Boete-Bedevaart der Heilig Hartbonden van 't Bisdom Gent De Duitsch Poolsche Spanning DE Reizeu vau VOLKSSTEM Onze militaire luchtvaart KOLONIALE LOTERIJ Zwans om de aandacht op zich te vestigen II. PIIHJPPLS Unof »,:«f £00 08 Maandag I MCI Dinsdag 2 MEI 1939 XXXXVIe JAARGANG NUMMER IOI Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Kerkstraat, 9 en 21. AALST. DAGBLAD 2S CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALSTi Agentschap Havas. Adolf Mailaan, 13. te Brussel Rue de Richeleu. Parijs. Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen. VP.C.2. II. ATH ANASIL'S Zn op t..'li Ion at 19.05 E. K. SO M. 19 Naar aanleiding van de inschrijving van het 60.000e lid in de H. Hartbon den van het Bisdom Gent, werd door het diocesaan sekretariaat op Zondag 30 April te Gent en te Oostakker-Lour- des eene grootsche betooging ingericht met het karakter eener boete-bedevaart Deze boete-bedevaart lag in de lijn van de groote actie tegenwoordig door de H. Hartbonden in heel het land ge voerd onder het motto Terug naar de Zondagsmis.» Daar de leden der H. Hartbonden behooren tot alle standen, tot alle ge zindheden en zich op strikt godsdienstig gebied bewegen, hadden de bisschop pen van Belgie bij voorkeur deze mach tige organisatie (meer "dan 300.000 mannen in 't Vlaamsche land) gelast met het op touw zetten eener zoo ge wichtige en noodzakelijke beweging. De 260 H. Hartbonden van het bis dom Gent tellen op dit oogenblik iets meer dan 63.000 leden. AAN HET FEESTPALEIS Mannenkoor Het Volk en den Broe derbond van St Jozef, verscheidene godsdienstige stapliederen uitgevoerd. OP ST BAAFSPLEIN Het was twintig minuten na twaalf uur toen beide stoeten op St Baafsplein aankwamen. Dit ruime plein was weldra vol bezet, zoodanig dat de mannen- Wie zegt Zomerseizoen zegt Reissei- zoen. En alhoewel het op dit oogenblik bijlange nog geen zoiner is, hebben wij er spontaan al eens »an gedacht waar we dit jaar heen willen, omdat we we ten dat de Zomer nabij is. Achter t slecht weder koml.'t goede,filosofeer de Uilenspiegel. Tal van vriend"r hebben ons al overvallen met de vraag waarmee gaat De Volksstem dit jaar uitpak ken Alleen om aan hun wensch te voldoen zullen wij een groepsreis in richten doch ons beperken tot een één dag-uitstap, in den srrd van dezen van verleden jaar. 1940 evenwel, zal een jaar zijn van groote, zeer interessante en leerzame tochten. ^et Havas-agentschap verneemt uit aan te knoopen. Warschau, dat men zich, in de PoolscheHet blijkt vooral uit een artikel van crncieele kringen, ten volle rekenschap het «Hamburges Fremdenblatt waar- geeft van den ernst van den toestand, in verder verklaard wordt Het is dien men vergelijkt met dien van Mei onmogelijk den staat van vrede te ji.-toen de «Zeven punten van Karlbad» handhaven, indien de oorlogsmachines met betrekking tot het Sudetengebied steeds onder vollen stoom staan. Adolf Nummer EEN Afrika, Tunis en Reis naar Noord A!«crie, in het voor massa zelfs tot voorbij het Belfort ,aar (maand Maart)ïSlechts de twaalf moest plaats nemen. eerste ingeschrevenen zouden er deel kunnen aan nemen. Nummer TWEE Vaar de beroemde "Djdens de aankomst werden door luidsprekers godsdienstige liederen uit gezonden, namelijk het Kyrie, het Pa- Passiespelen van Obcrammergau, nis Angelicus van Franck en het Gloria Augustus-September. Peze reis zou ge- door de «Schola Cantorum» van Sint schieden met één autocar van ongeveer Baafs. I 24 zitplaatsen. Na een korte toespraak door M. I Voor hen die er op belust zijn een Maurice Leys, diocesane sekretans en dezer reizen mede (e maken is het het zingen der «Moederkerk van Ro- hoogst wenschelijk en zeer aan te raden me„ kwam de heer Jespers diocesane ons bijtijds hun inschrijving te laten ge- schoolopziener van het Katholiek On- j worden. Denk niet