KRANKZINNIG UIT LIEFDE errsESOD mmm Hij raadpleegt drie dok tors voor zijn rheumatiek 11 Mei. H. Francisco van Girola- nc. In 1666 trad Franciscv in de crde der Jezriieten waarvan hij een der •naamste redenaars werd. Zijn 1, gestaafd door een voorbeelcli- enswandel bewerkte vele bekee- ï.'- (XVlIe eeuw.) ningin Elisabeth in het St Pieters gasthuis. Koningin Elisabeth be zocht Dinsdag morgen achtereenvolgens hel St Fielersgasthuis, het Bordetinsti- tuut en de Faul Hegeikliniek, waarvan de gebouwen binnen kort zullen inge huldigd worden. M. Goossens-Bara, voorzitter van de kommissie van Open baren bijstand, ontving de Koningin bij hare aankomst in het gasthuis. Tijdens dit bezoek dat een strikt privaat karak ter droeg, onderhield de Koningin zich 'met verscheidene dienstoversten. De goudvoortbrenging.De go'ud- voortbrenging van de mijnen van Kilo- Moto bedroeg in April 1939 720 kgr: 211 tegen 693 kgr. 3*5^~ W* 1938.. Het schc' hschip J Vrijdag aanstaande rond H) ure uit Antwerpen naar New-York vertrekken, waar de staf en de kadetten zullen deel nemen aan de feesten ingericht door het ^Igemeen kommissariaat van de Bel gische regeering aan de internationale Tentoonstelling van New York. Het schip zal vertrekken uit het Bonaparte- dok. Het schoolschip zal gedurende tweè maanden afwezig zijn. De koninklijke trein gereed. De leiders van de Nationale Spoorweg maatschappij hebben den nieuwen ko ninklijken trein in de werkhuizen te Mechelen bezichtigd. De drie wagens zijn nu volkomen gereed. Zij zijn in het groen geschilderd en op de deyren zijn zilveren wapenschilden aange- brach. De trein is ook ingericht om ge makkelijk op de ferry-boats te kunnen rangeeren. Het bestuur van de spoorwegmaat schappij is zeer tevreden over de uit voering en de inrichting van de wagens. PRACHTKERKBOEKEN Konderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. Nieuwe binnenlandsche Leening. Waarschijnlijk in Juli zal overgegaan «voraeii iul ae uitscnrijving van <Jc nieuwe binnenlandsche leening, die moet voorzien, zooals .inister GuLt in de parlementaire debatten me dedeelde, in de behoeften van de schatkist. Het bedrag van die binnen landsche leening zal echter beperkt blij ven, dank zij de vernieuwing van de Mendelsohn-leening. De eerste steenlegging van een nieu we abdij in Engeland. Kardinaal Hinsley, aartsbisschop van Westminster heeft in aanwezigheid van de burge meesters van Gloucester en Choltenham en vele andere wereldlijke autoriteiten de eerste steen gelegd voor de nieuwe abdij die de Benedictijnen zelf te Prink- rash zullen bouwen.De bouwkos-en wor den geraamd op 100.000 pond ster ling. Maakt Duitschiand valsche bank biljetten Ongelooflijk en toch waar I Men zal het niet gelooven. Men zal zeggen gruwelsprookjes, gruwelpropa ganda. Daarom willen we vooreerst een origineel offic. document laten volgen. Het Fransche ministerie van Finan cien heeft verleden week aan de Fran sche banken en bankiers volgende cir culaire gericht De minister van Financien signa leert, dat Duitschers valsche bankbiljet ten van een bijzondere soort in omloop brengen. Al die bankbiljetten dragen drie onuitwischbare kenmerken, waar door ze door de Duitsche banken ge weigerd worden, bedrieglijk in Duitsch iandingevoerd. Uit inlichtingen blijkt dat een zeer groot getal van die bank biljetten in nieuwe bundels tegenwoor dig te Londen door de Reichsbank aan geboden worden, ten einde