KRANKZINNIG DIT LIEFDE Be? GEMENGD NIEUWS Nieuws ui! onze Kolonie Oe nieuwe Koninklijke Trein 12 Met. H. Achicl. Samen met den H. Nereus, werd hij te Rome door den H. 1 ctrus, eerste Paus, gedoopt. Verbannen rond het jaar 100 werd hij eveneens met Nercus op last van keizer Domitianus, onthoofd. IN KATANGA Op 1 Januari 1939 verbleven er in Katanga 52 geneesheeren tegen 47 een jaar te voren. j Er waren in de provincie 58 raadple- 1I gingen voor zuigelingen." Koning Leopold in de Dolomieten. De sociale werken ten voordcele van Koning Leopold heeft tot verleden vrouwen en kinderen van arbeiders zijn Maandag verbleven in het gehucht Mor- ei nu zoo wat overal aan den arbeid, tcratsch, nabij Pontresina in Zwitsersch Verscheidene verpleeghuizen en pa- Engadin, waar hij talrijke bestijgingen viljoenen voor hospitalisatie zijn op- e-n uitstapjes heeft gedaan in de omlig- gericht. gende gletschers. Verscheidene materniteiten, allen Maandag is hij per auto naar Bolzano ten behoeve der negermoeders, zijn in in Italië vertrokken. Men denkt dat deaanbouw elke dezer gebouwen komt Vorst thans zijn gelliefkoosde iport.hetlop 70.000 fr. te staan en wbrdt bekos- Alpinism, in de streek van Bolzano uit-j tigd door het Koningen Astrid-fonds. oefent, het is to zeggen in de Passo di Lungo en op de Violetrots. zijn reeds voltooid hunne voltooiing. Het leggen der riggels van den spoorweg op den rechteroever is reeds op eene lengte van 25 kilometer vol trokken. Zooals men ziet wordt er in Congo goed gewerkt aan de economische uit rusting van het koloniaal gebied. Een en ander over de teelt van de Rutabaga. Het heeft zijn belang eenige practi- sche wenken mee te deelen over de teelt van de rutabaga of raapkool, om reden DE OVERSTROOMINGEN IN IN BENEDEN KONGO De Britsche Vorsten brengen een be- Over de rampvolle overstroomingenj dat deze plant niet enkel tot voedsel zoek aan Belgie in November e.k. !n Beneden-Congo, waarover teeds te- dient aan de dieren, maar ook door de legrafische berichten in kwamen, wordtmenschèn verbruikt wordt, en groote nog het volgende bericht [diensten bewijst in 't najaar en ook in Tengevolge der tropische stortregens 1 den winter. Uit Londen wordt gemeld dat het Brit sche Koninklijk paar een bezoek zal brengen aan Belgie in de maand No vember e.k'. PRACHTKERKBOEKEN Honderde verschillende modellen Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. is de rivier Kalamu buiten haar oevers getreden, zoodat Boma overstroomd werd. De rivier die zoo opeens aanzwol door den regenval, is in haar oude bed ding langsheen den Mayumbe-spcorweg gevloeid, waarna het water onmiddel lijk met groote kracht de stad binnen stroomde. Alle huizen der rue Royale in het la ge gedeelte der stad, vanaf de gebou- Herdruk van de brochure der Post- taneven. De nieuwe uitgave van de u- l i-.-~ it I .wen van den toldienst, het politie-com brochure der posttaneven wordt te koop gesteld in de postkantoren, tegen den prijs van 25 centiem per exem plaar; men kan ze zich insgelijks bij de bestellers op dienstronde aanschaffen. Benevens de posttaksen bevat de brochure ook de telegraaf- en telefoon tarieven. missariaat, de spoorwegstatie (iHotel Excelsior» tot aan het magazijn van het Zeewezen werden overstroomd. Het water bereikte spoedig een hoogte van anderhalven meter. Het plotse dezer overstrooming had tot gevolg, dat een groote hoeveelheid koopwaren