KRANKZINNIG DIT LIEFDE S9E?*E*eD PflEUWS Haar verstoptheid is se= dert vier jaar niet meer teruggekomen Uit de Vaiikaansche Stad Groolsche eu dankbare buide aan Z.E. H. Cley- De Internationale Ten toonstelling van Luik Het aantal officieren in Belgie 13 Mei. H. Scrvatius. Bisschop van Tongeren tusschen 335 en 384 die zijn zetel naar Maastricht moest ver- ph <«lsen wegens den inval der barbaren Daar overleed hij in 383. Hij wordt on- cic» de 1 ijsheiligen genoemd. Koning Leopold III in Italië. Ko ning Leopold verbleef tot verleden Maandag in het gehucht Monterasj, bij J ontresina, nabij de Zwitsérsch-ltaliaan- sche grens, waar hij verschillende be klimmingen meemaakte en deelnam aan efeningen in de omliggende bergen. WAT ZIJ DEED OM ER ZICH VAN TE ONTMAKEN Het is de Organische Luiheid de luiheid van de ingewanden en ook deze van den lever en de nieren welke de oorzaak is van de meeste onzer kwalen. Overwint de organische luiheid en met een zult gij gezondheid, levenskracht en jeugd terugvinden. Leest dit voorbeeld: Maandag trok hij langs de baan naar I U ofP!f ÏoI/hho in L* J,» I hardnekkige verstoptheid, Bolzano in Italië en men geplaagd met eene te wijten aan i - denkt cat hij eene slechte werking van den lever n.i aan alpinisme doet in de Dolomieten' - - - - in d© streek van Bolzano, 't is tc zeggen tc Passo di Lungo en aan de bergpiek di Violet ta. Het Albertkanaal. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd de s!uis van het eiland Monsin geopend. Zoodoende staat thans het water in Maas en Albertkanaal op hetzelfde peil. Binnen enkele dagen zal genoemd peil lo« Genk in de Kempen reiken eri zullen j -' kleine dosis Kruschen Salts. Gij de Luikse he fabrieken rechtstreèkszult er weldra de gelukkige uitwerkselen steenkool uit de Limburgsche mijnen van ondervinden. Kruschen Salts alle schrijft Mevr. H. M... en dank zij Kruschen Salts, gedurende vier jaar regelmatig genomen, ben ik erin geslaagd mijne spijsverteringen merke lijk te verbeteren en mijn ingewanden heraan te passen. Kruschen verschaft u de gezondheid omdat het van al uwe organen ecne ak- tieve en regelmatige werking bekomt. Neem vanaf morgen eiken morgen een kunnen betrekken Voor het einde der maand zal op het Albertkanaal kunnen gevaren worden van Antwerpen tot Luik. Dc plechtige inwijding van het ka naal en van het gedenkteeken voor Ko ning Albert heeft plaats te Luik op 30 Juni aanstaande. 21 «drijvende hotels te Helsinki. Om het logceren van de bezoekers te Helsinki, waar de sportkampioenschap- pen in 1940 plaats hebben, te verge makkelijken, zullen de transatlantiekers die vreemdelingen aanbrengen, daar verschillende dagen in de haven blijven wat de reizigers zal toelaten den nacht aan boord door te brengen. Er werden apotheken fleschjes aan 7 fr., 12 fr 75 en 22 fr. Men meldt aan de «Maasbode De testamentuitvoerders van Paus Pius XI z.g. hebben dezer dagen de voorwerpen, welke de overleden Paus bestemd had voor de Vaticnansche bibliotheek, daarheen doen brengen.De meeste voorwerpen zijn afkomstig uit Polen, met welk land de overledene ve 1c betrekkingen had. Er bevinden zich twee inktpotten onder, symbolen van den arbeid, welke de aposotlische nun- dtius te Warschau, Mgr Ratti, indertijd reeds schikkingen genomen om 21 zulke !van de Poolsche arbeiders ten geschen booten tegelijkertijd in de haven te la- ontvangen voorts een prachti nlUnS X.g, tC Wlilebroek Georges Truffaut voorzitter van de rnenwerkende maatschappij der Ten ?Q im w n°^ .