De verklaring van Kolonel Beek namens de Poolsche Regeering tsttaftS 'ievMS. MEIBOOM-KERMIS Mevr. Van den Hanwe-Van de Velde M Buitengewone occasie Laatste Berichten Ons nieuw Stedelijk Zwembassin Sport Eendracht naar Tilleur Siudie v. Deurw. Timmermans Meuhel voorwerpen ALLU M ETTI ERE DE NINOVE IXinove Match Company patroon. Varkensmarkt, 14, Aalst. IN HET KABINET VAN DEN MINISTER V. BUITENLANDSCHE ZAKEN Brussel, 5 Mei. De h. pierlot heefl den Poolschen gezant h. Mossincki ontvangen. Warschau, 5 Mei. De h. Beek heeft in 't Parlement een verklaring afge legd als antwoord op de eischen van Duitschland tegenover Polen. Den laatsten tijd hebben zich ernstige gebeurtenissen voorgdeaan, aldus de h. Beek, waarvan sommige onze positie verbeterden en andere de verhoudin gen toespitsten. Herinnerend aan zijn bezoek aan Londen laat de heer Beek zich in zeer vleiende bewoordingen uit over zijn onthaal aldaar en het tot stand gekomen accoord dat door de wijze waarop het kon bereikt worden een speciale waarde heeft. Ik ontmoette bij de Engelsche staatslieden een grondig begrip van de huidige vraagstukken en tevens een gesteltenis die me toeliet in de grootste openhartigheid de hangende kwesties te behandelen. Indien het zoo spoedig tot een accoord gekomen is dan is dit vooral te wijten aan de gemeen schappelijke inzichten en aan het feit dat Engeland noch Polen aanvalsplannen koestert. Sprekend over het Fransch-Poolsch accoord zei Beek dat dit een essentieel element is van de structuur in Europa. Dan handelde de Poolsche minister over de verhoudingen van zijn land met het Derde Rijk in 't licht van de gebeurtenissen der laatste dagen. Onder voorwendsel van het Engelsch-PotjJsc verdrag heeft Hitier het in 1934 met Polen gesloten akkoord verbroken. Dit pact was er een van wederzijdschen eerbied en goede nabuurschap, maar heeft thans zijn karakter verloren door de eenzijdige opzegging vanwege Duitschland. Herinnerend aan de eischen van dit laatste land tenoverstaan van Danzig antwoordt Beek dat Danzig geen uitvindsel is van het verdrag van Versailles maar gegroeid is uit de dooreen- strengeling van de Duitsche en Poolsche belangen aldaar. De overheerschende meerderheid van de bevolking van dezen vrijstaat is evenwel Duitsch maar wij hebben er zeer groote economische en zeevaartbelangen waaraan wij ten zeer ste gehecht ijn. In het volgend gedeelte zijner rede stelt Beek herhaalde malen de vraag waarom Duitschland eigenlijk Danzig wil inpalmen nadat het vroeger zoovele malen verklaard heeft dat het geen territoriale oogmerken had betrekkelijk de ze stad. De belangen der Duitsche bevolking worden niet het minste bedreigd. Kolonel Beek zet dan uiteen hoe Polen steeds goedwillig is geweest ten op zichte van het verkeer uit Duitschland door den corridor naar Oost Pruisen en vraagt zich af waarom gaat het eigenlijk Een toegeving aan Duitschland in zake de eischen betreffende den corridor zou een bedreiging wezen voor onze economie en onafhankelijkheid. In het slot zijner rede betoogt de minister van Buitenlandsche Zaken dat Polen slechts den vrede nastreeft en tot onderhandelen bereid is met elk land dat vredelievende inzichten koestert en pacifistische actiemethodes aanwendt. Wil Duitschland deze voorwaarden aanvaarden dan zullen de hangende kwes ties met objectiviteit onderzoeken want de vrede, besloot hij, is een