vreemde aeviesen te verkrijgen.» Feitelijk zijn de waarschuwingen van c$em Fpmschen. minister van Financien uit F h^Bron afkomstig. In de Ci ty te. tonden is men met het Duitsche devis^precht nauwkeurig vertrouwd en weet, dat Duitsche bankbiljetten niet uil het. buitenland naar Duitschiand in gevoerd mogen worden. Maar ze mo gen ook niet uit Duitschiand uitgevoerd worden. En de ontelbare hoeveelheden Duitsche marken, die sedert maanden op de Engelsche markt verschenen zijn zijn nieuw gebundeld en blijkbaar van de Reichsbank zelf afkomstig. Daarom hebben de Engelsche bankiers de biljet ten door een experiment beproefd en ondervonden dat die biljetten in Duitschiand als onaannemelijk be schouwd worden. Dus, de Reichsbank drukt biljetten, die ze als valsch ken merkt, en voert ze, in tegenstrijdigheid n.et het Duitsche devisenrecht naar het buitenland uit, om op die manier vreemde deviezen te verkrijgen. Het Fransche blad La Journée ln- dustrielle schrijft over die zaak iHet is moeilijk zulke politiek een naam tc geVen. Wat zou men zeggen, wanneer die bank biljetten verkoopt, wier ge bruikswaarde men bij voorbaat vernie tigd heeft Het is begrijpelijk dat de Reichsbank de terugkomst van bank biljetten naar Duitschiand, die op be drieglijke manier uitgevoerd waren, be letten wil. Maar de Reichsbank zelf wil op zulke manier heimelijk vreemd geld verkrijgen. Ze kan evenzoo goed on geldige marken van 1923 verkoopen Zooals men uit de uitlatingen van de Fransche bladen ziet, zijn die praktijken voor de Engelsche en Fransche bankiers volstrekt geen egkeim -e™ laire van aen Franschen minister van financien is geen geheim-circulaire.Maar het groote publiek verneemt zelden hiervan iets. Men hérinnert, dat de Duitschers ook tijdens den wereldoorlog valsche bank biljetten in omloop brachten. Met zulke valsche bankbiljetten heeft b.v. het de viesendepartement bij het generaal-gou- vernement, te Brussel, gedeeltelijk de in Belgie ngerequireerde» vreemde devie- sen «betaald» De leider van dit depar- I tement was toenmaals een zekere Dr Hlalmar Schacht. De huidige leiders van de Reichsbank passen dus oorlogs ervaringen toe. Maar veel belangrijker is dat de Duitsche economie en de Duit sche financien in een zoo vertwijfelen den toestand verkeeren, dat men zijn toevlucht moet nemen tot bedrieglijke middelen. Terugroepingen van Reéerve* Officieren uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 73ste VervoU. L, •fT'" jP&a Dan verzoek ik u, caballews' en scnoritas, alles wat gij aan geld en geld waarde bij u hebt voor u op den grond neder te leggen maar alles, begrijpt ge mij Diegenen bij wie later nog iets gevonden wordt binden wij aan een boom en laten hem op zijn rug betalen voor de noodelooze moeite die hij ons veroorzaakt. Gij hebt mij immers goed begrepen vervolgde hij. Caramba 1 senor, zei een der Mexicanen met een pijnlijk lachje. Gij drukt u zeer goed in het Mexicaansch uit en wat ik bij mij heb is tot uwen dienst. Dit zeggende tastte hij in den zak waaruit hij slechts vier of vijf dollars te voorschijn haalde, die hij voor zich op den grond legde. Hoor eens, Tromme. zei de dikke Iieer Meyer die doodsbleek was gewor den, gij verstaat die vervloekte taal van die schurken. Zeg hun toch dat ik een keizerlijk beambte ben en dat de kei- 1- Wilt gij opgeknoopt worden,mijn- hecr Meyer viel Tromme hem in de rede. Dan heb ik zoo iecs maar te zeg gen. Ziet