KRANKZINNIG UIT LIEFDE GEKENGD NIEUWS Ken rheumatieklijriei' die den spot drijft met Een kooliuijiuonrierne- ming van de Borinage norden ontbonden zou Het bezoek van Kon. Wilhelmina De vergoeding voor schade door Mond- en Klauwzeer Belgisch-Italiaansche haiulelskamer te Home Bij de Dominikanessen te Fichermont 6 Mei. H. Joannes. Dit feest, ter eere van den H. Apostel Joannes, herinnert on3 aan een feit uit het leven van den Evangelist, die te Rome voor de Latijnsche poort in een vat met zie dende olie werd geworpen, maar, bij mirakel niet het minste letsel bekwam. Zoo beschermde Jezus zijn lievelings discipel die, hij alleen uit de twaalf apostelen, een natuurlijken dodd stierf. De nieuwe grondslag van het index- cjfer en de kolkktieve overeenkomsten De h. Delfosse, minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, heeft dezen mor gen een afvaardiging van de algemee ne konfederatie van den abreid ontvan gen, die hem over do aanpassing var dc nieuwe grondslag van het indexcijfer aan de bestaande kollektieve overeen komsten is komen spreken. De minister heeft beloofd van on middellijk met den wensch van de af vaardiging rekening te zullen houden De afvaardiging heeft ook met den minister de kwestie van de verplichte verzekering tegen werkloosheid bespro ken. Vee- en paardenteelt in Belgie. Belgie bezit 265.000 paarden. 17 10.000 hoornbeesten en 872.000 varkens. Henegouwen bezit de meeste paar den. gebezigd in het landbouwbedrijf volgen West Vlaanderen, Brabant, Oost Vlaanderen, de provincie Namen, de provincie Luik, Limburg, Luxemburg en dc provincie Antwerpen. 65 t. h. van de boter wordt in de hoeve vervaardigd 35 t.h. in de 700 melkerijen van het land. De koeien geven buiten hun melk jaarlijks 800.000 kalveren. Elk jaar wordt 2 milliard 600.000 liter melk verkocht. Het twaalfde eeuwfeest van den H. Willibrordus. Viering in dc stad Lchternach. In de stad Echternach die beroemd is om haar springprocessie zal van 25 Mei tot 4 Juni met groote plechtigheden het 12e eeuwfeest van den dood van den H. Willibrordus ge vierd worden. den H. Willibrordus de prachtige basiliek HU HEEFT HET GOEDE MIDDEL GEVONDEN OM NIET MEER TE LIJDEN Al dezen die rheumatiek hebben zul len met belangstelling den brief lezen in dewelke M. B. uitleg verschaft over de wijze waarop hij zich ontdaan heeft van zijn oude pijnen en het normale le ven heeft teruggevonden Ik ben 50 jaar en sedert tal van jaren ben ik ge kweld met rheumatiek in de beenen die me zeer dikwijls tot onbeweeglijkheid zouden doemen, indien ik Kruschen Salts niet had om ze te overmeesteren. Kruschen Salts maken mijn beenen als of ze maar 20 jaar oud waren. Dank aan hen kan ik mij aan tafel goed doen aan wild, fijne wijnen enz. zonder er last van te hebben en zonder eenige zorg voor slechte gevolgen.» Waarom steeds lijden 7 Neem vanaf morgen, bij het ontwaken een kleine dosis Kruschen Salts en vergeet uw rheumatiek. Kruschen Salts alle apothe ken, flesschen 7 fr., 12 fr. 75 en 22 fr Het graf van bevindt zich in van Echternach. De plechtige In verband met het aanstaande be- j yan Koningin Wilhelmina van Nederland aan Brussel wordt vernomen dat na de aankomst van Hare Majesteit aan het Noord-station te Brussel, waar zij zal verwelkomd worden door Ko ning Leopold, het vorstelijk gezelschap in gala-rijtuigen naar het paleis van Brussel zal rijden langs het Rogierplein de Kruidtuinlaan en de Koninklijke straat. Er zal tegen de gewoonte in geen halt worden gemaakt bij het graf van den Onbekenden Soldaat. Het 's verder ook de bedoeling ir het Noordstation waar anders bij ko ninklijke bezoeken de versiering altijd uit palmen en andere sierplanten be staat, thans een groote hoeveelheid bloemen aan te wenden. Het nieuwe koninklijke geleide, dat bestaat uit een schadron gendarmen van Brussel zal het eere-escorte vormen van het koninklijke rijtuig. Deze ruiters zullen het nieuwe gala- kocht zelf voor 300 millioen. Deze gunstige voorwaarden duurden tot '34. Toen besloot Italië de handelsbetrek kingen te beperken, en het eene land na EEN WAARSCHIJNLIJK VERLIES het andere onderhandelde met Italië. VAN 120 MILLIOEN 4200 AR- 1 In '935 sloot Belgie een accoord BEIDERS DOOR HET SLUITEN DER waarbij de inkoop gelijkgesteld werd n" -rjis In normale omstandigheden verkocht Ide p'^htii;hcid die op de aanwezigen Belgie aan Italië voor 500 millioen en e"! ontróerenden Indruk maakte. .