De Europeesche Toestand De 1 Mei- Viering 3 NOODLANDING VAN EEN RUSSISCH VLIEGTUIG Woensdag MEI 1939 Het beheer van de te Rome gebouwde Belg- Akademle Da Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 Op zoek naar de Krugermilioeuen XXXXVIe JAARGANG NUMMER 10* Drukker-Uitgevef J. Van Nuffel-Da Gendt, Kerkstraat. 9 en 21AALST. DAGBLAD 25 CEN TIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 1 3, te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen, W.C.2. II. KRUISVINDING Zoa op 4.30 af 19,06 M. 3 L.K. 11 POLEN EN DE EVENTUEELE HULP VAN RUSLAND Welingelichte kringen verklaren, dat Polen thans hetzelfde standpunt gaat innemen als Roemenie, wat betreft om de bereidheid om de Sovjet-hulp te aan vaarden, aangezien Warschau zich re kenschap geeft van het feit, dat de teer ling geworpen is en Polen thans hulp moet zoeken, waar 't die kan krijgen. Rusland van zijn kant verzoekt En geland, de garanties uit te breiden tot Litauen en Letland, en veranderingen aan te brengen in het Poolsch-Roe- meensche verdrag en het Engelsch- Poolsche pact. Thans zijn Engeland en Rusland be zig, deze veranderingen te bestudeeren, terwijl Frankrijk van zijn kant bereid is om zijn militaire overeenkomsten met de staten in het Oosten in dien geest te veranderen. Indien Hitier zich mocht verbeelden dat een nieuwe anti-Poolsche propagan- da-golf Engeland er toe zou brengen,om Polen tot gematigdheid te raden en on gerustheid onder de democratische re geeringen te veroorzaken, dan blijkt deze verwachting reeds bij voorbaat te niet gedaan door de actie van den Brit- schen gezant te Warschau, waardoor Polen's algeheele onafhankelijkheid bij eventueele besprekingen met de Duit- schers verzekerd wordt. POLEN IS PARAAT Warschau, 1 Mei. Al de cinema's van Warschau vertoonen, vanaf heden, bij den aanvang van elk program, een kleine propagandafilm, die slechts en kele minuten duurt, doch die getuigt van den geestestoestand der Poolsche openbare meening en den wil der over heden, de moreele voorbereiding der natie te vervolmaken. De film begint met klaroengeschal, waarop hardop de woorden weerklin ken «Wie vragen niets aan om het even wie, maar wij zullen geen duim breed van ons grondgebied afstaan.» Hierop volgt dan de eigenlijke film; men ziet er zaar geschut dat solvo's af vuurt op onzichtbare stellingen, tanks die in volle snelheid oprukken, ruiterij charges, luchtafweergeschut in volle ac tie en andere gelijkaardige militaire wer kingen. De film eindigt met de woorden De macht van ons leger is onze beste verdediging.» RUSSISCHE VOORSTELLEN Het Reuter-agentschap vat het com mentaar van de bladen over de Rus sische voorstellen aldus samen De Russische voorstellen zouden neerkomen op een uitwisseling van waarborgen tusschen Rusland, Frank rijk en Engeland de aansluiting van Rusland bij de Fransch-Britsche waar borgen aan Polen en Roemenie de uitbreiding van de Fransch-Britsche waarborgen tot Litauen, Letland en Estland. Het deelnemen van Rusland aan de waarborgen verstrekt aan Bel- gie, Nederland en Zwitserland. De «Daily Telegraph» hoopt dat die voorstellen weldra vasten vorm zullen krijgen, maar wijst tevens op een zwak ke zijde, namelijk het beperken van de verantwoordelijkheid der betrokken landen. BESLISTE ONDERHANDELINGEN MET MOSKOU In het Lagerhuis heeft de h. Cham berlain verklaard dat de onderhandelin gen met Moskou steeds voortgezet wor den. Rusland heeft trouwens vaste voorstellen gedaan. De besprekingen zullen geen vertraging ondergaan zoo dat de Eerste-Minister weldra naderen uitleg aan de kamers zal kunnen ver strekken. Bij Koninklijk Besluit van 28 April 1939 werd de stichting goedgekeurd van de inrichting van openbaar nut «Academia Belgica», aan welke de re geering het beheer zal opdragen van de te Rome gebouwde Belgische Academie die op 8 Mei zal worden ingehuldigd, in tegenwoordigheid van de prinses van Piémont, den h. Bottai, minister van Openbaar Onderwijs van Italië en den heer Duesberg, minister van Openbaar Onderwijs van Belgie. De raad van beheer is samengesteld als volgt de