waardevol le zaak. De rede van Beek meldt Havas, werd herhaaldelijk geestdriftig door de par lementairen toegejuicht. Tal van diplomaten woonden de zitting van het parle ment bij. DE DIPLOMATIE VAN HET DERDE RIJK Berlijn, 5 Mei. De Duitsche bladen leggen den nadruk op de niet aanvalsverdragen van Duitschland met Letland en Estland en zeggen dat deze het beste bewijs zijn van den vredeswil van den fuhrer. LITVINOF'S VERDWIJNING VAN7IET INTERNATIONAAL TOONEEL Londen, 5 Mei. In Londen zoekt dien nog steeds naar een uitleg voor het ontslag van Litvinof als minister van Buitenlandsche Zaken in Rusland, op een oogenblik dat een algemeen pact moest tot stand komen tegen den aanval ler. Men is evenwel de meening toegedaan dat de verandering van titularis op het departemént van Buitenlandsche Zaken geen wijziging zal brengen aan de door Rusland gevolgde politiek op buitenlandsch gebied. Langzaam, maar zeker zegt de spreuk, en wij voegen daar aan toe Haast en spoed, zelden goed Zoo ging het dan ook met den op bouw van het nieuw Zwembae. 't Is althans uitgegroeid tot een prachtinrichting in acht nemende al de mogelijke moderne maatregelen, die de hygièae, het zwemmen, het baden en de uitbating zelve zullen ten goede komen. De laatste hand is reeds aan 't werk geslagen. Nog een drietal weken, en de zaak is klaar. Aalstenaars, en al dezen die houden van zwemmen en waterkuur, wij ver wachten U over korten tijd, om je gezondheid, om een dosis harding uit het helder, zuiver water van ons stede lijk bad. Eij het vooruitzicht op een aanstaande opening en uitbating heeft het stadsbe stuur, vertegenwoordigd door de heeren Burgemeester Nichels,Schepenen Bergh- mans, Deprez en De Stobbeleir, het initiatief genomen, vertegenwoordigers van de pers uit te noodigen en hunne bedoelingen mede te deelen. De heer Berghman, als schepen van Volksgezondheid alhier, leidde de toe spraak in en verklaarde het inzicht te hebben, het mogelijke te willen doen om de zwemuitbating te doen lukken, dit met het doel de openbare gezondheid te dienen en aan de bevolking gelegenheid te bieden zich door baden en zwemmen, door reinheid en harding, sterker en gezonder te maken. De heer Valcke, de opbouwer en uit werker van het plan gaf enkele b?schou- wingen over de constructie, de indeeling en de doelmatigheid van het geheel en de deelen. Een majestatische trappengang leidde ons in een voorhalle, die gesloten is en toegang laat langs een viervleugeldeur, Wij komen in de kabienzaal voor 91 cellen, stappen den stortbadengang door voorbij de W. C. en den voetbadbak. Wat een verrassing. Plots het zicht op de groote binnenzaal. Is dat het zwembaksken Het knoeselkomme- ken Gemis aan inbeelding ofte fan- tazie of werkelijkheidszin Zonder uitzondering vonden allen de badzaal Kolossaal en ruim Bezie dat heerlijk uitgewerkt zwem bad En is dat slechts 25 meter lang Geen zier meer... wat beduiden die tri bunes, die dienen om de toeschouwers toe te laten plaats te nemen bij zwem- of sportfeesten. Twaalf privaat-baden zijn ook aan gebracht. Dat zal een kansje zijn voor hen die niet zwemmen eu toch baden willen. Wij zijn nog altijd op gelijkvloers, maar wat gaan de oogen open bij het afdalen in de kelderingen vijf ruime zalen, bestemd voor collectieve kleed kamers, voorbehouden aan groepeerin gen, scholen en clubs. Hier bevinden zich eveneens de filter- en verwarmings