Ik heb nog tijd derwijs te Antwerpen aan het woord. genoeg I,, Pas maar <u> dat het gering Spreker verheugde zich over deze aantal beschikbare pi-.etsen u geen on massale betooging van het Vlaamsche gunstige verrassingen doet oploopen en Zondag morgen vanaf 9 ure, was het ^at trouw wil blijven aan het uw verlangen niet in /teleurstelling ver feestpaleis in het Park te Gent een toe- vooryaderlijk geloof. Daar en daar al- keeren I afgekondigd werden. De Poolsche openbare meening ver werpt eenstemmig de Duitsche eischen met alleen omdat deze inbreuk plegen Hitier heeft een laatsten oproep tot Po len gericht. Hij heeft de wereld den weg van een rechtvaardigen vrede ge wezen. Wat er thans ook gebeure. op de levensrechten van Polen, maar Duitschland heeft er geen schuld aan, ook omdat in de huidige omstandighe-j maar het is ertoe besloten het recht op vloed van bedevaarders komende uit alle hoeken der provincie Oost Vlaan deren. Immers niet minder dan 20.000 man werden voor deze godsdienstbetooging verwacht en waren dan ook op post onder geleide hunner geestelijke be stuurders. In de beste orde nam geleidelijk deze ontzaglijke massa plaats in de groote hall van het feestpaleis, alwaar door Z. H. Exc. Mgr. Coppieters de H. Mis zou worden opgedragen. DE H. MIS. In de groote hall is eene verhevene estrade opgericht,waarboven het altaar. Aan weerszijden zijn de vaandels en kartels geschaard van alle deelne mende Bonden. Onder de aanwezige personaliteiten vermelden wij, Z.E.H. groot vikaris Claeys Bouaert, Z. E. H. Kan. De Vos, Z. E. H. Kan. Quintelier, Z. E. H. De Kesel, bestuurder van het Seminarie, Z. E.H. Lerno, verder Z. E. H. Wa- terkeyn (Londen), algemeen bestuur der van «Missa Dominicalis» Z. E. P. Meeus, algemeen bestuurder der H. Hartbonden in Vlaamsch Belgie, Z. E. Pater Renvaux, algemeen bestuurder der H. Hartbonden in Waalsch Belgie, Z. E. Pater Willem Arts, diocesaan be stuurder der H. Hartbonden in het Bis dom Gent, M. Maurice Leys, diocesaan sekretaris voor het bisdom Gent, Z. E. Pater Gryffroy, enz. Om I 0,1 5 ure onder de tonen eener marsch van Mendelsohn doet Z. H. Exc. Mgr. Coppieters zijne intrede in de hall en na de liturgische misgewaden te hebben aangetrokken, beklimt hij het altaar voor het celebreeren van het H. Misoffer. Gansch de mannen-massp beant woordt met bewonderenswaardige een heid de H. Misgebeden, zoodat werke lijk offeraar en aanwezigen een zijn in de hoogwaarde handeling. Het is waar lijk een dieptreffend schouwspel. Zoo verloopt deze indrukwekkende godsdienstige plechtigheid tot de groot ste stichting van al die ze mochten bij wonen en zal voorzeker ook bij allen een onvergetelijk aandenken nalaten. (Jammer genoeg dat het lawaai der rolschaatsers in de bijgelegen kleine leen is de vrede te vinden waar de we reld naar snakt, den vrede onder de heerschappij van Christus. De redenaar brengt vervolgens hiermede in verband het H. Misoffer zooals het door alle Christenen moet medegeleefd worden. De terugkeer tot dit Offer, vooral tot de Zondagmis moet door ons allen want de christelijke liefde legt ons Het is dit jaar geleden dat vijf en twintig jaar militaire luchtvaart den, de minste toegeving een aanlei ding zou kunnen zijn voor ruimer eischen. Anderzijds is de Poolsche regeering er stellig toe bereid, de vraagstukken van Danzig en van een autoweg door de (.Poolsche Gang te onderzoeken, om een oplossing te vinden die strookt met de rechtvaardigheid en de belangen van beide landen. In verband met het aanbod van een niet-aanvalspakt voor 25 jaar, stelt men echter de vraag, welke waarde kan ge hecht worden aan dit termijn, aange zien een eerste termijn van 1 0 jaar niet gehandhaafd werd, en bijgevolg zijn levensruimte te verdedigen tegen alle aanvallen, vanwaar die ook komen» GEEN ONMIDDELLIJK