De nieuwe regeering voor de Kamer Algcmsene dienstplicht in Engeland 27 Nieuwjaarsgiften voor den Paus - 1939 Donderdag April. 1939 De betcugelïngs- maatragelen in Spanje Als gevolg van de Internationale Spanning Bijkomende betaalde verlofdagen XXXXVIe JAARGANG NUMMER 97 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Cendt, Kerkstraat, 9 en 21AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 2Q Londen, W.C.2. H. ANASTASL'S Zon of 4,40 af 18( 57 V. M. 3 L.K. 11 Dinsdagnamiddag is de regeering Pierlot, samengesteld uit katholieken, liberalen en technici, voor de Kamer van volksvertegenwoordigers versche nen en heeft in haar verklaring haar programma uiteengezet. Tevens heeft zij het ontwerp houdende toekenning van zekere volmachten op het bureel der Kamer neergelegd. Nadat de h. VAN CAUWELAERT de vergadering had geopend, lazen eerste minister Pierlot in 't Fransch en Van der Poorten in 't Nederlandsch den tekst van de regeeringsverklaring. De regeering die voor u verschijnt, zegt hij, kwam tot stand met de gedach te aan 's lands redding. Haar politiek zal een drievoudig doel nastreven Vrijwaring van de onafhankelijkheid v. het land door de eendracht van al de Belgen Herinrichting van het constitutioneel regiem door een nauwgezetter en krachtdadiger naleving van zijn essen- tieele regels Herstel van den ekonomischen en financieelen toestand. In onze buitenlandsche betrekkingen zullen wij getrouw blijven aan de door de vorige regeeringien gevolgde richt lijnen. De handhaving van dien toestand ten overstaan van de geschillen die Europa bedreigen vergt, dat de verde diging van Belgie en van de kolonie verzekerd weze. De regeering zal het als haar eersten plicht aanzien ons mili tair apparaat aan te vullen en het aldus binnen de grenzen van onze middelen aan te passen aan de vereischten onzer veiligheid. De regeering zal er naar streven de uitvoerende macht de volheid van haar bevoegdheid terug te geven. Zij zal het toezicht der Kamers vergemakkelijken maar zich tevens verzetten tegen elke splitsing van bevoegdheden. De regeering denkt in dezen zittijd het ontwerp tot oprichting van een Raad van State tot een goed einde te brengen. Zij zal een wetsontwerp omtrent de provinciale verkiezingen indienen. Zij zal de beëindiging van de admi nistratieve wederinrichting blijven na streven. De regeering zal aandachtig de ver koopsmogelijkheden op de buitenland sche en binnenlandsche markten be- studeeren. Zij zal trachten onze nijver heidstakken te leiden naar aanpassing van hun voortbrengst aan het opne mingsvermogen van die markten. Zij zal zich inspannen om een atmosfeer van vertrouwen te wekken, zoodat de kapitalen die zich thans afzijdig houden tot de nijverheid terugkeeren. Aan het parlement zal gevraagd worden een wet op de bedrijfsorgani satie goed te keuren. Inzake landbouw zullen dezelfde be ginselen als voor de nijverheid gelden, namelijk wat betreft de voldoende ren tabiliteit van de prijzen en de bescher ming tegen de kunstmatig door het bui tenland hooggehouden mededinging. De regeering wil de kapitaalsmarkt geruststellen door een fundamenteel gezonde financieele politiek, gesteund op onaantastbaarheid van de muntpa- riteit en een onbetwistbaar begrootings- evenwicht te voeren. Zij is er toe besloten met onrtoodige of buitensporige uitgaven op alle gebied gedaan te maken. Bij de sedert twee maand reeds be reikte kredietbesnoeiingen komen nog andere bezuinigingen, verkregen op de personeelsuitgaven door vermindering en betere aanwending van de effectie ven alsmede stipte toepassing van de schorsingsbepalingen in zake werving. Op ons programma