KRANKZINNIG UIT LIEFDE De MaagonisleRing Het b8zoek van Kon. Wilbelmina aan België Dg H. Joanna d'Arc- feesten te Orleans Uit Denderboutem C-EKEKSD NIEUWS Onze geleerden in het buitenland Spaansche vernielingszucht ..in Liiaaag—B>— TO Mt:. H. Antoninus. Na de studie van het Kerkelijk Recht doorge maakt te hebben trad hij in 'de orde der Dominicanen en werd in 1446 aartsbisschop van Florentie. Iemand die hem naar het leven stond schonk hij grootmoedig vergiffenis. Zijn leuze was God dienen is heerschen. - Ontvangst bij den Paus. Z. H. de Paus heeft in bijzonder gehoor ontvan gen clen heer Joseph Demarteau, on dervoorzitter van het Internationaal Verbond van Katholieke Dagbladschrij vers, die in hoedanigheid van voorzit ter van den bond der Belgische Druk pers met een groep journalisten naar Rome was gekomen om de opening der Academia Belgica bij te wonen. M. Demarteau was vergezeld van graaf dal la Torre, voorzitter van het Algemeen Verbond van Katholieke Dagbladschrijvers en bestuurder van de «Osservatore Romano» Zijne heiligheid ontving de bezoekers met de grootste hartelijkheid en schonk hun zijn zegen. Een lezing van burggraaf Davignon. Onder de bescherming van den Bel- gisch-ltalia&nschen vriendenkring, en in aanwezigheid van de prinses van Pié- mont, heeft burggraaf Davignon, lid van de Belgische Akademie, in het pa leis Brancaccio een voordracht gehou den over i De Italiaansche bezieling en de poezie in Belgie». Het Albertkanaaf nadert zijn vol tooiing. De werken aan het Albert- Kanaal gaan nu met rasse schreden vooruit. De sluis van Hasselt is nu volledig voltooid en men voorziet haar nu van electrische uitrusting. Tusschen deze sluis en het kanaal van Diepenbeek is het kanaal voltooid en wordt het eerstdaags onder water ge zet. De sluis van Genk is klaar en kan in werking gezet worden. Men begint dc sectie stroomopwaarts de sluis van Genk onder water te zetten en het waterpleil stijgt alle dagen met 10 centimeter. Kortom, heel het Kanaal zal op den vastgestelden datum klaar zijn en het zal dus op 31 Juli plechtig door den Koning worden ingehuldigd. Dien dag zal het feest zijn te Antwer pen, te Hasselt en te Luik. Hevige aardbeving opgeteekend te Ukkel. Het observatorium van Uk- kel heeft Maandag-ochtend om 1 u. 52' 11" een hevige aardbeving opgeteekend waarvan de haard op 2700 Km van Ukkel in den Athlantischen Oceaan, in de streek der Azoren gelegen is. Mussolini in Zwitserland Een Lon- densch blad meldt dat Mussolini de vo rige week per speciaal vliegtuig naar Zurich is gekomen, om zich te laten verzorgen door den bekenden Zwitser- «chen professor Vogt, die ook reeds M. de Valara in behandeling had. Men denkt dat Mussolini lijdt aan oogstaar. Spanjaards bij den H. Vader. De H. Vader ontving Maandag 800 te Rome verblijvende Spanjaarden, geleid door den Spaanschen gezant. In een toespraak in het Spaansch zette Zijne Heiligheid hen aan de H. Maagd te bidden om binnen- en buiten- landsche vrede voor Spanje. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 72ste Vervolg. De bandieten sloegen geen acht op den koetsier, want dat zij van hem evenmin als van zijn kameraad iets te vreezen hadden wisten zij zeer goed. Deze personen moesten den weg iedere week een paar malen doortrek ken en zouden het dus niet wagen een vijandelijke houding tegenover zulke schurken aan te nemen. Zij mochten zeer tevreden zijn als men hun persoonlijk nimmer eenig leed deed. Weldra bleek dat dc bende niet zoo sterk was als men in het begin ver moedde. Behalve de zes die den Wteg versper den waren er nog twee die zich in het bosch hadden geplaatst en van daar hun doodelijk lood afvuurden. Deze traden nu stoutmoediger te voorschijn en met aangelegde geweren, «ie misschien niet eens meer geladen ▼/aren riepen zij de reizigers toe Er uit f En voor het rijtuig Of schroot Tromme, die een kleinen revolver in den zak'had, keek zijne reisgenooten aa% /nrjm ytwwt HOE MEN ZE MOET VERLICHTEN Een gevoel van hinder, ja zelfs van pijn in de maagstreek, een witte en dro ge tong, een hevigen dorst, zijn dikwijls de eerste