Rond de bemiddelingspogin gen van Z. H. de Paos De K.A.J. groeit ,-S 12 De Internationale toestand De Kommissie voor Bevoorra ding der Burgerbevolking Vrijdag MEI 1939 h. Acunsx SENAAT In 1938 werden acht genezinge'rt te Lcur- des erkend Twee vreemdelingen aangehouden Ie Antwerpen J, yuegplein EVéRê De Nat. Bank besluit tot de verlaging van hei discontovoet XXXXVIe JAARGANG NUMMER 110 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-Do Gendt, Kerkstraat, 9 en 21, AALST, DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arrondissement AALST: Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel - Rue do Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2, Zon op 4,16 af 19,19 N. M. 19 E.K. 25 De correspondent van do <c Daily Mail te Rome seint, dat de antwoor den tot nu toe op het Vaticaan toege komen, van aard zouden zijn om den Paus in zijn pogingen aan te moedigen. In zijn gesprek met Lord Halifax,zegt de Times eveneens in een telegram uit Rome, vroeg Mgr Godfrev den steun van de Engelsche regeering voor de voetstappen die te Parijs worden aangewend.In zijn diplomatieke kronijk doet het blad opmerken, dat Engeland, dat niet rechtstreeks in de geschillen betrokken is, het Vaticaansch initiatief gunstig ontving, en de antwoorden van Parijs en Warschau die gepolst werden voorloopig afwacht. De Paus, meldt de correspondent van de News Chronicle» hoopt dat Londen te Parijs zal aandringen. Het gesprek dat Mgr. Godfrey met lord Halifax gehad heeft, wordt op het Va ticaan als zeer aanmoedigend aan schouwd. Zondagavond zou de H. Vader een gezondene van Frankrijk ontvangen hebben. Wat Italië betreft de Italiaan- sche regeering zou ten volle de pogin gen van het Vaticaan steunen. Naar het heet, zou Duitschland. bo ven een conferentie van vijf, een hoe beperkte bemiddeling van Engeland ook verkiezen. De Duitsche openbare meening in Duitschland, werd nog niet ingelicht over de pauselijke tusschenkomst ten gunste van den vrede. Duitschland zal j geen practisch gevolg geven aan het pauselijk initiatief. Over de dracht van het pauselijk ini- tiatief worden veel tegenstrijdigheden' verteld. Inderwaarheid heeft, volgens j een Fransch blad, de Paus geen bijeen komst van een conferentie geviaagd of zelfs maar dien wensch ter kennis ge bracht. De Paus heeft zich enkel bereid verklaard gebeurlijk zulke conferentie 11 onthalen of te vergemakkelijken. Het Vaticaan toch kan als een onzijdig ge bied aanschouwd worden. Gebeurlijk ook wil de H. Stoel behulpzaam zijn aan een tweezijdige onderhandeling. Er hebben tot nu toe alleen in de verschil lende hoofdsteden besprekingen plaats gehad, waarbij de vertegenwoordigers van den H. Vader den wensch uitdruk ten dat de hangende kwesties vreed zaam mochten geregeld worden en dat men wederzijds goeden wil zou aan den dag leggen. Het moeilijkste is van den goeden wil en van de goede inzichten waarme de, zooals het heet, de hel geplaveid is, over te gaan tot practische verwezenlij kingen. MISVERSTANDEN TUSSCHEN ENGELAND EN RUSLAND In het Lagerhuis werd er uitleg ge vraagd over de verklaringen die te Moscou werden afgelegd, betreffende de voorstellen van de Britsche regee ring. Heer Chamberlain antwoordde dat deze verklaringen schenen tc rus ten op een verkeerde interpretatie van de gedane voorstellen. De regeering heeft onlangs een pre- ciese verplichting op zich genomen ten overstaan van zekere landen van Oost Europa en zij heeft dit gedaan zonder de Sovjet Russische regeering te vragen deze verplichtingen te deelen, omdat een dergelijk voorstel zeker vele moei lijkheden zou meegebracht hebben. De Britsche regeering heeft derhalve aan de Russische regeering voorgesteld van haar kant een verklaring af te leg gen als deze welke door de Britsche re geering werd gedaan. Deze verklaring zou luiden In ge val Engeland en Frankrijk in een oorlog zouden betrokken worden, tengevolge van de uitvoering van hun aangegane verplichtingen, zal de Russische regee ring zich bereid verklaren deze landen ter hulp te komen. Doch de Russische regeering heeft een plan voorgelegd dat te stai en te strak is. De Engelsche regeering heeft de