KRANKZINNIG UIT LIEFDE gekend nmm liet Eucharistisch Congres le Algiers .lleu zou zich kunnen be lachelijk maken door de vooruitgang niet le volgen Piichtvergeten Tol be am lit ft te Sleenvoorde Het nieuw Brilsche linieschip Prince of Wales 5 Me:. H. Pius. Geboren in 1504 ic Bosco," trad hij in de orde der Dominicanen waar hij gedurende 16 jaar dc godgeleerdheid en wijsbegeerte doceerde. In 1566 tot Paus verheven, schrijft men de overwinning op de Tur ken te Lcpanto behaald, aan de door hem voorgeschreven gebeden ter eere van de H. Maagd, toe. gerept bleven, bevatten een groot aan tal wapens en gebruiksvoorwerpen, waarvan verscheidene nog het zegel van Koning Zir dragen. Dc. Koning te Davoc. Z. M. Ko ning Leopold III, is te Davos aangeko- Koninkiijke ccrewacht. Men weet dat een schadron van de mobiele rijks wacht van Brussel aan de koninklijke eerewacht zal worden toegevoegd.Deze ecrewacht zal een bijzondere kleedij dragen. Zij zal haar eerste uitgang doen te Luik op 20 Mei, ter gelegenheid van de inhuldiging door Koning Leo pold van de internationale waterten toonstelling te Luik. Het schadron zal daags voordien met den trein uit Brus sel afreizen. Bij de rexisten. In het rexistisch orgaan Le pays reel,, heeft graaf X de Grunne het inzicht te kennen gegeven ontslag in te dienen als plaatsvervan gend Kamerlid. In zijn artikel zet hij uiteen, dat de rexisten destijds in het parlement zijn gekomen om de Kamers te ontbinden. In plaats daarvan is de rexistische be weging in het parlement doodgeloopen. bij zooverre, dat er ernstig spraak van was niet aan de verkiezingen van 2 April deel te nemen. Sonja Henw verdient zeventien m&al zocvtel als minister-president Chamber lain. Ter gelegenheid van haar te rugkeer naar Europa nadat ze drie jaar in dienst van Hollywood is geweest, houdt de Engelsche pers zich druk'be zig met de bekende kunstschaatsrijdster cn filmster Sonja Henie. Het grootste nieuwsje tusschen al de mcdedeelingen over deze Noorsche da me is misschien voor het gros van de courantenlezers wel, dat ze in het afge- loopen jaar fond 175.000 Engelsche ponden voor haar arbeid heeft getou cheerd. Deze enorme som beteekent zelfs in de aan hooge bedragen gewende Ame- rikaansche filmwereld een record. Men is aan het vergelijken gegaan en heeft toen vastgesteld dat Sonja in 1938 2 1/2 maal zooveel verdiende als de wereldberoemde Greta Garbo en ongeveer I 7 maal zooveel als mi nister-president Chamberlain, die slechts een vergoeding van 10.000 pond heeft. Dienst der binnenscheepvaart. De heer Michel Moris, voorzitter van het Nationaal Comiteit tot verdediging der binnenscheepvaart, heeft, namens dit komiteit, aan den heer Vanderpoorten, minister van Openbare Werken, en aan den heer Pierlot, eerste-minister, een telegram gezonden, protesteerend tegen een in dc pers verschenen bericht, vol gens hetwelk de minister van Verkeers wezen overdracht naar zijn departe ment vraagt van den dienst der binnen scheepvaart. Het komiteit verzet zich met de uiterste wilskracht tegen dit noodlottig en onverdedigbaar besluit». Wij halen textueel de bewoordingen van het telegram aan. Weer een Farao-Graf gevonden. Uit Cairo komt het bericht dat de ar theoloog Walter Emery te Sakkara de graftombe gevonden heeft van Koning Zir der eerste dynastie, de opvolger van Koning Menes, die de stichter was (3000 jaar voor Christus) der Egypti sche monarchie en wiens graf het vorig jaar werd