totaal door het wafer be- r- li iv dorven werd. De schade die door de ten geschenk van generaal rranco c L i l j—, c turopeesche handelshuizen geleden voor de armen van oevilla. De se- r I r l - werd is dan ook zeer aanzienlijk, kietaris van generaal rranco heert in - In de statie was de drang van net wa- naam van den leider van het nationalis- i 11 j c j l ter zoo groot, dat verschillende wagons tische opanie aan den burgemeester van i c11__ J_ii:werden omgeworpen Deze Koolsoort vormt juist boven den grond een eetbaren raapvormigen knol met vast en geelachtig vleesch, dat zeer voedzaam is. De uiterlijke vorm van de bladeren heeft veel overeenkomst met die van het koolzaad. Overigens wij zijn er van overtuigd dat de rutabaga door ieder een voldoende gekend is. De teelt van de raapkool is niet moeilijk als men de voorkeur geeft aan min of meer vochtigen grond die ge en het zond is, goed bewerkt, en tevens wel Sevilla een som doen overhandigen van 10.000 peseta's voor de noodlijdende families van deze stad. In het inlandsch dorp nam de over strooming de afmetingen eener ramp aan. Een derde gedeelte der inlandsche woningen werd door den vloed mede gesleurd. De inwoners, verrast door het water, hadden niet alleen den tijd om o l j i .de vlucht te nemen, zoodat een twintig- Antwerpen 5 haarden in 5 gemeenten Brabant 3 in 4 gem.; West Vlaanderen: a iu"ner ^er ro tarhtioial in in ,t ca \/i j i7 In het geheel werd een tachtigtal-in- 20 1, Sem Oo,( Vlaanderen 17 mt,andsche vernie|d. en meerdere IJ Sem. Henegouwen 14 m 13 sera.; hondcrd<;n „egets 9londen daklos. De gem.im ourg r-ieen overheden namen onmiddellijk de noo Het Mond- en Klauwzeer. Aantal nieuwe haarden in de week van 1 tot 7 M. Luik 6 in 6 gem.; Limburg geen Luxemburg 9 in 9 gem.; Namen 7 in 5 gemeenten. Te samen 81 haarden in 68 gemeen ten. Vorige week 66 haarden in 52 ge meenten. Het schoolschip Mercator naar New- York. Het opleidingsschip Merca tor zal Antwerpen op Vrijdag 12 Mei, dige maatregelen om de getroffen woners onder dak te brengen. Boma en omgeving leverden na de overstrooming een treurigen aanblik. GROOTE BRUGGEN GEBOUWD De werken van de verbinding Kon- golo-Kabalo worden bedrijvig voortge- zet. Binnen kort zal men op de Lualaba De ouders zullen aan boord toegela ten worden vanaf 8 u. 30 's morgens. rond 9 u. 30 voormiddag verlaten metjj^ cjeej van brug hebben voltooid New York als bestemming. ^at cjen linkeroever verbindt met den Het schip ligt gemeerd aan nr 1 1 van groolen arm Van den stroom en bedra- het Bonapartdok, te Antwerpen. gend eene lengte van 245 meter, in ze ven spanbogen. Voor het overige deel van dit werk, 240 meter lang, zijn de pijlers reeds De Spaansche kinderen, die op 1 I begonnen. April geboren werden. In verschil- Aan de brug op de Lukuga. waarvan lende steden van Spanje hebben de ge-jde totale lengte 160 meter bedraagt, meentelijke autoriteiten doen weten met een middenboog van 75 ineter en dat aan de kinderen die dit jaar op 1 twee zijbogen van 45 meter elk, wordt April de dag waarop officieel werd el f|jnk gewerkt. De pijler op den lin- verklaard dat de oorlog geëindigd waskeroever is gelegd en die van den rech- geboren werden, een spaarboekje teroever zal het eerstdaags zijn. met 100 peseta's ken. zal worden gcschon- uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 74ste Vervolg. Hij zegt neen. Veremos zeide de aanvoerder. Hij