Rus sische regeering gewezen op de moei lijkheden welke dit plan zou ten gevol ge hebben en heeft ook enkele wijzi gingen gebracht aan haar eerste voor stellen. De Engelsche regeering heeft duide lijk te verstaan gegeven dat het niet in hare bedoeling ligt de Russische re geering te bewegen tusschen beide te komen zonder zich ervan te verzekeren dat Frankrijk en Engeland dit reeds zouden hebben gedaan wegens het na leven van hun eigen verbintenissen. Als de Russische regeering er aan houdt hare tusschenkomst onderge schikt te maken aan de tusschenkomst van Engeland heeft Engeland ertegen geen bezwaar. Lord Halifax heeft den Russischen gezant ontmoet die Kcoft gedeeld dat de Russische iegeenng steeds ongerust is nopens de vraag of er zich geen omstandigheden zouden kun nen voordoen waarin Rusland zou ver plicht zijn tusschen beide te komen zon der den steun van Engeland en van Frankrijk. Lord Halifax heeft geantwoord dat deze de inzichten niet zijn van de En gelsche regeering. Tegen den Engelschen gezant te Moskou zei de de h. Molotof, dat de Engelsche voorstellen in overweging worden genomen door de Russische re geering en wij wachten thans het ant woord van Rusland af. ECONOMISCHE EISCHEN VAN DUITSCHLAND AAN LITAUEN Uit Warschau wordt gemeld Naar uit Kowno wordt gemeld, heb ben de Duitschers bij de Duitsch-Li- tausche handelsbesprekingen te Berlijn hun eischen eenigszins gematigd. Duitschland verlangt thans 1 45 pet. van den Litauschen in- en uitvoerhan del 2) dat practisch alle overzeesche handel van Litauen door Memel zal worden geleid 3) dat Litauen een klant zal blijven van de Memellandsche industrie. Als tegenprestatie wil Duitschland aan Litauen verschillende faciliteiten en voorkeurstarieven verleenen. Het voor stel zou zijn geopperd dat Litauen als natuurlijk economisch achterland ge heel zou afzien van industrialisatie, ten einde gebruik te maken van de indu strie van het Memeiland, waarin de Li- tausche industrieelen hun kapitaal zou den kunnen beleggen. De Hooge Vergadering heeft onder voorzitterschap van h. G1LLON de be grooting van Financien en van Openba re schulden behandeld. M. DOUTREPONT (soc.) kondigt aan dat de socialisten tegen de bcgroo- ting zullen stemmen. De h. SOBRY (kath.) komt op voor de afschaffing var de overdrachttaks bij de noodslachtingen. De h. BAUDHUIN (lib.) licht zijn verslag toe over de openbare schuld. De h. DEUMENS (VI. Nat.) han delt hoofdzakelijk over de schuld der gemeenten, waarna de minister van Fi nancien, h. GUTT, het woord neemt om de verschillende sprekers te ant woorden. De minister verdedigde de bestuur lijke hervorming, welke in zijn departe ment werd doorgevoerd in samenwer king met den kommissaris voor de be stuurlijke hervorming en met de hooge ambtenaars. Hij wees op de mechanisa tie van het departement der bela3iingen waardoor meer dan 200 bedienden konden uitgespaard worden, alleen in de diensten van het opmaken der rollen en aanslagbrieven. Deze beschikbaar gestelde bedienden worden dan gebe zigd in de aktieve diensten van kon- trool. Ik heb reeds gewezen op de diensten van deze agenten bij de kontrool der auto-kamions. Zij hebben vastgesteld dat niet min dan 15.000 kamions be drog pleegden door opgave van valsche motorkracht en gewicht. De minister bevestigde ten slotte dat de staat voortaan zijne uitgaven zal re gelen op de inkomsten. GENEZING VAN EEN PROTESTANTSCH MEISJE Uit het officieele jaarverslag van het Medisch Bureel te Lourdes (Bureau des Constatations) blijkt, dat in het jaar 1938, acht genezingen te Lourdes werden erkend. Het «Bureau des Constatations» werd in 1938 bezocht door 794 artsen, waar van 241 buitenlandsche medici. Hier onder bevonden zich acht professoren van Fransche medische faculteiten en 1 1 buitenlandsche professoren. In 1938 werd over 38 genezingsge- vallen een onderzoek ingesteld In het Staatsblad van heden Woens dag verschijnt een besluit, waarbij de gebeurlijke stichting van een departe ment voor steun en bevoorrading voor de burgerlijke bevolking, geplaatst on der het gezag van den minister van Ekonomische Zaken, wordt voorzien. Dit besluit werd getroffen