teekenen van een maagont steking. Dan volgen zuren, opzwellingen en brand (een brandende pijn die langs heel den slokdarm opklimt). De maag ontsteking is meestal te wijten aan een overtollig zuur dat het binnenste maag vlies prikkelt. Om te vermijden dat de maagontsteking chronisch worde, kan men dit overtollig zuur onschadelijk maken door een loogachtig middel te r.emen zooals de Magnésie Bismurée. Daarenboven bekleedt de Magnésie Bismurée het ontstoken maagvlies met een beschermende laag zoodat de Na tuur haar herstellend werk verrichten kan. De Magnésie Bismurée die spoedig brand, oprispingen, zwaarten en alle an dere maagkwalen verlicht is te koop in alle apotheken in poeder en tabletten aan fr. 7,50 of fr. 13,50 het groot voordeelig formaat. HET PROGRAMMA Zooals reeds gemeld zal H. M. Ko ningin Wilhelmina van Nederland van 23 tot 26 Mei a.s. een officieel be zoek brengen aan Koning Leopold. De Koningin en haar gevolg zullen te 15 ure 20, op 23 Mei, te Esschen aan komen. waar reeds de militaire eer zal worden bewezen. Door de muziekka pel van het 6e Linieregiment zal het Wilhelmus worden uitgevoerd. Te 15 u. 30 uit Esschen vertrokken zal de koninklijke trein om 1 6 u. 30 in het station van Brussef-Noord aanko men. Door kanongeschut in het Ju belpark zal de Brusselsche bevol king de aankomst van de Vorstin ver nemen. Na de eerste ontvangst zal de Koninklijke stoet zich over de Kruid tuinlaan. Schaarbeekpoort en Konink lijke straat naar het Paleis begeven. Langs de baan zullen troepen met mu ziek zijn opgesteld. Aan het Paleis zelf zal de eerewacht worden waargenomen door vier afdeelingen van de Militaire School. Op 24 Mei, te 1 1 u. 1 5 zal Koningin Wilhelmina officieel op het stadhuis van Brussel worden ontvangen. s Avonds zal een galavertooning te harer eer in den Muntschouwburg plaats heb- ben. Op 25 Mei zal H. M. Koningin Wil helmina te 10 u. 15 uit het Noord-sta- lion naar Luik reizen, waar zij een be zoek zal brengen aan de Tentoonstel ling, om rond 16 uur naar Brussel te rug te keeren. De Vorstin zal op 26 Mei te 1 1 uur Brussel verlaten. Stippen wij nog aan dat tijdens het verblijf van H.M. Koningin Wilhelmina in Belgie, de nationale vlag aan alle openbare en militaire gebouwen zal wapperen, te Brussel van 23 tot 26 Mei te L uik van 25 Mei. Telkens Hare Ma jesteit het Paleis van Brussel zal verla ten, zal een militaire eerewacht haar begeleiden. Officieren van het eerste regiment lansiers zullen met hun moto naast het koninklijk rijtuig rijden. Twee andere zullen onmiddellijk volgen. De nieuwe eerewacht, onlangs ingericht zal voor en na het koninklijk rijtuig plaats nemen. Bij de aankomst van Koningin Wil- Hij begreep volstrekt niet waarom de Fransche officieren in het geheel niets van zich lieten hooren. Hij alleen kon toch met het onbe duidend wapen het geheele rijtuig niet verdedigen. Daar hij van allen het minst had te verliezen zag hij ook niet in waarom hij alleen zijn heldenmoed zou ten toon spreiden. De Mexicanen waren reeds, gehoor zaam aan het bevel, uitgestegen en daarna de vrouwen. Hij volgde daarom ook en weldra stonden zij tegenover de struikroovers. De zes mannen die den wagen had den aangehouden kwamen op hen toe en bleven met het geweer in aanslag staan. De twee eerstgenoemden schenen zoo weinig voor hunne veiligheid be zorgd te zijn dat zij hun eigen geweer aan een boom hingen. Deze twee waren tamelijk goed en de een zelfs met zwierigheid gekleed op Mcxicaansche wijze. Hij die het woord deed droeg hand schoenen en keurig net bewerkte laar zen. Beiden hadden hun gelaat met een masker bedekt. Zij moesten dus redenen hebben om te vreezen van herkend te zullen wor den. Behoorden zij in de nabuurschap te huis Woonden zij in de hoofdstad Mexico zelf Quien sabe zooals de Mexicaan zegt. De anderen hadden het voorkomen van schelmen van beroep en waren ge wis klanten van Mad re Pico. Zij \varcn misschien voor deze on- helmina te Brussel op '23 Mei zal de nieuwe eerewacht op het Rogierplein opgesteld zijn, terwijl 4 afdeelingen van het 9e Linieregiment met muziek den eeredienst