OORLOGSGEVAAR Volgens de «Basler Nachrichten Iaat de Rijksdagredé van Hitier niet den indruk na. dat een Europeesche oorlog onmiddellijk zal uitbreken, maar er is ook niet de geringste hoop op een werkelijken vrede. Wie werkelijk vrede nastreeft richt zich niet op zulken toon tot de andere staten en staatslieden. Men spreekt aldus, wanneer men lich- welke dé beteékenis is van pakten die ten ziet flitsen, maar dan zijn die lich- slechts zoolang^ in stand worden gehou den, als dit voor een van de partijen dienstig is, en plots worden opgezegd, wanneer men meent dat zij een hinder nis woTden. Polen is ertoe bereid een oplossing te zoeken voor alle vraagstukken, ook voor c|e moeilijkste, maar er zijn gren zen welke polen niet kan overschrijden en stelsels welke het zonder aarzelen ten geen vredeslichten. GAFENCO TE ROME ook in onze omgeving worden bewerkt ?esticht werd. Er is door ons Ve Wapen J W.SWÊ"*'» "dT^ite ooK in die tijdspanne heel wat wegs afge-1-1--'- n ic1 J -* zielezorg op voor onze verdwaalde of lc„d Het kree? de vuurproef te door onverschillig geworden broeders. slaan, vler jaar na de ichti gedu. Beijveren wi, ons dus daartoe vooral rcnde drn grooten oorl en iedereen nu op dezen Meimaand-avond, onder de bescherming onzer zoete Lieve Vrouw van Vlaanderen. De welsprekende rede van M. Jes pers maakte den diepsten indruk. Deze plechtigheid werd besloten met een luiddreunend en overtuigend Cre do geloofsbelijdenis in God den Heer en Meester van het Heelal. TE OOSTAKKER Het weder ongelukkiglijk begunstig de niet de plechtigheden te Lourdes. Integendeel, de regen hield aan en ver ergerde zelfs nog na den middag. Niettemin stapten de kloeke man- nenscharen met duizenden op naar Ma ria s heiligdom, alwaar het défilé voor eene speciaal opgerichte tribuun voor Z. H. Exc. Mgr. Coppieters plaats greep Het voorgenomen lof in open lucht kon, tengevolge der weersomstandighe den niet plaats hebben. Toch werd door de volksmassa het Adore Te» aangeheven, waarna onder leiding van E. Pater Arts het geza- mentlijk gebed werd opgezegd. De zegen met het Allerheiligste kon niet gegeven worden, maar tot sluiting van den schoonen dag werd het woord genomen door Z. Exc. Mgr. Coppieters die zich gelukkig verklaarde om de zoo wel gelukte bedevaart. Wij moeten misschien betreuren dat het weder niet zoo aangenaam is, maar toch is er zon in onze harten, omdat we weten onze plicht te hebben volbracht en het bewijs geleverd onzen trouw aan het geloof onzer voorvaderen. Z. H. Excellentie herinnert aan de grootsche plechtigheid van den voor middag en legt er nadruk op dat, wat heden werd gedaan niet zoozeer was voor ons zeiven als voor het heil onzer f -11 I Ulio CC1 Cll UI. »l«-v I1WI UIII.CI feestzaal spijtige stoornis bracht ietsverdwaalde of onverschillig geworden wat met een weinig goeden wil wel had kunnen vermeden worden.) DE OPTOCHT Onder den spijtigen druiperigen regen begon, in twee stoeten de optocht naar de Sint Baafs Kathedraal. Het was werkelijk een bedestoet want velen der paternoster in de indachtig de tekst van het broeders, H. Schrift Aquie muitoe non extinguntuur ca- ritatum.» Zelfs de overvloedige wateren zullen de liefde niet dooven. Z. H. Excellentie dankt ten slotte al dezen die hebben medegewerkt tot het wellukken dezer betooging tin bate der mannen hadden den Zondagsmis en schenkt van harte aan hand, en het was dan ellen zijn bisschoppelijken zegen. ook gepast dat een der gedragen 9pan-j Met het heerlijk lied ter eere van doeken vermeldde Stilte a.u.b., wij Onze Lieve Vrouw van Vlaanderen bidden» liepen de plechtigheden rond 4 u. ten Tijdens den stoet werden door het einde* weet welke heldhaftige rol onze vlie gers in den diest van ons dapper leger hebben vervuld. Na den oorlog heeft onze militaire luchtvaart een flinke uitbreiding