENT AANGEHOUDEN TE ST JOOST- TEN-NOODE Zijn klanten benadeeld voor 20C.0DQ frank Door onderzoeksrechter Renoitre, van het Brusselsche parket, werd een aanhoudingsmandaat afgeleverd ten laste van den 49 jarigen Nestor Laitem, a.komstig uit Lodelinsart en als wissel agent gevestigd 56, Haachtschen steen weg, te St Joost ten Noode. Naar aanleiding van verscheidene klachten door klanten van den wissel agent, had het parket een onderzoek doen instellen. Laitem heeft toegegeven dat hij valsche bordereelen heeft ge maakt en verduisteringen heeft ge pleegd. Het tekort zou 200.000 fr. be dragen. De heer Renoitre heeft een deskundi ge met het onderzoek van de boekhou ding van Laitem belast die na onder vraging werd opgesloten. BRAND TE GENT Maandag rond den middag, is een begin van brand uitgebroken in de vlas- spipjierij u La Lieve gelegen Nijver- heidskaai 54, te Gent. Het vuur ont stond in de kelders, alwaar een groote hoeveelheid afval opgestapeld lag. De aanwezige werklieden gelukten er in het onheil te weren zonder dat de brandweer moest tusschenkomen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat het vuur ontstaan is door zelfontbran ding. 'jrr CINEMAZAAL DOOR BRAND VERNIELD TE DOORNIK Even voor middernacht is brand uit gebroken in een groote cinemazaal aan de rue de l'Hópital te Doornik. Het vuur nam weldra groote uitbrei ding, niettegenstaande de spoedige tusschenkomst der pompiers, wier arse naal juist tegenover de geteisterde zaal ligt. Daar de vlammen dreigden over te slaan naar de aanpalende gebouwen en winkels, werden deze in allerijl ont ruimd. Pas omstreeks twee uur 's morgens, kon de brandweer, geholpen door de politie en talrijke inwoners, het vuur bedwingen. Doch de cinemazaal was heelemaal vernield. Ook de naburige gebouwen hebben brand en waterschade geleden. Er zijn geen slachtoffers. GOEDE VANGST TE BRUSSEL Drie Italianen gesnapt die bezig waren een muur te doorboren Zondag nacht snapte de politie drie kerels die in een onbewoond huis in de Zuidstraat te Brussel waren gedrongen en bezig waren een gat in een muur te boren om in het naburig huis bewos>nd door een meester-kleermaker te drin gen. De drie dieven zijn Vincenzo Espo- sito, Paulo Bernardini en Carlo Chellini Zij werden onder aanhoudingsmandaat geplaatst en in het gevang van Vorst opgesloten. De woorden wilden uit har hart op buitelen. Nu hij geëindigd had vertoonden ha re trekken eensklaps een buitengewone vastberadenheid. Op beslisten toon, zeide zij Luister oom. Volgaarne, lieve. Het is met mij en Bernardo zoo ver gekomen dat wij niet langer onder één dak kunnen wonen. Waarom Stamelde de grijsaard. Hij heeft mij bedreigd dat hij den man aan wien ik mijne liefde schonk zoude vermoorden. Oh oh Dat hij mijn geluk in jammer en ellende zou doen veranderen Wat ge zegt, Gabriella Hij heeft mij de keus gelaten tus schen zaligheid aan zijne zijde en wan hoop zonder hem. Maar, liefste beste nicht, hoe kunt gij aan zulke dwaze woorden eenig gewicht hechten. Het is immers alleen de wanhoop omdat hij zich uwe liefde niet kan verwerven die hem zulk eene waanzinnige taal doet voeren, viel de graaf haar in de rede. Gabriella schudde het hoofd. Onmiddellijk bracht zij daar tegen in Laat mij uitspreken oom, laat mij uitspreken. Ik luister, lieve Zoover is het met hem gekomen! Nog een schrede verder en hij vol brengt zijne bedreiging Neen, neen -Gij moogt het gevoel waaruit zoo een handelwijze voorkomt (diefde» noemen Dat is het Gabriella I Tijdens den nacht van Zondag op Maandag stond een soldaat der grens- acht van Henri-Chapelle op wacht, aan de brug over den spoorweg te Wel- kenraat, die deze plaats met den steen weg op Balen verbindt. Rond 2 uur 's morgens werd hij aan gesproken door een lichtelijk beschon ken man, die hem om vuur vroeg. Hij had zich evenwel nauwelijks een vijftigtal meter verwijderd, toen hij zich plots omkeerde en twee revolver schoten afvuurde in de richting van den soldaat. Deze schoot met zijn geweer onmid dellijk tweemaal terug en achtervolgde den aanvaller. Maar geholpen door de duisternis kon deze ontsnappen en vluchtte over den aarden dam van den spoorweg. De militaire overheid werd verwit tigd en stelde een onderzoek in. Ik heb daarvoor een anderen naam. Denwelke Mijne lippen willen hem niet uit spreken. Behalve de banden der liefde en der dankbaarheid waarmede ik mij aan u verbonden gevoel ben ik vol komen vrij en onafhankelijk. Zeker zeker En Bernardo zal en mag zich zoo lang ik leef nooit met mijne zaken in laten. Dat zal hij niet meer stotterde de graaf. Ik ken de verhouding waarin ik tot sta volkomen. Tegenover u zal ik mij' dan ook niet als meesteres over mijn fortuin doen gelden, maar tegen over Bernardo wel. Het landgoed waarop wij wonen is mijn eigendom... Zeker zeker En daarom ook het uwe, maar niet dat van Bernardo. Hij moet ons verlaten... Gabriella Of ik ben verplicht mij van u te verwijderen. God Ik wil niet langer met hem onder één dak wonen De oude graaf was bij deze woorden telkens bleeker geworden. Verlegenheid, angst en verkropte woede wisselden elkander voortdurend op zijn gelaat af. Vruchteloos poogde hij een goed hartig lachje te behouden. 't Vervolgt. (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 2 Ij Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2