in het station zullen waarne men. Orleans, 8 Mei. Ter gelegenheid van de 5 1 0e herdenking van de bevrij ding van Orleans door de H. Johanna d Are, hebben in de stad luisterrijke feesten plaats gehad die werden bijge woond door den heer Lebrun, president van de republiek. De President werd op het Raadhuis van Orleans ontvangen waarna hij zich naar de kathedraal heeft begeven, waar hij de plechtige H. Mis bijwoonde, die werd opgedragen door Mgr. Valeri, pau selijk nuntius. Een groote menigte vulde de kerk en juichte den President bij het verlaten van de kerk toe. Op het banket, dat op het Raadhuis werd aangeboden, heeft de heer Lebrun het woord gevoerd en verklaard dat de H. Johanna d'Arc het voorbeeld heeft gegeven van volledige toewijding aan het Vaderland. Zij heeft haar leven ge offerd voor het vaderland. Dit is een treffend voorbeeld vooral thans, waar de omstandigheden den gebiedenden eisch stellen dat iedereen in den dienst zou staan van het vaderland. Professor Heymans, van Gent, werd uitgenoodigd om eenige lessen te geven in de universiteit te Glasgow. Door de Universiteit van Dublin werd hij be noemd tot titularis van den leerstoel der Pursor-Foundation. Professor P. Van Oye zal onze regeering vertegen woordigen op het IXe internationaal kongres van theoretische en praktische limhologie, dat van 5 tot 16 Aug. ge houden wordt in Zweden. Professor F. Ganshof zal lezingen houden aan de hoogeschool van Cambridge en aan de University Colle of the South-West te Exeter. Professors J. P. Haesaert en N. Gunzburg werden door den minister \an Openbaar Onderwijs aangeduid om de Belgische regeering te vertegenwoor digen op het 1 4e internationaal kongres van sociologie, dat in Augustus-Septem ber 1939 te Brussel .vordt gehouden. Prof. Bessemans, pro-rektor van de Uni versiteit te Gent. zal *£den een lezing houden in de Unive«5ï<wrt;§é Groningen. Men vreest dat het aloude gebouw spoedig verloren zal zijn voor de kunstwereld Het bestuur van Schoone Kunsten en de Fransche Monumentenzorg heb ben bij het Ministerie van Binnenland- sche Zaken te Parijs verzet aangetee- kend tegen een voorval, dat in Fran sche kringen alom beroering heeft ge wekt. De Franschen hebben namelijk zes honderd Spaansche vluchtelingen on dergebracht in de vroegere abdij van Noirlac (in het departement Cher), welke abdij een specimen is van archi tectuur uit detwaalfde, dertiende en veertiende eeuw. Deze abdij is ook in- derneming slechts gehuurd. Zij speelden een zeer ondergeschikte rol en dienden alleen om de reizigers ontzag in te boe zemen en allen tegenstand te verijdelen. Hunne kleeding was slordig en ver sleten. De senor ladrone met de handschoe nen trad thans vooruit. Met eene bevallige beweging haalde hij een revolver te voorschijn uit den gordel en den hoed voor de senoritas lichtende zei hij Caballeros Senoritas Het zou de mij zeer grieven u eenig leed te be rokkenen! Ik noodig u daarom dringend uit om ons geene verhindering in den weg te leggen. Wij handelen in den naam van Juarez. Mijn manschappen hebben last degenen neer te schieten die het minste teeken van weerstand zou den willen bieden. Zoo gij u allen be daard houdt, geef ik u mijn woord van eer dat niemand uwer eenig persoonlijk leed zal overkomen. Deze woorden klonken ernstig doch zij werden op een toon uitgesproken zoo beleefd en voorkomend alsof de heeren en senoras door hem werden uit genoodigd op een flesch wijn. Ook speelde Hij meer met het kolfje van zijn revolver dan dat hij dien drei gend tegen hen ophief. Hij wist ook zeer goed dat zij niet veel tijd moesten verbeuzelen want de nabijheid van troepen was voor hem volstrekt geen geheim. De knecht van den koetsier bij zich roepend, gelastte hij dien met weinig woorden den bak te openen die zich achter aan de diligentie bevond en de goederen op den weg uit te pakken. Een beweging met zijn wapen gaf aan den man te kennen wpt hem te wach- gedeeld op de lijst van historische mo numenten. Het resultaat van deze Fransche gast vrijheid is geweest, dat in de velden rond de abdij stukken kapotgeslagen