^eze namelijk op toonstelling, zal een muzikaal program Mei (2e Sinksendag) dat de hulde ma uitgevoerd worden. Het zal de gel aan priester Cleymans zal doorgaan. genheid zijn voor het groot Orkest,met Ons Vlaamsche volk zal bewijzen dat zijne 80 muzikanten onder leiding van };®J cen Sr°ot hart heeft en de onmete- Meester Armand Mersick, zijne uitne- lijke verdiensten van dezen grooten mende talenten voor de eerste maal te priester, een waar apostel van dezen j laten aanhooren. modernen tijd naar -waarde welen te Ziehier het programma Valu- schatten. reux Liégeois», «Chasseur Maudit van Ja, dezen ecnvoudigen volksvriend César Franck, en ((Preludium» van Ar- laat de rijkste sporen na, niet alleen te!mand Marsick. Lkeren en te Willebroek, maar over! gansch het Vlaamsche land. Hij heeft Voor de Abonne» immers ook a's algem.cn secretaris van j De Tentoonstelling zal enkel voor de het J.V.K.A.. kwistig en met milde'bonnés gedurende de inhu! Jigings- safB de Jcu"d j plechtigheden open zijn. Volgens de politiebevelen zullen de cieel aan de Tentoonstelling afgestaan hei slachtoffer naar het burgerlijk gast- worden. 'huis overgebracht. Deze plechtigheid zal op Maandag Ernstig ongeluk op de Scheldelaan 15 Mei a.s. plaats hebben. j Donderdag namiddag te 16,15 ure. Na de redenen van de heeren Xavier had op de Scheldelaan een erg ongeluk Neujean, burgemeester van Luik en j plaats. De genaamde Degendt Jules, 73 jaar oucl, scheepsmakelaar, wonende Schel delaan, 74, liep, rechtover zijn deur achter zijn hond, die gevaar liep door dt- buurttram Gent-Oostakker overre den te worden. De ongelukkige ouderling werd door de tram gevat en erg gewond aan het hoofd. Hij werd daarbij twee ribben gebroken. Zijn toestand is ernstig, ge zien zijn hoogen ouderdom. BELANGRIJKE DIEFSTAL BIJ KLAARLICHTEN DAG TE KOOLSKAMP ten meren. Er zuilen zeven aanlegplaat sen worden gemaakt om het snel ver voer te bevorderen. In de Vischmijn te Oostende. koop van de week Donderdag 4 Mei Vrijdag 5 Ve Zaterdag 6 Maandag 8 Dinsdag 9 Woensdag 1 0 72.187. 46.795. 197.303. 158.313. 446.470. 369.5 78.50 1.290.646.50 Oudstrijdersbclangen. De h. M.- H. Jaspar. minister van Volksgezond heid, had gistermorgen een onderhoud met den h. Cox, voorzitter van den na- tionalen bond van vuurkruisers, over middelen van aard om den toestand van de oud-strijders die voor hun tijd ver ouderd zijn tengevolge van hun oor- loysprestaties, te verbeteren. Nieuwe brug over de Niagara. Dc Canadeesche regeering heeft de plannen om een brug te doen bouwen over de Niagara-waterval, welke de Vereenigde J voorbereiden. Het is waarschijnlijk zegt Staten en Canada zal verbinden, goed- men in dezelfde kringen, dat de Paus gc copie van de ter eere van koning Si gismund te Warschau opgerichte zuil, een geschenk van den Poolschen clerus en bovendien een schitterend kruis, ge schenk van den Poolschen adel Behalve deze uit Polen afkomstige geschenken, zijn nog andere voorwer pen uit de nalatenschap van den over leden Paus voor de Vaticaansche biblio theek bestemd, o.a. een kostbaar ivoren kruis, dat wijlen koning Albert van Belgie bij zijn bezoek aan het Vaticaan in 1922 aan Paus Pius XI kort na zijn troonsbestijging aanbood, verder een kleine zilveren tempel met een met vele edelstenen versierd Madonna-beeld er in, geschenk van Koning Ferdinand van Bulgarije, toen deze in het jubeljaar 1925 als pelgrim Rome bezocht en bij deze gelegenheid door Paus Pius XI ontvangen werd. DE H. VADER ZOU GEEN ENCYCLIEK VOORBEREIDEN In de Vaiikaansche kringen zegl men niets af te weten van het bericht ver spreid in de buitenlandsche bladen, als zou Z. H. Paus Pius XII een encycliek gekeurd. Dc plannen waren ingediend door dc regeering van Ontario. Dc minister van openbare werken Cardin verklaarde dat het voorstel tot het bouwen van nog een brug, ter vervanging van de be roemde Honeymoon Bridge welke twee jaar geleden onder den druk van daarin het voorbeeld van zijn vcorgan ger zou volgen en zelfs aan zijn naaste medewerkers zijn inzichten niet mede deelt betreffende de publicatie van een dergelijk belangrijk document als een encycliek. De berichten desaangaand© moeten dan ook niet geloofd worden, zoolan: het ijs instortte, nog bij de regeering in ze niet door Z. H. zelf worden beves overweging is. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 75ste Vervolg. Het ecne caramba na het andere kwam hem daarbij op de lippen, en in derdaad waren zij er dezen keer slech,- ter aan toe, dan ooit het geval was ge weest. Het eene muildier was dood. De beide voorste waren door de ban dieten in beslag genomen. Twee anderen, die in het begin spron gen alsof zij dol waren, konden zich thans niet meer verroeren, zoo stonden ze verward in het tuig. De koetsier had al zijne bedacht zaamheid en bekwaamheid noodig om ze te bevrijden. Door de beesten toe te spreken en te streelen gelukte het de beide mannen, die daarin bekwaam waren, eindelijk hunne moeilijke taak te volvoeren en thans kwam de helft der reizigers er aan te pas om de doode en verwonde die ren van hun tuig tc ontdoen en de koet9 recht te zetten. De dieren, die geen letsel hadden be komen. werden weder voorgespannen. De heer von Meyer deed het bosch nog altijd van zijn gekerm en hulpge schreeuw dreunen. Dit bracht de reizigers tot bezinning. De ongelukkige was nog altijd aan <den bood gebonden, tigd. O mein Gott mein Gott kerm de hij. Hilfcn sie mir, lieber mensche 1 Ich sterbe Ich sterbe Zijn secretaris Tromme, verdook een glimlach die onwillekeurig op zijn ge laat kwam spelen. Hij ging naar zijn zwaarlijvigen meester toe O, mijnheer von Meyer 1 zei hij. Arme man Hilfe Hilfe lieber Tromme, guter freund De secretaris deed de boeien vallen. Nauwelijks echter voelde dc keizer lijke opperkok zich vrij of hij zei Du bist ein steinkopf, Tromme. Ik dank u, heer Waarom vroeg Tromme beleefd en leuk. Du wirst mir sterben lassen I Ik Ja, gij, ezel. Ik heb u los gemaakt, zoo spoedig mogelijk. Waarom hebt gij tehuis uwen re volver geladen en meegenomen als gij geen plan hadt de schurken daarmede overhoop te schieten, wel Gij laat me binden en mishandelen en staat er bij met de handen in de zakken. Maar beste mijnheer von Meyer, riep Tromme, die moeite had een nij dig antwoord te onderdrukken, wat, om 's hemels wil kunnen wij uitvoeren te gen acht man, die van kop tot teen ge wapend waren Gij hebt alleen reeds zes kogels op uw revolver I Gewis, dat was reeds voor zes man, niet waar Dan bleven cr nog twee over. Die zouden wel zoo beleefd zijn van me toe te laten mijn revolver te laden om ze op hunne beurt naar de andere wereld te zenden. Gij waart niet alleen, mijnheer. Neen, gij waart er ook, mijnheer van Vlaanderen medegedeeld. De Willebroekenaren zullen in groo- te opkomst HUN PASTOOR willen huldigen, maar zij zullen toeh niet kun nen beletten dat onze jeugd-uit de ver schillende hoeken vai* - Vlaanderen er zal vertegenwoordigd zijn, want Cley mans was immers ook HUN LEIDER. Ziehier het programma I s Morgens worden de geloovigen uitgenoodigd een H. Communie op te dragen tot zielerust van den oveiiedene. 2) Te 9,30 u. in de St Niklaaskerk te Willebroek, zeer plechtige Mis tot zijn zielerust: gelegenheidsaanspraak door Z.E.H. Pastoor Van Lomme. 3) Te 2 u. Lof. 4) Na het lof, stoetsgewijze, zooveel mogelijk al biddend naar het kerkhof. Op het kerkhof zullen er een viertal hulde- en dankreden uitgesproken wor den; daarna onthulling van het prachtig grafmonument werk van den kunste naar De Cuyper. N. B. 1Buiten de affichen zullen er geen uitnoodigingen gestuurd wor den. 2. De jeugdgroepeeringen welke in groep komen worden verzocht zulks te laten weten aan het adres: Eerw. Heer Schagten, Onderpastoor, Willebroek. Donderdag-voormiddag werd Kools kamp voor de zooveelste maai in op schudding gebracht door een belangrij- dturen geopend worden van 12 tot ^en diefstal gepleegd bij M. Camiel 13,30 u. j Deriemacker, wonende Steenweg naar Om 13,30 u. zullen de deuren geslo- j Lichteevelde. De vrouw van bovenme ten worden tot 1 8 u. namelijk tot hetnoemd persoon was in den hol gaan vertrek van Z. M_ den Koning. i werken, zonder haar voordeur eeist te De Inhuldiging Op Zaterdag namiddag 