„.-11;n...l het klooster kwam ook een tele- gram van Kardinaal Maglione toe, met den Zegen van Z.H. den Paus. Vier der Zusters zijn Vrijdag, 5 Mei SCHACHTEN GETROFFEN sluiting der plechtighe- tenue dragen dat veel gelijkenis ver den op 4 Juni in de basiliek zal worden toont met dat der gendarmerie van bijgewoond door de groothertoglijke voor 1914. Het bestaat uit berenmuts familie, door de vertegenwoordigers met roode pluim, tuniek van konings van de regeering en kamer en doorblauw laken, kraag met wit galon, zil- meer dan 40.000 pelgrims. veren knoopen met de koningskroon, roode epauletten met witte franje, witte Het aantal rijwielen in Belgie. On-kuitbroek, ruiterlaarzen, handschoenen der de maatregelen door de regeering met manchetten. in overweging genomen om het even- Voor het eerst zal dit nieuwe escorte wicht van de begrooting te verzekeren hmgeeren op 20 Mei, dus drie dagen komt onder meer het heffen van een i y.oor. bezoek van de Nederlandsche taks op de rijwielen voor. i Koningin, als Koning Leopold officieel de tentoonstelling van het Water te Luik zal openen. De Vereeniging voor vreemdelingen In 1937 waren er 2.625.000 rijwie len in het land. Aangezien dit aantal geregeld verhoogt met 150.000 tot 200 duizend per jaar. mag men het thans gerust op 3 millioen schatten. Een taks per rijwiel zou worden ge heven, in haar geheel betaalbaar voor het jaar 1939, wat aan de schatkist 30 millioen zou opbrengen. Volgens de loopende geruchten zal de belasting op de rijwielen, die de Staat zou invoeren, 10 fr. bedragen. PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. uit het leven van Keizer Mazimiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 69ste Vervolg. Het muitzieke janhagel krioelde des avonds in de straten der Juaustisch gp zinde steden en leverde zich over aan grofheden en buitensporige aanslagen. De gisting groeide van dag tot dag. De belhamels waren door Juarez be taald om te schreeuwen dat de keizer Mexico aan Frankrijk wilde verkoopen! Andere onzinnige aantijgingen von den weerklank in de menigte. Wat was er overigens te verwachten van een land waar diefstal sinds lang onder de republiek tot een nationale in stelling was gerezen waar de sluip moord bijna was gewettigd en waar dieven en moordenaars tot in den raad der regeering zetelden. Maximiliaan had Mexico in dien er- bnrmelijken toestand gevonden en al hoewel hij een koen hart onder den gordelriem droeg en er niet Voor ach teruit ging het mes des heelmeesters door de wonde te doen vlijmen, kon hij cr maar niet in gelukken die plaag uit te roeien. De priester Domenech vertelt dat hij op zekeren dag te Chapullepec vroeg welke zonderlinge gast zich aan de kei zerlijke tafel bevond. Het is een raadsheer, werd hem geantwoord. Zoo, hij lijkt er niet erg aan. verkeer te Brussel heeft een beroep ge daan op de Brusselsche winkeliers om hun uitstallingen feestelijk te versieren en daarbij zooveel mogelijk de Neder landsche kleuren te gebruiken. Koning Leopold heeft voort beschikt dat tijdens het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel aan hare Maje steit zullen worden toegevoegd luite nant-generaal Deffontaine, comman dant van de divisie der Ardensche ja-, ?ers cn generaal-majoor Beernaert van j vooral probeerde te verkoopen aan Ita den staf der eerste cavaleriedivisie en lie, baseert de nieuwe handelskame honorair onder-gouverneur-generaal Met het oog op de likwidatie van de vennootschap der N.V. <<Charbonnages du Levant et des Produits de Flénu» werden de aandeelhouders bijeengeroe pen. Deze likwidatie zou voor gevolg hebben dat er vijf mijnschachten geslo ten werden. De Charbonnages du Levant, die reeds samengesmolten was met de Produits de Flénu, om de bedrijfskosten te verminderen, had later, met hetzelfde doel, de maatschappijen