ontdekt. Er zijn zeven afzonderlijke kamers in dit nieuwe graf, dat aan de tombe van Koning Menes grenst; vier der vertrek ken waren echter door roovers geplun derd. De drie binnenste kamers, die on Over gras- en hooiweiden Het gras is ontegensprekelijk het voornaamste voeder van onze melk koeien. maar spijtig genoeg d^ hoeda nigheid laat veel te wenschen over, omdat de uitbating van de weiden over t algemeen zeer slecht gebeurt. Wat doet men Gedurende weken overloo- pen de dieren de gansch weide het gras wordt in den grond vertrappeld.en 'door de uitwerpsels bevuild het wordt jhard, terwijl het onkruid groeit, rijpt en vermenigvuldigt, en het aantal graspol- I len vermeerdert. Kortom het verlies is groot. Daarom is het noodig de weiden I intensief en doelmatig uit te baten,door i de verdeeling in ten minste zes percee- len het eerste perceel wordt gedurende vier of vijf dagen bezet door de melk koeien dan plaatst men ze op het tweede perceel, daarna op het derde, enz. Op de perken door de melkkoeien verlaten zet men jong vee. paarden en mestvee, en deze vinden er nog voedsel i genoeg gedurende eenige dagen. Naar mate de perceelen totaal vrij komen strooit men per hectare 150 tot 200 kgr. ammoniaksulfaat, wat het herne men van den groei van het gras bevor- 1 aert, en de hoeveelheid nagras ver- 1 hoogt, zoodat men na vier a vijf weken weerom een flinke beet bekomt. Men zal ook niet verzuimen vooraf gaandelijk de mestplakken open te werpen en de graspollen af te maaien, want deze geven toch niets dan hard gras. Zoo men goed verteerbaar hooi wil bekomen, dat veel eiwit bevat en dus voedzaam is, dient men te maaien als het gras bloeit, wat gewoonlijk gebeurt rond half Mei. En zoo nlert dan onmid dellijk als het hooi uit de weide verwij derd is, 150 tot 200 kgr. ammoniak- suliaat toedient, kan men er op rekenen na eenige weken weerom een goede op brengst aan nagras te winnen. In geval het weder ongunstig is, en het gras moeilijk droogt, moet men het bewaren in silo's. Men moet trachten gras te hebben voor den zomer en ook voor den win ter, want het is een volledig voeder. Onze melkkoeien moeten zich het heele jaar door met weidegras kunnen voeden en dat kan wel door aangepas te en regelmatige bemestingen, door een verstandige uitbating van de weide en door het inkuilen. Verstandige landbouwers zullen niet nalaten deze doenwijze toe te pas- DlXl. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta dcor CONSTANT AIMARD 68ste Vervolg. En deze gevallen zijn vroeg ?de keizer, terwijl hij hem vorschend aan Zag. Eene beschikking ten aanzien van de opperhoofden van ''de rebe)lé£, z<^0- 'dra die in onze handen vallen, nfernam de maarschalk somber. En de militaire wetten 7 En het volkenrecht vroeg Maximiliaan. Maar Majesteit, het volkenrecht heeft met deze horden niet? uit te staan! riep Bazaine opgewonden. Waarom niet Het zijn geen soldaten, maar roo vers en bandieten. Voor rooverijen en moorden zal eerstdaags een wet worden uitgevaar digd. sprak de vorst. Maar dit is niet voldoende, Ma jesteit Wat verlangt gij dan van mij Wat ik u reeds vroeger ernstig heb verzocht de schurken die in onze handen vallen uit den weg te ruimen. Op welke wijze Ze neder te schieten. Majesteit. Maximiliaan beurde het schoone hoofd op. Gij moogt toch geen krijgsgevan gene*; laten doodschieten, maarschalk? Dat zijn geene krijgsgevangenen, hernam Bazaine somber, dat zijn ge vangene roovers en