staat geen ver mindering van de bezoldigingen buiten het kader van de bestaande overeen komsten en de in de algemeene toelich ting van de groote bepaalde modalitei ten. Met den vasten wil om tot een oplos sing te komen, zullen wij het vraagstuk der cumulatie weer te berde brengen, doch tevens het forfaitair karakter der militaire invaliditeitspensioenen hand haven. Behoudens volstrekte noodzakelijk heid, inzonderheid waar het om de ver eischten van de landsverdediging gaat, zou het bedrag der buitengewone be grooting, zooals het na de jongste bij werkingen vastgesteld werd, niet kun nen overschreden worden. De verschil lende ontwerpen van werken zullen worden herzien uit het oogpunt van derzelver werkelijk nut, van de rentabi liteit van het belegd kapitaal en van de hoeveelheid arbeidskrachten die daar aan kunnen tewerk gesteld worden. De regeering zal het als een essentiee- len plicht beschouwen de vrije ontwik keling van onze twee taalgemeenschap- pen te bevorderen. Om de volledige toepassing van de taalwetten te waar borgen, zal ze alle noodig geachte maatregelen treffen en ze u desnoods voorstellen. Zij zal het ministerie van Openbaar Onderwijs wederinrichten, rekening gehouden met de twee in het land be staande kuituren en tevens met de staatkundige eenheid van Belgie. Zij zal hierbij steunen op de eensluidende adviezen van beide kuituurraden en zij wil een oplossing bereiken, welke in een geest van nationale eendracht de instemming van de twee taalgroepen wegdraagt. Het ontwerp van wet op de verzeke ring tegen werkloosheid, thans bij de kommissie van den Senaat, zal opnieuw onderzocht en aangepast worden, op zoo'n wijze dat de instemming van de betrokken sociale kringen wordt ver kregen. De regeering vraagt dat dit ontwerp van wet in den loop van dit jaar wordt goedgekeurd. De regeering ontveinst het zich niet dat de oppositie ruimschoots zal ge bruik maken van haar recht om ons programma te bespreken en onze werk zaamheid te controleeren. Wij denken er niet aan de wettelijke uitoefening van dat voorrecht te betwisten. Nochtans meenen wij dat de ernst der omstan digheden ons het recht geeft, ons tot alle leden van deze vergadering te richten en hun te vragen, hetzij in de meerderheid, hetzij in de oppositie een opbouwende inspanning te doen ter be reiking van onze gemeenschappelijke doeleinden. Sedert maanden werken onze instel lingen niet meer het administratief le ven is zonder fut onze ekonomische toestand lijdt onder die verlamming onze betrekkingen met het buitenland ondervinden er groote schade door. Ons politiek regiem mag niet, als slachtoffer van onze oneenigheid in onmacht vergaan. Laten wij het land, het vertrouwen in zijn vrije instellingen terugschenken. DE BIJZONDERE MACHTEN Na de lezing van de regeeringsverkla ring dient eerste minister Pierlot het ontwerp der volmachten op het bureel der Kamer in. De gevraagde volmachten zouden loopen tot 1 December. Zij stellen in 't vooruitzicht oprich ting eener pensioenkas voor het Staats- personeel gebaseerd op de kapitalisatie verhooging van de bijdrage voor de kas van weduwen en weezen, betere verdeeling van den last der pensioenen door oprichting van een dotatiefonds, nieuwe belastingen en fiscale ver eenvoudigingen, Staatswaarborg voor leeningen aangegaan door zekere inrichtingen van algemeen nut, de herziening der dossiers van de ouder domspensioenen toelating aan 'de buurtspoorwegen om een leening aan te gaan wijzigingen aan de kaderwet in verband met de Nationale Bank, het hypotheekkrediet en de Bankcommissie Hierbij wordt uitdrukkelijk het recht ontzegd het muntstatuut te