geno men, zoodat zij thans, in dit jubeljaar, kan wedijveren met de beste luchtvlo ten. De XXVe verjaring van onze lucht vaart zal dit jaar luisterrijk gevierd worden. Eene groote internationale jubel meeting zal op 9 Juli te Brussel geo pend worden. TREKKING VIERDE SNEDE 1939 Zaterdag avond is te La Louvière de vierde snede der Koloniale Loterij 1939 getrokken geworden. Hier volgen de uitslagen Al de biljetten wier nummer eindigt op het cijfer 1 100 fr. Al de biljetten wier nummer eindigt op het getal 10 500 fr. Al de biljetten wier nummer eindigt op het getal 058 1000 fr. Al de biljetten wier nummer eindigt op het getal 654 2.500 fr. Al de biljetten wier nummer eindigt op het getal 2.075 5000 fr. AI de biljetten wier nummer eindigt op het getal 9.052 5000 fr. Al de biljetten wier nummer eindigt op het getal 5.651 10.000 fr. Al de biljetten wier nummer eindigt op het getal 1944 10.000 fr. 25.000 fr. 25.000 fr. wordt gewonnen door de biljetten, wier getal eindigt op 77.162, 83.505, 20.934, 73.242, 57.074, 67,456, 86.538 en 58.099 50.000 frank 50.000 fr. wordt gewonnen door de biljetten wier cijfer eindigt op 28.231 en 52.208. 100.000 fr. 100.000 fr. wordt gewonnen door de biljetten wier getal eindigt op 33.345 en 88.058. 250.000 fr. 250.000 fr. wordt gewonnen door de biljetten met de nummers 221.748, 111.011 en 130.435. EEN MILUOEN Het millioen wordt gewonnen het biljet 136.383. De Roemeensche minister van Buï- tenlandsche Zaken, Gafenco, is te Ro me aangekomen. Hij werd in het station begroet door graaf Ciano, met wien hij tc 18 u. 30 een eerste politiek onder houd heeft gehad. Des avonds zou de Italiaanscbc minister van buitenland- ache zaken zijn Roemecnschen kollego een eetmaal aanbieden. De h. Gafenco zal Rome Dinsdag avond verlaten. Hij zal vooreerst een plaats Polen en Engeland, stappen zou- bezoek afleggen bij den Paus en bij den doen om nieuwe onderhandelingen staatssekretaris Kardinaal Maglione. verwerpt. Vólgens de kommentaar van' de bla den over de Rijksdagsrede van den Fuhrer, schijnt de regeering te wenschen New York. 30 April. Een 37 jarige Amerikaan uit Man hattan, zekere John Carter, die zich na eenige mislukte letterkundige werken een miskend genie waant, heeft ge poogd op Hollywoodsche manier de aandacht op zich te trekken. Naar een groot dagblad telegrafeer de hij Ik zal den grooten financier J. P. Morgan hedenmorgen, te I I uur 7 aanranden. Ik zal hem de handen doen boven het hoofd houden Zonder de zaak al te tragisch op te nemen, liet het blad de politie waar schuwen, en zond zelf een reporter en een fotograaf naar de kantoren van de firma Mqrgan. Precies op het aangeduide uur ver scheen in het gebouw een net gekleede heer, die op de «fiche» welke men hem ter onderteekening voorlegde, heel kalm neerschreef Ik wil u zien om u met een mensch- 1 levend doel geld af te persen. Ik wil slechts een check van een millioen dol lar, om het meesterwerk van deze eeuw, een door mij geschreven tragedie, te doen uitgeven. Ik zou het betreuren,een tweeden keer te moeten aandringen. Ik hoop. dat gij mij met een half woord begrepen hebt». Toen sprong de politie toe, en tastte Carter af, uit wiens jaszak, een gevaar lijke revolver scheen uit te puilen... die in werkelijkheid een pak bonbons bleek te zijn. Carter zei enkel flegmatiek ik zou hem er wel een van gegeven hebben voor een check van een millioen dol lar f» In de Vereenigde Staten is over deze echt Amerikaansche «gag» een hartelij ke schaterlach opgegaan. Deze typische wagen bolde Zondag door de straten van de hoofdstad om da menschen aan te zetten hun milden penning graag te storten ten voordeele van door het eskadril der negen provinciën. Ook ons land nv»e4 sterk staan in de lacht om, in voorkomend geval, onze hemelruimte te

De Volksstem | 1939 | | pagina 1