moordenaars en KARDINAAL VERDIER TE ALGIERS Algiers, 3 Mei. - Kardinaal Verdter Pauselijk legaat op het Eucharistisch Congres van Algiers is in deze stad toe gekomen. In een boodschap die geradiodiffu seerd werd zegde de Kard. o. m. Door het voorbeeld van verstandhou ding die wij aan heel de wereld geven dragen wij in deze moeilijke omstandig heden, het onze bij voor den vrede tus schen de landen. Een dichte menigte, die op 20.000 man werd geschat, stond opeengepakt langsheen den doortocht van de zecsta tie naar de kathedraal en juichte den kardinaal geestdriftig toe. CONGRES GEOPEND MET H. COMMUNIE v. 11.000 KINDEREN De toeloop van pelgrims naar Algiers is zoo groot, dat de hotels, ondanks de langdurige voorbereiding, geen vol doende plaats kunnen bieden, zoodat de pakketbooten in de haven blijven liggen als drijvende hotels. In het groote stadion van Algiers hi bben Woensdagmorgen 11.000 kin deren meer kunnen er in de stad niet worden ondergebracht deelge nomen aan de kindercommunie. In ditzelfde stadion zal kardinaal Verdier Vrijdagnacht en Zondagmor gen in de openlucht de H. Mis opdragen Aan de groote processie die Zondag zal gaan van de kathedraal tot aan den top van den Moustapha-heuvel, waar een monumentaal altaar is opgericht, zullen vijftig aartsbisschoppen en bis schoppen van Frankrijk deelnemen. Algiers, 3 Mei. Kardinaal Verdier heeft de vertegenwoordigers der Mu zelmannen en der Israëlieten van Al giers ontvangen. Nadat hij in het Zo merpaleis een lang onderhoud had met den gouverneur-generaal heeft de le gaat den groot-moefti van Algiers, hoofd der Muzelmannen ontvangen en nadien den groot-rabbijn die vergezeld was van de notabelen uit de Joodsche gemeenschap. Algiers, 3 Mei. De pauselijke bre ve waarbij Kardinaal Verdier als pau selijk legaat aangeduid wordt bij het Eucharistisch congres is de eerste bulle van Paus Pius XII. Het was een uiterst passende ge dachte, schrijft de Paus, te Algiers na het nationaal Eucharistisch Cpngres bij een geroepen te hebben. De verheerlij king van het hoogwaardig sacrament zal de heerlijkheid hernieuwen van het grootsche kristelijk> Verleden van Noord Afrika en «de ■"'niéuwe uitbreiding van het rijk Van Christus aantoonen. Het blijkt ook zeer opportuum te zijn, heden meer dan ooit,, door dit Congres de hooge wet der liefde te laten over wegen. KOLONIALELOTERIJ Gelieve uw biljetten te herzien Op 25 MEI worden de biljetten van dc 2e snede 1939 (olijfgroene biljetten, groene cijfers) ongeldig verklaard. lot nu toe werden niet aangevraagd: 164 loten v. 100 fr. eind. op 4 14 loten v. 500 fr. eind. op 93 5 loten v. 2.500 fr. eind. op 614 2 loten v. 5.000 fr. eind. op 9323 0747 1 lot v. 25.000 fr. eind. op 13153 Indien in de straten onzer steden waar zooveel auto's rijden, al de bestuurders zich tegelijkertijd vóór hun rijtuig plaatsten om de motor met de aanzet- slinger in beweging te brengen, zou dit een belachelijk schouwspel bieden. In ons tijdperk van technische vooruitgang lijkt ons het zien van een enkelen auto mobilist, die deze bewerking per onge val uitvoert, reeds zonderling. Het radio-klavier, volmaakt automa tisch regelingssysteem van den ontvan ger, dat een groot succes bij de radio luisteraars ontmoet, veroudert reeds de vroegere toestellen met afstemming door knop. Het radioklavier brengt het comfort van de ontvangst der stations, welke de luisteraar gewoonlijk beluis tert, op een maximum, daar de afstem