KRANKZINNIG UIT LIEFDE Uw maay moet alius vsrteren Twseboeven ontsnappen uit de Sanle-gevangenis GEHEMD NIEUWS VtlEGPtEIN EVE RE 25^5 VERJARING MILITAIRE LUCHTV 13e dramatische brand aan boord van de Ooslendsche treiler 3 M'.i. H. Kruisvinding. In de lVc eeuw werd het kruis waaraan Kris- tus gestorven was door de H. Helena ontdekt, samen met dit der twee boe ven. ben mirakel deed het kruis der Verlossing van de andere onderscheiden Bij den Paus. Z. H. de Paus ont ving Zondag de leden der hoogere ra den van de pauselijke werken der Voortplanting des Geloofs en van Sint Pieter Apostel, die te Rome hun jaar- lijksche vergadering hielden. In zijne toespraak in het Latijn, verheerlijkte Fius XII het apostolaat der missionaris sen dat er toe strekt alle volkeren te vereenigen in hetzelfde geloof, en de zelfde gebeden en hen aanzet alle cgoistische kommernissen te laten varen om zich te vereenigen in de christelijke liefdadigheid. Slecht weer. Verleden jaar, in den nacht van 30 April op I Mei sneeuwde het geweldig zoodat 's morgens een tapijt van 10 centimeter dikte het Ar- denneniand bedekte. Dit jaar sneeuwt het niet, doch de temperatuur is tamelijk laag. Zoo dus, zij die op 30 April dit jaar zegden dat ze nog nooit zoo'n slecht weer hadden gezien op dezen tijd van 't jaar, zijn reeds vergeten dat het ver leden jaar nog sneeuwde en winterde. Aflossing van specialisten bij het leger. De minister van Landsverdediging heeft besloten een aantal specialisten, die on langs terug onder de wapens werden geroepen, te laten aflossen. Deze maatregelen zullen binnen af- zienbaren tijd genomen worden. De werken van Veronese tentoon gesteld te Venetie. In de prachtige zalen van het Giustinianipaleis, op het i Groot Kanaabi te Venetie is een uiterst belangwekkende tentoonstelling van de schilderijen van Veronese geopend, welke al de meesterwerken van den grootcn kunstenaar bevat. De Italiaan- sche musea, de openbare en private verzamelingen van Europa en Amerika hebben hun doeken van Veronese ge stuurd, zoodat een volledig geheel zij ner werken kon samengesteld worden. Paola Caliari, gezegd P. Veronese, omdat hij 't levenslicht zag te Verona in I 5 30, is de groote meester der school van Venetie, alwaar hij stierf in 1588. Hij schilderde eerst uit nooddruft, maar 't is eerst in 1555, toen hij zich in de Dogenstad kwam vestigen, dat hij zijn koloriet kon volmaken door de studie der werken van zijne vrienden, en rivalen op kunstgebied, Tiziano en Tintoretto. Hij is vooral gekend door zijn Laatste Avondmaal en de over heerlijke muurschilderingen in de raad zaal van het Dogenpaleis. Heldere nachten. Van 30 April tot 7 Mei is het de periode der heldere nachten, rond den tijd der volle maan die morgen valt. De volgende periode van heldere nachten heeft plaats tusschen 29 Mei en 6 Juni. De studie der maan en der heldere nachten is vooral voor de luchtvaart bij nacht van groot gewicht. Valsche briefjes van vijftig frank. Het parket van Brugge wijst er op dat valsche bankbriefjes van vijftig frank in omloop zijn vooral te Kortrijk en te Moeskroen. De briefjes zijn heel behen dig nagemaakt. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlott» door CONSTANT AIMAED 66ste Vervolg. De voorname lieden hadden de ge woonte te rijden doch in de tegenwoor dige dagen nu een goed Oostenrijksch muziekkorps zich liet hooren, lieten zij hun rijtuigen buiten wachten en wan delden de voetpaden op en neder. Op dien avond was de wandelplaats druk bezocht, vooral door den adel en zulks te meer omdat er dezen dag geen feesten noch schouwburgvertooningen waren. De menigte praatte, wandelde, lachte Plots ontstond er een ongewone be weging. En van mond tot mond weergalmde het De Keizer De Keizerin I Inderdaad daar was het vorstelijke paar. Het wenschte de Alameda te zien en op het oogenblik dat zij krioelde van volk. De Keizer en de Keizerin waren aan clcn ingang afgestapt en wandelden nu te voet langs