wijzigen. Verdere maatregelen betreffende de vereenvoudiging van het bestuur door het verleenen van grootere machten aan de plaatselijke diensten. Een zeer belangrijk paragraaf betreft de controle op de organismen die de- positos ontvangen en noch banken noch spaarkassen zijn, het beteugelen der misbruiken bij het leuren en demar cheeren, het reglementeeren van beurs en termijn verrichtingen en wijzigingen aan het statuut der beurzen en der wis selagenten. Een ander zeer belangrijk paragraaf betreft de bescherming tegen oneerlijke mededinging, het leniger maken van den delcrederedienst en van het krediet aan de nijverheid en het opsporen van grondstoffen. In verdere paragrafen wordt in het vooruitzicht gesteld een degelijke in richting van de verdediging tegen lucht aanvallen, wijzigingen aan de bevoegd heid der rechtbanken, het rechtsgebied cn de rechtspleging met het oog op de vereenvoudiging van de rechtsbedee- iing. Uit Londen wordt vernomen dat de meening steeds meer en meer ingang vindt dat de regeering besloten heeft lot de invoering van den dienstplich* en dat zij dit za! mededeelen in deygi^ ting van het Lagerhuis na een nieuwe vergadering van het kabinet. De Engelsche regeering zou niet lan ger kunnen weerstand bieden aan de wenschen van de geallieerde landen welke dienstplicht noodzakelijk achten om Engeland in staat te stellen in geval van oorlog het oorlogspotentieel op het hoogste peil te brengen. Deze berichten hebben de ontevre denheid van de oppositie, nader be- paald van de labourpartij, nog doen stijgen. Deze tegenkanting werd overi- gens bekrachtigd door een motie van den nationalen arbeidsraad. De leden der oppositie verklaren, dat zij door de 1 regeering niet werden geraadpleegd en voorzien dat, indien de beslissing Woensdag bekend wordt gemaakt, een ernstige politieke krisis zal uitbreken. Toch valt het te bezien of de aange kondigde fiskale maatregelen, die na genoeg alle de bezittende klasse tref fen, ten slotte niet zullen worden be schouwd als de prijs voor hun toetre ding of hun neutraliteit. SPAANSCHE KINDEREN TERUG NAAR HUN VADERLAND. On- geveer 500 Spaansche kinderen zijn uit Brussel afgereisd om hun familieleden te gaan vervoegen, nu de vreeselijke burgeroorlog geëindigd is. Tal van hart ic erende tooneeltjes speelden zich in het station af en menig traan, werd bij het afscheid weggepinkt. WRAAKNEMINGEN UITGESLOTEN Don Antonwj de Correa, bevelheb ber van de Srjj, ansche grensstreek van het Noorden, en goiïVerneur van Barce lona heeft aan den correspondent van den Jour Echo de Paris» te Gerona verklaard dat in strijd met wat de in ternationale pers heeft geschreven er door de Spaansche nationalisten, geen wraakmaatregelen worden toegepast maar dat het gerecht zijn gang gaat en dat onvermijdelijk eene zuiveringsactie moest worden ingezet omdat eerbied waardige burgers en gewone moorde naars niet op denzelfden voet kunnen worden behandeld. De gouverneur wees tevens op het feit dat de aanwezigheid van de roode concentratiekampen dicht de Fransche grens een gevaar voor de veiligheid en de Fransch Spaansche verstandhouding daarstellen, zoodat op de grens de grootfcte waakzaamheid is geboden. Volgens de verklaringen van markies de Rebaiso, bevelhebber van de veilig heid te Barcelona, hebben aldaar ver scheidene aangehoudenen reeds tien tallen misdrijven bekend. Een bijzondere commissie wordt ge last met het onderzoek der wet op de volmachten. Deze heeft onmiddellijk haar werkzaamheden aangevat. DE BIJZONDERE COMMISSIE KEURT HET VOLMACHTSONT- WERP GOED Minister GUTT hield een algemeene uiteenzetting van den financieelen toe stand en