ming automatisch gebeurt door een en kele vingerdruk. Thans mag men zeg gen dat de voornaamste eigenschappen welke men van een moderne ontvanger mag eischen, de automatische regeling door radio-klavier evenals het bezitten van een werkelijk goed kortegolfbereik, waardoor men de stations van de ge- heele wereld kan beluisteren, zijn. zoolang wij met hen geen kort recht spelen krijgen wij geen vrede in het rijk. Daar geef ik u mijn woord op. Nog altijd, sprak hij, staat Juarez aan het hoofd van den opstand. Tot! nog toe is zijn termijn als president niet ten einde en gij zult mij niet overhalen, maarschalk een wezenlijken vijand als een gemeene misdadiger te behandelen. En zij. Uwe Majesteit vroeg Bazaine opgewonden. Welnu Zij laten al onze manschappen, die hun in handen vallen, neerschieten. Wij moeten dat geduldig verdragen Neen, zei de keizer. Wat moet ik dan doen Oog voor oog, tand voor tand, waar gij het noodig oordeelt. En de verantwoordelijkheid Als maarschalk van Frankrijk kunt gij die op u nemen, sprak de kei zer ernstig. De vooruitzichten van het nieuwe keizerrijk staan goed, generaal, en ik wil niet meer bloed doen vergieten Bazaine haalde de schouder sop. Uwe Majesteit heeft een vrijen wil, sprak hij en ik heb haar den besten raad gegeven. De keizer had een antwoord op de lippen doch verbeet zich. De keizerin had geen woord tusschen het gesprek gemengd maar zij raadde zeer wel wat er omging in de ziel van Bazaine. Maximiliaan stond op. Met een diepe buiging verliet de maarschalk de zaal en spoedig daarop hoorden zij het kletteren der hoeven i van zijn paard, dat hem naar de stad terugvoerde. De keizer was nadenkend bij de ta- fel blijven staan. De keizerin legde zacht hare hand op zijn schouder. Waaraan denkt gij. Max Vriendelijk antwoordde de vorst. Als de geschiedenis eenmaal over mijne regeering het vonnis uitspreekt, is zij misschien in staat mij menige fout aan te wijzen, maar geen enkele misdaad. En met verruiming vervolgde hij Kom, mijn lieve Chalrotta, weg met die droevige gedachten Geen rim pels op het voorhoofd-"! En gelooft' gij dat Bazaine het goed met ons meent vroeg de keize rin. De keizer draalde 'met het antwoord. Aangenaam doet hij zich niet voor, Charlotta, maar van oneerlijkheid kun nen wij hem nog niet beschuldigen. Ik betrouw hem niet, sprak de keizerin. De tijd zal leeren. 'Maar kom genoeg daarover en dezen avond geen woord meer over politiek. Ach waarom hadden zij Miramar verlaten HOOFDSTUK XXI DE POSTWAGEN AANGERAND DOOR EEN BENDE VAN JUAREZ Mijne deelg^noote in het bewind had Maximiliaan van zijne gemalin Charlolta tot Bazaine gezegd, en waar lijk alleen op haar kon de keizer in het groote roovershol, dat Mexico was, be rusten. Zijne vrouw was hem van meer waarde en nut dan al zijne ministers, generaals en hofdiplomaten. Met moed hadden de twee vorsten hun lastige taak ondernomen. Zij be merkten wel dat hunne zuivere inzichten Kales, 3 Mei. Sedert eenigen tijd be stond er twijfel nopens de eerlijkheid van tolbeambte Vaduret, uit Steenvoor de. Nabij La Croisade Bailleul». waar hij werkzaam was, werd dan ook een bijzondere waakzaamheid ingericht. Uit het onderzoek bleek alras, dat Vaduret den doorgang van smokkelau to's vergemakkelijkte, wat hem natuur lijk geld opbracht. Inspecteur Tranchant en kapitein De- waele betrapten den piichtvergeten tol beambte op heeter daad. Laatstge noemde eischte van eiken autobestuur der een