op de voor dracht van den koninklijken kommissa ris voor de administratieve wederin- richting en vormt een aanvulling van de onlangs getroffen besluiten, houden de stichting van een vaste kommissie voor 's lands mobilisatie en van mobili satiediensten in de ministeries van Eko nomische Zaken, Landbouw, Binnen- landsche Zaken, Volksgezondheid, Ar beid en Sociale Voorzorg. De mobilisatiediensten zijn belast met het voorbereiden in tijd van vrede van al de maatregelen welke dienen getroffen om te voorzien in het onder houd van de bevolking in oorlogstijd, alsmede in de behoeften van de wegens oorlogsfeiten in nood of tegenspoed verkeerende personen. Zij werken thans onder het gezag van den minis ter van Ekonomische Zaken. Het dezen morgen afgekondigd be sluit voegt, reeds in vredestijd, bij be wuste diensten een onder het voorzit terschap van den minister van Ekono mische Zaken geplaatste steun- en be voorradingskommissie voor de burger lijke bevolking, welke tot taak heeft de werkzaamheden na te gaan en te or denen. De leden dezer kommissie zijn reeds; aangeduid. Zij werden uit de verschil lende ekonomische kringen gekozen,on der de personen die bijzonder bevoegd zijn inzake handel en verdeeling van hoogstnoodzakelijke produkten. EEN PLAN TOT STEUN EN BE VOORRADING VOOR HET HEELE LAND De aktie van die centrale kommissie zal toelaten een plan tot steun en be- J voorrading voor het gansche land op te maken. Zoo wordt eveneens in elke provincie een onder het voorzitterschap van den gouverneur geplaatst steun- er» bevoorTadingakomiteit voor de bur gerlijke bevolking gesticht en in elke gemeente of groep van gemeenten een plaatselijk steun- en bevoorradingsko- miteit. Laatstbedoelde komiteiten zullen, elk binnen het gebied van hun bevoegd heid, de uitvoering voorbereiden van de door den minister van Ekonomische Zaken genomen maatregelen. Die gansche, reeds in vredestijd be staande inrichting, wordt, zoodra de omstandigheden het vereischen, door een eenvoudige beslissing van den mi nister van Ekonomische Zaken, omge zet in een departement voor steun en bevoorrading voor de burgerlijke be volking. De bij koninklijk besluit van 24 Maart 1939 gestichte mobilisatiedien sten zullen het hoofdbestuur van dit de partement vormen en d^ leden van de steun- en bevoorradingskommissies zul len er de leiding van in handen nemen. De provinciale komiteiten zullen omgevormd worden tot provinciale steun- en bevoorradingsbesturen cn zul len den buitendienst van het departe ment vormen. RUIME DECENTRALISEERING Die provinciale besturen, welke dank zij een ruime decentraliseering over een uitgebreide macht beschikken, zullen de bevelen en voorstellen, die van het centraal departement uitgaan, uitvoe ren. De interkommunnle en gemeentelijke steun- en bevoorradingsdiensten zullen op hun beurt, tot opdracht hebben on der het gezag van de provinciale steun en bevoorradingsbesturen op te treden als plaatselijke diensten. Aldus zal de organisatie, welke in vredestijd gelast is met de nauwgezette voorbereiding van de maaregelen welke in oorlogstijd dienen getroffen, zoodra het noodig blijkt, kunnen omgevormd worden in een organisme dat bij mach te is dadelijk in werking te treden. Het wordt een reuzensucces I Overal, over heel het Vlaamsche land grijpen grobtsche optochten en be devaarten plaats van de christelijke ar beidersjeugd. Honderden en honderden kajotters trekken al biddende en zingende naar cn ecu IScherpenheuvel en Oostakker, en naar gêvaiierTwèrdhél onderzoek niet voort- de zoovele heiligdommen in het Vlaam T i l 1 coKa Innrl r t 11 i L' H-.i rl,7Al/» »n k IA f P NA EEN BEWOGEN ACHTERVOLGING De omgeving der Beurs te Antwerpen werd W'oensdagnamiddag in opschud ding gebracht door een bewogen ach tervolging op twee boeven. Twee vreemde kerels hadden zich voor het middaguur laten insluiten in een bureel gevestigd in een der boven verdiepingen van het huis Korte Cla- renstraat 6, ten einde er een slag te slaan. Het verliep echter niet zooals de schelmen verhoopt hadden. Zij werden in hun werk gestoord door de huisbe waarster, waarna zij op de vlucht sloe gen. Twee