opgeslorpt die de mijnschachten van Rieu du Coeur en Nord du Rieu du Coeur uitbaatten. De toestand is zoo moeilijk dat, tenzij de mijnen overgenomen worden of een an dere tusschenkomst, voortwerken on mogelijk is. De kolenaders van de betrokken mij nen wellicht de rijkste van de Bori nage. bereiken op sommige plaatsen een dikte van 3 m. Dit heeft niet belet dat het verlies van de maatschappij thans 1 20 millioen frank bedraagt.Niet tegenstaande alle wijzigingen en beper kingen van de onkosten verloor de maatschappij I millioen frank per maand. Men beweert dat de maat schappelijke lasten, per jaar en per ar beider, 3200 fr. bedragen. Indien de likwidatie wordt doorge dreven wordt het gansche personeel van de vijf mijnschachten l'Eribus, te Cuesmes, 27 en 28 van de Produits de Flénu, du Nord en du Rieu du Coeur, hetzij 4200 arbeiders, bedienden, inge nieurs, enz. werkloos. Bij de 20.000 personen, welke deze mijn lieten leven komen hierdoor in een benarden toe stand. Het is een echte ramp voor de ge meente Flénu die, eens het belangrijk ste centrum van kolenproductie in de Borinage, gedurende de laatste 20-25 jaren een na een de zeven mijnschach ten die op haar gréndgebied liggen, heeft zien sluiten. aan den verkoop. Na de overwinning van Italië in Ethiopië, was Belgie het eerste land om handelsbesprekingen in te zetten, maar deze besprekingen wa ren niet gemakkelijk en vlotten niet snel omdat Italië volledig tot het beginsel van autarkie was overgegaan. Toen werd in November 1936 een modus vivendi gesloten het te Antwerpen ingescheept voor de nieu we Missie, te Kabinda. H°6r?-Kasai,Bel gisch Kongo twee andere zullen het land verlaten op het einde van 't jaar. HEILIGSCHENNENDE DIEFSTAL TE OPGLABBEEK Omtrent den heiligschennenden dief stal die Woensdagmorgen werd ontdekt in de parochiekerk te Opglabbeek. bij CCI1 Genk, moeten wij er nog aan toevoegen verliep jdat df schurken in de sakristij de in 1937, maar werd van dag af telkens bran5*kas| hebben opengebroken met voor 6 maanden hernieuwd, zoodat jeen beite' en daaruit eene gouden pa- het nu nog den iuridischen grondslae *een ,en *wee zilveren cibories hebben vormt van de Belgisch-I taliaansche handelsbetrekkingen. Hoewel deze re geling aan beide partijen voldoening schenkt, bestaat de mogelijkheid, den handel tusschen de twee landen uit te breiden. Belgie heeft een zeer groote afname- markt en in 1937 werd voor niet min der dan 25 milliard frank aan buiten- landsche producten gekocht. Italic was hier voor slechts 200 millioen tusschen. Buitendien is Belgie in de mogelijkheid de Italiaansche markten te voorzien van machines, staal, koper, wol, alcohol, pelsen enz. Het Departement van Landbouw deelt mede dat enkele vergoedingen voor schade veroorzaakt door mond en klauwzeer tot nu toe niet konden worden uitgekeerd. Zulks komt door- meegenomen bevatte twee cibories die gestolen. Toen zijn zij naar het hoogaltaar ge gaan en hebben getracht ook het taber nakel open te breken. Daar zij daarin niet slaagden, hebben zij niet beter ge vonden dan het Tabernakel uit te ruk ken en mede te nemen. Zij zijn immers niet teruggekeerd langs het gebroken raam 'der sakristij maar wel langs de gfóote deur, die zij vruchteloos ge tracht hebben achter zich weer te slui- teri'. De overste van het laboratorium van de rechterlijke politie van Luik is giste ren ter plaatse gekomen en heeft ver scheidene vingerafdrukken genomen. Het parket van Tongeren is eveneens de noodige vaststellingen komen doen. De onderzoekers denken dat de schurken ten getale van vier moeten geweest zijn, en misschien ook wel vijf. Het is de eerste maal niet dat de kerk van Opglabbeek door dieven wordt bezocht. Doch tot dan bepaalde zich de schurkenstreek tot het ledigen der offerblokken. Het Tabernakel dat ditmaal werd dat als uiterste datum voor de indie-1 een duizendtal gewijde hosties inhielde ning van een verzoek was vastgesteld E-en dezer ciborie's gansch in massief en TER UITBREIDING DER WEDERZIJDSCHE HANDELS- BETREKKINGEN Niet lang gelecfen ié' te Rome de Bel- gisch-Italiaanéche héndelskamer ge sticht. Totnutoe