gij dan niet dat deze bende tot de mannen van Juarez behoort Op de beide Fransche officieren hebben zij reeds geschoten en zoodra zij ver nemen dat wij in dienst van den keizer staan kunnen wij ons ook op een der gelijk schot voorbereiden. Hier helpt ons niets voegde hij er bij. Hij tastte in den zak en kreeg een paar realen uit. Hel was zijn gansche schat. Best is het bonne mine a mauvais jeu te maken. Och, lieve hemel zuchtte de op- ppïkok, en deze ketting alleen kost mij vier onsen goud. De Mexicanen waren de andere rei zigers reeds met hun voorbeeld voorge gaan en hadden zeer bereidwillig hunne zakken geledigd. Maar in weerwil daarvan was de som nog zeer gering. Op dergelijke gevallen voorbereid namen zij veel wissels maar zeer weinig baargeld mede op reis. De roovers schenen dit goed te weten en niet bijzonder op hen te rekenen. De heer Meyer bleef nog altijd ach terlijk, want hij kon nog niet besluiten gehoorzaam te zijn aan het bevel zijne sieraden en zijn geld af te leggen. De gemaskerde die voor hem stond en dit wel zag lachte en zeide eindelijk: Kan ik u misschien behulpzaam zijn Terzelfdertijd richtte hij zijn revol ver spelenderwijze op hem. Meyer verstond de woorden niet, maar begreep de beweging van het wa pen zooveel te beter. Hij had bovendien een afkeer van vuurwapens. Hij begon dus zijne zakken te ledigen dcch zeer langzaam en toen hij eenige OPROEP VAN HET MINISTERIE VAN LANDSVERDEDIGING TOT DE BAZEN EN WERKGEVERS VAN BELGIE Iedereen weet dat een degelijk opge leid kader reserve-officieren een der voornaamste elementen is voor de waarde en de strijdvaardigheid van het leger. De verrichtingen voor het brengen van het leger op versterktèn vredesvoet in September laatstleden hebben in bet licht gesteld op welke punten dient aan gedrongen om de reserve-officieren tot hun taak ter dege voor te bereiden. De gespannen toestand waarin de meeste landen van Europa sinds ettelij ke weken verkeeren, maakt een verdere practische opleiding van de reserve-of ficieren dringend. De buitengewone A wederoproeping in het jaar I939 Keeft'ren doel een mer kelijke verbetering, van de waarde on zer strijdkrachten te bewerken ten an dere wordt het aantal* bestendig in de eenheden aanwezige officieren er door vermeerderd. Niettegenstaande den grooten last dien de wederoproepingen op vasten datum en bij achtereenvolgende reek sen hun oplegt hebben: de reserve-offi cieren 's Lands verwao ilingen ten volle beantwoord. Een dringende opro'oj» wordt gericht tot de vaderlandsliefde van de bazen en werkgevers van Belgie, opdat zij ook den last en de opofferingen zouden aanvaarden welke deze wederoproepin gen aan hun ondernerpingen veroorza ken. Reeds hebben sommige vereenigin- gen van bazen en werkgevers spontaan den minister van Landsverdediging ver zekerd dat zij hun ondergeschikte reser veofficieren behulpzaam zouden zijn bij het vervullen hunner prestaties, door ze te ontlasten van alle bezorgdheid om trent het behouden van hun betrekking De Belgische bazen en werkgevers moeten inzien dat, de. aan de reserve officieren opgelegde lasten, doordat zij de kracht van het Belgisch leger ver sterken ook in aanzienlijke mate de kansen vergrooten om. 