apparaten. Het water wordt immers in ringloop gezuiverd en ontsmeten zulks tegen 125- kubieke roeter per uur. Vrij weg mogen wij het Aalstersch Zwembassin aanschouwen als IETS EENIGS IN 'T LAND voor wat aangaat den bouwtrant, de benutte ruimte en de jndeeling. Het helle daglicht binnen is opval lend. De met faience bekleede muren geven een indruk van netheid en com fort. Laten wij fier zijn op ons Zwembas sin. Het moge geplaatst naast andere kunstvolle gebouwen uit de stad en door toeristen en vreemdelingen bezocht en gewaardeerd worden. Ziedaar ons stedelijk Bad in zijn betonnen lijf, met zijn helder-wit, fijnge sneden zwemkleedje aan. opgesmukt met een van lichten-brillanten pavil- joentje boven het hoofdportaal,... Het slaapt nog Wie zal het leven geven Dat hangt af van de uitbatingswijze. R. V. C. BERICHT Bureel-Bevolking (Nr 5) LEURHANDEL Ingevolge de wet op den leurhandel, worden belanghebbenden verplicht ge durende de maand Mei, hunne vraag tot hernieuwing van hunne kaart in te dienen bij het gemeentebestuur, (bureel Nr 5). STAD AALST. De plaats van voorloopig onderwijzer aan de Gemeentelijke Jongensschool der Binnenstraat is te begeven. De candidaten moeten voldaan heb ben aan de verplichtingen op de militie. De plaatsaanvragen met gelegaliseer de kopie van diploma, bewijsstukken betreffenne militieverplichtingen, getuig schrift van goed gedrag en zeden en geneeskundig getuigschrift, moeten, schriftelijk toegekomen zijn aan het Col lege van Burgemeester en Schepenen, voor 20 Mei 1939. De Secretaris, Burgem. en Schepenen, F. De Meyst. A. Nichels. VERBOND V. O. S. - Op Zater dag 6 Mei aanslaande, te 20 uur stipt, noodigt V. O. S al de oudstrijders uit om te komen luisteren naar de buitenge wone spreekbeurt door den beroemden spreker De Keyzer Joris, uit Oostende, in ons lokaal "De Koornbloem,, Groote Markt. Het Bestuur. GROT VAN MIJLBEEK Zondag a. s. 7 Mei, Jaarlijksche Offerande door de inwoners van Mijl beek naar de Grot. Om 5 ure Offerande, waarna Sermoen door een E. P. Jezuiet. Alles tot meerdere eer en glorie van God en O. L. Vrouw. STAD AALST. Groote Kermisfoor 1939 Het College van Burgemeester en Schepenen, brengt ter kennis van de belanghebbenden, .dat op Dinsdag 23 Mei a. s. om 9 u. 30 voormiddag, in de vergaderzaal van het stadhuis, zal wor den overgegaan tot de openbare ver pachting der Standplaatsen voor de Kermisfoor van 2 t& 16 Juli. De betaling der standplaatsen moet geschieden den dajf ^zelf der aanbeste ding. Het Feestkcmiteit heeft besloten slechts twee openbare pleinen te ver huren en namelijk het Esplanadeplein en de Hopmarkt (post). Voor verdere inlichtingen wende men zich ten stad- huize, bureel 13, alle werkdagen van 9 tot 12 ure. De Secretaris, Burgem, en Schepenen, De Meyst F. A. Nichels. Internationale Tentoon stelling wan Luik De Visscherij Tor go I openheid öcr Internationale Tentoonstelling ran Luik 1939 znl er op 27 Augustus een groote visscSerijwed- strijd plaats hebboa. Dere prijskamp zal verschillende proeTen bedragon, to veten 1. Algemeen wedstrijd waaraan aide vissciiers zullen mogen deelnemen. Hij zal oen uur duren en voor 12,500 fr, prijzen iu speciën, p'.us bcke s en me- dalië.t zullen to winnen zijn. 2. Een oorewodstryd voor de inge stelde maatschappijen. Om er doel aar. to nemen zal iedere maatschappij ten miasto 10 leden moeton inschrijven en 3 tad hun beste vissciiers aauduiden om haar te vertegenwoordigen in den prijs kamp. Die wedstrijd zal met 5.225 fr. in speciën, plus beker en medaliën be giftigd zyn. 3. Een wedstrijd voor damen. Deze prijskamp zal tusscken de damen die aan den «lgomsenaa vrodstrijd deelne men, verdeeld worden. Prijzen 1225 fr. plus beker cu medaliën. 