h. Fr. Cumont, lid der Koninklijke Akademie voor Weten schappen, Letteren en Schoone Kunsten graaf Lippens en de h. Paul Grosjean, onderscheidenlijk voorzitter en pen ningmeester van de Nationale Stichting Prinses Marie-José, de h. Jos Cuveiier, burggraaf Ch. Terlinden, onderschei denlijk voorzitter en sekretaris van het bestuurskomiteit van het Belgisch Histo risch instituut te Rome, en Mgr. Vaes, sekretaris der Koninklijke Vlaamsche Akademie, en J.De Wael, sekretaris der stichting Prinses Marie-José, werden als adjunkt-beheerders aangesteld. De gezant van Belgie bij het Quiri naal maakt van rechtswege deel uit van den raad «n de h. Marcel Nyns, sekre taris generaal van het ministerie van Openbaar Onderwijs, werd door den Koning op de voordracht van den mi nister van Openbaar Onderwijs als be heerder aangesteld. Bovenstaande telefoto geeft ons een beeld van het Sovjet-Russische vliegtuig dat bij zijn vlucht Moscou-New York een noodlanding moest doen op een eiland nabij de Amerikaansche kust.De piloot Kokkianki werd gewond. Een ander vliegtuig kwam de luchtvaarder* ter hulp doch deze weigerden de plaats te verlaten alvorens bevelen uit Moscou ontvangen te hebben. TE AALST De 1 Mei-viering der Aalstersche socialisten had eerder een pover uit zicht. In den voormiddag werd een stoet gevormd die ingeleid werd door de roode mandatarissen en waaraan een vrij groot aantal kinderen deelnam. Hoe «massaal» deze optocht was kon men b.v. goed vaststellen in de Kattestraat die slechts voor de helft ge vuld was wanneer de heele stoet er in opstapte. Aan het lokaal op den Molen dries gingen de betoogers uiteen. TE BRUSSEL Maandagochtend werd te Brussel de eerste Meiviering ingezet met een hulde aan de nagedachtenis van minister van Staat Emile Vande, velde. In den namiddag werd de gebruike lijke optocht gevormd op de E. Jacq- mainlaan. Aan het hoofd onmiddellijk na de harmonie van het Volkshuis, stapten kamerleden Spaak, Brunfaut, Fischer, Uytroever en Mevsmans, senatoren Vinck, Lalemand, Doutrepont en Mer- tens, de federale kommissie en de lei ders van de Federatie der Vakbonden. Zij werden gevolgd door een dichte groep van vaandels. Verder waren er de aangeslotenen bij van vakbonden en syndikaten. Spandoeken werden in den optocht gedragen met opschriften waarin, o. m. word* opgekomen voor de verdediging van de demokratie, tegen deflatie, en voor de Belgische eenheid. De betoogers werden toegesproken door de hh. Spaak, Meysmans, Uytroe ver en Gryson. TE GENT Te Gent werden de gebruikelijke Meifeesten Zondagavond ingezet met een feest in het socialistisch lokaal aan de Sint Pietersnic:wstraat, waarop de feestrede werd ge'I.-H'rlon door oud-mi nister Balthazar. Maandagochtend trok, een optocht door de straten, voorafgegaan door de socialistische parlementsleden Baltha zar en Troch verscheidene provincie- en gemeenteraadsleden, de leiders van de partij groepeeringen van de syndika ten enz. In den optocht werden talrijke vaan dels gedragen, en spandoeken met od- schriften tegen de diktatuur en voor vrede door demokratie. Er waren ook kindergroepen en een praalwagen gewijd aan de vijftigste ver jaring van de eerst-Meiviering. TE ANTWERPEN De socialistische 1 Mei-optocht te Antwerpen werd gevormd op de Frank rijklei, nabij de Nationale Bank. Voor het vertrek werden de deelne mers toegesproken door de socialisti sche mandatarissen. Te elf uur zette de stoet zich in be weging. De spandoeken vermeldden leuzen als «Tegen elke diktatuur Ekonomisch herstel brengt arbeid en vrede»; «Geen deflatie en verder meestal propagandateksten van de par tij-instellingen. De stoet doorkruiste een groot stads gedeelte en werd omstreeks een uur aan dc De Keyserlei ontbonden. IN DE BORINAGE In alle koolmijnen van de Borinage alsmede in de andere nijverheidsinrich tingen van de streek is alle werk, ter ge legenheid van het 1-Meifeest stilgelegd. Overal heerschte de grootste kalmte. TE PARIJS Vergeleken bij vorige jaren, bood de 1-Meidag een volledig ander uitzicht. In de stad werd de gewone bedrijvig heid voortgezet. Geen enkele vakbond