vergoeding van 200 fr. Vaduret poogde verzachtende om standigheden in te roepen, doch de fei ten bleken van ernstigen aard te zijn, zoodat het assisenhof moest ingrijpen. Vaduret werd veroordeeld tot 2 1 /2 jaar gevangenisstraf, I 00 frank boete en 393.000 fr. fiskale schadevergoe ding. Londen, 3 Mei. Zooals in een eer ste bericht reeds gemeld, heeft de Prin cess Royal, 's Konings zuster, vandaag tc Birkenhead van de werf van Cam- mell Laird het linieschip (.Prince of Wales» te water gelaten, een van de vijf schepen van 35.000 ton, die En geland in aanbouw heeft, en een zus terschip van de «King George V», wel kt op 21 Februari van stapel is geloo- pen. Deze schepen voeren tien stukken van 35.6 cm., 16 van 13,2 anti-Iucht- vaartgeschut en hebben vier vliegtuigen aan boord met een katapult-inrichting. De snelheid en de paardenkrachten van deze bodems zijn nog niet bekend, doch men weet dat zij zeer behoorlijke snelheid zullen krijgen welke waar schijnlijk eer boven dan onder de 30 mijl zal liggen. Volgens Duitsche gegevens zouden de Parsons-turbines tezamen ongeveer 130.000 pk. moeten ontwikkelen. De schepen zijn krachtig gepantserd, zoowel tegen geschutvuur als tegen bommen uit vliegtuigen en mijnen, zij zijn 226 meter lang, 31.4 m. breed en hebben een diepgang van 8.5 meter.Dc bemanning zal 1500 koppen bedragen. Zij zijn in 1937 op stapel gezet en moeten het volgend jaar voor den dienst gereed zijn. De commandobrug is zoo gebouwd dat zij ook bescherming biedt tegen gasaanvallen. De Prince of Wales» wordt uitgerust voor den dienst als vlaggeschip. DE DUBBELE VERSTIKKING TE GENT Wij hebben gisteren de dubbele ver stikking gemeld, welke zich te Gent, in de Baudeloostraat, heeft voorgedaan, en waarbij een moeder en haar wichtje van vier maanden de slachtoffers wer den. Na het kindje dat daags nadien over leed is thans ook de moeder in het bur gerlijk gasthuis overleden. HEILIGSCHENNENDE DIEFSTAL TE OP-GLAEEEK Woensdag morgen begaf de koster van Op-GIabeek zich als gewoonte naar de kerk om alles in gereedheid te brengen voor het opdragen van de H. Mis. Aan de sakristij gekomen stelde hij met ontzetting vast dat aan het venster twee ijzeren staven afgebroken waren, voorzeker met het doel om langs het venster binnen te dringen. Hij opende de deur en in de kerk stelde hij alras vast, dat het heiligdom 's nachts door dieven bezocht werd, die er een echt vandalenwerk gepleegd hadden om buit te bemachtigen. De schurken die er waarschijnlijk niet in gelukt waren het Tabernakel open te pramen, hadden het heelemaal uitge broken en medegenomen. Het gestole- nene, dat minstens honderd kilo weegt, bevatte de HH. Vaten met de HH. Species. Men schat dat er minstens voor 10.000 frank buit gemaakt is. De heilig schenders hebben niet het minste spoor achtergelaten. De koster verwittigde aanstonds den Eerw. Heer Pastoor Rijken, die diep onder den indruk was van het gebeur de. De rijkswacht van Asch werd on middellijk met de zaak in kennis ge steld en begon het onderzoek. DE TRAGISCHE ^BOTSING OP DE NOORDZEE Het Hooger Hof te Londen heeft uitspraak gedaan omtrent de vergoe dingen, welke dienen te worden toege kend aan de slachtoffers der botsing, welke zich in Augustus J 9.3 7 voordeed op de ^Noordzee in de omgeving van Duinkerke tusschen de Belgische maal- boot aPrinses Marie-José» en de En gelsche cargo «Clan Mac Neil». De ree- derij van het Engelsch schip werd ver oordeeld tot 8.300 