had nauwelijks de hand aan diens zakken gelegd, toen hij de achter- gehoudene schatten reeds bespeurde. Caracho Ziet eens riep hij uit. Schurk, wilt gij ons bedriegen Zes, acht, tien, twaalf onsen nog, neem hem de ringen af en geef hem een aanden ken. dat hij zich onze beleefdheid nog geruimen tijd kan herinneren. En nu twee muildieren afgespannen, snel. Wij hebben ze noodig om onzen buit te Wat de andere minder belangrijke werken der verbinding betreft, de eene vervoeren. Pero, senor smeekte de koetsier, met een gebaar van vertwijfeling. Wat verlangt ge Twee onzer dieren zijn reeds doodgeschoten, een is het been stuk ge slagen en nu wilt gij ons nog van twee berooven. Hoe breng ik de reizigers dan naar Cuernavaca Heb toch medelij den met een armen duivel Gij behoudt er altijd nog drie,zei- de de aanvoerder, zich bedaard van hem afkeerende bovendien is de weg van hier af, bijna geheel vlak. Op die plaatsen waar gij niet vooruit kunt ko men, moeten de reizigers maai uitstij gen die beweging zal hun eetlust be vorderen voor het middagmaal. Si, senor, zeide een der Mexica nen, dat is waar. maar gij hebt ons niet eens zooveel laten behouden, dat wij een middagmaal kunnen betalen. Amigo, zeide de roover goedhar tig, daaraan heb ik waarlijk nog niet ge dacht, maar dat is nog te herstellen. Hier, hoeveel personen zijt ge sterk, vier. vijf, zes... Daar hebt ge zes pesos, dat is voor ieder één, en dan blijven er nog altijd een paar realen over om een glas op mijne gezondheid te drinken. Maar ik denk er op, companerc, zijn de vrouwen onderzocht Zullen wij de vrouwen het hare niet laten behouden Caramba, neen... Waarom Al les betaald, maar laat haar van mijnen twege teruggeven wat zij niet missen kunnen. Wij hebben toch buit genoeg gemaakt, en dan voort Senoritas, zeide de jonge gemas kerde, terwijl hij zich tot de vrouwen richtte, gij hebt het bevel gehoord. Ik verzoek u beleefd u daarnaar te schik ken Ik zal niet zeer streng jegens u zijn. De beide vrouwen grepen haastig in hare zakken, zij hadden niet vei wacht er zoo goed af te komen. De eene gaf twee en de andeie drie dollars over die de roover lachend aan nam. En gij, senorita, zeide hij tot de jongste, gij wilt mij uwen naam niet noemen Neen. Dan verzoek ik u om een kleine ge dachtenis aan het gelukkig oogenblik van heden. voorzien is van stikstof, want 't is een roofplant, die evenals de beet, veel voedsel noodig heeft. Als basis van de bemesting geeft men per hectare 30.000 tot 40.000 kgr. goed ontbonden stalmest, die zoo vroeg mogelijk wordt ondergeploegd met 600 tot 800 kgr. superfosfaat en 300 tot 400 kgr. chloorpotasch. Bij het uitplanten in vollen grond zal men nog 600 tot 800 kgr. ammo- niaksulfaat aanwenden en diep onder eggen. De rutabaga wordt in de kweekerij gezaaid, en verplant in de maand Juni zoodra de plantjes eenige bladeren heb ben. Men zet ze op rijen die 45 centime ter van elkander verwijderd zijn, en in de rijen behoudt men een afstand van 35 centimeter. Daar de groei in den beginne moeilijk herneemt is het aanbevelenswaardig den grond te begieten met aal of beir daarna gaat de ontwikkeling snel voor uit. De onderhoudszorgen bestaan in het meermaals ophakken van den grond om het onkruid, ie* verdelgen cn den bodem zuiver en vochtig te behouden. 