de paren waar de bezoe kers hun uit eerbied met een diepe bui ging uit den weg gingen. Wie zou gezegd hebben dat ze allen kort te voren hevige republikeinen wa ren 1 Maximiliaan zag er welvarend en ver- ter van cte Ter gelegenheid van haar 25 ste ver jaring, richt de Militaire Luchtvaart, op 9 Juli aanstaande, een internationale meeting in, op het vliegplein van Evere. Doel Niet alleeo hst publiek vergas ten op prachtige luchtvaartdemonstra ties, ma.ar vooral hulde brengen aan de baanbrekers die 25 jaar geleden de Militaire Luchtvaart in het leven riepen en aaa allen die sedert dien voor haar zijn gevallen. Alsmede van deze gelegenheid ge bruik maken om onze militaire Lucht vaart beter te doen kennen en ook ha re mogelijkheden voor de luchtverdedi ging van ons land te toonen. Talrijke en schitterende buitenland- sche medewerking. Duitschland, Enge land, Frankrijk, Holland, Italië en Zwit serland hebben spontaan willen mede werken aan het groote feest der Bel gische Vleugels. Aan boord van ultra-moderne vlieg tuigen, laatste scheppingen van de Techniek, zullen de beste buitenland- sche luchthelden hunr.e schoonste kunststukjes laten bewonderen. Gedurende dit prachtig tornooi zal de Militaire Luchtvaart toonen dat zij op gebied van waardigheid geen enkele vergelijking ducht zij zal met brio de stoutmoedigheid, den durf, de kunst vaardigheid en de groote beroepsken nis van hare piloten toonen. Deze herdenkingsdagen moeten voor de Militaire Luchtvaart triomfdagen worden. Zij zullen de gelegenheid zijn voor nuttige propaganda voor Lands verdediging. De luchtvaartgedachte moet onder steund, versterkt en alom verspreid worden ten einde de openbare meening voor het steunen en het uitbreiden van onze militaire-, handels-, toeristen lucht vaart te winnen. Alle drie werken me de tot een zelfde doel ons nationaal erfdeel vergrooten en tot het uiterst verdedigen. Anderzijds zal Belgie aldus volgens zijne krachten medewerken tot interna tionale ontspanning door de verbroede ring der militaire vliegers. De wapenfeiten van ons vijfde wa pen zijn roemrijk de namen van Luik, Namen, Aarlen, Ijzer en Vlaanderen 1918 zijn in gouden letters op t vaan del van de Militaire Luchtvaart geschre ven. Z. M. de Koning, de groote ver diensten van het vijfde wapen willende erkennen, zal binnen kort een vaandel toerijken aan elk van de drie lucht vaartregimenten. In de beroerde tijden die wij doorle ven en voor de bedreigingen welke on zen hemel verduisteren, heeft elkeen voor plicht belang te stellen in al de uitingen van onze militaire luchtvaart. genoegd uit. Zijn goedhartig en verstandig gelaat blonk van welwillendheid en zelfvol doening. Het was geene zelfmisleiding toen hij zich gevleid gevoelde door de op rechtheid en welgemeendheid der hulde die men hem overal bracht. Toen zij de muziek voorbij kwamen hield deze een oogenblik op om daarop met vol orkest weer in te vallen. De geheele menigte die zich daar be vond stemde daarmede in met een luid gejuich Hierbij was niets gemaakt want het was geen afgesproken werk. De ontvangst was inderdaad harte lijk. De keizer was zichtbaar aangedaan. Dankbaar sloeg hij zijne blikken naar alle zijden heen en het gelaat van Char- lotta schitterde van innige blijdschap en tevredenheid en vriendelijk knikte zij met het hoofd het volk toe. Toen zij de Alameda eindelijk weder wilden verlaten kwamen de Campanas hen juist tegen. In hun gezelschap bevond zich de schilder Frans Evraert die naast de Condeza stapte. Gabriella boog diep. De keizerin nog gelukkig door de hulde die haar pas werd gebracht, trad op de senorita toe, die vol eerbied haar hand kuste. De keizerin zeide Ik heb uw portret gezien, Conde za, laat mij toe u een hartelijken ge- lukwensch te brengen. Nog nooit zag ik treffender gelijkenis noch heerlijker schildering. En tot den kunstenaar voegde zij er Gij moet alle gerechten waaraan gij houdt kunnen eten zonder aan de min ste