pond sterling te be talen aan de slachtoffers, hetzij een be drag van 1.160.000 fr. Mis Maud Ann Richardson, 58 jaar oud, bleekster, wier rechterbeen moest worden afgezet, bekomt 4.831 pond, hetzij ongeveer 676.000 fr. Mis Anina Janet Zoli, stenograaf, 35 jaar oud, werd het rechterbeen afgezet en ont ving 3.370 pond sterling (ongeveer 471.000 fr.en haar Zuster Ethel Vir ginia Zoli, 44 jaar oud, 1 16 pond om verscheidene verwondingen en kneu zingen, Miss Victoria Maud Iggulsden, 38 jaar oud, ontving 52 pond wegens verwondingen en kneuzingen. slecht werden uitgelegd, dat al hunne gebouwen oprijzen, hij bracht een In- pogingen om vrede en welvaart in het valiedenhuis tot stand en wanneer zijne ongelukkige Mexico te doen herbloeien j getrouwe dienaars en onderzaten met door de oproerige aanhangers van Jua-weemoed en beprangd hart den vorst rez werden verijdeld. aan het werk zagen, wanhopende voor Doch de taak was begonnen en zij eene reeds nabijzijnde toekomst, bleef waren besloten eerder te bezwijken dan j hij kalm en opgeruimd, alsof hij eeuwig de edele onderneming onvoltooid telin zijn paleis van Chapullepec zou blij- laten. 'Ven. De vreugdevuren waren sinds lang j Van de tuinen die zijn paleizen om- uitgedoofd, de luidruchtige toejuichin- ringden maakte hij een prachtig park gen der triomfantelijke inhaling wegge storven... Het kanon bulderde nog altijd Het waren echter geen salvoschoten meer, want de burgeroorlog woedde in het rampzalige land. Keizerin Charlotta had de lessen ha- rer moeder, Maria-Louisa van Orleans, dc eerste koningin der Belgen, levendig in haar hart bewaard. Zij bezocht de armen, deelde met milde handen aalmoezen uit, stichtte huizen van liefdadigheid en riep de Orde van den H. Karei in het leven om de eigenliefde en wedijver te prikkelen en de sluwheid en het vuur tot goeddoen te zien op- j keizerlijke macht, vlammen. Haar verheven geest, haar fijn door waarin dagelijks nieuwe bloembedden werden aangelegd en nieuwe beelden geplaatst. Alle middelen schenen hem goed en doelmatig om den hachelijken toestand le - Ij^winjpelen en zijne omgeving moed, in! te gieten, want alleen op het leger kón Tij ten volle betrouwen. Het leger was verkleefd aan zijnen manhaftigen en schranderen vorst het zou met hem overwinnen of sneven beraden en trouw bleef het rond den troon geschaard. Juarez ondermijnde met het geduld van een Indiaan de In het Noorden deed die noodlottige invloed zich gevoelen. Door zijn toe zicht waren van groote waarde in joen en door valsche geruchten die hij 's lands bestuur en zij, de beeldschoone 1 verspreidde schoolde het gepeupel te pirnses, opgevoed midden de weelde Monterey bijeen, schreeuwende dat de der koninklijke paleizen, bestuurde nu de dorre staatkundige kwestien en bracht hare uitgebreide kennissen zoo wel als hare meeslepende lieftalligheid ten dienst der nieuwe dynastie. De keizer was alle dagen van 5 ure morgens in zijn werkkabinet om het nieuwe rijk op sterke grondvesten te steunen. Hij verkondde de statuten van het dwingeland de schatkist had uitgeput en dat hij haar weder wilde vullen met nieuwe lasten te le^-en en hatelijke geldafpersingen in te voeren. 't Vervolgt. (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, keizerrijk, hij herinrichtte het leger. hij|J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 stichtte een beurs, hij deed openbare j Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2