1)1X1. en andere naderen' tevens door het wegnemen van het hou ten geraamte der wagens, de veiligheid van onzen Koning des te meer verze kerd werd. De trein bestaat uit drie metalen rij tuigen. Zooals al onze spoorwegwa gens zijn zij groen geschilderd. Op de deuren zijn de koninklijke wapens in zilver geplaatst. Er is een gon-salon, een wagon eetzaal, en een wagon-slaapvertrek. Het salon-rijtuig heeft in het midden .een groote deur. Opzij daarvan bevindt 1 zich een toilet-cabine voor den Koning en aan den anderen kant een groot sa lon. In dezen trein bevinden zich ook drie groote slaapvertrekken voor de hofdignitarissen van het gevolg van den Koning. In den restauratiewagen is voor 1 2 personen gelegenheid te dinecren en ook is er een meer intiem salonnetje, waar vier personen kunnen dineeren. De keuken van den wagen is zoo mo dern mogelijk en electrisch ingericht. Voor groote reizen is nog een vierde wagen, bestemd voor het personeel en de bagages. De inwendige versiering van de ko ninklijke vertrekken werd door beken de firma's uitgevoerd. Er werd ook veel werk gemaakt van de luchtinstallatie, alsmede van de verwarming, terwijl bovendien ook een waterleiding werd aangelegd. De wagons kunnen electrisch verwarmd worden. De geheele beneden-structuur van de wagons is van zoodanigen aard. dat de ze trein ook op veerbooten kan worden ingescheept. VREESELIJK WERKONGEVAL TE MECHELEN Woensdagmorgen omstreeks 11,10 uur greep er op de Zwartzuslersvest, nabij den Neckerspoel te Mecheien een vreeselijk werkongeval plaats waarbij een spoorwegarbeider door een loco motief de beide voeten werd afgereden. Tusschen het goederenstation Nec kerspoel en de opslagplaatsen aan het Stedelijk Badhuis heeft de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwe gen een vervoerdienst van allerlei goe deren ingericht. De goederentrein die regelmatig tusschen de rijdt moet een viertal keerspunten voorbij rijden namelijk aan wond. Zij den Neckerspoel Brug aan de Frederikwerden fr. dat hij pas had ontvangen. Klots werd hij langs achter aangeval len met een ijzeren staaf, en met een klop op het hoofd neergeslagen. Zijn aanrander maakte zich van de tasch meester en wipte in een auto die hem in de nabijheid opwachtte. De h. Gallez was slechts licht gewond Een getuige kon den auto der aan randers beschrijven, een grijzen, splin- ternieuwen wagen. Woensdagnamiddag is men er in ge slaagd vast te stellen dat de bandieten- streek in de Berlaimontstraat werd ge pleegd in werkelijkheid door vier ban dieten. De banklooper werd aangerand door twee kerels en twee anderen zaten in den auto. Men vermoedt met vreemde lingen te doen te hebben. Het onderzoek. De banklooper werd inderdaad ge volgd door twee collega's en verschil lende werklieden arbeidden in de straat toen de h. Gallez, die ook huisbewaar der is van een eigendom, Marnixstraat 26, te Brussel werd aangevallen. Een der werklieden sprong op de trede van den auto op het oogenblik dat deze in gang schoot, maar een der bandieten richtte zijn revolver op hem en verplichtte hem aldus er af te sprin gen. de Merodestraat, St Kathelijnebrug en het nieuwe baanvak nabij het zwembad De Iokomotief is vergezeld van een paar spoorwegarbeiders die vooruit loo- pen om aan de verkeerspunten met een vlag de aandacht der voorbijgangers en voerlieden te trekken. Rond gemeld uur reed de Iokomotief voorbij de Neckerspoelbrug en nam de richting van de Zwartzustersvest toen eensklaps de genaamde Jozef Steeman, rangeerder, 50 jaar woonachtig