spijsverteringstoornissen te lijden, indien gij wanneer gij zekere spijzen eet oprispingen hebt. of zuren of zwaarten, dan is zulks omdat de werking uwer spijsvertering ontredderd is. De onge makken wijzen meestal op de aanwe zigheid van een overtollig zuur, dat de teere slijmvliezen der maag prikkelt. Het is voldoende dit overdreven ge vaarlijk zuur onschadelijk te maken door na eiken maaltijd een kleine dosis Magnésie Bismurée te nemen, om brand zuuroprispingen en al deze ongemakken der spijsvertering te zien verdwijnen. De Magnésie Bismurée is samengesteld uit alcalische zouten, die door het gisten der spijzen te beletten, oogenblikkelijk alle maagkwalen doen ophouden. In dien gij een slechte spijsvertering hebt, dan moet gij de Magnésie Bismurée beproeven. In alle "apotheken in poeder of tabletten aan den prijs van fr 7.50 óf het groot voordeelig formaat fr. 13,50. WAT DE GEREDDE BEMANNING WIST MEDE TE DEFLEN Voor enkele dagen hebben wij onze lezers medegedeeld dat de O 145 Raphael Georges;) op zee door brand werd vernield. De bemanning wist zich dank de reddingssloepen te redden. Thans zijn zij te Kukshaven weerge keerd en werd door hen het volgend re laas over den brand uitgebracht. Het schip bevond zich ter hoogte van de «Witte Bank., toen de radio-telegra fist die juist een gesprek voeren wou met de O. 321 een sterken rook gewaar werd. Dadelijk brak hij het gesprek af en zond een S.O.S. uit. De rook bleek op te stijgen uit het verblijf der beman ning. De motorist Robert Vanderwou- wer trok op onderzoek uit. Toen hij de deur der machienkamer opentrok sloeg hem een dikke rook in het gelaat. Geen middel om door te dringen in de ma chienkamer. Bij middel van bluschtoestellen heeft men getracht doorheen het opperdek het vuur te dooven. Die poging misluk te even als deze van^r.et afzonderen der machienkamer, tcr.feinde aldus de vlammen bij gebrek aan lucht te ver smachten. Het vuur dat in het houtwerk een ge schikt voedsel vond, .parn spoedig eene groote uitbreiding, zoodat weldra de vlammen over het dek sloegen. Er bleef nog maar een middel tot redding over het vtns het vluchten in de reddingsboot. Schipper Raphael Cal- coen besloot daartoe over te gaan. Het weder \vas kalm, zoo dat het te water- laten zonder veèi moeilijkheden kon plaats hebben. Men had nog enkel den tijd het kom pas af te rukken en mede te nemen in de boot. Geruimen tijd bleef men rond het brandend vaartuig roeien in de hoop dat het een of ander schip ter hulp zou komen varen. Daar er echter geen hulp kwam opdagen roeide men van de plaats weg. Het was een kille nacht bij Mijnheer Evraert, gij houdt hier den Vlaamschen naam met roem op. Ik verheug mij daarover zeer. Uwe Majesteit is al te welwillend, antwoordde de schilder. Neen, sprak de keizer vriendelijk het is ook mijne meening. Gij hebt een meesterstuk geschilderd dat zal blijven. Ik hoop, vervolgde h«j. u spoedig bij ons op Chapullepec' té zien. Met de graven de'Gampanas hadden de vorsten geen woord gewisseld bui ten den wederzijdschen groet. De oude graaf en Bernardo beten zich spijtig de lippen dat al de eer voor Evraert en voor Gabriella was. Met. een vriendelijker» groet begaf het keizerlijke paar zich naar den uit gang om daar weder ia het rijtuig plaats te nemen. In de Alameda waren de keizer en de keizerin het voorwerp aller gesprek ken. Ook was er in den laatsten tijd zoo veel gebeurd om stof tot een gesprek op te leveren. Doch er bevonden zich ook ontevre denen. Hoe kon het anders zijn De belan gen waren le verschillend. Hebt gij gezien hoe vriendelijk onze keizerin zich met de condeza de Campanas onderhield vroeg een be jaarde dame, die zeer rijk gekleed was en met een vriendin en een bejaard heer van deftig voorkomen, in een der zijpaden wandelde. Dit kleine gezelschap scheen tol het ra's der Mestiezen te behooren en de eerstgenoemde was ook een verwante yan den gewezen voorzitter Juarez. de schipbreukelingen waren half verste