beeldhouwwerk >vorden gevonden en dat in de rijk versierde zalen iederen avond groote vuren worden ontstoken, waardoor voortdurend gevaar voor brand bestaat. Als de regeering niet spoedig ingrijpt, zal de vroegere abdij spoedig verloren zijn voor de kunstwe reld. Onderscheiding. Het heeft Z. H. den Paus gewaardigd het kruis Pro Ecclesia et Pontifice toe te kennen aan den h. Honoré Mertens, sedert meer dan veertig jaar lid van de kerkfabriek waarvan hij thans voorzitter is. Onze oprechte gelukwenschen aan den h. Mertens. Grootsche H. Hartbetooging in 't verschiet. Onder leiding van hun wakkeren proost, E. H. Baten, stellen de wijkmeesters van den Bond van het H. Hart zich van nu af reeds druk in de weer voor de voorbereiding der H. Hartfeesten, die, in aanwezigheid van Z. H. Exc. Mgr. Coppieters, op 27 Augustus zullen doorgaan. Mgr. zal de vlag van den bond wij den en een toespraak houden. Tegelij kertijd wordt het 75 jarig bestaan ge vierd van het genootschap van den H. Franciscus Xaverius en zullen de jubila rissen van deze godvruchtige vereeni- ging gehuldigd worden. Het program ma van deze manifestatie den Liefde koning ter eere, wordt later medege deeld. GEWELDIGE ONTPLOFFING TE HAREN Maandagnamiddag, rond 15 u. 35, had een ernstig ongeval plaats in de in stellingen Gulf (Oliën en essence) Ka naaldijk, te Haren. Een autotank van vermelde firipa stond er stil om een lading essence op te nemen aan de pomp geplaatst voor de instelling. Terwijl de chauffeur een praatje voerde met den essence-verdee- ler, had plots een gewéldige ontploffing plaats. De twee werklieden werden verschei dene meters ver weggeslingerd tenge volge van dc luchtverplaatsing, veroor zaakt door het ontploffen van den tank wagen. Beiden werden zwaar verbrand aan het hoofd en over heel het lichaam en in onrustwekkenden toestand naar het hospitaal gevoerd. Intusschen tastten de vlammen den gevel van het gebouw aan en dreigden twee essence-tanks aan te tasten, die in de nabijheid staan. Gelukkig waren de brandweerman nen van de Kaatsbalspelplaats te Brus sel enkele minuten na het eerste alarm reeds ter plaatse, samen met de pom piers van Vilvoorde. Meerdere waterstralen werden on middellijk op den vuurpoel gericht, evenals op de twee tanks om deze af te koelen. Na anderhalf uur blusschen was alle gevaar geweken. Gezien het groot gevaar van nieuwe ontploffingen dat dreigde,had 't perso neel van de naburige fabrieken de be dreigde plaats ontruimd. Dank aan het kordaat ingrijpen der brandweer kon een ware ramp vermeden worden. De oorzaken van dit pijnlijk ongeval zijn onbekend. De schade is vrij aan zienlijk. Zooals best te begrijpen was de ontroering zeer groot geweest bij de bewoners uit den omtrek. ten stond als hij niet slaafs gehoorzaam de. De knecht dacht echter volstrekt niet aan weigeren, want wat gingen hem de pakgoederen aan en als de reizigers zei ven zulke bedaarde toeschouwers ble ven, waarom zou hij zich dan onwillig toonen Spoedig had hij den sleutel bij de hand gehaald en weinige minuten later kwamen de koffers, kisten, doozen, en pakken voor den dag. Alles werd op een lange rij neerge legd. De makker van den senor ladrone, die omtrent een half hoofd grooter was dan hij en eveneens gemaskerd was scheen donkerder van huid te zijn en hield zich zeer stil met een deftige hou ding terug. Hij had nog geen enkel woord ge sproken, maar nu zijn revolver in de hand nemende wenkte hij twee zijner manschappen tot zich en gelastte hen lïedaard dc heeren reizigers uit te schud den. Geld, kleinooden en wapens I murmelde hij. En tot zijn kameraad Companero, houdt gij een oog op deze werkzaamheden. Ik gelast me met dt pakgoederen. De eerste die zich ver zet jaag ik een kogel door den kop. Deze scheen de aanvoerder der ben- te te zijn. Hij sprak ten minste alsof hij geen tegenspraak verwachtte. De andere gehoorzaamde zonder op merking. De koetsier hield zich ondertusschen met zijn muildieren bezig en had daar bij onder het voorbij loopen een enke len blik geslagen op den jongen - - Ml I I I MM 1,11,1, 1JS BRAND IN HET ATTRACTIEPARK