Kranse- velden 26, van de Iokomotief viel met het noodlottig gevolg dat hij onder de wielen terecht kwam. De ongelukkige werd de beide voeten afgereden. Men snelde dadelijk het slachtoffer ter hulp dat onmiddellijk naar het O. L. Vrouwgasthuis werd overgebracht. Po- BOTSING TUSSCHEN VRACHT AUTO EN TRAM TE SINT-JANS MOLENBEEK Op den hoek van de Ribeaucourt- en de Piersstraten, te St Jans Molenbeek, is in den namiddag de vrachtauto, be stuurd door den 40 jarigen Henri V. in dienst van de vervoerfirma Rutjens, aan den Leuvenschen steenweg te Tie nen, met volle geweld gebotst tegen een tram van de lijn 1 6, waarin een groot aantal reizigers hadden plaats genomen Het voorste gedeelte van den vracht auto werd heelemaal ingedrukt.V. werd uit het stuurhok gehaald met verwon dingen aan het hoofd. Hij had tevens zijn rechterarm op verscheidene plaat- n gebroken. De bestuurder van de tram en enkele reizigers hadden slechts lichte verwon dingen opgeloopen. Een reizigster inte- beide punten gendeel, Mevr. Louisa D. uit St Jans- gevaarlijke'ver-j Molenbeek werd tamelijk ernstig ge- de vrachtautobestuurder naar een ziekenhuis overge bracht. De nieuwe koninklijke trein is thans voltooid. Het beheer van de N. M. der Belgische Spoorwegen is den trein gaanÜtieofficier Bovens kwam ter plaatse om bezichtigen. De bezoekers bleken zeer de noodige vaststellingen te doen. voldaan betreffende de zorgen die er waren besteed aan de uitvoering van het opgedragen werk, door de hoofd werkplaats Mecheien. De trein is volkomen waai dig van zijne bestemming wegens de volmaakte regeling der getroffen het comfort dat de led lijke familie er zullen in vinden. Men zal met genoegen vernemen dat STOUTMOEDIGE BANDIETEN- STREEK TE BRUSSEL Woensdagmorgen rond 9 1/2 u. ver liet Arthur Gallez, banklooper bij de schikkingen en Crédit Anversois, Wolvengrachtstraat, i der Konink- SMOKKELAUTO MET ZEVEN KALVERS AANGESLAGEN TE WACHTEBEKE-LANGELEDE DE SMOKKELAAR ONTVLUCHT AL ZWEMMENDE Woensdag middag rond 1 ure ging de onder-brigadier Maes met dén be ambte Geirnart, beiden leden der spe- ciale speurbrigade, langs de sluizen op dienst langs Wachtebeke-Langelede. Op een gegeven oogenblik kwam er uit de richting der Nederlandsche grens een groote personenauto. De beambten maakten aanstalten om den autovoerder zoodra hij genaderd zou zijn, te doen stilhouden. De geleider die lont rook, wilde zich echter op de smalle baan omdraaien en terugkeeren. De beambten spoedden zich snel en de geleider die konstateerde dat hij met zijn wagen niet meer zou kunnen ontkomen, sprong in het ka naaltje om langs den anderen oever de vlucht naar de Hollandsche grens te nemen. De beambten zeven kalvers die vonden in den auto den depot van tc Brussel, de Nationale Bank langs de Zelzate werden overgebracht, deur der Berlaimontstraat, met in zijn j £)e ontvluchte smokkelaar werd her lederen tasch een bedrag van 75.000kend. De jonge senorita opende onmiddel lijk een reistasch, die zij in de hand droeg en nam drie onsen, die zij den gemaskerde toereikte. Deze maakte echter eene afwijzende beweging met de hand en zeide hoofd schuddend Par Dios, senorita Neen, zoo is het niet gemeend. Op zulk een wijze zult gij niet aan mij denken. Wij zijn geen gemeene struikroovers maar man nen die zich niet willen buigen voor lands wetten. Onze aanval geldt slechts het goud dat :de keizer, zooals wij vernomen