ven en doodop toen zij in de verte een licht bemlrkten. Het bleek weldra dit te zijn van het Duitsche lichtschip «Ausseneider.De schipbreukelingen waren zoo uitgeput dat zij uit de reddingsboot moesten ge trokken worden. Na enkele uren rust te hebben geno men werden zij door een Duitschen sleepboot naar Kukshaven overge bracht. Daarna scheepten zij in aan boord van de «Escaut» die hen naar Antwerpen bracht van waar uit zij naar Oostende doorreisden. De bemanning die diep onder den indruk van het gebeuren was, liet zich met veel lof uit over de behandeling welke haar van wege Duitsche zijde te beurt viel. Uit Parijs, I Mei 1 wee gevangenen zijn op bijna on gelooflijke wijze, bij klaarlichten dag, op het middaguur ontsnapt uit de Santé gevangenis te Parijs. Het zijn de 29 jarige bakker Biart en de 31-jarige pakjesmaker Sparemberg, die beiden zich te verantwoorden had den wegens diefstal en heling. Alhoewel reeds veroordeeld, genoten zij nog het regiem van de voorloopige hechtenis, tengevolge van het beroep door hen aangeteekend tegen het von nis, zoodat zij nog hun gewone stads- kleeding droegen, wat hun vlucht ver gemakkelijkt heeft. De beide mannen, die in de spreek kamer van de advokaten gebracht wa ren, hadden daar van de heerschende drukte gebruik gemaakt, om naar bui ten te sluipen, in een werkplaats een ladder van 8 meter en een lang touw te stelen, hiermede door een ondergrond- sche gang weg te geraken, een deur open te breken en ten slotte een buiten muur van 9 meter te bereiken. Na langs de ladder omhoog geklom men te zijn, lieten zij zich aan den bui tenkant zakken langs een touw. Zij ble ken zoo zorgvuldig de uren van de dienstronden bestudeerd te hebben, dat zij ongezien over alle moeilijkheden heen kwamen. Veel later werd het alarm gemaakt door een voorbijwandelende bejaarde vrouw, die het touw over den gevange nismuur zag bengelen. Het onderzoek zal thans moeten uit wijzen of de twee ontsnapte gevange nen zoowel binnen als buiten ge gevan genis geen hulp gekregen hebben, en of zij in een naburige straat niet door me deplichtigen in een gereedstaanden au to opgewacht waren. AUTO IN DE VAART GEREDEN TE BRUGGE De vliegeniers-adjudant Timmermans en sergeant Vanderlinden, van de basis van Brussel, die thans oefeningen doen aan de kust, waren een ritje per auto gaan doen. Gekomen ter hoogte van Jabbeke sprong een band, waarbij de wagen in de vaart terecht kwam. De inzittenden geluken er in, niet zonder moeite, een deur open te duwen en zich al zwemmend te redden. Van derlinden werd licht gewond aan de hand. De auto werd nadien uit de vaart gehaald. De cude heer, die vroeger minister was onder het bestuur der Independen- cia,voelde zich zeer gekrankt.dat hij zoo geheel en al door Maximiliaan als een onbruikbaar persoon werd voorbijge zien. Hij haalde de schouders op. Que Quiere usted zeide hij. De oude Campanas drijft met den stroom mede v/ant hij heeft zelf veel eigen dommen van de kerk gekocht. Mijn neef Juarez zal nog wel eens terugkeeren, zeide de oude dame. Dat denk ik ook, stemde de oude heer in,het land wordt waarlijk te 3lecht bestuurd. Sinds ik geen minister meer ben peinsde hij er bij. Niet ver van daar stond een groote populier waaraan eenige werklieden bezig waren met hem toe te metselen. De helft van den stam scheen door ouderdom verrot te zijn, waardoor hij tot boven toe was uitgehold. Hiervan werd door een aantal lepe- ros gebruik gemaakt, die gaarne in de vrije natuur leefden. Om hun maaltijd te koken begaven zij zich naar den hollen boom in de Ala meda, waar zij op het warme middag uur door niemand gestoord werden. Zij legden in den boom een klein vuur aan en deden hem alzoo voor schoorsteen dienen. In dit genot zouden zij thans voor goed door den opgenietselden muur verhinderd worden. Bij den boom stonden eenige heeren die naar het werk keken. Halo Lucido 1 Wat doet gij daar? vroeg een zwaarlijvig heer, die alleen, met de handen