preciseerde de draagkracht van het ontwerp. Daarop volgde een algemeene be spreking, aan dewelke o.m. deelnamen de hh. Ch. Em. Janssen, Eyskens, Mi- chaux, Buset, Philippart, Joris, Elias en Kluyskens. Er werd medegedeeld dat er voor een totaal bedrag 347 millioen nieuwe belastingen zullen geheven worden. De ze zijn onderverdeeld als volgt Taks op de fietsen en auto's 50 millioen Registratie 35 millioen Zegels 107 millioen Mobilaire belasting 15 millioen Aanvullende persoonlijke belasting 140 millioen Zie vervolg hienseven. Totaal 347 millioen Verder werd er gehandeld over de afhouding van 3 t.h. op de wedden en staatsagenten en andere maatregelen. De besparingen, die zullen verwezen lijkt worden bedragen 300 millioen. Om 1 1 uur was de behandeling van de artikelen afgeloopen. Het ontwerp in zijn geheel werd goedgekeurd met 16 katholieke en li berale stemmen tegen 1 2 stemmen van oppositieleden. EEN MEESTERWERK VAN MICHEL ANGELO GAAT NIET NAAR ITALIË Met het oog op een Michel Angelo tentoonstelling in Italië was door de Italiaansche regeering de vraag gericht geworden om voor de gelegenheid in het bezit gesteld te worden vaiydiet eenige beeldhouwwerk dat Belgie bezit van den Italiaanschen meester. Dit beeldhouwwerk dat van een on schatbare waarde is bevindt zich in de O. L. Vrouwkerk te Brugge waar het de bewondering van duizenden en dui zenden toeristen wekt. Deze aanvraag is den grond van al lerlei gesprekken geworden in het Brugsche. Thans komt de stad het be sluit te treffen dat gezien de spanning op internationaal gebied het geraad zaam is het meesterwerk van den Ita liaanschen Meester dat zich alhier be vindt niet te versturen. Dit besluit werd alhier met algemee ne vreugde vernomen. De stad komt eveneens bekend te maken de lijst van de Memlingschilde- rijen die zullen uitgehangen worden tijdens de eerstkomende tentoonstel ling van den Brugschen meester. Tref fend is het vast te stellen dat eveneens „een enkel schilderij van Memling dat zich in Italië bevindt op de voorhanden zijnde werken voorkomt. VIJFTIENDE LIJST Eerw. Heer Schelpe en Zusters, Ne- vele 50; Eerw. Heer Bestuurder en Zusters der HH. Engelen, Lokeren, 200 Eerw. Zusters Maricolen, Deinze 200; Naamloos J.V. 100; Eerw. Heer Van Hecke. Alg, Bestuurder, Deinze, 100; Eerw. Zusters van den H. Vincentius Deinze, 200; Eerw. Zusters van den H. Vincentius Deftinge 200; Eerw. Heer De Man, Bestuurder, Deftinge 100; Klooster der Zwarte Zusters, Rupel- mönde, 100; Eerw. Zusters Augustines- sen. Gent, 200; Eerw. Heer Bestuurder en Zusters Berkenboom, St Niklaas 200 Klooster Poeke, 200; Eerw. Heer De Ruyter, Bestuurder, Oostakker, 100; Eerw. Heer De Man, Bestuurder, Zie kenhuis, St Niklaas, 100; Eèrw. Zusters van den H. Philippus Nerius, Ziekenhuis St Niklaas, 200; Eerw.Zusters der H.H. Harten, Ninove, 200; Juffrouw Verze len, Heurne, 30; Eerw. Zusters Jozefie- nen, Gent, 200 Juffrouw Elisa Poppe, 20; Zeer Eerw. Heer Kanunnik De Keyzer, Gent, 100; Eerw. Zusters Fran ciscanessen, Moederhuis, Gent, 200 Eerw. Heer De Koninck, Onderpastoor Herzele, 50; Eerw. Zusters der Visita tie, St Amandsberg, 50; Onbekend, Loochristi 20; E.H. Van Laere, Pastoor Schellebelle 100; E. H. Van den Brempt, Pastoor Hospitaal Aalst, 100; Eerw. Zusters Jozefienen van St Niklaas Waas, St Niklaas, 400; Eerw. Zusters der Kindsheid Jezus, Nederpolder Gent 200; St Antoniusgesticht Gent, 200; Klooster, Grootenberge 100; E. H. Be stuurder en Zusters van den H. Vin centius a Paulo, S. Denijs-Westrem, 250; E. H. Mariman, Alg. Bestuurder der Liefdezusters van den Ver. Zalig maker, St Niklaas 200; Eerw. Overste St Carolusgesticht, S. Niklaas, 