Hoe men Intellectuelen maakte De H. Bloedprocessie hield haar ommegang te Brugge De Internationale toestand 10 Woensdag MEI 1939 De man inet de ijzeren long ifiiir Lourdes Oude geneesmiddelen Negcn-Mei-lIarkt te Si-Amandsberg De Internationale Tentoonstelling van Luik 1939 XXXXVIe JAARGANG NUMMER ICS Drukker-Uitgevef J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs. Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen, W.C.2. II. ANTONIUS Zoa op 4,19 af 19,16 L.K. 11 N. M. 19 't Is Icing, meer dan dertig jaar ge leden. Eenige dagen na de opening van het akademisch (school-) jaar, stonden eenige- studenten wachtende aan de deur eener zaal, den tijd te korten. Wat van de anderen afgezonderd waren er drie die in hun cahier d'étu- diant het aflezen volgden eene der eerste lessen, door een vierden student, ook uit zijn cahier d'étudiant.» Gedurig ging het van Qu'est qui vient après «Répète un peu.. nu eens door den eenen dan door den anderen. 't Gaf den indruk dat als dit zoo voortging 't jaar door, met zoo de les sen te moeten volgen, er nog al wat leemten en onverteerde stof zou be staan in de kennissen dier studenten in de rechten. De man in the street zelf zal in zien waarover het hier gaat, als men bedenkt dat de doctor ook onder de in- tellectueelen is te verstaan. Men ondergaat ook, alhoewel het minder opvalt, den invloed der cultuur der andere intellectueelen der filoso fen (onder andere de sociologen), der wetenschappelijke mannen (zooals een natuurkundige enz. de werkelijkheid telt toch ook. De professor zelf heeft moeilijkheden met zijn onderwijs, want het gaat ge deeltelijk om kwesties die in wording of uit hun aard lastig zijn. Wat moet het dan niet zijn voor den student die dat voor het eerst te hooren krijgt Er dient ook rekening gehouden met materieele omstandigheden. Een audi torium van 120 toehoorders is er geen van 20, waarvan een ieder alles gemak kelijk kan hooren en zien. Studenten kunnen al eens ziek vallen of de profes sor niet al te best in zijn plooien zijn. Daardoor vermindert de vrucht van het onderwijs.en alleen een boek kan hier de maximum verbetering brengen. Er wordt wel eens geklaagd dat er zoo weinig iever voor de wetenschap, in de jeugd zit tegenwoordig. Het gemis van een boek, of dergelijke simpele do- kumentatie, is niet van aard dit te ver beteren, in tegendeel. Tot zulk boek zal de student in later jaren, terug keeren om zich te orientee- ren in zijn werk of in de rijk voorziene bibliotheken. Maar 't is te betwijfelen of zoo'n bibliotheek, het gemis van zulk boek zal goed maken. De student moet leeren gaan, zelfs in 't hooger onderwijs eer men moet denken aan Links Mgr Lamiroy draagt de kunstig bewerkte relikwiekast. Rechts de uitbeelding van de vlucht naar Egypte Begunstigd door het weder en onder per autobus, per auto, per fiets en zelfs, Het liep naar 1 I uur wanneer do ^nr*rm#»n b, I1 9/1J- Wat een te vormen intellectueel noo- dig heeft is een boek speciaal voor hem,vlf^en' j..» i gemaakt door den professor, of door Een cursus boek vergemakkelijkt ook dezen algemeen gevolgd. Niets gaat *at?r d,e zo° n*tehZ* kwestie van het daarboven om de lessen met vrucht tejb9houden van den vooruitgang, kunnen volgen en er het maximum van profijt uit te trekken. Er zijn wel te verstaan zulke boeken, maar er ontbre ken er ook. Misschien zal men opwerpen dat hoo ger onderwijs geen middelbaar onder wijs is en de kandidaat voldoende be kwaam moet zijn het te volgen. Zeker is dat practisch zoo voor de onderwezen stof, maar al veel minder voor de be handeling ervan. Al bereidt bet mid delbaar onderwijs tot alle verdere ont wikkeling, voor bepaalde richtingen,dat beduidt niet dat men bekwaam moet zijn alle begrip in een oogwenk te door schouwen, en op te teekenen. 't Is te vreezen dat men hier te hoog oploopt met den esprit de finesse, die aan den student zou ontbreken, als hij zich niet de stof, hoe gegeven, eigen kan maken. 