waren de handelsbelangen van Belgie. in Italië alleen verdedigd door de Belgische jhandelskamer te Milaan, maar sedert opgeheven, en heeft voor de Belgisch-ltaïiaansche handels kamer te Rome, waarvan de statuten goedgekeurd werden op 20 October 1938. Deze wijziging was noodzakelijk ge worden door de evolutie van de Ita liaansche economie, die door haar au tarkische opvattingen,i haar waardepunt van Milaan naar Rome verlegde. Terwijl de handèlskamer van Milaan op I Juli 1938. De regeering heeft thans besloten deze termijn opnieuw te openen. De geteisterde landbouwers, wier verzoekschrift te laat werd verzonden, mogen thans een nieuwe aanvraag stu ren aan het Ministerie van Landbouw, Formulieren liggen beschikbaar bij den veeartsenijkundigen dienst van het dis trict. In het klooster der Zusters Dominika nessen van O. L. Vr. van Fichermont- Eigen brake], had een hartroerende af-, scheidsplechtigheid plaats van zes Mis siezusters, die weldra in de tropenstre- ken het Heilig geloof zullen verkondi-1 het Hospitaalbosch te gen. Een plechtige Mis werd in de ka- De vliegers konden na gedreven zilver, was den Z.E.H. Pas toor Rij eken geschonken destijds door zijne familie en zijn naam staat er dan ook in gegraveerd. Het Tabernakel was verguld het woog I 1 0 kilo en kan dan ook slechts vervoerd zijn geworden bij middel van een of ander voertuig. De waarde van het Tabernakel wordt geschat op 15.000 tot 20 duizend frank. LEGERVLIEGTUIG NEERGE STORT TE NIJVEL Een vliegtuigongeluk met doodelijke gevolgen heeft zich Donderdagvoor middag voorgedaan te Bornival bij Nij- vel. Een tweedekker van de aldaar ge legen vliegbasis, bemand door Isten sergeant Albert Melange en den ser geant Albert Hue, is aan den zoom van gronde gestort, eenige moeite vernielende tuig wordén ge- pel opgedragen door Z. E. P. Van den J uit het Wildenberg, Belgisch Provinciaal vanjhaald. Februari is dezede Paters Dominikanen, in aanwezig-! Melange, slechts 23 jaar oud, onge- plaats gemaakt heid van Z. H. Em. Kardinaal Vanhuwd, uit Andenne, bleek op slag ge- Roey, Mgr Legraive, Kanunniken dood. De 23-jarige sergeant Hue, uit Gougnart, Lintermans, Leclef en Baret-j Namen, maar wonende te Nijvel, ge- te, M. De Vleeschauwer, minister van huwd sedert enkele maanden was zwaar Koloniën Charles, oud-minister, Gor- gewond. van den Congo. Dat valt niet te verwonderen. Hoe dan Het is een der grootste dieven van Mexico. Wat zegt ge De volle waarheid en eenieder weet dat hij verleden week nog dertig duizend piasters heeft verdonker maand die in de schatkist te recht be hoorden. Een andermaal toonde men aan den zelfden priester Domenech een kolonel die onder Miramon tot dien graad was opgeklommen. Weet gij, vroeg hem een Mexi- "fcaan, wat die kerel vroeger was Neen. Gauwdief. Gij overdrijft. In het geheel niet. Welke bewijzen kunt gij daartoe aanvoeren Zijn rechterlijk dossier. Hij werd voor beurzen te snijden en zakken te rollen veroordeeld tot drie jaar gevan genis. Dat het onder de republiek nog veel erger ging bewijst Jiet volgende ge schiedkundig feit. Toen Santa-Anna voorzitter was be merkte hij plotseling dat gedurende den ministerraad een prachtige inktpot, in louter zilver, van zijn schrijftafel was verdwenen. Onmiddellijk deed hij de deuren sluiten der kamer waarin zich de minis ters bevonden. nieuwe zich op het beginsel gen». lia, algemeen sekretaris; Z.E.P. Gillet en de oversten of vertegenwoordigers der verschillende kloosterorden in Bel- van «uitwisselin- zoo het gestolen kleinood hier niet oogenblikkelijk wordt terug besteld ik u allen doe aanhouden en gevangen nemen. Toen de luiken een minuut later ge opend werden stond de inktpot op de tafel en de ministerraad ging voort als of er niets gebeurd was. Ook de openbare wegen waren zoo onveilig, zelfs rond de hoofdstad, dat men zijn leven in gevaar bracht met per postwagen van de eene stad naar de andere te reizen. Een prachtige dag der maand Sep tember. De postwagen of diligentie houdt stil voor het posthuis van Mexico, om pas sagiers af te wachten. Het is een groot rijtuig, zeer onge makkelijk maar sterk genoeg