's Lands onaf hankelijkheid te vrijwaren. De opofferingen die zij alzoo zullen aanvaarden ten behoeve van het alge meen belang, zullen tevens hun eigen belangen rechtstreeks ten goede komen. GRATIS BRIEFPORT VOOR WE- DEROPGEROF.PEN MILITAIREN De Minister van: Verkeerswezen brengt ter kennis van de belanghebben den dat de regeering heeft besloten aan alle terug onder de wapens geroepen militairen toe te laten gewone brieven en postkaarten (zichtkaarten zonder briefwisseling uitgezonderd) en be stemd voor hunne familieleden en ken nissen, ongefrankeerd te verzenden mits die stukken tc laten voorzien van den stempel van de militaire eenheid tot dewelke zij behooren. Deze maatregel treedt in voege van af den 1 1 den dezer, dus, van af mor gen Donderdag. Dat voordeel geldt echter niet voor de brieven en kaarten welke aan die militairen gezonden worden. onsen had neergelegd hield hij er mede op. Hoe laat is het senor vroeg hem de gemaskerde. Wat vraagt hij Hij vraagt hoe laat het is zei Tromme die zich met de ongelegenheid van zijn meester vroolijk maakte. Meyer keek bereidwillig op zijn uur werk. Een fraaie goudèh 1 chronometer! Precies één uur, senor, zeide hij en wilde zijn horloge weder in den zak steken. O Fclippe riep de gemaskerde een der bandieten toe. Help dien dikken mijnheer toch eens zijn goud afleggen. Hij is zoo verbazend onhandig. De persoon die geroepen werd kwam haastig toeschieten, legde zijn geweer naast zich op den grond en ontlastte zonder veel omstandigheden den Oos tenrijker van zijn uurwerk met gouden ketting. Daarna ontdeed hij hem van zijn doekspeld en wilde hem.de ringen af- stroopen dat niet gelukte omdat de vin gers te dik waren. We zullen hem de vingers moeten afsnijden, riep de bandiet tot den ge maskerde. Deze haalde de schouders op. Als ge ze niet anders meester kunt worden De heer von Meyer vermoedde nog niet welk vreeselijk gevaar hem boven het hoofd zweefde en de meedoogen- looze kerel haalde inderdaad een lan: mes te voorschijn. Toen het jonge meisje dat tot nu toe de overige vrouwen t,cr, zijde had ge staan, en met de rebozo haar gelaat had bedekt, dit zag, sprong zij vooruit door medelijden en ontzetting gedreven. ALLE DRIE GEVEN HETZELFDE ADVIES Als men nagenoeg dertig jaar aan rheumatiek geleden heeft, zonder zich ervan te kunnen verlossen, dan mag men wel terecht, zooals M. G., het deed raad inwinnen alvorens «nog» een heel middel aan te wenden. Ik heb dezelf de vraag gesteld aan drie geneesheeren, schrijft hij i' Wat denkt gij over Kruschen Salts?» Alle drie hebben eensluidend uw pro- dukt geloofd. Toen was ik beslist. Ik neem ze nu drie jaar. Van den beginne af was ik verwonderd over het resul taat. Na enkele maanden had ik geen pijn meer in de beenen, de harden en de schouders. Daarenboven, met Kru schen verandert mijn gewicht niet ik heb regelmatigen stoelgang en mijn or ganen werken volmaakt. Dat noem ik een echt wonderbare behandeling." Voelt ge den lust niet op uw beurt het einde van uw miseries een bloeiende gezondheid en nieuwe levenskracht te kennen Beproef Kruschen Salts Al le apotheken. Flesschen 7 fr. 12 fr. 75 en 22 fr. 25 Mensclien verkoold NADERE BIJZONDERHEDEN OM TRENT HET LUCHTVAARTONGE- GEVAL IN ECUADOR Quito, 9 Mei. In Ecuador, name lijk in het hartje van de stad Guayaquil is de <iRoode Duivel» gevallen, een vliegtuig dat bestuurd was door den be kenden Zuid-Amerikaanschen piloot Cristobal Dandoval. Het toestel kwam uil Quito. Door de ontploffing van het neerge storte vliegtuig, zijn vijf gebouwen tot den grondtoe afgebrand, terwijl 23 personen verkoold werden. De schade wordt geraamd