20 Mei zullen de Luikenaars oprecht feest vieren. Gansch de bevolking zal zeker een groot deel willen nerr»e*j„«t3.i> die geest driftige uren die Luik zat beleven ter ge legenheid der inhuldiging van de Inter nationale Tentoonstelling. De Luike naars zullen er aan houden Z. M. den Koning en de Koninklijke Kindererydie or. die feestelijkheden tegenwoordig zullen zijn te komen toejuichen. De Stad Luik zal op Zaterdag namid dag 20 Mei aan al haar bedienden ver lof schenken. Dit gebaar is al door me nig Luiksch nijverheidsbestuur nage volgd geweest en zeker en vast zal men zich daaraan verwachten dat de gan- scne Luiksche nijverheidskom in verlof op 20 Mei zal wezen. Dc officieele afstandsplechtigheid van het paleis der Stad Luik Het Groot Paleis, volgens plannen van bouwmeester Jean MOTCHEN in een recordtijdperk opgebouwd, zal offi- zal de tentoonstelling voorttaan sluiten. Het is alsdan dat de dief 'in de woning is binnen gedrongen en naar boven is gegaan. Daar heeft hij al les doorwoeld en doorsnuffeld, waarna hij met verscheidene duizenden franks is kunnèn vluchten. De vrouw stelde met ontzetting den diefstal vast en ging terstond de rijks wacht van Ardooie waarschuwen, die een naarstig onderzoek instelde. Reeds heeft men vermoedens op zekeren per soon. Vanaf 18 iedereen open zijn. Een Te Deum op 20 Mei ter gelegenheid van de inhuldiging Een plechtig Te Deum zal door Z. H. Mgr. Kerkhofs gezongen worden in de Kathedraal op Zaterdag 20 Mei om 1 1 uur ter gelegenheid der opening der Internationale Tentoonstelling van Luik 1939. Prins Karei, die Z. M. de Koning zal vertegenwoordigen, en leden der Regeering, zullen op die plechtigheid tegenwoordig zijn. De vreemde Com missarissen, en de burgerlijke en mili taire overheden, zooals de verschillende officieele inrichtingen, zullen het Te Deum bijwonen. Volgens het verslag van kamerlid Ernest over de begrooting van landsver dediging, hebben zich de jongste jaren de volgende schommelingen voorge daan in het aantal officieren 1936 1937 1938 1939 L.uitenants-gen. 26 26 25 25 Gener.-majoors 37 36 37 35 Kolonels 94 116 125 136 Luit.-kolonels 144 135 144 Majoors 354 370 397 Kapit.-Comm. 140 125 91 Kapiteins 1557 1462 1588 Luitenants en Onderluiten. 2062 2371 2264 2124 143 425 69 1714 1 otalen 4364 4641 4671 4671 von Meyer, zei de secretaris bijtend. Ik had geen wapens. Dat was spijtig, anders Tromme lachte. De Mexicanen hadden ook revol vers bij zich en de twee Fransche offi cieren waren van allerlei wapentuig voorzien. De Fransche officieren Ja, die jonge snoevers... Ze zijn dood 1 zei Tromme. He vroeg Meyer..verwilderd de oogen openende. Ze zijn dood I Wie dood De Fransche officieren. Himmel ist es wahïheit Zeker, mijnheer van Meyer. Waar zijn ze De een ligt boven op de diligen- tie en de andere is van boven nederge- vallen en ligt aan de andere zijde van den wagen. Mein Gott mein Gott De zwaarlijvige ambtenaar ver gat de ontvangen slagen en vond dat hij er nog goedkoop van af was geko men. Die bloedhonden riep hij uit. Had ik dat verdoemde land toch maar nooit gezien of betreden. Ja, mijnheer von Meyer, ant woordde Tromme, het is hier juist geen aardsch paradijs. Het is een dievenland, een roo- vershol, een moordenaarskuil Zeker Het zijn schelmen die de keizer allemaal moest doen opknoopen. Eerst vangen, dan hangen schertste de secretaris. Ik vertrek I riep vop Meyer be slist. Waarheen, heer Naar Vcf^-Cruz, VERKEERSONGELUK TE GENT Donderdag morgen rond 8,45 ure, werd door een ledige autokamion van het leger, gevoerd door den soldaat Norbert Janssen van het 1ste vervoer- voerkorps, van Kontich, aan de Akker- gembrug te Gent, de 14 jarige wielrijd- stei, Irena Verbeke, fabriekwerkster, wonende te Deurle, Kerkstraat, omver gereden. Het meisje werd ernstig gekwetst aan de linkerbil en rechter elleboog. Na verzorging door een krijgsgenees- heer, die in den auto-kamion