om over bergen en rotsen te schokken en te hor ten. Het was nog heel vroeg in den mor gen en de slaperige bedienden waren erg onbeleefd en lastig. Zij dachten dat hun een groot on recht werd aangedaan Waarom waren er menschen die zoo vroeg op reis wilden gaan Waarom moesten zij te been zijn voor die rustelooze reizigers, die geen geduld hadden om te wachten, tot dat het den heeren ambtenaars behaagde hun werkzaamheden te beginnen. Dat zij juist daarvoor werden be taald en vroeger alle mogelijke moeite Dan gaf hij bevel ook de luiken der j hadden aangewend om die betrekking vensters toe te halen zoodat alle licht onderschept was. Ik wil niet weten, sprak hij toen wje uwer den zilveren inktpot ont vreemd heeft, maar ik vsjzeker u dat] te krijgen, namen zij natuurlijk niet aanmerking. Het uur om te vertrekken was wel dra geslagen. De laatste passagiers, namen hunne =,<Nadat Z.E.P. Gillet woord had gericht tot missiezusters, strekten het altaar uit om den zegen te ontvan gen van Z. H. Em. Kardinaal Van Roey. Het was een hoogst aangrijpen- een hartroerend de afreizende gepoogd een deze zich voor een naburige plaats in. Is alles in orde riep de koetsier toen de portier was dichtgeslagen en hij de teugels in de linkerhand nam. Acht muildieren waren bestemd om de diligentie naar het volgende posthuis te trekken, waar zij verwisseld werden. Alles is klaar I was het antwoord van den postbeambte die in de deur stond om toezicht op het afrijden te houden. Los schreeuwde de koetsier. Met een wilden sprong vlogen de dieren vooruit. Als het tuig niet buitengewoon sterk ware geweest dan zoude het zeker door den hevigen schok gebroken zijn. Ave Maria klonk het binnen in de diligentie toen de passagiers die nau welijks behoorlijk hadden plaats geno men door den schok tegen elkander werden geworpen. Weldra hield het rijtuig zijn gere- gelden gang en wie bekommerde zich om de reizigers In vollen ren holden de acht muil dieren de straat door en het ware niet mogelijk geweest hen in hun wilden gal op tot staan te brengen. Dit kwam nu ook niemand in de ge dachte ze mochten loopen zoo snel ze konden en zoolang ze naar de teugels luisterden. Zie hoe die melkboer en waterdrager ter zijde stuiven I De diligentie hotst en stoot over de ongelijke baan. Voort gaat de wilde jacht Een paar honden schieten toe, blaf fen het ratelend voertuig aan en maken de muildieren, zoo mogelijk nog wilder. Boven op zaten twee Fransche offi cieren. Volgens ooggetuigen vertelden be vond het vliegtuig zich, juist voor het ongeluk gebeurde, op een honderdtal meters hoogte, terwijl het zichtbaar in nood verkeerde. De piloot heeft dan noodlanding te doen in /eide, maar het toestel heeft een boom geraakt aan den zoom van het Hospitaalbosch en is met ge weld te pletter gevallen. door Zoolang de postwagen recht kon rijden ging het nog al. Maar bij het zwenken aan den om draai moesten zij zich aan de leuning vastgrijpen om niet naar beneden te .worden geslingerd. I Als het rijtuig in volle vaart hadde moeten omslaan dan zouden de officie ren ongetwijfeld tegen de huizen te pletter geworpen zijn. Er ontbrak niet veel aan I Pe. linkerwielen, die tegen den hoek steen aanbotsten, werden reeds opge- hjeven, zoodat voor een oogenblik leven en ledematen aan een zijden draadje hingen. Het kwam nog recht Zelden gebeurden er ongelukken. Nu was de draai gemaakt, voor hen lag thans een rechte weg... De koetsier, in dollen overmoed luid keels lachende, hief met een jubelend Caracho de zweep op en sloeg daar mee de dieren om de ooren zoodat het nu nog woester en driester toeging. De adem stokte van hen die het na keken En toch was dit een tooneel dat da gelijks, in alle richtingen van de stad te zien was. De passagiers, binnen en bovenop verwachtten zich alle oogenbilkken aan een ongeluk want het was niet te geloo- ven dat een diligentie, door menschen- handen gemaakt tegen zulk onbarmhar tig gehots bestand was. 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, r J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21| Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2