op 200 duizend dollar (6 millioen fr.) MOORD AAN DE DOKKEN TE ANTWERPEN Aan de Antwerpsche dokken heeft zich Maandag nacht een bloedig drama r.fgespeeld. Rond half twaalf uur, hoor den de bewoners uit de buurt van het Van Schoonbekeplein en Sint Aldegon- diskaai, plots losbrandingen van een I vuurwapen. Onmiddellijk werd de po- litie verwittigd, die ter plaatse snelde. i Op nr 78 der dokken, vond men het: lijk van een manspersoon. Naar Sinle- j Walburgisgasthuis gebracht, stelden de dokters vast, dat de man een schot had opgeloopen in de lenden, wat een in-1 wendige bloodstorling veroorzaakte, die den dood voor gevolg had. HET ONDERZOEK Op het lijk werden 5.000 frank ge vonden, benevens eenige aanduidingen, die doen vermoeden dat het slachtoffer een Duitscher is, tijdelijk verblijvend te Haren. Het eerste onderzoek der po litie wees uit, dat het slachtoffer sporen vertoonde van voor in den hals, die i vermoedelijk afkomstig zijn van een vechtpartij. In een der zakken van het slachtoffer werd een boekje gevonden op naam van Paul Merüt. Ook een notaboekje waar gezegden naam instond, met het telefoonnummer 112458.'Het slacht offer droeg anderzijds een gouden ze gelring met de naamletters P. Z., verder een zilveren ring met een rooden ovalen steen, een gechroomd uurwerk met le deren armband. Het slachtoffer was in het bezit van een spoorkaartje voor een terugreis naar Brussel. Men is algemeen van oordeel, dat men te Brussel de noodige inlichtingen moet verkrijgen om klaarte te rengen in dit geheimzinnig geval. De persoonsbeschrijving van den vermoorde werd dan ook onmiddellijk naar Brussel overgeseind. Een herbergierster van de Sint Alde- gondiskaai verklaarde dat zij even voordat ze de schoten hoorde, drie on bekenden bij haar in de herberg had gehad, waaronder er een was die sprak met een Brusselschen tongval. Mogelijk is het slachtoffer een van deze drie per sonen. Het lijkt dus waarschijnlijk dat het hier Brusselaars betreft, die te Antwer pen een veete hebben uitgevochten. Of het slachtoffer werkelijk Paul Merüt heet moet nog worden uitgemaakt. DOL GEWORDEN STIER RENT DOOR DE STRATEN VAN GENT Dinsdagnamiddag rond 2.15. uur, toen men op de Gentsche veemarkt enkele slieren aan 't lossen was voor rekening der-.wedu.we Staelens, Nieuwe Veemarkt 25, te Gent, kon een der dieren op de vlucht slaan. Het werd door personen nagezet, doch kon niet geval worden. Ir. wilde vaart rende het in de richting der stad, langs zijn weg heel wat pa niek zaaiend onder de verschrikte voor bijgangers. Gekomen aan het Zuidpark, holde de stier die naar alle waarschijnlijkheid dol was geworden, van schrik dwars door de hovingen en landde langs de Tentoonstellings- en Citadellanen op de Heuvelpoort aan. Onderwege hadden reeds twee politieagenten op het dier gevuurd, dat thans teekens van uitput ting gaf en plots aan het standbeeld van Van Beveren bleef stilstaan. Een politiebrigadier nam deze gele genheid te baat om zijn revolver op het beest af te vuren, dat slechts bij het diie en twintigste schot neerstortte en ge dood werd. De slachthuisdienst kwam het doode dier weghalen. Om *s hemels wil, senor, riep zij, doe dit niet Wees niet zoo wreed, al les wat ik bij mij heb wil ik u gaarne ge ven. De rebozo was haar van de schouders gevallen en ontblootte een gelaat door angst en opgewondenheid hoogrood ge kleurd en daardoor nog veel bekoorlij ker, zoodat de gemaskerde