had de staking bevolen cn alle vervoer diensten werkten normaal, evenals de openbare diensten en de private nij verheid. In sommige belangrijke provincieste- dln, hadden echter betoogingen of ge deeltelijke stakingen plaats. TE MOSKOU Moskou, 1 Mei. Het 1 Mei-feest te Moskou werd gevierd met de traditio- neelen troepenschouw. Maarschalk Vo- rochilov hield een rede waarin hij be toogde dat de tweede imperialistische oorlog begint en dat het roode leger een vredesleger is. Het Sowjetvolk is vre delievend volk, besloot hij, maar het kan vechten als het noodig is. 20.000 manschappen namen deel aan het défilé terwijl 700 jacht- en bombar dementsvliegtuigen boven het mauso leum van Lenin knusten. Bij het opsommen van de velerlei feestelijkheden die zullen plaats grijpen ii: het oogverblindend raam van de in ternationale Tentoonstelling van Luik, wanneer we den kalender overloopen waarvan eiken dag, met vreugdebetoon versierd, waard is met het krijt op den balk der oude tradities aangeteekend te worden, hebben wij dan niets vergeten? Wij spraken van de sport, die in al haar vormen, in eere zal gehouden worden zoo de voorkeur opvallender- wijze gegeven werd aan de watersport, is zulks niet te wijten aan het feit dat de Maas, met haar verscheidene kilometer langen kanaalpand, de bebloemde zwemkom, de magische rivier, het Panl- dorp, de haven voor jachten, niet een, maar verschillende uitgelezen middens bieden. Wij spraken over de muziek... en wij hebben gezien hoe zij ook in al haar vormen zal aanwezig zijn van het volksche accordeon tot de recitals van het zuiverste kunstgehalte. Wij hebben met onvoldoende woorden, met te koude zinnen den luister beschreven en de verscheiden heid van de optochten en schouwspelen wij hebben nog niet gewaagd van het Ruiterij feest van 22 en 23 Juli de be reden regimenten van het Luiksche gar nizoen bereiden een «Ruiterij-festival», waaraan 800 ruiters zullen deelnemen. Er zal een historische optocht plaats grijpen, waarin we al de uniformen zul len bemerken die door de eeuwen heen door onze ruiters werden gedragen, tot en met de gemotorizeerde lansiers van heden. Er zullen parades gehouden worden, ruitersfeesten, wedstrijden van strijdwagens, een riddertornooi - een grootsch en omvangrijk schouwspel waarin zoowel de liefhebbers van de ruitersport als de eenvoudige nieuws gierigen der groote spektakelspelen hun gading zullen vinden. Maar de Internationale Tentoonstel ling van Luik en dat kunnen we r.iet genoeg herhalen zal op zichzelve een schouwspel zijn... maar wat een ichouwspel Het is op de beide evers van de Maas, die hier in een tien kilometer lang meer veranderd is, dat zij haar Paleizen en Paviljoenen heeft opge steld. Uit den schoot var. den stroom, ontspringt een waterstraal, die naar kleurenwemeling honderd meter hoog de lucht injaagt. Lichtsnoeren, knappe verlichtingen doen de waarde van de groote lijnen der gebouwen beter uitkomen een tooverachtige rivier wandelt kronke lend onder de gewelven van licht en water, door de tooverkracht der mo derne electrotechniekers samengebracht Verlichte sloepen, dolend over den duister geworden stroom, herinneren aan Venetie. «Het Attractie park ronkt en gonst van al die «Metiers» al die machines door de vensters van het «Blijde Maasdorp» weergalmen de re freinen, deuntjes en dansaria s uit de eenvoudige herberg en de luxuieuze i dancing. De Internationale Tentoonstelling van Luik Een feest van zes maand, een kermis die gansch den zomer duurt, bebloemd van het eene einde tot het andere, de blijdschap van Wallonië. Maar ook de verheerlijking van den vruchtbaren arbeid, de blijde en plech tige inhuldiging van het Albertkanaal, Meesterwerk van de ingenieurs, de wis kundigen, de arbeiders van vandaag, belooft het de Woelige Stede een voor spoedige toekomst, een heropbloei van zijn haven en zijn nijverheid, die voor taan rechtstreeks verbonden is met de reuzenhaven van Antwerpen en langt Antwerpen en de Schelde, met den eindeloozen Oceaan, waar de zon en de golven in een eeuwig feest opgaan. Laat ons dan de laan vervolgen