't Ware een raar geval, kon men met juistheid opnemen wat men dikwijls nog niet volkomen verstaat. Welnu, indien men alles op den stond zelf beet had, ware 't studeeren maar een kwestie van n enormen volkstoeloop had Maandag te Brugge den rondgang plaats van de vermaarde Heilige Bloedprocessie waarvan den oorsprong tot het jaar 1 148 teruggaat en die telkenjare op den eersten Maandag na den tweeden te voet uit het omliggende. I processie zich in beweging stelde. Voor den eersten keer waren banken! De H. Relikwie was omringd van memorie. Wie zal dat voorstaan Dus 't opne men gaat al veel te wenschen laten in zake juistheid. Daarbij komen nog de leemten gelijk hierboven verhaald en Een boek maken kan een bezwaar bieden, meest van geldelijken aard. Vooral voor de laatste studiejaren,waar reeds specialisatie intreedt en soms wei nig studenten zijn. De Staat is hier bui ten te laten. Wat de katholieken be treft, die kunnen alles als ze willen, en met organisatie is al veel te bekomen. Onze titel zegt Hoe men intellec tueelen maakte hoe maakt men ze nu? Toch nog niet goed genoeg, in den zin van 't geen voorgaat. En hier >vordt niet uit het oog verloren dat beduiden de gevolgen aan oogenschijnlijk kleine oorzaken kunnen liggen. Aan alle goe de richting moet men hooger komen, dus van intellectueelen die de waarheid kennen en ook voorstaan. Men weet dat de opvoeding van 't volkskind van belang is voor de nationale ekonomie. Deze van den jongen middenstander zal ook door niemand onderschat wor den. Maar waar gaat dit voor die twee op uitloopen als de intellectueelen te veel last en te veel verlies hebben in hun studies, zij die later het roer in handen moeten nemen X. ENGELAND HEEFT STEEDS HET OOG GERICHT OP VREEDZAME PROBLEMEN In het Lagerhuis heeft de travailist Johnston gevraagd of de regeering op het oogenblik waarop zij haar gewa- penden steun aan Polen schonk meteen ook de regeering den raad heeft gege ven in onderhandelingen te treden met de Duitsche regeering met het oog op een minnelijke regeling van het vraag stuk van Danzig. Meent de eerste minister ook niet, zoo vroeg hij, dat het zijn nut kan heb ben de Britsche opinie er van te overtui gen dat iedere redelijke oplossing door haar goed zal worden ontvangen. Chamberlain heeft hierop geant woord dat de gewapende steun door Engeland aan Polen verstrekt, gegeven werd toen de onderhandelingen tus- schen Duitschland en Polen reeds be gonnen waren. De Poolsche regeering, zei hij, weet heel goed dat de Engel- sche regeering met voldoening verne men zou dat een vreedzame oplossing werd gevonden. De Engelsche regeering is zich even eens bewust van het belang van het tweede deel van de vraag van het acht baar lid. Hierop vroeg de heer Morgan of er een middel bestond om het vraagstuk van Danzig aan een scheidsgerecht voor te leggen en of de Engelsche regeering bereid is maatregelen te treffen opdat zulk een oplossing zou kunnen gevon den worden. De h. Butler, onderstaatssecretaris gaf voor antwoord dat het statuut van Danzig geregeld is bij een wijziging van dit en verhoogen opgetimmerd aan de Mgr. Lamiroy, Mgr Meyers, de gemij- voornaamste kruispunten, eene nieuwig- terde abten van Steenbrugge, West- heid die fel op prijs werd gesteld door vleteren en Zevenkerken, de burgerlij- Mei door de straten van het bekoorlijkeSel°ov'gcn en toeristen. j ke overheden, waaronder goeverneur oude Brugge uitgaat. j Om 9 uur werd de H. Relikwie naar'®ae,s en burgemeester Van Hoesten- Vanaf den vroegen morgen brachten de kathedraal overgebracht en werd berge endejeden van de Broederschap de tallooze treinen, de meesten speciaal door Mgr Meyers, coadjutor van den ingelegd voor deze gelegenheid de ge- aartsbisschop van Westminster, eene Ioovigen en belangstellenden naar de M. Mis opgedragen, met pontificale as- nieuwe statie. Ook langs den weg kwa- sistentie van Mgr Lamiroy, bisschop men zij met duizenden en duizenden I van Brugge. van het H. Bloed. De ommegang duurde tot bij de 2 u. en werd besloten met de zegening die op de stampvolle Burchtplaats gegeven Iwerd door Mgr. Lamiroy. HIJ ZAL OP 17 MEI OP DE NORMANDIE INSCHEPEN Fred Snite, de man met de ijzeren long, heeft zich als passagier laten boe ken voor de «Normandie», die op 1 7 Mei a.s. uit New York vertrekt. Het doel van de reis is Lourdes. Fred Snite zal worden vergezeld door zijn genees heer, drie specialisten, zes verpleegsters en eenige bedienden. De man met de ijzeren long is momenteel 27 jaar en zooals men weet, de zoon van een millionnair. Ongeveer drie jaar geleden werd hij tijdens zijn reis door China getroffen door kinderverlamming, een ziekte welke hij niet meer te boven is gekomen. Zijn vader liet een speciaal toestel voor hem vervaardigen, dat hem in leven houdt en hem door middel van spiegels tevens in staat stelt iets van zijn omgeving te zien. De geneeskunde der Chineezen ziet terug op een geschiedenis van duizen den jaren, die voor de onderzoekers er van nog vele verrassingen bevat. Vooral de oude Chineesche apothe ken vormen een waar «goudmijntje Zij onthullen een wereld die vele eeuwen terug ligt en ons in een tijd ver verdrag en dat1 P^aatst. toen ook bij ons de apotheken statuut eerst ennoS