verrukt op dit gezicht, zeide. Caramba. senorita. die dikke vleeschklomp heeft een bekoorlijke! voorspraak gevonden. Is hij uw vader? Neen,antwoordde het jonge meis je, bedeesd achteruit tredende. Ik ken dien heer niet hij is mij geheel vreemd. Maar, bij de heilige Maagd behandel hem niet zoo onmenschelijk. De gemaskerde wendde geen oog van haar af. Santissima, zeide hij, hoe heldhaf tig ziet zij er uit. Senorita mag ik uwen naam weten Waartoe vroeg het meisje. Ik wensch het. Ik hoop dat we elkander in ons geheel leven niet wederzien. Quien sabe Nooit Uw naam als ik u bidden mag. Ik zou u toch een valschen noemen, antwoordde de jonge schoone. En toch verlangt gij van mij een dienst Slechts onder... Ha riep hij en sprong achteruit. Een schot knalde... Een kogel trof hem aan de kin De wonde streek over het gelaat aan den rechter mondhoek. Bijna tegelijkertijd knalde er weder een schot en een tweede kogel volgde den eersten uit hetzelfde wapen doch miste zijn doel geheel en al. Het was de ongelukkige officier die VREESELIJK ONGELUK TE KORTRIJK Dinsdagochtend heeft zich te Kort- ijk een vreeselijk ongeluk voorgedaan, waarvan een achtjarig knaapje het slachtoffer geworden is. Omstreeks 1 1 uur kwam de weduwe Balcaen, geboren Leonie Van de Vyve- re, wonende Beekstraat, terug van het kerkhof, waar zij een bezoek had ge bracht aan het graf van haar echtgenoot Zij leidde haar fiets aan de hand.Op c'en bagagedrager zat haar achtjarig zoontje Jozef. In de Sint Jansstraat werden zij voor bijgereden door een zwaren vrachtauto die met zijn achterwiel den kleinen Bal caen aanhaakte. Het knaapje werd op de straatsteenen geslingerd en verloor veel bloed uit een gapende wonde aan hel hoofd. Ook de moeder werd ge wond. Het knaapje werd in een naburig klooster binnengedragen, waar een ge neesheer slechts den dood kon vaststel len, tengevolge van een schedelbreuk. De kwetsuren van de ongelukkige moeder waren van geen al te ernstigen aard. Het parket kwam ter plaatse en on dervroeg den bestuurder van den vrachtauto, zekeren Albert A. in dienst bij een steenbakkerij te Zwevegem. De man verklaarde van het ongeluk niets gemerkt te hebben. Ooggetuigen hiel den hem echter staan. in verdooving was geraakt. Niemand had meer naar hem omge keken. Langzaam was hij lot zich zelf gekomen en met de laatste krachten loste hij zijn wapen op den bandiet af. Het gelukte hem niet een derde schot te lossen, want er knalden twee gewe ren... Boven de diligentie zonk hij dood in elkander. De aanvoerder der bende was met den revolver in de hand toegesprongen, overzag met een enkelen blik den stirnd van zaken en wist dadelijk zijn schik kingen te nemen. Caramba, companero zijt ge nog niet met de menschen klaar Vroeg de aanvoerder. El gardo (De dikke) antwoord de Felipe, heeft verscheidene kostbare ringen aan de vinger. Moet ik ze af snijden De aanvoerder had een witten zak doek te voorschijn gehaald om het bloed der wonde aan zijne kin te stel pen. Hier is een scherpe nijptang zoo als de goudsmeden die gebruik en. Maar wat vlug. Ik heb gevonden wat wij zochten, zei de andere. Het goud riep de jonge ge maskerde snel. Ja, hernam hij lachend. Onze spion had gelijk en hij heeft de twintig onsen eerlijk verdiend. Heeft de dikke geen geld meer bij zich 't Vervolgt (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Bockhandel J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2