op den rug, voorbij EEN JUWELIERSUITSTALLING BIJ KLAARLICHTEN DAG GEPLUN DERD TE ANTWERPEN De buurt van de Groote Markt te Antwerpen werd Maandagnamiddag in beroering gebracht door een brutale bandietenstreek. In het nummer 6 woont de wissel- agent-juwclier Mayer Bernstein, die als winkeljuffer in dienst heeft de 33 jarige Alène Bellings, woonachtig in de Be- toogingstraat te Borgerhout. In de uit stalraam bevonden zich verschillende schalen met goudstukken die bijzonder lijk door verzamelaars worden opge kocht. Omstreeks half-zes was de winkeljuf fer enkele uurwerken aan 't reinigen, toen haar aandacht werd opgewekt door een auto die aan een snelle vaart in de richting van den winkel kwam ge reden. Zij dacht onwillekeurig aan een ongeval en liep de straat op. Daar hield de wagen plots voor de woning stil. Een kerel, gewapend met een bijl, sprong uit de auto, sloeg dc uitstalraam aan stukken en gelukte er in langs de gemaakte opening drie schalen met goudstukken te plunderen, om terug naar den wagen te loopen. De winkeljuffer liet zich echter door dezen bandietenoverval niet afschrikken sprong den schurk achterna, klampte zich vast aan het portier, waarop de bandiet haar enkele stampen toebracht. De vrouw verdedigde zich hardnekkig met het gevolg dat het portier werd los gerukt. Niettemin zou de schelm er in gelukken met de auto de vlucht te ne men. Een dokker, die getuige was van het bewogen bandietentooneel, kon de nummerplaat van de auto opnemen, terwijl een ander voorbijganger enkele belangrijke inlichtingen kon bezorgen. De auto was een lage, donkergekleurde wagen. De boef, die den overval pleegde, was blootshoofds, en had lang zwart haar. De bijl, die splinternieuw was, was door het geweld van den slag in twee stukken gesprongen, en werd ter plaatse terug gevonden, evenals en kele goudstukken, die uit de schaal ge vallen waren. De kranige winkeljuffer had verwon dingen opgeloopen aan armen en bee- nen, maar de kwetsuren waren gelukkig van geen ernstigen aard. De waarde van het gestolene kon nog niet bepaald worden. Door de politie werden opsporingen naar den dader gedaan. AUTOBOTSING TE HASSELT Maandagnamiddag had te Hasselt op den weg naar Leopoldsburg een on geluk plaats met ernstige gevolgen. De h. Schutjens, wonende te Hechtel reed in gezelschap van zijn vrouw, per auto huiswaarts, toen hij juist over de brug van het Albertkanaal, door een tot nog toe onbekende oorzaak met volle geweld tegen een stilstaande vrachtauto reed. De schok was zoo geweldig dat het bovenste gedeelte van den personen auto letterlijk afgerukt werd. De vrouw kwam met het hoofd te gen den vrachtwagen terecht waarbij zij een dubbele schedelbreuk opliep. De ongelukkige werd in hopelooze toestand naar een ziekenhuis gevoerd. Wat de man betreft, deze werd den rechterarm vermorzeld. Het parket stapte in den namiddag ter plaatse af. PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. wandelde. Zijt ge hier opzichter ge worden Carambo riep de aangesprokene Zijt gij het Roneiro Gelijk gij ziet Waar zijt gij zoolang geweest In het Noorden. En hoe zit het daar Volop oorlog. De Juaristen wor den keer op keer geklopt en Mejia drijft hen naar het Noorden. Ja, het geheele land zal spoedig vrij zijn, Roneiro, zeide Lucido. Het keizerrijk wint dagelijks in aanhangers en wij gaan een goeden tijd te gemoet. Denkelijk Het is zoo. Vera-Cruz heeft, zoo lang het bestaat, zooveel maandelijk- sche inkomsten nog niet gehad als in den laatsten tijd. De handel bloeit en alle takken van nijverheid gaan vooruit, Roneiro schudde het hoofd. Neen, sprak hij, het gaat nog niet goed. Wat ik u zeg is de waarheid, Roneiro. Ja, op papier. Maar de werkelijk heid Vindt gij die zoo slecht Ja. In welk opzicht Het land is vergeven van bandie ten. Alle dagen worden er postwagens aangerand. Doet de keizer dan niets om aan dezen toestand een einde te ma ken? 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2