die langs de Maas loopt en wij bemerken nog het Paleis van de Stad Antwerpen, dit van de Hoogeschool en verder die van het Christenleven, van de schoone Kunsten,van het Toerisme zeer modem en met talrijke kunstwerken versierd. Het groot paleis der feesten zal zoo gebouwd worden dat het nog na de Luiksche World's Fair zal bestaan. Het zal er fraai en prachtig uitzien. Daar op deze plaats zal de voor naamste ingang toegang geven langs een met bloemen en waterdammen ver sierde laan. Achter de groote feestzaal ie gelegen het Paleis der Moderne Kun sten en dichtbij de laan het groot Duit- sche paleis met grootsche afmetingen. Men dient nog op te merken de pa viljoenen van de stad Oostende,van het ccmentwerk, van de stad Gent, en dan een moderne dierentuin. Aangezien de Tentoonstelling voor doel heeft de voltooiing van het Al bertkanaal te vieren.zal zij op de oevers der Maas plaats hebben en daarom zal men eerst in den dierentuin vinden de waterfauna en o.m. zeeleeuwen, be ren, vogelen van allen aard die daar in naar de natuur den indruk zullen geven er vrij te leeven. i Rechts aan den anderen kant van de brug vindt men het LIDO, met dichtbij een kunstmatige of nagemaakte rivier tje, voorpleinen met tal van restaura ties, bars enz. i Twee stappen nog en dan treden wij het Blijde Maasdorp binnen waar men huisjes zal zien die aan den ouden tijd herinneren. In het Blijde Maasdorp zullen ver scheidene en schoone schouwspelen (plaats grijpen. Elk huisje van het dorp zal bewoond zijn door herbergiers, en tal van ambachtslieden uit de oude tij den. I Op den oever waar wij ons bevinden 'vinden wij de Fransche Afdeeling als mede de Paviljoenen van de stad Na men, het Groot Hertogdom Luxemburg van stedelijke werken, van de Electrici- teit, van de Staalnijverheid, van Han del, van Koloniën, van de scheepvaart, van het Burgerlijke genie. Op den oever van de Maas kan men nog een paaldorp komen bewonderen alsmede een haven die tot schuilplaats zal dienen voor de yachten. Aan den anderen oever vindt men het attractiepark dat zeer modern zal zijn. De meeste gebouwen reeds voltooid zijn zeer simpel maar toch prachtig versierd. Laat ons nog roemen een waterstraal 100 M. hoog, een kabelspoor van waar men het mooiste panorama van de Maas, het groen, de paleizen, de me nigte enz. genieten zal. Talrijke gebeurtenissen zullen plaat9 hebben en nl.stoeten, défilé's, spelen in open lucht, nachtfeesten, concerten, muziekfeesten, exposities en uitstallin gen, sportwedstrijden enz. De uitgaven voor zulk een Tentoon stelling beloopen honderd en vijftig millioenen zonder hier de buitenland- sche mededeelingen mee te rekenen. Duitschland heeft 50 millioen voor zijn afdeeling verteerd. De feesten en sportgebeurtenissen zullen 15 millioen ko9ten. Van nu af aan kan men verzekeren dat de Tentoonstelling Luik 1939 een geheel succes bekomen zal. DE GEBROEDERS DE WET HEBBEN GOEDE HOOP Van Bredasdorp uit ondernemen thans de drie gebroeders De Wet een nieuwen speurtocht naar de beroemde Krugermillioenen, waarnaar Zuid-Afri- ka al jaren lang zoekt. De gebroeders De Wet gelooven thans van hun zaak bijzonder zeker te zijn, omdat zij er in gelukt zijn, hulp te krij gen van een Basoeto-neger, die beweert den ossenwagen te hebben gereden, die den schat van Kroger en zijn mannan wegvoerde. Volgens den neger moet den schat, die, zooals bekend, tusschen Pretoria en Pietersberg in het Noorden van Transvaal verstopt is, nog heden ten dage te vinden zijn, omdat de plek,waar de millioenen begraven liggen, nog in denzelfden toestand verkeert. Nooit hebben de schatgravers de Kru germillioenen. waarover reeds zooveel te doen is geweest, kunnen ontdekken* zoodat men den schat ongeschonden zal terugvinden. Slechts eenmaal heeft een kleine ex peditie ten deelc succes gehad. Toen vond men nabij Boshof een aantal gouden munten uit het Krogertijdperk, doch de millioenen, die men nu ook spoedig hoopt te vinden, schenen niet in de buurt van de plaats, waar de mun- |ten waren gevonden, te liggen,.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1