geheime wonderen verborgen. Zondag en Maandag werd te St Amandsberg de van ouds bekende en vermaarde Negen-Mei-markt gehouden. Het weder sloeg beide dagen mede, en aan belangstellend publiek ontbrak het dan ook niet. De omvangrijkheid der markt is echter ver te zoeken en de tijden van 1200 tot 1500 tentoon- en tekoopgestelde dieren zijn lang voorbij. Zondag waren er ternauwernood 1 39 paarden en Maandag werd op ver re na het getal 500 nog niet bereikt.Het ijfer namelijk was 421. zekere tijden en de strenge tolbaree- Ien dragen daarvan wel grootelij ka dc schuld. Vóór wat een kooper vond waren de prijzen der jaarlingen 2000 tot 3000 fr. de achttienmaanders 2500 tot 3500 van 3 tot 4 jaar 3000 tot 3500 fr.; 4 jaar en meer 4500 tot 5000 fr. Zooals op alle dergelijke markten ontbrak het niet aan marktkramers met allerlei wonderproducten, en kunste naars. Gezien den volkstoeloop hebben ze wel hun broodje verdiend, en de ne ringdoenden hadden ook niet te klagenn De ordedienst door de plaatselijke politie verzekerd werd niet verstoord Voor wat de verhandelingen betreft en alles verliep zonder het minste onge- waren deze eerder zeer flauw. De on- val. die J De bezoeker van zulk een oude apo theek komt door de prachtig ingerichte vooral degenen interesseert betrokken zijn. De regeering is steeds voorstander ontvanS- en spreekkamer naar het labo van een vreedzame regeling van alle rat°num. internationale vraagstukken na overleg ~e afgesloten kastjes die hier staan of door middel van een scheidsgerecht bevinden zich de kostbaarheden der of langs andere wegen. oude artsenij-middelen, die men alleen Zij is ook bereid hare bemiddeling aan tege" hoogen prijs kan verkrijgen te bieden indien een of alle partijen bijvoorbeeld den hoorn van een dit moesten vragen. Anderzijds is de regeering ook be reid het hoofd te bieden aan allfe moge lijkheden. DE FEITELIJKE TOESTAND NIET GEWIJZIGD DOOR HET DUITSCH- ITALIAANSCH MILITAIR PACT Het omzetten van de as in een eigen lijk militair pact, als uitkomst van de besprekingen tusschen graaf Ciano en von Ribbentrop, maakt geen uitzonder lijke gebeurtenis uit. In werkelijkheid bestonden reeds nauwe militaire ban den tusschen Duitschland en Italië. Het pact is niets meer dan ee nerkenning van een staat van zaken. Wat niet zeg gen wil dat het geen groote beteekenis zou hebben op internationaal gebied. buffelsoort in Siam, die koortswerend zou zijn verder is er een kast met,M. Vanderpoorten, Minister van Openbare Werken en de hooge ambtenaars muskusbuidels een andere met amber, sandelhout, eetbare vogelnestjes en al ruinwortels, waaraan men menschenge- stalten kan geven en die met goud be taald worden. Bovendien heeft de apotheker poeder uit beenderen van tijgers en leeuwen, alsmede gelatine, welke uit deze been deren is bereid deze twee artikelen vinden grooten aftrek. Ook worden heele herten en reeën tot pillen verwerkt In een naast de apotheek liggenden tuin worden enkele prachtige groote herten gehouden Deze schoone en trotsche dieren worden gevoed met het loof van moerbeistruiken en later ver werkt tot een artsenij-middel, dat nog eenige plantaardige toevoegingen krijgt en aanzien wordt als een zeer krachtig tonicum. van zijn departement hebben de Internationale Tentoonstelling van Luik, die op 20 Mei door Z. M. Koning Leopold ingehuldigd zal worden, bezocht M. Vanderpoorten, minister van Openbare Werken, die den staat der nieuwe en vernieuwde toegangsbanen der Luiksche World's Fair persoonlijk wilde bezichtigen, heeft van die gele genheid gebruik gemaakt om de Inter nationale Tentoonstelling, die op 20 Mei ingehuldigd zal worden, te bezoe ken. De Minister werd ontvangen en be geleid door den heer Truffaut, voorzit ter van den raad van beheer M. Le- Hij werd vergezeld door de hooger ambtenaars de Heeren Devillée, kabi- netshoofd Delmer, algemeen secreta ris; De Heem, algemeen directeur van waterstaat Van Wetter, algemeen di recteur van waterstaat Van Volsem. hoofdingenieur der waterstaat en Lam- bermont, bestuurder van Waterstaat. Gedurende zijn bezoek heeft de Mi nister met veel aandacht en belangstel ling de werken bezocht en met voldoe ning de vordering der tentoonstelling bemerkt. Daarna heeft de minister aan fcenne, algemeen hulpcommissaris M. de ambtenaars van zijn departement Manderveld, algemeen secretaris van zijn tevredenheid uitgedrukt, en aan du 't algemeen commissariaat en M. Mer-inrichters der Tentoonstelling zijne in* lot beheerder der Tentoonstelling, nige gelukwenschen aangeboden.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1