4. Een wedstrijd vcor seniors. Zj.'fde voorwaarde als voorde Danrwn, Er zullen nog menigvuldige prijzen uitgedeeld worden voor de talrijkste deeinemendo maatschappijen eu voor do maatschappijen die hun vlag tu len mcdogabrr.cht hebben. Eindelijk pryzen voor de verst ko mende vnernde ca Belgische maat schappijen en voor de...schoonste mnr- ketenster. Het reglement der wedstrijden znl in kort verscbynon en znl opgercndca worden aan eenieder die het ral aan vragen by den schryvcr der Cnmissie voor de Visscl ery Heer ALEXANDRE 18 Avenue du Pont te Horstal. Militair* Motorrijders Wedstrijd Dit mooi .o biUngvokkond cTenement, door de Inter nationale Tentoonstelling van Luik gepatronneerd, zal van 9 tot 12 September plaats hebben. Zulke betoogiag verwekt natuu lyk een grootsch belang by de Belgische en vreemde militaire motorrijders. De ritmeester CRUSS heoft, in h«t "Revue de la Catalerie* een puik arti kel geschreveu, wy geven hier een uit treksel Die wedstrijd (van militaire motor- rijders in 1938) was de eorste van al die op de been gezet werden. Zy gaf aau oaze Belgische vrienden de ge legenheid de altyd levende cavalc- ristiscLe geest zijner manschappen tot de motoristiscke geestgesteld heid uit te breiden. Zy gaf ook de gelegenheid het puik der militaire motorryders van Belgie, Italic, Duitschland en Frankryk te varoen.- gen in ecne stad die zoo juist bekend is voor haar sportgeest in alle gebied. Door hun virtuositeit hebben dc Italiaanse]:* pHcgen van soli de rit meester Cruis op buitengewone wyze hetrtffau. Dit jaar zullen wij de Eugolsche mogen bytellea en bewonderen. In een woord, Belgie zal nogmaals het voorbeeld gegeven hebben van eeu buitengewoon begrip der mogelijkheden van het militair motorry derssport. BA LSI*IJl. Zondag aanstaande om 2 1/2 u ral op de Houtmarkt de tweede ontmoeting plaats hebben tellende voor 't officieel kampioenschap van de promotie ploe gen. De eerste dag was een succes soowel op sportief als op tinancieel gebied, de tweede beloofd nog beter te syn. Deze koer m ien de ploegon van Gijzegcm Baardogem en Aalst elkaar bekampen. Gyzegem bezit een ploeg die dit jaar reeds prachtnitslngen boekte, zo ver loor s'echts tweemaal op het nippertje van de kampioenenploeg Dender monde met eon en twee spelen verschil na tweemaal een groote voorsprong gehad te hebben. Wy zijn benieuwd voor Zon dag want Baoteus en De Kerpel spelen aityd zeer goed ais het op een schoon plein is. Deze ploeg zal zeker voor schoon sport zorgen. Baardegom die juist voor den aan vang van 't seisocn in rogel geraakte is daardoor geliandicapoerd aangezien dc spelers elkander niot genoegzaam ken nen Doch laten hunne laatste uitslagen uitschynea da: ze stilaan op dreef ko men, ook zullen zy bij hun eerste optro» don in Aalst alles geven wat ze kunnen om mot oer uit den slag te komen. Zooals de ploeg van Aalst togenwoor- dig op dreof is kunnen wfl ons niet in denken welke ploeg ze regelmatig zou den kunnen overwinnen. Iedere speler houdt goed zyn plaats en heeft de form reods te pakken, 't