100 Eerw. Overste, Hospitaal, St Niklaas 200; Zeer Eerw. Heer Simoens, Pas- toorrDeken, Herzele, 50; Juffr. Maria Ponnet, Zottegem, 100; Heer Julien Van Hoorebeke, Maldegem, 100; Eerw Zusters van Barmhartigheid, Ronse, i200; E. H. H. Kanunnik Quintelier, Gent, 100; Eerw. H. Bruggeman, Be ls tuurd er, Nederbrakel, 25; E. Moeder Overste, Klooster, Nederbrakel 200; E. H. D'Hollander, Bestuurder S. Nikl. 5 0Eerw. Broeders Hieronymieten, St Niklaas 200; Eerw. Eerw. Zusters Mari colen, Waasmunster 200; Twee gezus ters uit Nevele, 100; Toevlucht van Maria, Gent, 200; O. L. Vrouw Kliniek Aalst, 200; Z. E. H. Kanunnik De Vos Gent 100; Juffr. V. De Vos, Gent 50; Uit Temsche 500; Derde Orde O. L. Vr. parochie, Deinze, 50; Congr. O. L. Vr. O. L. Vrouwparochie Deinze 25; E. H. Pauwels, Nieuwkerken-Waas, 201 i Z. E. H. De Temmerman, Pastoor-De ken, Eekloo, 200; Armhuis, Lookristi, 100; E. H. Eeman, Pastoor Machelen- bij Deinze, 100; Een kanunnik van St Baafs 400; E. H. Bestuurder en Overste Klooster St Maria Oudenhove, 220; ('t Vervolgt.)] De wet van 20 Augustus 1938, die deze van 8 Juli 1936 betreffende de be taalde verlofdagen gewijzigd heeft, oorziet dat het aantal toegekende ver lofdagen kan verhoogd worden voor zekere kategorieën van arbeiders en dat de duur van het verlof zal verdubbeld worden voor de leden van 't personeel minder dan 18 jaar oud op 1 April van het beschouwde dienstjaar. De bijkomende verlofdagen waar van sprake zullen voor het eerst ver leend worden in 1940 volgens modali teiten vast te stellen door een konink lijk besluit dat later zal verschijnen. De vergoedingen beterffende deze verlofda gen zullen aan de rechthebbenden uit betaald worden door de Nationale Hulpkas voor betaalde verlofdagen. Met dit doel werd bij deze kas een nationaal fonds voor bijkomende ver lofdagen opgericht dat zal gespijsd worden door een bijdrage van /2 t.h. van de werkelijk aan de handarbeiders- betaalde loonen welke bijdrage ten laste is van alle werkgevers, onderwor pen aan de wet op de betaalde verlof dagen, ongeacht het aantal te werkge- stelde arbeiders en den ouderdom van deze laatsten. De betaling van deze patroonsbijdra- ge werd geregeld door volgende be- Zie vervolg hiemeven schikkingen van artikel 3 van het ko ninklijk besluit van 6April 1939 Binnen de eerste acht dagen van elke maand storten de werkgevers die onderworpen zijn aarj de wet van 8 Juli 1936, gewijzigd bij deze van 20 Aug. 1938, bij de Nationale Hulpkas voor betaalde verlofdagen een bijdrage ge lijk aan 1/2 t.h. van het brutobedrag der loonen, die zij in den loop der vo rige maand aan hun werklieden alsme de aan hun huisarbeiders en bezoldigde leergasten hebben uitbetaald». Het zal dus in Mei 1939 zijn dat de eerste storting van deze bijdrage dient gedaan voor de loonen uitbetaald in den loorp van de maand April 1939. Deze stortingen zullen door de werk gevers rechtstreeks gedaan worden op post.checkrekening nr 703.429 van de Np.tionale Hulpkas voor betaalde ver lofdagen de strooken van de stor tings- of overschrijvingsbulletijns die nen volgende melding te dragen Bijkomende verlofdagen Loonen van de maand19.... De werkgevers, die de bezoldiging voor gewone verlofdagen van hunne arbeiders in particuliere kassen storten, zullen gebeurlijk de hierboven bedoel- dc bijdrage aan de Nationale Hulpkas mogen storten door bemiddeling van deze particuliere kas, voor zooveel de bevoegde paritaire commissies of ver- I eenigingen deze wijze van storten aan- genomen hebben voor de ondememin- gen die van deze particuliere kassen afhangen.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1