zat, werd ZWARE AANRIJDING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO TE SPALBEEK Dopderdagnamiddag omstreeks 1 u. werd gansch de gemeente Spalbeek in opschudding gebracht door een doo- delijk ongeval. De 23 jarige Louis Clerckx had 's morgens een nieuwen motor gekocht. Samen met een mekanieker had hij van 9 tot 12 uur het motorrijwiel be proefd. Alles ging wel en Clerckx keer de alleen huiswaarts. Rond 1 uur heeft hij dan opnieuw de ouderlijke woning die langs de groo- te baan Hasselt-Diest gelegen is, verla ten. Doch slechts enkele meter verder werd Clerckx door een auto aangereden die uit de richting van Hasselt kwam en bestuurd was door Pieter Raerts.uit Zwartberg. Met alle geweld werd de motorrij der aangereden en ruim 30 meter ver der in een diepte geslingerd. Verschrikt door den slag snelden de ouders buiten en vonden, kreunend van de pijn, hun zoon. In allerijl werden rijkswachters en een geneesheer uit Herk de Stad, ont boden. Clerckx liep een dubbele schedel breuk op, en de motor was gansch ver nield. In den personenauto hadden de da me en de dochter van den bestuurder der kolenmijn van Zwartberg plaats ge nomen, doch niemand liep eenig letsel op, alhoewel de auto zwaar beschadigd werd. In hopeloozen toestand werd het slachtoffer naar het burgerlijk gasthuis overgebracht. HET SLACHTOFFER OVERLEDEN Donderdagavond rond 7 uur is het ongelukkige slachtoffer in het Burgerlijk gasthuis te Hasselt overleden zonder tot het bewustzijn te zijn weergekeerd. En dan Dan scheep ik in naar Europa. Gij hebt me anders gister nog ver zekerd, heer von Meyer, dat gij gansch aan uw landgenoot den keizer ver knocht waart Dat ben ik... Dat gij bij hem zoudt blijven... Ik bedank er voor uit liefde tot den keizer mij door zijne onderdanen levendig te laten villen. De Mexicanen die gewoon waren aan zulke avonturen, hadden zich dadelijk hulpvaardig betoond om den koetsier bij te staan. Daardoor alleen konden zij hopen spoedig uit het bosch te geraken. Het was meermalen gebeurd dat zul ke diligenties in Mexico, tweemaal en zelfs driemaal op één tocht door ver schillende benden waren overvallen. In die gelegenheid vond men niets rr.eer op de reizigers en dan gebeurde het soms dat zij tot het hemd toe wer den uitgeschud. De twee lijken der ongelukkige offi cieren werden opgetild en medegeno men. Te Cuernavaca zou men hen aan de Fransche bezetting toevertrouwen. HOOFDSTUK XXII HET BEVEL DER GESLUIERDE VROUW De wagen reed schokkend, zonder vuur of gloed ditmaal, maar traag en langzaam voort. De grootste neerslachtigheid heersch- te tusschen de reizigers. Eenige oogenblikken later werd de diligentie door een escorte ruiters ver voegd die te laat kwamen, gelijk altijd De diligentie rammelde met het on volledig span voort en hotste in een zeer treurigen toestand de plaats der bestemming, het kleine stadje Cuerna vaca, binnen. Nauwelijks waren von Meyer en Tromme uitgestapt of een man overhan digde aan den eerste een brief. De opperkok bezag het nauwkeurig en wou uitleggingen vragen, maar de man was reeds verdwenen. Waar is hij vroeg Mcyer aan Tromme. Hij slaat ginds juist den hoek om. Roep hem terug. Waarom, heer Wel om uitleg te vragen. Het zal moeilijk wezen om hem in te halen.heer von Meyer, bekijf lie ver het'Briefje: j Gij hébt gelijk. Aan wien is het gericht Aan den heer von Meyer !...Don- nerwetter, wie kent mij hier - Ziedaar een zonderling voorval. En in het Duitsch opgesteld,sprak von Meyer. Dat is nog verwonderlijker, in derdaad. Wat mag dat beteekenen, Trom me In uwe plaats, mijnheer, zei deze half spottend, zou ik het briefje openen dan zult gij het denkelijk weten. Meyer scheen daartoe niet haastig. Heel wantrouwig keerde hij den om slag in de handen en onderzocht hem langs alle kanten. Openen murmelde hij. Vermits het aan u gericht is, heer von Meyer. 't Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2