is vooral den jeug digen Ernest B'IIaase die de lieveling van 't publiek geworden is; 't ie waar lijk eon plezier om hem van echterman mot 't grootste gomak de ballen te zien overkeeren. Voor Zondag verwachten wy dan ook een Aalstersche overwinning met Gyze gem en Baardegem in de volgorde. BU EENDRACHT Zondag 7 Mei, speelt het eerste elf tal vaa Eendracht Aalst tegen Tilleur, kampioen der le afdeeling B. De reis geschiedt per specialen trein. Inschrijving ten lokale, Statieplein. OP 14 MEI Bedevaart met auto car naar Scherpenheuvel en Averbode. Prijs 25 fr. In te schrijven Café Pavil joen. Groote Markt. 295 NIEUWSTRAAT, 33, AALST Bij Rechtsmacht OPENBARE VF.RKOOPING VAN AANGESLAGEN Deurwaarder F. TIMMERMANS, in verblijf te Aalst, zal op Zaterdag, 6 Mei 1939. om 9 uren voormiddag, op de G.oote Marki, te Aalst, overgaan tot de open bare verkooping bij Rechtsmacht van iobeslaggenomen meubelvcorwerpen. zooals Een volledig keukenmobilier, wit keukenjacht, moderne kas, ligzetel, ronde tafel, rieten zetels, regulateur, 5 wekkers, toog met uitstalling, schouw- garnituur, gasvuur "Nestor Martin*, waschmachien. Jadder en bank, kleer kast. tafel, pupit^r, posturen. 293 Gereed geld. Zonder kosten. Naamlooze Vennootschap Ninoofsche Lucifersfabriek, NINOVE De aandeelhouders worden verzocht dr buitengewone algemeene vergade ring der aandeelhouders bij te wonen, belegd op 15 Mei 1939, om 17 u. 30 in de maatschappelijke zetel. De aandeelen zijn te deponeeren in o'e maatschappelijke zetel, overeen komstig art. 30 def standregelen. DAGORDE 1Verandering der maatschappelij ke benaming 2) Vermindering van hef kapitaal met een derde, door het te brengen van 2.75I.OOO fr. op 1.834.000 fr.. te vertegenwoordigen door 6.419 maat schappelijke aandeelen zonder nomina le waarde, ieder recht gevend op een 6.419e deel van het maatschappelijk bezit door a) terugbetaling van 917.000 fr. aan de gewone kapitaals en preferente aan deden, hetzij een derde van het nomi naal bedrag van de op dit oogenblik bestaande aandeelen b) unificatie der gewone- en prefe rent© kapitaalsaandeelen en der stich- teisaandeelen, door deze om te zetten maatschappelijke aandeelen, door uitwisseling van een sociaal aandeel te gen drie verminderde kapitaalsaandee len, of tegen vijftien verminderde pre ferente aandeelen of tegen twee stich- tersaandeelen 3) Volmacht aan den beheerraad om een of meer afgevaardigde beheerders en een ondervoorzitter van den raad te benoemen 4) Vaststelling der te deponeeren aandeelen door de beheerders en com missarissen tot borg van hun mandaat 5) Verdeeling der winsten 6) Veranderingen aan de standrege len om deze in overeenstemming to brengen met de genomen beslissingen. GEVRAAGD goede schoenstiksters Hertshage 23 Aalst 285 GEVRAAGD kindermeid 14 16 jaar, Lange Zoutstraat 24 TS 288 SCHOENFABRIEK vraagt over- haler en moleerder, 144, Mcorselbaan. Aalst. 289 GEVRAAGD leerjongen 14-16 jaar voor bureel werk. 144 Moorselbaan. 290 MEN VRAAGT. Belangrijke Nij verheid te Aalst vraagt voor onmiddel lijke indiensttreding vrouwelijke steno typiste Vlaamsch en Fransch. Schrijven: Bureel van 't blad. E.H 238 291 TE KOOP, in de verkoopzaal St Gu- dulastraat 55. een extra goede zonne tent, 3.40 m. breed. 294 Elke kooper van een coupon 't zij voor blouse, rok ot mantel, ontvangt een bon "VOOX* een gratis 292

De Volksstem | 1939 | | pagina 3