DER TENTOONSTELLING VAN LUIK In den nacht van Zondag op Maan dag is brand ontstaan in de uitbating van de Engelsche Railway-attractie, in het Luna-Park van de Watertentoon stelling te Luik. Het gevaar van uitbreiding was dank zij het onmiddellijk optreden der pom piers spoedig geweken. De schade aan de Railway veroor zaakt wordt geschat op 300.000 fr. Het onderzoek heeft uitgemaakt dat de oorzaak van het onheil een kachel is welke men had laten branden. Het bestuur heeft van nu af reeds alle maatregelen getroffen, opdat de «Scenic-Railwayop den dag der offi- cieele opening toch ter beschikking van het publiek zal kunnen gesteld worden. EEN SERGEANT EN EEN SOLDAAT VAN HET 2e GENIE VERDRONKEN Een tragisch ongeluk heeft zich voor gedaan te Chatelet. Maandagmorgen om halftien, waren dienstplichtigen en een reservist van het tweede genie, uit Antwerpen bezig met eeH' boot de mijnen te inspektecren die aangebracht zijn onder de bruggen van de Sambcr te Chatelet. Op die plaats is er nogal strooming en plots maakte de boot water zoodat de inzittenden letter lijk als op een oogwenk zonken. Twee hunner hadden het geluk zich te kun nen vastklampen aan uitstekende dea len van de brug, maar de twee anderen verdwenen in het water. De slachtoffers waren de sergeant Maurice Vandermaele. wonende Helm straat 181, te Borgerhout, 24 jaar oud, die binnen enkele dagen moest trouwen en de dienstplichtige August Janssens, wonende te Hoboken, oudste zoon van een gezin met zes kinderen. De twee lijken werden, na peilingen bovengehaald een uur na het ongeluk. Intusschen was men er in geslaagd de twee anderen te redden. Dezen zijn Constant Delieck, uit Niel en Frans Debeul. uit Antwerpen. Dit zware ongeluk heeft een diepen indruk gemaakt in de streek, waar de soldaten bij de inwoners gehuisvest wa ren. Zij werden er als kinderen van den huize behandeld. OUDERLING DOOR TREIN AANGEREDEN TE TORHOUT Zondag morgen, rond 8 u. 45 kwam de genaamde Medard Maertens, 65 jaar wonende te Aartrijke, met zijn fiets naar Torhout gereden. Toen hij den onbewaakten overweg aan de wijk De Warande wilde oversteken. Hij werd verrast door den trein TT. 1171, die om 8 u. 42. uit Torhout naar Oostende vertrekt. Maertens werd door de lokomotief gevat en met groot geweld tegen een betonnen afsluiting geslingerd, waar hij in deerniswekkenden toestand werd opgenomen. Dokter Maertens uit Tor hout, die spoedig ter plaatse kwam, stelde vast dat het slachtoffer benevens een ernstige hoofdwonde, ook zijn arm en schouder gebroken was en zijn been op twee plaatsen versplinterd. Boven dien werden over gansch het lichaam vreeselijke wonden vastgesteld. Het slachtoffer werd na de eerste zorgen ter plaatse ontvangen te hebben, bij hoogdringendheid naar het Sint Jans gasthuis te Brugge overgebracht. Nadien bereikte ons het bericht dat het slachtoffer Medard Maertens in het St Jansgasthuis te Brugge aan de op- geloopen verwondingen bezweken was. Franschman die van de diligentie was gestort. Hij zag dadelijk dat deze dood was. De andere officier lag boven over de zitting heengebogen en moest in elk ge val zwaar gewond zijn want hij ver roerde zich niet. Caballeros, zeide intusschen de bandiet aan wien de plundering der rei zigers was opgedragen, met de grootste beleefdheid en den revolver gereed om te schieten, voor alles verzoek ik u uwe wapens over te geven. Halt riep hij echter teen Trom me de: hand in den zak stak. Geen L>e- weging, senor. of ge zijt een lijk. Uw revolver zal ik zelf in bewaring nemen. Hij haalde den haan van zijn eigen revolver over en trad op Tromme toe. Hij vond spoedig wat hij zocht. Hebben de andere heeren nog vuurwapens Ik nog, zei een der Mexicanen. Ik heb nog twee revolvers. Zeer wel, zei de bandiet. Waar? -In de borstzakken. Het onderzoek bewees dat hij de waarheid had gesproken. De andere heeren dus niet meer? vroeg hij verder. Geen antwoord. Het is wel zegde hij op beleef den toon. En een stap vooruit doende *t Vervolgt (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21! Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2