hadden, naar Cuernavaca wil zenden. En wat gij nerg meer hebt geplun derd, en het bloed dat gij hebt vergo ten zeide het jonge meisje terwijl zij koel en streng den gemaskerde in de oogen zag. De Franschen, zeide deze met een half onderdrukten vloek, moesten wij allen op die wijze kunnen vernietigen want stroomen Mexicaansch bloed kleeft aan hunne handen. En aan de uwe De tijd laat ons niet toe. senorita vervolgde hij op spottenden toon, ons hier met staatkunde in te laten. Ik heb u eene gedachtenis verzocht en zal u j dan niet verder lastig vallen daarop kunt gij u verlaten. Ik verzoek u slechts om een ring. Caramba, ik geloof dat gij mij nog dankbaar moest zijn, dat ik niet veel meer verlang. Dat dralen dient nergens voor. Ik heb nu eenmaal vast in mijn hoofd gezet een ring van u te dragen. Het jonge meisje keek hem strak aan. Hare gedachten waren elders. Had zij nooit te voren die stem ge hoord Nu eerst trok zij langzaam de hand schoen van hare linkerhand, die met ringen bedekt was, en nam van haar wijsvinger een enkelen ring. Het was een smaragd met kleine diamanten omzet. Zwijgend en zonder dei» blik van hem af te wenden, gaf zij hem den ring, dien hij haastig aannam, aan zijne lip pen drukte en vervolgens aan den pink van zijne rechterhand stak. Dank, fluisterde hij. Maar het jonge meisje keek ver schrikt op... Een doordringend geschreeuw klonk haar in het oor. Zij blikte naar de plaats van waar het kwam en wat zag zij De bandieten waren bezig Meyer met een touw aan een boom te binden, ter wijl een ander met de zweep van den koetsier onbarmhartig op hem sloeg. Purissina Zij zullen hem dcoden! Neen, zeide de gemaskerde la chende, hij krijgt slechts eene kleine kastijding die hem geen kwaad zal doen. Hij is dik genoeg om zijn vet wat uit te zweeten. Een blik om zich werpend vervolgde hij Maar ik zie dat de onzen gereed staan om te vertrekken. Senorita, ik ben u zeer verplicht, ik hoop u in betere dagen weder te zien. Met eene buiging snelde hij naar zij ne kameraden. Dezen hadden zich reeds bij elkander gevoegd om den weg te verlaten. Zij hadden veel tijd verzuimd en wa ren niet sterk genoeg om de kruisende escorten het hoofd te bieden. De beide muildieren waren reeds met den geroofden buit beladen. Een scherp gefluit weerklonk op dit oogenblik in de verte. Het was een sein. Het wou gewis zeggen dat er onraad naderde want de bandieten verhaastten zich. Spoedig trokken zij naar het dichtste gedeelte van het bosch. Zij bekreunden zich niet verder om de reizigers. Van dezen immers hadden zij niets te vreezen. De kerel die belast was met de kas tijding van den heer Meyer, werd daar door van zijne bezigheid ontslagen.Hij liet den ongelukkigen man gebonden aan den boom staan en zei spottend Ik ben nog niet moede en 't spijt me wel eenigszins een beetje dat ik de taak zoo half voltooid moet achterlaten, Gardo maar ik heb geen tijd... tot den naasten keer. Een minuut later was de gansche ben de in het bosch verdwenen. De reizigers bleven half verbijsterd van ontsteltenis staan. Nog een geruimen tijd staarden zij in de richting, die de vermomde aanvoer ders met hunne bandieten hadden inge slagen. De koetsier was met zijn makker in- tusschen ijverig bezig de wanordelijke boel, zooveel het mogelijk was, weder te herstellen. 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21) Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2