stadswerklieden zetten on middellijk de achtervolging in. Een hunner werd in de Priemenstraat ach terhaald, terwijl de andere boek in de Lange Nieuwstraat kon aangehouden worden. Zij werden aan de politie overgele verd en naar het bureel der Everdijstr. overgebracht. Hier werden zij aan een streng verhoor onderworpen en moes ten ze bekennen dat zij gepoogd had den de kasten en lessenaars te plunde ren. In hun bezit vond men allerhande inbrekersgerief. Het zijn twee Russische vluchtelingen B. Goldberg, 31 jaar en M. Roffmann, 33 jaar oud. Beiden waren Woensdagmorgen uit Parijs te Antwerpen toegekomen. In afwachting van het verder onder zoek werden zij ter beschikking van den h. Procureur des Konings opgeslo ten. gezet. Het onderzoek over de overige gevallen duurt nog voort. In acht gevallen heeft het Bureel ver klaard, dat de plotselinge genezing niet aan natuurlijke krachten kon worden toegeschreven. Deze acht genezingen zijn geschied in het jaar 1937 en wer den het vorig jaar nauwkeurig onder zocht. Van de volgende personen werd de plotselinge onverklaarbare genezing be vestigd Mej. Louise J amain, genezen op 1 April 1937, van long- en buikvliestu- berculose. Mej. Madeleine Quartier, genezen op 15 Juli 1937. Genezing van hartaan- doening tengevolge van atheroma van de hartader. Mej. Germaine Bristen, protestant, genezen op 6 September 1937., van tu berculose in de linkerknie. Mej. Madeleine Leyer, genezen op 5 September 1937, van verlamming aan het linkerbeen en van verlies van het gevoel in de rechterzijde. Mej. Yvette Conen, genezen op 18 September 1937, van subacute endocar ditis. Mej. Mireille Preclin, genezen op 1 7 September van niertuberculose. Mej. Angelina de Giovanni, genezen sche land, gelijk Dadizele en Kerselare. De godsdienstige betoogingen gaan gepaard met 'n diepe studie over de nooden van de jonge arbeiders, vooral gedurende de Zomerperiode Wanneer de Winter zijn speciale nooden en z'n speciale gevaren meebrengt, dan is dat zeker het geval voor den Zomer. Het moderne heidendom legt z*n stempel op het heele leven van ons volk en vooral van de jeugd. De heele wereld die de arbeidersjeugd omringt, is een wereld die de jongens verleidt, die de jongens bespot en vervolgt. Daartegen moeten ze sterk gewapend zijn, of anders worden zij er de misera bele slachtoffers van. We mogen niet te gauw denken dat de jongens zich kunnen redden als ze alleen maar van goeden wil zijn. De ondervinding leert ons dat het heelemaal niet waar is I Goede wil is niet voldoende om zich te harden en om overwinnaar te zijn. Wij willen onze kajotters niet alleen zoover brengen dat ze sterk en heldhaf tig genoeg zijn om niet ten onder te gaan maar dat ze die heele wereld die druipt van heidendom en zedenbederf, veranderen ten goede I Al de middens die door het moder ne heidendom, geweldige middelen van zedenbederf geworden zijn, moeten door onze kajotters worden omgescha pen in heilige en heiligmakende middens Het familiemidden, het arbeidsmid- den, het ontspanningsmidden, dat alles noodzakelijke hulp worden ic l 1Q17 i Imoeteen noodzakelijke hulp worden op I September 1937. van chronuche s(erk godsdiens4 Khoon gelijk septicaemia. j cn hoog apostolisch leven. Daarom Mej. Viviane Brouilly, genezen op hebben de kajotters hun massa-dagen 9 September 1937, van ruggemergont-1 op touw gezet. steking. I Daarom houden ze die massa-dagen in een heiligdom van Maria, omdat de Hemelkoningin al Haar licht en sterkte zou verleenen omdat we dat heerlijk ideaal zouden kunnen bereiken. De K.A.J. groeit in macht en invloed de arbeidersjeugd en de Kerk, en de heele wereld ten bate. K.A.J. 25SVERJARIN<3vAnd« EEN T. H. GOEDKOOPER De Nationale Bank heeft haar discon tovoet met ingang van heden Donder dag I 1 Mei, met 1 t.h. verlaagd. De nieuwe tarieven zijn Aangenomen wissels 3 t.h.; nieC aanvaarde wissels 4 t.h.; handelseffek- ten en promessen, 4 t.h.; aankoop er» verkoop van buitenlandsche waarder» 4 t.h. Belgische koepons op ten minste 100 dagen, 4 t.h.; leeningen op Staats fondsen en voorschotten en rekening- courant, 4 1/2 t. h.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1